i Simplex Cycloïde rijwiel, 70% minder wrijving Hoe het stormweer woedde. zeeroovers Gemengd nieuws Tom Trip Het verbouwde raadhuis in gebruik genomen. Geen beter voer W voor kalfkoeieng Wat geeft de radio? VtujuAb iü iUAiiai uui GLORIA EN OE GEISER. KEN AVONTUUR OP NIEUW-ZEELAND door CHRISTIAN MUNK. Er zijn mannen, die plotseling begin nen te koken, vreeselijk beginnen te ra zen, drie minuten lang schuimbekken ▼an woede en dan eenigszins beschaamd een nieuw glas bier bestellen. Precies zoo is een geiser. Uit een heel diep gat in den vrouw neerlegde, maar hij wist zelf, dat haar dat niet voldoende kon bescher men. Er kwam een man met een deur aandragen. John trok hem de deur uit zijn handen en stelde haar schuin voor Gloria op. „Buig je zoo diep mogelijk," zei hij en zelfs nu klonk zijn stem nog vrij rustig. „Buk je, liefste, dan slaat het water alleen tegen de deur". Gloria boog zich voorover zoo ver ze kon. Nog een keer keek ze met groote angstige oogen naar haar man, toen verborg ze haarge- zich in haar armen. „Acht minuten en vijftig seconden I" riep iemand. De beide Maori's wierpen bijl en schop neer en holden weg. Aan den anderen kant van het plateau, den kant, die buiten de gevaarlijke zone lag, raken in de richting van het Gooi. Met een kwartier vertraging kon de perso nentrein de reis vervolgen. De politie onderzoekt nog de oorzaak van het gebeurde. Gelukkig was de pas sage via de geopende overweg op het oogenblik dat de trein naderde, tamelijk gering. BRAND AAN BOORD VAN DE „PASTEUR". Groote schade op het Fransche mailschip. Donderdagnacht is een groote brand uitgebroken aan boord van het mailschip „Pasteur", dat op de werf Penhoet te St. Nazaire (Frankrijk) wordt gebouwd. Het gevaar was zeer groot, aangezien grond in Nieuw-Zeeland schiet een gei ser omhoog. Drie minuten lang schiet er een straal kokend water omhoog en na die drie minuten zakt de straal weer naar omlaag tot in den grond. Dat is een grootsch gezicht en er komen altijd veel vreemdelingen naar dit schouwspel kij ken. Maorimeisjes dansen naast den gei ser en halen daarna geld op onder de toeschouwers. Dat ging allemaal Jarenlang goed, tot John O'Heak met zijn vrouw kwam. John O'Heak droeg stijf en stug een paraplu onder zijn arm. Hij had een scherp besneden ge zicht en keek de menschen recht en koel aan. Zijn vrouw leek op een bloem en leder, die haar te genkwam, draaide zich nog eens om en keek haar na. De Maori's dansten, John keek in zijn reisgids en Gloria, zijn vrouw, lachte als een door de son beschenen wolkje. Toen sprong plotseling de geiser om hoog en het paar uit Kensington keek eerst naar beneden, toen naar boven, toen weer naar be neden, tot de drie minuten om waren en de geiser weer kalm was. Over zeven minuten zou hij weer omhoog springen. Toen John O'Heak weer wilde vertrekken, bleef zijn vrouw staan. „Wat is er?" vroeg John rustig, want hij was altijd rus tig. „MUn voet zit vast," antwoord de Gloria. Ze was uitgegleden en zat nn met één van haar sierlijke voetjes in een sotsspleet vast. Ze deed wat ze kon, maar ze kon niet los komen. John O'Heak on derzocht de spleet eens nauwkeurig. De geiser heette „Het groene Terras", omdat het water van den geiser over een groen bemost rotsplateau wegliep. John trok aan de voet van zijn vrouw, maar het hielp niet. Toen kwamen een paar Mao rimeisjes aanhollen, die luid schreeuw den: „Vlug weg! Mister! Wipd is ge draaid!" Ze wezen naar het borrelende gat van den geiserj praatten haastig door elkaar en duidden met hun vingers aan, dat de geiser over vier minuten weer zon opspringen. De wind was ge draaid en het kokende water zou Juist over Gloria neervallen. Gloria begreep het gevaar nu ook en begon zachtjes te huilen. Haar mans mond werd één rechte streep en hij keek op zijn horloge. Ja, het kwam uit. Om 12.02 uur was de geiser het laatst om hooggespoten en nn wat het al 12.05. Ze hadden dus nog vier minuten. John O'Heak staarde 'naar de lucht. De wind was inderdaad gedraaid en kwam nu recht op hen af. De armdikke, kokende waterstraal moest precies op Gloria te recht komen. Ze was in groot levensge vaar! Vier minuten! John bukte zich en trok ram het been van ütfn vrouw. Ze begon kdd te huilen en de danseresjes liepen zenuwachtig om hen heen. Een paar hol den weg om hulp te halen, maar wie kon in dit geval helpen? Wat ze ook deden, Gloria's voet zou door het kokende wa ter verbrand worden en dat was dan nog heel gunstig, waarschijnlijk verbrandde ze heelemaal! Twee Maori's kwamen met bijlen aan en met schoppen. Ze begonnen een wal op te werpen voor den voet van Gloria en voor dien wal maakten ze nog een geuL Maar het was al 12.06. John O'Heak riep, dat hij iedereen, die zijn vrouw Welp een pond zou £even. De steenen werden met kracht weggeslingerd. De geul werd breeder en dieper en de wal werd hooger. John rukte één van de Maori's het hemd van het lijf en wikkel de dat dpi de beenen van zijn vrouw. Er stonden hu veel menschen om hen heen en ieder gal een anderen raad. Ze pak ten Gloria in een mantel, <Jm haar op die manier te beschermen. Precies om 12.09 zou de geiser losbreken. Men kon het onderaardsch gerommel en gesis al hooren. Er