Muzikaal' genot B00DE STEE Telegrammen ^Plaatselijk nieuws Hi} is er wèg van! Gemengd nieuws r~~ Binnenland Nederlands neutraliteit. Gemengd nieuws FEUILLETON. Plaatselijk nieuws N VRIJDAG SI MAART 1938 GEEN LIJST-SETON. Zooals bekend heelt de heer Joh. Be ton, na zijn uittreden uit „Gemeente-be lang", overwogen om met een eigen lijst aan de gemeen ter aadsverkiezing deel te nemen. De vraag of dit plan te$ uitvoer zoif worden gebracht is tot hedeh onbe antwoord, gebleven. Thans st*$t echter vast, dat een lijst-Seton niet aai worden Ingediend en dat de heer Setop. ook op geenerlei andere wijze een actief aandeel in de a.s. raadsverkiezing zal hebben. EERVOL ONTSLAG. Aan den heer S. Pols, veerman te Gel- kenes, hebben B. en W. eervol ontslag als zoodanig verleend, ingaande 1 April, on der dankbetuiging. ZALMVISSCHERIJ. De hier gevestigde zalmvisscherij „De Koekoek" zal Maandag de vis- scherij op de Lek boven Schoonhoven hervatten. Ze geschiedt met regeerings- steun en deswege met goedkeuring en onder toezicht van de visscherij-centrale. UITVOERING D.O.S. De heer J. Hoogendijk, secretaris van de Technische Commissie v. d. Goudschen Turnkring schrijft ons: Woensdag 29 Maart waren wij in de gelegenheid de j aarlij ksche uitvoering van D.O.S. bij te wonen. Een moeilijke uitvoering ditmaal voor deze sympathie ke vereeniging, doch tevens een die er zijn mocht. D.O.S. moest zijn leider, den heer Kok, geruimen tijd missen doordat deze een ongeluk had met zijn motor rijwiel. Eerst enkele weken vóór de uit voering was de heer Kok in zooverre her steld, dat hij de repetities weer leiden kon. Van het 22 nummers tellende program ma was elk onderdeel verzorgd. Hulde aan de kranige veteranenafdeeling, die dit Jaar voor het eerst ten tooneele ver scheen met een pittige staaf oefening. Vermelding verdienen ook de vrije oefe ningen van dames en heeren. Met een verheugend enthousiasme werkten de beide groote afdeelingen hun nummers af. De nummers toestelturnen van de hee ren verliepen vlot en verzorgd. Het rek- nummer hadden wij gaarne wat uitge breider gezien. Aan de andere kant mo gen we met voldoening vaststellen: hier gaat D.O.S. vooruit. Verscheidene turners brachten nieuwe en zwaardere onderdee- len in hun oefening. Ernstige mislukkin gen kwamen niet voor. Bij de kleintjes was het „KleuteT- sprookje" ongetwijfeld het beste nujfnmer. Aardig gevarieerd en spontaan 'uitge voerd. Het slotnummer, een dans door de flames uitgevoerd, vormde een goed be sluit van deze geslaagde uitvoering. De verlichting en de geluidsinstallatie hebben bij D.O.S. in de laatste jaren groote verbeteringen ondergaan. Uit alles blijkt, dat de vereeniging beschikt over een leider en een clubgeest, die het sla gen van avonden als deze waarbórgen. Een duidelijk bewijs daarvoor was de overvolle zaal, die herhaaldelijk van waardeering blijk gaf. D.O.S. hield zijn gasten na afloop nog tong bijeen en vergissen wij ons niet, dan zal D.O.S. het volgend jaar genoodzaakt zijn, mede door het steeds uitgroeiend ledental, twee uitvoeringen te geven. D.O.S., wij wenschen het u van harte toe! OPENBARE LES JAN KORTLAND- SCHOOL. De openbare les welke gistermiddag aan het eind van de cursus in de Jan Kortlandschool is gehouden, is voor de vele ouders, die gekomen waren om de prestaties hunner kleuters te bewonde ren, weer genoegelijk verloopen. De klei nen hebben bewezen, mede met de ten toonstelling van werkstukjes, dat het on derricht op de kleuterschool op hoog peil staat en dat er met animo en in een ge zellige sfeer gewerkt wordt. De expositie vooral trok de aandacht. Het was soms verrassend te zien met hoeveel vernuft en vaardigheid kinderen van vijf, zes jaar, hun opgaven hebben weten uit te wer ken, of geheel volgens eigen fantasie iets aardigs wisten te maken. De afdeeling van uit pijpaarde vervaardigde werk stukjes getuigde ervan met hoeveel ple zier en interesse de kleuters de kneed bare materie tot grappige huisjes-met tuintjes, planten, vruchten enz. hebben verwerkt. Het vlechtwerk was ook in or de, leuke poppenkamer-ameublementjes, poppenkastjes en andere modellen, ge trouwelijk naar het voorbeeld vervaar- vigd, boeiden de aapdacht der moeders. De afdeeling handwerkjes bewees hoe handig de meisjes al de naalden weten te gebruiken. Kortom, de tentoonstelling bood een blijde, gevarieerde aanblik, zoo dat de onderwijzeressen aan deze school alle lof toekomt voor haat keurig onder richt. Op de openbare les hebben de leerlin gen der hoogste klas zichzelf en de be zoekers prettig bezig gehouden met lied jes, oefeningen en een aardig spel, dat bewondering wekte door de vlotheid waar mee het gespeeld en gesproken werd. Zfthöfcï haj>€ieii wisten de drie pelsjes die het spel