Simplex rijwielen - veilig rijden - 4650 Kerk en School Gemengd nieuws Plaatselijk nieuws l Rechtszaken Tom Trip bij de zeeroovers Plaatselijk nieuws SEINL1CHTJE Sportnieuws j Kerk en School Predikbeurten Loop der bevolking Burgerlijke stand MAANDAG I MAART 1939 PAUS PIUS XII WENSCHT DE WERELD VREDE TOE. VADERLIJKE BOODSCHAP DOOR DE RADIO. De nieuw benoemde Paus, Plus XII, heeft zich Vrijdagmiddag per radio tot de geheele katholieke wereld gericht met een zegenbede en een vaderlijke bood schap. De laatste bevatte de wensch en een aansporing tot vrede. De paus vroeg alle menschen, deze vrede te aanvaarden, de ▼rede van een gerust geweten in de vriendschap met God, de vrede van de eensgezinde en harmonieuse gezinnen door de Heilige liefde tot Christus, de vrede tenslotte tusschen de volken door broederlijke hulp, vriendschappelijke sa menwerking en hartelijke overeenstem ming in het groote belang van het men- schelijk geslacht, onder toezicht en be scherming van de Goddelijke voorzienig heid. En in deze moeilijke uren, terwijl zooveel hinderpalen zich in de weg van de ware vrede, welke de oprechte harte- wensch is, schijnen te plaatsen, bad de Paus God in het bijzonder om hulp voor allen, die aan het hoofd van de Staten zijn geplaatst, die de groote eer genieten en op wie de zware taak rust, de volken te leiden op de weg van welvaart en vooruitgang. De verkiezing. Naar verluidt was reeds bij de eerste stemming van de kardinalen een groote meerderheid voor kardinaal Pacelli merk baar. De juiste cijfers zijn evenwel of ficieel niet bekend. geheele plechtigheid kan volgen. Deze maatregel is genomen omdat In 'de Sint Pieter slechts 50.000 menschen een plaats kunnen vinden, terwijl vele tienduizenden den wensch te kennen hebben gegeven de kroning te willen bij wonen. Bovendien ls genoemde loggia juist voor dit doel is gebouwd. De Paus gevallen. Zaterdag is de Paus, op weg naar de Sixtynscbe kapel, waar hij de hulde der kardinalen in ontvangst heeft genomen, op de trappen uitgegleden. Hij heeft daarbij zijn rechter elleboog bezeerd. Na de plechtigheid heeft dr. Galeazzi den Paus onderzocht. HU heeft medege deeld, dat de elleboog licht gekneusd was. VLIEGKRACHT VERLOTING. In dit nummer is opgenomen een ad vertentie voor de Vliegkracht-verloting, wfelke weer een keur van prijzen heeft. Voor de hoofdprijs heeft men de keuze tusschen een vliegtocht naar Indië, een landhuis, 12 stamboekkoeien en ruim 100.000 KM. gratis eigen auto rijden. DE „ADMIRAL KARPFANGER". Het wrak gevonden. Het wrak van de „Admiral Karpfan- ger", het Duitsche opleidingsschip van de Hamburg—Amerika-Lijn, dat reeds geruime tijd was opgegeven, is eindelijk ter hoogt# van Bahia (Brazilië) door het vrachtschip „Pampa" gevonden. De „Admiral Karpfanger" had op t Februari 1938 de haven van Port Ger- maine (Zuid-Australië) verlaten. Sinds- MENSCHEN-SMOKKELARIJ. Vluchtelingen tusschen stroo. Zaterdagmorgen ontdekte de militaire politie te Echt-Pey, dat in een vracht auto, die ruim drie meter hoog met stroo was geladen, drie Poolsche vluchtelin gen, twee mannen en één vrouw, werden vervoerd, met de bedoeling het drietal uit Duitschland via Nederland naar Bel gië te brengen. Op dit punt waar Lim burg op zijn smalst is, behoeft daartoe slechts ongeveer tien kilometer te wor den afgelegd. Tegen tien uur passeerde de vracht auto de Pepinusbrug. Even voordat de auto de brug bereikte, reed de chauffeur een lid van de militaire politie voorbij. Juist op dat moment viel een bos stroo van de auto. De politie waarschuwde den chauffeur, die stopte, doch uit vrees, dat hij met zijn menschenlading zou worden ontdekt, plotseling de deur van de ca bine weer dicht sloeg en met snelle vaart doorreed. Dit werd hem al spoedig nood- „Euphonia". Meerkerk. De muziekver. „Euphonia" gaf Woensdagavond haar tweede winter- concert in de tooneelzaal van hotel „Brughuis". Na opening door den voorzitter, den heer Joh. v. d. Heiden, werden onder lei- dng door den directeur, den heer L. J. Gerritse, zeven muzieknummers uitge voerd, welke keurig ten gehoore werden gebracht en getuigden van ernstige stu die onder goede leding. Vooral vielen in de smaak Rigolettovan G. Verdl, en Parade in t Sprookjeswoud van P. W. Noack. Na de pauze volgde het humoristische gedeelte. Opgevoerd werd door eenige leden der vereeniging een tooneelspel in drie bedrijven, getiteld: „Ronkende motoren". De spelers hebben zich verdienstelijk van hun taak gekweten, zoodat ze meer- was geweest, werd nu verweten, dat hij roekeloos, ondoordacht en onvoorzichtig was te werk gegaan, door