600 SEGREGATIE. z stand Plaatselijk nieuws I J. K. SNOEI rijwiel- en naaimachinehandel „Insulinde” Jan Brouwer WOENSDAG 15 FEBRüAld 1939. TIEN BLADZIJDEN. No. 808». EBBVART 19» botst togen fuselier werd jom, 16 d. (te oud 79 J. C. van o, 51 j, echtge- K. ■k en N. G. Helj- Ham, 62 J-, en r, 27 j, en D. de verzegelt VAN z. van J. A. Buren, 81 J, en 16 jn echtgenoot dat en, 27 j, en A, Veen, 3 êld, 28 j, en C. aaf, 60 j. ark tk ran der Heiden, v. d. Heuvel op naar Kardinaal Pacelli spreekt staande bij het voeteneinde van de kist een kort ge bed uit en stampt op het deksel van de derde kist, d.e met vergulde schroeven wordt dichtgedraaid. Over alles wordt thans een fraai lijkkleed gelegd van rood en goud brocaat, en de stoet zet zich op nieuw in beweging in dezelfde volgorde als bij het binnenkomen. De lijkkist, die zeer zwaar is, wordt door middel van een soort lorrie vervoerd door' de arbe ders van St. Pieter. Zij hangen de zware kist aan de takel. r en :wa- bü en Voor reparatie aan rijwiel of naai machine naar i. van Groot-i Lange, van t Rozendaal, a; e Gorcumer’ 1 A. Straver z. van W. Ki »n. eij, 24 j, en N. SPEL MET DROEVIG SLOT. Maandagmiddag had in de electrtsche apparatenfabriek aan de Omval te Am sterdam een ernstig ongeluk plaats. Een aantal jongens speelde in het schaftuur met een goederenlift. Doordat de liftko ker in reparatie was, konden zij boven op de lift gaan staan. Toen de lift reeds weer in volle vaart omhoog schoot, stak een der jongens zijn hoofd naar bulten. Daarbij geraakte hij met zijn hoofd te gen een steenen uftbouw en werd met verpletterd hoofd opgenomen. Het stof felijk overschot is naar het Binnengast huis vervoerd. Stadhuisetr. 7-9, Lopikerstr. 48, Schoonhoven De kist daalt plotseling klinkt een kort militair bevel, de edelgarde en de Zwitsersche gaide zinken in de knie, hun hellebaarden en sabels omhoog heffelle. Een officier, die naast de kist staat, brengt een militair saluut en langzaam zinkt de kist neer in de grot. In afwachting, dat de kist in de definitieve sarcophaag zal worden op gesteld, is ze hedennacht met een muur tje omgeven en ingemetseld. De indrukwekkende plechtigheid heeft bijna drie volle uren geduurd. DE VOORBEREIDING HET CONCLAVE. Vanochtend zijn alle kardinalen, De raadsvergadering. Jaarsveld. Het aanvangsuur der verga dering van de gemeenteraad op as. Vrij dag is nader bepaald op 3 uur des non. Raadsvergadering. Krimpen a.d. IJsseL De gemeenteraad zal Vrijdag 17 Febr. nam. half acht, een openbare- vergadering houden. Stapelloop. Capelle a.d. IJasel. Van werf II der fir ma A. Vuijk en Zonen is met goed gevolg te water gelaten het stalen stoomvracht- schip „Jonge Willem" voor rekening van de Middellandsche Zee Compagnie te Rotterdam. Het schip, gebouwd onder toe zicht van bureau „Verltas”, meet 3000 ton. De afmetingen bedragen: lengte 282 vt., breedte 42 vt. en holte 20.4 voet. Bbruarl. van ireld. houten, 23 j., en udri&an mej. 8. van Thiei; naar en Boer en W. euwkerk mej. J. an mej, C. Ver- irneüs, z. van J. □n. Janna, d. Roest. Lijda, en A. Korevaar. der Mark z. van Het hierboven staande woord kan men het best vertalen met: afscheiding van anderen, splitsing, een bez.gheid welke in ons land zoo oud is als zijn geschiede nis. We weten niet of reeds onder de Ba tavieren de segregatie-geest huisde en of die eerste bewoners zich ook in groepen en partijen gesplitst hebben, maar we weten het