stegen rookwolkjes op uiteen paar spleten 'n den rotsgrond. Onder den grond kookte de dood, daarboven was maar een dunne laag vulkanisch ge steente en daarop zat de arme, kleine Gloria. Ze riep onophoudelijk: „Laat me niet alleen, Johnny!" John droeg steeds weer opnieuw stee nen aan, <fia hij vcor d voeten van zijn stonden de toeschouwers angstig opeen gedrongen. Het begon plotseling te koken onder den grond 12.09 uur! John stond in zijn eentje, een eind van de anderen af. Hij was vuil en besmeurd van het werk, maar zijn stem klonk kalm, toen hij riep: „Niet bang zijn. Gloria, niet bang zijnl Alles komt goed!" Het kraakte en donderde in den grond, de menschen aan den anderen kant be gonnen te schreeuwen. Nu begon het! En toen rukte John O'Heak zijn para plu uit den grond, was met een paar groote sprongen bij zijn vrouw, opende de paraplu boven him hoofd en riep: „Niet bang zijn, Gloria, ik blijf bij je!" Hij stond recht en trotsch achter zijn vrouw en wachtte met ingehouden adem op wat komen zou. Gloria zat in elkaar gedoken achter de deur en snikte zacht. Alle menschen wachtten. Het was al 12.10 uur. De geiser was te laat! Maar plotseling, toen iedereen al opademde, spoot dampend en donderend een reus achtige straal kokend water omhoog. Maar niemand had gemerkt, dat de wind wéér gedraaid was en zoo kwam het wa ter daar neer, waar de anderen ston den. Ze renden schreeuwend weg. Maar John O'Heak stond als een stee nen pilaar hoog en rustig met zijn para plu opgeheven en wachtte. Eindelijk be greep hij, 'dat ze gered waren, als de wind tenminste niet weer draaide. Maar de wind veranderde nu niet meer en zoo hadden ze weer zeven minuten om den voet los te maken. En dat gelukte. Na vijf minuten liep Gloria weg van hat groene terras. Er lag een glans van vreugde over John O'Heak's gezicht en hij betaalde grif de vijf pond, die hfl den Maori's ver schuldigd was. Hij besloot die, kalm als altijd, onder „onvoorziene uitgaven" in zijn boekje te schrijven {Nadruk verboden). TREIN YOLGDE HET VERKEERDE SPOOR. Ongelukken op t nippertje voorkomen. Woensdagavond om vijf minuten voor half tien vertrok van het Centraal-sta- tion te Amsterdam een extra-trein, be stemd voor Enschedé. De trein reed, door dat de machinist door een onveilig sig naal reed, bij post 4 op een verkeerd spoor. In plaats dus naar het Gooi te gaan, boog de trein af naar het Wees- perpoortstation. De overweg bij de Java- straat—Eerste van Swindenstraat was, doordat geen trein Verwacht werd, niet afgesloten. Gelukkig zag de machinist op het laatste moment, vlak voordat hij de overweg zou passeeren, dat hij op 't ver keerde spoor was. Hjj gaf noodsignalen en Juist op het laatste nippertje kon een vrouw met een kinderwagen, die net de spoorbaan wilde oversteken zich in vei ligheid stellen. De trein moest worden teruggezet om op hst goede spoor te ~e- de vlammen lekten aan een tank met stookolie. De brandweer wist evenwel te voorkomen, dat deze brandstof vlam vatte. Donderdagochtend te 6 uur was alle gevaar geweken. De schade is zeer groot. De oorzaak van de brand is niet bekend. De „Pasteur" is een schip van 30.000 ton en bestemd voor den dienst Bor- nis aflegde. deauxZuid-Amerika, der Compagnie Sud Atlantlque. Het werd op stapel gezet als plaatsvervanger voor de ,,L' Atlantlque", welk schip eenige Jaren geleden in het Engelsche Kanaal uitbrandde. De scheepvaartmaatschappij deelt me de dat de bouw van de „Pasteur" geen vertraging zal ondervinden. DOOR HAAR KIND VERRADEN. Te Deventer heeft de politie een vrouw aangehouden, die zich meermalen schul dig moet hebben gemaakt aan winkel diefstallen. Men verdacht de vrouw reeds lang, doch tot nu toe kon men haar niet betrappen. ZIJ had de gewoonte in een kaaswinkel haar inkoopen te doen als er weinig personeel in de zaak was. Men vermiste dan steeds artikelen, doch kon nooit vaststellen, dat de v*ouw ze gesto len had. Dezer dagen kwam de vrouw weer ln de winkel. Toen de bediende naar achte ren moest om een gevraagd artikel te halen, hoorde een winkeljuffrouw, die ongezien achter in den winkel stond, het kind, dat de vrouw bij zich had, zeggen: „Mama, wat neem je daar weg?" Dat was het oogenblik om de politie te waar schuwen. Deze nam de vrouw mee naar het politiebureau, waar zij een bekente- Bliksem en hagel boven het geheele land. KERKTOREN TE OUD- BEIJERLAND IN BRAND Maart heeft zich Woensdagavond en die nacht in al zijn grilligheid getoond. Hagel-, sneeuw-, storm, ja zelfs onweers buien woedden op talrijke plaatsen in den lande. Even plotseling als de buien kwamen opzetten, even snel verdwenen zij weer. Natuurlijk bleven de gevolgen van deze Maartsche aanvallen niet uit. Te de Bilt werd Woensdagmiddag 5.48 uur bij een hevige'bui een windstoot van 33.5 meter per seconde (120 k.m. per uur) geregistreerd. De bui ging vergezeld van weerlicht en onweersverschijnselen. Zoo is Woensdagavond omstreeks 6 uur tijdens een hevig onweer de bliksem ge slagen in de toren van de Ned. Herv. Kerk te Oud-Beijerland, waardoor brand uitbrak. Al spoedig nam het vuur grog te afmetingen aan. Behalve de plaatselijke brandweer werd ook de Rotterdamsche brandweer geal armeerd, doch