l 4 >275 TWEEËRLEI DIENSTPLICHT. IjPlaataeïijk 'nieuws] TIEN BLADZIJDEN. No. 8110. MAANDAG U APRIL 1939 De 0—2 K. 0—2 10—IQ De Re ran ten Gulden bij levenslange ongeschiktheid. Gulden bij verlies van hand of voet. Duitschland de vraag is gesteld, of het zich ooit door Duitschland bedreigd heeft gevoeld. Ik heb geen enkele moeite ge had om te antwoorden, dat Griekenland zich niet bedreigd voelt door deze groote mogendheid en dat het er van overtuigd is, dat de vriendschappelijke betrekkin gen, cllw ------ L van De verzekerde moet in het bezit zijn van een polis. Gulden bij overlijden. Gulden bij verlies van een oog. 2—0 0—2 2—0 hei zal ml- aan t: sn U in ar nl i? odern! Chi- irreau Man lekkend, m. -rug, prima het eedgenootschap verdedigde neu- en de gén, die tusschen belde landen bestaan, nooit veroorlooven kullen, dat een derge lijk geval zich voordoet.” Litauen verwijst naar Memel- accoord. worden gehouden op 15 Mei in tegen woordigheid van generaal Franco. Zooals gemeld, mag dadelijk na den parade het begin worden verwacht van de terugtrekking der Italiaansche troe pen uit Spanje. ^BONNE S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te .Schiedam, z> A n A »tl levenslange z n Gulden bij Q A A Gulden bij verlies O A A Gulden bij verlies 1 A A Gulden bij verlies z n Gulden bij verlies van 4 V v v ongeschiktheid. O v V overladen. J U V van hand of voet. 4 U V van een oog. 1 V U van een duim. O U een anderen vinger. elke regel plaatsing tentlën plaatst Ernstige vaL Ouderkerk a.d. Ijssel. Vrijdagmiddag ia de omstreeks 80-jarige vrouw van den heer J. van Ommen, aan den Kerkweg wonende, van de zoldertrap gevallen, met het gevolg, dat zij een hersenschudding opliep, zoodat er de geneesheer aan tg pas moest komen. Krimpen a.d. Lek. B. en W. hebben aan de NV. Machinefabriek „Bolnes” vergunning verleend voor de bouw van een nieuw kantoor met daaronder gele gen magazijn. Het geheel zal op de „Zaag”, nabij de bestaande fabriek ver rijzen. Ingrijpende besluiten van de Fransche ministerraad. Vijftien milliard francs bate van defensie. Vrijdagmiddag hgeft de Fransche hlsterraad zijn goedkeuring gehecht een aantal decreten welke van het groot ste belang zijn voor de verhooglng van het jroductle-vermogen eu yfjj dg bIU- Geen uitstel van de troepen parade in Spanje. Franco's hooldkwartler te Madrid deelt mede, dat niets bekend is omtrent het uitstellen van de overwinningsparade te Madrid tot 30 Mei. Vermoedelijk zullen 14 en 15 Mei in Spanje de overwinningsfeesten worden Antwoorden op vragen van Berlijn. België vertrouwd op Frankrijk en Engeland. Verschillende regeeringen hebben ge antwoord op de vragen, die de Dultsche regeering haar had gesteld, in verband met Roosevelt’s boodschap aan Hitler. Naar Havas meldt heeft de Belgische regeering aan den Duitschen ambassa deur ten antwoord gegeven, dat België zich niet bedreigd gevoelt, aangezien het vertrouwen heeft in de verzekeringen, welke het spontaan van Engeland en Frankrijk heeft ontvangen. Het antwoord van Zwitserland. De Zwitsersche bondsraad heeft op de twee vragen, wélke de Dultsche regee ring haar heeft gesteld, het volgende ge antwoord: De bondsraad wist niet van het voor nemen van president Roosevelt een vre desoproep te richten tot de regeeringen van Duitschland en Italië; De bondsraad vertrouwt op de eerbie diging da doos da eigen weermacht f Aan de stembus. Nieuwerkerk a.d. Ijssel. Woensdag heeft zich in het stemlokaal aan de 's-Graven- weg te Nieuwerkerk a.d. Ussel een in cident voorgedaan. Bij den voorzitter van het stembureau vervoegde zich oen stem gerechtigd persoon met zijn oproepings- kaart. De voorzitter nam de kaart in ontvangst en overhandigde den kiezer een stembiljet, waarna de leden van het stembureau hem aanteekenden als zijn de geweest. De persoon in kwestie begaf zich echter niet naar het