1 SCHOONHDVENSCHE COURANT W J Telet. 20. Tel.-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 2S. Postrekening 13703. Plaatst In I De Balkan centrum van de Europeesche politiek. WAT NU NOG? Dam «RH iooi „Insullnde" Mr. P. J. OUD 1 l nw TWAALF BLADZIJDEN. WOENSDAG U APRIL 193» No. BIOS. 71e JAARGANG. Postrekening gereed 'S I I ij niet langer en door voor een chtje tc plaatsen. •13, oorkumB fl geopend. a.d. IJmmI B 17 i. eigen vervoer. beat ent D. WINK Bij den n-, bieten* eiland Tragische vlucht van een Koningspaar. Naar Griekenland uitgeweken. De nadering der Italianen noodzaakte Vrijdagmorgen, zooals gemeld, koningin Geraldine van Albanië met haar pasge boren kindje, haar familieleden en haar gevolg, de vlucht te nemen naar Grieken, land. Vóór haar vertrek ontving de koningin van haar gemaal een boodschap, getee. kend: „Zog, ergens aan het front, bij de kust; met mijn soldaten." Deze boodschap luidde: „Zeg de wereld, dat wij ons tot het laatste zullen verweren.” Dadelijk na haar aankomst te Florina (in Griekenland) heeft de koningin, die jelJ »Qg te mis èb te vsigioeiA km 03 per post 15 cents meer. )AMES- en een in prima staat. Kadljksche gambacht. Rook- en Pruimtabakken vanaf 5 cant per half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij: W. R1JNEVELD, Haven 66 - Tol. 91 - Schoonhoven regels 1.30, meer 0.20; derde halve prijs. Adver- rorden gratis „De Gorcumer”. leger te versterken was het Intrekken van alle Paaschverloven in geheel Frank rijk. dit plan enkele dagen worden uitgesteld. maar het heat, dat tijdens de jongste Britsche minist^raau stemmen zijn op- geeaan ten van een verkiar.ng. dat Engeland zoi vechten ter "erdedi- ging van de onafhuixi'jkaeid van Grie ken;, rd en Turkije. Mussolini blijkt een groot bewonderaar ♦an Hitler te zijn, zoodanig zelfs, dat hij hem nauwgezet volgt in zijn systeem en dat haastig navolgt. Van de paradepas tot de Jodenvervolgingen en het bezetten van andere landen. De bezetting van Al banië was van het begin tot de victorie een getrouwe copie van het Duitsche stelsel. Eerst berichten over mishande lingen van Italianen in Albanië, zooals de berichten qver de. vervolgingen der Dultschers in de landen, waarnaar Hit ler’s begeerte uitging, daarna de inval en tenslotte de betuiging van het veroverde land, dat zij zoo gelukkig waren met de komst van de roovers. Het spreekt wel vanzelf dat de landen, die nog niet zoo gelukkig zijn om door een dictator in bezit te zijn genomen, zich nu ongerust maken over hun toe komstig lot en zich beangst afvragen, wanneer in hun land Duitschland of Ita lianen mishandeld zullen worden. Aan de zerzekerlgen van de regeerders van Duitschland en Italië, dat zij geen plan hebben nieuwe overwinningen te gaan behalen, zal wel niemand meer eenige waarde hechten. De staatslieden en di plomaten confereeren, zoo vernemen we. Men kan niet zeggen, dat zij daarin niet ijverig zijn of dat zij het de wereld laten ontbreken aan opgaven van het aantal hunner bijeenkomsten en we mogen ver wachten, dat op die conferenties ernstige maatregelen besproken worden om aan de hebzucht der twee mannen, die de wereld in spanning en onrust houden, paal en perk te stellen. Het is zelfs vrij zeker, dat na Abessinië, Oostenrijk, Su- detenland, Tsjechië, Slowakije, Memel en Albanië, de machtige democratlën nu de tijd gekomen achten om niet langer zich bij voldongen feiten neer te leggen. Doch wat dan? Het is zeker geen lafheid van die andere landen als zij de twee on ruststokers zoolang laten begaan, maar het is hun geweten dat minder ruim blijkt te zijn