Gemengd nieuws Plaatselijk nieuws Kerk en School Plaatselijk nieuws Wat geeft de radio? WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939. DE VERBRANDE VROUW. Geen moord, wel diefstal? Het staat nu Trijwel vaat, dat de 67- jarige vrouw, die kortgeleden dood Jn haar kamer aan de Lijnbaansgracht te Amsterdam werd aangetroffen, niet is vermoord en daarna verbrand. Volgens het dezer dagen door dr. Hulst uitge brachte rapport, is op het lijk geen en kel teeken van geweldpleging gevonden. De oude vrouw ia volgens den medicus door verbranding om het leven gekomen. Intusschen Wordt het niet uitgesloten geacht, dat de vrouw kort vóórdat ze den dood vond. bezoek heeft gehad van een man, die geld van haar heeft gesto len. Er is althans een bedrag aan geld uit de woning verdwenen. Deze tot nog toe onbekend gebleven bezoeker zou dus al leen de diefstal hebben gepleegd. HET WONDER VAN LE N1EPPE. Toen Marce 11e Gopierre op een avond in Maart 1931 niet ver van de ouderlij ke woning te Le Nieppe in Frankrijk bewusteloos in het bosch werd gevon den zij was toen een paeiaje van 14 jaar kon niemand zeggen, wat haar overkomen was. Geen mensch die een verklaring kon geven van het gebeurde en Marcello had haar geheugen verlo ren. ZU wist niet hoe ze heette en waar ze woonde, zij kon zich niets meer uit haar leven herinneren. Haar geheugen keerde niet terug. ZU leefde in een toe stand van halve bewusteloosheid, van versuftheid en moest ten slotte, toen haar thuis de noodige verzorging niet kon worden gegeven, naar het zie kenhuis worden overgebracht. Reeds had men de hoop opgegeven, dat er nog ooit verbetering in de toestand van het meisje nou komen, toen een merkwaar dige ommekeer intrad. Ongeveer twee m&anden geleden be gon de zieke meer en meer tot zichzelf te komen. ZU #erd levendiger co begon belangstelling te toonen voor de dingen en gebeurtenissen om zich heen. De dok toren bemerkten, dat een merkbare ver betering in haar toestand intrad en dat zU aanstalten maakte om te gaan spre ken. Op zekeren dag deed Mareelle haar mond weer open. Maar en nu kwam het grootste wonder zU sprak geen Fransch, zelfs leek het wel, of zU haar moedertaal ln het geheel niet kende. Langzaam en met moeite bracht zU «innen uit in een vreemde taaL Brok stukken van zinnen sprak zU, in het En gelse h, om plotseling in Duiteche uit roepen over te gaan. Dan hoorde men haar weer duideUJk Spaansch of Ita- liaanach spreken. Ja zelfs Russische Tsjechische woorden kwamen uit haar mond. De doktoren stonden voor een raadsel. Hoe was het te verklaren, dat een tuinmansdochter, die na de lagere school nooit eenig onderwUs meer had genoten, die van geen enkele vreemde taal ook maar iets afwist, zinnen, brok stukken van zinnen en woorden in 12 verschillende talen sprak. De raadselachtige patiënte zal nu hi een psychiatrisch instituut te Parijs worden opgenomen, waar men haar be ter en nauwkeuriger zal kunnen obser veeren. EEN DORP VERHUIST. Van Java naar Sumatra. In Indlë heeft dezer dagen een merk waardige volksverhuizing plaats gehad. De bevolking van het doodarme Band- J&rsarl ruim 2000 zielen Is in haar geheel, desabestuur, desakas en moskee- personeel incluis, geëmigreerd naar de Lampongs. Het was niet meer mogelUk langer te leven in Bandjarsari (in Kedi- ri O.-Java), waar rijst moest groeien tusschen kalksteen en waar, tot over maat van ramp, telkenjare de bandjirs groote schade aanrichten. Het gouverne ment kwam te hulp; het kocht de dessa voor f 6000, verdeelde het geld onder de bevolking, zorgde voor reisgelegenheid en zoo werd deze historische emigratie van een gansch dorp een feit! Het nieuwe dorp draagt weer de naam Bandjarsari. De reis was te merkwaardiger, omdat ruim 80 pet. van de reizigers nog nooit een trein had gezien. Men reisde nu per trein naar Priok, daarna met de „Ophir" naar Oosthaven (Sumatra), vanwaar de reis per autobus naar het binnenland werd voortgezet, waar het kolonisatie- terrein vooraf was gereed gemaakt. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Gouda Ds. L. S. den Boer te Arnhem en Ds. W. F. Laman te Mld- delh&mis. ZILVEREN JUBILEUM. De afdeeling Goüda van den Geref. Bond hoopt Donderdag 16 Februari ln het gebouw „Daniël" haar 25-jarig be staan te herdenken. Als «prekers zullen bij deze gelegen heid optreden Ds. E. E. de Looze te Gou- IM öiakel te Htrscht. A.R. Kiesvereeniging. Capelle a.<*. IJsseL De AR. Kiesvereenl- ging „Nederland en Oranje" I hield onder leiding van den heer W. Schouten ln de Chr. Prins Alexanderschool haar jaar vergadering. Na gebruikelijke opening werden eenige huishoudelijke zaken afgehandeld. De af tredende bestuursleden, de heeren G. Brouwer en A J. C. Stam, werden herko zen, evenals de aftredende leden der cen trale kiesvereeniging, de heeren A. van Beusekom, F. D. v. d. Dool, J. L. Struik en A. J. C. Stam. Ds. D. K. Wlelenga hield vervolgens een referaat over de Bellamy-gedachte. De spreker ging na onder welke om standigheid de geschriften van Bellamy zijn ontstaan. De ellendige maatschappe lijke omstandigheden van het lot van duizenden, deed hem naar middelen zin nen, om hierin verbetering te brengen; hij meent, dat de staat hierin het ver lossende woord behoort te spreken. En zijn uitgedacht stelsel heeft Inderdaad veel bekoorlijks. Allen in de maatschap pij een taak naar draagkracht, geen zor gen voor de toekomst en voldoende tijd voor godsdienstige, geestelijke en cultu- reele ontwikkeling .en geen egoïsme of criminaliteit meer. De werkelijkheid leert ander?, de Bel lamy-gedachte botst ook met de H. Schrift, daar zij uit de beginselen deze Schrift niet Is opgebouwd en er