psM SCH00NH0VEN5CHE COURANT Mb De Britsch=Poolsche overeenkomst. De spanning tusschen Italië en Albanië. ste PAASCH-GEDACHTEN zr in Schoonhoven van naar Misn n van Duitsch-Italiaansc^ militair overleg. Wederzijdsche steun bij bedreiging der onafhankelijkheid. LEBRUN BLIJFT PRESIDENT VAN FRANKRIJK. ZESTIEN BIADZUDKN VBLIDAG 1 APRIL 1999 NO. UM Pe MARCWM A UN l’ intT "DOT ■oor rtne 'oor K. hooebovea ALBERT LEBRUN. der afgevaardigden donderend applaus van rechts, olsbroek bij het concentratiekamp Plaza Toros. t weiland nog, tagdt kenijder woude. Gulden bij levenslange ongeschiktheid. Gulden bij verlies van hand of voet. sluiten eêh van had vrej bier istje hen )JE van ling ad- Een mededee- van een over- v.i 24 of 38 Gulden bij verlies van een oog. te Schiedam, van De verzekerde moet in het bezit zijn van een polls. beat »oi og Eind IUSBRIKJE ip. Fr. br., jrijs, onder v. d. Blad. ikenhouten {las, zg.a.n. ST ZANTEN, onbaatzuchtig een land toch kan zijn. Maar toen Is een keer gekomen. Ko- nlng Zogoe lonkte weer naar Yoego Sla- vië, de Italianen in Albanië werden steeds minder populair en Zogoe kreeg oneenigheid met zijn Italiaansche raads lieden. De verhouding tusschen de twee landen is daarna eerder gespannen dan vriendschappelijk geworden en het zou dus best kunnen zijn, dat Mussolini-zijn Na de lijdensweek, na Golgotha, komt de verrijzenis. Maar ook na het Halleluja van den Intocht in Jeruzalem volgden de dagen van smart en pijn. Na de sombere en koude winterdagen begroeten we het licht, dat de geheele schepping tot nieuw leven roept. In de natuur zien we het le ven trlomfeeren over den dood, sneeuw klokjes en crocusjes zijn er geweest, de eerste tulpen wiegen hun kleurige kelken op de slanke stengels, de boomen zijn overgoten met een jong groen, van zoo mooie tint als men het geheele verdere jaar niet meer te zien zal krijgen, in den mensch zelf breekt de diep menschelijke vreugde open op zonneschijn en lente mildheid. Doch wel bezien is het een ar melijke en onzekere vreugde, immers we weten, dat achter de lente, de zomer komt en dan weer de kille herfst en de harde winter. We verblijden ons elk jaar weer over het voorjaar, we geven ons er geen rekenschap van, dat we bij die te rugkeer ook elk jaar een jaar ouder zijn geworden en dat er eens een voor jaar zal zijn dat we niet meer aanschou wen, De jaren komen en gaan, de eeuwen desgelijks, doch we nemen steeds waar, dat toch altijd weer de lente opnieuw vreugde brengt, dat ieder jaar de vlinder weer uit de rups te voorschijn komt, dat het graan In de aarde gelegd moet wor den en sterven om vrucht te kunnen brengen. Altijd weer en overal zien we de herleving, de hernieuwing, het licht dat ba de duisternis komt. In de uitermate spannende tijden, wel ke ons geslacht moet doormaken, is het (wel goed om daaraan te denken en zich DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Ged. Staten hebben bericht, dat, aan gezien de financieele toestand der ge meente het zonder noodhaak prijsgeven van baten niet gedoogt, tegen het vrij stellen van belasting van sportwedstrij den en sportdemonstraties, waartoe in een vorige raadsvergadering was beslo ten, bezwaar bestaat. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. de raad voor, de vermakelijkheidsbelasting voor die wed strijden en demonstraties weer in de hef» fingsverordening op te nemen. POST MET PASCHEN. Op le Paaschdag zal van 12 tot 12.30 gelegenheid bestaan tot het afhalen van correspondentie. Op 2ë Paaschdag wordt te 8 u. 45 een bestelling uitgevoerd en heeft geen afgifte van, correspondentie Ulaatz debiteurenboek doorkijkend, de groote posten gezien heeft, welke Albanië hem schuldig is, en dat hij die nu wil gaan innen of er land voor gaan bezetten. Zogoe is in de eerste plaats patriot en zijn ideaal is een vrij Albanië, dat is het zelfde wat alle Albaneezen voorstaan en als Italië het land wil bezetten, zal het vermoedelijk wel tot strijd komen. JNDJE, Wit rt. Tegen ezorgen bij Polsbroek. Bespreking te Innsbruck. Blijkens een bericht vai\ het D. N. B. uit Berlijn, heeft de chef van het opper bevel der Duitsche weermacht, generaal Keitel, Woensdag en Donderdag te Inns bruck een samenkomst gehad met gene raal Parlani, Italiaansch ontjer-minister van oorlog en chef van de generale staf. Bijzonderheden omtrent hun besprekin gen worden niet vermeld. I BOEREN- p, en eea 3DER. rmweg 344 schreeuwden „aftreden”, doch de groote meerderheid der parlementsleden ver hief zich van hun zetels om geestdriftig te applaudiseeren. Temidden van het tu mult zette Jeanneney de voorlezing van het resultaat voort. Spanje gezonden. Britsch-Fransche informatie te Burgos. schalk Pétain, Fransche ambas- te Burgos en sir Maurice Peter- itsch ambassadeur, hebben geza- te Burgos inlichtingen ingewon- ntrent Italiaansche troepen bewe- Spanje. Zij hebben de Burgos- ig om uitleg gevraagd inzake lan- m 4000 Italiaansche soldaten te Verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft minister-presi dent Chamberlain Donderdagmorgen me degedeeld, dat Engeland en Polen bereid zijn( een overeenkomst van blijvende en wederkeerige aard aan te gaan, ter ver vanging van de tegenwoordige tijdelijke en eenzijdige verzekering, welke de Brit- sche regeering aan de Poolsche heeft ge geven. In afwachting van de voltooiing van een permanente overeenkomst heeft Beek de verzekering gegeven, dat de Poolsche regeering zich verplicht zou achten tot het verleenen van bijstand aan de Brit- sche regeering onder dezelfde omstandig heden als die, welke in de tijdelijke over eenkomst zijn bedoeld. Het doel van de blijvende overeen komst zou zijn, Engeland en Polen we- derzijdsche bijstand te verzekeren, inge val van eenige bedreiging, direct of in direct, van de onafhankelijkheid vaneen der belde landen. centrum en een gedeelte van lings was het antwoord. De communisent bleven schreeuwen „aftreden”, waarop de ande re parlementsleden de Marseilalse aan hieven. Jeanneney deed het proces-ver- baal goedkeuren en verklaarde de zitting der nationale vergadering gesloten. De herbenoeming van Lebrun heeft te Parijs in het geheel geen verrassing ge wekt: zij is met de grootste voldoening ontvangen en vormde overal het gesprek van de dag. In sommige winkelétalages heeft men het portret van Lebrun, om geven door lint in de Fransche kleuren, geplaatst. Albert Lebrun heeft reeds een welbe steed politiek leven achter de rug. Hij werd 29 Augustus 1871 te Mercy-le-Haut geboren, bezocht de polytechnische school en de school voor de mijnen, werd inge nieur, doch heeft dit beroep niet uitge oefend. Reeds in 1898 werd hij gekozen tot conseiller general (lid der provinci ale staten) en in 1905 was hij voorzitter dezer departementale vergadering. Sedert vijf jaren was de heer Lebrun toen al afgevaardigde voor Briey in de Kamer, en zijn mandaat eindigde