de zware bal ken op te slaan in de scheepszijde van den baggermolen, op een hellend vlaken dat hij een der stroppen had losgemaakt zonder zich te voreij te overtuigen, of de balk wel vastlag en zonder dat hij de la ger werkende arbeiders had gewaar* schuwd. Verdachte gaf de feiten toe, doch zei- de, dat hij niet had kunnen vermoeden, dat er aan de wijze van werken, zooals deze door hem was toegepast, eenig ge vaar verbonden was geweest. Ir. W. H. C. E. Rösingh, scheepsbouw kundig ingenieur, zegt, dat het hem niet gelukt was bij een reconstructie de balk aan het glijden te krijgen. Dat geschied de eerst, nadat de strop aan de laagste zijde was losgemaakt en er met behulp van de kraan aan de andere strop ge trokken werd. Inderdaad gleed dan de balk weg en was er geen houden meer lottig. Nauwelijks had hij eenige hon derden meters afgelegd, of het bovenste deel van de lading viel op de grond. De drie menschen, die er zich in bevonden, vielen mee. De twee mannen kwamen er betrekkelijk goed af, doch de vrouw brak een arm en liep een zware hersenschud- ting op. Zij is in zorgwekkende toestand naar het St. Lauren tius-ziekenhuis over gebracht. De beide mannen werden voor den burgemeester geleid. ZIJ waren in het bezit van geldige papieren, doch zyn la ter weer over de grens gezet. De vrouw bleek evenwel geen papieren bij zich te DE PAUSKEUZE. malen luide werden toegejuicht. Daarna volgde nog een duet voor da me en heer mét refreinzang, dat ook veel bijval oogsste. Een gezellig bal besloot de avond. HolL Mij. van Landbouw. Meerkerk. De afdeeling Vianen e.o.van de Hollandsche Mij. van Landbouw hield Woensdag haar Jaarvergadering in het Hof van Holland. De voorzitter, burge meester G. Slob, opende de goed bezoch te vergadering met een woord van wel kom tot de aanwezigen. De secretaris, de heer A. B. Kok, las de notulen en het jaarverslag, welke beide ongewijzigd wer den vastgesteld. De rekening met be scheiden over 1938, gecontroleerd door eenige leden, werd eveneens in orde be vonden: het batig slot is iets lager dan dat van het vorige jaar. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeren Joh. van Iperen te Lexmond en G. Kok te Nleuwland; plaatsvervangers zijn de heeren A. Verduin te Nleuwland en B. Kok Gz. te Meerkerk. De heer Hulsman, oud-secretaris der maatschappij, hield daarna een inleiding over: De beteeke- nis van onze organisatie voor de boeren stand, terwijl Ir. J. Vet, de secretaris der vereeniging, het werk der organisatie uit eenzette. Over een en ander volgde een leerzame gedachtenwissellng. Tenslotte had de gratis verloting plaats. - Dijkgraaf en hoogheemraden van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe hebben ter vervulling in de vaca ture van dljkopzichter in de tweede af deeling, standplaats Amelde, de volgen de voordracht opgemaakt: no. 1 c. L Qnere te Numansdorp en na 3 W. C. Nee ie te Gouda. Een imposant overzicht op het St. Pietersplein te Rome, op het oogenblik, dat Paus Plus XH op de loggia verschijnt onmiddellijk na zijn verkiezing. Volgens berichten in Vaticaansche kringen, die echter niet bevestigd zijn, heeft Pacelli bij de eerste stemming in het conclaaf 35 stemmen op zich ver- eenigd, 40 bij de tweede en 61 bij de derde. De kardinalen, zoo zegt men, wa ren zoo zeker van de verkiezing van Pa celli, dat een aantal hunner reeds de kof fers gepakt had o& te vertrekken. PeceUi diep bewogen. Kardinaal Pacelli bewaarde het diep ste stilzwijgen en bleef in gedachten zit ten, toen tijdens de middagpauze de kar dinalen van cel tot cel gingen om van Inzicht te wisselen. Bij de derde stem ming scheen, dat alle kardinalen zoo snel mogelijk tot stemmen wilden over gaan. Tijdens de stemming zat kardinaal Pa celli in de Sixtijnsche Kapel naast kar dinaal Lavitrano, die eveneens papabel werd geacht. Kardinaal Pacelli zag oleek en verborg van tijd tot tijd zijn gelaat In de handen. Alvorens zich naar buiten te begeven I na de verkiezing tot het zegenen van de menigte, bezocht de nieuwe Paus de zie ke kardinalen in hun cel. Hartelijk om- vrmde hij kardinaal Marchetti-Selvag- giani, met wien hy sedert zijn jeugd be vriend is. Kort na zijn verkiezing tele foneerde de nieuwe Paus ook met zijn zusters. De kroning. Naar in welingelichte kringen ver luidt, zal de kroning van Pius XII op Zondag 12 Maart geschieden. De kroning van Paus Pius XII zal niet plaats hebben in de Sint Pieter, doch in de „loggia van de Zegeningen", menigte og het plein voor de kerk de J palingen der wet op de^ sgioanage- jdei dien heeft men taal noch teeken van t schip gekregen. Daar