ook haar uitgangspunt niet vindt, vandaar dat het stelsel voor Christenen niet bruikbaar is. De staat van recht en ge lijkheid voor allen, naar de Bellamy-ge dachte, ls op aarde niet denkbaar. Aan de breedvoerige discussie, die op dit referaat volgde, namen 5 Bellamys- ten, die als gast tegenwoordig waren, mede deeL De vergadering was goed be zocht. Gondermk. In deze gemeente ls een damvereenlglng opgericht Tot bestuurs leden zijn benoemd de heeren C. v. d. Velden, J. Vleggeert, M. Rook, A L. ScheU grond en T Verkalk. Hoornaar. Do 18-jarige K. B. hakte bi] t boutenoeien vrij ernstig in zijn hand en moest zich na voorloop** verbonden U zijn, onder medische behandeling stel len. Vanwege dé Overwaard worden in de Lage Qieasen verschillende wissel plaatsen aangelegd, waarmee bet verkeer gebaat zal zijn. Collecte. Krimpen nUl. Lek. De collecte, gehou den in de Ned. Herv. Kerk, voor delging van bet tekort heeft ruim f 38 opge bracht. De leden der melsjesvereenlglng „T&bitha" zullen dezer dagen een deur- collecte houden. Dit geld zal worden aangewend om stoffen voor het vervaar digen van kleedlngstukken te koopen, die na afloop van het vereeniglngsjaar aan de daarvoor in aanmerking komen de personen zullen worden uitgedeeld. Na rujm 25 jaar. Krimpen a.d. IJsseL De heer J. Ver meulen heeft bedankt als bestuurslid en lid van de Anti Revolutionaire kiesver eeniging. De heer Vermeulen, die meer dan 25 Jaar lid van deze vereeniging is geweest, heeft er ook meer dan 25 jaar het raadslidschap voor waargenomen. Vele jaren ls de heer V. ook wethouder geweest. Thans is ln het Boveneind, aan het gebouw der graanmaalderlj van de Gebr. de Jong, een nieuwe brievenbus aange bracht. De oude werd voor eenige maan den verplaatst naar het woonhuis van den heer C. G. Roos, lid van Ged. Staten De bewoners van het Boveneind gingen hiermede echter niet accoord en dien den op het postkantoor klachten ln. Thans ls daaraan tegemoet gekomen. De bazar van de voetbal- en ath- letiekvereeniging D.C.V., welke werd ge houden van 1 Februari tot en met 11 Februari ln het Vereenlgingsgebouw in de Tuinstraat, is een succes geworden. Vele Ingezetenen hebben de bazar be zocht en vooral des avonds heerschte er een gezellige drukte. Het financieel re sultaat ls bevredigend. Gevonden: Een kist met timmer mansgereedschap. een dames handschoen (glacé), een heerenhandschoen en een zakmes; alles te bevragen bij de politie. Chr. Jonge Boeren en Tuinders. Nieuwerkerk *-d. IJssel Vrijdag werd in de Chr. School aan de Bermweg een vergadering gehouden om zoo mogelijk te komen tot oprichting van een afdee ling Nieuwerkerk en Omstreken van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuinders organisatie. De vergadering werd door den heer Kors geopend met schriftlezing en ge bed. Na opening trad de heer C. Vink, hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool te Gouda, op, om te spreken over het on derwerp „Chr. Jonge Boeren- en Tuin dersorganisatie. Spr. toonde met duide lijke voorbeelden aan de noodzakelijk held om ook als Jonge boeren en tuinders zich te organiseeren, teneinde gezamen- Ulk Msens. wU na Mm hme daJ bedrijven, te bespreken. De tijd eischt I van u, aldus spr., dat ge principieel al lereerst, maar niet minder ook econo misch en technisch op de hoogte zijt van de vraagstukken, die aan de orde zijn en zich aan u opdringen. Vervolgens be toogde spr„ waarom men dat heeft te doen in een christelijke organisatie. Nadat enkele vragen door spr. waren beantwoord, werd overgegaan tot oprich ting van een vereeniging; 21 personen gaven zich als lid op. Tot voorzitter werd gekozen de heer Kors. Tot secretaris de heer H. C. van Veen. Over de andere functies zal ln een volgende vergadering worden gestemd. De vergadering werd door den heer Vink met dankgebed gesloten. Muziekuitvoering. Nleuw-Lekerland. Zaterdagavond gaf de muziekvereeniging „Apollo" in de bo venzaal van het café Van Vliet een Ju bileumuitvoering, ter gelegenheid van het 40-Jarig bestaan der vereeniging. De be langstelling was zeer groot. Te ruim half zeven opende de voorzitter, de heer C. Paardekoper. de bijeenkomst en heette de aanwezigen welkom, ln het bijzonder den eere-voorzitter, burgemeester F. M. A d. Rovaart en zijn echtgenoot®, de af ge- vaardigoen van zustervereenigingen en oud-leden. In het kort releveerde hij de geschiedenis van Apollo, voornamelijk die van de laatste jaren. Daarna werden on der de bekwame leiding van den dirigent den heer C. Horsman, eenige muziek nummers op verdienstelijke wijze uitge voerd. Vervolgens werd de gelegenheid opengesteld tot complimenteeren. Ach tereenvolgens spraken de eere-voorzitter, burgemeester v d. Rovaart, de heer Jac. Huisman, namens de zangvereeniging „AmicJtia", de heer G. Lukas, namens de muziekvereeniging „Concordia" te Krim pen a.d. Ussel. de heer C. C. van Lijk, namens de IJsclub „Heemskerk", de heer F W. van Aartrijk. namens de muziek vereeniging „OKK." te Streefkerk; de hier G. Slagboom, namens bet mannen koor „OBJC." te Kinderdijk, de heer 8. Smit, namens de Oran.evereeniging „Wil hrlmlna"; de heer J. f. d. Wal. namens de gymnastlekvereenlging „K. en V."; de beer J. Erkelens, namens de muziek«er~ geriging „Excelsior" te Alblaseerdamde heer A Paardekoper van Rotterdam, na mens de oud-leden1 mej. de Bruin, na mens de gem. zangvereeniging „OBK." te Kinderdijk; de heer J. O. Slob, na mens de voetbalclub „Excelsior"; de saal- houder, de heer P. van Vliet; het oud lid, de heer B. Berkouwer te Rotterdam. De meeste sprekers voegden WJ hun wenschen een bloemstuk, enkelen gaven een muzieknummer. Verder waren schrif telijke