deze verscheen eerst 2 uur na het uitbreken van de brand. Het vuur had zich Inmiddels snel uit gebreid^ zoodat de geheele spits van de 40 M. hooge toren in een fakkel scheen herschapen, welke tot uren in de omtrek zichtbaar was. De bulderende stormwind wakkerde het vuur dusdanig «-an, dat ook de Rotterdamsche brandweer mets vermocht uit te richten. Ze moest tegen den storm in spulten en het water, dat met voldoende druk op de waterleiding werd gegeven, woel weg. Met de slangen in den kerktoren, dus binnendoor, viel ook niets te bereiken. Maar het geheele dorp lag onder een vonkenregen, zoodat de brandweer veel werk had, nieuwe branden te voorkomen De brand ln de torenspits was Donder dag, des nachts om half twee, gebluscht. Het vuur heeft zich uitsluitend tot de torenspits beperkt. Het kerkgebouw kreeg veel waterschade. De kosterij bleef ech ter geheel gespaard. Alleen is het kruis met bal en haan bij het neerstorten door het dak van de consistoriekamer gesla gen. Ook kerktoren te Haarsteeg getroffen. Even vóór 7 uur sloeg ln het dorp Haarsteeg tijdens een onweer de blik sem ln de toren van de RE. kerk, waar door een begin van brand ontstond. Er waren al eenige personen voor de dienst aanwezig, toen de bliksem insloeg en men bemerkte dat het houtwerk aan de bui tenkant van de toren ging branden. De klokken werden geluid en spoedig was de brandweer van het naburige Vlijmen ter plaatse. Deze kon erger voorkomen. VUURZEE TE BEMMEL. Te Bemmel in de Overbetuwe heefteen zware brand gewoed, waardoor een wo ning, een maalderij en een groot pakhuis met een aanzienlijke hoeveelheid meel en granen een prooi dér vlammen zijn ge worden. Het vuur is des middags omstreeks kwart over drie ontstaan ln de woning van de familie Jansen, waarvan de be jaarde vrouw alleen thuis was. Er stond een zware Zuid-Westerstorm, zoodat de vlammen met razende snelheid om zich heengrepen en weldra aan alle kanten naar bulten laaiden. Nog voordat de brandweer ter plaatse was, had het vuur zich reeds medege deeld aan het groote pakhuis van den molenaar Derksen, dat tegen hst huis was aangebouwd. In minder dan geen tijd woedde een geweldige vuurzee De brandweer kon van het huis der famiHe J. en het pakhuis van den heer D. tam MOte meer ardd» ra 6e vlammen hadden ook reeds de maalderij aangetast en het mocht niet gelukken, deze voor vernieling te bewaren. Het woonhuis en 't pakhuis brandden totaal af; van de maalderij zijn alleen de mu ren blijven staan. Een zwaar onweer met hevige regen val en hagel droeg tegen 7 uur veel bij tot de blussching. De schade bedraagt, mede doordat verschillende kostbare ma chines verloren gingen, duizenden gul dens. De heer D. was verzekerd, eve'hwel niet tegen bedrijfsschade. De oorzaax van de brand is onbekend. Fietser van de dijk geworpen. Nabij Gennep werd een fietser door den wind met fiets en al van den dijk geworpen. Andere personen sprongen tij dens het daar heerschende noodweer, dat gepaard ging met felle hagelvlagen, van hun fietsen en drukten zich plat tegen de grond. In Heerlen brak een kort maar hevig onweer los, dat gepaard ging met fiinken sneeuwval. Op sommige plaatsen lag de sneeuw enkele centimeters noog. URKER BOTTER IN GEVAAR. Te Den Helder had de storm Woens dagavond een geweldige kracht. De Ur- ker botter UK. 44, schipper A. Post, wel ke zich op weg naar de Noordzee be vond, was door het stormweer genood zaakt, de haven van Nieuwediep weer op te zoeken en verkeerde in groot gevaar. Het sclhip kreeg door de stortzeeën water binnen, waardoor de motor defect ge raakte en ook werd het roer onklaar. Door den vloed werd de botter steeds maar naar de kust gedreven en toen het schip vuur signalen gaf, voer de reddings boot „Dorus Rijkers" met schipper üoen Bet, uit. De botter was tot op vijftig me ter afstand van de. steenen dijkglooiïng gedifcven, toen de „Djrus Rijkers' ter plaatse kwam. Was de boot later aange komen, de botter zou zeker tegen den dijk te pletter zijn geslagen. Na anderhalf uur vergeeïsche pogin- DE BAROMETER STAAT OP REGEN. Het alarmsignaal voor rheumatiek heeft geslagen. N%em Uw veiligheids maatregelen als duizenden anderen, die slechts één middel kennen, dat hen ln het vochtige Hollandsche klimaat tegen rheumatiek beschermt. Zet Uw gezond heidsbarometer weer op „zonnig" en ge bruik Kruschen. Eiken morgen „de klei ne, dagelij ksche dosis" in Uw- eersten kop thee, of op een glas warm water en het kan regenen zooveel het wil. Rheumatiek behoeft bij U niet aan te kloppen. Kru schen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). (Adv.) gen. slaagde men erin, vast te maken, waarna de UK. 44, waarop zich behalve schipper Post nog twee menschen oe- vonden, de haven van Nieuwediep werd binnengesleept, waar men om half twee aankwam. WERVELWIND TE MILL. Tijdens een hevig onweer met hagel buien, hield een wervelwind danig huis in de Peel ondet de gemeente Mill. De kap van de woning van den landbouwer H. Gijsberts werd gedeeltelijk afgerukt en een binnenmuur van de stal werd omgeworpen. De schuur van den land bouwer W. Feiten werd tegen de grond geslagen en veel schade werd aangericht aan de daken van verschillende wonin gen. Van