het meer voorkwam dat het zeilschip geruime tüd onderweg bleef, begon men zich eerst in Juni on gerust te maken. Nadat reeds eenige malen wrakken waren gevonden, welke men ten onrechte voor de laatste over blijfselen van de .Admiral Karpfanger" aanzag, werd het zoeken in Augustus '38 opgegeven, in de veronderstelling, dat t schip op een ijsberg was geloopen en met de geheele, 80 koppen tellende beman ning in de diepte was verdwenen. VROUWEN SPIONNEERDEN VOOR RUSLAND. Voor de rechtbank te Lausanne heb ben twee Zwitsersche vrouwen terecht gestaan wegens spionnage in dienst van de Sovjet-regeering. De 31-jarige leerares Renate Steiner werd er van beschuldigd in 1937 den ge- Wezen agent der Gepeoe Ignatz Reiss en zijn' vrouw in opdracht van Moskou te hebben „geschaduwd". Reiss werd op 4 September 1937 op een weg bij Lausanne neergeschoten. Het gold hier een wraak neming der Gepeoe omdat Reiss tegen stander van het bolsjewisme geworden was De moordenaars konden naar Frankrijk de wijk nemen en tot dusver heeft men hen niet kunnen opsporen. Renate Steiner, die den daders van deze misdaad inlich tingen heeft verschaft, werd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De tweede verdachte, Helene Hesse, uit Bazel, die in dienst van Reiss stond, toen hij voor de Gepeoe werkzaam was, had men ten laste gelegd politieke per soonlijkheden in Zwitsérland te hebben bespied. ZIJ moest worden vrijgesproken daar haar handelwijze niet onder de be- I hebben. De ehauffeur van de vrachtauto is eenige tijd later door de marechaus see opgespoord. VERGIFTIGING OP JAVA. Zeven menschen gestorven. Ten gevolge van vergiftiging door het eten van tempeh (een inlandsche lek kernij), zijn in het regentschap Wono- giri, in Soerakarta (Java) zeven men schen gestorven. Verscheidenen bevin den zich nog in ernstig levensgevaaren nog steeds komen rapporten binnen over nieuwe vergiftigingsgevallen. Het ln- heemsch bestuur stelt een onderzoek in en neemt op actieve wijze de noodige voorzorgsmaatregelen. BOOT OMGESLAGEN OP DE GRENS RIVIER IN SURINAME. Vier personen verdronken. Bij een bezoek, dat de waarnemende gouverneur van Fransch-Guyana aan 8urlname bracht, is op de Marowyne, de grensrivier tusschen Fransch- en Neder- landscb-Guyana, de met bosch-negers bemande boot, waarop het Franse he ge zelschap zich bevond, omgeslagen bij de watervallen. Een lultehant-kolonel en een kapitein van de Fransche medische dienst zijn verdronken, evenals een het gezelschap van den Franse hen waamemenden gou verneur vergezellend Journalist, en de chauffeur van den gouverneur. De Fransche gouverneur werd gered door een soldaat en de echtgenoote van den gouverneur door een boschneger. De lijken van de omgekomenen zijn j naar St. Laurent (1q Fransch Guyana) DOODELUK ONGELUK OP SCHEEPS WERF. Op 16 Augustus moesten op de scheeps werf van L. Smit te Kinderdijk een aan tal sleden en balken, die gebruikt wor den bij het te water laten van een schip van de eene helling naar een andere worden overgebracht Bij dit werk is een van de zware baleken, die nog resten droeg van het vet, dat bij het afloopen van een schip gebruikt wordt, weggegle den en terechtgekomen tegen het hoofd van den arbeider H. J. de Rooy, die kor ten tijd later aan de gevolgen was over leden. Aan den scheepstimmerman J. V„ die met de leiding van dit werk belast aan. Een tweede deskundige, P. Gouds waard, is het met ir. Rösingh niet in alle opzichten eens. De heer Goudswaard meent, dat de balk naar de zijkant ia weggegleden. Hij merkt nog op, dat vroe ger voor zulk werk een sjouwersbaas op de werven aanwezig was, maar tegen woordig gebruikt men er Jan, Plet en Klaas voor en dat gaat ten koste van de veiligheid. De baas P. d. Velden, die aan ver dachte het verplaatsen heeft opgedragen zegt hem nog den raad te hebben gege ven, de balken niet zoo kort bij de kant neer te leggen, met het oog op het ge vaar. De kraandrijver P. den Butter had e* niets in gezien om de balken aan de zlj-i kant te elggen, hoewel het heel goed mogelijk was geweest, wat meer naar 't midden te gaan. Ook in de opstapeling had deze getuige geen kwaad gezien. Ge tuige heeft met de kraan in het geheel geen beweging gemaakt, toen de strop was losgegooid. De arbeider G. J. Veth, die dicht bi) den verongelukte had gewerkt, zeide, dat er niet gewaarschuwd werd, dat er bo ven hen een gevaarlijk karwei werd ver richt De deskundige Goudswaard meende, dat de grove schuld van verdachte hier in moet worden gezocht, dat hij de balk aan de onderzijde uit den strop gehaald heeft en ten tweede, dat hij die balken