felicitaties ingekomen van het be stuur van de muziekvereeniging „Cres cendo" te Krimpen a.d. Lek; van den heer H. Kahn te Rotterdam, een der op richters van „Apollo"; van het oud-lid M. den Ouden, thans lid van een har- moniekorpe te Amsterdam, en van het oud-lid H. J. Kasteel, thans te Schiedam Na de pauze volgde het humoristische gedeelte van de avond. Dit werd ver zorgd door de tooneelclub van de afd. Alblasserdam van de Bond van Jonge Liberalen. Opgevoerd werd „Gebroeders Kalkoen", een blijspel ln drie bedrijven. De rollen werden behoorlijk vertolkt. Er la veel en hartelijk gelachen. Tot slot volgde een kort bal. —In de Ned. Herv. Kerk te Kinderdijk is Zondag een extra gift van f 10 gecol lecteerd. ten behoeve van de kerkvoogdij Mej. J. C. Franssen is geslaagd voor het diploma Duitsche stenografie. Nleuw-Lekkerland. De bus, welke bij trouwplechtigheden in de raadszaal is geplaatst, bevatte over het afgeloopen Jaar f 29.90, welk bedrag ten goede komt l de kas van het burgerlijk armbe stuur. In verbgpd met de te verwachten heugelijke gebeurtenis in het Prinselijk gezin, heeft het damescomité, dat zich de vorige keer bezig hield met het ge- reelmaken van luiermanden, haar taak hervat. Het comité bestaat uit de dames Terpstra—Helm, president^; mevr. P. Damsteegt—den Ouden; zuster G. van Galiën; mevr. H. v. d. Rovaart—Kruyt en mevr. E. M. Voorsluijs—den Engelsen. Dammen. Noordeloos. De damvereenlglng „Ons Genoegen" speelde haar laatste competi tiewedstrijd voor het dam district Leer dam tegen HJBD.V. te Hei- en Boelcop. De gedetailleerde uitslag was als volgt: HJBD.V. O.G. J. den Hartog—W. v. Muljlwljk 1—1 J. C. Zijderveld—D. Rietveld 2—0 L. de Jong Dzn.D. de Groot 20 C. de Gans—F. J. v. Muilwijk 0—3 ^J. de With—P. Kros 0—2 H. van Hemert—C. de Groot 2—0 M. Verkerk—W. de Leeuw 1—1 Joh. Burggraaf—P. de Groot 0—2 J. de Kogel—W. de Jong 2—0 Jac. Burggraaf—J. C. Hoeijenbos 2—0 Noordelooe. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor de kerkvoogdij heeft in Januari opgebracht f 73.50. waar bij twee giften van f 10 waren. Voor het pastoriefonds ls f 37,25 gecollecteerd. Het bouwen van een woonhuis voor den heer A v. Muijlwijk is opgedragen aan de heeren B. Damsteeg, timmerwerk. M. van Dam, metsel- en betonwerk, De zwart en Uitenboogerd, schilderwerk; al len alhier. De melkverkoopers hebben de prijs verlaagd van 10 op 9 cent per liter. Gemeenteraad. Ottoland. De gemeenteraad zal Vrijdag 17 Februari voorm. tien ure, een open bare vergadering houden. Ottoland. De handel in nuchtere kal veren is hier weer in volle gang. De verr schillende opkoopers rijden des morgens al zeer vroeg langs de boerderijen of ei soms des nachts kalveren zijn geboren, die voor de verkoop bestemd zijn. De prijs bedraagt slechte f 4 tot f 6 per 3tu< Ottoland. De uitslag van de sctüeiwed- stryd door ae afdeeling Ottoland van de Bljz. Vrijw. Landstorm, luidt als volgt. Klasse A .maximum 1500 punten in 15 series: le prijs W. M. van Dam met 1480 punten; 2e px. J. H. de Kreij 1489 p.; 3e pr. A. de Jong 1466 p.; 4e pr. N. Bakker Bz., 1463 p., 5e pr. A de Kreij l*oJ p 6e pr. C. Hakkesteegt 1456 p.; '.e pr. L. de Kreij 144/ p.; 8e pr. J. Aan&ies Dzn 1446 p.; 9e pr G. Bos 1430 p.; 10e pr. \V. Stuij 1419 p. Klasse B. le pr. B. Boon 1453 p.; 2e pr. B. van Hof 1421 p.; 3e pr. C. ae Jong 1408 p.; 4e pr. Adr. Vermeulen met 1393 p.; 5e pr. J. Horden 1383 p.; 6e pr. M. Eikelenboom met 1383 p.; 7e pr. B Bons J178 p. Klasse C, uoostprijzen: 1. D. de Kreij in 15 series mei 964 punten; 2. H. Bakker in 5 series met 407 punten. De prijzen, bestaande uit Kunstvoor werpen, zijn reeds aan de winnaars uit gereikt. Totaal 128 De competitie is thans geëindigd. „O? G." heeft 8 wedstrijden gespeeld, waar van zij er 3 gewonnen heeft, 1 remise speelde en 4 heeft verloren, waardoor gJJ, 09 de dwda niaati fii&digdfc Voor hon, die gaan trouwen, It hot voordeellgste adres: voor Fornuisen - Huishoudartikelen - F.mwtiiai - Lampen - Strijkljien - Rook stellen - Stofzuigers - Radio ens enz. bij E. VAN A ND EL Taiefoon No. S - Sroot-Ammere. S jrteering t grootst - prijzen t laagst Breekt met de oude gewoonte van koken en probeer het eens met PRIMAGAZ. Zindelijk - Voordoe lig en overal te plaat sen. - Het wordt zonder verplichting bij U op proef geplaatst Aanbevelend: E. VAN ANDEL - GROOT-AMMERS. WEERBERICHT. Naar waarneming in de morgen van 15 Februari. Oudewater. Aan de kalverenmarkt wer den Maandag 30 stuks aangevoerd: de prijzen varieerden van 1415 cent per k.g. levend gewicht Ziekenhuisverpleging. Ouderkerk a.d. IJsseL Het bestuur van de vereeniglrg voor ziekenhuisverpleging „Helpt Elkander" deelt aan de leden me de, dat de uitgaven over het afgeloopen Jaar de inkomsten met f 1000 overtrof fen. Na ernstige overwegingen heeft het bestuur gemeend, de algemeene vergade ring hierin uitspraak te laten doen over de vraag om. le. de contributie te ver- hoogen met 1 ct. per lid per week; of 2e. de vergoeding voor de loopende patiën ten en het vrij vervoer te laten vervallen en de verpleegtijd der Interne patiënten te bekorten op 4 weken per kalenderjaar. Peursum. Gevonden: een pantoffel en een stallantaarn. Te bevr. gem.-veld- wachter, Peursum. Polsbroek en Vlist. De collecte ten ba te van de beide Chr. scholen in deze ge meenten, bij de spreekbeurt van Ds. v. Ginkel van Utrecht gehouden, heeft f 3034»/t opgebracht. Bovendien werd de vorige Zondag een extra gave van f 10 gecollecteerd voor de ,kerk. Viaducten in de rijksweg. Sliedrecht. