10 u I/GÓC GEMEENTERAADSVERGADERINGEN e Vrije spreekplaats Plaatselijk nieuws van AME1DE en SCHOONHOVEN Nieuwe werKverschaffing te Ameioe. Schoonhoven. 8 l*.lö MAART l&S» Aurora. Ammerstol. De gem. zangver. „Aurora" oeeft besloten, deel te, nemen aa'n het concours, dat op Hemelvaartsdag te De Bildt wordt gehouden. Zij komt uit in de afdeeling Uitmuntendheid met de zang nummers „Ellen" van Isr. J. Olman en „Wereldvrede" van A. A. Altink. Geitenfokvereeniging. Ammerstol. De geitenfokvereeniging „Bergambacht Oost", die ook in deze ge meente haar leden telt, hield deze week een ledenvergadering. Na opening door den voorzitter en lezing der notulen, deed de secretaris, de heer.J. Schilt verslag over de algemeene vergadering. Er werd daar besloten de fokcontrole wat scher per te handhaven, en geen jonge lam meren te merken als de moeder niet in geschreven staat in het register stam boek, of het Jongveeregister. Zij die lam - mèren gemerkt willen hebben, geven dat op binnen 4 dagen na de geboorte bij den secretaris. Op herhaaldelijk aan dringen van het hoofdbestuur werd be sloten de keuring op de stallen te gaan invoeren; dit houdt in dat het bestuur bij ieder lid de stal en ligging daarvan komt controleeren. Daarna kwam de melkcontrole ter sprake, voor welke controle velen zien opgaven. De heer M. Koutstaal werd weer als controleur aangesteld. Na de rond vraag sloot de voorzitter de vergadering Luchtbescherming. Bergambacht. In de jongste ledenver- 1 gadering van de afd. Bergambacht van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, bleek uit het verslag van de penning- meesteresse dat was ontvangen over 1938 f 173,61 en uitgegeven f 60.18, zoodat er een batig saldo was van f 104,43. Mej. G. J. den Ouden bedankte als be stuurslid (secretaresse) wegens vertrek uit de gemeente. In haar plaats werd ge kozen mevr. Winkler—'Veendorp, die te vens als secretaresse zal optreden. Bij de rondvraag werd de aandacht van het bestuur gevraagd, voor een binnenkort te houden tentoonstelling. Het bestuur zal een onderzoek daartoe instellen. Er waren 13 leden op de vergadering aan wezig. In een onbewaakt oogenblik ge raakte het 4-Jarlg dochtertje van den heer J. F. van Buren voor de ouderlijke woning te water. Op het gegil van het Jongere broertje dat aan de wal stond, spoedde de moeder zich naar buiten, en redde haar kind, dat reéds ln zinkende toestand verkeerde. Biji. Vrijw. Landstorm. Bergambacht. De afdeeling Bergam bacht van de B.VJL. gaf in 't Centrum pro pagan da-avond. De voorzitter, burgemeester Winkler, opende met een welkom. Het deed den voorzitter leed, dat zijn ambtsvoorganger, oud-burge meester Kooiman, wegens ernstige ziekte verhinderd was en hij wenschte hem na mens de afd. Bergambacht een spoedig en algeheel herstel toe. Daarna heeft pa ter Otten in een gloedvolle rede, waarin ook de humor niet ontbrak, het be staansrecht van de B.Vlu uiteengezet. Na de rede werd op voorstel van den voor zitter staande het Wilhelmus gezongen. Na de pauze voerden nog het woord de heer Dercksen en kapitein Van Meche- ten, welke laatste met een toepasselijk woord de prijzen voor de plaatselijke wédstijjd aan de winnaars uitreikte. Ook werden de brevetten voor koningschutter en scherpschutter uitgereikt. Koningschutter werd de heer J. Potui) t en scherpschutter de heeren C van den Oever, J. Kamer en A. Hoogendoorn. Daarna werd vertoond de Landstorm- film „40 jaren". Met eenige toepasselijke woorden heeft de voorzitter de vergade ring gesloten. Rlngvergadering. Benechap. In bet benedenlokaal van de dorpsschool hield de Ring Schoonho ven, afd. van de Bond van Jongelings- vereen. op Oeref. Grondslag, Vrijdag avond een rlngvergadering. Alle af dee lingen waren vertegenwoordigd, behalve Jaarsveld. Aanwezig waren o.a. ds. Bouw, ds. Van de Lindén, ds. Steenbeek en ds. De Leetiw. Ook waren tegenwoordig de burgemeester en de kerkeraad der N. H. Gemeente. De voorzitter, de heer Bergsma uit Polsbroek, opende deze vergadering, liet zingen Ps. 73 13 en 12 en ging voor in gebed. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter, las de secretaris de notu len. Hierna hield de heer Versluis uit Schoonhoven een inleiding over 2 Kon. 2 112 (Ella's Hemelvaart), waarop een leerzame bespreking volgde. Gezongen werd vervolgens Psalm 68 f, terwijl ln de pauze ververschingen werden rondgediend. Nadat nog gezongen was het 2e couplet van het Bondslied, hield11 ds. de Leeuw van Polsbroek een referaat over de be- teekenls en *t gebruik van het H. Avond maal, naar aanleiding waarvan eveneens bespreking volgde. Hierna volgde sluiting door den voorzitter. DE STEUN AAN KLEINE TUINDERS. Capelle a.d. IJsel. De sociaal-democra tische raadsfractie heeft zich met de vol gende vragen tot B. en W. gericht: le. Is het B. en W. bekend, dat het re glement voor steun aan kleine tuinders toelaat, dat ten hoogste een bedrag van f 2.25 per week boven de steun wordt ver strekt? 2e. Is het B. en W. bekend, dat daar toe een verzoek moet worden gericht aan de regeering? 3e. Zijn B. en W. niet van meening, dat een dergelijke toeslag ook noodzakelijk is voor onze gemeente? 