wel van den tijd, waarover In de landsgeschiedenis meer bekend is ge bleven. Partijschap heeft alle eeuwen door ons land verscheurd en enorme schade gedaan. Ook in onze tijd is dat zoo gebleven. Nu weer is eén n.euwe strijd ontstaan over de radiouitzendingen. We denken er natuurlijk niet aan daarin partij te kiezen, wat ook niet gemakke- Jljk zou zijn, we willen hier slechts weer geven, wat er aan de hand ia. Benige jaren geleden is de tegenwoor dige zendtijd vastgesteld, die aan de vier groote omroepvereeniglngen elk een por tie zendtijd gaf en 5 beschikbaar liet voor kleinere groepen. Nu echter is in een der vier groote zendvereenlglngen on- eenigheld ontstaan, die gevaar oplevert, dat de kamp opnieuw zal oplaaien. Die vereeniging is de N.CJR.V. of Nederland- sche Christelijke Radio Vereoniging. De Ned. Hervormde Radio Omroep heeft zich tot den minister gewend met het verzoek om aan haar een eigen zendtijd te verleenen, welke gebruikt zal worden voor uitzending van Hervormde kerk diensten, het houden van lezingen over onderwerpen, die van belang zijn voor de Ned. Herv. Kerk, bespreking van kerke lijke en maatschappelijke aangelegenhe den enz. Als dat verzoek zou Ingewilligd worden, dan zou het gevolg zijn, dat de N CB.V. verzwakt, maar een ander groot gevaar is, dat de segregatie zich zou uitbrelden en dat andere groepen het voorbeeld van de Ned. Herv. Radio Omroep zouden vol gen. Feitelijk te dat reeds gebeurd. Niet ïrtrui, d. van C. Haaksman. Januari. aria, d. van J. naar. Hcmt!- aaijea en M. H. Brandwijk. In verband met de ziekte van den gemeente-ontvanger, den heer P. Eij keienboom, is tot waarnemend ont vanger benoemd de heer A. H. Stemer- dlng, gemeentesecretaris. Aanbieding muziektent. Krimpen a.d. Lek. In deze gemeente heeft zich een comité gevormd om aan de muziekvereeniging „Crescendo” een muziektent aan te bieden. Reeds is men begonnen om voor dit doel gelden in te zamelen. De tent zal eventueel een plaats krijgen in de tuin van den Boer’s Dierenpark. Een halve eeuw getrouwd. Moercapelle. De heer K. Verschoor en echtgenoote hopen Dinsdag hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Beiden zijn nog bijzonder kras. noodlgde kocht en Rook- on Pruimtabakken vanaf 5 cent per half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij: W. RIJNEVELD, Haven 66 - Tel. 91 - Schoonhoven an P. Beljen en driana Cornelia, B. Kool. Ge- Alting en G. J. i Dorpsstraat M ;raat 3; W. van naar Amersfoort, Geslaagden. Gorknm. Op de examens voor de Eer ste Nederlandsche Modevakschool Ver eeniging zijn o.a. geslaagd:. Voor costumlère; de dames A. Hooge- boom, Hardinxveld, V. C. H. Struik te Woudrichem, M. J. de Goelj te Gorkum. Voor coupeuse: de dames C. de Zwart, Meerkerk, N. J. A. Koolj te Achterdljk, A. C Klop te Woudrichem. neergeiegd. Het oogenblik is gekomen, waarop het deksel op de eerste kist wordt geschroefd. Over dit deksel worden kruisvormig twee violette zijden linten gespannen ,aan het einde waarvan zegels worden geplaatst. Het sluiten van de looden kist duurt meer dan een nalt uur, daar de randen van deze kist moeten worden omgebogen, terwijl het deksel er op moet worden gesoldeerd. Arbeiders van St. Pieter doen met twee steekvlammen dit werk. Nadat ook de looden kist gesloten is, worden wederom zegels aangebracht Terwijl dit geschiedt, zingt het koor Ge lijk e*.n hert schreeuwt naar de water- stroomen, alzoo schreeuwt mijn ziel tot U, o God. Radio v. f 89.