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van twee viaduc ten van gewapend beton in weg no. 15 van het rijkswegenplan 1938 over de Pa rallelwegen langs de spoorweg Dordrecht Gorinchem onder de gemeente Slie drecht met bijkomende werken. Laagste inschrijf ster was de N.V. voorheen G. en A Schrale te Zwolle voor f 123.867. A-R. kiesvereeniging. Willige-Langerak. Vrijdagavond werd in het vereenlgingsgebouw de jaarver gadering gehouden van de A.-R. kiesver eeniging. De voorzitter, de heer J. A Vrooman, opende de vergadering en heet te allen welkom. De notulen werden ge lezen, het Jaarverslag uitgebracht en de penningmeester deed rekening en ver antwoording. Na behandeling van huishoudelijke za ken, hield de heer W. Llttel een referaat over „geestelijke en moreele herbewape ning". Dit actueele onderwerp was aan leiding tot een levendige bespreking. Na de rondvraag werd de vergadering door burgemeester Schuman met dank zegging gesloten. i Gevonden: een kinderportemon- inaiA' lö> l 32. Het dunne pijltje geeft de stand van de "vorige dag aan. Verwachting tot Donderdagavond; Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind; half tot zwaar bewolkt op betrok ken; weinig of geen regen; weixng veran dering in temperatuur. Waterstand: Schoonhoven hg. water 5 uur, 1.03 M. Keulen stand 2.15 M., was 0.14 M. Maastricht 14 Februari 41.90 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 45 graden Fahrenheit. Woensdag 15 Februari: Op 4.50, ondet 13.42. Nieuwe Maan Zondag 19 Februari Wielrijders, licht op! 15 Februari 5.40 uur. Drenkelingen. IJsseistein. Het zoontje van den win kelier Sch., dat bij het spelen in de Ussel was gexaakt, werd uit zijn benarde posi tie gered door den werkman R„ die zich juist in de onmiddellijke nabijheid be vond. De kleine kon ongedeerd huis waarts gaan. De bakkersleerling B„ die per rijwiel waarop een groote broodmand was be vestigd, onderweg was om de klanten te bedienen, stootte bij het opstappen zijn been tegen een der trappers, met het ge volg, dat hij met fiets en mand, waarin verschillende brooden waren, in een sloot terecht kwam. Met een nat pak en doorweekte brooden begaf hij zich huis waarts. Een wielrijder, afkomstig uit Utrecht, die hier een bezoek had gebracht aan zijn meisje, had het ongeluk, nabij de nood- slachtplaats aan de Utrechtscheweg al hier in de sloot te rijden. Naar verluidt, zou hij verblind zijn geweest door het licht van een hem tegemoet rijdende auto. Ook deze wielrijder kwam er met een nat pak af. IJsselstein. Ten gemeentehuize had een aanbesteding plaats tot het bouwen van een machinekamer op de terreinen van de gemeentebedrijven. Twee biljetten werden ingeleverd door C. Boer alhier voor f 5299,74 en A A. van Kleef te Ben schop f 4656. Het werk werd aan deq laagsten inschrijver gegund. Distributie visch. Zevenhuizen. De distributie van ge bakken visch ls zoo in de smaak geval len, dat ze ook deze week weer zal plaats hebben en wel Donderdag. Behalve ge bakken visch wordt ook gerookte viscb aangevoerd. In verband met het overlijden vaa ds. J. J. Keijne, laatstelijk predikant te Rhenen, is daar een comité ge(vormd om gelden in te zamelen, teneinde een steen op zijn graf te kunnen plaatsen. Daar ds. Keijne lange tijd in Zevenhuizen heeft gestaan, wordt verwacht, dat erin deze gemeente personen zijn, die even eens daaraan wenschen bij te dragen. Giften worden in ontvangst genomen door de leden van de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. Tegen H. van R. ls proces-verbaal opgemaakt, omdat hij zijn café na slui tingstijd nog geopend had. Drie bezoe kers, die zich nog in de lokaliteit bevon den, werden eveneens geverbaliseerd. NED. HERV. KERK. LEXMQND. Donderdag 16 Februari, 's avonds 6.30 uur, Ds. H. A. Labrie, van Goedereede. Rede voor de Herv. Jongo lings Vereeniging „Timotheus". OUDERKERK a.d. IJSSEL. Wijkge- bouw. Donderdag 16 Februari, 's avonds 6.30 uur, de- heer A. de Redelijkheid Godsdienst-Onderwijzer. STOLWIJK. Herv. Geref. Evangelisatie. Donderdag 16 Februari, s' avonds 6.30 uun Ds. J. J. Poot, van Bunschoten. CHR. GEREF. KERK. NIEUWPOORT. Donderdag 16 Februari, 's avonds 6.30 uur, Ds. A Gruppen, van Eindhoven. NOORDELOOS. Donderdag 16 Februari, 's avonds 6.30 uur, Ds. Meijering, vap Zwijndrecht. GEREF. GEMEENTEN. BENTHUHZEN. Donderdag 16 Febru ari, 's avonds 7 uur, Ds. A van Stuiven- WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939. Coop. BoerenieenbanL. Giessen-Nieuwkerk. Het verslag over net boekjaar 193& (het 32ste) der Coop. Boerenleenbank Giessen-Nieuwkerk e.o. meldt, dat net bestuur bestaat uit de heeren A van Houwellng. voorzitter; W. Boer secretaris; D. Kooyman J.Cz.; Adr. Boer'; D. Hakkesteegt; de Raad van Toezicht Uit de heeren W. van Houwe- lingen; G. ran der Meyden en P. G. de ,0dJ' rekening vermeldt als ontvang- «ten van de spaarbank f 232241 49, te rugbetaalde voorschotten f 13020; ont vangen in loopende rekening, enz. f 1387577.94. Terugbetaald is aan de Spaarbank f 19352458; uitgaven loopen de rekening, enz f 1381825.09. De balans vermeldt in actief o.m. aan uitstaande voorschotten f 134187, tegoed in loopende rekening. Centrale Bank. aandeelen. effecten, girodienst, enz. f 530975.73 en in passief aan schuld aan de spaarbank f 577668, id. looiende re kening f 68719.18, reservefonds f 42788 75 Giessen-Oudekerk. Bij de bestuursver kiezing van de Hervormde Meisjesver- eeniging „Wees een Zegen" werd mej. T. den Boer le presidente; mej. T. Rietveld 2e presidente; mej J. Wiebosch, le se cretaresse; mej. M. Smit. 2e secretaresse; mej. A van Dijk. penningmeesteresse en mej. T. Rietveld, algemeen adjunct. De Zondag gehouden extra collecte voor de restauratie van het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk heeft f 18 60 opge bracht. