SCHOONHOVENSCHE COURANT KÜ i Toch een conferentie der democratiën? NEDERLAND’S POSITIE. tand Het voorjaar tegemoet... Bah/mann p P MAART nsa, S. A W. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Po.trek.nmt 13763 Telef 20. Tel-Adrss: Van noot en in elke prijslage! Ook In regenmantel»! aanv.lt K. en Spoedig zal een ieder de nieuwe voorjaars mode dragen, welke vooral dit jaar ecu enorme verandering brengt. Vrees voor vertraging. De oorzaak var, de wijziging in de acht- deel- tentiën i plaatst in it, d. van J. i. Leentje, Mig. ri. van Vlanen dat op de i gevraagd het ant- jrust b}j B. Maat, ai Vermeule en H. de GOUDA Nieuwe vormen, lijnen en kleuren spelen een groote rol waarbij de elegante coupe een voorname plaats inneemt. voor tóchoonhoven id.n 1.25; p. post Met verzekering 15 cenu tart. ’Ha, d. van jjelezang da Maart. Pols en H. T. Bos d. van yerlnug- -•oos de koning nóg op de „bij- vriendschappelijke betrekkingen" welke de Itallaansche regeerlng onder houdt met Albanië, Zuld-Slavlë, Polen en Zwitserland. A BONNE’S, die sich aan onze administratie OAAA Gulden by ‘eTenslange Z-Vv/xz ongeschiktheid. nis, 26 j, en It). - P. P. en C. J. De Fransch-Britsche samen werking. ONBEPERKTE TOEZEGGING VAN BONNET. Hoewel officieel niets is medegedeeld omtrent het onderhoud, dat de Fransche minister van buitenh raken Woensdag middag, in tegenwoordigheid van Cham berlain, met zijn Britsche collega Halifax heeft gehad, kan men er volgens den correspondent van Havas van verzekerd zijn, dat het gewijd was aan een bestu- deering van de Initiatieven, die tegen over een nieuwe agressie van Duitsch- land zouden kunnen worden gesteld. Men is het spoedig eens geworden over de noodzaak, zoowel voor Engeland als voor Frankrijk, in de toekomst paal en perk te stellen aan pogingen van Hitler, zich in Europa de leiding te verzekeren. Welke vorm aan de Fransch-Britsche sa menwerking op dit punt ook zal worden gegeven, Frankrijk is bereid, er zonder eenige beperking aan deel te nemen en Bonnet heeft hiervan thans schriftelijk de verzekering aan de Britsche ministers gegeven. aangegeven I. de Vreugt loote van C. 51 j., echt- 1. N. Vls- j., weduwe Werken, 11 krachtige, doch evenwichtige bewoordin gen, de eischen van Italië zal uiteenzet ten.’ Men gelooft niet dat hij een soort ultimatum tot Frankrijk zal richten of zijn eischen in een zoodanige vorm zal gieten, dat de mogelijkheid van een re geling er door zal worden uitgesloten. De gematigde troonrede van den Italiaan- scen koning (zie hieronder) heeft tot dat vertrouwen veel bijgedragen. Het is be kend, dat zekere kringen in Frankrijker naar verlangen de aangelegenheden met Mussolini te bespreken. Var.chijni Maandag, Woenadag i Vrijdag Prijs bil vooruitbeU’ ag: voor Schoonhoven per 3 aanden 1.25; p. post 1A0 IM m.er Mantels, mantelcostumes, swaggers, japonnen, (gekleed en sportief) zullen meer dan ooit uw aandacht vragen Overleg duurt voort. Engeland had Maandag voorgesteld, dat Groot-Brittannië, Frankrijk, Rusland en Polen overeen zouden komen, dat zij In geval van een verder optreden van Duitschland een gemeenschappelijke lijn sulleni vólgen. Het verluidt, dat de voorgestelde ver klaring de verplichting inhoudt bij eeni ge dreiging door Duitschland direct over leg te plegen. Zij zou ook moeten worden beschouwd als een voorbereidende maatregel, waar aan later een meer concrete vorm zou kunnen worden gegeven, wanneer de er bij betrokken mogendheden