pas in 1920, toen hij senator werd voor zijn departe ment Meurthe en Moselle. Lebrun de kwesties, o.a. een nauwkeuriger om schrijving van de verschillende wijzen, waarop de noodzaak van dergelljken bij stand zou kunnen ontstaan, een nadere studie vereischten alvorens de perma nente overeenkomst kan worden voltooid. De bovenbedoelde afspraken niet de mogelijkheid uit, dat eèh van belde regeerlngen afspraken maakt met andere landen in het algemeen belang van de versteviging van de vrede. Chamberlain deelde ook nog mede, dat minister Hudson te Warschau een aan tal moeilijkheden uit de weg had kun nen ruimen, welke zich hadden voorge daan ten aanzien van de werking van het handelsverdrag met Polen, en met de betrokken ministers de ontwikkeling de Poolsche industrieele uitrusting kunnen bespreken. Voorts verklaarde Chamberlain dat Hudson tijdens zijn verblijf te Mos kou de Instemming van de sovjet-regee- ring had weten te verkrijgen met het openen van onderhandellngen te Londen Men was hej er over eens» dat begasV over een nieuw verdrag. handelingen inzake konlng Zogoe’s voor stel om het Italiaansch-Albaansche ver drag te versterken. Albanië, zoo deelde Chamberlain me de, heeft tegenover Engeland ontkend, dat het condities zou aanvaarden, welke zijn onafhankelijkheid en souvereinitelt zouden schenden. Natuurlijk volgt de Brltsche regeering alle ontwikkelingen van nabij. Op de vraag, of de Brltsche ambassa deur te Rome de aandacht der Italiaan sche regeering gevestigd heeft op 'tfelt, dat Iedere verandering in de toestand In de Mlddellandsche Zee in strijd is met het Britsch-Italiaansche accoord, ant woordde Chamberlain er zeker van te zijn, dat de Italiaansche regeering zich de bepalingen van het accoord terdege voor oogen houdt. Toen gevraagd werd, of de Brltsche regeering eenlg belang in Albanië had, antwoordde Chamberlain: Geen recht- streeksch belang, doch wij hebben een algemeen belang bij de wereldvrede. Op de vraag, wat de aanwezigheid van de Italiaansch» oorlogsschepen betee- kende, antwoordde Chamberlain, dat hij dit niet kon zeggen. Ik heb, zelde hij, het Huls slechts de inlichtingen gegeven, waarover de regeering beschikt. er rekenschap van te geven, dat we niet weten wat de toekomst zal brengen, maar dat we er in elk geval volkomen zeker van mogen zijn, dat ook deze bange tijd een einde zal nemen, even zeker als $a den winter de lente komt, even zeker zal na de onrust de rust wederkeeren, al moge men er dan bij vermoeden, dat ook daar op weer andere tijden zullen komen. Het voorjaar maakt van ons geen be tere, dieper levende, ernstiger, zelfs geen blijvend gelukkig menschen. Straks kun nen we na de eerste voorjaarsbloemen de weelde niet meer aan en de somer- moeheld, de somer-zatheid komt dan over ons. We vinden het dan weer goed als de herfststormen komen, die al het schoone, welks wording we nu genietend ondergaan, verstrooien en wegvagen. In het leven komt ook de moeheid, de bekentenis dat het al Ijdelheid is. Wat baten ons onze blijdschap, vermaak, denken en zorgen? We zoeken en kijken uit naar een lente, die langer duurt dan enkele weken, naar een blijvende op standing. Het is de schreeuw van het eeuwige, dat in onze ziel is gelegd, de schreeuw om bevrijding, om wederge boorte. De lentesfeer is wel het meest geschikt om het feest van de opstanding te vie ren, zonder dat de wereld der stoffelijke dingen onze aandacht uitsluitend