een schoolgebouw werden dak pannen weggeslagen. De kracht van de storm heeft zich gedemonstreerd ln hel ontzetten van ramen en balken en het scheuren van muren van de school. Per soonlijke ongelukken hebben zich me) voorgedaan. Groot reclamebord omlaag gestori Omstreeks vijf uur Woensdagmiddag stortte in de Nieuwe Kerkstraat, hoek Kruiskade te Rotterdam, met veel la waai een reclamebord neer. Het gevaarte van negen bij drie meter, viel van een hoogte van bijna 6 meter en trof vier personen. Een passeerende taxi werd zwaar beschadigd. De geneeskundige dienst, welke gauw ter plaatse was, on derzocht de slachtoffers, die onder een warboel van latten en papier werden aangetroffen. De verwondingen bleken niet van emstigen aard te zijn. Men kon op eigen gelegenheid naar huis vertrek- ken. AUTO IN HET HOENDIEP. Woensdagavond heeft de heer B. de Vries te Groningen, reiziger in dienst bij de N.V. firma van der Meer in bouwma terialen te Groningen, bij een garage te Groningen, een auto gehuurd, waarmede hij voor zaken op reis moest. Vermoede lijk tengevolge van de hevige storm is de kleine auto des avonds in het.Hoendiep geraakt. De wagen werd Donderdag morgen, toen bekend werd, dat de heer de Vries vermist werd, in het Hoendiep gevonden. Het lijk van den heer de Vries bevond zich nog in de wagen. Het slacht offer was veertig jaar oud en gehuwd. Gaspedalen dijn gewillig! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2 X 2 mm 4 maal zoo grootf Zoodra de zon opkwam, sprong Tom op en zag, dat het vuur nog zachtjes gloeide. Spoedig had hij het wat opge stookt en warmde hij zijn visch voor het ontbijt op. Daarna verzorgde hij het vuur en dekte het zorgvuldig af, zbodat het aanbleef, terwijl hij zijn eiland ging on derzoeken. Hij vond een dunne lat tusschen de aangespoelde wrakstukken ln en nam deze mee. Door een stuk er van ln het vuur te steken en te laten verkoolen, maakte hij zich een potlood. Het was zijn bedoeling een kaart te maken van het eiland. Eerst wilde hij liet eiland nondloopen laru»* het strand. Terwijl hij wandelde met een flinke stok bij zich, voelde hij, dat hij het eeni ge menschelijke wezen op het eiland wa en dat het hem nu toebehoorde. Zoo nu en dan zag hij groote donkere voorwerpen op het strand, die echter naar het water toeliepen als hij nader de en daarom ging hij voorzichtig ver der. Het bleken zeeschildpadden te zijn. „Aha," dacht Tom, „dat beteekent „eten" schildpadeieren en misschien, als ik er een kan vangen en dooden schild- padvleesch". Een kilometer verder ongeveer hield hij stil bij een breede stroom, die in zee uitliep. 5 PERPK BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 10 MAART 1939 Een fraai geschenk van de bevolking. Lekkerkerk. Woensdagmiddag na de raadsvergadering is het inwend.g geheel gerestaureerde en verbouwde gemeeiue- huls officieel in gebruik genomen. Het gebouw, waarvan de vlaggen uilbundi? wapperden in de stormachtige wind, i3 er wat het interieur betreft, buitenge woon op vooruitgegaan. Het is modern, naar de laatste eischen ingericht, dege lijk en tegelijk fraai, terwijl de secreta rie naar de benedenverdieping Is ver huisd en de raadzaal naar boven. Meu bilair en aankleeding getuigen van de smaak en toewijding van de ontwerpers en uitvoerders De raadzaal mag een g genoemd worden voor een plattelandsge meente. Er is een werkelijke tribune voor het publiek gebouwd, de artistieke ln lood gevatte ramen laten het daglicht volop naar binnen stroomen en alles bij een maakt het tot een genot om hier te vergaderen. Voor de ingebruikneming waren vele autoriteiten genoodigd. Zoo waren aan wezig oud-burgemeester C. G. Roos, bur gemeester M. Gautier van Berkenwoude, burgemeester P. Aalbers van Krimpen a d. IJssel, burgemeester G. J van Oordt van Krimpen a d, Lek, burgemeester J. H. Winkler van Bergambacht en Ammerstol, de leden van het uit de burgerij gevorm de comité ter aanbieding van een ge schenk aan de raad, waarvan we noemen den voorzitter, notaris C. H. W.Meijer en de predikanten U. van Dijk en P. Roos. Verder waren aanwezig de ambtenaren, de onderwijzers, t personeel van de water leiding ,de aannemers van het verbou wingswerk, de rijksarchitect lr. C. Rutte uit Den Haag, de gemeente-architect, velen met hun dames, terwijl ook de echtgenooten der raadsleden tegenwoor dig waren. Nadat de voltallige raad met burge meester mr. G. C. v. d. Willigen aan het hoofd de raadzaal was binnengekomen, verhieven de aanwezigen zich van hun eetels en hield notaris Meijer, voorzitter van meergenoemd comité, een toespraak. Hij herinnerde er daarin aan dat de bur gerij van de aanvang af groote belang stelling voor de verbouwingsplannen had gehad en zoo was het natuurlijk dat tijdens de verbouwing een comité uit de ingezetenen werd gevormd, hetwelk tot doel had, na voltooiing der werkzaamhe den, een stoffelijk blijk van het medele ven der bevolking aan te bieden. Dank zij de bijdragen van inwoners en oud inwoners, ie dit comité thans ln staat gesteld een volledig meubilair voor de raadzaal als geschenk aan te bieden, bestaande uit twee tafels, een voorzitters- stoel, met het geborduurde wapen der gemeente ln de rugleuning en