vertolkten, haar rollen op te zeggen. Een hartelijk applaus was dan ook de bekroning van dit nummy. De openbare les werd begonnen met het zin gen van enkele liedjes, waarvan we een afscheidsliedje noemen van zes kinderen, die de kleuterschool gingen verlaten. Bij de laatste woorden hielden zij elk een aan een stokje bevestigd plankje boven het hoofd, waarop woorden stonden, die tesartien de zin „Leve de Jan Kortland- school" vormden. Het behoeft geen be toog dat op deze spreuk met krachtige bijval van de ouders gereageerd werd. Het programma dat de kleinen deze middag hebben afgewerkt, sprak even eens voor de ordelijkheid en de gezellig heid die de onderwijzeressen in de op zich zelf &1 zoo vertrouwen-wekkende les lokalen hebben weten te brengen. Een boerendansje, dat na de pauze werd uitgevoerd, wist ook de waardee ring der genoodigden te verwerven. Aan vijf en twintig leerlingen die de school fmr (tuit 5 et. 12 iruki 50 ct. Bij ApofSukun au Drofiifum gingen verlaten heeft het hoofd, mej.A. Stuurman, tenslotte mét een toepasselijk woord een boekje uitgereikt. Het hoogtepunt van deze middag zal voor de kinderen wel de tractatie ge weest zijn, getuige het enthousiasme, waarmee ze hun limonade en gebak ver orberden. De ouders kregen thee. Des avonds was de tentoonstelling, waarbij toen ook het werk van de eerste jaars kinderen te bezichtigen was, we derom opengesteld. Ook het werk der kleinsten was de aandacht, die eraan be steed werd, ten voile wkard. Ejr was toen een regelmatig bezoek lp 4e loslokalen. VOLKSGASMASKERS. Ook ln Schoonhoven is 'thaps het volka- gasmasker verkrijgbaar. Dè heer L. van Dam heeft ln zijn winkel ln de Appel straat een exemplaar ÏÏf*4® étalage ge legd, waar het veel bekaks heeft. Ieder een kan zich een exemplaar laten aan meten, dat hem wordt gelevérd tegen de prijs, waarvoor het syndicaat „Gasmas kers"» te Amsterdam hét beschikbaar stelt, dus zonder winstberekeiüng. GEVONDEN VOORWERPEN, Omtrent onderstaande gèvondé'n voor werpen zijn Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een huissleutel; twee portemonnaies; een zilveren armbandle; een alpino muts; een zakkammetje; een vulpenhouder; een oorbeel; een zak aardappelen. king van Spanje door de eeuwen heen steeds op bijzondere wijze Is vereerd, is in de Spaansche ambassade aan de Ave nue George V te Parijs teruggevonden. Bij het schoonmaken van de vertrek ken van de ambassade kwam men bij een kamertje, dat gesloten bleek te zijn. De deur werd geforceerd en in het midden van het vertrek trof men een houten kist aan, die het beeld van de madonna bleek te belatten, ln krantenpapier ge wikkeld, Alle schatten, waarmede het beeld in de loop der eeuwen was ver sierd, waren echter vedwenen. De kostbare mantel, bestikt met schit terende edelsteenen en kostbare paarlen een hiervan was door Isabella II ge schonken alsmede de massief gouden kroon, zijn dus gestolen. De madonna van Covadonga vormt voor de Spaansche katholldcen het sym bool van Spanje s onafhanwlijkheld. Het beeld dateert uit de 8e eeuw, toen don Pelage, stichter van de Spaansche mo narchie, de Mooren ln de slag bij Co vadonga overwon en door zijn troepen tot koning van Asturié werd uitgeroe pen. Ameide. Aan de firma Van Vliet li op gedragen het timmerwerk en aan den i heer Com. Streefkerk het metselwerk van een verbouwing voor rekening van den heer N. de Jong te Lexmond. roepen en vooral de heeren van de KX. M., die bereid waren hier verschillende films te komen afdraaien. Hij zei dat de middenstand een onmisbare schakel was tusschen groot-kapitaal en bezltloozen en memoreerde nog dat alle politieke par tijen tegenwoordig een paragraaf in hun program hebben over den middenstand, doch liet ln het midden of dit was voor werkelijke belangstelling voor die stand of alleen om kiezersvangst. De heer Camman van de KLM., be sprak uitvoerig de ontwikkeling van de vliegsport van het begin af en daarna het werk van de K.L.M., waarbij bleek, dat ze aan de spits van het internatio nale verkeer staat, waarop we als Neder landers met recht trotsch kunnen zijn, hetwelk hij met vele voorbeelden staaf de. Tot slot besprak hij verschillende technische bizonderheden zooals over de cockpit, automatische propellers, intrek bare wielen, radio-bakens enz. Daarna werden drie films gedraaid en vooral die over de opleiding tot piloot en radio-te legrafist had de grootste belangstelling. Ook werden daartuaschen nog enkele vragen gesteld en beantwoord. Er zijn enkele bekeuringen geschied voor het zitten ln raamkozijnen en het staan in portieken, waarop een ver scherpt toezicht wordt gehouden. Ook naar het verblindend licht van rijwielen het moet ongeveer 10 meter schuin op de grond schijnen zal ln het belang van de veiligheid