- tot f 295.- betalingen vanaf f 1 per week. Stofzuigers v. f 25.- tot f 180.- betalingen vanaf 40 ct. p week. El. Waschmachines f 45.- tot tl 50.- betalingen vanaf CO ct. p. week Vraagt gratis demonstr. en prijscouranten Proef apparaten zonder verplichting Haven 63. Telefoon 119, Schoonhoven L coba, d. van A. erg. Pieter, z. A. de Jong. I. nan C. Houtman Arie Jan, z. van :en, 68 J., wedu- ïden. J. den in H. den Har- oud 79 jaar, Jl. B. Stlgter, van der Linden, weduwe van G. mer, liep een kleine hoofdwonde op. De bus werd zwaar beschadigd. TWEE DOODEN BIJ MOTOR ONGELUK. Motorrijwiel fietser. Maandagmiddag heeft op de weg van Batavia naar Tandjong Priok een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Een Mena- doneesch fuselier die daar fietste, werd gegrepen door een hem achteroprijdend motorrijwiel. Het motorrijwiel sloeg over de kop. De Europeesche sergeant Dljks- ma, die zich op de duozitting bevond, maakte een geweldige smak en was op slag dood. De bestuurder van het motor rijwiel, de Europeesche sergeant Stel, werd zwaar gewond. Hij werd In het mi litair hospitaal opgenomen, waar hij la ter is overleden De Menadoneesche slechts licht gewond. A Gulden by vcrUu LuU van mb oog. De stoet nadert. Benige minuten over vieren klinkt uit de verre Sacramentskapel een koorge zang, dat langzaam nadert, ten teeken dat de stoet zich heeft gevormd. Langs de weg, die hij door de kerk moet afleg gen, wordt een afzetting gevormd door eenige londerden pastoors van kerken in Rome. Voorop gaat, gedragen door een kRMB. esa brwen processleltruls, ge- QAA Guidon by verlies OUU van band el voet Oud- van B. Aanen, van Versluis, van K. M. van den land naar B 140; ht naar B 41. edveld en gezin, Bongers, van C Noorland, van B id; G. den Har- naar Groot-Am- van B 46 naar ig, van B 87 naar van C 88a naar f, van B 18 naar ge, van B 119a Schinkel, van C 1. Ansink, van C land; C. Wink, idveld, van C 20 Verechynt Maanda enVrydag. Pry« bii ung: voor tichoonl uioandon IJiö, Mei versobering Advertontièn1-6 regels f 1.80 elke regel meer f 0.20; derde plaateing balven prijs. Adver- tentiën worden gratie ge plaatst IB ,DO Onrrnm-r’’ Maandag, Woensdag 1 vooruitbeta- iboven per 8 p. post Z 1AU 15 cents moor Krimpen a.d. Lek. De vormer en me- taalgieter C. v. d. Werken, werkzaam bij de Bolnesmotorenfabriek kreeg bij het gieten een stukje gietijzer in zijn oog, met het gevolg, dat hij zich terstond on der behandeling van dokter yon Lindern moest stellen. DE BIJZETTING VAN DEN PAUS. PLECHTIGHEID VAN 3 UREN IN DE ST. PIETER. Kardinaal Pacelli de kist. Men schat, dat sedert Zondag 2 milll- oen personen voorbij de katafalk van Paus plus zijn getrokken. Ook Maandag was het zeer druk en Dinsdag hebben in de loop van de och tend nog duizenden een bezoek gebracht aan den St Pieter om een laatste groet te brengen aan het stoffelijk overschot van den Paus. Te twaalf uur werden de hekken ge sloten ter voorbereiding van de bijzet- tingsplechtigheden. Om 3J4 uur was het koor, waar de plechtigheid zou plaats vinden, reeds ge heel gevuld en later moesten veel genoo- dlgden, voor zoover zij niet van bijzon dere rang waren, zich vergenoegen met een plaats in het schip der kerk. In het koor ontwikkelt zich een luis terrijke kleurenpracht. De geopende kisten staan gereed om het stoffelijk overschot van den gestor ven hoogepriester te ontvangen. De drie