veertien feauteuils. Spr. hoopte dat de raad tot ln lengte van jaren in deze zetels de zaken der gemeente met wijsheid en be zadigdheid zou behandelen. Verder bracht de heer Meijer dank aan degenen, die het comité geldelijk gesteund hadden, aan de collectanten, aan lr. Rutte, die het ameublement had ontworpen, aan den meubelmaker, den heer De Waard, die het ontwerp had uitgevoerd, aan het eomltélld den heer L. de Vries voor zyn goede adviezen, en tenslotte aan mevr. v. d. Willigen, die het gemeentewapen ln de rugleuning ran de voorzittersstoel had geborduurd. De burgemeester sprak zijn verheuging uit over het medeleven van de burgerij met de verbouwing en zeide, dat dit ge schenk de verwachting opwekte, dat het vernieuwde raadhuis die belangstelling zou verwerven, welke het als centraal punt der gemeente toekwam. Spr. aan vaardde het fraaie geschenk in groote dank en hij beschouwde het als een aan sporing voor het gemeentebestuur om roort te blijven gaan met zijn streven naar het welzijn van gemeente en be volking. Daarna heropende de burgemeester de zitting van de raad, welke een uur ge leden in de vakschool was begonnen en thans ln de raadzaal werd voortgezet. Spr. riep daarbij de vele aanwezigen een hartelijk welkom toe en drukte er zijn erkentelijkheid over uit dat de raad in dertijd tot deze verbouw besloot en er het geld voor voteerde. Het werk is op degelijke Hollandsche wijze uitgevoerd, het is gelukt om ▼ma end nieuw te maken, wat men in de eerste plaats te dunden heeft aan de deskundige hand van den architect, ir. Rutto, wien spr. mede na mens de raad dankte voor zijn arbeid. In 1879 wed dit gebouw, na verscheide ne onderhandelingen, gesticht, met dien verstande, dat het, behalve gemeente huis, ook tegelijk postkantoor en belas tingkantoor was. Nu, na de verbouwing, heeft de gemeente er het rijk alleen ge kregen, daar het gebouw thans uitslui tend als gemeentehuis is ingericht. Het ln gebruik nemen van een nieuw gebouw heeft iets weg van het ingaan van een nieuw Jaar: er is een nieuw be gin, wat de behoefte opwekt om in een drachtigheid te streven n*ar een bloeien de gemeente. Als zoodanig fcn de inge bruikneming van dit gebouw een spoor slag zijn voor het zoeken naar eenneid, waaraan tegenwoordig zoon gioote be hoefte bestaat. Spr. bracht nog dank aan oud-burgemeester Roos, die het ini tiatief voor de verbouw had genomen, aan de aannemers en hun personeel, aan den gemeente-opzich er. den heer v. d. Voet, voor diens energie en optimisme en vooral ook voor het Werkfonds 1934, dat de uitvoering van het werk financieel had mogelijk gemaakt. Helaas kon het fonds op deze bijeenkomst met vertegen woordigd zijn. Met een verwijzing naar het Lekker- kerksche wapen, dat drie wassende ma nen voorstelt, volgens spr. even zoovele symbolen van wasdom, sprak hij de hoop uit, dat de beraadslagingen van de raad erop gericht zoutfen zijn om de geest van het wapen te handhaven en dat ook de resultaten dier besprekingen de sym boliek daarvan niet zouden logenstraf fen. De heer B. STREEFLAND overhan digde den voorzitter namens de raad een voorzittershamer en een inktstel en u tte daarbij de hoop, dat de voorzitter nog vele jaren deze hamer zou mogen han- teeren voor het leiden van geordende vergaderingen, en dat het inktstel d k- wljls bij trouwplechtigheden gebruikt zou worden. Spr feliciteerde oud-burgemees- ter Roos met het succes dat deze op zijn arbeid heeft gehad. Het zoo uitstekend geslaagde streven van den heer Roos heeft bijgedragen tot de groote re groei en bloei van Lekkerkerk. De gemeente-secretaris, de heer J. VAN RIEMSDIJK voerde namens de gemeenteambtenaren 't woord en wees erop dat de groote belangstelling van de zijde der bevolking wel bewees dat de verbouw als een feit van beteekenis moet worden aangemerkt. Het is een modem gebouw geworden, met frissche, ruime vertrekken, centraal verwarmd en van vele gemakken voorzien. Als geschenk van de ambtenaren bood spr. een electr. wandklok aan, welke hij in de burge meesterskamer had laten ophangen. De VOORZITTER bracht de «pre kers en gevers hartelijk dank, alsmede ir. Rutte voor het mooie portret van de koningin, dat deze had aangeboden en mej. Westendorf, die geheel belangeloos aangeboden had een wandschildering van de aalacholverskolonie te maken. Na dit officieele gedeelte der vergade ring werden ververschingen en sigaren aangeboden en was er nog gelegenheid voor anderen om het woord te voeren. Daarvan maakte allereerst gebruik oud-burgemeester ROOS, die erop attent maakte dat door de voltooiing van dit werk een wensch, die hij Jarenlang ge koesterd had, in vervulling was gegaan. Spr. feliciteerde den burgemeester en de heele gemeente met dit resultaat en me moreerde dat hij er jarenlang voor ge ijverd had om het raadhqls naar de eischen des tijd ingericht te krijgen. Het oude gemeentehuis was een uitgewoond verblijf geworden en men heeft het maar in die toestand gelaten om niet het risico te loopen dat door het aanbrengen van ver beteringen van een totale ombouw geen sprake meer zou kunnen Zijn. Er heeft werkelijk een totale ommekeer in het raadhuis plaats gehad, daar de secreta rie nu beneden is gekomen