van het verkeer, nauw lettend worden toegezien. Ja, wie een pijpje Roode Ster op- steekt, is «wég" van dit heerlijk •roma, dezen fijnen smaak i Waai Niemeijer's Roode Ster, zoo mild en geurig, blinkt uit ln kwaliteit. NIEMEIJER'S 6, lO.n W p>r 13 et h*" ZtlOZAAM ZACHT fcN LICHT IN DE PIJP' bestuur der AR. Klesvereehiglng een schrijven gericht, waarin hij mededeel^ geen prijs te stellen op een candidatuuu voor de gemeenteraadsverkiezing. Het dochtertje van den heer L. 8tolk Is met haar rijwiel gevallen, waarbij slj haar linkerarm ernstig bezeerde. Na on derzoek bleek, dat het armpje versplin» terd was. KalverenmarkU Oudewater. Aan de kalverenmarkt werden alhier heden 84 stuks aange- voérd; de prijzen varieerden van 12—11 cent per kg. levend gewicht. De NIeuwdorperweg. Reeuwijk. Langs de NIeuwdorperweg zal een aantal z.gm. uithaalplaatsen wor den gemaakt, terwijl de weg voorts zal worden geasphalteerd. Zoowel voor de weggebruikers als voor de bewoners van de weg beteekent dit een groote verbe tering. Gevonden: een handbeschermer, te bevr. ter gemeente-secretarie; een bril in doos. te bevr. bij J. J. Brauns, 's-Graven- broekscheweg; een ceintuur, te bevr. bij A. Kuijf, Reewal; een dasspeld, te bevr, bij J. van Leeuwen, Randenburg. Reeuwijk. De politie ziet thans streng toe op het werpen van vuilnis of huis- ruil ln de slooten of vaarten. Reeds werd tegen een bewoner van de NIeuwdorper weg proces-verbaal opgemaakt wegens het in de sloot werpen van vuilnis. Waarom is er ook anders een vuilnisophaaldienst I Tot schatter van de dranklokalitei ten in deze gemeente voor het jaar 1939/, 40 is benoemd de heer M. Nieburg Pzn. Aan den heer J. L. Verbeij is gegund het onderhoud van de straatweg met da daarin gelegen kunstwerken, bijbehoo- rende gebouwen enz. en het verrichten van straatwerken voor 1939. De heer Ver beij was bij de aanbesteding met X 1485 laagste inschrijver. Voor de droogmaking. Reeuwijk. in deze gemeente ctrculëert een adres ter teekening aan de Regee ring voor de droogmaking van de Reéu. wljksche Plassen. Geslaagd. Reeuwijk. De demes L. Verkleij en G van Leeuwen slaagden voor het diploma coupeuse en costumlère, het diploma lin» gerie-naalen verwierf mej. A. de Wit. WaUdinxveen. De heer M. Alblas, werk zaam bij de meubelfabriek Sema, had het ongeluk zijn pink en 2 vingers af te zagen. Na verbonden te zijn door zijn huisdokter, moest hij zich naar het zie kenhuis te Leiden begeven. Waddinxveen. Dinsdagavond brak* brand uit in de openbare school a d. Brug. Door toegeschoten hulp van verschillende per sonen wist men het vuur vlug te blus- schen met emmers water. De motorspuit is wel uitgerukt» maar behoefde geen dienst te doen. Dinsdagavond werd een-vergadering belegd van de Burgerwacht, waarin het kruis van verdienste werd uitgereikt aan den comandant, den heer Ph. Dijs en een medaille aan den heer C. Graafland, se cretaris-penningmeester. Benoemd. Sliedrecht. De heer G. R. A. Nocken, zangdirigent, is benoemd tot directeui van het Chr. Mannenkoor te Leerdam. Sliedrecht. Hoog water: Zondag 2 April v.m. 3.45 uur; Maandag 3 April v.m. 4 40 uur; Dinsdag 4 April v.m. 5.15 uur; Woensdag 5 April v.m. 6.05 uur; Donder dag 6 April v.m. 6.50 uur; Vrijdag 7 April v.m. 7.25 uur, Zaterdag 8 April v.m. 8.05 .RUS. Engeland en da bedreiging van Polen. HEDENMIDDAG VERKLARING VAN CHAMBERLAIN. LONDEN, 31 Maart. De commissie voor Buitenlandsche Zaken van het kabinet, kwam vanmorgen om 9.45 uur bijeen en vergaderde tot 11 uur. Chamberlain heeft gezegd, dat hU hoopt, vanmiddag omstreeks drie uur in het Lagerhuis een volledige verklaring af te leggen. CONTROLE VOOR HET BETREDEN DER PERRONS VERVALT. UTRECHT, 31 M.aart. De directie der Ned. Spoorwegen heeft besloten op alle stations de controle bij het betreden der perrons met ingang van de zomerdienst op 15 Mei op te heffen. De proefneming op het centraal station te Utrecht gedu rende de afgeloopen maand heeft volko men aan de verwachtingen beantwoord. Plaatselijk zal worden bekeken of ande re systemen dienen te worden Ingevoerd om bij de ingang het verlaten der per rons ondoenlijk te-maken. NIEUWE BOMAANSLAGEN IN ENGELAND. LONDEN, 31 Maart. Vannacht zijn te Liverpool, Birmingham en Coventry bom aanslagen gepleegd. De bommen hebben ge endirécte slachtoffers gemaakt, doch te Birmingham is een man, die aan een hartkwaal leed, vermoedelijk tengevolge van de schrik, overleden. BRUG OVER DE MISSISIPI INGESTORT Reeds twaalf lijken geborgen. ATLANTA, 31 Maart. Men heeft reeds de stoffelijke overschotten van 12 slacht offers van de instorting der brug bij Vicksberg uit de Mississippi geborgen. Het zoeken wordt nog voortgezet. Acht per sonen zijn gered. PHILIPS 470* F. 89.