4e. Zoo ja, zijn B. en W. bereid, mede te deelen, welke stappen zij hebben ge daan, en indien geen stappen zijn ge daan, of zij bereid zijn de noodige stap pen zoo spoedig mogelijk te doen? Electr. luid-installatie. Capelle a.d. IJssel De kerkvoogdij der Ned Herv. Gemeente heeft opdracht ge geven aan de firma J. S. Elderhorst Zn. te Zoeterwoude. tot het aanbrengen van een electr luid-installatie aan de to renklok. Uit de hand gegund. Haastrecht. Het schilderwerk voor een dubbel woonhuis met garage en pakhuis aan de provinciale weg voor rekening van den heer W. G. Steenkamer is op gedragen aan den heer C. G. Aerts al-» hier voor f 624, de electr.ficatie aan den heer Ant. W. J. A. Verkroost alh.er voor f 188. Aan de fa. Bruijnzeel te Zaandam werd de installatie van de keukens op gedragen. Tezamen met het reeds eerdsr vermelde timmer- en metselwerk komt de bouw op f 14.000. Haastrecht. Een tweejarig dochtertje van den heer W. C. Steenkamer, dat een maiskorrel ln de neus stopte, moest door een specialist te Gouda worden Dehan- deld om het gezwollen voorwerp te ver wijderen. Kort Raadsverslag. Krimpen a.d. Lek. In de gemeente raadsvergadering van Donderdagavond waren de heeren A. Groeneveld en P. Buitelaar wegens ziekte afwezig, terwijl de heer L. Schutter verhinderd aas. Bij de ingekomen stukken was een brief van den minister van onderwijs be treffende rijksvergoeding voor de derde leerkracht der openbare school II, met de vermelding dat geen termen aan wezig zijn om hierin tegemoet te komen. Ter benoeming van een tijdelijk agt-nt der arbeidsbemiddeling bevalen B. en W. dan den heer A. Schouten, tijdelijk ambtenaar der steunverleening. Er wer den drie stemmen uitgebracht op den heer A. Schouten en vijf op den heer W. J. AJblas, zoodat de laatste is benoemd tegen een jaarwedde van f 75. De raad besloot tot onbewoonbaarverklaring van diversewoningen. Als leden van het Burgerlijk Armbestuur werden wegens het bedanken van de heeren Dugterom en G. J. van Oordt en wegens periodieke aftreding van den heer J. C. Groene veld gekozen de heeren O. G. Dogterom. G. J. van Oordt (die zijn benoeming aan nam) en J. C. Groeneveld. De behande ling van de punten 10 en 11 resp. vast stelling, besluit tot overdracht van den eigendom van de Schoolstraat en vast stelling besluit tot reconstructie van de Schoolstraat, nam het grootste deel van de avond in beslag, met het resultaat, dat B. en W. hun prae-advies over beide pun ten intrekken en beide voorstellen van den heer L. van Duijvendijk met alge meene stemmen werden aangenomen. Verder werd een renteloos voorschot verleend van f 13.366,86 aan de woning- bouwvereeniging „Ons Belang". Hierbij lichtte de heer L. van Duijvendijk toe hoe dit tekort is ontstaan. Na bespreking van het plan-Van Duij vendijk tot de bouw van 8 woningen werd daartoe in principe besloten. Een voorschot van f 1845.56 werd toe gekend aan het bestuur van de Bijzon dere School. Bij de rondvraag kwamen de annexa tiepogingen van Krimpen a d. IJssel nog ter tafel en lokten een langdurige be spreking uit. De heer L. van Duijvendijk kwam terug op een gedeelte der notulen, inzake de motie van wantrouwen tegen de beide wethouders. Hij vroeg of het wel/gepast was. dat de personen in kwestie zelf hebben medegestemd en of dit wel ln overeenstemming was met de wet en met het algemeen fateoen. De voorzitter verklaarde, niet zeker te weten of hierbij de wet was overtreden, doch hi) was van meening. dat het medestem men der belde wethouders niet goed was te keuren. Verder vroeg de heer Van Duijvendijk wanneer een einde wordt ge maakt aan de oneekere toestand, waarin eenige amLtonaren verteeren, die nog steeds niet door de Raad en het college van B. en W. zijn berecht. Voetbaluitslag. Krimpen a.d. Lek. „Dilettant I" be haalde Zcftidag een 30 overwinning op „Schiedam". Met dit resultaat kunnen onze dorpsgenooten tevreden zijn en mochten zij uit de twee te spelen wed strijden nog één punt diatllleeren, dan kunnen rij zich kaaiptoea noemen Krimpen *.d. Ussel. Maandag is weer een aantai steuntrekkende werkioozen in de gemeentelijke werkverschaffing te werkgesteld. Thans vinden 87 personen in werkverschaffing arbeid. Gevonden: een zakspiegeltje, een kosteloos rijwlelmerk, een kindermutsje, een boodschappentasch, al.es te bevragen bij de politie. Een sleutel, te bevragen bij Jac. Brussee, Oostersiraat 11. Veilingber.cht: Aangevoerd werden 2700 eieren. Prijzen: kippeneieren f 2.65 tot f 3 45, eendeneieren f 2.50 tot f 2.85; ganzeneieren 1 9.95. alles per 100 stuks. Het Groene Kruis. Langeruigewe.de. „Het Groene Kruis", afd. Langeruigeweide. Waarder en He kendorp, hield Dinsdagavond haar jaar vergadering in het gebouw der afdëeimg Aanwezig waren 46 leden. De voorzitter, de heer J. W. Melius, opende de verga dering en memoreerde de groei der af deeling. Na iezmg en goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat verleden jaar de heer J. Hofland te Waarder een schaap had gewe.d, waar van de winst wa§ afgedragen aan de^ wijkverpleging. Nu er één schaap over de brug was, aldus de voorzitter, zijn er hog twee gevolgd.