gelegenheid zullen hebben practische bijzonderheden uit te werken. Deze anti-agressie verklaring van En geland kreeg aanvankelijk de voorrang boven een voorstel van Rusland, om te Boekarest een mogendhedenconferentie te beleggen. Thans meldt de „Daily Mail” echter, dat Engeland toestemt in een conferen- tle-plan zooals door Moskou werd voor- gesteld. Lord Halifax treft daartoe thans toebereidselen. Onze buitengewoon gevarieerde collectie geeft u een juiste indruk wat modieus is en dit DUITSCHE RADIO-UITZENDINGEN IN 1|ET ENGELSCH. Het is, aldus wordt van Dultsche zijde verklaard, noodzakelijk gebleken, dat de Duitsche radio ook nieuwsberichten diensten in vreemde talen op de middel matige golflengten .uitzendt. In verband hiermede worden voorloopig de volgende uitzendingen ingeschakeld: van1 22 Maart af geven de rijkszenders Hamburg en Keulen dagelijks, ook des Zondags, van 20.15 tot 20.30 uur berichten in de Engel- sche taal. Al naar gelang van de behoef te zullen nog meer nieuwsberichten diensten in vreemde talen verzorgd wor den. Ongetwijfeld mag men deze maat regel beschouwen als de uitvoering van hetgeen de Duitsche Rljkskanselier In zijn Rijksdagrede van 30 Jan. heeft ge zegd over de Britsche nleuws-uitzendln' gen in de Duitsche taal, waarop van Duitsche zijde zou worden geantwoord, als Engeland er niet spoedig mede op hield. HITLER ÏtT MEMEL. MET DE „DEUTSCHLAND” NAAR HET HERWONNEN GEBIED. Duizenden wachtten den Führer op. Woensdagmiddag om half 4 is Hitler van Berlijn naar Swinemünde vertrokken waar hij zich ingescheept heeft aan boord van het slagschip „Deutschland”.. De zee was onstuimig. Donderdagmorgen omstreeks 10 uur is het, slagschip „Deutschland” met Hitler aan boord voor Memel aangekomen. Het nam ligplaats, door Duitsche oorlogsbodems geescorteerd aan de reede van Memel. Op de wal stonden troepen gereed om Hitler met eerbewijzen te ontvangen. Duizenden stonden op het Theaterplein in de stad op hem te wachten. Ook de nazi-lelder Neumann en andere officleele personen waren hier aanwezig. Meer dan een uur wachtte men op Hitler, doch te vergeefs. Toen de Führer niet kwam, begaf Neu mann zich naar de haven om te zien wat er geschied was. Hier werd hem medege deeld, dat Hitler zich nog steeds aan boord van de „Deutschland” bevond en vermoedelljk ’s middags aan wal zou gaan. Een reden voor deze vertraging werd niet opgegeven. Later is Hitler aan wal gegaan. Alle kantoren, werkplaatsen en scholen li^ Memel waren gesloten en velen waren van het land naar de stad gestroomd. De torpedobooten welke de „Deutsch land” begeleidden, voeren de Dange-ri- vier op om vervolgens in de stad een lig plaats te kiezen. REDE VAN HITLER. „In hoofdzaak aan het slot van het weergalooze herstel” Hitler heeft te Memel op het Theater plein, na door Neumann toegesproken te zijn, het woord gevoerd. Hij zelde o.a.: „Gij’ vormt een grensland en zult ervaren wat het beteekent, niet verlaten te zijn, maar een geweldig rijk achter zich te hebben. Uit nood en leed is uw gemeen schap gegroeid. Dat zij nooit meer ver broken zal worden, zij onze wil en dat geen andere macht haar ooit zal breken of schenden, zweren wij”. Hitler zelde verder, dat Duitschland weet, wat het van de wereld te ’erwach- ten heeft. De Duitschers hebben niet de bedoeling de rest van de wereld kwaad te berokkenen. Maar het leed, dat de ande ren den Duitschers hebben veroorzaakt, moest hersteld worden. Hitler zelde, te gel6oven, dat men