en de raad zaal naar de bovenverdieping is verhuisd Dit was zeer noodig, daar het niet aan ging voor de velen die dagelijks op de secretarie moesten zijn om steeds trap pen te loopen. Iedereen moet zeggen, aldus spr., dat het een prachtig stuk werk is geworden en ik wensch den bur gemeester toe dat hij nog lang met de raad in deze ruimte werkzaam mag zijn tot heil en voorspoed van de gemeente. Burgemeester VAN OORDT, van Krimpen a.d. Lek, bracht mede namens zijn collega's van de omliggende gemeen ten zijn gelukwenschen over. Hij prees het nieuwe raadhuis, dat door de verbouw een belangrijke verruiming had onder gaan en zeer aan aantrekkelijkheid ge wonnen had. HIJ wenschte dat hier vele goede besluiten genomen zouden wor den en dat er steeds in de raadsverga deringen de juiste harmonie zou heer- schen. De VOORZITTER deelde nog mee dat het hoofd en het waarnemend hoofd van de luchtbeschermingsdienst nog een koperen vaas met een vredespalm had den aangeboden, waarvoor hij zijn bij zondere erkentelijkheid uitdrukte. Weth. G. K. AARNOUDSE gewaagde van 't verheugende resultaat waarmede t initiatief van oud-burgemeester Roos was bekroond en onderstreepte de woorden van hulde en lof die tot den heer Roos waren gesproken. Ook de arbeiders heb ben zich bij het werk van hun beste zijde getoond, er werden maar weinig wanklanken gehoord, zoodat deze dag voor Lekkerkerk een blijde dag genoemd mocht worden. Men mag trotsch zijn op dit gebouw, aldus spr. Welke gemeente als Lekkerkerk bezit iets dergelijks? .V*u alle zijden werden inzake de verbou- wmgsp.annen medewerking en ofteivaar- a.gheid ondervonden en dat stemt tot groote blijdschap. Moge het ons gegeven zyn van dit aUes een bedacnizaam ge bruik te maken, om met wijsheid en Gods hulp de zaken der gemeente te blijven behartigen. Het ontga ons echter niet dat in een tijd van ernstige inz.n- king deze verbouwing heeft plaats gehad. We gaan een ontzettende staa kund ge crisis tegemoet, de roep oin geestelijke en moreele herbewapening bewijst dat de geestelijke en moreele nood toeneemt. Laat men zich de koninklijke boodschap voor qpgen houden en bedenken dat er dan alleen met vrucht gearb*.ci kan wor den als men weet wat de bijbel eischt en men m gehoorzaamheid aan Gods woord zijn taak vervult. De GEMEENTE-SECRETARIS dankte tenslotte den voorzitter voor de aschbakjes, die deze voor de raadszaal geschonken had. Vervolgens neeft het g gebouw bezichtigd. Alblasserdam. Op het examen van de Koninkl. Nederl. Mij. voor Tuinbouw, af- deeiuig Dordrecht, behaalde de heer H. v. d. Hoven Az. het diploma bloemisterij (met lof). Alblasserdam. Aan den heer A. v. (L Hoven Is voor de tweede maal opgedra gen het aanleggen van een boomgaard en het in orde maken van een terrein voor rekening van denzelfden ingezetene te Papendrecht. Alblasserdam. Alblasserdam I en n speelden vnendschapelljk tegen H. L Ambacht I en II. De uitslag was: Alblasserdam I HL Ambacht I C. TwigtA, van Helden 0—2 J. H. de KluJJver—P. Smal 1—1 G. BinkhorstD. Helderop 0—2 G. Zwartbol—C. Roodbol 2—0 C. v. d. WalJ. van Dongen 20 C. BaanC. Noorlander 1—1 K. Hardam—P. Visser 0—2 A. BaanJ. Nouwe 2—0 A. Zwartbol—C. de Vormer 2—0 Fr. t Hoen—A. van Wingerden 2—0 Totaal uitslag 12—8 Alblasserdam II H. I. Ambacht n C. Schenk—A. de Heer 2—0 T. v. d. Herik—J. de Lijster 2—0 L. Bakker—L. Nugteren 0—2 H. de DeugdC. Noorlander 20 L. de Jager—A. Bakker 2—0 A. KleijnS. de Waard 0—2 Totaal uitslag 8—4 Voor de clubcompetitie werd nog de party gespeeld tusschen de heeren L. de Jager en T. v. d. Herik, welke eindigde in remise. Beinic Bioscoop. Gouda. I-wee films vol spanning en oorspronkelijkheid draalen van Vrijdag tot en met Dinsdag ln de Reünie. De een is „De vlucht der verlorenen", met knappe spelers en speelsters in de hoofd rollen. Het is een verhaal uit het vliegers- leven en biedt als zoodanig alle elemen ten welke in een dergelijke geschiedenis verwacht worden. Men zal met verbazing de koene kunsten van Chester Morris aanschouwen en men zal Whitney Bour ne haar zegepraal aan het eind van har te gunnen: zij heeft genoeg om hem uit gestaan. De andere film ls overwegend een zang film d.w.z. dat de gevierde Itallaansche zanger Tino Rossi er een hoog woord in heeft. Het is „Marinella". Daar de ver wikkelingen zich hoofdzakelijk afspelen binnen de sfeer van een cabaret, kan men verwachten in een artistiek milieu geleld te worden, dat niet zal nalaten, mede door het goede spel, te boeien en de toeschouwers voor eenige tijd ln hoo ger sfeeren te houden. Zondagmorgen draait „Wie doodde Mary Clay", een film van aanhouden en sensatie en Woensdag in de matinee „De onbekende ruiter", een wild-west film. Zie nog de advertentie. DAN MARK'S PRIMA VEEKOEK MET VOL LIJNZAAD. - Uw Vee blijft sterk en gezond en geeft le klas melk en gij tobt minder met brand of narigheid. - Neemt proef bU handelaar en gij zult tevreden zijn over prijs en kwaliteit. BeL a.b.v. Fabrikant G. J. v. d. MARK EN ZOON - Langerak. Groot-Ammerz. Gevonden: een paar glacé handschoenen, een dameshand schoen en een actetaach. Te bevr. gam.