-' Eén persoon te Hekendorp en één alhier zullen elk een schaap wei- den ten bate van de afdeeling. Na het jaarverslag van den secretaris volgde het verslag over 1938 van den penningmees ter. De inkomsten, spec.aal Het Groene I Kruis betreffende, waren f 839,05. uit gaven f 528,78, batig slot f 310.27. De fi- nanciën van de wijkverpleging zijn: ont- vangsten f 2408.58. uitgaver^ f 3113.81, nadeelig slot f 705,23. Diverse personen deden vragen omtrent genoeïnde reke ning, waarna de voorzitter zeide. dat dit Jaar een nieuwe ligtent was aangeschaft en de afd. nu 5 eigen tenten heeft. Te vens deelde hij mede, dat nog diverse subsidie's moeten Worden ontvangen, zoo dat het tekort over 1939 veel minder zal zijn. In verband met het tekort van he den verzocht hij de vergadering machti ging om het saldo van de afdeeling te mogen overhevelen naar de Wijkverple ging. waartoe zohder hoofdelijke stem ming werd besloten. Tot controlecom missie voor boeken en bescheiden van den penningmeester werden benoemd de heeren G Kastelein te Langeruigeweide, P. Boerefijn te Waarder en H. Verkerk te Hekendorp. Nadat de heer D. Zuidam te Waarder verslag had uitgebracht over de provinciale vergadering te Rotterdam kwam ln bespreking het aanschaffen van een zuurstofapparaat, waartoe zonder hoofdelijke stemmen werd besloten. Hier na werd verslag uitgebracht over de werk zaamheden van de zuster over 1938. Na dat ln de rondvrftag diverse personen het woord hadden gevoerd, volgde sluiting der vergadering. Langeruigeweide. Veilingvereenlging „Driebruggen en Omstreken". Aanvoer 6317 stuks. Prijzen kippeneieren f 2.90 f 3.30 per 100 stuks. Sjoelavond. Lopikerkapel. De buurtcommissie „Lo- pikerkapel" van de Oranjevereemging „Oranje Nassau" hield Zaterdag in de lokalen der openbare lagere school een geslaagde sjoelavond. De prijs voor t hoogste aantal punten op de sjoelbak ken viel ten deel aan den heer J. de Jong en die voor 't hoogsteaantal op de knik- kerbakken eveneens aan den heer J. de Jong, terwijl 't hoogste aantal punten met schieten door den heer C. Verheul behaald werd. Op 't rad van avontuur beproefde men verder zijn geluk en ve len keerden met koek of krentenbrood huiswaarts. Tegen elf uur dankte de voorzitter der buurtcommissie. de heer Emck, dégenen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van de avond, daarbij de hoop uitsprekend, dat het financieel overschot er toe zou bijdragen, dat in de komende zomer in Lopikerkapel een goed Oranjefeest georganiseerd zou kun nen worden. Het aardappels toornen. Lopifc. Van de aardappelstoomer, die onlangs ls aangekocht door een ver- eenlging, wordt zeer veel gebruik ge maakt, zelfs ln de omliggende gemeenten zoodat hij reeds ongeveer 6000 Hl,, heeft gestoomd, terwijl nu nog verschillende veehouders de machine hebben bespro ken. Lekkerkerk. Nu LFC I Zondag de lei ders van haar afdeeling 4e klasse F der K.N.V.B., Woerden L hun eerste neder laag heeft toegebracht, is de spanning voor de bovenste plaats groot en zal de wedstrijd tussehen de beide gegadigden P.C.V. IWoerden I wellicht de beslis sing brengen. Op 25 September wist Woerden thuis met 2—2 te winnen, maar of het nu zoover zal komen, dient afgewacht te worden. Oudewater zal wel op de onderste i plaats blijven. Alleen door alle nog te spelen wedstrijden te winnen, zou ze deze plaats nog aan een ander kunnen overdoen, maar dat zal wel niet gebeu ren. Goed afgeloopen. Moercapelle. Op het terrein b|J de si garenfabriek van den heer v. Marles, wa- ren Woensdagmiddag enkele jongens aan het voetballen. Eén hunner. W. Versloot, liep de bal achterna, zonder hierbij te letten op het verkeer, waardoor hij werd gegrepen door een uit de richting Zeven huizen komende auto. De knaap kreeg de auto over zijn rechterbeen. Dr. Verduin den Boer heeft het eerste verband ge legd. waarbij bleek, dat het ongeval nog betrekkelijk goed was afgeloopen. Ziekenhuisverpleging. Moercapelle. Der vereemging voor zie- kenhui&verpieging „Draagt Eikanders Lasten", hield Maandag bij den heer Ver sloot haar jaarvergadering. De voorzitter opende de bijeenkomst met een woord van welkom. De notulen en de jaarverslagen werden goedge keurd. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de ontvangsten f 1737,67 waren en de uitgaven f 1736,95, vbatig saldo f 9.75. Verder zijn nog vier rekenin gen in omloop tot een gezamenlijk be drag van f 234.50, welke nog moeten worden voldaan, zoodat het tekort wordt f 233,78. Het aftredende bestuurslid, de heer Aalb. Hertog, werd met alg. stem men herkozen. De contributie werd op voorstel van het bestuur gebracht op 10 cent per week en per lid. Aangaande sanatorium-verple- ging van, zenuw- en geestesziekte, gaf da voorzitter eën toelichting. Voorgesteld werd aan de gemeente een subsdie van f 150 te vragen. Over het ophalerf' der contributie zal met den bode onderhan deld worden. De heer Joh. Möhle stelde voor, de ge meente hiervoor in wijken te verdeden. Dit voorstel werd niet aanvaard, zoodat het bestuursvoorstel gehandhaafd bleef. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. Moercapelle. De heer A. v. d. Linde, voorzitter der Winkeliersvereeniging heeft voor deze functie bedankt. De heer v. d. Linde heeft sinds de oprichting het voorzitterschap waargenomen. De collecte voor de Geref. Zendings- bond heeft f 20 80 opgebracht. Moordrecht. Aan den heer J. Kasber- gen, aannemer alhier, is onderhands op gedragen de bouw van een boerenwo ning met veestalling, schuur en hooi berg. op een terrein ln de Broekpolder onder de gemeente Gouda. Moordrecht. In de Vrijdag gehouden vergadering van de Coop. Boerenleen bank zijn de heeren U. J. de Jong en L. van Nielen herkozen als bestuurslid. De heer C. H. Vrylandt werd gekozen tot lid van de raad van toezicht. Aan den heer J. Kasbergen is opge dragen de bouw van een boerenhofstede met bijbehooren voor rekening vain den heer Nikkels. Deze woning zal Worden gebouwd