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer J. Kazen is opge dragen aan den aannemer W. de Ruiter van Hardinxveld. Jongelingsvereeniging. Groet-Ammers. Vrijdagavond heeft de Ned. Herv. Jongelings-Vereen. op Geref Grondslag „Hebt de Waarheid en den Vrede lief", haar Jaarvergadering gehou den 1 n het Vereenlgingsgebouw, onder leiding van ds. A. Baren<irecht. Ds. Barendrecht opende deze vergade ring door te laten zingen van Ps. 119 5 en 53. Daarna ging hij voor in gebed en behandelde de geschiedenis van de brui loft te Kana De secretaris las zijn jaar verslag. Hieruit bleek, dat de vereeniging slechts 17 leden telt. Over het medeleven van de kerkelijke gemeente had het ver slag niets dan lof. Ook den voorzitter, de heer H. de Groot, werd een warm woord van dank toegesproken voor zijn goede leiding. Daar de voorzitter wegens druk ke werkzaamheden reeds eerder wilde bedanken, deelde de secretaris in het midden der vergadering mee, dat het de Jongelingen erg zou spijten, wanneer hij de leiding nou neerleggen en dat zij zijn ontslagaanvrage niet konden inwilligen. Uit 't financieel verslag van den penning meester bleek, dat er een batig saldo was van f 7,85. De bibliothecaris vertelde dat er het afgeloopen Jaar ongeveer 3000 boeken waren uitgegeven en dat er 60 nieuwe boeken waren aangekocht. Ds. Barendrecht wekte met een kort Woord de jonge menschen der gemeente op, Hd te worden dezer vereeniging. Het programma moest om des tJJds wil wor den bekort. Het was zeer gevarieerd op gesteld, zoodat de aanwezigen van alles te hooren hebben gekregen. Verscheiden afgevaardigden uit de omtrek brachten felicitaties over. In de pauze werd cho colademelk geschonken, waarvoor de meisjes van de meisjesvereen. rich be schikbaar hadden gesteld. Na een slot woord van ds. Barendrecht Het de voor zitter, de heer H. de Groot, ringen Ps. 73 14 en dankte ds. Barendrecht har telijk voor zijn gezellige leiding, waarna hij deze avond met dankgebed sloot „De Zangvogeltjes". Haastrecht. De kinderzangvereem. „De Zangvogeltjes", directeur de heer J. P Oskam te Gouda, gaf Zaterdag haar Jaarlijksche uitvoering. De heer S. ten Oever heette de vele ouders en belang stellenden welkom en sprak een ope ningswoord. Hierna werd aangevangen met de opvoering van „De Prins van Sind", operette in vijf bedrijven. Het spel, de aankleeding en de zang waren goed verzorgd. Verder werden deze avond nog 400 lootjes verkocht om de kas van de kleine zangers te stijven. De prijzen hiervoor waren alle gratis aan geboden. De voorzitter dankte aan het eind allen, die op eenige wijze medewer king hadden verleend. Het koor maakte nog een rondgang door de zaal en stel de zich daarna op het topneel op, waar het een hartelijk applaus oogstte. De avond werd mede opgeluisterd door het ensemble Sirre. lichtbeeldenavond geitenfokkertj. !3ea- en Boeicop. In het laatst der vo rige week werd in „Het Oude Rechthuis" een Hchtbeeldenavond gehouden, uit gaande van de Prov. Bond van Geiten- fokvereen. in Zuid-Holland, afd. Hei- en Boeicop. Nadat de voorzitter, de heer B. Stravers, de vergadering met een wel komstwoord had geopend, gaf deze het woord aan den heer L de Jong, rijksvee- teeltconsulent te 's-Gravenhage onder wieng leiding deze avond stond. De heer De Jong hield een inleiding en gaf allereerst een overzicht over het houden van geiten ten opzichte van de tuberculose, die bij deze dieren spora disch voorkomt. Spr. gaf cijfers, waaruit bleek, dat ook de melk veel beter is dan koemelk. In ZU-, zei spr„ huldigen wij het standpunt ten opzichte van de geit, sterke lichaamsbouw met goede produc tie, hoog eiwitgehalte, een dier, dat min stens 5 a 6 jaren meegaat. De gemiddelde productie over 1937 be droeg 716 Liter melk met 4 vet, wat een goede opbrengst genoemd kan wor den. Het doel is 7-00 a 800 Liter melk en witte, ongehoomde geiten, hoewel spr. toegaf, dat onder de gehoornde en bonte dieren ook wel goede zijn. Vervolgens behandelde spr. de voeding van de geit. Hij gaf verschillende voe dingsrantsoenen en bracht vooral naar voren het toedienen van mineralen, zoo als gefosforseerde voederkalk en ge stipt krijt, wat voor de lichaamsbouw en beenen van zeer groot gewicht is. Daarna kwam de verpleging van de geit aan de beurt, aan de hand van de die middag gehouden stalkeuring, die onverwacht ge houden is en waarvin spr. tot zijn spijt moest zeggen, dat op dit punt nog veel te verbeteren valt; in puntental was het resultaat nog minder dan het vorig jaar. Duidelijk zette spr. uiteen, met hoe wei nig kosten het beoogde doel kan worden bereikt, waarbij hij vooral de nadruk legde op licht en lucht. Ook aan het bij houden der klauwen, dat zoo veel ver waarloosd wordt, moet correct de hand worden gehouden, daar anders de pro ductie achteruit gaat. Over de geheele lijn kon spr. bij deze keuring geen verbetering bespeuren, daar slechts 7 der stallen boven de 80 pun ten kwam. Nadat ook de burgemeester door zijn komst blijk van belangstelling had ge geven, werden de puntenlijsten der stal keuring aan belanghebbenden uitge reikt. Hieruit bleek, dat het hoogste aan tal punten (maximum 100) hadden be haald de heeren Joh. Donker 84, J. P Kooijman 84, B. Stravers 84. allen alhier en de heeren G. de Jong 83, en J. Steij- siger 81, beiden te Vianen. terwijl de bokkenhouder, de heer A den Braven, een extra vermelding verkreeg over de pri ma huisvesting en verzorging van de bondsbok. Het laagste puntencijfer be droeg 36. Hierna volgde een serie Hehtbeelden, waarbij duidelijk de verschillen naar vo ren werden gebracht tusschen de goede en slechte kwaliteit der dieren en die zeer duidelijk door den spreker werden toegelicht. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten enkelen ge bruik, waarna de avond door den voor zitter met een woord van dank aan den spreker en den burgemeester, werd ge sloten. Het Groene Kruis. Hei- en Boeicop. Vrijdagavond werd in „Het Oude Rechthuis" alhier een leden vergadering gehouden van „Het Groene Kruis". Er waren 37 leden aanwezig. De voorzitter, de heer H. C. Boerboom, sprak zijn blijdschap uit over de opkomst. Hij wijst er op dat het ziekte-aantal voor een kleine gemeente als deze zeer groot is en dat het gelukkig is, de helpende hand te kunnen bieden. Door het groote aan tal zieken komt er, als het zoo doorgaat, een tekort in de kas en daarom wilde spr. deze avond middelen beramen om „Het Groene Kruis" weer in gezonde ba nen te leiden. Hij sprak voorts zijn blijd schap uit over het feit, dat de burge meester, mr. A. J. de Wolff, zoo sympa thiseert met het vereenigingswerk en brengt nog zijn oprechte dank aan dr. Siddré, voor de wijze waarop hij de ver eeniging gediend heeft. Dr. Siddié was ♦deze avond door gezinsomstandigheden verhinderd, afscheid te komen nemen. Met een woord van dank aan de zuster, die de zaken van Het Groene Kruis ook zoo goed behartigt, besloot spr zijn ope ningswoord. De secretaris, de heer A. C. den Hartog, las de notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat de Kon. goedkeuring voor de vereeniging opnieuw is verkregen. Uit het Jaarverslag van den secretaris over het 31ste vereeniglngsjaar kan als voornaamste worden genoemd, dat de heer H. K. Schuitemaker als 3e voorzit ter ia benoemd en dat het aantal leden op 31 December "38 160 bedroeg. Aan 20 personen waren tesamen 43 artikelen in bruikleen uitgegeven, waarvan 5 artike len in doorloopend gebruik zijn, terwijl 8 personen tezamen 1540 min. van de hoogtezbn gebruik maakten en de zuster in 14 gezinnen 645 bezoeken aflegde. De heer O. Verkerk bracht een gunstig ver slag uit omtrent de bevinding bij het nazien van de magazijngoederen en de heer G. J. den Hertog omtrent het na zien van de rekening. De penningmeester, de heer J. Bikker, deed rekening en verantwoording, waar uit bleek, dat de inkomsten hebben be dragen f 409 79, de uitgaven f 648.01 nadeelig saldo f 238.22Va terwijl het stamkapitaal een tegoed aanwees van t 1011,2a. Als bestuurslid werd de heer H. K. Schuitemaker bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature-dr. Siddré met op één na algemeene stemmen werd gekozen dr. P. SchuckinkKool te Lexmond, die beiden hunne benoeming aannamen. Nu volgde een bespreking van het huis houdelijk reglement De voorzitter wees erop, dat het kleine kapitaal spoedig verteerd zal zijn en dat er middelen be raamd moeten worden om de Vereen, in stand te houden. Het systeem „vrijwil lige bijdragen" is verleden jaar een fias co geworden. De heer D. C. Verkerk stel de voor. gewoon de contributie te ver- hoogen. De heer G. J. den Hertog stelde voor deze te verhoogen tot een zeker in komen. zoodat de menschen. die het min der betalen kunnen, daarvan ontheven worden. De heer J. de Heer zei, dat dit potje niet onuitputbaar is en dat op de dankbaarheid van menschen. die de hulp der vereeniging niet noodig hebben, al een beroep is gedaan De voorzitter meen de. dat op fooien geen gezond financieel beheer gebouwd kan worden. Het voor stel van het bestuur om de vrijw. bijdra ge te handhaven, werd verworpen. De voorzitter stelde toen voor. de contribu tie te verhoogen met f 0.25. waarop de heer Spruijt voorstelde, de menschen toch in de gelegenheid te stellen een vrij willige bijdrage te geven. Beide voorstel len worden na stemming aangenomen. Nadat van de rondvraag slechts een matig gebruik was gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering. School met den Bijbel. Langerak. De vereeniging „Een School met den Bijbel" hield een ledenvergade ring in het vereen.g.ngsgebouw onder voorzitterschap van den heer T. van M.d- delkoop. Na de gebruikelijke open.ng en voorlezing der notulen, deed de secreta ris, de heer L. D. Verhoef, verslag om trent de werkzaamheden in het afgeloo pen vereemg.ngsjaar en de penningmees ter, de heer J. Blom Atzn., omtrent de geldmiddelen, waaruit bleek, dat een zui nig beheer gevoerd was. De financieele commissie adviseerde bij monde van den heer A. van Middelkoop Tzn., tot goed keuring van het financieel verslag, waar toe werd besloten. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J. van Middelkoop en A. Schep Czn. herkozen, terwijl in de plaats van T. van 't Hoog, die zich niet meer her kiesbaar stelde, gekozen werd de heer J. W. Blom. Hierna volgde een inleiding van den heer H. J Spoormaker, hoofd der school, over: „De vrije School". Met zeer veel aandacht werd de spreker gevolgd. Na rondvraag sloot ds. Mulder de leerzame avond mei dankgebed. Langerak. Loop dér bevolking over het jaar 1938 Op 1 Januari 1938 bestond de ze gemeente uit 909 zielen. Geboren wer den 7 mannen en 8 vrouwen. Vermeer dering met 15 personen. Gevestigd 9 m. en 16 vr. Totale vermeerdering met 40 personen. Vertrokken 20 m. en 32 vr. Overleden geene. Totale vermindering met 52 personen, zoodat de bevolking op 1 Januari 1939 bestond uit 897 personen Lekkerkerk. Veilingvereen. „Lekker- kerk en Omstreken". Aanvoer .eieren 6753 stuks. De kipeieren golden f 3.10 3.30 per 100 stuks. Prei f 2.50—3, uien f 7—7.50. Blijkens het jaarverslag van de vei- lingvereeniging zijn in 1938 geveild 321553 eieren en 4746 kisten groenten en fruit met èen totaal opbrengst van f 16276,40. In 1937 waren deze cijfers 294.248 eieren en 4135 kist^p groenten en fruit met een