krijgt. We verstaan het Paaschfeest eerst goed, als we daaruit begrijpen, dat de geest heerscht over de stof, dat het graf niet gesloten blijft, maar dat de ziel daaruit opstijgt naar het licht. Men hoorde hem zeggen „daar Alberift Lebrun de meerderheid der stemmen heeft verworven, verklaar ik hem tot president der Fransche republiek geko zen”. Een wikkeling van het land ter hand met bui tengewone rechten boven andere landen. Italiaansche officieren kwamen naar Al banië om het leger te hervormen. In 1926 hebben Italië en Albanië een verdrag on- derteekeqd, waardoor Albanië feitelijk onder Italiaansch protectoraat kwam en een jaar later volgde ïiog een direct mi litair verbond. Men moet nu nog weten dat Italië vele millloenen lire over Albanië heeft ultge- stótt. Zelfs in 1931 was Italië nog bereid om Albanië jaarlijks 10 millloen goudfranken te leenën voor een tijdduur van 10 jaar, vrij van rente. In 1934 is daar nog eens een extra leening bij gekomen en een jaar later weer een. Alles om de finan- tieele positie te verbeteren en de ontwik keling van Albanië te bevorderen. Hoe werd medegedeeld, dat de Itali- s troepen gezonden waren, om de te vervangen, die eenigen tijd waren teruggezonden. furgos wordt gemeldt, dat de mi nisterraad een uitgebreid programma van openbare werken heeft goedgekeurd tot verbetering van het wegennet, de wa terwegen en de havens. De mijnwerkers in de Rlo Tinto koper mijnen te Huelva in de provincie Anda- lusië zullen practlsch verdubbeling van loon krijgen tengevolge van de afkondi ging van een nieuwe loonschaal door hel ministerie der vakorganisaties. De militaire gouverneur van Valencia heeft alle soldaten van het vroegere re- publlkelnsche leger gelast zich te melden Ike regel :t dientt- n handel- vertentiea plaatsing. Drie Italiaansche kruisers te Durazxo «ALBANIË GEEFT ZIJN ONAFHANKE LIJKHEID NIET FRJJS. Wel bereid de meeste eischen in te willigen. Blijkens een bericht uit Rome heeft Donderdag de Italiaansche minister van Bultenlandsche Zaken, Ciano, een onder houd gehad met den Albaneeschen ge zant, generaal Sereggi. Bevoegde kringen Ie Rome blijven weigeren zich uit te la ten over de Itallaansch-Albaneesche be trekkingen en de toestand in het kanaal van Otranto. Te Rome doen echter ge ruchten de ronde omtrent toeneming van de Italiaansche toebereidselen te Bart en Brindisi. Volgens United Press heeft Sereggi te genover Ciano het Albaneesche stand punt in dién zin uiteengezet, dat Albanië Itereld is, de meeste Italiaansche eischen tn te willigen, doch dat Italië moet in- Blen, dat het de Albaneesche regeering en «elfs den koning onmogelijk is, aan het bewind te blijven, indien de onafhanke lijkheid van het land verloren gaat. Se reggi heeft er op gewezen, dat de bevol king van Albanië reeds eenige teekenen van onrust vertoont, als gevolg van de geruchten, die over de onderhendelln- gen met Italië de ronde doen. Hij zelde, ónmogelijk te kunnen garandeeren, dat hde bevolking kalm zal blijven, Indien plotseling wijzigingen zouden komen in •den toestand van Albanië als onafhanke lijk auuverein land. Lebrun is minister van koloniën ge-^ weest. In 1932 werd hij de opvolger van Paul Doumer als president der Fransche republiek. HITLER JEU GD VERPLICHTE DIENST In Dultschland zijn twee verordenin gen uitgevaardigd, volgens welke thans ook de dienst in de Hitler jeugd verplicht gesteld wordt. Alle aangelegenheden der