zoo hoog had opgestapeld. Ir. Rösingh achtte verdachte's nalatig heid hierin gelegen, dat hij de men schen, die beneden aan het werk waren, niet gewaarschuwd heeft, dat hij zich niet er van overtuigd heeft, dat de balk goed vastlag en dat hij de balken zog hoog heeft opgestapeld. Het OM. heeft zich bij de opvatting van de deskundigen kunnen aansluiten, en hier de door de wet verelschte grove# schuld aanwezig geacht Het OM. elsch- te l maand hechtenis. Mr. A. R. Henkemans heeft in *n uit voerig pleidooi betoogd, dat het causaal verband tusschen de handelingen van verdachte en het gaan glijden van de balk ontbreekt, zoodat verdachte zat moeten worden vrijgesproken. Uitspraak 16 Maart. VADER EN ZOON. De Ammdlssements Rechtbank te Dor drecht deed uitspraak in de zaak tegen P. R. te Ottoland beschuldigd van poging om zijn eigen zoon een zware mishan deling toe te brengen. Elsch: 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Uitspraak: con- form. Met zijn mes boorde hij dan een kleine opening. Daarna legde hij heel dunne twijgjes rond het gat. Vervolgens sneed hij een stevige tak en draaide van lang gras een soort van touw Een groene, dunnere tak stak hij in het touw en draaide dit rond, zoodat de tak, waaraan dit touw vastzat, zich als een boog spande. Hij zette de tak, die hij ronddraaide, met de punt in het gat van het plankje en hij was gereed om ie bcciiuae*^ Door nu de boog te spannen en te vie ren, draaide de stok, die rechtop in het gat stond, snel in het rond en eindelijk, toen hij dacht, dat het niet wilde lukken, krinkelde er een klein rookwolkje op van de dunne twijgjes. Hij draaide de stok nu nog eens extra snel rond totdat er een kleine vlam oplaaide. Voorzichtig voegde Tom er nu de andere takjes bij, totdat hij tenslotte een flink vuurtje, had. Het Hoogeland. Alblasserdam. In het gebouw der Ned. Herv. Kerk heeft Vrijdag de afdeeling Alblasserdam der vereeniging „Het Hoo geland" een gezellige Hooglandsche avond gehouden. Deze werd geopend door ds. j. j. Wielenga, pred. der Geref. Kerk en de aanwezigen werden vergast door de clamatie van mej. M. de Raaf, uit Em- mercompasdtim, terwijl door de propa gandiste mej. C. J. M. Scheps, naar aan leiding van het onderwerp „Ben ik mijn broeders hoeder", een propaganda-rede hield. Voorts verleende medewerking het kerkkoor „Te Deum Laudamus", dir. de heer W. Stout. Dammen. Alblasserdam. Voor de clubcompetitie Werden de volgende partijen gespeeld: C. Twigt—J. H. de Kluijver 0—2 G. BinkhorstK. Hardam afgebr. C. v. d. Wal—H. de Deugd 2—0 Fr. t HoenJ. P. de Kloe 02 A. Baan—L. Bakker 11 C. SchenkN. Veen 02 C. de JagerT. v. d. Herik 02 Het fanfarecorps „Soli Deo Gloria" (dir. de heer C. van Wijnen), zal 2en Pinksterdag in de superieure afdeeling deelnemen aan een concours te Boskoop. Het verplichte nummer is „Dlonijses", van Marcel Poot. Als vrij nummer is ge kozen J3igurd Jorsalfar", van Edward Grieg. De Herv. Melsjesvereenlglng „Door onderzoek tot kennis", hield haar 14de jaarvergadering ln het vereenigingsge- bouw der Ned. Herv. Kerk. Na opening door mej. J. Lolkua volgden de gewone jaarverslagen. Uit het verslag van de secretaresse bleek, dat het ledental be droeg 44, terwijl de penningmees tere sse een klein batig saldo overhad. Vervol- gene werd de rijk voorziene agenda met onderwerpen, voordrachten enn, geheel afgewerkt, terwijl ds. H. J. Groenewegen het slotwoord sprak. CapeDe aA. Umel Mej. H. Th. Beek '—Verhoef ia gekozen tot lid der onder- commissie van de Openbare Ulo-school te Krimpen ad. UsseL De heeren A. Bouter en n. Streef kerk zijn te Rotterdam geslaagd voor het dipkHna-machineechrij ven (50 lettergre pen per minuut) Chr. gymnastlekvereenlgteg. CapeDe ad. IJsseL In het wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalweg heeft het Chr. Gymnastiekverbond een samenkomst gehouden, met het doel, tot oprichting van een plaatselijke vereeni ging te komen. De heer A. F. den Boe ft heeft een propaganda-toespraak gehou den en de vereeniging „Kracht en Vlug heid" van Kralingen voerde verschillen de stands uit. Van de aanwezigen gaven zich 44 als lid op. De volgende week zal een bestuur gekozen worden. IJsco-actie. CapeDe a.d. UaseL. De gezamenlijke ÏJs- Coventers in deze gemeente hebben een verzoek tot B. en W. gericht om aan van buiten de gemeente komende venters ln «Ut artikel geen vergunning te geven. In de plaats van den heer W. Schou ten, wien eervol ontslag is verleend, is in den Prins Alexander Polder tot pljplei- der bij de brandweer benoemd de heer A. C.W. Gogh. Bouwvergunningen. CapeDe ad. IJsseL B. en W. hebben bouwvergunning verleend voor een dub bel woonhuis aan de Bermweg-Oost aan A. Visser, van een warenhuis aan de Bermweg-Oost aan J. Oosterom; vooreen steenen kolenschuor aan de Bermweg- la&n aan Gebrs. Twigt. Het voorkomen van Rundertuberculose bij den mensch. Haastrecht. Vrijdagavond sprak op ult- ooodiging van de TB.C.