opbrengst van f 13124.40 Zanguitvoering „Hosanna". Lexmond, In de Chr. School werd Vrij dagavond de uitvoering van de Chr. zangvereeniging .Hosanna" met mede werking van het Chr. kindei koor „Het Nachtegaaltje" gehouden. Om 7 uur werd deze uitvoering door den eere voorzitter. den heer Jac. de Jong, met gebed geopend, waarna deze in een kort openingswoord zijn dank uitsprak voor de groote opkomst en verder het afge loopen vereenigingsjaar mémoreerde De secretaris, de heer A Spek, gaf in zijn jaarverslag eveneens een overzicht over het afgeloopen jaar. Het bleek, dat de vereeniging zich in een bijzondere bloe heeft mogen verheugen. Het ledental was sterk toegenomen en de prestaties waren aanzienlijk verbeterd. Bij het e.v. concours zal in de le afd. worden ge zongen. Een bazar heeft de vereeniging financieel versterkt. De uitvoering getuigde van groote Yooraitgang. Alle partijen jreren gevuld en het geheel gal blijk van vol harding, Intensieve oefening en uitne mende leiding van den directeur, den heer Glja Kueters uit Dordrecht. De rang van deze avond gaf den aanwezigen wer kelijk kunstgenot. Voor het kinderkoor hebben we evenzeer bewondering. Hlet zoozeer vanwege het aantal leden dat helaas de helft te klein fa) doch meer .„or de wijze, waarop het betrekkelijk kleine clubje zijn liederen zingt en voor al voor delta directeur, die alt zijn klein koortJHpfflt wat er uit te halen la Het w-Ak A de aanwezigen de nummers £Tbet kinderkoor - <Ue werkelijk zul- Hilversum L 1875 M. en 301.5 M. AVRO uitzending. 8 00 Gramofoon (om 8.15 Berichten); 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gewijde mu ziek (Gr.pl.); 10.30 Voor de vrouw; 10 35 Omroep Orkest en Solisten (11.301155 Declamatie en 12.15 Berichten); 12.30 AVRO Amusements Orkest; 11 15 Het AVRO Aeolian Orkest; 2.00 Voor de vrouw; 2.30 Altvioolvoordracht; 3.00 Cur- I sussen voor de vrouw; 3 45 Gramofoon; I 4 00 Voor zieken en thuiszittenden; 4 30 De Twilight Serenaders (opn); 5 00 Week-Kaleldoscoop; 4.25 Gelukwenschen; 5.30AVRO Amusements Orkest; 610 Or- i gelspel6.25 Berichten; 6.30 Sportpraat- Je; 7 00 Voor de kinderen; 7.05 De AVRO Dance Band; 7.30 Engelsche les; 8 00 Be richten ANP. Radiojournaal en Mededee- lingen; 8 20 Concertgebouw Orkest en So list (in de pauze: Causerie over het Con certgebouw-pensioenfonds); 10 30 Disco- nieuws; 1100 Berichten ANP; hierna het Renova Kwintet (opn); 11.4012.00 Gra mofoon. Hilversum IL 415.5 M 8 00—9 15 KRO. 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 2.00—12 00 NCRV. 8.00—9 15 Gramofoon (ca. 815 Berich ten); 10 00 Gramofoon; 10 15 Morgen dienst; 1045 Gramofoon; 11.30 Godsdien stig halfuur; 1200 Berichten; 12.15 KRO Orkest (1.00—1.20 Gramofoon); 2 00 Hand- werkuurtje; 3 00 Gramofoon; 3 45 Bijbel lezing; 445 Gramofoon; 5 00 Handenar beid voor de jeugd; 5.30 Het Rotter- damsch Pianokwartet en Gramofoon. 6 30 Berichten en Gramofoon: 6 45 Causerie ..Zeemansherinneringen": 7 00 Berichten; 7 15 Boekbespreking; 7 45 Gramofoon; 8 00 Berichten ANP en Herhaling SOS- berichten; 8 15 Orgelspel. 9 00 Causerie: ..Zondig zwijgen"; 930 Amsterdamsch Salon Orkest; 10.00 Berichten ANP en Actueel halfuur; 10 30 Vervolg Concert (10 45—11 00 Gymnastiekles 1130 Gra mofoon; ca. 11.5012 00 Schriftlezing. Vrijdag 17 Februari. Hilversum L 1.875 M en 301 5 M. 8 00 VARA. 10 00 VPRO 10 20 VARA; 12 00 AVRO. 4 00 VARA 7 30 VPRO: 9.00 VARA; 1040 VPRO. 11.00—12 00 VARA. 8 00 Gramofoon lom 816 Berichten); 10 00 Morgenwijding. 10M Zang. Piano en Gramofoon; 10.50 Declamatie; 1110 Gra mofoon; 11.30 „Esmeralda"; 12.00 Orgel. Saxofoon, Klarinet en Viool; 1250 Gra mofoon; 1.15 Het AVRQ Amusements Or kest. 2 00 Viool en Piano. 2.20 Vervolg Concert; 2.4d Causerie; „Huisbewoners" lief en leed"; 3.00 „The Romancers" m m. v Soliste; 4 05 Gramofoon; 5 00 Voor de scholen; 5.30 GramofoOn; 6.00 ..Esmeral da"; 6.28 Berichten. 6.30 Literaire cau serie; 6.50 Hammond Orgelspel; 7.00 VA RA Kalender; 7 05 Causerie „De sociale taak der gemeentelijke en provinciale be sturen"; 7.23 Berichten ANP; 7.30 Be richten; 7.35 Causerie: ..Levenswaarden van het verleden 8 20 Trio Concert: 8 30 Causerie: ..De dienst aan het volk in de folklore"; 9 00 De Ramblers. Pianoduo en Solisten: 9 45 Causerie „Carnaval 10 00 Fragmenten uit de Operette „Si l'amour passé (opn); 10 30 Berichten ANP; 10 40 Avondwijding; 11.00 Viool en Piano: 11.30 Jazzmuziek (Gr.pl.); 11.5512.00 Gramofoon Hilversum II. 415.5 M. Algemeen Pro gramma verzorgd door de KRO. 8.00—9.15 Gramoioon (om 8.15 Berich ten); 10.00 Gramofoon; 11.30 Bijbelsche causerie; 12.01) Berichten; 12.15 KRO Me- lodisten en Solist; 1.00 Gramofoon; 1.20 KRO Orkest en Solisten; 2 05 Gramofoon, 2.15 Orgelconcert; 3.15 Gramofoon; 4 15 KRO Orkest; 5.00 Gramofoon; 5.15 KRO Melodisten en Solist, 6.Ó0 Land- en Tuinbouwcauserie; 6.20 Berichten .hierna KRO Melodisten en Solist; 7.00 Berich ten. 7.15 Causerie „Het vluchtelingen vraagstuk" 7.35 Musica Catholica; 8 00 Berichten ANP en Medeaeelingen8 15 Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en Solist; 9.15 De Koninklijke Militaire Ka pel en Reportage; 10.30 Berichten ANP; 1040 Bela Kiss en zijn Hongaarsch Or kest. 11.05—12.00 Gramofoon. RADIO-CENTRALE Programma C. Donderdag 16 Februari. 8 00 Brussel Ned 9 20 Diversen; 11.06 London Regional; 12.05 National Pro- gramme; 12.50 Brussel Ned.; 2.20 London Regional; 3 35 National Programme; 5.05 London Regional; 5.20 National Program me; 6 00 Pauze; 6.05 Boedapest of Diver- sen; 6 35 Brussel Fransch; 7.20 Keulen; 10 20 BrusSel Ned.; 10.35 National Pro gramme. Vrijdag 17 Februari. 