1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT EEN BOERENROMAN. Plaatselijk nieuws Nieuwe Rijwielen De bruggen over Noord, Merwede en Holl. IJssel. ZESTIEN BLADZIJDEN N«. 80» VRIJDAG 16 MAART 1939 71e JAARGANG. IAART 1939 m; ILE K. te weid® EI. Brou- e opleg- aardelij- dat hij dus eigenlijk de administrateur van de gemeente was. Beide heeren had den volkomen het vertrouwen van B. en W. en van de raad. Voor de IJsselbrug Krimpen a.d. IJssel. Woensdagmiddag is men begonnen met het verrichten van boringen op het terrein van de rietmat- tenfabriek van Mijnlieff, in verband met de werkzaamheden voor de brug over de IJssel .welke dit jaar een aarivang zul len nemen. 11.05 Pro- 1.80 i; derde 1.25, :enng te onder verkeerd ;elljk, dat der voor zijn ge- i moeten door een ven niet 1 was hij dermoor- igekomen >eger zijn •eigd. geleden bij zich jrobeerde moelijken, egeeflijk. nden ge- een bij— jrak, die da was ling van oerd uit met ver- mnls in :rd door van het veroor- m hech- Brandje. Sliedrecht. Terwijl de bewoner B. in de even van een Schellulnen. Op de Haarweg heeft J. de Kuyper een doode postduif gevonden- gemerkt 8475 V.V.B. R’dam N 38. en; 12.00 led.; pl.m. Jen; plan. National National en; 10J0 >nal; 11.35 dng. Zijn zes jaren gd is ge le en was it erg te- N. en hij j naar de omen was rmee hij, len vader stekende gemaakt, den pols es weten oede van liep naar sloeg die kapot. G. gedreigd met den Ijn vader lomp wel i deze is gekomen, 1 is. Het door een n tegen «n; lonal 20 London mme; 5.05 Program- 35 Brussel mme; 8.20 ed 10.30 National Bleskensgraaf. Liep het vorig jaar om dezen tijd al eenig vee In de welde, op X oogenbllk Is daar nog geen sprake van. Het land ligt er nog doodsch en kaal bij, zoodat het zeker wel een eindje In April zal zijn voor het vee de stal zal verlaten. Voor de veehouders weer een groote te leurstelling, daar het hooi hard opkort en er veel voer bij gevoerd moet worden. X Gevolg Is ook dat meer krachtvoeder moet worden verstrekt, om de koeien op melkglft te houden. Voor de veehouders- bedrijven is dat geen voordeel. Werk in X zicht. Hei- en Boeicop. Aan de aannemers de heeren H. Stravers en A. J. Stravers, resp. timmerman en metselaar, Is onder hands opgedragen de bouw van een hof stede met schuren, nabij het Zwaans- kuiken, voor rekening van den heer W. Brouwer. De bouw staat onder architec tuur van den heer F. de Jong te Lex- mond. i- ABONNE'B, dl* sish mm mim ndminialratan nnAA Gulden by levenslange ZUVV eBgesehiktheid. Ook de secretaris aan gehouden. Gisteren heeft de marechaussee ook den gemeente-secretaris aangehoudenen naar de kazerne te Wezep overgebracht. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan de verduisteringen. De verhouding tusschen secretaris en ontvanger was zeer eigenaardig. Terwijl de laatste In naam ontvanger was, maak- «u secretaju de tf KttUhggö 9^ Z2ö- Uitbreiding waterleiding? Reenwijk. Tot heden zijn de bewoners van de Oudeweg nog verstoken gebleven van de waterleiding. Wij vernemen thans dat bij het Gemeentelijk Waterleiding bedrijf plannen bestaan om ook de Oudeweg aan de waterleiding aan te sluiten. Binnenkort zal hieromtrent een rapport met kostenberekening enz. ver schijnen en aan de hand hiervan zal een beslissing worden genomen. Voor de Oudeweg-bewoners ware het te wen- schen, dat deze uitbreiding doorgang zal vinden. Verschynt Maandag, Woensdag en Vrydag Prya by vooruitbeta ling: voor (Schoonhoven per 3 maanden f 1.25; p. post 