de statenverkiezingen THEE doet je goed1- SCHUDT UW LEVER WAKKER pFfflSULETONT Telegrammen Schoöitïïiöve^ Uw Zenuwen en gesterkt en Uw Kerk en School Binnenland Gemëngdnieuws j VRIJÖAF 21 AFRIT, 19» Het antwoord van Rusland. Een omlijnd voorstel. PARIJS, 21 April. De continent-editie tan de „t>aily Mail" bevestigt, dat de Bowjet Unie aan de regeeringen van Frankrijk en Engeland nauwkeurig om- tijnde voorstellen heeft gedaan, tot ver sterking van het „Europeesch verdrag tegen den aanval". De voorstellen van de Sovjet-Unie schijnen een constructief antwoord te vormen op die welke de Britsche en de Fransche ambassadeur de laatste tijd te Moskou hebben gedaan. ITALIË EN ALBANIË. TIRANA, 21 April. Tusschen Italië en Albanië is een economische douane- en monetaire bijeenkomst geteekend. Wat de doüane betreft bepaalt de overeen komst dat het grondgebied der beide landen wordt bes^ouwd als een enkel gebied, dat staat onder he£ Ital-aansche douanenbestuur. ROEMENIE EN BULGARIJE. Geen territoriale eischen van Bulgarije. BOEKAREST, 21 April. Het gerucht, dat Bulgarije aan Roemenië territoriale tischen zou hebben gesteld, wordt offi cieel tegengesproken. BOERDERIJ DOOR VUUR VERNIELD. MEPPEL, 21 April. Een felle brand heeft vannacht gewoed in de boerderij bewoond door den landbouwer J. C. Ro- dermond te Nijeveen bij Meppel. Het ge- heele achterhuis brandde in een mini mum van tijd af, waarbij al het vee om kwam. De geheele landbouw-inventaris ging verloren.' Het woonhuis kon echter door de brandweer worden behouden. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. Verzekering dekt de schade. MOTOR TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een doode en een ernstig ge wonde. BLIJHAM (Gron 2f April. Vannacht fs te Blijham de motorrijder B. Vriezen met groote snelheid tegen een boom ge reden en op slag gedood. De duopassa gier H. Telsing, eveneens uit Blijham, werd ernstig gewond. Hij ls naar het R. K. ziekenhuis te Winschoten overge bracht. Zijn toestand is niet levensge vaarlijk. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. VALKENSWAARD, 2r Apnl. De kapper De Visser kwam gistermiddag, komende uit Eindhoven, met 'zijn motorrijwiel in deze gemeente in botsing met een vracht auto. Hij werd bewusteloos opgenomen en ls vannacht in het St. Josephz.eken- huis overleden. DE STEMMING. De uitslag der stemming voor de Pro vinciale Staten heeft, evenals in vele plaatsen, ook in Schoonhoven verras singen opgeleverd. Het meest vallen hier wel in het oog de groote winst, die de Vrijzinnig-Democraten boekten (n.l. 99 stemmen) in vergelijking met de staten verkiezing in 1935 en het verlies dat de N.B.B. leed (59 St.). Die feiten hoorde men dan ook het drukst bespreken on der de belangstellenden, die Woensdag dje geheele avond als een compacte me nigte de Haven voor ons bureau In be slag namen en groote belangstelling toonden voor de publicatie der stem- mencijfers van Schoonhoven en omge ving. De lijsttotalen in Schoonhoven laten Wij hieronder volgen met daarachter de vergelijkende cijfers van de Statenver kiezing in 1935. S.D.A.P. 502 477 R.-K. Staatspartij 387 349 Anti Revol. Partij 509 523 Christ. Hist. Unie 235 241 Nat. Soc. Bew. 111 170 Liberale Staatspartij 69 85 Commun. Partij 3 4 Vrijz. Democr. Bond 222 123 Rev. Soc. Arb. Partij 3 Chr. Dem. Unie 8 8 Staatk. Geref. Partij 162 103 Herv. Geref. Staatspartij 2 11 Chr. Nat. Actie 105 Andere partijen 17 Blanco en van Onwaarde 79 81 Totaal uitgebracht 2397 2282 ROODE KRUIS. De Jaarvergadering, welke de afd. van het Roode Kruis gisteravond in de Nuts- zaal heeft gehouden, en die in het tee- ken stond van de propaganda, had wel iswaar meer belangstelling dan de ande re Jaarvergaderingen, de zaal was voor ruim de helft gevuld, maar de opkomst was toch niet van die aard, dat er alle reden tot tevredenheid was. De voorzitter der afdeeling, burge meester A. M. Nieuwenhuisen. wees er in zijn openingswoord op, dat ten bate van de luchtbescherming nog veel gedaan moet worden en hij prees verder de uit stekende leiding van dokter Groesbees, het hoofd van de geneeskundige dienst der luchtbescherming dank zij wiens on derricht een aantal dames het diploma „Helpster derde klasse" had weten te verwerven. Spr. herinnerde er nog aan. dat het voormalige militaire hospitaal thans voor de luchtbeschermingsdienst en alles wat daarmede samenhangt, v.ordt ingericht en hoopte tenslotte dat de gebeurtenissen, welke zich de laatste tijd op internationaal gebied hebben voorgedaan, de belangstelling voor het Roode Kruis zouden doen toenemen. De tweede secretaris, de heer J. Visser, bracht vervolgens het Jaarverslag uit en deed rekening en verantwoording. Over 1938 bedroegen de inkomsten f 218,15 en de uitgaven f 162.32. batig saldo f 55 83.. De het vorige najaar gehouden collecte bracht f 49.40 