hokje, maar vouwde, staande voor de stembus, zijn biljet dubbel en wilde het in de ous wer pen. De voorzitter, dit bemerkend, greep eveneens naar het biljet en kon nog bij tijds verhoeden, dat het in de bus te recht kwam. De kiezer keerde zich om en zei heel beleefd; „Ik ben hier geweest, bonjour heeren”, de leden van 't stem bureau achterlatend met de moeilijkheid wat nu met het biljet aan te vangen. De registers vermelden de naam van den kiezer, die op het stembureau is geweest, doch zijn biljet is niet in de bus geweest. In hoeverre een en ander is te rijmen met letter en geest der Kieswet, is niet aan ons om uit te maken. gen. In deze massa-betooging werd een beroep op de regeering gedaan om niet heimelijk samen te gaan met den aan valler onder de dekmantel der neutrali teit. De vergadering eischte de verdedi ging van ieder duimbreed grond van Joegoslavië. De vertegenwoord.gende or ganisaties, d.e goeddeels alleen uit uni versitaire kringen kwamen, omvatten alle politieke schakeenngen. Tegelijkertijd werden nog drie verga deringen gehouden in Belgrado. De be langstelling was zóó groot, dat vele men- schen geen plaats meer konden krijgen. De bond van Joegoslavische sokols heeft een motie aangenomen, waarin er op wordt aangedrongen leering te trek ken uit het tragische lot van andere lan den en te streven naar een accoord tus schen Serven en Kroaten. Ook Griekenland voelt zich niet bedreigd. Grieksche minister-president Me taxas heeft tegenover een vertegenwoor diger van Havas in een Interview het vol gende verklaard: „Het is juist, dat aan Griekenland door TOCH DIENSTPLICHT IN ENGLAND? HET KABINET BERAADSLAAGT HEDEN. Sterke aandrang van Frankrijk. De „Daily Telegraph” bericht, dat het draagstuk van de vergrooting van het personeel van ijiet Britsche leger thans zoo dringend is fceworden, dat de minis ter-president bespoten heeft in de heden te houden verga|dering van de minister raad de eventüeele invoering van de militaire dienstplicht ter sprake te bren gen. In militaire kringen Is men van mee hing, dat het invoeren van een dienst plicht voor jongelieden van 18 tot 20 jaar het mogelijk zou maken een oplei ding van een jeugdig leger van 500.000 man krachtig ter hand te nemen. Deze jongemannen zouden verdeeld kunnen worden over verschillende garnizoenen, waar zij samen zbuden zijn met geoefen de troependeelen en bovendien de modem ste wapens voor hun opleiding ter be schikking zouden hebben. Dat de Britsche regeering, die nog kort geleden heeft verklaard, geen dienstplicht te willen Invoeren, dit thans toch ernstig in overweging gaat nemen, Is voor een groot deel het gevolg van de sterke aan drang die de Fransche regeering in die richting op die te Londen uitoefent. Parijs heeft de laatste dagen dringen de telegrammen aan het Britsche minis terie van bultenlandsche zaken gericht, waarin Groot-Brittannië verzocht wordt het vrijwillig stelsel van recruteering te versterken, door maatregelen van dwang. Men meent, dat een spoedige verklaring dienaangaande het beste tegenwicht zou vormen tegenover de nazi-propaganda in Frankrijk, welke het voorstelt alsof Grootr-Britannlë bereid is, alles in te zet ten voor de weerstand tegen agressie, behalve de mannelijke krachten der na tie. Luxemburg honderd jaar onafhankelijk. Groothertogin houdt een rede In de Kamer. Zaterdag heeft het groothertogdom Luxemburg zijn honderdjarige gnp-iftan- kelijkheid gevierd. Er werd een plechtige bijeenkomst gehouden in de kamer van afgevaardigden, waarin groothertogin Charlotte een redevoering heeft uitge sproken. Daarin zeide de vorstin o.m.: In de gelukkige ontwikkeling van de welvaart des lands, hebben wij een schuld van dankbaarheid op ons geladen, waar van wij ons vandaag moeten kwijten, en wel jegens de nagedachtenis der konln- gen, groothertogen van het huis Oranje- Nassau. Na