nabij de Broekweg te Gouda. Hier worden thans opmetingen ge daan voor de aan te leggen kabel, noodlg voor de automatiseering van de telefoon. Het gebouwtje, dat daarvoor noodig is, zal worden geplaatst aan de Molenlaan. Onfortuinlijke dief. Nieuweriierk a.d. IJssel. Mej. Zw. kocht een paar nieuwe schoenen te Rotterdam. In éen der cafetaria's werd even gepau zeerd en de schoenendoos bleef achterop de fiets zitten. Toen de eigenares weer bij haar fiets kwam, was de doos ver dwenen en met de doos een paar oude schoenen, want mej. Zw. had geluk kig de nieuwe schoenen aangetrokken en de oude in de doos gedaan. Nieuwerkerk a.d. IJsseL Wethouder W. van Waasbergen ls geruime tijd ernstig ziek geweest. In verband met zijn hooge ouderdom werd het ergste gevreesd. Ge lukkig heeft het sterke gestel het dit maal weer gewonnen, zoodat de nestor van de raad weer langzaam vooruit gaat. Weth. J. j. Maaskant trad tijdelijk als waam. burgemeester op. Gegund. Ouderkerk a.d. Ussel. Aan den heer A Vis is als laagste inschrijver opgedragen het smldswerk bij de bouw van een nieu we bewaarschool voor rekening van het gemeentebestuur van Krimpen a.cL Lek, voor f 62. Verjaringsfonds. Oudewater, in de Ned. Herv. Kerk is ln de afgeloopen maand voor het verja ringsfonds f 56.55 gecollecteerd. Ouderavond Openb. School. Reeuwijk. Vrijdagavond werd in een der lokalen van de openbare lagere school B., in de afd. Sluipwijk, een ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer J. Bui telaar, opende de avond, waarbij hij er zijn voldoening over uitsprak, dat zoo vele ouders aanwezig waren. Nadien bracht de secretaris, de heer w. van Wensveen, het Jaarverslag uit. Hieruit bleek ojn., dat in de afgeloopen winter een bedrag van f 150 aan melk voor de schoolkinderen was beschikbaar gesteld. Men had nog plannen gemaakt om ook ln de zomer melk beschikbaar te stellen, doch de commissie stuitte hierbij op het bezwaar, dat er geen gelegenheid bestond om de melk te koken. Bij de verkiezing *an twee bestuursle den werden de heeren A van Dijk en T. Burger hfl acclamatie herkozen. Advertenties, welke né 10 u. v.m. op de verschijn dagen van ons blad worden bezorgd, zullen als regel dienzelfden dag niet meer opgenomen kunnen worden Dringend verzoeken wij, de copie vóór genoemd'uur te doen bezorgen. Hierna droeg de voorzitter de leiding over aan het hoofd der school, den heer A. J. v. d. Velde. Eemge ouders stelden nog vragen, die de heer v. d>Velde naar genoegen beantwoordde De ouders wer den nu in de gelegenheid gesteld het werk van de leerlingen te bezichtigen, waarbij zich ook bevond een keurige collectie handwerken. De kinderen uit dt hoogste klassen zongen v.er aardige lie deren en hierna volgden eenige leuke versjes onder leid.ng van mej. Bakker; ze vielen zeer goed in de smaak De' kin deren vberden nadien nog eenige too- neelstukjes op, waarom hartelijk is ge lachen. r Nieuwe werkverschaffingsregeling Reeuwijk. Voor de tewerkstelling van werkioozen m de werkverschaffingen in deze gemeente is een geHeel nieuwe re geling vastgesteld. Voorheen werden de werkioozen hiertoe aangewezen, doch voortaan moeten zij, die in aanmerking wenschen te komen voor plaatsing in de werkverschaffing gedurende het eersl volgende driemaandelijksche tijdvak, daartoe een aanvraagformulier inleve ren in het stempellokaal of ter gemeen- te-secretarie. Eierendief gesnapt. Reeuwijk. Bij den veehouder W. van Leeuwen aan de Kerkweg verdwenen de laatste tijd herhaaldelijk eendeneieren uit de nesten, zonder dat van den dief een spoor was te vinden. Tenslotte werd een val gezet, hetgeen tot gevolg had, dat de dief weldra was gevangen.' Het was eën bunsing. Men ls evenwel tot de conclusie gekomen dat meerdere van deze dieren zich aan de eieren te goed gedaan hebben, zoodat wellicht nog me deplichtigen gearresteerd" zullen wor den. IJsselstein. Op de door B. en W. vast gestelde kiezerslijst dezer gemeente ko men voor de namgi van 2351 kiezers voor de Tweede Kamer, Prov. Staten en d« gemeenteraad. A lie tezert van dit blad kannen koste- ooi tn deze rubriek schrijven. Haam en adret moeten worden opgegeven, doch kunnen onder het artikel worden weggelaten. DE KLEINE VANDALEN. Geachte Redactie. In uw blad van 6 Maart las ik onder „Stadsnieuws" het bericht van de kleine vandalen, die de boo men in de Olivier van Noortstraat beschadigen, louter uit zucht om iets te beschadigen en te ver nielen. Het is laf en hoogst afkeurens waardig. maar de raad, dien u daarbij voegt, om de ouders, de bewoners der straten en de voorbijgangers te laten toezien, dat zulke vernielingen zich niet herhalen, lijkt mij niet afdoende. Men zou, zooals Spinoza leert, voor een verkeerde hartstocht een andere in de plaats moe ten stellen, of, imet andere woorden, men zou de Schoonhovensche jeugd gelegen heid moeten geven iets anders en beters te doen dan boomen vernielen. De Jeugd is hier geheel en al aan zich zelf over gelaten, niemand, die zich met hen be moeit. De cursus voor handenarbeid, die zeer veel belangstelling had, is na korten tijd opgeheven, padvinders zijn er niet, er is geen enkele organisatie, die de kin deren leidt en hen op betere wijze be zig houdt, dan zij het zelf kunnen doen. Ik geloof, dat, als in de Schoonhoven een jeugdorganisatie werd opgericht, die de kinderen prettig leidt in hun spel, wat voor hen tevens ontwikkeling betee- kent, dat men van