Al E Eli N.S.B 939 Pd'ND DRUKT IKIM Schoonhoven tusschen uiThcd DE KONINGIN IN ZWITSERLAND. BELGIË EN GEEN BELGEN, langer door hen in een hoek laten wen. MAANDAG 27 FKBRüARÏ 1939 TIEN BLADZIJDEN No. 9037 Tie JAARGANG, FEBRUARI 1939, Postrekening i du- een dit Het -vrachtvervoer. I K. in iag DE ANNEXATIE. Am- GEVONDEN. NIEUWSBLAD V00RZUI0 HOLLAND EN UTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT J TaM 30. Td.-AdHK Vunoo». S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 26. Fo.lrtk.nlni 13763. T»n De verxekerée moet in he1 bezit zyn van een polis Advertentiën1-6 i elke regel meer f plai tenl plaatst voor per uit Thun gehuurd. Een tiental werkvrou^ wen is er aan te pas gekomen om in kor te tijd het hotel volkomen schoon te ma ken. Een huisknecht is gehuurd en een paar Zwitserscshe dienstmeisjes zijn er bij gehaald en in passende costuums ge stoken. De kok heeft voor het eerst van zijn leven een witte muts op. Openbare vergadering op Donderdag 2 Maart ’39 des avonds 8 uur in Hotel „T CENTRUM” te Bergambacht DUITSCH VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. Tien personen aan boord. 'Officieel wordt uit Berlijn gemeld, dat een Duitsch vliegtuig, dat Vrijdag te Ge nua had moeten aankomen, als verloren wordt beschouwd. Het toestel had tien personen aan boord, onder wie zes pas- sagiers. Het -vliegtuig moet, naar verno men wordt, op het traject BalearenGe nua zijn zoekgeraakt. Hondrich telt 205 inwoners. Een paar verspreide huizen langs een hoog op- gaancu modderige weg en voor de huizen groote stapels hout, met hier en daar een mesthoop. Een gehucht. Hotel „Hirchen” ligt aan die weg. Het heeft twaalf kamers en twintig bedden. Het is een Wirthaus met hotel-accom- modatle en de laatste tijden zijn de za ken niet eens heel goed gegaan, want in zoon’ klein dorp kan een Wirtshaus ter nauwernood bestaan. Twee dameshandschoenen, een porte- monnaïe met Inhoud. Inlichtingen op 't politiebureau. De vacantie-residentie. De Koningin heeft op Zondagmorgen Haar intrek genomen in het kleine hotel „Hirschen”, van het gehuchtje Hondrich, vier kilometer van Spiess aan het meer van Thun. De verrassing. In de met hout betimmerde gelagka mer staan vijf stoelen, twee tafels en een Russisch biljart. Aan de muur hangen een paar vergeelde platen en de wijze raadgeving voor de niet-biljarters: „Niet medespelenden moeten him mond hou den”. Naast de gelagkamer zijn een eet- taaltje en een zeer eenvoudig veran- met Prinses Juliana. Ook met de telefoon verbinding ging het niet al te best. Het duurde lang, voordat zij tot stand ge bracht was, want de telefoon is in Hon drich nog een ingwikkeld ding. Enkele Nederlanders, die te Spiess wo nen, hadden de vriendelijke attentie ge had, om bij het begin van het dorp Hon drich enkele oranjevlaggen en driekleuren op te hangen. Zoo was eh toch nog een Nederlandsch decor bij de ingang van de eenvoudigste vorstelijke residentie, welke wij ooit gezien hebben. Met de grootste moeite is ten slotte de heer Pierlot in België er in geslaagd een Kau.ne. uij emuu. -e Krijgen en nauwe lijks zijn de namen der ministers bekend, of het ziet er naar uit aat hun ministe rieel leven ten einde spoedt. Morgen zal in de Kamer een motie van vertrouwen worden gesteld en het is lang niet zéker of Pierlot een voldoende meerderheid zal krijgen. Besloten was om het kabinet althans vier dagen te laten leven. Nog altijd willen de Walen in België niet begrijpen, dat de Vlamingen nu een maal wakker zijn geworden en dat het gedaan is met ae 'tirannie der Walen. Een eeuw lang zijn de Fransch gezinde Walen baas geweest, baas in het land, baas over hun landgenooten, de Vlamin gen, die zij behandelden als een streng, hardvochtig meester zijn slaven en pas heel langzaam zijn de Vlamingen zich be wust geworden van hun macht en hun kracht en hebben zij gevraagd, waarom