thans in hoofdzaak aan het *ot van dit weej- galooze herstel gekomen U. nemen gelegen zou hebben, om zijn ge pantserde vuist naar ons land uit te sirekken, dan zal het daarvan sinds 15 Maart wel zijn teruggekomen. De be zetting van Tsjechië heeft de geheele verdere wereld tegen het Derde Rija in verzet gebracht, er wordt een bond ge vormd, die elke nieuwe poging van Hit ler om het Duitsche Rijk verdere uit breiding te geven, met krachtige midde len zal afslaan, onverschillig of dat zou zijn Roemenië, Zwitserland, Nederland of welk land ook. De in bezit neming van Tsjechië heeft Duitschland reeds in zoo bedenkelijk geïsoleerde positie gebracht, dat het niet verder kan gaan. We hebben nog iets toe te voegen aan de gevaren, waaraan Duitschland zich blootstelt bij een poging om ons land te bezetten, een argument dat door velen te licht geteld wordt, namelijk ons eigen le ger. Wij weten zeer goed dat dit niet is opgewassen tegen het Duitsche, maar we weten ook, dat een half millioen vrijheid lievende Nederlanders, goed bewapend en gesteund door versterkingen, welke tot de beste ter wereld behooren, een krach tige steun kunnen zijn aan de legers, welke Duitschland beletten zullen zijn overheerschingsplannen door te zetten. Zoo bezien meenen we dat er reden is om gerust te zijn. Er is voor Duitsch land aan de bezetting van ons land wei nig voordeel te behalen, de koloniën zou het niet verkijgen en tegelijk met de verdediging door het Nederlandsche le ger en onze vloot, zou het zich moeten verdedigen op eenige andere fronten. Dat is toch voor den stoutsten veroveraar een hachelijke positie. Zelfs Indien het waar mocht zijn dat Hitler en de zijnen zien omringd zien door binnenlandsche gevaren en bedreigingen en dat zij, om daaraan te ontkomen, een uitweg zoeken in een oorlog, dan nog zullen zij dat doen naar een kant, die eenige kans op uitkomst biedt. Wg gelooven, echter niet veel van de verhalen omtrent de ver zwakking der Duitsche regeering en we gelooven niet, dat Duitschland op een oorlog aanstuurt. Het Duitsche volk is voor niets meer bevreesd dan voor oor log. De Duitscher mag zich niet uiten over zijn regeering dan alleen in prijzen- den zin, critiek in woord en schrift is verboden en leder zwijgt dan ook angst vallig. Maar toen in September de oor log nabij scheen, toen vergat men vrees en verbod, toen sprak men zich onver holen en openlijk uit tegen oorlog. Dat weten Hitler en zijn regeering beter dan wij hier en daarmede ook zullen zij re kenen. Duitschland Is machtig, overmoedig en heerschzuchtlg, maar tegenover een tien voudige zwaar bewapende overmacht zal ook de dolste held zijn wapen laten zak ken. De spanning, welke na September wat Verminderd was, doch die sinds half Maart weer is toegenomen, heeft ook in ons land onrust gebracht en menigeen kijkt schichtig naar de Oostgrens, vanu aar de bedreiging komt. Zal ons land niet het Bot gaan deelen van Tsjechië, ziet Duitschland niet begeerig uit naar de lage landen aan de Noordzee met zijn voortreffelijken landbouw, zijn rijke vee stapel en zijn enorm koloniaal bezit? WIJ zijn hierover volkomen gerust. Duitschland kan er niet aan denken ouk Nederland de zegeningen van het Derde Rijk ten deel te doen vallen. Het is waar, dat onze landbouw hoog ontwikkeld is, dat wij een kostelijke veestapel bezitten, dat onze koloniën stellig de begeerigheid van de Duitschers opwekken en dat onze Ügglng genoemd kan worden „een pis tool op de borst