herinnerd te hebben aan de be scherming, welke het groothertogdom in talrijke moeilijke omstandigheden geno ten heeft van de zijde der mogendheden, welke garant staan voor zijn onafhan kelijkheid, vernieuwde de groothertogin haar eed om haar leven te wijden aan het waarborgen van de onafhankelijk- zou speciale in- tiei<X en van de instellingen des lands. De groothertogin droeg overdwars het groote lint der orde van Oranje-Nassau. Nog niet lang geleden kon een dienst plichtige volstaan met 5'/i maand onder de wapenen te komen en daarmede had hij zijn militaire plicht vervuld. Nu is het 11 maanden en spoedig zal het zijn 2 jaar. Zooals men weet is dit niet een tij delijke maatregel, welke alleen genomen wordt onder de druk der omstandighe den, maar de langere diensttijd blijft. De mobilisatie eischt nu 4 dagen, waarvan et een afgaat voor de zoogenaamde voor- mobilisatie, maar ieder begrijpt dat in deze tijd, nu het gebruik geworden is om geen oorlogsverklaringen meer af te ge ven, doch plotseling een land binnen te vallen, een tijd van drie dagen voor het leger mobiel is, voor ons land veel te lang is. Bovendien brengt het tegenwoordige legérstelsel mee, dat gedurende een groot deel van het jaar geen noemenswaardige sterkte aan geoefende manschappen on der de wapenen is en dat nu telkensbul- tengewone maatregelen gebruikt moeten worden om daarin te voorzien. Dit alles heeft er toe geleid om van het land nieuwe offers te vragen in persoon en in geld. Het offer In geld treft vrij wel Iedereen, maar het persoonlijke treft slechts een deel vai^ het volk en wel dat wat het minst gemist kan worden en waarvan het meest verwacht wordt voor de toekomst. Het aanal jongelieden, dat elk jaar beschikbaar komt voor den mi litairen dienst, is veel grooter dan dat wat voor het leger verelscht wordt en daarom worden de opgeroepenen aan een strenge keuring onderworpen, zoodat al leen de besten worden uitgekozen. Een klein deel draagt de lasten van het sol daat worden en een grooter deel blijft daarvan vrijgesteld. Met de lasten van het soldaat zijn bedoelen we minder het militaire leven, dat voor jonge mannen niet anders dan opvoedend, versterkend en gezond kan zijn, maar we hebben daarmede het oog op het stilzetten van Dammen. Nieuwpoort. Vrijdag hebben de damver- eenigingen „Kijk Uit” te Langerak— Nieuwpoort en „Ons Genoegen" te Noor- deloos in het z.g. Veerhuis alhier een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld. De uitslag was als volgt: Kijk Uit Ons Genoegen. J. Hakemuider—W. van Muilwijk J. W. v. d. Hek—P. Rietveld T. den HartogC. de Groot A. P. Brokklng—F. van Muilwijk A. Droog—C. de Groot A. den Hartog—P. Bassa Joh. Ouwerkerk—P. de Groot J. Ouweneel—W. de Jong'* W. van Beuzekom—J. Kros B. VermeulenJ. C. Hoeijenbos Geslaagd. SUedrecht. Voor het examen opzich- ter-teekenaar betonbouw slaagde onze dorpsgenoot, de heer A. Breedveld. Tie JAARGANGl NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT f J Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. 1 Postrekening 13763. I Geref. School. SUedrecht. Tér gelegenheid van 50-jarig bestaan der Geref. School Donderdag 27 April in de Geref. Kerk een jubileumvergadering worden gehouden. Medewerking verleent de zangver. «Hah fcliUaJr. de opleiding, waardoor zij, die de wapen rok gaan dragen, 2 jaren ten achter ge raken bij hen die vrijgesteld zijn. Indien het mogelijk was om alle jongelieden van 20 jaar in dienst te stellen, dan zou die voorsprong van de vrijgestelden verval len, dan zou alleen de opleiding voor al len met 2 jaren onderbroken worden en zou het burgelijk leven daarna voor ieder onder dezelfde voorwaarden voortgaan. Kon dit bereikt worden, dan zou het soldaat worden niet langer als een offer gevoeld worden, maar het is uiterst moei lijk het zoover te brengen. Men zou de oplossing moeten zoeken