— Een popuToïr geprijsd toesfef, cfat U volop muzikaal genot schenkt! Prachtige, rustige ontvangst. Bekoor lijk, sierlijk model van glanzend „Ptiilite". Zeven pfgestemde kringen. Groote selectiviteit. Groote zonne- schoal met de namen der voor naamste Europeesche zenders en van de bekendste kortegolfstations <ltr wereld. Tijdelijk f 65.- meer terug voor uw oude radio dan gewone inruilpremie, bij type 850A. Vraagt gratia proefplaatalng, brochure 1 prija- couranten en alle inlichtingen. ERKENDE PHILIPS SERVICE JAN BROUWER Haven 63 Telef. 113 Scheonhoven MADONNABEELD TERUGGEVONDEN. Kostbare sieraden verdwenen. De madonna van Covadonga, een kost haar beeld, W dm de feathcllsJsa b£ïSÜ> Krimpen a.d. Lek. De politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een be stuurder van een auto, die de brug Schoolstraat—Tiendweg bereed, welke thans voor alle motorrijtuigen gesloten is verklaard. Tevens is proces-verbaai opgemaakt tegen een inwoner wegens overtreding van de Vestigingswet op het Kleinbedrijf. Gevonden voorwerpen: een kinder handschoentje, te bevr. bij W. Roest, Bouwvereeniging 5; een ceintuur van een regenmantel ,te bevragen bij H. Verheu vel, Tiendweg 4. Geslaafd. Langeruifeweide. De heeren A. C. van Vliet en O. Rijswijk zijn beiden bij het door de Centrale Organisatie van Cur sussen in de Autogene Metaalbewerking gehouden examen geslaagd voor auto- geenlasscher. Filmavond. Lekkerkerk. Dinsdagavond gaf de afd. Lekkerkerk van de Kon. Ned. Mid denstandsbond een filmavond in 't ver- eenigingsgebouw „Amicitia", waarvoor trots het slechte weder nog flinke be langstelling was. De voorzitter der afdee ling, de heer J. C. den Oudsten, opende jnel 4q Wfflknm HET TE MOORDRECHT GEVONDEN LIJK. Moordrecht. Het Maandag in de Ring vaart gevonden lijk van een vrouw, is herkend als dat van een 30-jarige onge huwde fabrieksarbeidster uit Rotterdam. Moercapelle. Elerenveiling Donderdag 30 Maart. Aanvoer 11345 stuks. Prijzen: kippeneieren f 3.153.70; hennenele- ren f 3.10f 3.15, eendeneieren f 2—i 2.70 kalkoeneieren X 5.90—f 6; alles per 100 stuks. Be gemeenteraadsverkiezing. Nleuwerkerk a.d. Ussel. De heer K. Dekker, die de SD.AJP. vertegenwoordig de in de gemeenteraad, heeft medege deeld, geen prijs meer te stellen op een candidatuur. Reeds eerder is gemeld, dat de heer Dekker niet meer als raadslid zou terugkeeren wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. Het hoofdbestuur der SD.AP. heeft toen dispensatie verleend zoodat 4e heer Dekker vrij was een be noeming te aanvaarden. Zijn wij goed ingelicht, dan houdt een en ander ver band met strubbelingen in de plaatselij ke afdeeling. Voor de S.D.A.P. zou het een gevoelig verlies zijn indien de heer Dekker niet op zijn besluit terugkwam. 0& beg; A, E, den Hoeii tett aan het 3 TWEEDE. BLAD. Te Londen begrepen en ,ge- I ëerbiedigd. DC ofmieuw opduikende geruchten Rat Nederland en ook .Zwitserland en België zou worden uitgenoodigd om toe te tredén tot het anti-agressie-ac- coord, dat Groot-Brittannië en Frankrijk thans tot stand pogen te brengen, kun nen met de grootste stelligheid worden tegengesproken. Van de meest bevoegde Britsche zijde verklaarde men aan den Londenschen correspondent van de Tel., dat van een dergelijk voornemen der Britsche regee ring geen sprake is. Evenmin is de Brit sche regeering van plan om Nederland of andere neutrale landen voor te stellen hun neutraliteit te garandeeren. Inderdaad zijn over deze aangelegen- held geen besprekingen met de Neder- landsche regeering gevoerd. In het diplo matiek contact van de laatste tijd tus schen Londen en Den Haag, Is deze kwes tie niet eens aangeroerd. Men begrijpt en eerbiedigt te Londen volkomen het Ne- derlandsche standpunt van handhaving van de meest volstrekte onzijdigheid en is er van overtuigd, dat Nederland op' een garantie-aanbod niet zou ingaan, even min als het verleden jaar de door rijks kanselier Hitler aangeboden garantie heeft aanvaard. t)E VERLAGING VAN POSTTARIEVEN. Ze gaat 1 April in. We herinneren eraan, dat op 1 April fcenige wijzigingen in de posttarieven in treden. Briefkaarten, ook die in 't grens verkeer met België en Duitschland, ln 't verkeer met Curagao en Suriname er Ned.