op Het ledental bedraagt thans 89 De rekening werd door een commissie uit de vergadering nagezien en in orde bevonden. slaap wordt weerrustig doorhet gebruik van IVIijnhardt's Zenuwtabletten ülazen buisje 75 ct. bij Apoth. en Drogisten De heer J. Roosendaal werd als be stuurslid bij acclamat.e herkozen, ter wijl de heer A. J. J. Verroen in'de vaca ture A C. A. Deerenbefg werd benoemd, eveneens bij acclamatie. Dokter J. Groesbeek hield een rede over de werking en inichting van de ge- neéskund.ge d.enst tijdens een aanval van vijandelijke vliegers. Dank zij het feit dat de burgemeester van de regeenng een groot bedrag voor de organisatie van de luchtbeschermingsdienst heeft losge kregen, verv.el het bezwaar, dat men aanvankelijk had inzake het geven v^n f 7500, dat besteed d.ende te worden, wilde men een goed functionneerende d.enst hebben. Wel heeft men van de regeering niet het heele bedrag gekre gen, maar toch een groot gedeelte ervar., met de toezegging, dat de rest ook nog wel verstrekt zal worden. Door deze gel delijke steun is het mogelijk dat hier in oorlogstijd in het voormalige hospi taal een ziekenhuis wordt ingericht, van al het nood. ge voorzien en met een kamer voor de gaspatienten. Alleen de voedselvoorziening zal vanuit de stad moeten plaats hebben. Vérder zullen er twee hulpposten komen, bestaande uit een arts en vier transport-kOjoniSten, die als ergens een bom ia ingeslagen, naar de plaats des onhells gaan om de slacht offers te bergen. Daar men voor een goed functioneeren van de dienst de beschik king over meer kolonisten en helpsters derde klasse moet hebben, zal In October een nieuwe cursus voor dat doel geopend worden. Tenslotte deed spr. een beroep op de vrijgevigheid der ingezetenen voor een collecte, welke hier binnenkort langs de huizen gehouden zal vorden. en waarvan de opbrengst bestemd is voor de kas der vereeniging. Na de pauze, waann op ko3ten van de afd. koffie en thee werden aaagebodcn. volgde een interessante demonstratie van de transportcolonne, die opkwam om de slachtoffers van een gecompliceerd verkeersongeval te helpen en dafrbij ge legenheid had om het publiek duide'ijk te maken op welke wijze de rterste Hulp te werk moet gaan en hoe fouten ver meden kunnen worden. De demonstratie verliep degelijk en secuur en bewees dat van de kolonisten in tijd van nood iete te verwachten is. Tenslotte las de heer Roosendaal een schets van Justus van Maurik. getiteld ,.Hpt diner van Manus". D° burgemeester sloot met een kont woord de bijeenkomst. De heeren De Goey (plano) en Jac van 0>«trnm (cello) luisterden de avond mu zikaal op. In het begin van de avond werden Roode Kruis-lucifers verkocht. CHR. VOLKSONDERWIJS. De Vereeniging voor Chr. Volksonder wijs heeft gisteravond haar jaarvergade ring gehouuen, onuer leiding van Ds. D. J. van de Graal, voorzitter. Deze open de de bijeenkomst met gebed en sprak na gemeenschappelijk zuigen een openings woord, waarin spreker de noodzake lijkheid van chr. onderwijs uiteenzette. De notulen van de vonge jaervergade- nng, uitgebracht door den secretaris, den heer Hugo Scheer, werden ongewijzigd vastgesteld, evenals zijn jaarverslag, en het financieel verslag van den penning meester, den heer G. Rehorst. Nadat een uitloting van 5 aandeelen had plaats gehad, volgde een bestuurs verkiezing. Aftredend waren Ds. D. J. van de Graaf en de heeren Hugo Scheer en N. M. van Diest, die allen werden her kozen. In <4i plaats van den heer T. Huisman, die bedankt had, Werd gekozen de heer M, van den Berg. Het hoofd der school, de heer E. de Kuiper, heeft vervolgens een verhande ling gehouden over het onderwerp: „Schoolbezoek". Dit bleek de algemeene aandacht te hebben en er ontstond dan ook een aangename discussie over. Nadat in de rondvraag nog enkele on dergeschikte zaken betreffende de school waren besproken, heeft de heer Scheer de vergadering met dankzegging geslo ten. EEN PROTESTANTSCHE CANDIDATEN- LIJST? De pogingen van de Vereeniging van Hervormden (de groep Van Beuzekotn Woudenberg), om te komen tot samen werking ipet de andere protestentschs kiesvereenigingen bij de gemeen.eraads- verk.ezing, hebben gisteravond geleid tot een onderlinge bespreking tusschen de besturen van genoemde groep, de A R. en de C.H. K.esvereeniglng. Het overleg droeg, naar wij ervan hebben vernemen, een informatief karakter en er zijn dan ook nog geenerlei besluiten genomen. De besturen zullen de mogelij khe d van de ind ening eener gezamenlijke lijst nu aan de orde stellen in de ledenvergaderingen, d.e daarover u.teraard zullen hebben te beschikken. De A.R. zoowel als de C.H. kie,svereeniging zullen Maandagavond vergaderen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een beugelportemonnaie. Inl. bij de politie. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Gouderak ds. R W. Steur te Oud-Alblas. Ameide. Dinsdag geraakte de chauf feur A. Lakerveld, tusschen de auto en een muur bekneld, waardoor zijn linkerarm aan de elleboog werd gekneusd. Dokter Donker verleende de eerste hulp. Dinsdagmorgen ls de rijksveldwach ter van Zanten van de zoldertrap geval len. waardoor zijn rechter pols werd ge kneusd en twee ribben benadeeld wer den. Hij heeft zich onder behandeling van dokter Donker gesteld. Afscheid dokter T. Beekenkamp. Berkenwoude. Donderdagmiddag had ten raadhuize het afscheid plaats van dokter T. Beekenkamp. die hier 48 Jaar gemeente-geneesheer is geweest. Burgemeester M. Gautier, nam aller eerst het woord. Spr. memoreerde in het kort de dienstjaren van den scheidenden geneesheer in deze gemeente. Wij weten, aldus vervolgde spr., dat het afscheid dat gij staat te neran van onze gemeenteen de inwoners u leed doet. Ook de raad en de Inwoners betreuren uw heengaan ln hooge mate. Gij behoorde aan ons. Wij zijn als het ware met u samengegroeid. Aan velen zijt gij én als hulsarts èn als vriend, met sterke banden gebonden. Gij hebt hier zooveel lief en leed mede ge maakt. dat nu wij allen voelen dat door Uw vertrek deze banflen zullen verslap pen, ons dit tot weemoed stemt. Toch moeten wij allen dankbaar zijn dat wij U zoo lang in ons midden hebben mogen hebben en gij zelf moet dankbaar zijn, dat gij voor de Uwen en Uw werk zoo lang gespaard en bewaard zijt gebleven en dat gij Uw praktijk neer kunt leggen, terwijl gij geestelijk en Lchamelijk nog fit zijt. Moge God U voor de Uwen nog lang sparen en bewaren. Als herinne ring aan het werk in deze gemeente ver richt, bied ik U namens onze geheele ge meente, dus namens pat.ènten en n.et- patienten, deze z.lveren aschbak aan met het gemeentewapen en een inscript e erop. De inwoners van Berkenwoude zul len U nimmer vergeten. Onze beste wen- schen vergezellen U en de Uwen op Uw verdere levensweg. Hierna nam de heer J. de Groot Jacz. het wöord namens patiënten en oud- patiënten en voorts ^erd nog het woord gevoerd door de heeren M. de Jong Gzn als voorzitter der Groene Kuiss afd.. ds. M. J. W. Zevenboom, namens de kerke- raad en diakenen en A. J. Scheer als voorzitter van de Vrijheidsbond alhier, die eveneens woorden van dank en sym pathie lieten hooren. Vele bloemstukken werden aangeboden. Ook werd nog een zanghulde gebracht door de leerlingen van de beide scholen, die den schelden den arts een gelegenheidslied toezongen. Hierna was er gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van den arts. Onder wijl werd de thee rondgediend. Aan het slot dankte dokter Beeken kamp het comité van voorbereiding en de verdere aanwezigen voor het hartelij ke afscheid. Het is voor niij vandaag, ging spr .voort, een mooie dag. maar ook een moeilijke dag. Ik ben zeer verrast door deze huldiging. Het is U bekend hoe zwaar het is mijn praktijk neer te leg gen, het doet me echter groot genoegen mijn praktijk te hebben overgedaan aan iemand die er zekef mag wezen. Tenslot te dankte hij voor het fraaie geschenk. Velen kwamen daarna nog afscheid ne men van den arts. Begrafenis G. Smit. Giessendam. Donderdagmiddag is op de begraafplaats t<? Bardinxvel4 ter aar de besteld het stoffelijk overschot van den Zondag op zoo plotselinge wijze over leden 23-Jarigen G. Smit. Na door leden van de Hervormde Jongelmgsvereeniglng en eenige vrienden grafwaarts te zijn ge dragen heeft ds. J. Haring, Hervormd predikant alhier, aan het geopende graf een rede gehouden, waarin hij op de ernst van dit leven en tevens op de broosheid daarvan wees, terwijl hij den overledene herdacht als lid der Jonge- lingsvereenlging, waarvan deze tevens penningmeester was. Voorts sprak nog ouderling B. de RooiJ, die namens de Zondagsschool sprak, waaraan de over ledene ook verbonden geweest is. Er was groote belangstelling. RIJKS HBS. %}orinchem. Een advertentie in dit num mer deelt mee "wanneer hier het schrif telijk toelatingsexamen voor de eerste 4classe der Rijks HB S. te dezer stede zal worden gehouden. Ook de data voor de eventueele mondelinge examens en aan gaande de examens voor de hoogere klas sen kan men in deze advertentie vinden evenals inlichtingen omtrent de aan gifte. Haastrecht. Vrijdag 5 en Maandag 8 Mei zullen de ijk en herijk van maten en gewichten plaatshebben in een der lokalen van de O U) School. Met paard en voer hooi te water. Hoof-Blokland. Deze week had de vee houder S. een voer hooi geladen het welk hij aan zijn buurman had verkocht. Men zou het op de weegbrug gaan wegen en moest onderweg uitwijken voor een au'o. Doordat ze iets te ver uitweken, ruïkten zij verzakt, zoodat de wagen begon ie kantelen en met pzarJ en al in het water terecht kwam. Met vereen de krachten werd het paard op het "dro ge gebracht. Het bleek geen letsel te hebben bekomen, zoodat dit on',"i/H.! met