zulk vandalisme niet meer of althans zeer veel minder zou hooren. Is er niemand onder hen, die min t. meer tot de jeugd in betrekking sts*aru onderwijzers, predikanten, katholieke geestelijken of anderen, die zich tot zoo schoone taak aangetrokken gevoelen, or» te pogen te voorzien in dit tekort? Dankend voor de plaatsing PLOOF. Schoonhoven, Maart 1938. VRIJDAG 10 MAART 1930 Verder stellen B. en W. voor om over te gaan tot de aanschaffing van een groo- te kist met ontsmettings-artikelen, waar van de kosten voor 1/3 door Tienhoven zullen worden betaald en voor 2/3 door Ameide. Aldus h. st. besloten. Ook wordt besloten tot opheffing van de xekerheidsstelling voor den gemeente ontvanger. A»n de MJx. school wordt over 1939 overeenkomstig het verzoek een voor schot van f 1200 verstrekt. Verder berichten Ged. Staten, dat zij de beslissing op de gemeente-begrooting 1939 hebben verdaagd. Dan is er een adres ontvangen van den heer K. Verhoef, om voor zijn woning aan de Oude Dijk vier tegels van gemeente wege te doen aanbrengen, voorzien van een gleuf voor het plaatsen van rijwie len. Besloten wordt te onderzoeken of men met drie tegels kan volstaan en die dan voor rekening van den heer Verhoef te laten leggen. Nog is 'n verzoekschrift ingekomen van een aantal bewoners van de Achterweg, waarin zij zeggen, dat zij veel last heb ben van de hooge overhangende heg ach ter hun woningen, waardoor zij in hun tuintje geen bloemen kunnen kweeken. Zij verzoeken nu die heg te willen ver vangen door een ijzeren hek. De VOORZITTER stelt voor, op nieuw te laten inschrijven voor het plaat sen van een ijzeren hek. Weth. DE KRUIK ls tegen dit voor stel Als de gemeente in deze tegemoet wil komen, dan moet zij eindelijk eens ophouden buiten haar woningen voorzie ningen te treffen en het inwendige van de huizen gaan opknappen. Spr. maakt hiervan een voorstel. De heer DEN BOER zegt, dat alles gedaan moet worden om die woningen Zeven uur vergaderd. Gemeenteraadsvergadering op Donderdag 2 Maart, onder voorzitterschap van bur gemeester C. W. Luijendijk. Afwezig de heer Kruit. Na opening met gebed, wenscht de VOORZITTER den raadsleden en hun gezinnen, in verband met het feit, dat dit de eerste vergadering van het jaar is, het beste toe voor 1939 en spreekt de hoop uit, dat men ook oit jaar, even jum- genaam als in 1938 met elkaar zal mo gen samenwerken. Weth. DIEPENHORST wenschte den voorzitter wederkeerig al het goede toe. De heer DE GROOT voegt hieraan de beste wenschen van de raadsleden voor den voorzitter en diens gezin toe. Ingekomen is de goedkeuring op de eonversie van de geldleening, aan te gaan voor 12 gemeentewoningen op de Achter weg, evenals de verordening op de hef fing van besmettelijke ziektegelden. Hierbij deelt de VOORZITTER mee, dat, nu men aangesloten is bij Utrecht, dat veel goedkooper uitkomt, men be hoeft nu slechts f 3 inplaats van f 2U. zooals vroeger, voor ontsmetting te be tenverkiezing benoemd de heeren A. de Kruik en Diepenhorst, en tot hun plaatsvervangers de heeren De Groot, Van der Hek en Streeikerk. Dezelfde heeren wordfen benoemd in het bureau voor de gemeenteraadsverkiezing. Gewijzigd worden daarna het ambte naren-reglement, de veldwachtersveror- dening en de voorwaarden voor in dienst neming Van personeel op arbeidscontract, waarbij de VOORZITTER opmerkt, dat deze wijzigingen eenige achteruitgang voor de ambtenaren beteekenen. Ter tafel komt daarna nog eens het maken van een trap van de Lekdijk naar de Vaarsloot, waarover in de vorige raadsvergadering een principebesluit werd genomen. Den raadsleden worden een teekening van het werk en een door den gemeen te-opzichter opgemaakte begrooting. wel ke f 187 beloopt, voorgelegd. Aan het Hoogheemraadschap is gevraagd f 50 in de kosten bij te dragen, ook aan de be- trokkpn bewoners is een bijdrage ver zocht, allen zijn' met de voorgestelde bedragen accoord gegaan, wat hierop neerkomt, dat er voor de gemeente nog 1 77 te betalen overblijft. De raad gaat met het voorstel accoord en besloten wordt het werk aan te be steden. B. en W. komen daarna met 'n plan om heesters en bloemen te planten aan de voor- en achterzijde van de muziektent. De kosten hiervan komen op f 52,20. De muziektentcommissie gaat met deze plan nen accoord. Het onderhoud komt voor rekening van de gemeente. Overwogen kan worden, of de waterleiding daarheen kan worden doorgetrokken, daar men die noodig heeft voor het begieten der plan ten. B. en W. krijgen de bevoegdheid om ter plaatse een aansluiting op de waterlei ding te doen aanbrengen, waarbij zij zullen onderzoeken, wat de goedkoopste weg is, en tevens gemakkelijkstehet doortrekken van de waterleiding of het aansluiten van een slang op de waterlei ding van omwonenden. Het voorstel tot beplanting wordt aan genomen. Het punt Werkverschaffing ontlokt zeer uitvoerige besprekingen. De desbetreffende voorstellen omvatten het rooien van boomen van den heer C. A M. Kruit, straatwerk op de Dam, in de Peperstraat en Donkerstraat en bagger- werk bij de heeren Dijksman en Jong kind. - De VOORZITTER deelt mee dat een oppervlakte van 374 vierk. meter op nieuw bestraat zal worden, waarvoor de kosten aan materialen f 725 beloopen en aan arbeidsloon 1544,65, welk laatste be drag men van het rijk terugkrijgt. Spr. meent dat hoe nieer werk er verricht wordt, des te beter dat is. Men verfraait er de gemeente door en