dan van sommige staats lieden. ZIJ beseffen wat het zeggen wil om geweld met geweld te keeren, zfj zijn niet dronken van machtsbegeerte, zij we ten dat een oorlog, hetzij men die wint of verliest, den ondergang beteekent van allen. Daarom aarzelen zij zoo lang voor zij het zwaard trekken om rooverijen te bestrijden en blijven zij tot het uiterste trachten om met mondelinge en papieren onderhandelingen het bestaan van Euro pa te redden. Dit moge in het oog van enkelen biet heldhaftig lijken, maar we mogen hun dankbaar zijn dat zij niet te snel het leven van mlllloenen en het wel zijn van een werelddeel op het spel zet ten. Niemand twijfelt er aan of de twee naar roem en grootheid hunkerende mannen, naar mate men hen ongehin derd laat, hun strooptochten zullen voortzetten en de vraag is of zij niet met andere middelen dan met oorlog in be- DE BALKAN ONGERUST. Vrees voor optreden, van Duitsch- land en Italië. De laatste dagen gaan te Boekarest geruchten over de mogelijkheid van een snel optreden van Duitschland en Italië na de inval in Albanië. In kringen, die den spilmogendheden vriéndelijk gezind zijn, beweert men zelfs, dat Duitschland met een plan zal komen, dat ten doel heeft het geheele Balkanschiereiland in een „federaal economisch stelsel” te brengen. In officieele kringen te Sofia verklaart men, dat Bulgarije voornemens is, de sa menwerking met de andere Balkansta- ten voort te zetten ter handhaving van den vrede. Dé Bulgaarsche regeenng, zegt men, is voorstander van de gedachte „de Balkan voor de Balkanvolken”. NIEMDVODRZUIDHDLLANÜENUTREffll Britsche vlootconcentratie in de Middellandsche Zee. Waarschuwing aan Rome. De eenigszins geruststellende uitwer king der verklaringen van den Ttaliaan- schen ambassadeur te Londen heeft in middels Engeland's waakzaamheid niet in het minst doen verslappen. Engeland heeft Italië er van in ken nis gesteld, dat elke nieuwe agressie in de Middellandsche Zee als een vijande lijke daad tegenover Groot-Brittanië zal worden beschouwd. Om aan die waar schuwing kracht bij te zetten, wordt de Britsche vloot in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee saamgetrokken. In de haven van Argostoli, op 't Griek- sche eiland Kephalonia, zijn eenige Brit sche oorlogsschepen voor smker gegaan. Argostoli ligt ongeveer 150 k.m. ten Zui den van Korfoe. De admiraliteit te Londen heeft mede gedeeld, dat echter geen Britsche troe pen op Kor/oe aan land zijn gezet, zoo als te Rome en Berlijn verluidde. Ook Malta versterkt. De kust- en luchtverdediging van Mal ta zijn bij wijze van voorzorgsmaatregel versterkt. De Britsche marine-officleren van de Middellandsche Zee-vloot en van de Royal Air Force te Malta zijn naar hun posten teruggeroepen. Tegelijkertijd wer den orders gegeven, dat de vloot onder stoom moet liggen, om, indien noodig, onmiddellijk te kunnen vertrekken. Ook de civiele personen, die aan de havens werkzaam zijn, hebben een wenk gekre gen, om op hun post te zijn. Amerika veroordeelt Mussolini’s daad. Voorspel van ernstige crisis? Cordell HuU, de minister van bulten- landsche zaken, heeft in een verklaring de gewelddadige inval in Albanië veroor deeld. De minister las deze verklaring tijdens een persconferentie voor, nadat hij telefonisch overleg had gepleegd met Roosevelt. De tekst luidt: „De gewelddadige invasie in Albanië beteekent zonder twijfel een nieuwe be dreiging van de wereldvrede. Het zou kortzichtig zijn, geen aandacht aan deze nieuwe actie te schenken. Iedere bedrei ging van de vrede treft alle naties. De wensch van alle volken, dat hun