een nat voer hoo: afliep. Opbrengst collecten. Krimpen a.d. Lek. De maandelljksche collecte, gehouden ln de Ned. Herv. Kerk ter bestrijd.ng van het kaa-tekort, heeft opgebracht f 32,90, terwijl de busjes voor hetzelfde doel over de overige Zondagen van de maand hebben opgebracht f 26,90 waaronder een gouden tientje. Verder werden gecollecteerd een ex'ra gift van f 25 voor de Kerk en twee extra giften voor de Diacon'e van f 10. De Woensdag gehouden Emmabloem collecte heeft f 118,19 opgebracht. Inbraak. Krimpen a.d. Lek. Bij de politie werd aangifte gedaan van het feit dat was in gebroken in de directiekeet van den aan nemer van de Provinciale weg. Er moet voor een groote waarde aan materiaal zijn ontvreemd. De poLtie zoekt ijverig haar een spoor. Gevonden: een rijwielbelastingmerk te bevragen bij J. Groenendijk, Bouwver- eeniging. Krimpen a.d. Lek. De heer A van den Berg is benoemd tot technisch ambte naar bij de gemeentebedrijven te Rotter dam. Wandelsport Lekkerkerk. De wandelafdeeling van de gymnastiekvereeniging „Kracht door Oefening, houdt Zondagmorgen haar tweede kfstandsmarsch, welke thans 25 K.M. zal bedragen. De route wordt niet vooraf bekend gemaakt. Er worden zes marschen gehouden en voor het volbren gen van vijf marschen wordt een speldje uitgereikt. Moercapelle. Eierenveiling Donderdag 20 April Aanvoer 12190 stuks. Prijzen: kippeneieren f 3.10f 3.80, henneneleren f 3—f 3.10, eendeneieren f 2—f 2 35; kal- koene.eren f 3.90f 4, alles per 100 stuks Moercapelle. Tegen een in de Zuidp'.as- polder wonenden veehouder werd proces verbaal opgemaakt wegens het aanbren gen van valsche oorrderken op n.et ge registreerde varkens. In verband met werkzaamheden voor de aanleg van een tweede telefoon kabel. heeft het personeel der P.T.T. de geheele Dorpsstraat opgegraven. Daar een groot aantal arbeiders het werk heeft ter hand genomen, zullen de bewo ners weer spoedig van dit ongerief zijn bevrijd. Molenaarsgraaf. De timmerman As. Molenaar had Woensdag het ongeluk, zijn hand dusdanig te verwonden, hij, na voorloopig door dr. Burggraaf \erbonden te zijn, zich voor verdere be handeling naar het ziekenhuis te Dor drecht moest begeven. Nieuwpoort. Mevr. Kleiheeg—Baardwijk is geslaagd voor het practische examen verloskundige. Bakfiets te water. Nienwland. De groentehandelaar De Jong reed op zijn fiets langs de Smalzij, toen Ivan een koppel koelen, dat hij te genkwam, een der dieren tegen de fiets liep. Deze kantelde en kwam in het wa ter terecht. Sinaasappelen, uien, bana nen en spinazie dreven in hetwater. Be hulpzame omstanders wisten nog wel .wat te redden, maar toch was het WEERBERICHT. Naar waarneming in de morgen van 21 April. Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt tot betrokken met eenige regen; matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Westelijke richtingen; Iets koeler. Waterstand: Schoonhoven hg water 6 30 uur, 1 44 M. Keulen stand 3.17 M., val 0 09 M. Maastricht 20 April, 42.19 M., val 0.18 M, Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 64 graden Fahrenheit. Vrijdag 21 April: Op 545. onder 21.26. Eerste Kwartier Woensdag 26 April. Wielrijders, licht op! 21 April 19.38 uur. ZONDEK SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult morgen* „kiplekker" uit springen. lederen dag moet Uw lever miniton» een liter gal ln Uw ingewanden dnen etroomen Wanneer deie stroom vsn gti onvoldoende is. verteert Uw voedeel niet. net bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt veretopt. Uw Itrhaam ia vergiftigd en U ben^ humeurig, voelt U ellendig en ziet alieaeomber in* De meeste laxeermiddelen zunrlecht» lapmiddelen, V moet CARTER S I.EVERPILLETJES nemen ore een liter gal vrd t« doen etroomen en U suit wseg geheel fit zün. Onnrhadelilk. plantaardig zacht, otw overtroffen om de gal te doen etroomen. Etarht Carters Leverpllletjes bu apothekers eg drogisten. L u.75. schadepost voor De Jong, daar ook alle gew.chten ln het water waren terecht gekomen en met teruggevonden zijn. Noordeloos. Op Maandag 1 en Dinsdag 2 Mei zal in deze gemeente gelegenheid zijn tot ijk en herijk van maten en ge wichten. Nieuwl&nd. Mej. J. van Rees is te Rot terdam geslaagd voor costumière en cou peuse. Ernstige aanrijding. Sliedrecht. Dinsdag was de wielrijder Bzoo onfortuinlijk op de dijk met twee in zijn gezelschap zijnde fietsers ln aan rijding te komen. Juist toen een bus van de NV. ESOO. passeerde. B kwam on der een der wielen van d$ autobus te recht. met het gevolg dat hij werd aan gereden en een been brak. Hij is ter ver pleging in het ziekenhuis opgenomen. Sliedrecht. Hoog water: Zondag 23 April vm. 7 40 uur; Maandag 24 April v.m 8 15 uur: Dinsdag, 25 April vm. 8 55 uur: Woensdag 26 April v.m. 9 45 uur; Donderdag 27 April v.m. 10.50 uur; Vrij dag 28 April v.m. 12.20 uur; Zaterdag 29 