-Indië, per landmail of zeepost, kos ten van die datum af 3 cent. Het aanteekenrecht wordt in blnnen- landsch zoowel als internationaal verkeer 10 cent en het recht voor verzending van brieven, doosjes en postpaketten met aangegeven waarde wordt met 5 cent verlaagd. Militair vliegtuig in Indië neergestort. LUITENANT-VLIEGER GEDOOD; EEN ZWAAR EN EEN LICHT GEWONDE. Bij Pondok Bamboe, nabij het lan dingsstation Tjllilitan (Batavia) is Don derdag bij een landingsmanoeuvre de Glenn Martinbommenwerper 528 neer gestort en geheel vernield. De bestuurder, luitenant-vlieger P. A. Van Mourik, ls gedood, een Inheemsche helper is ernstig, doch niet levensgevaar lijk gewond, een derde inzittende, brlga- dier-leerlingvlieger W. J. Broeker, werd Jicht gekwetst. Nadere bijzonderheden. De tocht was aangevangen met efen ge zamenlijke escadrille-oefening, waaraan de verongelukte Glenn Martin enS_ ander dergelijk vliegtuig, bestuurd door luitenant Wolf, deelnamen. Beide vlieg tuigen cirkelden boven Prlok en keerden B IJ T IJ D S GERED. Novelle van REINHOLD ORTMANN. IS „Afgezien van al zijn andere verwon dingen, heeft hij een zware kwetsuur aan zijn wervelkolom opgeloopen; hij zal hoogstens nog vierentwintig uur kunnen leven. Waarschijnlijk of laten wij lie ver zeggen: naar wij hopen zal hij in het geheel niet meer tot bewustzijn ko men. En ik had hem veel beter ln de boerenhut te Atters rustig kunnen laten •terven, wanneer hij niet zoo dringend gesmeekt had, nog heden naariengen- bacta gebracht te worden." „Gij hebt er goed aan gedaan, zijn wensch te vervullen, dokter," zeide de waard, aan wien de vreemde zich direct bij aankomst van den treurigen stoet als de practiseerend geneesheer Dr. Alexan- der uit Berlijn had bekend gemaakt. »±iet Weinige, dat wij menschen nog voor hem doen kunnen zal hier vast en Sn on«w.^ geSaan WMden' Het een opgewekt iemand en door allen erg waaerb-,HM(aar waarheid te zeggen, ik geloof dat ziin ongeluk mij bijna nog meer tehï den?" eem 4)11 UJk tabt u Bev°n- De dokter ontkende. •„Toen wij van Atters vertrokken was er van de mannen, die naar hem zoch ten, nog niemand terug. En in de duis- terms zullen zij hem bezwaarlijk kunnen vinden; vooral daar hij volgens de ver zekering van ziin begeleider in de patpe- na een half uur terug. Ieder der vliegtui gen had 1600 liter benzine in beide mid- dentfinks. Luitenant van Mourik had reeds Tjlli litan in het zicht en de landingswielen en remklappen waren ree<js uit. De snelheid was nog geen 150 k m. per uur op dat moment en begon plotseling te' sterk terug te loopen. De hoogte be droeg aanvankelijk niet meer dan 100 meter. Het toestel trok. geheel en al scheef en de heer Broeker deed de para chute om, daar hij- begreep, dat er niets anders overbleef om zich te redden. Van qen parachute-sprong was echter op zulk een geringe hoogte geen sprake. Boomtop geraakt. Terwijl de Glenn Martin scheef trok, raakte het vliegtuig met de linkervleugel een boomtop, waarna het doorzakte en de vleugel op de grond kwam. Het toe stel draalde een kwart slag door en hier door werd eerste de bestuurder met pa rachute en zitplaats door de mica kap heen uit het 'toestel geslingerd. Hij bleef buiten kennis liggen en overleed spoedig daarna. Toen brigadier Broeker bij bezinning kwam, merkte hij zelf niet, dat hij een hoofdwond had, doch hil zat ln het ver nielde vliegtuig nog altijd op zijn plaats, n.l. op die van den tweeden bestuurder, vanwaar hij zijn luitenant in de sawah zag liggen. Hij kroop uit het toestel en trachtte zijn chef te helpen, doch dat mocht niet meer baten. Luitenant van Mourik was geheel buiten kennis en heeft voor zijn overlijden geen woord meer geuit. Of de oorzaak het afslaan of een min der goede werking van een der beide mo toren is geweest, is nog niet opgehelderd. STEEKPARTIJ IN DONKER AMSTERDAM. Jonge vrouw xwaar gewond. In de nacht van Woensdag pp Donderdag omstreeks 1 middernachtelijk uur, heeft een 30-jarige Sumatraan op de hoek van de Zeedijk en de Sint-Olofsteeg in don ker Amsterdam een 23-jarige vrouw, waarmede hij een verhouding heeft ge had, met drie messteken in buik, borst en nek zoodanig gewond, dat het slacht offer in zeer erpstige toestand naar het Binnengasthuis moest worden verroerd. Hoewel de directe oorzaak van dit liefdesdrama nog niet is kunnen worden vastgesteld, mag worden aangenomen, dat tusschen den man en de vrouw, ter wijl zij op de Zeedijk liepen, een twist gesprek ontstond. De vrouw verweet den Indiër ontrouw, in verband waarmede de man, die reeds diverse café's had be zocht, blijkbaar zoo razend werd, dat hij plotseling de vrouw te lijf ging. De dader wist aanvankelijk te ontko men, doch reeds na ongeveer een half uur kon de politie hem arresteeren. Op het politiebureau aan de Warmoesstraat legde bij onmiddellijk een volledige be kentenis af. PLEIDOOI VOOR WEIDMANN. Een abnormaal mensch. Er bestond zeer groote belangstelling voor de voortzetting der behandeling van het proces-Weidmann te Versailles. Deze belangstelling was ongetwijfeld grooten- deels een gevolg van het feit, dat thans de bekende advocaat mr. de Moro-Giaf- feri zijn pleidooi zou houden. Er bevon den zich zeer vele vrouwen onder het publiek. De advocaat zelde, dat verschil- N.ECTVPBLAD VUUR ZCID-BOLbANn EN UTRECHT Conrspt lende onomstootelijk