- veldwachter. Nieuwerkerk a.d. UsseL De collecte ten bate van de Amsterdamsche Werkin richting voor Blinden heeft f 41 opge bracht. De 5-Jarige K. den Hollander viel, terwijl hij met zijn moeder ln de tuin was, door een broelraam. De knaap werd hevig bloedend opgefaomen en onder dok tersbehandeling gesteld. Deze geneesheer heeft de diepe wond I«becW* Zaterdag 11 Maart. Hilversum I. 1875 M. en 301.5 M. VARA uitzending; 10.00—1020 v.m. en 7.30— 8.00 VPRO. 8 00 Gramofoon (c.a. 8 16 Berichten); 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor Arbei ders in de Continubedrijven; 12.00 Gra mofoon (c.a. 12.1b Berichten); 1.30 Zang, Accordeon en Plano; 2.00 Filmpraatje; 2.15 VARA Orkest en Solist (opn.); 3.00 Reportage; 3.30 Gramofoon; 4.30—4.50 Schaakles; 4.55 Residentie Orkest (opn.); 5.35 Filmland; 6 00 Uit de Roode Jeugd beweging; 6.28 Berichten; 6.30 Orgelspel (opn); 7 00 VARA Kalender; 7.10 Poli tiek Radiojournaal; 7.30 Cursus „Neder landers in Amerika"; 8.00 Herhaling SOS berichten; 8.03 Berichten ANP en VARA Varia; 8.20 Haaggch Arbeiders Symphonie Orkest en Soliste; 9.00 „En nu doorzetten", Toespraak; hierna: Gramo foon; 9.15 En nu.... Oké; 10.30 Berich ten ANP; 10.40 Radiotooneel; 1110 Souve nir Orkest; 11.40—12.00 Gramofoon. Hilversum IL 415.5 M. KRO uitzen ding. 8.009.15 Gramofoon (om 8.15 Berich ten); 10.00 Gramofoon; 11.30 Religieuze causerie; 12.00 Berichten; 12.15 KRO Me- lodisten en Soliste (1.00—1.20 Gramo foon); 2.00 Voor de rijpere jeugd; 2.30 Gramofoon; 2.45 Kinderuurtje; 4.00 KRO Orkest en Gramofoon; 5.45 KRO Nach tegaaltjes; 6.15 Journalistiek weekover zicht; 6.40 Berichten; 6.55 Inleiding vol gende uitzending; 7.00 „Mathis der Maler", Opera (om 8.35 Meditatie met muzikale omlijsting; om 9.50 Juridische causerie); 11.20 Declamatie met muzikale omlijsting; 11.50—12.00 Gramofoon. Zondag 12 Maart. Hilversum L 1875 M. en 301.5 M. 8.55 VARA; 10.00 VPRO; 12.00 AVRO; 5.00 VPRO; 5.30 VARA; 8.0O—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoon; 900 Berichten; 9.05 Tuinbouwpraatje; 9.30 Gramofoon; 9.59 Berichten; 10.00 Zondagsschool; 10.30 Vrijzinnig Prot Kerkdienst; 12.00 Film- praatje; 12.25 Berichten; 12.27 AVRO Amusements Orkest; 1.10 Gramofoon; 1.15 Orgelspel; 1.30 Causerie: „Wat er in In- dië gebeurt"; 1.50 Gramofoon; 2.00 Boek bespreking; 2.30 Concertgebouw Orkest, Koor der R.-K. Oratorium Vereeniging en Solisten (in de pauze: Gramofoon); 4.10 Herhaling Prijsvraag; 4.25 De AVRO Dance Band; 4.55 Berichten ANP; 5.00 Gesprekken met luisteraars; 5.30 Kinder uurtje; 8 00 Gramofoon; 6.30 Sportpraatje; 8.45 Berichten ANP en Gramofoon; 7.00 VARA Kalender; 7.05 Schuldig of On schuldig; 7.30 Noviteiten Orkest, The Novelty Sisters, de VARA Mount Girls en Solisten; 8.00 Berichten ANP, Radio journaal en Mededeelingen; 8.20 Omroep Orkest en Soliste; 9.00 Hersengymnastiek; 9.30 De Twilight Serenaders, een Klein Koor en Solist; 10.20 Radiotooneel; 11.00 Berichten ANP en Gramofoon; 11 4012.00 Piano-voordracht. Hilversum IL 415.5 M. 8.30 NCRV; 9.30 KRO; 5.00 NCRV; 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding; 9.30 Gramofoon; 10.00 Plechtige H. Mis; 11.48 Gramofoon; 12.15 KRO Orkest (1.0(^-1.20 Causerie over Alberdingk Thym; 2.00 Godsdienst onderricht voor ouderen; 2.30 De Scho- la Cantorum Stuodiosorum Novio- magenslum van de R.-K. Universiteit te Nijmegen, 2.55 Gramoioon- 3.15 Vervolg Concert; 3.40 Gramofoon; 4.15 Zlekenlof; 4.55 Sportnieuws; 5.00 Gere^ Kerkdienst; hierna: Het Klein Chr pw>r on Het VltUoll VMl Uvil Uvd liMMBVu. Nieuw-Lekkerland. De heer F. Frans- se n, hoofd van de openbare school, heeft tegen 1 Juni ontslag als zoodanig ge vraagd wegens zijn benoeming tot hoofd van een openbare school te Amsterdam. Tooneelavond. Nieuw-Lekkerland. Woensdagavond werd ln het sociëteitsgebouw te Kinder dijk een tooneelavond gegeven, uitgaan de van de Nutsdeparlementen Nieuw- Lekkerkerk en Alblasserdam. Uitgenoo- digd was de vereemging „Ons Tooneel" te Ridderkerk, die hier al meer met suc ces is opgetreden. Opgevoerd werd „Het proces Mary Dugan", tooneelspel in dne bedrijven. Ook nu werd weer pracht g spel gegeven. Het publiek heeft het spannende stuk, waarin een rechtzaak behandeld werd, met groote aandacht gevolgd en aan het eind de spelers met een hartelijk applaus beloond. De voor zitter, de heer B. J. M. Leis, sprak vrien delijke woorden van dank. Na afloop volgde een bal onder leiding van den heer A. H. Recourt met muziek van de Eyskoot-Band. Wegens het ongunstige weer was de opkomst niet zoo groot als anders. R.K. Staatspartij. Reeuwijk. Onder voorzitterschap van den heer J. de Jong Lzn. hield de afd. Reeuwijk van de R.K. Staatspartij Woensdagavond een ledenvergadering. De opkomst was buitengewoon groot. Ook was aanwezig de RJC. raadsfractie. Na het openingswoord van den voorzitter werden de notulen gelezen en onver anderd goedgekeurd. Hierna werden verschillende ingekomen stukken behan deld. Als afgevaardigde van de vergade ring van de Statenkring Gouda bracht de heer C. Hoogenelst verslag uit. Tot afgevaardigden naar de Kamer-Centrale te Leiden en de Statenkieskring te Gouda werden benoemd de heeren H. Spruljt en C. Hoogenelst en tot plaatsvervangers de heeren L. J. Boegheim en W. J. Blom. B(j het punt betreffende