de Walen de baas en de Vlamingen de knechten moeten zijn. De Vlamingen zijn eischen gaan stellen over gelijkheid van rechten, gelijkheid van taal, waarover de Walen natuurlijk ten zeerste verontwaar digd waren. Toen deze zagen, dat de Vla mingen zich niet langer tot zwijgen lie ten brengen, zijn zij een andere tactiek gaan volgen. Zij vaardigden wetten uit, waarin de Vlamingen «choone dingen werden toegezegd, maar aan die wetten hield niemand de hand en wie er tegen zondigde werd niet gestraft. Zoo waren er de taalwetten, waarin bepaald werd, dat de Vlamingen recht hadden om In hun eigen taal te worden gecómman- deerd en berecht, maar aan die wet had den de Walen maling. De Vlaamsche sol daten werden in het Fransch gecomman deerd en in het Fransch gestraft als zij 4ie taal niet voldoende begrepen. Toen kwamen de Vlamingen met den elsch: „In Vlaanderen Vlaamsch”; dien hebben zij niet meer losgelaten en nu zal het erbij deze minlsterieele crisis weer om gaan of eindelijk de Walen zullen Inzien ,dat het uit is met hun overheer- sching en dat de Vlamingen zich niet BRANDSTICHTING TE RIJSOORD. Bewoher bekent. Vrijdag ontstond brand in een pand te Rljsoord. De motorspuil rukte uit en door het krachtdadig optreden der brandweer kon het vuur beperkt blijven tot de in boedel. Direct rezen vermoedens, dat hier van brandstichting sprake kon zijn en de po litie hgeft den bewoner gearresteerd. Er waren namelijk drie vuurhaarden aan wezig, een onder het bed, een onder de tafel en een onder de linnenkast, waar bij petroleum was gebruikt. In de loop van de middag is de officier van justitie te Rotterdam ter plaatse van de brand geweest en ’s avonds heeft de verdachte na een langdurig verhoor be kend, de brand te hebben gesticht. Hij wordt heden op transport naar Rot terdam gesteld1. Spreker: Mr. M. M. Rost v. Tonningen lid van de Tweede Kamer en Hoofd opsteller van het Nationale Dagblad. Toegangsprijzen 20 en 10 ct Debat vrij. Het vertrek. Met de gewone D-treln, welke om 1J25 uur van het station staatsspoor te 's-Gravenhage naar Benhelm vertrekt, is de Koningin Zaterdagmiddag voor een verblijf van enkele weken naar Zwitser land vertrokken. In deze trein was een slaapwagen van de Mitropa voor de Ko ningin en Haar gevolg gereserveerd. Om 1.20 uur kwam de Koningin voor het station in de Rijnstraat aan. Zij hield zich niet lang op in de eerste klas se wachtkamer, doch begaf zich oogen- blikkelijk in het gereserveerde rijtuig. Precies op tijd zette de trein zich in beweging, waarna de Koningin, staande voor een raam van het rijtuig, de huldi ging van het publiek in ontvangst nam. Daar het vertrek van de Koningin niet tevoren was bekend gemaakt, waren er slechts weinig menschen op het perron aanwezig. KLEIN HOTEL IX EEN STIL GEHUCHT UITVERKOREN. Vsrschynl Mundsg, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta- ing: voor (Schoonhoven per 3 maanden f 1J2Ó; p. post 1.50 Met venekering 15 cents meer Opheffing der gemeente merstol bepleit. Het wetsontwerp inzake de grenswij ziging tusschen Schoonhoven en Berg ambacht, heeft reeds het afdeelingson- aerzoek in de Tweede Kamer gepasseerd. Blijkens *t verslag, waarin eenige leden, die deze aangelegenheid gaarne in rui mer verband bezien, van oordeel, dat het voorstel van den minister niet ver ge noeg gaat. Zij meenden, dat het be^er ware de gemeente Ammerstol op te hef fen en een grooter gedeelte van Berg ambacht bij Scno< nhoven te voegen De thans voorges’elde uitbreld'ng van Schoonhoven mei slechts 71 H.A. zal naar hun inzien, spoedig te gering blij ken. Rustig en mooi. Hoe primitief het er ook is, de Konin gin heeft hier rust en daarom is het Haar te doen. Zij is hier verre yan de wereld verwijderd. Hondrich ligt op 600 M. De Koningin heeft twee kamers aan de voorzijde van het hotel, met een prachtig uitzicht over het meer van Thun. Achter