Ül SCH00NH0VEN5CHE COURANT I De ommekeer in de Britsche Politiek. Mr. P.J. OUD I ’■r „Insulind e” w. rijneveld, Haven 66 - Tol. 91 Schoonhoven 4 HET KOGELVRIJE GLAS. 1 6 N». 8103. ZESTIEN BLAD ZIJD EK WOENSDAG 5 APRIL 193» 939 Stemt no. 1 van lijst 8 iemand K. zoo thans heeft tl Vraagt toezending staalboeken ffet met leer, ook mahonie eiken de en het ▼an Italiaansche iets klein Fauteuil enz, jnhoven. Modern Behang 1838 post f cents Voor Volkseenheid, Samenwerking en Verdraagzaamheid: Rook- en Pruimtabakken vanaf 5 cent per half ons Vraagt zc Uwen winkelier of bij: Meer dan 10.000 rollen voorraad Alleen-verkoop van deze patronen. Prijzen vanaf 6 cent. Alles voor schilder, Behanger en beglazer. heeft voor het Albaneesche volk en waar van het Albaneesche volk herhaaldelijk de tastbare bewijzen gezien heeft. Het ligt niet In de bedoeling der Italiaansche regeering 'n aanslag te doen op de onaf hankelijkheid en de onschendbaarheid van Albanië.” Hoewel dit bericht dadelijk zonder meer een gerucht is genoemd, zooals er de laatste weken zoo vele de ronde heb ben gedaan, is het zelfs in een nieuws bulletin van de B.B.C. medegedeeld. Het heeft natuurlijk in breede kring groote ongerustheid gewekt, zonder dat daartoe eenige redelijke aanleiding bestaat. Het spreekt vanzelf, dat aan dit gerucht geen waarde moet worden toegekend, maar anderzijds Is het verklaarbaar, dat het publiek voor dergelijke alarmeerende be richten ontvankelijk wordt gemaakt door verklaringen ais die van lord Stanhope. De admiraliteit heeft dan ook later aan de Britsche pers verzoent de verklaring van lord Stanhope niet te willen publi- ceeren, om redenen van landsbelang. Blijkbaar wordt ze onverantwoord ae- acht omdat de luchtdoelkanonnen van de vloot sinds de „kleine mobilisatie” In het algemeen altijd bemand zijn. Men verwacht, dat het Lagerhuis Stan hope ter verantwoording zal roepen over zijn Woorden. Verschijnt Maandag, en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven maanden 135; per Met verzekering 15 i Minister Beek te Londen. Een hartelijke ontvangst. Kolonel Beck, de Poölsche minister van buitenlandsche zaken, Maandagmid dag te Londen aangekomen. Toen hij uit de trein stapte, werd hij allereerst ver welkomd door den minister van Buitenl. Zaken, lord Halifax, die zich direct na zijn rede in het Hoogerhuis naar het sta tion had begeven. Ook de leden derPool- sche ambassade*te Londen waren ter be groeting aanwezig. Bij het verlaten van het station werd Beek door de menigte toegejuicht. Kolonel Beek heeft het avondmaal ge bruikt bij den Poolschen ambassadeur. Naast de politieke besprekingen, die Beck met Chamberlfein en Halifax zal voeren, zal de Poolsche minister zekere economische en handelskw^sties in groo te trekken bespreken. Men vgrneemt, dat waarschijnlijk deskundigen naar Londen zullen komen, indien -wen economische overeenkomst wordt gesloten. Naar ver luidt, zal Beek Vrijdag met de noord-ex- press naar Polen terugkeeren. Gisteren hebben de Britsch-Poolsche besprekingen vrijwel de geheele dag ge duurd. £e zullen hedenmiddag worden hervat. Officieel is medegedeeld, dat zij gun stig verloopen. Een nadere verklaring zal echter niet worden gepubliceerd, voor dat zjj beëindigd zijn. JAN BROUWER HAVEN 63-SCHOONHOVEN De beste merken! - De laagste r NIEUWSBLAD VDORZUIDHOLLAND EN UTRECHT e meer. Tetef. 20. TeL-Adreu: Vannooten. B. A W. M. VAN MOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 28. Postrekening 13783. ABONNE’S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, rijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, 9 n n n 6 0 0 .3 o 0 9 o o i n n a n van De verzekerde moet in het Z U V ongMchlttbeld.OU» overlijden. J U V van hand ot voet, 4 U U van een oog.1 U U van een duim. O 0 een anderen vinger. bezit MJn van een polls. Een geschiedenis-hoofdstuk op zichzelf. daan gou worden de wereld door geweld te overheerschen. Zooals Greenwood gezegd heeft, vervolgde Chamberlain, kan de zaak niet ophouden op het punt, waar zij staat. RECLAME-AANBIEDING! RIJWIELEN met rrmnaaf, kast en drager vanaf ƒ25-- BUITENBANDEN t85 ct. KETTING KASTEN 75 ct. JASBESCIIERMERS 65 ct. Tevens nog enkele