bovendien krijgt men een gedeelte der kosten terug. Het onderhavige plan beteekent een groote van een ijzeren hek. De VOORZITTER merkt op. dat als men na het hek plaatst, het volgen de Jaar weer eens iets aan het interieur gedaan kan worden. Het geld heeft men er voor. De heer VAN DER HEK is er voor, dat de zaak eerst to B. en W. bezien wordt en dat zij een kostenberekening ■uilen maken. Aldns wordt bestoten. In de volgende vergadering zullen B. en W. met een na der voorstel komen. De VOORZITTER geeft daarna Inlichtingen over het onderzoek, dat is Ingesteld naar aanleiding van de klacht van den heer M. de Bruin over de boom van zfln buurman, den heer VanKekum. waarvan hij last zon hebben. B. en W. deelen mee. dat de boom niet aoo groot is en dat zij er daarom voor voelen, de kwestie maar door de betrok kenen te laten uitzoeken, zoodat het adres.van den heer De Bruto dan voor kennisgeving kan worden aangenomen. De heer DE GROOT merkt op. dat de belanghebbenden nu niet bepaald op goede voet met elkaar staan en dat de heer Van Kekum spr„ naar aanleiding ran een vraag over de kwestie, gezegd heeft: Als de heer De Bruin die boom weg wil hebben, laat hij hem dan zelf om hakken. ik doe het niet. Besloten wordt bij den heer Van Ke kum te informeeren, of hij er iets op te gen heeft, dat die boom wordt omgehakt, vindt hfl het goed, dan kan daartoe di rect worden overgegaan. De heer A Vermaat wordt met alg. st. als Kd van het BurgerHjk Armbestuur herbenoemd. zoo geriefelijk mogelijk te maken en aan verbetering en men moet de gelegenheid de verlangens der bewoners tegemoet te *f aangrijpen, men kan het nooit weer voor komen. Hij is dan ook voor het plaatsen aangrijpen, men hetzelfde geld doen. Als het werk gereed is, is men er voor een halve eeuw van af en heeft men gedurende die tijd een mooie Dam. Voor het bedrag dat er mee gemoeid is, kan een geldleening worden aangegaan. Ook moet beslist worden of de boom op de Dam gerooid zal worden. De zaak is nog niet to B. en W. behan deld. De heer STREEFKERK merkt op, dat men op deze wijze geld blijft leenen. Spr. wil verder de boom behouden daar die zoo'n fraaie Indruk maakt. De VOORZITTER wijst er op, dat zoolang er hier werkioozen zijn men toch niet van het sluiten van leeningen af komt. Weth. DE KRUIK vraagt of het wel verstandig is de gemeente zoo in de schuldenlast te steken dat zij het vol gende jaar noodlijdend zal zijn. Men heeft dan wel mooie straten, maar te vens nieuwe belastingen, zooals straat- en rioolbelasting. Het is beter om zooveel mogelijk werkverschaffing m derden te zoeken. Laat men eerst dé Peperstraat dichtmaken, dan kan men daarna ver der zien. Weth. DIEPENHORST meent dat men toch naar die werkverschaffing to derden kan blijven zoeken. Verder vraagt spr. welke schulden de gemeente acht jaar geleden had en Welke nu. Uit die vergelijking blijkt, dat dat nog erg mee valt en wat heeft men in die tusschen- tijd niet gedaan! De VOORZITTER zegt dat voor werkverschaffing to derden de werk gevers zelf een derde moeten betalen en _^ar voelen ze over 't algemeen met veei voor. Als er geen aanbieclnfeen komen, kan er ook mets aan die werkverschaf fing gedaan worden. De heer DEN B O r, R verklaart, dat als men eventueel noodlijdend mocht wor den, men moet kunnen zeggen: We heb ben gedaan wat we konden doen, we hebben ervoor gewerkt. Met de industrie, de mandenmakerij, is het hier treurig gesteld. Daarom moet men voor werkverschaffing en werkver- u.mmg doen wat mogelijk is en daarom heeft spr. in de eerste ptaauS betango-e»- img voor dit plan. om-at het we. k. er- schaf fmg% beteekent en is hij voor liet voorstel m de groote lijn. De boom op de Dam wil hij eenter laten s.aan. De gemeente had door haar schulden kun nen heen zijn, ais zij ai die jaren niets gedaan had. Zouden dan de raadsleden hun -plicht gedaan hebben? De heer VAN DER HEK is nooit tegen werkverschaffing geweest, maar de gemeente komt door tLt plan dieper in de schuld te Zitten en daarom is hij te gen het voorstel. Weth. DE KRUIK vraagt nog of. als men op deze weg blijft voortgaan, men dan de werkverschaffing zal kun nen blijven volhouden. Als men dan toch met dit streven accoord gaat. laat men dan ineens alles doen en de heele ge meente opknappen, dan behoeft er niet elke keer met nieuwe voorstellen gekomen te worden. Spr. meent evenwel dat men die weg niet op moet. De heer DEN BOER zegt dat door de gezonde politiek dezer gemeente ia verkregen dat zonder belasUngverhoo- ging een gezonde koopkracht aan de in gezetenen is geschonken. Weth. DIEPENHORST zegt niet te gelooven, dat door dit plan de be lastingen zullen stijgen en dat ze als het niet uitgevoerd wordt, zullen vermmde- ren. Het voorstel wordt tenslotte aangeno men met de stem van weth. De Kruik alleen tegen (de heer Van der Hek heeft onder tussehen de vergadering verlaten). De aannemer, de heer A Streefkerk, die ook het werk voor de Prinsegracht heeft aangenomen, zal het werk uitvoeren. Voor het materiaal zal een geldleening groot f 750 worden aangegaan. De boom zal blijven staan. Het uitbreidingsplan der gemeente, indertijd samengesteld door het instituut „Stad en Landschap" als gevolg van een desbetreffend raadsbesluit, wordt vervol gens aan de raadsleden voorgelegd en ontlokt critiek van verschillende zijden. De VOORZITTER licht toe, dat als de raad met dit plan niet accoord mocht gaan hij een nieuw