1.50 Met versekenng 15 cents meer NIEUWSBLAD VOORZUIITHOLLAND ENUTRECHT 1 TtM 20. TtL-Aint: Vum>oMl S. I W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Po.irU.iiui( 13763 Sliedrecht. Hoog water: Zondag 12 Maart vm. 9.50 uur; Maandag 13 Maart v.m. 10.35 uur; Dinsdag 14 Maart v.m. 11.45 uur; Woensdag 15 Maart v.m. 1.15 uur; Donderdag 16 Maart v.m. 2.uur; Vrijdag 17 Maart v.m. 3.15 uur; Zater dag 18 Maart van. 4.15 uur. opgeven voor de vonekenng. »ya volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verseKerl voor bedragen, gewaaroorgd door de NlEU»ViC HAVBANK te dcmedam, van AHA Öuld“ Qnn G*id>* 900 öuldtB bÜ vwüna J rx rx Gulden by verlies Gulden by verlies van Do verzekerde moot in he‘ nJvV ovoriydon. OVJVJ van hand ei voet, mW een oog. 1 van oen daim. OU oen andoren vinger bezit ayn van een polis. Motorrijders gevallen. ArkeL Zondagavond reed de motorrij der B. Kohier uit Amsterdam, doordat hij verblind werd door een tegenligger, op de Arkelsche Dijk een fietsrljdster aan, waardoor hij zelf is gevallen; hij kwam er echter goed af. Mej. M. v. d. Brink uit Amsterdam, die op de duo zat, geraakte met haar voet onder een der pedalen, waardoor zij de voet kneusde. Advertontiën1-6 regels elke regel meer f 0.20; plaatsing hal ven prijs. Ad ver tonnen wordeu gratis ge plaatst in .De Gorcumer”. Verduistering te Doornspijk. GEMEENTE-ONTVANGER AANGE HOUDEN EN GESCHORST. Een groot bedrag verdwenen. Te Doornspijk is Woensdag aangehou den en gevankelijk naar de marechaus seekazerne te Wezep overgebracht de 60- jarige gemeente-ontvanger van Doorn spijk, de heer R. P. Hij wordt ervan ver dacht, de gemeente, voor meer dan f 100.000 te hebben benadeeld. De burgemeester, de heer U. de Vries, constateerde eenige tijd geleden, dat er met de boekhouding der gemeente iets niet In den haak was. Op zijn verzoek stelde de provinciale griffie te Arnhem een onderzoek In en daarbij werd een verschil van ongeveer f 50.000 in de boe ken van den ontvanger geconstateerd. De boeken van den ontvanger werden voordien immer gecontroleerd door een Raadscommissie, doch deze heeft nooit eenige onregelmatigheid kunnen ontdek ken. Na vaststelling van het eerste tekort volgde onmlddellljk een uitgebreid on derzoek door den accountantsdienst van de vereeniging voor Nederlandsche ge meenten en daarbij is aan het licht ge komen, dat er een tekort was van meer dan f 100.000. Waar dit geld gebleven is weet men niet. De heer P. was ook kassier van de Boe renleenbank te Doornspijk, doch de fi nanciën van deze Instelling, en dit is wel merkwaardig, werden door hem steeds bijzonder zorgvuldig beheerd. Gebrek aan controle? Dat het groote tekort niet eerder is ontdekt, is een volkomen raadsel, doch te Doornspijk wordt het toegeschreven aan gebrek aan controle, vóór de komst van den tegen woor dl gen burgemeester, hetgeen ook fouten In de administratie van de steunverlening tengevolge had, waardoor eenlgen tijd geleden een der wethouders gedwongen werd af te tre den. De ontvanger, die een welgesteld land bouwer is, ontkende aanvankelijk, zich lets van de gemeentegelden te hebben toegeelgend, doch heeft later bekend, zich aan verschillende onregelmatigheden te hebben schuldig gemaakt en daarbij ook valschheid in geschrifte gepleegd te heb ben. zooals Magneet, Veeno, Bur gers EN.K., üermaan, Pon, Simplex, luncker J C R., Fongers, enz., enzsteeds in voorraad bij: J.K.SyOEI Adm. de Ruyterstr. Dinsdagavond weg was, is In het huis