Jongens Rijwielen bij J. K. S N O E I - Rijwiel- en Naaimachine handel - Stadhuisstraat 79 t Louikerstraat 43 n Schoonhoven glas om hem is opgetrokken, uit vrees namelijk, dat een door die voortdurende angst uit het evenwicht geraakte Duit- scher zou schieten op den man, die het land zoolang in spanning houdt. Dat kogelvrije glas lijkt ons een ver blijdend verschijnseL We gelooven niet dat Hitler ooit ernstig er over gedacht heeft zich te gaan meten met bijna alle andere staten van Europa, maar hij heeft wel de schijn gewekt daarvan. Nu kan voor hem het gunstige oogenbllk geko men zijn voor een eervolle terugtocht. Reeds heeft hij zijn geliefde term „eischen” gewijzigd in „voorstellen" je gens Polen en voorstellen kunnen worden afgewezen zonder dat er verder akelige dingen behoeven te gebeuren, maar met eischen is dat niet het geval. Hij heeft door zijn kogelvrij glas kunnen v/aar- nemen, dat de mogendheden zich niet langer door zijn boos gezicht laten bang maken, dat zij besloten en aaneengeslo ten gereed staan om zijn hand te grij pen, als die zich wederom mocht uit strekken naar een anders bezit en dat hij hen niet opnieuw kan paaien met be loften, waaraan hij zich niet zal houden. Hitler is misschien wel eenigszins be kend met de stemming in Duitschland, niet geheel, want daarvoor staat hij te ver buiten het volk en is hij te secuur omsloten door wachten en raadslieden en hovelingen, die hem niet meer vertellen dan zij goed voor zich zelf achten, terwijl hij in de bladen niets anders kan lezen dan on matige lof over zichzelf. Hij zal echter wel weten, dat niets zoo gevaarlijk voor hem zou zijn als werkelijk op een oorlog aansturen, dat het gevaar dan zou drei gen binnen en buiten de grenzen en dat dan geen kogelvrij glas hem meer zou kunnen beschutten. Dit gevoegd bij de besliste taal van de Fransche en Engelsche eerste ministers kan voor Europa even geruststellend werken, als het glas waarachter Hitler heeft gesproken. Nog niet aan het einde. Als deze politiek die der Dultsche re geering zou zijn, is het volkomen duide lijk, dat Polen niet het eenige land zou zijn dat gevaar loopt, en de politiek die ons gebracht heeft tot onze verzekering voor Polen, kan natuurlijk niet bevre digd of ten uitvoer gelegd worden, indien wij ons zouden beperken tot een enkel geval, dat zich tenslotte misschien niet eens zou voordoen. (Het einde van deze zin ging in de toejuichingen verloren). De laatste gebeurtenissen hebben te recht of ten onrechte alle staten, die aan Duitschland grenzen, bezorgd en onze ker gemaakt ten aanzien vaftDuitsch- lands toekomstige plannen. Indien dit aan een misverstand zou moeten Worden geweten, en de Dultsche regeering nooit een dergelijke gedachte zou hebben ge koesterd, dan zouden overeenkomsten ter verzekering van de onafhankelijkheid dezer landen nooit -in werking treden en zou Europa geleidelijk in een toestand van rust komen en het bestaan der over eenkomsten wellicht zelfs vergeten wor den. Laat-men hierop den nadruk leggen: wat ook het resultaat mag zijn van de besprekingen, thans tusschen Engeland en die andere landen gevoerd, zij hou den geen bedreiging voor Duitschland in zoolang duitschland een goede buur zal zijn. Chamberlain kwam tenjg op de ge ruchten over een omsingeling van Duitschland en zeide: „Die gedachte is« fantastisch. Wat wij voeren, is een poli tiek van zelfverdediging”» Engeland vu duidelijk. Voor zoover de regeering kan bijdra gen tot het herstel van het vertrouwen door duidelijke woorden, hebben wij on ze plicht gedaan en de wil van dit volk vertolkt. Ik vertrouw, dat onze actie, die inge zet, maar niet geëindigd is, zal blijken gericht te zijn tegen en niet op de oor log, waarmede niets gewonnen, niets ge nezen en niets beëindigd wordt, maar op gezonder grondslag, waarin de rede plaats van het geweld zal innemen bedreigingen plaats zuilen maken voor weloverwogen besprekingen. Chamberlains rede werd herhaaldelijk door luid gejuich onderbroken. In het Hoogerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaken, Halifax, een verklaring afgelegd, welke ongeveer op hetzelfde neerkwam, als die van Cham berlain in het Lagerhuis. ROME