-commissie van jaet Groene Kruis" alhier de heer A. A. Oskam, dierenarts te Lekkerkerk, direc teur van de Gezondheids- en Melkcon- troledienst in Zuid-Holland. Na opening door ds. J. F. W. Erdmann, voorzitter van de plaatselijke TB.C.-commissie, gaf spreker allereerst een overzicht van de verschillende dierziekten welke bU den mensch kunnen voorkomen, besmettelij ke huidaandoeningen als schurft, schim melziekte en inwendige parasieten (lint wormen), virusziekten als pokken, honds dolheid, papegaaienziekte. Verschillende bacillaire ziekten van de dieren kunnen by den mensch voorkomen. Tot deze laatste groep behoort de tuberculose. Een globaal overzicht wordt gegeven over de differentiatie van de bacteriën, de veroorzakers van de bacillaire ziekten. De tuberculosebacil kan men weer in typen indeelen, want men onderscheidt de tuberculosebacil van mensch, rund en vogel. Hierdoor heeft men een inzicht gekregen in het verband dat bestaat tusschen tuberculose van mensch en verschillende diersoorten. Voor den mensch kunnen gevaar opleveren: hond, kat en geit, oipdat bij deze dieren nogal eens tuberculose wordt aangetroffen ver oorzaakt door de bacil, afkomstig van dttfi v":i#.jnej>sciV8Ajhosm9#' wor— Ik wilde m'n auto van de hand doen ik plaatste één en kon mijn auto toen goed verkoopen. den met rundertuberculose, b.v. beroeps infectie's door verwondingen (keurings veeartsen, slagers). Inademen speelt met zoo een groote rol (in besmette stal), want long tuberculose van runderoor sprong wordt bij den mensch weinig ge vonden. Van de grootste beteekenis is de voederinfectie. De vleeschkeuring zorgt er afdoende voor, dat menschen niet besmet worden door vleech en andere producten uit de slagerij. Melk, wei, kar nemelk, zijn de besmettingsbronnen. De bacillen komen daarin, wanneer deze in de stal zweven, afkomstig van een open ïyder en door open uiertuberculose. Voor al herhaalde besmetting levert gevaar. De volwassen mensch heeft een zekere weerstand. Rndertuberculose komt dan ook in de meeste gevallen voor by kin deren. Om besmetting te voorkomen moet de melk gekookt of gepasteuriseerd worden, wanneer men niet weet, waar deze van daan komt. Zuigelingen en kinderen heb ben echter het meeste aan rauwe melk zoodat tuberculosebestrijding onder het rundvee noodzakeUjk ls en wat reeds op groote schaal wordt toegepast. Maar dan kunnen weer andere gevaren dreigen en daarom moet de melk hygiënisch gewon nen worden, waarbij de melkcontrole uit stekende diensten kan bewijzen. Het een en ander werd met lichtbeelden ver duidelijkt. Na het stellen en beantwoorden van vele vragen, sloot de voorzitter, ds. J. F. W. Erdmann, de bijeenkomst. Raadsvergadering. Lexmond. Een vergadering van de ge meenteraad ls belegd tegen Donderdag 9 Maart, vm. 10 uur. De agenda luidt: L Vaststelling der notulen. JL Voorstel van Burgem. en Weth. tot het verlee- nen van een voorschot aan het bestuur der BUz. School, overeenkomstig art. 101 der OJ*. wet. 3. Idem, tot vaststelling instructie van den grafmaker. 4. Benoe ming leden van het stembureau wegens periodieke aftreding. 5. Opheffing zeker- heidsstelling gem. ontvanger en gem.- bode. 6. Vaststelling begrootingswyziging over 1938 en 1939. 7. Voorstel B. en W. inzake het geven van een bestemming aan de woning vroeger bewoond door t hoofd der O JL School. Onze plaatsgenoot P. Manschot viel op een heiwerk van een plank, die twee meter boven de begane grond lag. Hy brak daarby zyn pols. Als gevonden xyn by den gem.- ▼eldwachter aangegeven: een handschoen en een autoband. Gascnrsns. Lexmond. Aan de leden der vereeni ging voor luchtbescherming geeft de heer C. Vink een cursus in het dragen van gasmaskers. Vrijdagavond had in de o.l. school de eerste les plaats. Er namen 2 dames en 14 heeren aan deel. Dammen, Lexmond. Donderdag J.L werden ln Asperen twee damwedstrijden gehouden tusschen Lexmond I en n en Asperen I en tL Lexmond I verloor met 9—11 en II won met 11—9. Uitvoering „Geeft Gode Lof". Oudewater, in de zaal „Oudewater- Vooruit" heeft de Chr. Zangvereeniging „Geeft Gode Lof", dir. de heer A. Bos, onder groote belangstelling een zeer ge slaagde uitvoering gegeven. De eere-voor- zitter der vereeniging, ds. P. J. Steenbeek, opende de avond met gebed