het hotel rijst in de blauwe hemel 4e berg de Niesen op en tegen de lucht teekenen zich de sneeuwtoppen van het Bemer Oberland af. Zondagmorgen om tien uur, juist toen de kerkklok van t eenige kerkje beierde, kwam H.M. aan. Zij was met de nacht trein, waaraan een speciale slaapwagen was gehaakt, tot Bazel gereden, waar Zij om zes uur veertig arriveerde. Om acht uur dertig was de trein in Bern; hier waren de Zwitsersche spoorwegen zoo hoffelijk om aan de Koningin een afzon derlijk restauratierijtuig te verstrekken, waar Zij ontbeten heeft Te Spiess wacht ten de koninklijke auto’s, die vooruitge reden waren. H.M. was de vorige zomer bij een tocht getroffen door het schilderachtige uit zicht, dat men van het raam van hotel „Hirschen” uit heeft. Zij heeft de plaats onthouden en zoo was Haar keuze er dan op gevallen. Daarbij komt nog, dat Hondrich dicht bij Grindelwald is gele gen, op omstreeks veertig kilometer. Na aankomst stelde de Koningin Zich onmlddellijk met Grindelwald in telefo nische verbinding. Zij sprak eenige tijd Zal het personenvervoer dus,in elk geval nog eenige maanden per trein ge schieden, ten aanzien van «Wet goederen* vervoer zal de groote verandering spoe dig een feit zijn. Reeds zeer binnenkort de juiste datum is nog niet definitief vastgesteld zal het vervoer van alle stukgoederen aan de A.T.O. overgaan. De tegenwoordige besteller, de heer A. de Jong, die met de A.T.O. heeft gecontrac teerd, is met dat vervoer tusschen Schoonhoven en 'Gouda belast. Hij zal de uit Schoonhoven te verzenden goede ren voortaan per vrachtauto (waartoe een grootere wagen zal worden aange kocht) rechtstreeks naar Gouda vervoe ren en omgekeerd de daar aankomende goederen bij aankomst der treinen on- middellljk laden en per auto aan de ge adresseerden bezorgen. Hoogstwaar schijnlijk zal deze nieuwe regeling een aanzienlijke bespoediging van het goede- renvep'oer beteekenen, daar tot nu toe het overladen te Gouda zeer veel tijd in beslag neemt en met 'het oog daarop zelfs alle na vier uur des middags te verzenden stukgoederen tot de volgende dag moeten blijven liggen, wat voortaan niet meer noodig zal zijn. Ook het vervoer van en naar de tusschengelegen stations zal de heer De Jong op zich ne men. Natuurlijk blijft het vervoer van wa gonladingen, zoolang de trein nog loopt, op de oude wijze doorgaan en ook expressegoed blijft de verzending trein voorloopig gehandhaafd. regel* f 1.30 0.20: derde jlaataing hel ven prijs. Adver- itien wordeu gr a 1i ge in „De Gorcumer”. Pierlot heeft wel geprobeerd met allerslapst verklarinkje de beide partijen te winnen, maar dat, is blijkbaar met ge lukt. Dat een Waal als Pierlot zoo ver zou gaan en doen wat noodig is om het land eindelijk rust te gunnen, dat is van een Waal niet te verwachten. Hij had het toch kunnen weten o.a. uit het jongste manifest, pas onlangs door de Vlamingen uitgegeven, dat de namen droeg van de belangrijkste figuren der Vlaamsche mannen, behoorend' tot ahe partijen, maar één in hun strijd voor Vlaanderen. Het was onderteekend door katholieken, socialisten en alle daar tus schen liggende partijen, maar allen eischten zij dat de taalwetten gehand haafd zouden worden, dat niet langer de overtreders ongestraft bleven en be noemd werden tot de hoogste posten in het land. Zij wezen er verder op, dat als de benoeming van den Vlaming, dr. Martens, tot lid van de Vlaamsche aca demie niet aangenaam was aan de Wa len, deze benoeming toch geheel past in het kader der Vlamingen en dat dus de Walen die hebben te eerbiedigen. Pierlot is de eerste eischen der Vla mingen uit den weg gegaan, hij spreekt van verschillende hervormingen, bezui nigingen enz., maar over hetgeen de Vla mingen verlangen, zwijgt hij. Hij zal, zegt hij in zijn regeeringsverklarlng, het cultureele vraagstuk (der Vlamingen) bestudeeren, maar met dat kluitje