vaststaande feiten zeer bezwarend voor zijn cliënt zijp, maar dat hij desondanks de jury wilde verzoeken Weidmann niet ter dood te veroordeelen: de straf kan misdadigers dooden, maar zij kan nooit de misdaad ongedaan maken. In zijn verdere, uitvoerige pleidooi leg de mr. de Moro-Giafferi er vooral den nadruk op, dat Weidmann een abnor maal mensch is, een zenuwlijder, voor wien de misdaad een verlichting is die nooit eenig berouw gevoelt. gankelij ke spleten achter de Jocher-al pen moet liggen. Van daaruit kan nie mand hem naar boven brengen, ook al wilde men tienmaal zijn leven eraan wa gen." t „Wanneer ik geweten had, dat'xij zon der gids den Weisztop zouden beklim men, dan zou ik zeker al het mogelijke in het werk gesteld hebben, om hen dat te beletten. En hoe ls het ongeluk ge beurd heeft hij u dat nog kunnen ver tellen, de arme gewonde?" „Wij waren in den loop van den mid dag met onze beide gidsen nauwelijks een kwartier boven de Jocheralpen uit, toen wij uit een kleine bergkloof aan on ze rechterkant herhaaldelijk een zwak hulp hoorden. Toni Haid uit Atters zag dan ook jna een half uur gezocht en ge- te hebben, den man beneden tusschen de rotsblokken liggen. Het was niet eens zoon heel gevaarlijke plaats, waar hij afgestort is en wanneer hij niet juist door het verlies van zijn metgezel genoodzaakt geworden was, die plaats al leen te passeeren, zou hem, als een ge oefend bergtourist, zooals hij het toch wel geweest zal zijn, het ongeluk niet ge makkelijk overkomen zijn. Enfin, de bei de moedige mannen uit Atters brachten hem met ontzettend veel moeite zoo ver naar boven, dat ik tenminste een opper vlakkig onderzoek kon instellen. En hoe wei ik al spoedig zag. dat er niets meer te redden viel, brachten wij hem toch dadelijk op een draagbaar uit de Amber- ger hut met vereende krachten naar At ters terug, waar ik hem toen zoo goed mogelijk verbonden heb. Gedurende al dien tijd'is hij ondailks de vregselijkste pijnen bij volle bewustzijn geweest, maar hij heeft merkwaardig genoeg over het ongevftl van 414 tuetgezel aet geen fe 20 WEKEN THUIS MET RHEUMATIEK. Vrouw dacht, dat haar man nooit meer zon kunnen werken. Toen haar man 20 weken thuis was geweest met rheumatische pijn in zijn rug, begon deze vrouw te vreezen, dat hij nóóit meer zou kunnen werken. Ten einde raad probeerde hij Kruschen en de ver andering was „als een wonder". Lees haar brief: „Mijn man heeft rheumattek en leed vreeselijke pijnen in zijn rug. Eenigen tijd geleden was hij 20 weken thuis. Ik dacht werkelijk, dat hij nooit meer zou kunnen werken. We probeerden alles, wat we maar bedenken konden en niets hielp. Toen nam hij Kruschen en sindsdien weten we dat Kruschen zijn ge wicht in goud waard is. De verandering die het teweeg bracht is als een wonder." Mevr. B. Twee bestanddeelen in Kruschen zijn de meest werkzame oplossingsmiddelen van urinezuur, die de wetenschap kent Het urinezuur en andere schadelijke af valstoffen worden door Kruschen Salts langs de natuurlijke kanalen uit het li chaam verwijderd, waardoor de pijnen spoedig zullen afnemen om tenslotte ge heel te verdwijnen. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bij alk apothekers en erkende drogisten (AdvJ STRENGE BEWAKING TE LONDEN. Nog meer aanslagen gevreesd. Na de bomaanslag op de Hammer smith Bridge hebben alle Londensche por litiebureaux instructie gekregen speciale maatregelen te treffen voor de bewaking van bruggen, electrische centrales, spoor wegstations, postkantoren en andere be langrijke openbare gebouwen. Hoewel zich onder de negen verdach ten, die in de Old Bailey tot zware straf fen zijn veroordeeld, de leiders van het Iersche republikelnsche leger te Londen bevonden, vreest men voor nieuwe aan slagen. De politie gelooft dan ook niet dat met de arrestatie der leiders de ter roristische actie reeds tot staan zal zijn gebracht Naar raming bevinden zich nog 500 ac tieve leden van het Iersche republikeln sche leger in Engeland, Ook Liverpool en andere Engelsche ha vens waar republikeinen uit Ierland zou den kunnen aankomen, worden scherp bewaakt. Grondwater. Hoornaar. Bij het zandgravingswerk op de Donk komt uit opborrelende wellen een enorme hoeveelheid water opzetten, waardoor men genoodzaakt ls, twee groo te pompen te plaatsen, welke dag en woord gesproken. En hij begon er pas over toen de bewoners van Atters. die de beide heeren den. vorigen middag samen gezien hadden, hem naar het lot van zijn ongelukkigen vriend vroegen. Hij vertelde toen, dat zijn metgezel op een zeer gevaarlijke plaats, ongeveer drie kwartier boven de Jocheralpen in een diepen afgrond gestort was; tengevolge van een misstap moet hij uitgegleden zijn, waardoor het touw brak. Hij had op zijn roepen