een begin brand ontstaan. Hij had namelijk pan met vet op de kachel staan en deze is gaan overkoken. Bij terugkomst sloeg juist de vlam in het vet. Direct is het vuur1 gedoofd. Slachting onder schapen. Moordrecht Van den veehouder H. zijn acht schapen, die in de welde liepen, door honden aangevallen. De dieren wer den met wonden overdekt en waren In hun doodsangst in de sloot gekropen, waar er ’s morgens zeven dood werden gevonden. Het achtste schaap moest worden afgemaakt. De dieren zijn naar het openbaar slachthuis te Gouda over gebracht en voorwaardelijk goedgekeurd Direct heeft de burgemeester een on derzoek Ingesteld met het gevolg, dat 2 honden als verdacht werden vastgehöu- den. Een nader onderzoek heeft deze honden niet als de daders kunnen aan wijzen. Tengevolge van de hevige N.W? storm Is het water in de IJssel Donder dagnacht zoo hoog opgeloopen, dat het tajj verschillende bewoners de hulzen bin- nendrong. Op de IJsseldijk is een zwa re lepeboom afgeknapt. Deze kwam over de weg te liggen en is direct opgeruimd. T. UITTENBOGAERDT. f Ouderkerk a.d. IJssel. In de ouderdom van ruim 71 jaar is alhier overleden de heer T. Ulttenbogaerdt. De overledene was Jarenlang werkzaam ten kantore van notaris A. T. van der Lelden, en meer dan een kwarteeuw secretaris van de polder „Kromme, Geer en Zijde”. De ter aardebestelling zal Zaterdag plaats heb ben. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Onvoorzichtig rijden. Reeuwijk. Bij den afrit van de nieuwe rijksweg nabij de Oud-Reeuwijkschetol is Woensdagmiddag een ernstig ver keersongeval gebeurd, dat te wijten is aan zeer gevaarlijk rijden. De motorrij der J. B. uit Bodegraven, wiens motor defect was, liet zich voortslepen door een auto, waaraan zijn motor met een touw verbonden was. Bij de afrit van de nieu we rijksweg begon de motorrijder te slippen, met het gevolg, dat hij tegen de grond slingerde. De man bekwam hierbij een hersenschudding en ver schillende Inwendige kneuzingen. Onmld- dellijk was geneeskundige hulp ter plaat se en Is de motorrijder per auto naar Bodegraven vervoerd. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. 2.30 Mode- en Gramo- 00 De Ram- 5.30 Gra- 1.28 Be a 5.50 Ham- Kalender; n de volks- 7.30 Be- enswaarden »rl. Kamer- 8.30 Cause- Fragmen- les de Cor- Zelk dialect Berichten; Kjrtreporta- 1.); 11.55— met Neeltje Korevaar voorgevallen is.* Dat geeft gemoedelijkheid aan het boek en het doet uitkomen, dat de schrijver niet streeft naar woordkunst of literaire bekoring. Hij laat zijn menschen spre ken, zooals ze zijn en hij doet sterk ge voelen hun gehechtheid aan de streek, de streek die door de Lek gescheiden Is, want Willem Korevaar zegt tegen Jacob Bouter: „Neeë Jacob, het Is hier de aard niet om een vrouw uit Overlek te halen, dat hoef ik jou toch niet te vertellen. De lui uit de Krimpener- en Loplkerwaard zijn zoo bar anders geaard, dan wij uit deze contrije.* Van den inwendigen geloofsstrijd der Alblasserdamsche boeren geeft de auteur eenige malen begrip. De Innige geloovige Janus heeft „zware prakkezazies". HIJ overweegt, dat hij naar de kerk gaat, in de klesvereeniging zit en een groote gift heeft geschonken voor de christelijke school „en per slot heb Ik geen aasie geloof in God. Instee van gelooven in Hem geloof ik in oude verzegdes en bij geloof In de contrije.” Dat sloeg hierop, dat iemand hem ge zegd had „dat bonte paarden en rooie koelen niet thulshooren In deze Waard en daarom In de Kerstnacht