en heette alle aanwezigen hartehjk welkom, in het byzonder mevr. N. de Jonghvan Dyck, die geheel belangeloos bereid was gevon den de verschillende nummers op de pia no te begeleiden. De onderscheidene zangstakjes, werden zoowel door het geheele koor, als door de kwartetten en niet het minst door mej. M. de Jong, die de soli verzorgde, zeer goed ten uitvoer gebracht. In de pauze bracht de Amerikaansche verkoop van een taart f 36 op ten bate van de kas der vereeniging. Na de pauze werd het programma met een variatie voortgezet. Het koor voerde n.l. een humoristisch zangstuk uit, geti teld: ,Een landeiyke concert-repetitie", waarmede een verdiende by val werd ge oogst. Aan het einde van de avond werden aan de dames mevr. N. de Jonghvan Dyck en mej. M. de Jong bloemen aan geboden. Ds. Steenbeek. sloot met dank- get^cL MAANDAG 9 MAART 1939 Overgeplaatst. Oudewater. De brievenbesteller J. de Vast is op zyn verzoek met ingang van 1 April in gelijke betrekking overge plaatst naar de posterijen te Utrecht. DE ZONDERLINGE EVANGELIST. Waddinxveensche politie maakt een eind aan zijn optreden. Waddinxveen. Reeds eerder wezen wij op het optreden van den heer A. D. de Jong, uit Nieuwerkerk aan den Ussei, die meende geroepen te zijn, als predikant deze omgeving door te trek ken. Reeds enkele malen was het in by- eenkomsten, waar de heer de Jong voor ging, minder rustig, daar zijn gehoor berhaaldeUjk protesteerde tegen de er gerlijke wijze waarop deze spreker meen de Gods Woord te moeten verklaren. Donderdagavond trad hy hier weder op in het gebouw „Centrum". Ter voorko ming van ordeverstoringen was de po litie aanwezig. In tegenstelling met vo rige keeren was het ditmaal vrij rustig ln de zaal. Toen de z.g. evangeliedienaar ongeveer een uur had gesproken, deelde hy mede aan het einëe te zyn van het geen hem was ingegeven, alvorens „nu over te gaan tot het misslaan van de plank", zooals de „domine" het noemde, zou hy er maar uitscheiden. Hij sprak de zegen uit en verzocht den aanwe zigen de collecte by de uitgang wel te willen gedenken. Enkele toehoorders protesteerden luid tegen het optreden van dezen spreker en ln een Onderhoud dat deze had met de politie, werd hem medegedeeld, dat zijn optreden niet meer werd op prijs gesteld en hem verzocht, Waddinxveen in 't ver volg te myden. Den zaalverhuurder werd vrlendeiyk, maar met de noodige na druk, verzocht geen zaal meer aan dezen spreker te willen verhuren. Zevenhuizen'» Mannenkoor. Zevenhuizen. Donderdagavond gaf Zevenhuizen'» Mannenkoor een uitvoe ring ln hotel Vos. De voorzitter, de heer A. van Tol, opende den avond en ver welkomde ln het byzonder burgemeester en mevrouw Klinkhamer. Het zangprogramma werd keurig uit gevoerd en oogstte een welverdiend ap plaus, waarin de directeur, de heer J. de KeUzer deelde. Na de zang werd een too- neelstukje opgevoerd dat, evenals de voordracht, zeer ln de smaak van het publiek viel. Hierna was er nog gelegen heid tot dansen. A.S.V. «mCJLC. L AmmerstoL De storm, die Zondagmid dag over het A.S.V. terrein stond maakte goed voetbalspel onmogeiyiq en het spel dat dan ook vertoond werd, leek op al les, behalve op voetbal. Slechts zelden zagen we een speler iets goeds doen met de bal en toen ook de scheidsrechter nog de zonderlingste beslissingen ging nemen, zal menigeen spyt gehad hebben, niet thuisgebleven te zyn. CK.C. koos voor de rust met de wind mede te spelen en had reeds na 5 min. succes met een laag schot. Even later juichte men reeds voor de gelijkmaker, maar de A.-linksbinnen werd op enkele meters voor doel op un faire wijze ten val gebracht, doch den scheidsrechter ontging zulks. CK.C. be stookte voortdurend de A.-veste, maar kreeg weinig gelegenheid om te schie ten. Na een half uur hadden de gasten weer succes, toen de rechtsbuiten een hoog schot gaf, waarschijnlijk als voor zet bedoeld, dat over de handen van den A.-doelman, die gehinderd werd door de zon, in het net verdween (0—2). Na de rust had A.S.V. de wind in de rug en ledereen was er van overtuigd, dat het nu wel zou lukken. Maar de thuisclub paste een verkeerde tactiek toe. Alle ballen werden roekeloos hard naar voren gespeeld en stuitten af op de muur van CK.C. spelers. De uithjn was een welkome uitkomst, legio keeren werd het spel onderbroken, omdat er op ballen gewacht moest worden. Eenige malen werd de CK.C. doelman met bal en al in het doel geloopen, maar de arbiter keur de deze goals af. De CK.C.