van Engeland”, maar tegenover elk van deze aanlokkelijkhe den staan andere dingen. Onze landoouw en ons vee zijn niet in staat de bevol king van 8 millioen Nederlanders te voe den en als Duitschland ons land zou annexeeren, zou het zijn voedingsvraag- stuk, dat toch reeds zoo ongemeen moei lijk is, nog verzwaren. De kleine hoeveel heid landbouwproducten en vee, welke het in ons land zou vinden, beteekenen tegenover de 80 millioen Duitschers niet veel. De koloniën liggen op veilige af stand van het moederland en door bezit te nemen van de elf provinciën zou Duitschland wel het departement van koloniën in Den Haag kunnen bezetten,' maar niet de koloniën zelf. Deze zouden stellig door een of meer der groote mo gendheden „In bewaring” genomen wor den, vóór Duitschland er een vinger naar zou kunnen uitstrekken. Onze aardrijkskundige ligging ton op zichte van Engeland kan zeker een be dreiging vormen voor Groot-Brittannië tenminste als hij, die onze havens beheerscht, ook in staat is het pistool ter hand te nemen of het met andere ter hand te nemen of met andere heeft, die het kan opnemen tegen de ver- eenigde vloten van Engeland en Frank rijk. Kan hij dat niet, dan liggen zijn schepen omgesloten In de Nederlandsche havens, zonder dat hij er iets mede kan uitrichten. Maar met vliegmachines zou Duitsch land gemakkelijk Engeland kunnen be stoken. Hoe groot is het verschil tus- schen de Duitsche vliegvelden en de Ne derlandsche, ten opzichte van Engeland. Misschien 150 kilometer en dat beteekent voor moderne vliegmachines weinig. Duitschland zou met zijn vliegtuigen wel Engelsche steden kunnen bombardeeren, maar verder niets bereiken. Het is nog niet mogelijk met vliegmachines een in val te doen in een ander land. Indien wij nu zouden aannemen, dat niettegenstaande de boven geschetste ge varen, het toch in Dultschlands voor- Ata Duitschland via Nederland. De wederzij dsche verplichtingen der twee landen in geval van Duitsche agres sie in West-Europa zijn nauwkeurig om schreven; zij zouden automatisch inwer king treden, zelfs bij een mogelijke in- directen aanval vla Nederland, België of Zwitserland. Thans gaat het erom, een soortgelijk defensief stelsel voor Oost-Europa te or- ganiseeren. Men kan er zeker van 'fcijn, aldus de correspondent, dat een onderneming te gen Roemenië de regeeringen te Parijs en te Londen niet onveijphillig zou la ten. Boekarest is in dit opzicht reeds vol ledig gerustgesteld. EESTTEN BLADZIJDEN, VKUDAG 24 Maart He JAARGANG. NIEUWSBLAD VOOR ZUIDHüLLAND EN UTRECHT 1 Telef 20. Tel.-Adres: Vannoote» S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Poetrekeninr 13763. J_P Wij hopen dan ook van harte, dat de po litiek van nauwe samenwerking, welke, naar wij geloovën, in het belang van de wereldvrede is, zal worden vervolgd. Gala-avond in de opera. De koninklijke opera in Covent Garden bood Woensdagavond een schitterend schouwspel naar aanleiding van de gala voorstelling, ter eere van Lebrun. Buiten het gebouw had zich een groote menigte verzameld, om getuige te zijn van de aankomst der hooge bezoekers. Het inte rieur van de opera bood een schitterende aanblik, met bloemen rozen voor En geland en lelies voor Frankrijk welke in prachtige guirlandes rond de konin klijke logte en de stoelenrijen waren aan gebracht. Het was voor het eerst sedert de oorlog, dat te Londen weer een offi cieel galavoorstelling werd gegeven. Ontvangst in de Westminster HaU. Donderdagochtend