kisten zijn reeds in elkander geplaatst. De middelste kist, van boven glad, is van wit cypressenhout en van binnen met roode atlasstof bekleed. Zij staat in een zware looden kist met wanden van 4 mil limeter dikte en waarvan men vertelt, dat zij niet minder dan 400 k.g. weegt. Deze tweede kist staat weer in een fraaie kist van palmenhout, geheel glad, zon der handvatten, glimmend gebeitst en reusachtig groot. Op de kleinste kist is voorlooplg het deksel gelegd, waarop een ebbenhouten kruis is aangebracht. Voor het pauselijke altaar is uit zware balken een hljsch opgebouwd, waaraan een sterke takel hangt. Straks zal hier de kist met het stoffelijk overschot wor den neergelaten in de z.gm. confessio, een ruimte voor het graf van den Heili gen Petrus. die op dit oogenblik te Rome waren, bijeen gekomen. Deze algemeene congregatie van kardinalen benoemde een commis sie, bestaande uit de kardinalen Tede- schi, Pizzardo en Jorio, die belast is met de voorbereiding van het conclave. Men acht het nu waarschijnlijk, het conclave eerst op I Maart zal begin nen, dus na de uiterste termijn (18 da gen) na het overlijden. Het schip, waar de Zuid-Amerikaansche kardnalen Italië komen, de Neptunla, moet die ochtend te Napels aankomen, zoodat ook deze verst afwonenden van alle kardina len van het eerste oogenblik af aan het conclave kunnen deelnemen. Alle 62 kar dinalen, die het heilige college thans telt, zullen dan aanwezig zijn. Vrijdag algemeene rouw. Vrijdag zal een dag zijn van rouw we gens het overlijden van den Paus, de vlaggen zullen de geheele dag halfstok hangen en de scholen en kantoren zou den den geheelen dag gesloten zijn. Tls JAARGANG. NIEUWSBLAD VOOR ZUIDHOUAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT I J T»l«t 20 Tel-Adr—V.nnoatMiS, l W, N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 2S. Pu.lr.k.oiug 1S70S. ABONNA'B, dl. «o» <1. rolj... 4. l.t.a door d. NISUrfS HAVBAXt 8CI....U», find ““‘t”, OAA Quid.. OAA Guld.n bv ,.rB« AA Puld.b bi) P.ld.b 64 ..rUb. D. ,.r.„.rd. mo.tm bb< zoodra was het bekend dat de N.H.R.O. bovenbedoeld verzoek had gedaan of een andere groep, die der Gert^ormeerden, kwam met een zelfde vraag bij den mi nister. Adressanten betoogden daarin, dat zij, om de eenheid der orthodoxe Pro testanten niet in gevaar te brengen, de samenwerking met de N.CK.V. z.ch tot nu toe beperkingen had opge.egd, maar nu de NJI.R.O. om een zendtijd ging vragen, achten zij het haar plicht dat zelf te doen om niet bij de Hervormden te worden achtergesteld. Een lastig geval voor den minister van binnenlandsche zaken; wijst hij het ver zoek van de NHJl.O. af, dan brengt hij tweedracht en verzet in de N.C.R V, staat hij het toe dan splitst de N.CJl.V. zich voorlooplg in drie deelen, want hij moet dan ook het verzoek van de Gere formeerden inwilligen en het is de vraag of het bij die voorloopige segregatie zal blijven. De N.CJR.V. zelf heeft getracht de breuk te voorkomen door het instellen van een Hervormde Raad, waarin twaalf mannen uit het Hervormde leven zitting zullen hebben, die het vertrouwen genie ten van hunne geloofsgenooten en waar in twee plaatsen werden aangeboden aan den Hervormden Omroep, maar dat heeft niet mogen baten, de N.H.R.O. blijft staan op den eisch van een eigen omzendtjjd. Te vreezen is nu dat er een zeker ge drang zal ontstaan voor de microfoon, tusachen groepen welke tot nu toe alle behooren tot de