in de richting van een rijksarbeidsdlenst, waaraan dienstplichtig zouden zijn allen, die niet voor de militaire dienst geschikt bevon den zijn, waaronder duizenden die vol komen bruikbaar zijn voor lichamelijke arbeid, terwijl zij die door een lichaams gebrek daartoe niet in staat zijn emplooy zouden kunnen vinden op bureaux en in magazijnen. Zoo’n stelsel zou een ongelijkheid weg nemen, die nu menigeen ergert en ver bittert en het zou de volksgezondheid zeer ten goede komen, het zou een einde maken aan het leegloopen en langs de straten slenteren van de tallooze 20-Ja- rigen, die geen werk hebben en’het zou die Jonge mannen leeren aanpakken, ter wijl de ouderen hun plaats in de maat schappij zoo noodig zouden kunnen In nemen. Er zijn ongetwijfeld ook bezwaren en moeilijkheden aan verbonden, maar we betwijfelen of die tegen de voordeelen opwegen. Er is echter voojdooplg geen uitzicht op verwezenlijking, omdat nog maar kort geleden de minster van bln- nenlandsche zaken verklaard heeft, dat van hem geen voorstel is te wachten voor het instellen van een arbeldsdienst- plicht. JoegO=SIavische regeering zoekt z*j was vergezeld van prins Felix en van vriendschap met Italië. Afscheid. Giessendam. De heer Wesemael, van Dordrecht, directeur van de Arbeiders- zangvereenlglng „Pieter Jellis Troelstra”, die wegens vertrek naar elders genood zaakt was om te bedanken, nam afscheid van de vereeniging. Van de atdeeiingen der moderne arbeidersbeweging warende besturen volledig tegenwoordig. Namens de vereeniging sprak de heer A. Kleppe den scheidenden directeur op hartelijke wijze toe. Spr. bood hem namens de zangvereenlging een rooktafel met toe- °P behooren aan. Namens de Moderne Ar beidersbeweging werd hem een fraaie boekenkast geschonken. Ten slotte dank te de heer Wesemael ontroerd voor hartelijke woorden tot hem gericht van a- traliteit, welke door Duitschland overige nabuurstaten nadrukkelijk is kend. Giessendam. Voor de gemeenteraads verkiezingen, welke op 12 Juni gehouden zullen worden, heeft de kiesvereeniging van de St. Geref. Partij de volgende can- didatenlijst opgemaakt: 1 D. de Rooij; 2 J. Kazen, aftredend wethouder; 3 T. Lock, aftredend; 4 W. Lock; 5 A. Kore- vaar; 6 P. Leenman; 7 D. Sluimer. Deze partij bezit thans twee zetels. Gevonden: een belastingplaatje; te bevr. Oranjestraat 15. Raadsvergadering. Hardinxveld. Openbare vergadering van de gemeenteraad op Dinsdag 25 April, des namiddags half acht. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van den heer K. de Boer om ontslag als gemeente-secretaris. 3. Benoeming van een gemeente-secretaris. 4. Benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand. 5. Benoeming van een lid van de commissie van beheer van de school artsendienst, ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer J. W. van Aken. 6. Voorstel van B. en W. tot Wijziging van de verorde ning, regelende de verdeeling van werk zaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van de burgerlijke stand. 7. Idem tot wijziging van de begrooting 1938. 8. Idem 1939. taire uitrusting van het land. De minis ter van defensie, Paul Reynaud, heeft de decreten, ongeveer dertig stuks, in een radioredevoering, welke hij Vrijdagavond heeft gehouden, nader toegelicht. Hierbij deed hij een ernstig beroep op de vader landsliefde van alle Franschen en gaf als zijn overtuiging te kennen dat het volk, beseffende wat er op het spel staat, zon des morren de gevraagde offers zou bren gen. Deze offers zijn van groote om vang, de 40-u.rige werkweek is thans of ficieel afgeschaft, zoowel in de openbare als in de particuliere bedrijven en ver vangen door de 45-urige werkweek. Ver der wordt een nieuwe belasting inge voerd, een speciale heffing van 1 op alle betalingen, van welke aard die ook mogen zijn. De uitgaven zullen tenslotte ingrijpend veranderd