is president Lebrun in Westminster Hall, waar zich in deaf- geloopen duizend jaar zooveel historische gebeurtenissen hebben afgespeeld, door het Britsche parlement ontvangen. De groote zaal was vol leden van Hooger- en Lagerhuis. De lord-kanseller hield de begroetings- rede en zelde, dat het bezoek van Lebrun een bewijs is voor de banden van vriend schap en gemeenschappelijke belangen, welke belde landen samenbinden. De voorzitter van het Lagerhuis Fitz- roy, zelde, dat de liefde, welke Franschen en Engelschen koesteren voor hun eigen land, hen niet weerhoudt hand in hand te gaan spreker hoopt voor altijd op de paden van vrede. President Lebrun beantwoordde deze toespraken op even hartelijke toon. 1 eens, worden en men ’stle ber_. veten de wethou- IZerder maakt spr. illng waarop het jrkloosheid) over oet worden opge- mleidlng daarvan i vaststelt. Spr. »r ook drie maan- .'n, hetwelk voor nzlenlijk voordee- l spr. een klacht an margarine ter waarop zulks aj i antwoordt, dat iregehng is orge- lie de stukken ter verkelljke uitvoe- et secretarie-per- ?lde regeling niet len dew zaken moeten worden i aangelegenheid.' dan is het ant ing berust bij B. k aan de voor- Overigens moet de regeling voor- dit bij controle op belangrijke Upelijk is intus- s> die niet in de Qlet uitvoeren, er n> wat bepaalde door den heer il spr. onderzoe- t. terug komen, ter kennis van lis het mogelijk dienste in drie iplaats van over eze aangelegen- N G heeft er de ambtenaar ele aangelegen- Bpr. vindt, dat if ambtelijk be- heeft hy het >ude steunrege- Qt gezet is. Het meestal geen een verdien- spr. wel eenlgs- eommissie nooit n dank gehad i van de men- !r of vet vindt sterk zou het >oeren op deze «n ontvangep. men met a de menschee d rekent en de menschen leprikkeld wor- het niet aan- skklng tot de dedeellngen in oo is een com- i aan de klel- raad iets van pr. bekend, dat in werd afge- Inkomsten be ven. Als zoo steun in aan- iem dan de lem wel steun hU dient toch ou gaarne een ken zien. itwoordt dat Men heeft cyfers tema- a slechts ad- dan bultende veer moeilijk- gevlgheid bo osten van de men zich aan ’geering hou- ar tocheigen- Heeft men i *t onzekere rief naar het hoe gehan- ie rest houdt en. Londen treft voorbereidingen. Britsche opvatting zou zyn, dat de ant woorden op de „verklaring” aantoonden, dat er moeiiykheden en vertragingen zouden ontstaan om tot een accoord te komen langs de diplomatieken weg. Men meende te Londen, dat veel van die moeiiykheden snel zouden zyn weg te werken door een ronde-tafel-conferen- tie. Intusschen is er weer een halve week verloopen, Frankrijk en Rusland hebben op de solidariteitsverklaring tegen een nieuwe Duitsche aanval in Europa ge antwoord. Polen zond nog geen antwoord en schynt van Engeland de toezegging te verlangen, dat het zich verplicht, Po len te helpen. Britsche oppositle-leiders hebben Don derdagmorgen hun standpunt aan Cham berlain duideiyk gemaakt, in het byzon- der wat de collectieve veiligheid betreft. De Britsche ambassadeur te Warschau heeft een bezoek gebracht aan minister Beek, naar aanleiding van het Britsche plan inzake de verklaring der vier mo gendheden. In afwachting van Mussolini’s rede. In welingelichte kringen te Londen verwacht men, dat Mussolini Zondag in •pgevaa voor de verMkenag, »tj* volgeaa de vaatgeitelde Wepeliacea tegen ongevallen veraeKerd voor bedragen, gewaarborgd door do NIEUWE HAVBA.NK te Schiedam, van Gulden by QflG öulde“ ▼«lies