laten de Vlamingen zich niet langer in het Waalsche riet zenden. De Vlaamsche beweging is een natio nale beweging, er zijn ongeveer 4 mlllioen Vlamingen en 3 mlllioen Walen in Beige en die minderheid onderdrukt die meer derheid, deze is dat moe geworden en als de Walen gaan begrijpen dat zij er toe zullen moeten besluiten om afstand te doen van hun heerschappij ovef de Vla mingen, dan kan er rust komen in Bel gië; in België, waar geen enkele Belg woont. De opheffing van de spoorlijn. Goederenvervoer weldra in han den van de A.T.O. Stap voor stap nadert het bestaan van ‘de spoorlijn GoudaSchoonhoven zijn einde, het tijdstip, waarop de trein zijn taak zal neerleggen is nog steeds niet bekend en het begint zoetjesaan twijfel achtig te worden of de reeds uitgespro ken verpachting, dat het in Juli of Au gustus zou vallen, nog wel te handhaven is. Zooals men weet, zal het personen vervoer, dat van dat oogenblik (at door de A.T.O., de Algemeene Transport On derneming, zal worden verzorgd, de eer ste tijd plaats hebben langs de bestaan de weg (vla de Lekdijk, Bergambacht en Stolwijk), doch het drukkere verkeer, dat daar dan zal ontstaan, maakt het noodig, dat die weg vooraf eenige ver beteringen ondergaat. Weliswaar worden dat slechts voorloopige voorzieningen, zooals vermoedelijk de verbetering van eenige bochten, de aanleg van wijk plaatsen, het aanbrengen van afzettin gen ,enz., doch ook deze werkzaamheden zullen in elk geval nogal wat tijd in be slag nemen en er is nog steeds geen aanvang mee gemaakt. ABONNE’d, die meh aaa on»» administratie epgevee voor de v«nekenn<, sjja volgeae de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen versexerl voor belragen geivaarbergd door de NUCUWK HAVÖAMK te Schiedam, 2000 ongeschiktheid. 600 3oo^:v^“ 200 r-tr- loosx^r- 6o^-;x™ MIJNRAMP IN FRANKRIJK. Twaalf dooden; 13 rwaar ge wonden. r Tengevolge van een ontploffing in een mljngangfte Montce&u les jtfines in het department Saone -et Loire ^Frankrijk) zijn 12 mijnwerkers om het leven geko men en 13 zeer ernstig gewónd. Door het ontploffen van een slaghoed je van een dynamietpatroon, welke wordt gebruikt bij het loswerken van de steen kool, heeft de koolstof, welke in de lucht hing, vlam gevat en een geweldige steek vlam, van 250 meter lengte schoot de mijngang in. Men vreest voor het leven van nog verscheidene gewonden. Wel is intusschen de eerste stap ter voorbereiding van die verbeteringswer- ken gedaan, want Vrijdag hebben een paar ambtenaren van de A.T.O. met en kele deskundigen van de waterstaat een rit per autobus van de A.T.O. over traject gemaakt, teneinde de toestand van de weg op te nemen en te onder zoeken, hoever de te nemen maatregelen zullen moeten strekken. Het gezelschap reed de geheeie weg uit, heeft in Schoon hoven even vertoefd, om koffie te drin ken en is daarna teruggekeerd. Ernstige moeilijkheden zijn, naar wij vernemen, bij dit onderzoek niet gebleken, zoodat geen groote werken noodig zullen zijn om in de behoeften van het verkeer te voorzien, totdat de nieuwe weg gereed zal zijn. de politie met het gebeurde in kennis stelde. Afgaande op de richting van de afgevuurde kogels, stelde deze vast, dat de schoten gelost waren uit de boerderij van den veehouder T., welke vlak in de nabijheid stond. Daarop werden de beide zoons van den heer T., E. J. T., en diens 16-jarige broer J. T., aan een langdurig verhoor onder worpen. Hoewel beiden hardnekkig ble ven ontkennen, werd toch op Jast van den officier van justitie overgegaan tot ge vangenneming van E. J. T. Zijn broer werd, verdacht van medeplichtigheid, eveneens gearresteerd, maar later weer voorloopig in vrijheid gesteld. De arrestatie van E. J. T. verliep niet erg vlot, daar deze bij de nadering der politie de vlucht nam. Na eenige uren wist men hem echter in hechtenis te ne men. S. was bij de schietpartij