geen antwoord meer ge kregen en daar hij toch geen hulp ver- leenen kon, was hij ijlings den terug tocht begonnen, om hulp uit Atters te halen. Toen hij echter door zijn te groo te haast zelf viel, schijnt de gedachte aan den andere op wonderlijke wijze uit zijn herinnering weggevaagd te zijn. Of schoon het in tusschen al tamelijk laat geworden was, is er toch direct daarop een volledig uitgeruste reddingsexpeditie van Atters vertrokken, waarbij zich bijna alle flinke mannen uit het dorpje aan gesloten hebben. Men moet afwachten, welk resultaat hun pogingen zullen heb ben; maar Ik heb, eerlijk gezegd, weinig hoop; misschien kunnen zij zelfs niet een§ de plaats, waar het lijk ligt, be rei- VBUPAG jl lgjABTWra 1 Zij werden door de komst van Dr. Rai- ner, den te Lengenbach ge vestigden arts, in hun gesprek onderbroken. Op verzoek van Dr. Alexander was er direct om diens bijstand gevraagd en beiden begaven zich nu naar den verongelukte. Zijn oogen- blikkelijken toestand in aanmerking ge nomen en met het oog op de reeds aan gelegde verbanden, kon er van een gron dig onderzoek nu geen sprake zijn. Maar terwijl de Lengenbacher arts zich on hoorbaar over hem heen boog, ontwaakte hij, ondanks alle in acht genomen voor- I zicbUghsl|L uit Au SgjtelïlBg Sg t£Si( De natuurzuivere KING pepermunt furna TONNEMA A Cü fabrikanten van KING Pepermunt en andere kwaÜteitiartikelen Snede nacht staan te klapperen. Doordat deze veel water wegzuigen komen de pompen op de nabijgelegen boerderijen grooten- deel zonder water. Gevonden: een bamsteenen sigaren Pijpje in etui. Inl. bij veldwachter Eskes. Coop. Boerenleenbank. Noordeloos. Maandagavond heeft de Coop. Boerenleenbank een ledenvergade ring gehouden in café Zwart. Aanwezig was een 40-tal leden. De voorzitter, de heer D. Kooiman, opende de vergadering met een welkomstwoord, daarbij een al gemeen overzicht gevend van de Bank. Hieruit bleek, dat de toestand florissant genoemd kan worden. De secretaris, de heer J. Bikker W.Azn„ las daarna de no tulen, welke werden goedgekeurd. Uit het Jaarverslag bleek, dat de Bank' op 1 Jan. *39 275 leden teldê en 214 rekening-cou ranthouders, 91 voorschotten werden ver strekt, terwijl het aantal spaarboekjes 996 bedraagt. Daarna somde de voorzitter bij de re kening en verantwoording 1938, het ver slag dezer rekening en balans op, waar bij eenige leden inlichtingen vroegen en opmerkingen maakten, welke voldoende beantwoord werden. Besloten werd, we derom f 2000 van de winst af te schrij ven van het oprichtingsbedrag van het Bankgebouw. Het bestuurslid, de heer D. Kooijman en het lid van de raad van toezicht, de heer A. Bikker, werden met groote meer derheid herkozen. Het voorstel om de functies van plaatsvervangende bestuurs leden op te heffen, werd goedgekeurd. Een voorstel inzake vacantiegelden werd ter beoordeeling overgelaten aan de com missarissen, die deze post nader kunnen vaststellep. Medegedeeld werd dat de in leggers 29/4 genieten en de nemers 33/4 te geven hebben. Na de mededee- llng dat de kassier, de heer A. Duljm, 1 Aprü zijn zilveren ambtsjubileum als kassier viert, volgde sluiting. Noordeloos. Het echtpaar A. Advokaat van Kekejn heeft onder zeer groote be langstelling zijn 25-Jkrige eebtvereeni- glng herdacht 's Avonds bracht de mu- zlekvereen. „Volharding", waarvan „Amel de Post" werkend lid is, een serenade. Ottofand. In de collectezakjes bij de Wed. Herv. Kerk zijn reeds twee Zonda gen achtereen, telkens twee giften gezon den, als een dankoffer voor gevierde ver jaardagen. Ziekenfonds Steunt Elkander. Schelluinen. In een druk bezochte ver gadering in café De Bruijn heeft het zie kenfonds „Steunt Elkander" zijn 25-ja- bestaan gevierd. Uit een rede van den voorzitter, den heer A. M. Zanen en uit een rapport met met verwonderde oogen om zich heen. „Bent u het dokter Rainer?" vroeg hij fwak. „Ben ik dan in Lengenbacb?" De arts bevestigde zijn vraag en infor meerde vol hartelijke deelneming naar zijn toestand. Toen bewoog von heinin gen echter afwerend zijn" verbonden hoofd. „Ik geloof, d%t niet veer meer van mij te maken zal zijn, dokter! Di? bee- nen die beenen! zijn ze dan heele- maal gebroken, ik voel ze zelfs niet eens! En die koude die vreeselijke koude! Kon u maar wat doen, om me wat te verwarmen!" Men trachtte natuurlijk hem gerust te stellen omtrent zijn verwonding, die naar de meening der doctoren, beslist doode- lijk was, en het leek, alsof hij geloof schonk aan hun bemoedigende woorden. Hij vroeg hoe laat het was en toen men hem zeide, dat het nog enkele mi nuten voor middernacht was, gaf hij den wensch te kennen, den waard van het hotel te spreken. In de veronderstelling dat het voor een of andere testamentaire beschikking was, haastte men