Qflft Guld*n b’ TMli« 1AA Quld«“ M Gulden by verlies van Ds vsrxekerde moot in het ÜVvJ overlijden. Ovvl van hand ol voet. £t\JLI van oen oog. 1LIVI van oen duim OM een anderen vinger bezit zijn van een polis. TROONREDE VAN KONING VICTOR EMANUEL. ITALIË WENSCHT, DAT DE VPÈM ZOOLANG MOGELUK ZAL DUREN. In de Donderdagmorgen gehouden ver gadering der kaiper van fasces en cor poraties heeft koning Victor Emanuel van Italië zyn troonrede uitgesproken, waarin hy, verwyzende naar de verove ring van Abessynië en de stichting van het keizerryk, zelde, dat deze gebeurte nis wel een beslissende Invloed moest hebben op de richtsnoeren van de Itali- aansche buitenlandsche politiek. In Oc tober 1936 werd de as Rome-BerBjn op gericht, welke zoowel op een politieke als op een economische en cultureele grond slag berust en welke geleideUjk is uitge breid door overeenkomsten met Japan, Hongarye en Mandsjoekwo. Wat Groot-Brittannië betreft, de ac- coorden van 18 April hebben gunstige voorwaarden geschapen voor een conso lidatie en een hervatting der normale betrekkingen tusschen belde landen. Sprekende over Frankryk, zelde de ko ning ’t volgende: Wat Frankryk betroft, In een officeele nota van 17 December 1938 heeft myn regeering vastgelegd, welke kwesties op dit oogenbllk de beide landen van elkaar gescheiden houden. zyn rede vervolgend, zelde de koning, dat, aangezien tegenstrydlge belangen tusschen Spanje en Italië ontbreken, de ze twee staten in de meest ultgebrelde zin kunnen samenwerken. Hoewel Italië, zoo besloot de vorst, zich niet overgeeft aan de illusie van een eeuwige vrede, wenscht het land, dat de vrede zoo lang mogeiyk zal duren, opdat het de hulpbronnen van zyn ryk volle dig kan benutten. Voorts wees de koning nog °P d® zonder PRESIDENT LEBRUN’S BEZOEK AAN LONDEN. WARME VRIENDSCHAPSBETUIGIN GEN. Woensdagmiddag heeft de Lord Mayor van Londen het Fransche staatshoofd en mevrouw Lebrun by hun aankomst in de Gildenhal, mede namens de wethou ders en burgers van de City van Londen, met een toespraak welkom geheeten. Hy gewaagde van de banden van we- derzydsche vriendschap en begrip, wel ke tusschen beide landen bestaan^ en nimmer hechter dan thans zijn geweest. President Lebrun herinnerde in zyn antwoord aan het onvergeteiyke bezoek dat Koning George en Koningin Elisa beth verleden jaar aan Parys hebben ge bracht en dat opnieuw getuigde van de banden van onverwoestbare vriendschap welke de belde landen verbinden. In de groote zaal van de Gildenhal was een banket aangericht, waaraan honderd vooraanstaande personen namen. Ook hier voerde de president der Fran sche republiek het woord. Hy zeide om.. „De gemeenschappeiyke herinnering aan beproevingen en vreugde vereenlgt thans onze beitfe groote hoofdsteden voor altijd. Slechts één wensch koesteren on ze landen: de handhaving én versterking van de vrede en eensgezind streven zy ernaar, het opgroeiende geslacht van welk land dan ook, de vryheid en het geluk van iedere dag te verzekeren, zy zyn vastbesloten alles in het werk te stellen, dat vereenlgbaar is met hun waardigheid en eer, om een herhaling van die rampen te voorkomen, welke zoowel Frankryk als Groot-Brittannië zooveel tranen en bloed hebben gekost.” De Lord Mayor van Londen verklaar de in zyn antwoord o.a.: „Onze beide landen hebben uren van bezorgdheid be leefd, doch wy gelooven Hhans, dat de volken der wereld vurig vrede wenschen.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1