aanwysing van een advies-commissie of reglements- Wtiliging hleek wal, dat vrijwel de mees- Gramofoon; 7.30 Gewijde muziek (Gr.pl.); I iAu bpOit,n.euws; i.u-j Criumuioon; 8.00 i Berichten ANP en Mededeelingen; 8.15 I Causerie: „Onder de dwergen en oerwoud- negers van de Motaba-rivier"; 8.35 Pro- gi anima ter gelegenheid van de keuze en kroning van Z H. Paus Pius XII; 9.20 Re portage; 10.30 Berichten ANP; 20.40 Epi loog; 11.00—11.30 Esperantolezing. Maandag 13 Maart. Hilversum I. 1875 M. en 301.5 M. Alge meen Programma verzorgd door de VARA; 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoon (om 8.16 Berichten); 10.00 Morgenwijding; 10.20 Cello en Piano; 11.00 Declamatie; 11.20 VARA Orkest; 12.00 Gramofoon (om 12.15 Berichten); 12.30 „Esmeralda"; 1 15—1.45 Orgel en Zang; 2.00 Residentie Orkest (opn.i; 2.50 Declamatie; 3.20 Gramofoon; 3.30 Hobo en Piano; 4.00 Gramofoon; 4.30—5.00 Voor de kinderen; 5.05 VARA Orkest (opn); 5.45 „Fantasia"; 8.15 Hammond Orgel spel; 6.28 Berichten; 6.30 Muzikale cau serie en Gramofoon; 7 00 VARA Kalen der; 7.05 Causerie over broeden; 7.20 Zang en Piano; 8.00 Herhaling SOS be- rischten; 8.03 Berichten ANP, 8 10 Het Residentie Orkest met medewerking van het koor „De Stem des Volk en Solis ten; 9.15 Declamatie: 9.30 Cabaret Pro gramma (opn.); 10.00 Berichten ANP; 10.10 VARA Orkest; 11.00—12.00 Dans muziek (Gr.pl.). Hilversum IL 415.5 M. NCRV uitzen ding. 8.00 Schriftlezing en Meditatie; 8.15 Be richten en Gramofoon (9.309.45 Geluk- wenschen); 10.30 Morgendienst; 11.00 Christelijke lectuur; 11.30 Gramofoon (12.00—12.15 Berichten); 12.30 Amster- damsch Salonorkest en Gramofoon; 2 00 Voor de scholen; 235 Gramofoon; 3.00 Causerie over kamerplanten; 3 40 Gramo foon; 3.45 Bijbellezing; 445 Gramofoon; 5.15 Kinderuur; 6.15 Gramofoon en Be richten; 6.30 Vragenuurtje (7 00—7.15 Be richten); 7.45 Gramofoon; 8.00 Berich ten ANP en Herhaling SOS berichten; 8 15 Het Apollo Ensemble en het Chr. Radio koor (9.00—9.30 Lijdensoverdenking); 10.00 Berichten ANP en Actueel half uur; 10.30 Stichtsch Salon Orkest (10.45— 11.00 Gymnastiekles); 11.25 Gramofoon; 11.50—12.00 Schriftlezing. RADIO-CENTRALE Programma C. Zaterdag 11 Maart. 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 11.05 London Regional; 12.55 Brussel Ned.; 1.30 Keulen; 2.50 National Programme; pl.m. 3.15 London Regional; 5.20 National Pro- gramme; 6.20 Brussel Ned.; 7.50 Keulen; 9.20 London Regional; 10.00 National Programme. Zondag 12 Maart. 8.30 Brussel Ned.; 10.00 Brussel Franseh; 10.20 Brussel Ned.; 11.50 Parijs Radio; 12.05 Brussel Fransch; 12.50 Brussel Ned.; pl.m. 1.35 Parijs Radio; 2.35 Brussel Ned.; 3.20 Keulen; 4.50 Radio P.T.T. Nord of Di versen; 5.20 London Regional; 6.20 Brus sel Ned.; 6.50 Keulen; 7.10 National Pro- gramme; 8.10 Keulen; 9.20 Brussel Ned.; 10.30 Keulen; 11.20 Parijs Radio. Maandag 13 Maart. 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 11.05 London Regional; 12.20 Brussel Ned.; 2.20 London Regional; 3.20 Keulen; pl.m. 4.20 London Regional; 4.50 National Program me; 6.20 Keulen; 7.20 National Program me; 8.20 London Regional; 8.40 National Programme; 9.20 Brussel Fransch; 10.00 jr-nio"- ii "n National Programme. een auvies-oommissie waren, waarop werd besloten om te trachten te handelen in de geest der Nieuwe-Gemeenschap, waarbij een Ad vies-commissie overbodig is. Het bestuursvoorstel om als uiterste datum voor het opgeven van candidaten ▼oor de aa. gemeenteraadsverklez ng aan te nemen 19 Maart en de groslijst stemming te houden op 2 April werd aan genomen. Hierna volgde de bestuursver kiezing. Aftredend waren de heer J. de Jong Lzn., die zich wegens zUn hooge leeftyd niet meer herkiesbaar stelde en de heer B. Mastop. Allereerst werd een nieuwe voorzitter door de vergadering gekozen. Na enkele malen stemmen werd de heer H. Spruljt (secretaris) tot voorzit ter gekozen en nam die benoeming aan. Op voorstel van de vergadering werd de heer J. de Jong Lzn. tot eere-voorzitter benoemd. De hee C. P. d. Hoorn bracht den scheidenden voorzitter namens de leden dank voor het vele werk dat hij ln die 27 Jaren had verricht. Voor den heer B. Mastop, die ook aftredend was, werd na stemming gekozen de heer C. Hoogenelst, die eveneens zyn benoeming aannam. Tot secretaris werd benoemd de heer W. J. Blom, die ook zyn benoeming aannam. Nadat de voorzitter ln de rond vraag nog verschillende vragen had be antwoord, werd de vergadering gesloten. Zevenhuizen. In de eerstvolgende raadsvergadering zal over de toelating van het nieuwbenoemde lid, den heer J. C. KooUman, worden beslist. By toela ting zal hy tevens worden beëfidlgd. Voor het Jaar 1939 stellen B. en W. voor het voorschot op de gemeentelijke vergoeding ingevolge art. 103 der L. O. Wet voor de school op het dorp vast te stellen op f 948 en voor de school aan de Rotte op f 697,60. Deze bedragen dienen iedere drie maanden voor een kwart be schikbaar gesteld worden. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten, stellen B. en W. voor aan de IJs club ln het exploitatietekort van de zwem gelegenheid over 1938 een subsidie te verleenen ven t 149,38.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 3