worden, terwijl te gen belastingontduiking zeer streng zal worden opgetreden. Van belang is nog, dat de winst welke de particuliere on dernemingen behalen op leveranties ten behoeve van de landsverdediging, zeer zwaar zullen worden belast. De verschil lende flnancieele maatregelen hebben ten doel het tekort op de staatsbegroo- tlng met 15 milliard francs te verminde ren. Litauen heeft In het antwoord verwe zen naar de overeenkomst inzake den afstand van Memel, waarbij Duitschland op zich neemt geen geweld tegen Litauen te bezigen of te steunen. Zweden, Denemarken en Finland gehouden. De parade te Madrid zal dan De Zweedsche minister van Buitenland sche Zaken Sandler heeft op de monde linge vraag van den Duitschen gezant, of Zweden zich bedreigd achtte, ontken nend geantwoord; een communiqué zal niet worden gepubliceerd. Denemarken neemt, zooals reeds kort gemeld, hetzelfde standpunt in en ook de Finsche regeering heeft op de Duit- sche regeering heeflrop de Duitache vra gen geantwoord, dat Finland zich niet bedreigd acht en vóór de publicatie niet op de hoogte was van Roosevelt's bood schap. Graaf Ciano, de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in Ve netie besprekingen gevoerd met zijn col lega van Joego-Slavië, Markowitsj. Een communiqué, dat na afloop is gepubli ceerd, geeft blijk van een krachtig stre ven naar uitbreiding der politieke en economische samenwerking tusschen bei de landen en ook tusschen Joegoslavië eenerzljds en Duitschland en Hongarije anderzijds. Havas meldt, dat de prins-regsnt Paul van Joego-Slavië in de tweede helft van Mei een officieel bezoek aan Londen zal brengen. Het program van dit bezoek, dat ten doel zal hebben de hechtheid der banden tusschen beide landen te bewij zen, is door Ciana en Markowitsj reeds vastgesteld. Zaterdagmiddag is Markowitsj Venetië naar Belgrado teruggekeerd. Betoogingen te Belgrado. Dat de Joego-Slavische regeering o? deze wijze de „vriendschapsbanden” met de as-landen aanhaalt Js .maar ten deele in overeenstemming me tde gevoelens van te de heer Wesemael ontroerd voor de het volk. Velen zien in die politiek een hartelijke woorden tot hem gericht en bedreiging van de zelfstandigheid van voor de geschenken. Spreker herinnerde het land. er aan, dat hij hier steeds op aangename Gisteren hebben dan ook ongeveer tien wijze had gewerkt en dat nimmer verge- duizend jongelieden te Belgrado een ten zou. groote betooging gehouden voor de ver- Mej. G. van Wijngaarden slaagde te dediging van de onafhankelijkheid van ’s-Gravenhage yoor het diploma cou- bet land tegeq bultetüaödsUia feedielgia-t den kroonprins, groothertog Jan, die eveneens, behalve het lint van de Eiken- HET VOLK WIL ONAFHANKELIJK ZIJN, kroon, het groote lint droegen der orde van Oranje Nassau. Luxemburg heeft vroolijk feest gevierd Zaterdag en Zondag heerschte een blijde stemming in de- hoofdstad en in d.chte drommen namen de inwoners aan de feestvreugde deel. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post f 1.50. Met verzekering 15 cents meer. Britsche ambassadeur weer naar Berlijn. Spoediger dan verwacht werd. Britsche ambassadeur te Berlijn, sir Nevile Henderson, die sedert de an nexatie van Tsjecho-Slovakije te Londen vertoefde, is gistermiddag naar zijn standplaats teruggekeerd. Men verwachtte dat de ambassadeur niet voor het einde der maand weer naar Berlijn zou gaan, doch tijdens het weekeinde is besloten, dat hij onmlddei- Ujk moest vertrekken. De Juiste redenen, voor deze verandering is niet bekend, maar naar verluidt zal in verband hier mede vanmiddag wellicht een belang rijke verklaring in het Lagerhuis afge legd worden. S.r Nevile z~ ■- structies hebben meegekregen. Advertentiën1—6 regels 1.30, meer 0J0; derde halve prijs. Ad ver worden gratis In „De Gorcumer”.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1