praten en ijzige dingen zeggen.” Dat had niet onmlddellljk als dwaasheid en bij geloof verworpen, maar hij had er over geprakkezeerd. En toen een kindje van hem stuipen kreeg zei hij tot zijn vrouw: „Zie je wel Antje.... ongerief door X rooie koeigie.” Maar er zijn ook bladzijden van ge- loofsterkte en onwrikbare overtuiging, zooals wanneer een van de vaders Kore vaar tot zijn zonen spreekt over Gods beloften en het geloof In het werk van Christus. De roman Is eenvoudig gelijk de per sonen uit het boek eenvoudig zijn, de schrijver blijft verre van sensatie-fcucht en ook als hij geweldige dingen vertelt, zooals de doodslag op de Zevenhondt, dan doet hij dat in sobere ongezochte woor den, op de wijze als een boer uit de Al- blasserwaard zooiets zou verhalen. Toch heeft Ooms genoeg werkelijkheidsbesef en dramatisch gevoel om aan zijn lezers over te dragen, wat hij heeft gedacht en doorleefd bij het schrijven van zijn ro man. Hij jaagt niet naar effect, maar geeft op boerentrant weer het boeren leven, het boeren gedachtenleven, hun geloof, hun liefde voor hun vak en him grond, hun trotsch en traditie eh ook iets van hun Innerlijk leven. De lezer krijgt door dit boek begrip van de ziel- sterkte dezer van nature wijs-rustige menschen, van hun zwoegen en stre ven en van hun gelukkig bestaan. De werkelijkheid van het boerenleven spiegelt zich klaar In zijn gemoed, maar dat gemoed heeft zelf zijn licht en zijn achtergrondkleuren. Natuurlijk is het boek niet zonder ge breken, doch die zijn niet zoo dat er na druk op gelegd moet worden. Het ver haal doet een beetje rapport-achtlg aan, door de nuchtere wijze van vertellen en op den duur Is er zekere eentonigheid in, omdat de levens der opeenvolgende Ko- revaars veel met elkaar overeen stemmen, maar dat Is ook zoo In de werkelijkheid. Het leven „des genisten landmans” vloeit voort zonder grdote gebeurtenissen en daarom ook voelt men de overeenkomst met de werkelijkheid het geheele boek door. In Brandwijk hebben wij vroeger als correspondent gehad den heer J. W. Ooms, die sinds eenige jaren naar Rot terdam is vertrokken en van wiens hand we onlangs onder „Mengelwerk" een kort verhaal geplaatst hebben, dat speelde in den Alblasserwaard. Thans Is van hern een grooter werk verschenen bij J. H. Kok te Kampen, een boek van 270 blad zijden, getiteld „De Korevaars", een in die streek welbekende naam. Het bevat de geschiedenis van de Korevaars van het jaar 1709 af tot op dezen tijd. Bij Brandwijk staat een gropte hoeve, „aen onwijs groote kast”, zeggen de boe ren langs de Graaf, genaamd ’t Hoog Huls en In de gevel bevindt zich een gevelsteen met het opschrift: In t jhare 1708 en een Stint t whater an deze steen. Bij dien hoogen watervloed, toen dë bewoners van "t Hoog Huls naar de wa- terzolder moesten vluchten, is daar een kind geboren en daarvan werd gezegd: „Dat jonk Is met het water gekommen, geboren op de waterzolder, dat wordt een raar Jonk, let eens op. Kelnders die met het water kommen, deugen niet, X is wijders hier altijd geweten.” Dat kind, Pleter Korevaar, was een raar Jonk, want toen hij nog maar een jonge man en pas kort getrouwd was, kreeg hij op een weikamp, genaamd de Zevenhondt, ruzie met een daggelder, die hem verweet: „Er is schand op de naam Korevaar gekommen en dat Is door jou, omdat jij met het water bent gekom men.” Pleter werd woest en stak den daggelder dood. Hij ging naar huls en zei: „Ik ben met het water gekommen, allee, ik zal met