plan naar an dere gegevens kan laten maken, dat kost dan niet opnieuw f 400, welk bedrag voor het eerste plan betaald moest wor den. Na vele discussies wordt besloten om het instituut te verzoeken om rekening houdend met de verlangens van de raad. het plan eenige uitbreiding te doen on dergaan. Enkele begrootingswijzigingen worden z.h.st. vastgesteld. De verhuring van het Stadshuisje met bijbehoorende landeri) is daarna aan de orde. Ged. Staten schrijven dienaangaande, dat verpachting voor een jaar niet over eenkomstig de pachtwet is en dat de verpachting voor onbepaalde tijd moet gelden. De heer A. den Har tog heeft nu verzocht het Stadshuisje te mogen hu ren voor f 300 per jaar, voor de tijd van vier jaar. Verder verzoekt hij de gemeen te op het terrein een schuur te willen la ten bouwen, waarvoor hij bereid is ren te te betalen. De gemeente-opzichter be groot de kosten van die schuur op f 1300 Weth. DE KRUIK wijst erop dat als de schuur er komt, de pachtsom daar door verhoogd wordt, en nu geelt dat wel niet voor den tegenwoordigen huur der, maar voor een. volgende kan het een belemmering zijn. Spr. vindt het daarom dan ook in het belang van den pachter als de schuur niet gebouwd wordt. Weth DIEPENHORST is dezelfde meening toegedaan. Die schuur acht hij niet noodig. De heer STREEFKERK onder schrijft deze opvatting eveneens. Besloten wordt voor f 300 per jaar. voor onbepaalde tijd, het Stadshuisje aan den heer Den Hartog te verhuren en niet over te gaan tot het doen bouwen van een schuur. Ingekomen is nog een schrijven van den heer Vermeulen, waarin hij meedeelt bereid te zijn eenige woningen, staande in de Molenstraat te verkoopen. Hij vraagt voor die panden f 4000. Daar dit bedrag te hoog geacht wordt, wordt het 'schrijven root kennisgeving aangeno men. In een uitvoerig schrijven verzoekt de neer Harten, slager, om een geoeeltevan het door hem aan keurloon betaalde be drag terug te krijgen, daar volgens hem de keuringsveearts ln versche.dene ge vallen zijn taak onjuist zou hebben op gevat. De keuringsveearts adviseert dit adres vpor kennisgeving aan te nemen De heer DEN BOER verklaart, dat de heer Barten het door hem geëischte bedrag maar langs gerechtelijke weg moet zien te krijgen. De raad heeft zich te houden aan de uitspraak van den des kundige, in dit geval dus den keurings veearts. De VOORZITTER merkt op, dat de veearts op buitengewone wijze zijn plicht doet, daaraan mag niet getipt worden. Hij heeft hier bovendien een bijzonder moeilijke keuring. Het adres, waarin de heer Barten om terugbetaling van een bedrag van f 146.7Ü vraagt, wordt daarna voor kennisgeving aangenomen. Tenslotte heeft de benoeming van een werkster voor het raadhuis plaats. Daar de thans aangestelde werkster, mej. C v. d. Vliet, moeder van eenige kinderen ls en daardoor moeilijk op tijd aanwezig kan zijn, stellen B en W. voor haar nog tot 1 April uit te betalen (zij was in tij delijke dienst aangesteld tot die datum) maar haar vanaf heden niet meer werk zaam te doen zijn en voorloopig haar werkzaamheden in het raadhuis te laten waarnemen door mej. Vroon. In de vol gende vergadering zal dan beslist wor den over het oproepen van sollteitanten. Aldus besloten. Rondvraag. De héér DE GROOT merkt op, dat van het trottoir op de Prinsegracht yeel- vuld.g door wielrijders gebruik wordt ge maakt. De VOORZITTER antwoordt, dat de rijksveldwachter reeds opdracht heeft gekregen hierop te letten. De heer DE GROOT zegt verder,dat nu men voor twee verkiezingen staat, de wenschelijkheid om de diverse aanplakbiljetten op een bepaalde plaats te doen aanbrengen naar voren komt. Spr. wil daarom voorstellen, aan de Los- wal een aanplakbord te laten plaatsen van vijf meter lengte en twee meter hoogte. De kosten hiervan worden onge veer f30. Bovendien kunnen degenen die anders op de Dam hun „beurs" houden, tot ongerief van de omwonenden, daar ook hun toevlucht zoeken. De VOORZITTER zegt. dat zoo'n bord ln vele gemeenten te vinden is en dat het eventueel ook als gemeentelijk aanplakbord gebruikt zou kunnen wor den wanneer er stukken komen, welke door hun grootte niet bij het raadhuis kunnen aangeplakt worden. Aan de an dere kant zou men het ook, zoo kunnen regelen, dat het bord na de verkiezingen weer afgebroken wordt. Weth. DE KRUIK vindt het de goedkoopste weg dat de menschen hun propagandapapieren voor de ramen hah- gCDe heer DEN BOER meent, dat door het plaatsen van een bord eraan meege werkt wordt, dat de menschen in de ver kiezingstijd niet in overtreding komen, door bijv. op verboden plaatsen te plak ken of te schilderen. Met 3—2 stemmen wordt besloten de regeling van het plaatsen van een bord dat na de verkiezingen zal worden afge broken, aan B. en W. over te laten. Daarna sluiting. De raad heeft weer eens een echte ouderwetóche vergadering gehouden; van •s middags half twee tot 's avonds half tien werd beraadslaagd met een pauze van een uur om te eten. Openbare vereadpr4"® *--« de gemeen teraad op Woensdag 8 Maart. Alle leden zijn aanwezig. De VOORZITTER opent de verga- Hprine en wijdt dan allereerst een.ge u. het tragisch verscheiden van den oud-burgemeester onzer ge meente Mr. F. F. Baron De Smeth. Slechts korte tijd heeft hij Schoonho ven bestuurd, maar gedurende deze ambtsp. rioae lief gekregen en gewaardeerd YeSSd keerig ia-, hij steeds aan zijn geliefd Schoonhoven blijven hechten, En gaar ne had