April vin. 12.55 uur. Ziekenhuisverpleging. Zevenhuizen. De ontvangsten van ae vereeniging voor Ziekenhuisverpleg.ng over het jaar 1938 bedroegen f 3124.76. De uitgaven beliepen f 2184.81. Het batig saldo was dus t 939.95. terwijl het bank saldo per 1 Januari 1639 f 4484,36 be droeg. De distributie van gebakken vlsch, die van gemeentewege plaats had. is thans stop gezet. Ook de gerookte visch is niet meer verkrijgbaar. Gevonden: een rijwielbelasting merk. Inl. ter gemeente-secretarie. Veilingbericht. Zevenhuizen. Veiling op 19 April 1939. Aangevoerd werden 39228 kippeneieren, per 100 stuks f 3,25—f 3.55; 965 eendei c- ren, per 100 stuks f 2 50f 2.70: kalkoen eieren per 100 st. f 525—f 650; jongft. haantjes f 0.17Vi: kippen f 0.75—f 1.20, konijnen f 0.25f 125, alles per stuk. Zevenhuizen. De rijksveldwachter heeft! in samenwerking met ambtenaren van de Crisis controledienst proces-verbaal opgemaakt tegen een landobuwer, wo nende in deze gemeente, wegens het ge bruiken van valsche varkensmerken. De Emmabloem-collecte heeft deze gemeente i 32.04'u opgebracht*. 3 TWEtOt BLAD. NIEUWSBLAD VUUR Z.UID-HOLLAND EM UTRECHT SchoonhovtMche courant VRIJDAG n AFKTL 19SR UITSLAG IN HET GEHEELE zijn in het geheele land 1935 3.710.340 stemmen). LAND. uitgebracht Bil de Woensdag gehouden stemming 4.112.802 stemmen (in 1937 4.058.077, in Biervan verwierven: Anti Revolutionaire Partij Christ. Democratische Urne Christ. Historische Urne Comm. Partij Nederland Liberale Staatspartij Nationaal Soc. Beweging Roomsch Kath. Staatspartij Soc. Dem. Arbeiders Partij Staatkundig Geref. Partij Vrijzinnig Democr. Bónd Overige partijen De zetelverdeling. In totaal werd over het geheele land het volgend aantal zetels verworven: Staten Kamer Staten 1939 1937 1935 519.498 665.501 421.174 84.788 85.004 67.258 405.648 302.829 343.766 132.738 136.026 127.603 256.031 160.260 226.935 159.872 171.137 294.596 1.228.005 1.170.431 1.030.206 877.897 890 661 782.451 84.643 78.619 93.961 276.295 239.502 156.206 87.387 158.107 166.184 Anti Rev. Partij 82 zetels Christ. Dem. Unie 12 zetels Chnst. Hist. Unie 63 zetels Comm. Partij Nederland 12 zetels (winst 7 zetels) (winst 2 zetels) (winst 2 zetels) (gelijk gebleven) Liberale Staatsparty 35 zetels (winst 2 zetels) Nationaal Soc: Beweging 21 zetels (verlies 23 zetels) RÜ. Staatsparty 186 zetels (winst 11 zstels) Soc. Dem. Arbeiders Party 124 zetels (verlies 2 zetels) Vryz. Dem. Bond 39 zetels (winst 11 zetels) Staatk. Geref. Party 10 zetels (verlies 3 netels) Overige partyen 6 zetels verlies 7 zetels) emmen-percentages bedroegen: 1939 1937 1935 12.63 16.40 11.33 Christ. Democratische Unie 2.06 2.09 1.81 Christ. Historische Unie 9.86 7.48 9.24 Communistische Party 3.23 3.38 3 42 Liberale Staatsparty 6.23 3.95 6.10 Natiortaal Soc. Beweging 3.89 4.21 7 94 Roomsch Kath. Staatsparty 29.86 28.83 27.75 Soc. Dem. Arbeiders Party 21.35 21.95 21.07 Staatkundig Geref. Partij 2.06 1.94 251 Vry zinnig Dem. Bond 6.72 5.90 4.19 (Auteursrecht ANP.) DE ZETEL VERDEELING. ZUIDHOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land tellen 82 leden. De nieuwe Staten zullen bestaan uit: BDA.P. 24 leden; RK. Staatspartij 16 leden; Ail. 14 leden; Chr. Hist. 8 leden; NBB. 3 leden; Lib. Staatspartij I leden; Comm. Partij 2 leden; Vrijz. DenL Bond 6 leden; RJ5AP. 1 lid, Staatk. Gsref. Partij 3 leden. De Vrijz. Dem. en de Ail. winnen elk 6 zetels, de R_K. St. P. wint 2 setels en de SB AP. 1 zeteL De NBB. verliest 4 zetels en de Christ. Bist. Unie, de Lib. St. Partij, de St. Ger. Partij, de Hevr. Geref. Staatspartij ea de KBP. verliezen ieder 1 zeteL De belde laatstgenoemde partijen ver dwijnen uit de Staten. (Auteursrecht A.NP.). UTRECHT. De Provinciale Staten van Utrecht tel len 41 leden. De nieuwe Staten zullen bestaan uit: R.K. 12 leden; SJ0AP. 10; AR. 8; N. S B. 1; Lib. 2; VB 2; Chr. Hist. 5; SC Geref. L De RJL Staatspartij, de SB AP, de Antl-Rev. Partij en de Vrijz. Dem. Bond Winnen ieder 1 zeteL TWEE GESTOLEN AFGODS BEELDJES door FRANCE L. PACKARD. De kapitein schudde op zijn beurt het hoofd. .Het ls niet zooals het hoort," rei hij. .Maar ik ook niet lk herinner mij er pok geen een." Er volgde weer een oogenblik stilte. De pogen van den kapitein dwaalden van >darlow naar de verschansing van den •choener boven rijn hoofd, waar de in- landsche bemanning, op een rij, neer keek op het tooneel. Toen stond kapitein de Schram op en ham zjjn pet al. Marlow volgde aljn voor beeld. .Een ongelukkige blanke," rei de kapi tein heesch. .Hij ruste in vrede!" Een beetje bedremmeld gal hij Marlow ten teeken en de witte, ln zeildoek genaaide gedaante gleed ln zee. Gedurende eenige minuten stond kapi- de Schram daar met de pet in de gaf hij barsch het bevel de boot weg te laten drijven en ging terug naar het dek van den schoe- per en naar zijn linnen