zich aan zijn verzoek te voldoen en met een goed aardige uitdrukking op zijn gelaat kwam de brave Hann-Tobl aan zijn bed. „U moet niet boos zijn, beste Hann- Tobl, dat ik U zooveel last veroorzaak, fluisterde de gewonde met een zwakke poging tot glimlachen, „en u moet mij bovendien nog een kleinen dienst bewij zen. Het is dringend noodzakelijk dat ik juffrouw Seijfried terstond spreek. Wilt alstublieft één van de kamermeisjes naar boven sturen om haar te wekken? ZU weet natuurlijk nog niets niet waar?" „Neen, baron, zij kan niets weten, want zij is al sinds gisteravond niet meer hier. namen en- «cijfers, voorgelezen door den secretaris, den heer L. F. Kootstra, bleek, hoe de 25 jaren voor het fonds verloopen zijn. Opgericht door i8 leden, heeft het streven naar samenwerking en opbouwen de vereeniging geleidelijk sterker ge maakt. Soms moest het bestuur, aldus de voorzitter, schijnbaar hardvochtig zijn, maar daardoor kon men lankmoedig en zacht zijn tegenover hen, die langdurig lijden moesten. Schriftelijke gelukwen- schen waren Ingekomen van een zieken fonds te Stolwijk, van den heer D. van Rijswijk, van den heer A. M. Zanen Wz., aannemer te Arkel en van den heer M. 't Lam, lid van de gemeenteraad té Ar kel J)e vergadering ls o.a. bijgewoond door burgemeester J. G. Diepenhorst, die namens het gemeentebestuur zijn geluk- wenschen uitgesproken heeft en die ge wezen heeft op de schoone deugden» die den grondslag Van het fonds vormen: Gemeenschapsgevoel, kameraadschap, enz. En dat in deze tijden, waarin zooveel uitingen van haat waar te nemen zijn. De voorzitter, die zijn functie reeds 20 jaar vervult, heeft naar veel zijden dank woorden gesproken, ook tot de donateurs wier aantal jnog te klein ls. Het bestuur van de mondaccordéon- vereeniging D.O.K. heeft het besluit tot het houden van festival op Tweed Pink sterdag ingetrokken, o.a.- omdat de tijd van voorbereiding te kort blijkt. De gemeenteveldwachter, de heer W. Versluis, die op 1 April gepensioneerd wordt, zal nog als tijdelijk politieman blijven dienst doen, omdat zijn opvolger nog niet benoemd ls. De Statenverkiezing. Schelluinen. Maandagavond heeft de heer Mr. E. J. Hamburger uit Dordrecht op uitnoodiging van de afdeeling der S. DAP. in een flink bezette zaal gespro ken over de beteekenis der verkiezing voor de Prov. Staten. Door deze stem ming hebben we invloed «op de samen stelling der Eerste Kamer en van de Gedep. staten, die de meeste daden der gemeentebesturen al of niet moeten goed keuren. Ook doen de prov. staten de laatste jaren heel wat voor zaken als t.b.c.-"bestrijdlng, zuigelingenzorg, onder wijs aan zwakzinnigen, openbare lees zaal, electriciteits- en watervoorziening enz. De S.DAP. wil, dat ze nog meer dan tot dusverre zal doen aan werkloosheids bestrijding. Onze stem, zoo zei de spre ker, moet'ook een uitspraak zijn over de regeerlngs- en de internationale poli tiek, over het toenemende streven naa* handelsprotectie, enz. Vrij uitvoerig besprak de heer Ham burger het optreden der NJ3.B., de daden der dictatoriaal regeerende landen en de lijdelijke houding, der groote democra tieën. Hij vond, dat Chamberlain's woor den, dat de vrijheid boven den vrede gaat ons uit het hart gegrepen zijn. De matte tygen ym openden zich wijd en staarden den waard verschrikt aan. „Niet meer hier? Wat wilt m daarmee zeggen?" ..Dat zij vertrokken is, baron geheel ^onverwacht. Ik moest een extra rijtuig voor haar besteilen, want zij wilde be slist dén nachttrein naar Italië nog ne» merk" Leiningen steunde dof. Wel «en minuut lag hij onbewegelijk, toen vroeg hij met nauwelijks hoorbare stem: „En heeft zij alles meegenomen ik bedoel alles, wat zij aan bagage meege bracht heeft?" „Maar natuurlijk alles, daar het niet haar bedoeling was, nog weer terug te komen." „Neen, dat ls zoo, zij zal nooit terug- komen," Drevelde de gewonde. „En ik hid betmoetëh weten ik kende haat im mers maar al te goed." „Kan ik u soms nog met het aan U ander van dienst zijn, baron?" vroèg de waard na een oogenblikje. Hij stelde deze vraag eenigszins be klemd, want de in het oogloopendb ver andering op het gelaat van baron ton Leiningen, de plotseling onmiskenbaar te voorschijn tredende kenteekeneü van den naderenden dood, wekten zijn be zorgdheid op. „Misschien kan ik voor u aan iemand schrijven of telegrafeeren." De verongelukte maakte een ontken nende beweging met zijn hoofd. „Heeft zij niets voor mij achtergelaten, Hann-Tobi? Geen boodschap geen brief zelfs geen enkele regel?" „Niets baron! Maar misschien heeft zij het wel door de groote haast vergeten Want zij was bij haar vertrek zoo ge jaagd, als ik het bijna nog nooit bij een gast gezien heb."

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 2