WORDT ONGEDULDIG. Pressie op Frankrijk om be» sprekingen te openen. De „Corriere della Sera” bevat een ar tikel, dat men, zoo niet aan Mussolini persoonlijk, dan toch aan een door de regeering geïnspireerde pen moet toe schrijven. Men leest daarin: Van Fran sche zijde gaat men doorkiet ijewljzen te geven van slecht begrip -A^an onverbid delijkheid ten aanzien van Italië. Uit de couranten, die aan gene zijde van de Al pen verschijnen, ziet men duidelijk de kinderachtige pogingen om elke discussie uit te stellen. „Italië”, zoo schrijft men in Frankrijk, Geheimzinnigheid duurt voort. Intusschen neemt deze tegenspraak het geheimzinnige karakter van deze aange. legenheid met weg. Het is opmerkelijk dat de Romeinsche bladen en de voornaamste provinciale kranten van dit bericht nog geen mel ding gemaakt hebben, ondanks de hard nekkige geruchten over een aanstaande landing van Italiaansche troepen op de kust van Albanië. Ook worden in gezaghebbende Itali aansche kringen te Rome geenerlel mede deelingen gedaan over de verhouding tus schen Italië en Albanië en evenmin ovei de geruchten, dat binnenkort Italiaan sche troepen aan de kust van Albanië zouden worden ontscheept. Verder wordt noch van noch van Engelsche zijde iets meege deeld over het doel van een bezoek, dat de Britsche ambassadeur, lord Perth, gis teren aan graaf Ciano heeft gebracht en dat men ook in verband brengt met de geruchten in kwestie. Italiaansche troepenontscheping in Albanië? Geruchten over spanning tus schen Rome en Tirana. Geruchten duiken op ten aanzien van een spanning tusschen Italië en Albanië. Volgens moeilijk te controleeren in lichtingen, welke uit Tirana, de hoofd stad van Albanië, afkomstig heeten te zijn, zouden de Italiaansche autoriteiten aan de Albaneesche regeering hebben medegedeeld, dat binnenkort Italiaansche- troepen ontscheept zullen worden te Va- lona en op de Albaneesche kust. Dit zou geschieden op grond van Italiaansch-Albaneesche verdrag 1927, hetwelk aan Italië machtiging geeft om Albanië militaire hulp te verschaffen in geval van een buitenlandsche bedrei ging tegen dit land. De Italiaansche troepenontschepii|g zou heden of morgen geschieden. De Albaneesche regeering zou het plan te kennen hebben gegeven weerstand te bieden aan elke poging tot troepenlan ding op haar gebied. Onderhandellngen zouden tusschen Rome en Tirana gaande zijn in verband met een compromis. Albanië duldt geen protec toraat. In een te Tirana gisteren gepubliceer de semie-officieele verklaring wordt ge zegd, dat de in het buitenland reeds loo- pende geruchten, volgens welke binnen kort een protectoraat over Albanië zou worden ingesteld, als ongegrond kunnen worden beschouwd, daar Albanië nooit een schending van zijn onafhankelijk heid of onschendbaarheid zou duiden. Tegenspraak van Bart Het radiostation te Bari heeft gisteren het volgende bericht uitgezonden; „De in het buitenland verspreide ^erichten over de toestand en betrekkingen tusschen Italië en Albanië, zijn' tendentieus en on gegrond. Op uitdrukkelijk verlangen van den konlng van Albanië worden bespre kingen gevoerd over versterking van het defensieve verbond tusschen de twee lan den. Men kent de sympathie, die itahé Adrertentiën: 1—8 regels 130, elke regel meer 0.20; derrie plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer". Als de koningin in het openbaar Spreekt kan zij dat doen zonder vrees voor aanslagen en zoo is het met de meeste staatshoofden. Hitler echter neeft Zaterdag gesproken, staande achter een schild van kogelvrij glas en de toehoor ders waren omringd door een uitgebreide macht van S. A. mannen. Vroeger was dat zoo niet, toen sprak ook Hitler zon der dat zulke in het oog loopende veilig heidsmaatregelen genomen werden. Er moeten bepaalde redenen zijn waarom men het nu noodig achtte den leider van het Derde Rijk te beschermen tegen ko gels. Zij, die met de bewaking van den rijkskanselier belast zijn, hebben het dus niet voor onmogelijk gehouden, dat op hem een aanslag gepleegd zou worded en als zij dat doen, dan moet het hun bekend zijn, dat de ontevredenheid zoo veel grooter geworden is, dat nu kogel vrij glas noodig is. Dat is