stoeL Hier spreidde hij naast zich op het bo- kenlicht van de kajuit da voorwerpen uit, die hij op den doode had gevonden. Mar low voegde zich weldra bij hem. De stuurman ging op den rand van het bo venlicht zitten en wees met het hoold naar de verzameling persoonlijke bezit- De N.SR. verliest 3 van haar f zetels en komt dus met slechts 1 ze vel in de Stat enterug; de St. Geref. Partij wordt Staten terug; de St. Geref. Partij wordt (Auteursrecht A.NJP.) Wie gekozen zijn. In Zuid-Holland zijn gekozen; SDAP.: J. Brautigam, Rotterdam; L. A. Donker, Rotterdam; J. Moor. Rotter dam; H. F. P. Sandifort, Rotterdam; A B. Pomper, Rotterdam; A. van Kranen burg, Rotterdam; J. Meertens, Rotter dam; J. Visscher, Rotterdam; mevr. C. A. de Ruijter—de Zeeuw, Rotterdam; W. Drees, 's-Gravenhage; P. Gardenier, 's-Gravenhage; mevrouw A. E. J. de Vries—Bruins, 's-Gravenhage; C. P. Damme, 's-Gravenhage; C. A. M. Die penhorst, 's-GravenhagF; J. J. van Lan gen. 's-Gravenhage: H. J. Mollen, 's-Gra venhage; H. van Woudenberg, Leiden; J. Spronkers, Hillegersberg; P. J. van Har- melen, Schoonhoven; P. de Bruin, Schie dam; J. Buis. Vlaardingen; mr. E. Ham burger, Dordrecht; A. D. van Dijk, Spij- kenlsse; J. Sanders, Dordrecht. R.K. Staatspartij: mr. W. F. Baars, Rotterdam; H. E. van den Brule, Rotter dam; F. Keesen, Rotterdam; J. Hen driks, Rotterdam; mr. T. J. Verschuur, Voorburg; W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, 's-Gravenhage; Th. M. Dres- mé, 's-Gravenhage; M. A. Ooms, 's-Gra- antwoordde de kapitein. „Robert is, be halve Roberts zoon Bob, het eenige fa milielid, waar ik ooit van gehoord heb." Marlow knikte slechts. venhage; E. J. M. H. Bolsius, Leiden; B. N. Loerakker, Hillegom; A. C. A. Deeren- lerg, Schoonhoven; M. P. van der Weijden, Zevenhoven; A. Heerkens, Gou da; J. D. de Kok, 's-Gravenhage; Th. P. J. Eisen, Naaldwijk; H. J. C. van de Sandt, Dordrecht. Anti-Rev. Partij: Th. Heukels, Rotter dam; Kr. Verhoeven, Rotterdam; mr. P. B. Bouman, Rotterdam; jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, Den Haag; mr. J. W. Noteboom, Den Haag; dr. C. Bee kenkamp, Leiden; C. J. Hoogendljk, Ouderkerk a.d. IJssel; P. v. d. Bas, Moor drecht; G. van Baren, Delft; J. c. Die penhorst, Strijen; J. A. J. Jansen Mane schijn, Zwijndrecht; mr. E. J. E. G. Von- kenberg, Gorcum; mr. T. de Jong Tzn, Rotterdam; V. Ph. Valstar, Naaldwijk. Christ. Hist. Unie: F. A. Neiemans, Rotterdam; A. Folmer, 's-Gravcnhage; mr. J. J. R. Schmal, Voorburg, Jac. Wilbrink, Leiden; C. D. van de: Vijver. Rijnsburg; T. Slavenburg, Schiedam, jhr. mr. D. J. de Geer, 's-Gravenhage; jhr. V. P. A. Beelaerts van Blokland, Heer- jansdam. Nat. Soc. Bew.: M. M. Rost van Ton ningen, 's-Gravenhage; J. Rijlaarsdam, Bodegraven; J. van Hoey Snath, Rot terdam. Liberale Staatspartij: mr. J. Drost, Rotterdam; C. G. Roos, Krimpen a.d. Ussel, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, 's-Gravenhage; prof. ir. C. L. van der Bilt, 's-Gravenhage; D. Zijp, Slie drecht. Comm. Partij Nederland: L. L. H. de Visser, 's-Gravenhage; D. Kloet, Rot terdam. Vrijz. Dem. Bond: mr. G. J. C. Schilt- huis, Rotterdam; mr. P. J. Oud, Rotter dam. R.S.A.P.: A. Menist, Rotterdam. Staatkundig Geref. Partij: A. J. Ker sten, Rotterdam; ds. P. Zandt, Delft; G. Bergshoeff, Alphen a.d. Rijn. De heer C. G. Roos is tweemaal ge kozen, zoodat de heer J. M. Schilthuys (Rotterdam) of de heer H. H. Dressel- huys (Wassenaar) in zijn plaats komt. Voor de 'drie zetels van den Vrijz. Dem. Bond zal geloot moeten worden, omdat de heeren Oud en Schilthuis resp. drie maal en viermaal gekozen zijn. De uit slag van de loting kan nog niet worden vastgesteld. In Utrecht zijn gekozen: RK. Staatspartij: G. H. J. van Span je, Utrecht; A. J. de Goeij, Montfoort; J. G. Suring, Utrecht; mr. H. W. de Vink, Utrecht; mr. dr. K. L. C. M. L Baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn, Utrecht; W. van den Hengel, Acnterveld (gem. Stoutenburg); J. H. v. d. Wurf, Utrecht; A. J. Spiekermann, Amersfoort; P. van Zwieten, Vinkeveen; G. D. Zegers, Utrecht; A. A. van der Werff, Zuilen; H. L. Boerrigter, Utrecht. SDAP.: B. J. J. Wijkamp. Baam; mevr. A. J. Wothers-AmoldL Utrecht; J. Mebius, Amersfoort; P. Hiemstra, De Bilt; mr. G. ter Laan, De Bilt; H. Ploeg Jr., Utrecht; L. Sparenburg, Utrecht; P. Veldstra, Maarssen; A. van Wijngaarden, Amersfoort; T. Dokter, Maartensdij'k. Anti Rev. Partij: H. Botterweg, Utrecht; M. J. P. VermOoten, Utrecht; G. A. Die penhorst, Zeist; E. Middelberg, Abcoude- Baambrugge; G. van der Valk Bouman, Linschoten; J. P. EngeL Mijdrecht; J. J. P. C. van Kuyk, Veenendaal; J. H. van Lonkhuyzen, Amersfoort. Nat. Soc. Beweging: C. van Geelker ken, Zeist. Lib. Staatspartijjhr. W. H. de Beau fort, Maarn, dr. N. J. C. M. Kappeyne van de Copello, Loosdrecht. Vrijz. Dem. Bond: mr. G. A. E. B. Meijer, Utrecht; J. van den Brink, Baam. Christ. Hist. Unie: jhr. mr. K. J. Scho- rer, Utrecht; jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, Bilthoven; ir. F. C. C. Baron van Tuyl van Serooskerken van Zuylen, te Zuilen; M. van der Vaart, Mijdrecht; H. van Galen Last, Amers foort. Staatk. Geref. PartidW. de Vate, Rhe- nen. (Auteursrecht A.NP.) WRlGlET5 KAUWGOM O rookt graagT WRIGLEY'S P.K. na elke pUp, algaar of sigaret, verdubbelt bet rookgenot. HetTerfrischtde adem ea hotidt de tandea «hoon ea aterb. Kauw de verkwikkend* P.K. na eiken maaltijd, bet «terkt Uw te- ouwen en bevordert de apUiverteriBc. Grensbewaking en burgermaatschappij. Werkloozen in de plaats van onmisbaren. Namens den minister van defensie, maakt de regeeringspersdienst bekend, dat, waar onder de huidige omstandig heden aan vermindering van de tegen woordige sterkte der troepen behoorende tot de grens- en kustbeveiliging niet kan worden gedacht, een regeling in voorbe reiding is, om aan hen, die in de burger maatschappij noode kunnen worden ge mist, groot verlof te verleenen en te doen vervangen door werklooze dienstplichti gen. Binnenkort zullen hieromtrent nadere mededeelingen worden gedaan. BILLIJKER SPOORABONNEMENTEN. Prijsverlaging voor de eerste maand. De Nederlandsche Spoorwegen hebben besloten tegemoet te komen aan de veel vuldig geuite wensch der reizigers, om de prijs van de eerste maand van een algemeen abonnement te velagen. De extra prijs voor deze maand is voor de derdp klasse verlaagd van f 15 tot 1 10; voor de tweede klasse van f 21.50 tot f i4.50 en voor de eerste klasse van f 25 tot f 17. CENTRAAL VLUCHTELINGENKAMP. Regeering vraagt een millioen aan Aangezien de regeering ervan over tuigd is, dat een zeer groot contingent vdn de vluchtelingen er niet in zal sla gen te emlgreeren, stelt zij thans aan de Veel genot voor teeinig geldt S cent. AAAAAAAAAAtAAA Staten-Generaal voor, de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1939 te ver- hoogen met een millioen gulden in ver band met de oprichting van een cen traal vluchtelingenkamp. De minister denkt aanvankelijk aan een totale oppervlakte van het kampvah ten minste 70 a'80 H.A. Het kamp zal met te ver van de bewoonde wereld mo gen afliggen in verband met aanvoer van materialen, geestelijke en medische ver zorging, ziekenhuizen van verschillende richting e.d. De levensduur van 't kamp is aanvankelijk gedacht als half-perma nent (15 jaar). Het zou aanvankelijk kunnen worden opgezet voor 2500 personen, met mogelijk heid tot uitbreiding. BESTRIJDING VAN DE „KWADE* DROES". Zeventien paarden afgemaakt. Aangezien ln het woonwagenkamp te Eede onder de paarden de gevreesde be smettelijke ziekte „kwade droes" heerscü te, heeft het rijk alle paarden, zeventien stuks, opgekocht, waarna ze, ter voor koming van uitbreiding öpr ziekte, zijn afgemaakt. Het woonwagenkamp wordt nu ontsmet en zal daarna weer wordea opengesteld. EEN EUROPEAAN EN EEN JAVAAN DOOR qE BLIKSEM GEDOOD. Vlier koelies bewusteloos ge slagen. Tijdens een hevig onweer is Dinsdag op de Rosella-ondememing Pangoenred- jo, in Zuid-Malang, een 22-jarige be ambte, de heer Van Delden, door de bliksem getroffen en gedood. Ook een Javaansche koelie onderging dit lot. Vier andere koelies zijn door de bliksem bewusteloos geslagen. „Wat ga je er mee doen?" vroeg hij. »Naar zijn broer sturen, wat Anders'" ooit wind krijgen," zei de kapitein, meer tot zichzelf dan tot den stuurman, „doen we Momboa aan. Daar woont eigenlijk niemand van beteekenis dan Hawk Gris- wold; maar eenige Hollandsche booten leggen er aan ,dus is er een maildienst. Ik zal een pakje maken van deze dingen en ook een brief schrijven. Het pakje en den brief zal ik Griswold aan Tom's broer laten sturen met de eerste boot, die er aanlegt. De hemel xmi weten, wan neer Robert ze krijgt, want hij woont in zoowat de verst afgelegen plaats ter wereld, die ooit door een stoomboot be zocht wordt; maar het is toch het beste, geloof ik, fer Griswold voor te laten zor gen. daar wij op een handelstocht zijn en het, naargelang het geluk dat we heb ben, een maand of langer kan duren voor we weer Ln een eenigszins beschaafde streek komen." „Waar woont die broer?