het water gaan.” Daar na heeft hij zich verdronken en de wei kamp heette van dien dag af de Moord kamp. Deze feiten spelen In het boek een be langrijke rol, het geheele geslacht door komt telkens weer bij de Korevaars de bange vrees, dat er een vloek op hen rust, omdat hun voorvader met het wa ter gekommen Is. De Moordkamp wordt nu en dan eens door een der Korevaars gekofeht, maar bevreesd voor de gevol gen van de daarop rustende vloek, wordt die ook weer verkocht. Er Is nog Iets „raars” in het geslacht. In het begin van de 19e eeuw, omstreeks 1800, heeft yeen van de Korevaars „een rood koelgle” gekocht, wat veel opzien baarde. „Bel, bel,” zei men, „pp X Hoog Huis In Braank hebben ze een rood koei gie gekocht, terwijl zwart-bont hier toch ommers de gewoonte Is.” Janus Kore vaar was gelukkig en trots met zjjn rood koelgle zoo trots, dat hij een kunst schilder liet komen uit de stad van Dordt om dat rood koelgle uit te teekenen en ook dat werd hem kwalijk genomen. Maar nu is het vreemde in het geslacht, dat telkens weer die geheimzinnige lust naar het bezit van een rood koeigie te rugkeert en dat dan een der Korevaars weer zoo’n dier koopt, maar het toch niet goed durft te behouden. Het zijn deze drie kwellingen in het geslacht: de met het water gekomen Ko revaar, de Moordkamp en het rood koei gie, die de Korevaars niet van zich kun nen afwerpen. Zoo vroom en innig ge- loovlg kunnen zij niet zijn, dat zij zich kunnen losmaken van het bijgeloof over die die plagen. Er is ook strijd over het geloof, als er een Korevaar is, die zich aansluit bij de Doleerenden en er is weer strijd, als later een Korevaar terug keert naar de Hervormden, maar dat Is meer incidenteel. De Korevaars trouwen en krijgen kin deren, zij moeten huwen met meisjes en jonge mannen van hun stand, want „rijk trouwt rijk” en als er dan wel eens een lid van het geslacht is, dat met een daggeldersdochter wil trouwen, dreigt de vader met zijn vloek en onterving, zoo dat de opstandige zoon zich bedenkt en huwt volgens de hierboven genoemde regel. De schrijver heeft zijn werk gehouden geheel in den toon van het milieu, waar in het Is gedacht. Het is niet geschre ven In dialect, maar toch wel in de boe renspraak als de personen aan het woord zijn en dikwijls onderbreekt hij zijn ver haal met een tusschenvoeglng om het karakter van een verteller te behouden, zooals „Hoor wijders hoe dat is verloo- pen”, „Hoor wat er zooal van dat jonk is verzegd.” „Maar hoor eerst wat ac FELLE BRAND TE GORINCHEM. Vischafslag vernield. Woensdagmiddag ontdekte de heer Van Bennekom, die met een fnuttent bij het gemeente-veer staat, een begin van brand in het loodsen complex aan het begin van de Punt, waarm de vischaf slag was gevesitgd. Deze loodsten staan op een terrein van het departement van defensie en zijn in verband daarmede van hout opgetrokken. Op de legger van de Veerboot werd de brandweer opgebeld en spoedig ver schenen slangenwagens en de mo‘or- en stoomspuit. Inmiddels stonden de houten gebouwen In lichte laaie en mede door de Zuid Wester wind was gevaar voor uitbreiding lang niet denkbeeldig, vooral daar in een der naastgelegen gebouwen, in gebruik bij de f.rma J. Monster, ver schillende vaten olie en ander brand baar materiaal zijn opgeslagen. Onder leiding van adjunct-comman dant B. v. d. Zijpp, die later vervangen werd door den commandant A. Kreukniet, pakte de brandweer het blusschingswerk echter energiek aan en spoedig werd met 4 slangen