regee- ringen hen niet in een oorlog zullen storten, doch hen langs wegen des vre- des zullen leiden, wordt hierdoor met voeten getreden.” Zonder een definitief oordeel over de zaak te willen uitspreken, gaf Huil voorts te kennen, dat Italië volgens zijn mee- nlng het anti-oorlogsverdrag van Kel logg heeft geschonden, waarvan Italië en Albanië onderteekenaars zijn. De minister deelde verder mede, dat het afkondigen van een wapen-embargo tegen Italië, op grond van de neutrali- teitswet in bespreking, is, doch spr. voeg de er aan toe, dat een dergelijke actie tot dusver officieel nog niet uitvoerig was overwogen. President Roosevelt heeft de verkla ring van Huil volledig goedgekeurd en de inval in Albanië veroordeeld. Boven dien heeft een hoog regeeringsambte- naar gezegd, dat de regeering de coup tegen Albanië beschouwt als het voor spel van een ernstiger Europeesche cri sis. Albanië vrijwel geheel bezet Groote ovennacht van het Italiaansche leger. Toen de eerste heldhaftige tegenstand der Albaneezen door de groote overmacht der Italiaansche troepen was gebroken en de ontscheping in alle havensteden tege lijk zonder moeilijkheden kon plaats hebben, vorderde, zooals te verwachten was, de verdere opmarsch zeer snel. De eene plaats na de andere viel den inval lers in handen en Maandag was reeds vrijwel geheel Albanië bezet; ook de plaatsen Elbasan, Berat en Skoeratl in het binnenland waren toen in handen van de Italianen gevallen. Zij gebruikten dan ook voor hun over val een leger van 60 a 70.000 man, 175 oorlogsschepen en 400 legervliegtuigen. Zoo werd^met vliegtuigen een geheel regiment Italiaansche grenadiers van Grottaglie in Zuid-Italié naar Tirana overgebracht. Intusschen levert de voltooiing van de „pacificatie”, zooals de Italianen de be zetting van Albanië betitelen, nog moei lijkheden op. Zoo worden nog felle ge vechten geleverd bij Argyrocastro en Al- bassan. Officieren, gendarmes en berg bewoners, onder leiding van de prinsen Sali en Hoessein oud-leerlingen van Saint Cyr strijden verwoed. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, kwam Za terdagmiddag per vliegtuig te Tirana aan, spoedig gevolgd door vliegtuigen met Italiaansche en buitenlandsche journa listen en werden rondgeleid om er zich van te kunnen overtuigen, dat de berich ten over ernstige gevechten en over een bombardement van Durazzo „onjuist en overdreven” waren. Des Zondags keerde minister Ciano per vliegtuig naar Rome terug, waar hij terstond aan Mussolini verlig uitbracht» Vooraanstaande Albaneezen waren in middels belast met het bewind over het land. Deze tijdelijke regeering staat ..on der leiding van den Albaneeschen oud- premier Dj af er Ipy. Zij is direct begon nen met maatregelen te nemen voor nor- maliseerlng van de toestand. Een van de eerste regeeringsdaden was allen vrij te laten, die op bevel van ko- ning Zog waren gevangen genomen on der beschuldiging van politieke activiteit tegen de staat. De Italianen trachten de bevolking voor zich te winnen door het verleenen van materieelen steun. Minister Ciano heeft ter beschikking van verschillende steden 190.000 goud-francs gegteld, ter verdeellng onder 'de armen. Daar in som mige deelen hongersnood heerscht, aldus het Italiaansche persbureau Stefani, wor den een millioen blikken met vleesch en groote hoeveelheden andere levensmid delen, alsmede kleeren en schoenen, naar Albanië verzonden. Aan de kust van Albanië zijn kanonnen opgesteld, die op 70 KM. afstand van de Italiaansche kust staan, zoodat de Italia nen met hun kustbatterijen de Adriati- sche Zee kunnen afsluiten zonder van oorlogsschepen gebruik te maken. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. Met verzekering ABONNE’S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, n a n n Gulden hü levenslange Z ft ft Gulden bij Q ft ft Gulden bij verlies O ft ft Gulden bij verlies 1 ft ft Gulden bij verlies Gulden bij verlies van De verzekerde moet in het L V U V ongeschiktheid. O V V overlijden. J V U van hand of voet. 4 v V van een oog. 1 U V van een duim. O V een anderen vinger. bezit zijn van een polls. RADIOBOODSCHAP VOOR HET GRIEKSCHE VOLK. De Atheensche zender heeft Maandag de volgende boodschap uitgezonden: „Aan het Helleensche volk: teneinde iedere ongerustheid bij de openbare meening in Griekenland weg te nemen, verklaart de regeering, alle elementen te bezitten om in staat te zijn, het Helleensche volk de verzekering te geven, dat de onaf hankelijkheid en onaantastbaarheid van het land volstrekt verzekerd worden. Het Qrieksche volk kan aan zijn vreedzame werk blijven, met de zekerheid, dat zijn regeering voortdurend waakt over zijn veiligheid en zijn eer". Gedeeltelijke mobilisatie in Italië. Anderzijds zijn ook In 11*118 manschap- pen van verschillende lichtingen onder de wapenen geroepen. Volgens Fransche inlichtingen heeft Italië reeds voor meer dan de helft ge mobiliseerd en zouden waarschijnlijk nog meer manschappen avorden opgeroepen. Officieel wordt uit Rome medegedeeld, dat door het onder de wapenen roepen van de geheele lichtingen 1911 en 1912, door het reeds onder de wapenen zijn van de geheele lichtingen 1917 en 1913 en kleine contingenten van de lichting 1919 en door gedeeltelijk onder de wape nen roepen van specialisten van andere lichtingen, de troepensterkte van het Italiaansche leger in het moederland een Indrukwekkend peil heeft bereikt Tenzij zich buitengewone omstandigheden voor doen zullen geen andere lichtingen der de wapenen worden geroepen. Ook Fransche voorzorgs* maatregelen. Oorlogsschepen worden gemaakt. Uit Toulon wordt vernomen, dat ook het grootste deel der Fransche Middel landsche Zeevloot zich gistermorgen ge reed maakte om naar Noord-Afnka en het Oostelijk deel der Middellandsche Zee te vertrekken. Hiermede hebben dus de Britsch-Fransche voorzorgsmaatregelen in geval een nieuwe Middellandsche Zee- crisis mocht uitbreken een aanvang ge nomen. Er is een aantal marine-technici opgeroepen en alle verloven zijn inge trokken. ECO uw dQ Engeland streelt naar ontspanning. Drukke Paaschdagen te Londen. Eenige ontspanning ingetreden. In vrijwel alle landen, doch In het bij zonder in Engeland en Frankrijk, heb ben de berichten omtrent Italië’s geweld dadig ingrijpen in Albanië, felle veront waardiging gewekt, die zich niet alleen in m erpe ^"“^kelen, doch ook in de uitlatingen en gedragingen van regee- ringspersonep. demonstreert. G^durendé^ beide Paaschdagen heeft to Britsche Regeering een krachtige ac tiviteit ontplooid, welke behalve in ka- ^ets- en staf-bespreklngen ook tot uiting kwam in militaire maatregelen en diplomatieke stappen. Ixird Hallifax, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, heeft Zondag den Itallaanschen zaakgelastigde te Londen Guido Crolla, drie maal ontvangen deze besprekingen liet Lord Hallifax Itallaanschen diplomaat er niet over in twijfel, dat de Britsche regeering de ac tie In Albanië zeer ernstig opvatte. De Italiaansche zaakgelastigde gaf daarna aan den Britschen minister in krachtige en onomwonden bewoordingen verzeke ringen ten aanzien van de streng be perkte aard van de Italiaansche actie In Albatu^ dwang te houden