jeugdopleiding gaan van het rijksminls- terie van opvoeding over op den rijks» jeugdleider. Er zijn strafbepalingen opgenomen voor ouders, die geen gevolg geven aan de voorschriften omtrent de aanmelding of 4ie Goedwillig jongelieden trachten af te houden van den dienst in de Hit?» MUSSOLINI EN KONING ZOGOE. De geruchten over plannen, die Mus solini zou hebben ten opzichte van Albh- nlë, zijn zoodanig tegengesproken, dat er ruimte genoeg blijft voor het vermoeden, dat er toch wel iets waars ligt in die be richten. Onwaarschijnlijk is dat zeker niet. Men ziet op het kaartje Albanië liggen aan den ingang van de Adriatl- sche zee en dat land is dus van groote beteekenis voor Italië, maar er zijn nog andere redenen om aan te nemen dat de geruchten op waarheid gegrond zijn. Toen de tegenwoordige koning van Al banië, Zogoe, als vluchteling te Belgrado vérbleef, hebben de Yoego Slaven hem gesteund en hem geholpen om zijn ko ninkrijk weer in bezit te krijgen. Nadat Zogoe op den troon hersteld was, wendde hij zich af van zijn vrienden en redders en schaarde zich aan de zijde van Mus solini. Zogoe’s excuus was, dat hij geld noodig had en dat Yoego Slavië hem daaraan niet kon helpen, maar Italië wel. De Yoego Slaven waren woedend en Albanië werd de ledepop van Mussolini. Het kreeg een serie leenlngen en een Italiaansche maatschappij nam de pnt- HU KREEG 506 VAN DE 900 STEMMEN Versailles heeft beslist. Zooals ver wacht werde is Lebrun herkozen als pre sident der Fransche republiek. Het aan tal stemmen bedroeg in het geheel 909, zoodat de vereischte meerderheid dus 455 was. Op Lebrun werden uitgebracht 508 stemmen, waarmede de president bij eerste stemming herkozen was. De volledige uitslag der verkiezing luidt: Lebrun 506 stemmen, Herriot 53, Bouis- son, Godard 50, Cachln 74, Bedouce 151, Pietri 10, verschillende andereh 44. Te 17.20 uur deelde de president van de senaat, Jeanneney, den uitslag verkiezing mede. De communistische EEN ACCOORD IN ZICHT? D«ze besliste houding van Koning Zog •ou, naar United Press van andere be voegde zyde verneemt, tot een snel re sultaat kunnen leiden. De Itallaansch-Albaneesche bespre- ringen zouden namelijk met spoed zijn rtgezet, ten einde nog voor Paschen een accoord te bereiken. Ilng omtrent het bereiken v«a eenkomst werd gisteren binnen uur verwacht. NIEUWSBLAD VOOR ZU1QHDLLAND EN UTRECHT I MM veaekerlng U cent» mat. TeL-Adree: Vannooten. K. W. X. VAN HOOIEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13753. |pl«MM In _D» Oorcumer-. ABONNT8, dl» Hch aan onze administratie opgevea toot de veraekering, clja volgen» de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA VRANK A A A A Gilden bil levenslange z n n Gulden bij O A A Gulden by verlie» AAA Gulden by verlies 1 ft A Gulden bij verUea r Gulden bil verlies van 2 0 0 0 ongeschiktheid. O U V overlijden. J U U van hand ot voet. J I) V van een oog. 11) U van een duim. 6 0 een anderen vln“er? Het standpunt van Engeland. Chamberlain been In net Lagerhuis medegedeeld, dat een Italiaansche krui ser en 2 kleine Italiaansche oorlogssche pen te Durazzo (Albanië) zijn aangeko- men. De premier zelde verder, dat graaf Ciano lord Perth medegedeeld had, dat er zich moeilijkheden hadden voorgedaan btf de Italiaansch-Albaansche onder ton .ANI JOEGOSLAVIË} HONGARIJE ROEMENIE 'Kj* eOCKAJCSI BOELGARIJEgPfi esoru ^...•-•7' Cadiz.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1