slechts licht gewond en behoefde zich niet onder ge neeskundige behandeling te stellen. DUITSCH-GEZINDE BURGEMEES TER ONTSLAGEN. Onnationale uitlatingen. Bij Koninklijk Besluit is aan den bur gemeester van Oootmarsum, jhr. E. L. M. Th. J. von Bönnighausen, met ingang van 1 Maart ontslag als zoodanig ver leend. Blijkens de motiveering van het besluit is dit ontslag gegrond op 't feit, dat de burgemeester pro-Duitsche en on nationale uitlatingen zou hebben ge daan. De voornaamste beschuldiging, welke tegen hem werd ingébracht, heeft be trekking op zijn woorden, in een verga dering van B. en W. in de bewogen Sep temberdagen van het vorige jaar. Jhr. von B. zou toen hebben gezegd, dat hij het zou toejuichen, wanneer er oorlog uitbrak. Als de Duitsche troepen ons land gouden binnenrukken, zou hij een der eersten zijn, die zou medemar- eheeren. Daarna moet de burgemeester aan een jachtdiner te Oldenzaal onge- Lveer in gelijke geest hebben gesprokén. Minister van Boeijen op on derzoek uit. Dinsdag 17 Januari is de minister van Binnenlandsche Zaken persoonlijk naar Ootmarsum gekomen, waar hij des ^vonds, vergezeld van d?n waarnemend Commissaris der Konu.';mr het ge meentehuis verscheen. Hier werd’ juist een vergadering van B. en gehouden. Minister van Boeijen heeft toen den burgemeester, de wethouders en den ge- meente-secretaris ondervraagd. Jhr. von B. ontkende, hetgeen hem ten laste werd gelegd, maar de beide wethouders waren zeer positief in hun mededeelingén, ter wijl de gemeente-secretarls zeide. zich de zaak niet meer te herinneren. Aan de rij.ksrecherche werd het verdére onder zoek opgedragen, dat tot bovenstaand re sultaat heeft geleid. Twee jongens onder trailer geraakt. BEIDEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over een heeft op de brug over de Provinciale vaart bij de Vrljenbanschelaan te Delft een ernstig verkeersongeval plaats ge had. Twee fietsende jongerts raakten onder een trailer, uit Utrecht afkomstig, waardoor een hunner op slag werd ge dood, terwijl de andere in zeer ernstige toestand werd opgenomen. Het doodelijk verongelukte slachtoffer was de 17-jarige P. van der Kruk, de ernstig gewonde was H. Kamsteeg. Hij werd naar het gasthuis te Delft overge bracht en is daar eveneens overleden. De Jongens fietsten naast elkaar en lieten zich voortsleepen door de trailer. De jongen, die de auto vasthield, verloor vermoedelijk de macht over het stuur en heeft zijn kameraad daarop vastge grepen, zoodat beiden vielen, met het vermelde gevolg. BOERENZOON SCHIET OP LAND ARBEIDER. Oude wrok de oorzaak. Een veete heeft te Oud-Aa, in de pro vincie Utrecht, tot een schietpartij ge leid, welke evenwel geen ernstige gevol gen heeft gehad. De boerenzoon E. J. T. en de boerenar beider N. S., konden al gerulmen tijd minder goed met elkaar opschieten, wat o.a. zijn oorzaak vond in het feit, dat S. eens als kroongetuige bij het Utrechtsche kantongerecht tegen T. getuigd had, en verder scheen T. 8. ervan te verdenken, zijn vee met mond- en klauwzeer besmet te hebben door het opzettelijk overbren gen van ziektekiemen op het perceel van T. Toen 8. Vrijdagmiddag met een ande- ren arbeider op het land aan het werk was, klonk opeens een schot, spoedig ge volgd door een tweede. De eerste kogel doorboorde de pet van S„ maar de twee de verwondde hem in de nek. De beide arbeiders snelden naar de boerderij van hun patroon, den Meer Woudenberg, die da’tje. De eigenaar van het hotel, de heer Reber, was volkomen verbouwereerd, toen hij hoorde, dat een koningin bij hem op bezoek zou komen, vertelt de Tel. Dat hem een eer zpu te beurt vallen, die de grootste Zwitsersche hotels hem benij den, had hij nooit gedroomd. De hotelkamers waren op een enkele na nagenoeg niet gemeubileerd. In aller ijl zijn in de afgeloopen week meubelen

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1