zouden zijn. Bijvoor beeld door een economische omsingeling. Dat lijkt zou eenvoudig: laten de andere staten geen grondstoffen meer leveren aan Italië en Duitschland, dan zal men Mussolini en Hitler wel tot inkeer dwin gen. Zoo eenvoudig is dat niet. Daarom al niet, omdat het zeker is dat niet alle landen daaraan zouden meedoen, omdat ook uit die landen goederen komen, die vele anderen noodig hebben, omdat in den oorlog gebleken is, dat zelfs bij een volkomen isolatie Duitschland nog in staat was het vier jaar lang vol te hou den tegen de geheele wereld, omdat bij zoodanige insluiting de twee onbereken- baren misschien daarin een uitdaging zouden zien om oorlog te verklaren. Men kan er zeker van zijn, dat, Indien dit middel mogplijk was, indien het eemg uitzicht bood, het nu stellig zou zijn toe gepast. Intusschen knijpt de tang, waar van de beenen gevormd worden door Ita lië en Duitschland, zich geleidelijk toe en vooral de Balkan ziet zich bedreigd. Reeds gaat het gerucht dat Bulgarije zich in veiligheid gaat stellen door zich aan te sluiten bij de twee totalitaire sta te:^ en Roemenië heeft al een verbond gesloten met Duitschland. Kunnen Engeland en Frankrijk dit toelaten of zijn zij met hun 90 millioen inwoners niet meer opgewassen tegen de 120 millioen der twee autoritaire landen? Verplaatst zich het zwaartepunt in Euro pa en brengt het wentelend rad de on der liggende landen naar boven en de boven liggende staten naar onder? Ón mogelijk is zulks niet, het zou zeker niet de eerste maal in de wereldgeschiedenis zijn, dat zoo’n ma^itsverschuiving zich voonjeed. Voor de twee mogendheden, waarnaar nu elk opbllkt, zijn de omstan digheid niet gunstig. Frankrijk verdeeld In zich zelf, met een koloniaal rijk, dat het nauwelljk beheerschen kan, dat in den wereldoorlog ruim een half millioen gekleurde soldaten uit Afrika haalde, maar dat nu vermoedelijk niet een enkel transportschip meer over zou krijgen en dat te strijden zou hebben tegen drie fronten. Engeland, in geval van oorlog bedreigd in Engelsch-Indië, Palestina, Arable, Egypte, de Middellandsche Zee, het Suez kanaal. Men weet dit alles in Berlijn en Rome heel goed en ook daar om gaan Hitler en Mussolini onbevreesd verder. Hoelang nog? Tot zij bevredigd zijn, tot zij andere landen dwingen tot verzet, tot Amerika en Rusland ingrij pen, tot Japan zich bij hen voegt, tot En geland en Frankrijk zelf in twisc gera ken over de hegemonie in Europa, tot een revolutie In de dictatoriale landen? Niemand weet het antwoord, maar nog gelooven we niet dat Hitler en Mussolini heil kunnen zien in een oorlog, waarvan zij weten dat die hen verpletteren zal. K. Deze verklaringen hebben, nadat voor al Zondag de toestand zeer gespannen was geweest, eenige ontspanning ver oorzaakt, aangezien de plotseling opge komen vrees voor een Italiaansche actie in de Balkan en in het bijzonder de vrees van Londen voor een ingrijpen tegen Griekenland en het eiland Korfoe erdoor werd getemperd. Chamberlain zal Donderdag in het La gerhuis de Britsche politiek ten aan zien van de Italiaansche agressie uiteen zetten. Intusschen worden de onderhan- delingcu tusschen l enden en Rome voort gezet ten einde de toestand in de Mid dellandsche Zee te handhaven De Britsche regeering overwng een garantte-plan vooi Gristen a ;d en Tur kije. In verband net de onderhar.delin- ii£t e-öü Xe. jNlwuMbw yau no. 1 van lijst 8 Krachtige Werkloosheids- XI® bestrijding I VLgjj Verbetering bestaansvoorwaarden Middenstand I 'n Welvarend platteland! STEMT:

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1