8 00 Brussel Ned 9 20 Diversen; 1105 London Regional; 12.35 Brussel Ned.; pl.m. 2.05 London Regional; 5.20 Natio nal Programme; 6 20 Keulen; 7.20 Natio nal Programme ▼er gezongen werden weer op groote prijs stelden De zangnummers werden door voordrachten en samenspraken af gewisseld. Ook deze avond hebben de le den der vereen, uitstekend voorgedra gen en al slaagde het eene nummer be ter dan het andere, het geheel was goed verzorgd. Vooral de heer Wouda heeft zich laten kennen als een voordra ger van meer dan gewoon formaat. Om ruim 12 uur sprak de eere-voorzitter 'n kort woord van dank. In de eerste plaats tot den heer Jan Hamerling voor zijn medewerking aan Psalm 116. waarbij hij voor orgelbegeleiding zorgde. Vervolgens aan den directeur voor zijn toewijding, het schoolbestuur voor het beschikbaar stellen van de school en het publiek voor de medewerking» De heer Haafkens sprak hierna een kort slotwoord. Na het zingen van Gez. 180 vs. 1, sloot de heer Haafkens met dankgebed. „De Vriendenkring". Nieuwerkerk a-d. IJsseL In de zaal van den heer Honkoop gaf de R.-K. Tooneel- vereeniging „De Vriendenkring" Vrijdag avond haar eerste uitvoering. De zaal was zeer goed bezet, toen de voorzitter, de heer De Jong met enkele welgekozen woorden deze feestelijke uitvoering open de. Eerst werd opgevoerd een blijspel in 3 bedrijven: ,De verjongde Professor". De rolverdeeling was uitstekend; zonder uitzondering gaven de medespelers blijk, ernstig studie te hebben gemaakt van de hun toegedachte rol. Tijdens de pauze werd een taart verloot, welke ruim f 19 opbracht. Na de pauze werd „Oom Janus in de Waschmand" op de planken gebracht. Deze klucht werd op een wijze gespeeld, welke de lachspieren der aanwezigen da nig in beweging bracht. De afdeeling dames van „De Vriendenkring" voerde „Vrouwen-Weerbaarheid" op en oogstte een welverdiend applaus. rrDe Vriendenkring" heeft met deze eerste openbare uitvoering bewezen, in staat te zijn. een tooneelavond te orga niseeren. Aan het einde dankte de voor zitter de aanwezigen voor hun opkomst en de familie Honkoop voor de verleende medewerking. Een bijzonder woord van dank bracht spr. aan den heer Carlier. voor het vele werk dat deze zich heeft getroost bij de repetitle's en de organisa tie van de nog jonge tooneelclub. Spr. deed een beroep op den heer Carlier, om in de toekomst zijn medewerking te blij ven verleenen. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door bet duo Honkoop. OidenvMd Chr- ScbeoL leeuw ijk. Donderdagavond werd in de Christelijke School een ouderavond ge houden. Het lokaal was tot in alle boeken bezet. Na het zingen van Ps. 25 en 2 werd gelezen Mat the us 18. Na te zijn voorgegaan in gebed sprak de voorzitter van de schoolvereniging, de beer M. Zwijnenburg. een openings woord. Spr. memoreerde, dat het vroege re hoofd der schooi, den beer M. S. Krelt, verleden jaar bet onderwijs met pensioen heeft verlaten en ook de ge meente Reeuwijk. Vopr het nieuwe school hoofd. den heer E. C. de Greef, was dit de eerste ouderavond in Reeuwijk. Spr.. dankte den heer De Greef voor het vele dat hij in het belang van de school en het onderwijs heeft gedaan in de korte tijd, dat hij aan de school verbonden was. De voorzitter memoreerde voorts de steeds toenemende belangstelling van de zijde der ouders voor de ouderavonden. Zoo druk als het hedenavond was, was het, naar spreker zich kon herinneren, nog nimmer geweest. Vervolgens sprak het hoofd der school de heer C de Greef, over „Huis en school". In de eerste plaats dankte spr. de ouders, het bestuur en het personeel der school voor de groote medewerking welke hij steeds heeft gehad. Spr. be handelde voorts uitvoerig de verschillen de manieren waarop huls en school met elkaar ln contact komen, het verband dat er bestaat tusschen belde, en de taak die leder heeft voor de opvoeding en het onderwijs van het kind. Spr. spoorde de ouders aan, steeds zooveel mogelijk con tact te houden met de school en het per soneel. Nadat gezongen was Ps. 119 17 bo den eenige dames ververschingen aan en werden voor de heeren sigaren geof freerd. Ds. P. Warmenhoven, Geref. predikant sprak over „Oud en Jong". Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van de band tus schen de ouders en het kind en gaf hier bij aan hoe moeilijk het soms is om op de juiste wijze met het kind om te gaan, teneinde in elk opzicht een goed voor beeld te zijn. In de pauze was er gelegenheid om bet schoolwerk van de kinderen te bezichti gen, waarvan druk gebruik werd ge maakt. Na de pauze werd gezongen Ps. 97 7. waarna de heer J. G. Romeljn, onderwijzer aan de school, sprak over „overgaan". Hij gaf een overzicht van de verschillende oorzaken welke er toe kun nen leiden dat een kind aan het einde van een leerjaar niet overgaat en wat de ouders kunnen doen om het kind dan een steun te zijn. Spr. gaf hen dringend in overweging om him kinderen steeds belangstelling te toonen. in hetgeen zij op school geleerd hebben en hen hier over zoo mogelijk te ondervragen Mej. M. van Schalk, onderwijzeres, hield een leuke schets over de eerste schooldag van de verhoogde klas of van de kleintjes. In zijn slotwoord dankte de voorzitter allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van deze avond, in het bijzonder de sprekers en het onderwij zend personeel. Nadat nog gezongen wis Ps. 68 10. werd de avond door ds.JDam- sté, Ned Herv. Predikant van Sluipwijk met dankgebed gesloten. Lieren veiling Reeuwijk. Aan de eiervelllng alhier, werden aangevoerd 6500 eieren. De prij zen waren als volgt: kippeneieren f 3.15 f 3.60; eendeieren f 3.15, alles per 100 stuks

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 5