een groote hoeveelheid water op de vlammen geworpen en na ruim een uur blusschen kon gezegd wor den, dat het gevaar voor uitbreiding ge weken was, zoodat de stoomspuit geen doenst behoefde te doen. Het bleek thans, dat het Westelijk ge deelte van het loodsencomplex, omvatten de de gemeenelijke vischafslag, een loods van den heer Kraak en een loods, waar in de tribune van de N.V. tot bevorde ring van de paardenfokkerij Gorinchem en Omstreken, in vlammen was opge gaan. Een naast gelegen loods, dienende tot kolenbergplaats en eigendom van de firma Piet van Andel, bleef behouden. Met de nablussching was nog geruimen tijd gemoeid. Een groot aantal belangstellenden w. o. burgemeester G. Kootstra, wethouder S. Biegel, en de commissaris van politie, waren bij de brand aanwezig. Bij nader inzien kan men zeker nog van een gelukkige afloop spreken, want Indien deze brand in de nacht was uit gebroken, zouden vermoedelijk ook de nabijgelegen café’s groot gevaar geloopen hebben. De vermoedelijke oorzaak is, dat kin deren in de nabijheid een vuurtje heb ben gestookt en dit met de felle wind noodlottige gevolgen heeft gehad. De schade wordt door verzekering ge dekt. PERSONEELS BELASTING VOOR MOTORRIJTUIGEN WORDT AFGESCHAFT. Verhooging der motorrijtui gen-belasting. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Waterstaatsbe- grootlng herinnert de minister eraan.dat de regeering bij het uitwerken van haar belastingplannen, zou overwegen, deper- soneele belasting voor motorrijtuigen aanzienlijk te verminderen, of deze hef fing af te schaffen met gelijktijdige in voering van een geringe verhooging van de andere belastingen, welke op hetmo- torrijtulgenverkeer drukken. Die overwe ging heeft er toe geleid, dat In de belas tingvoorstellen van den minister van fi nanciën zal worden opgenomen een voor stel tot afschaffing van de personeele belasting naar de grondslag motorrijtui gen, waarbij voor pl m. 30 pCt. van de opbrengst dier belasting vergoeding zal worden gezocht in een verhooging met 12*/t pCt. van de motorrijtuigenbelasting voor de voor personenvervoer Ingerichte motorrijtuigen. Hierbij wordt er op gere kend, dat afschaffing van de personeele belasting voor motorrijtuigen een niet onbelangrijke toeneming van het aantal personenauto’s tot gevolg zal hebben, waardoor reeds een aanzienlijk gedeelte van het verlies door vermeerdering van cn en 1 de opbrengst van andere belastingen Janus’^ (motorrytulgenbela8tlng, benzlnebelas- tlng en Invoerrechten) zal worden ge dekt. De toestand van ’s Rijks financiën laat een vermindering van de overige lasten, welke op het motorverlreer drukken, niet toe. Wanneer ze gereed komen. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van waterstaat en die van het verkeersfonds voor 1939, deelt de minister mede, dat be halve de brug te Dordrecht, die over eenige maanden gereed zal zijn, In het loopende jaar ook nog de voltooiing van de brug over de Noord bij Hendrik-Ido- Ambacht tegemoet gezien kan worden. Voorts wordt er naai gestreefd, de brug over de Hollandsche IJssel bij Krimpen eveneens tegen eind 1940 of begin 1941 ‘voltooid te hebben en die te Gorinchem eind 1941 of ber^n 1942. •meen Pro- 4CRV. e; 8.15 Be- 145 Geluk- enst; 11.00 «acht met i; 12.00 Be- 30 „Quin- Gramo- Zang met Poon; 3 50 risch Salon ‘richten en s; 7.00 Be- 7.45 Gra- en Herha- mhemsche in Gramo- :tueel half- en huwe- Pianovoor- rramofoon;

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1