N.C.R.V., maar die dan alle een eigen zendtijd zullen verlangen. Vermoedelijk zal de minister zelf nog wel een poging doen om de partijen tot elkaar te brengen, ten einde te voorko men, dat het weinig stichtelijk tafereel zich inderdaad zou voordoen wat we hier boven aangaven. Laagste inschrijver. Gouda. De dienst van openbare wer ken te Haarlem heeft aanbesteed de bouw van twee bruggen, verbinding ge vende met het Kenaupark met wijziging van Kinderhuissingel, rioleering en be strating. Laagste inschrijver was de heer H. van Deest, alhier voor f 89.000 bestrating met betonfundeering f 87.000 zonder deze fundeerlng. flankeerd door twee kaarsendragende koorknapen. Daarop volgen de zangers der Cappella Glulia, onmiddellijk gevolgd door het kapittel van de Vatlcaansche aartsbasiliek, welke hooge geestelijken meer dan manshooge kaarsen in hun handen dragen. Een kanunnik sluit dit gedeelte van den stoet. Achter hem komen de officie ren van de edelgarde, van de Zwitsersche garde en van de paleisgarde in hun gala- uniform. Dan volgt, gedragen door de se- dlarii, het lijk van den Paus, nog steeds liggende op de violetroode peluw en om- stuwd door de rijzige gestalten der sol daten van de edelgarde in roode uniform roode wapenrok met gouden bandelier, de bronzen helm op het hoofd. Onnud- dellljk achter het stoffelijk overschot gaat kardinaal Pacelli als aartspriester der banier van St. Pieter. Na hem komen de edellieden van het Pauseiljk Hof en dan de 38 kardinalen, allen met een kaars in de hand. Wanneer de stoet stil houdt en het lijk wordt neergelegd op het verhoog, klinkf plechtig het Miserer- re: „Zijt mij genadig, Heer, naax Uwe goedertierenheid. Delg mijne overtreding uit naar de grootheid Uwer barmhartig heden.” Dan besprenkelt een blsschop met wij water de kist en zuivert deze met wie rook van kwade invloeden. Wederom nemen de sediaril den Paus, steeds liggende op de met fluweel beklee- de lijkbaar, en dragen hem naar de thans geopende kist, waarin hij met de baar, waarop hij ligt uitgestrekt, wordt neergelegd. Mgr. Ferraro, de kanselier van het Va- ticaansche kapittel, leest het eerste ge deelte van de acte, handelende over de ceremonie der bijzetting, waarin wordt vastgesteld, dat het lijk des Pausen in de kist is neergelegd. Mgr. Confalonierl bedekt het gelaat van den Paus met een witten zijden zweetdoek en daarop legt monseigneur Resphigl, prefect der ceremoniën, een dergelijk witte doek over de handen en de borst. Staande naast het processie- kruis leest monseigneur Bacci, de secre taris der Breven, een korte biographic des pausen in het Latijn voor. De kisten worden gesloten. Het perkament, waarop deze biogra- phle beschreven staat, wordt daarna in een geelkoperen koter gedaan, die aan het voeteneinde van den, paua i._. L Nieuw-Lekkerland. De werf „De Koop handel” heeft voor sloop aangekocht de stoomtreilers Thistle, groot 228 ton bru to, in 1906 te Selby gebouwd, en Holbom, 293 ton bruto, in 1911 te Beverley ge bouwd. De Thistle is van Grimsby op eigen kracht Maandag alhier aangeko» men met de Holbom op sleepbouw. In de Maandagavond gehouden ver gadering van de geitenfokvereenlgln< „Ons Belang” werden de leden A. Blom en D. Maat belast met het ophalen van de jonge bokken. Een voorstel van het bestuur om de melk van de geiten der leden te laten controleeren, werd na eenige discussie aangenomen. Na de rondvraag/die weinig opleverde, werd