-spelers trap ten de bal reeds naar het midden om af te trappen. Maar zoover liet de arbi ter het niet komen. Zelfs toen een C.K. C. back de bal met de hand voor het doel wegsloeg, bleef een penalty uit De linksback der thuisclub wond zich zoo op over de leiding, dat hy den scheidsrech ter eenige zeer ongepaste woorden toe riep, waarop hy naar de kleedkamer ver wezen werd. Met 10 man spelend Met A. S.V. de moed zakken. We dachten CK.C. de voorsprong te zien vergrooten toen een der voorwaartsen door het ver op dringen der A.-verdediging een vrij veld ▼oor zich kreeg. Hij passeerde den A.- doelman en schootnaast het geheel ledige doel. Tenslotte was ieder biy, toen scheidsrechter Reijssen het einde aan kondigde. Woerden IL.F.C. L Lekkerkerk. L.F.C. heeft, zooals we voorspeld hadden, het kunststuk uitge haald om dg ieidexs nm de Reeling een nederlaag toe te brengen en nog wel op eigen veld. LJ.C. kiest de eenlgszins schuin over het veld staande wind in de rug. Na een wederzyds verkennen weet LFC een goede aanval op te bouwen en als de bal over de rechtervleugel ge speeld wordt, komt hy goed voor het doel en de mldvoor maakt geen fout, zoo dat LFC na by na een kwartier spelen de leiding heeft. Na dit succes speelt LFC enthousiast verder en Woerden wordt een beetje zenuwachtig. Door de straffe wind is het ondoeniyk om goed spel te ontplooien. Als na de rust Woer den het beetje windvoordeel heeft, biyft LFC door het grooter enthousiasme het meest in de aanval. Hoewel Woerden nog tracht een geiyk spel uit het vuur te sleepen, wyst de LFC verded ging dit resoluut af en onder groote spanning verstrijken de laatste minuten en ais de arbiter het eindsignaal laat klinken, heeft LFC een verdiende overwinning behaald, hoewel ze twee invallers telde. Het is voor Woerden een teleurstelling om in het ge zicht van de haven deze eerste naderlaag te ïyden, maar er zyn nog vier wedstry- den te spelen. De wedstryden van het tweede en der de elftal, welke te dezer plaatse gespeeld moesten worden, zyn wegens terrein- afkeuring niet doorgegaan. Als de consul had kunnen vermoeden dat het weer te gen de middag zou opklaren, had wel<- licht nog een wedstrijd doorgang kunnen vinden. Dit was echter 's morgens om acht uur niet te bezien. NED. HERV. KERK Beroepen: te Bennebroek, cand. J. van Wyngaarden, hulppred. te Ametde. Beroepen (toez.) te Nieuw-Amsterdam (Drente) da. H. C. P. M. Wleboech te Giessen-Oudekerk. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Nieüwpoort: I. de Bruyne te Sa&senheim en D. Henstra te Haar lem. ARMldZORG IN N. H. KERK. De Handelingen van de Algemeene Sy node der Ned. Herv. Kerk 1938 bevatten o.m. de gegevens betreffende de armen zorg, welke in de 1435 gemeenten dezer kerk werd uitgeoefend Deze zorg oetreft niet slechts ondersteuning ln geil doch ook ln natura als verpleging, levensmid delen, kleeding, brandstoffen enz Deze ondersteuning wordt ten deele gefinan cierd uit de opbrengst der keracollecten, d« collecten by huwellj ksinzegeningen, beg ralenissen en andere byzondere gif ten en ten deele uit de opbrengst der huizen, landeryen en de rente van be legd kapitaal. In den loop van het laatste verslag jaar werden aan collectes enz. ontvan gen f 1504,393, hetgeen ongeveer f 11J 8 per gemeente uitmaakt. Zuid-Hclland met 204 gemeenten offerde hel meest, nl f 562,927. DuideUJk laat rich de In vloed van de crisis merken. Immers in het vorige verslagjaar was deze op brengst ruim f 800.000 hooger, nJ. f 1586,870. Aan geldeiyke ondersteuningen werd uitgekeerd f 3.715.502, dat is per gemeen te f 2762. In de rij der uitgaven staat Gelderland bovenaan met f 1.070.001, waarop Zuid-Holland volgt met f 935.039. De ultkeeringen in natura werden be- somd op f 600.501, hetgeen per gemeen te een gemiddeld bedrag is van f 446 ruim. In deze ondersteuningsiyst staat Zuid-Holland bovenaan met f 146 602. De uitgaven in geld daalden met iets meer dan 1 70.000 en die ln natura met f 39.000. GODSDIENSTIG LEVEN IN RUSLAND. „Ongehoorde toestanden" ontdekt. Toen onlangs de gevierde Russische vlieger Tsjekalow gestorven was, besloot men, in zyn geboorteplaats, een dorp by Nisjnl Novgorod, een gedenkteeken voor hem op te richten. Een comité uit de Sowjet-republieken begaf zich daarheen en bevond, naar men zegt niet alleen, dat de naam van dezen Sowjet-held ln de kerkeUjke registers van de plaatseUjke gemeente bewaard was gebleven, maar ook, dat er in het dorp een opmerkeiyke religieuze activiteit werd ontwikkeld. De godsdienstoefeningen trokken groote scharen geloovigen, ook uit de omliggen de dorpen. De ouders lieten hun kinderen doopen, alsof het van zelf sprak. Het orgaan van de godloozenbeweging, de .Besbosjnlk", heeft zich met deze „onge hoorde toestanden", zooals het blad schrijft, bezig gehouden en geëischt, dat de autoriteiten zullen ingrijpen. NED. HERV. KERK BLESKENSGRAAF. Donderdag 9 Maart avonds 7 uur, de heer A. de Redelyk- heid, Godsdienst-Onderwijzer te Ouder- Jugfc fud. CAPELLE a.d. USSEL. Kanaalweg. Woensdag 8 Maart, 's avonds 7.30 uur, de heer ,v. d. Boon, Godscüenst-Onder- wijzer te Hiilegersberg. Evangelisatie. Lokaal Eben Haëzer. Bermweg 240. Donderdag 9 Maart, 's av. 7 uur, de heer C. Spreeuwenberg. Geref. Evangelisatie „KehoDom". NU- verheidstraat 55. Donderdag 9 Maart, 's avonds 7.30 uur, de heer J. Kars. ülhööi^NuAM. Woensdag 8 Maart, v.m. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. J. Haring. Biddag voor het Gewas. HOORNAAR. Woensdag 8 Maart, 's av. 7 uur, Ds. G. Samson. LEKKERKERK. Ned. Herv. Evangeli satie. Dinsdag 7 Maart, nn. 2.30 uur en 's avontfc 7 uur, Ds. P. Zandt, van Delft. Biddag voor het Gewas. LOPIKERKAPEL. Woensdag 8 Maart, 's avonds 7 uur, Ds. A. E. Koikert. Bid stond voor het Gewas. POLSBROEK en VLIST. Woensdag 8 Maart, 's avonds 7 uur, Ds. A. de Leeuw. Bidstond voor het Gewas. SCHOONHOVEN. Woensdag 8 Maart, avonds 7 uur, Ds. D. J. van de Graaf. Bidstond voor het Gewas. STREEFKERK. Donderdag 9 Maart, 's avonds 7 uur, Ds. H. J. Groenewegen, van Alblasserdam. Rede voor de Jonge- lings Vereeniging. SLIEDRECHT. Herv. Lokaal Stations weg. Woensdag 8 Maart, s' avonds 7 uur. de heer J. H. Boogaard. GEREF. KERKEN. CAPELLE a.d. IJSSEL. Bermweg Woensdag 8 Maart, 's avonds 7.30 uur, Ds D. K Wielenga. Bidstond voor het Ge was. GIESSENDAM. Woensdag 8 Maart, 's avonds 7 uur, Candidaat Van der Boom, van Rotterdam. Bidstond voor het Ge was. SCHOONHOVEN en WTLT.TGE-LAN- GERAK. Woensdag 8 Maart, 's avonds 7 uur, Ds. J. Hoekstra. Bidstond voor het Gewas. GEREF. GEMEENTEN. CAPELLE a.d. USSEL. De Ruyter- straat. Donderdag 9 Maart, n.m. 2 uur, Ds. G. H. Kersten, van Rotterdam. Hu welijksbevestiging. OUD GEREF. GEM. CAPELLE a.d. USSEL. Bermweglaan. Woensdag 8 Maart, 's avonds 7 uur, Ds. H. Vlot. Da Costastraat. Donderdag 9 Maart, avonds 7.30 uur, Ds. A. van Zon. GIESSENDAM. Woensdag 8 Maart, ▼jn. 9.30 uur, njn. 2.30 uur en 's avonds 6.30 uur, de heer J. van der PoeL Bid dag voor het Gewas. WADDINXVEEN. Gebouw „Centrum". Woensdag 8 Maart, s' avonds 7 uur, Ds. De Rover, van Vlaardingen. GEREF. GEMEENTE H#T. SLIEDRECHT. Woensdag 8 Maart, 's av. 7 uur, Ds. J. Overduin. VRIJE GEREF. GEM. GIESSENDAM. Woensdag 8 Maart, v.m. 9.30 uur, nn. 2.30 uur en 's avonds 6.30 uur,. Ds. B. Hennephof, van Scheve- nlngen. Biddag voor het Gewas. SLIEDRECHT. Lokaal Vergeer. Donder dag 9 Maart, s' avonds 7 uur, de heer J. van der Poel, van Giessendam. EVANGELISATIE. SLIEDRECHT. Gebouw „Maranatha". Dinsdag 7 Maart, 's avonds 7.30 uur, On derlinge Samenkomst. Donderdag 9 Maart, 's av. 7.30 uur, Ds. H. Siegers. LEERBROEK Februari. Ingekomen: M. Kars, van Vianen naar Leerbroek no. 60a; P. C. Jansens, van Leerdam naar Leerbroek, Middelkoop 71; A. Burggraaf en gezin, van Leerdam naai Middelkoop 55; M. C. Dingemank, van Kerkwyk naar Leerbroek no. 127; E. den Besten, van Bussum naar Leerbroek no. 79; P. Boogerd, van Groot-Ammers naar Leerbroek no. 134. Vertrokken personen: D. B. 't Lam naai Lexmond, Kanaaldyk no. 1; W. Bassa eD gezin naar Krimpen a.d. Lek. MEERKERK. Februari. Ingekomen: S. RomUn, van Almkerk; naar Nieuwland, Smalzyde 73. Vertrokken: A. de Jong naar Noorde loos no. Ill; N. A. H. de Ridder naar Klaaswaal, Schooldyk 295; J. van Beek en gezin naar Aalst, Noordelnd B 160; G. C. Oudshoorn, naar Meerkerk Broek A 14. CAPELLE a.d. USSEL. Maart. Geboren: Cornelia, d. van A. den Toom en B. de Vries. Hendrik, z. van A. de Kwant en N. Blom. Marianna Margaretha, d. van P. Erkens en J. J. Vrolijk. - Jan, z. van L. v. d. Wal en W. Verduin. Ondertrouwd: G. H. Exaltus, 25 J„ en W. Noorlander, 21 j. G. van Dam, 29 J., en C. Boutestein, 23 J. P. d. Gaa^ 33 J., en K. de Bruin, 27 J. Getrouwd: M. van Herk, 24 J., fn H. da Heus, 20 j. Overleden: A. Verkalk, 77 J., weduw naar van E. de Jong. HEI- en BOEICOP. Februari. Geboren: Geertje, d. van J. Keyts en H. B. Liefhebber. Jan Pieter, z. van L. van Hemert en E. Versluis. LEERBROEK. Februari. Ondertrouwd: R. van den Heuvel, 24 en E. 't Lam, 23 j. MEERKERK. Februari. Ondertrouwd: J. F. Kemp, 25 J., en C den Besten, 24 j. (te Hoog-Blokland). J. Boogaard, 25 j., en A. Kamper, 29 j.((te Baarn). W. Planken, 30 j., (te Leer dam), en M. E.-Steijsiger, 23 j. J. D. Kool, 20 j., en H. M. Boote, 16 j. (te Tien- hoven).

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 4