vrijwel alles wat we weten om trent de stemming in Duitschland. Het Siëg-Heil geroep beteekent niets. Toen Cfomwell tot Protector benoemd was en hij zijn glorieuse Intocht hield, wees van zijn gevolg hem op de groote menigte, die gekomen was om het te zien en toe te juichen. „Er zouden er nog meer zijn en ze zou den nog harder schreeuwen als ik op weg was om gehangen te worden,” antwoord de hij bitter. „Die woorden mogen ook geleien voor Hitler. Over de toeneihende grootheid van het Dultsche rijk schijnen in Duitsch land de meeningen sterk verdeeld te. zijn; we hoorden van eenige onderdanen’ van Hitler, dat velen daarmede niet in genomen zijn en dat de geestdrift voor een groot deel kunstmatig of op bevel te voorschijn geroepen wordt. Maar op een ander punt zijn de meeningen vrijwel on verdeeld, dat is dat men daar niets meer vreest dan een oorlog. Sinds maanden speelt Hitler met dat gevaar, telkens weer worden In Duitschland de gemoederen verontrust met de kans op oorlog en het is misschien daarom dat het kogelvrije Alarmeerende geruchten in Engeland. Zaterdag een Dultsche lucht aanval! Hoe onrustig de stemming in Engeland sinds de jongste politieke gebeurtenissen is en hoe men er zich door allerlei dwaze geruchten laat beïnvloeden, blijkt uit het volgende: Gisteravond heeft de minister van ma rine, lord Stanhope, bij da vertooning van een film aan boord van het vliegtuig- moederschip „Ark Royal” eert rede ge houden over de ernst, waarmede men daar de toestand beschouwt. Hij zeide o.m.: Even voordat ik het gebouw van de admiraliteit verliet, moesten orders wor den gegeven, dat de vliegtuigafweerkja.- nonnen van d^> vloot bemand moesten worden. Dat verklaart, waarom er hier zooveel leege stoelen zijn. Aan een vertegenwoordiger van de pers verklaarde lord Stanhope later: „Het officieele antwoord op uw vraag is, dat de vloot voorzorgsmaatregelen neemt en dat zij als steeds gereed is.” De woorden van Stanhope hebben na tuurlijk nogal indruk gemaakt en het pu bliek heeft er repds een verklaring voor gevondenDe directe aanleiding, tot deze maatregel zou zijn, zoo zegt men, dat uit Berlijn verluidde, dat Hitler van plan zou zijn reeds as. Zaterdag een snelle overval op Engeland te doen en zonder eenige voorafgaande waarschuwing en zonder eenige oorlogsverklaring de En gelsche vlootbases zou doen bombardee- ren om door een onverwacht vernieti gend offensief een „bLksemoorlog” te - pinnen 1 ENGELAND VOERT GEEN OMSINGE- LINGSPOLITIEK. Duitschland behoeft zich niet bedreigd te gevoelen. Minister-president Chamberlain ïn het Lagerhuis Maandag nogmaals ee nige nadere verklaringen afgelegd over de Britsche buitenlandsche politiek. Het debat over de internationale toe stand werd geopend door den arbeiders- afgevaardigde Greenwood. Hij zeide op grond van Chamberlains verklaring te hopen, dat thans de plannen voor we- derkeerlge bescherming en verzekering zich veel verder zouden gaan uitbreiden. Greenwood verklaarde te gelooven, dat, wanneer het Huis uiteen zou gaan, de wereld duidelijk zou weten, dat er in En geland een algemeene afschuw over de laatste gebeurtenissen in Europa bestaat en >dat het Britsche volk bereid Is met alle andere volken samen te werken bij het opwerpen van een machtige en on neembare barricade tegen aanvalspoli- tlek. Chamberlain „wees er in zijn antwoord op, van hoe groot belang de wijziging van Engeland s politiek voor dat land zelf is. Dat wij- van onze traditioneele denkbeelden zijn afgeweken, zoo zei hij, vormt een zoo belangrijke gebeurtenis in de Britsche politiek, dat ik meen te mo gen zeggen, dat het een hoofdstuk op zichzelf zal zijn, wanneer de geschiede nis zal worden geschreven. Reeds in Sep tember heb ik gewaarschuwd voor de mogelijkheid van zulk een wijziging r.ls ■wij thans onder het oog zien. De premier herinnerde eraan, dat hij onlangs had gezegd, dat Engeland geen vage verplichtingen, die bij onvoorziene omstandigheden van kracht zouden wor den, op zich moest nemen, doch wat wij thans op ons nemen is een vast omlijnde verplichting, geldende voor een zekere omstandigheid, nJ. dat een poging ge-

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1