de vergadering, welke door 18 leden werd bijgewoond, gesloten. Nieuwpoort. Loop dér bevolking over het jaar 1938. Op 1 Januari 19&8 bestond deze gemeente uit 801 zielen. Geboren werden 10 m. en 3 vr. Ingekomen door vestiging met 15 m. en 23 vr. Totale ver meerdering met 51 personen. Vertrokken 26 m. en 29 vr. Overleden 2 m. en 4 vr. Totale vermindering met 61 personen, zoodat het aantal zielen op 1 Januari 1939 bedroeg 791. Nieuw Werkverschaffingsobject. Ouderkerk a.d. IJsseL Deze week is een aantal werkloozen uit deze gemeente te werkgesteld bij de aanleg van de nieuwe provinciale weg Krimpen a.d. IJssel— Schoonhoven onder de gemeente Lek- kerkerk. Het laat zich aanzien dat dit werkverschaffingsobject geleidelijk meer werkloozen zal opnemen, en dat het aan tal tewerkgestelden in „De Spreeuwen hoek” geleidelijk zal verminderen. De loonbasls bij dit nieuwe object is gelijk aan die, welke in de Centrale Werkver schaffing geldt. Aardappels stoomen. Oudewater. Enkele veehouders alhier en in de omgeving (o.a. Diemerbroek) hebben zich aaneengesloten om voor ge zamenlijke rekening aardappels te ctoo- men voor veevoeder. Een daarvoor be- inrichting zal worden aange- geplaatst op het terrein van den heer G. H. v, d. Brink, alhier. Gouden huwelijk. Reen wijk. Het echtpaar D. v. d. Star— G. Schouten, wonende aan de ’s-Graven- broekscheweg, herdenkt deze week de dag, waarop het voor 50 jaar in de echt werd verbonden. Overeenkomstig de wensch van het jublleerende echtpaar zal deze dag in stilte worden herdacht te midden van de familiekring. Gevonden: een belastingplaatje met gaatje, te bevr. bij A. v. d. Berg, Reede F 96; een ijzeren ton, te bevr. bij J. Koet sier, Raadhuisweg. De Randenborgerweg. Reeuwijk. Thans is een aanvang ge maakt met het belangrijke werkverschaf fingsobject voor het verbreeden en ver beteren van den Randenburgerweg in de ze gemeente. Reeds zijn een tiental werk, loozen aldaar te werk gesteld. RijwieldiefstaL IJsselstein. De heer D. heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat zijn rijwiel is ontvreemd, dat hU had geplaatst voor ,zjjn woning aan de Benschopperstraat. DRIE GEWONDEN BIJ AUTOBUS ONGEVAL. Voertuig reed tegen een boom. Maandagmiddag reed een autobus van de dienst Heerenveen—Groningen, die op weg was van Beetsterzwaag naar Lippen huizen, bij het uitwijken voor een ande re bus, in volle vaart tegen een boom. De boom knapte finaal af. In de autobus zaten 12 personen. De conductrice werd zeer ernstig gewond, twee passagiers liepen eveneens vrij ern stige verwondingen op. De chauffeur bleef ongedeerd. Van de overige inzittenden liepen er enkelen snij wonden van glas scherven op. De drie ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. De gewonden zijn mevrouw Eysinga, uit Zutfen, die vrij ernstige verwondin gen aan het hoofd heeft opgeloopen en de conductrice mej. Stuivenwald, uit e aan Heerenveen, die zeer zwaar aan 't hoofd word? u gewond. De hev Hettiner nit Lsm- ■ia Johanna, d. H. Zieltjens. n T. van Bem- Arie Teunis, en C. de Groot. J. Jansen en M. 1. van A. Borst Lambertha Wil- oere en A. H. Maria, d. van n Overbeek. Rijneke, oud 53 an der Weerd. art. van D. Huls wij k mej. W. G. Korevaar, F. J. l Berg; uit fitol- izin; uit Goudri- oot-Ammers mej. in B. Versluis en i Johannes, z. v. ie Bruin. Pie- Borst. errie, 31 jr. 0 Jr. 27 j. (te Loplk),

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1