** vroeg Mar- „Ten Noorden van Celebes, op het eiland Patua," antwoordde de kapitein. Marlow knikte. „Dat ken ik, of tenminste den naam," zei hij. „Het is waar. dat er zelden mail komt, eens in de zes maanden, geloof ik. Maar die broer van hem zal wel hooren, dat er iets gebeurd is, vóór hij je brief krijgt. Van Kalawa naar Singapore is niet zoo ver, en ze zullen nu in Singapore wel weten, dat Tom Kingsley vermist wordt, ook al weet men met, wat er pre cies gebeurd is." Kapitein de Schram trok nadenkend aan zijn pijp. „Misschien," hij. „Ket ligt er maar aan, wanneer er weer een boot Patua aandoet. In ieder geval ls dit alles wat ik doen kan." Hij balde de vuist. „Zelf zou ik ook verdraaid graag we ten wat er gebeurd is nu weet ik al leen, dat het zeker een moord is ge- JHet Ziet er wel naar Uit," gaf Marlow langzaam toe. „Het ziet er wel erg naar uit." De beide mannen keken zwijgend naar de uitgestalde bezittingen van den doode. „Het ls nu al meer dan vijf-en-dertig jaar geleden," zei de kapitein plotseling, „dat ik de gebroeders Kingsley het eerst ontmoette. We zijn alle drie zoowat ter zelfder tijd hierheen gekomen en een tijdje waren we dikke vrienden. Het was geen grapje, hen tegen te hebben bij een vechtpartij en die waren er toen maar al te veeL want hoe onbeschaafd het hier ook nu nog is, toen was het nog veel onbeschaafder. Doordat de Maleiers, de Oranglaut's, als ze de kans kregen, nog vasthielden aan hun oude gewoon ten en de Chineesche rivier- en jonk-pi raten niet voor hen onderdeden in dui velachtige streken, gaf het geringste aan leiding tot een botsing. En dan praat ik nog niet over den koelie-handeL waat 't nog helscher toeging." Kapitein de Schram lachte plotseling schor. „Het was een type, die Tom!" riep hij uit. „Waarachtig, het was een type en een echte kerel! Hij was bij me op een lui zige Chineesche Jonk in den nacht, toen ik dit opdeed hij raakte de schram op zijn gezicht met den steel van zijn pUp aan en hij bleef er ook bijna Ln. Maar komaan! Over sommige dingen moet je liever niet praten. Ik wil maar zeggen, dat de oude Tom en Robert en lk vrien den waren en dat heeft vljf-en-*)iertig jaar geduurd, al heb ik ze de laatste vijf- en-twintig jaar niet dikwijls gezien. Ik ging op zee en ik bleef er, en Tom en Robert begonnen een plantage. Ik weet niet, wie er üet best aan toe is, want geen van ons heeft ooit méér verdiend dan juist genoeg om rond te komen. Tom en Robert trouwden en vestigden zich voorgoed; Tom's vrouw stierf zonder hem kinderen na te laten en Robert's vrouw liet hem een zoon na, dien ze ook Robert noemden,, ofschoon hij nooit an ders dan Bob genoemd wordt. Dat is vijf- en-twintig jaar geleden en sinds zijn Vijftiende of zestiende jaar heb ik den Jongen Bob niet meer gezien. Hij hield meer van het leven op zee, dan van dat op een plantage, een paar jaar geleden had hij een eigen kleinen schoener en deed voornamelijk Aan parelyisschen en „Zeg," viel Marlow in de rede, zich plotseling vooroverbuigend. Je bedoelt toch zeker dien jongen niet, dien ze Zwarten Bob noemen den kerel, -die in ae buurt van Sarawak m moeilijkhe den geraakt is, doordat hij iemand van zijn bemanning doodde? Nu ik erover na denk, is de naam in ieder geval dezelfde. Zwarte Bob Kingsley I Iedereen heeft van hem gehoord en hij liever zoo'n reputa tie dan ik, hoor. Ik heb wel een dozijn verhalen over hem gehoord en die ge schiedenis in Sarawak ls niet erger dan sommige andere." Kapitein de Schram keek boos. „Dat ls de jongen over wien ik het heb," zei hij met een onheilspellende^ snauw, „maar ik wil je wel vertellen, dat het geval te Sarawak heelemaal ln zijn voordeel is opgehelderd en nog wel in een soort rechtszitting, die ze daar hielden. Het was "n geval van muiterij geweest ep gejneene inlpdósche streken. en de meeste jongens, die er zpo voor ge- gegaan zijn en niet de inlander. Snap je?. Ik wil met zeggen, dat hij een engel is en dat er geen leelijke praatjes over hem loopen, maar ik kan er een eed op doen, dat hij eerlijk is. en. dat kan ook niet anders, als men bedenkt wiens zoon hij is." De kapitein keek niet langer boos ep plotseling lachte hij zachtjes. „Misschien heb je ook wel gehoord hoe hij Chineesch Kareltje, den ellendigen ronselaar in Kang-yan, afdroogde, en nog wel heelemaal alleen! O ja, hij heeft een slechten naam en Chineesch Karel tje zal wel een handje meehelpen, dien nog meer te vestigen." „Misschien," zei Marlow haasüg, „heb ik het wel mis. Ik zeg maar wat ik ge hoord heb." „Dat heb ik zelf ook gehoord en nog verdraaid veel meer!" antwoordde de ka pitein bits. „In ieder geval, hoe het ook zij, de jonge Bob heeft den laatsten tijd niet zooevel meer gevaren. Het laatste nieuws, dat lk uit Patua hoorde, was, dat de oude Robert het niet zoo goed maakte wat de jonge Bob nu en dan aan wal houdt om mee te helpen Qp de plantage. Ik denk, dat de leyer er leis mae te ma ken heeft; maar Bpb noemt het. reuma tiek, en hij heeft aanvallen dat hij hee lemaal ineengekrompen ls en zich moei voortbewegen in een rolstoel. Onmen- schelijk taai, vind ikl Daar moet een werklustig man als Robert) Kmgsley wel bijna gek van worden en.."De kapitein trok hard aan zijn pijp en keek weer somber naar de bezittingen' van den doo de, op het bovenlicht vdn de kajuit „Hier schieten we hiet Veel mee op." „Neen, heelemaal niet," gaf Marlow puchtc£ tfiê, <Wprdt .vexy^si^

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 2