hij zijn krachten aan haar wil len blijven besteden, maar hij moest eind juni 1925 afscheid nemen om als Hof maarschalk van de Koningin op te tre den. Hij verstond niet alleen de kunst om met de allergrootsten ln den lande, waai - toe h» behoorde, om to gaan, maar was toegankelijk voor iedereen. Zijn adeldom vermogen lag. om te steunen jen schragen, ook na zijn aftreden als bur gemeester. Hij begreep hen, die met moeilijkheden tot hem kwamen. Vorige week Woensdag was hij nog in Schoonhoven, als om afscheid te nemen, als vóórvoelde hij zijn spoedig verschei den. Plotseling werd hij door een onge luk weggerukt van zijn vrouw en vier wij aunen, zoo oc-*w. nem dank- d. om zijn edel werk. om zijn vriendschap. En moge God de bedroefde betrekkin gen ondersteunen en helpen to deze zware beproeving. Moge straks het werk van Baron De Smeth door zijn zonen worden voortgezet. Na vaststelling van de notulen, komen de ingekomen stukken aan de orde, waar onder het verzoek van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs, om gelden beschik baar te stellen voor verbeteringen aan het schoolgebouw aan de Oude Haven. Het worat in handen van B. en W. ge steld om advies. Aangezien de in de raadsvergadering van 16 Januari vastgestelde wijziging van de winkelsluitingsverordening bij den minister van economische zaken bezwaren ontmoet, wordt op voorstel van B. en W. zonder hoofdei, stemming be sloten, deze wijziging in te trekken. Het schrijven van Ged. Staten, waar in eemge wijzigingen van ondergeschikt belang m de schooigeldverordening wor- o -f aanleiding tot een opmerking omtrent de wijze, waarop de aanslagen worden vast gesteld. Dat geschiedt namelijk naar de belasting-gegevens, omtrent de inkom sten over het laatste jaar of, zoo die ge- gegevens nog niet beschikbaar zijn, over het daaraan voorafgaande jaar. Voor personen met zeer ongeregelde inkom sten, kan die regeling groote bezwaren meebrengen. Misschien kan, als de be doelde gegevens niet tijdig beschikbaar zijn, een voorioopige aanslag kan worden opgelegd. De VOORZITTER begrijpt het be- ■noeUijk te ondervangen. De zaak is voor zoover spr. weet overal op deze wijze gere geld en het komt slechts een heel enkele Aanslagen. die de grondslag voor de schoolgeldheffing vormen, achterblijft. Spr. wil op deze aan gelegenheid nog eens extra letten en haar zoo noodig t. z. t. wel eens in de financieele commissie ter sprake bren gen. Z. h. st. wordt besloten de door Ged. Staten gewenschte wijzigingen aan te brengen. Volgt het voorstel van B. en W. tot het sluiten van een contract met Willi- ge-Langerak inzake het toelaten van leerlingen uit die gemeente tot de open bare scholen alhier. De VOORZITTER deelt mede, dat het gemeentebestuur van Wlllige-Lan- gerak er nu in heeft toegestemd, de re geling aan te gaan, waarmede de raad zich z. h. st kan vereenigen. Op dezelfde wijze wordt een voorstel van B. en W. aangenomen tot intrekking van de verordening op de heffing van rechten wegens diensten van de gemeen te-reiniging, daar het ophalen van faeca- ltën thans door particulieren geschiedt en niet meer van gemeentewege. Vervolgens worden eenige wijzigingen in de gemeente-begrootingen voor 1938 en 1939 goedgekeurd. De VOORZITTER deelt mede, dat daarbij ook rekening ls gehouden met een pas ingekomen machtiging van de regeering om een bedrag van f 7500 op de begrooting te brengen voor voorzie ningen ten behoeve van de luchtbescher ming. Voorloopig mag hiervan niet meer dan f 3000 worden besteed. Het bedrag komt op de buitengewone dienst der be grooting en het is de bedoeling, het in 3 jaar op de gewone dienst over te bren gen, waartoe echter de eerste afschrij ving eerst in 1940 zal plaats hebben. Het voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarverklarfsf van de perceelen Appelstraat nos. 7, en 17, lokt eenige besprekingen uit. De heer KOK kan zich met de con- eenJgen, maar heeft misschien door de verheven stijl de argumenteering niet best kunnen begrijpen. Mogelijk schuilt hierin archi tectonische schoonheid, die spr. niet kan beoordeelen. Er wordt in dit rapport o.a. gesproken van onvoldoende, zeer onvol doende en meer dan onvoldoende: wordt met dit laatste nu weer voldoende be doeld? „Onsmakelijke bedsteden" zouden misschien onder de warenwet moeten vallen, maar spr. gelooft niet, dat deze op onbewoonbaarverklaring van huizen van toepassing is. Dat topgevels van hal ve steenen zijn opgetrokken, acht spr. aan zou men er hier Mentallen kunnen afbreken. De heer VAN DER HEK vraagt of met de eigenaren der desbetreffende per ceelen geen contact ls gezocht. Het gaat toch naar spr.'s meening niet aan, om Dar oen n. a. meer af te keu ren. De heer V'A-N BEUZEKOM heeft dezelfde opmerking. De heer VA'N HARMELEN: Kent u dan de woningwet niet? De VOORZITTER zegt. dat de be trokken eigenaren er heusch wel wat van zullen hebben geweten, dat hun huizen zouden worden afgekeurd. Die, waarom woonbare staat te brengen, wat ook het r otief var t ur is Er viel hier dus nlfts meer te bespreken. De heer WOUDENBERG had wel graag gezien, dat een zaak als deze in de commissie voor openbare werken was gebracht. De VOORZITTER heeft daar in het algemeen niets tegen, maar het geldt hier een geval, waaromtrent alle twijfel uitgesloten is. Er wordt zuiver naar de bewoordingen van de wet gehandeld en

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 5