r.Dushkind cleUBiienkorl NEDERLAND=BELGIË 3=2. Sportnieuws. Vrije j spreekplaats Matige weds rijd Gelukkige overwinning. j Telegrammen Schoonhoven lCerk^rTSchool| Wetenschap en Techniek Plaatselijk nieuws PMar^berichten j In <lc slof! en hal I n <1 c I i li I li «i I MAANDAG 24 APRIL 1939 Voor de 58ste maal bekampten Zon dag de voetbalelftallen van Nederland en België elkander, ditmaal voor een ge vuld Olympisch Stadion. De Prins in het Stadion. Onder de vele Hollandsche supporters Was de stemming niet zeer luidruchtig. Het Amsterdamsche Politie Muziekkorps bracht echter met vroolijke marschen de goede zin er spoedig ni. Om 2.10 uur kwam Prins Bemhard in h$t Stadion aan. De Prins werd met luid gejuich begroet en nam plaats op de eere-tnbune. Het weer was niet aanlokkelijk, want een felle wind deed de supporters in hun jassen duiken. De eerehaag van Blauw-Wit Junioren wordt gevormd en daar zijn de elftallen, beiden tegelijk ditmaal, de Belgen be groet door de Brabanconne en luide toe gejuicht en de Oranjeploeg door het Wil helmus, dat ook nu weer wordt medege zongen. Daar Is ook de Engelsche arbiter Thompson, die met zijn beide secondan ten door de fotografen onder vuur ge nomen wordt en dan laat tossen. An- deriessen is ditmaal de gelukkige, doch van invloed is dit niet. Om 2.33 staan de volgende elftallen dan ongesteld: Nederland: 0< Doel: Dijkstra (Z.F.C.). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Cal- denhove (D.W.S.). Midden Paauwe (Feijenoord), Ande- fiesen (Ajax), aanvoerder; Bonsema (G.V.A.V.). Voor: Drager (D.W.S.), v. d. Veen (He racles), Vente (Feijenoord), Srrtit (Haar lem) en De Harder Jr. (V.U.C.). België Doel: Badjou (Daring C.B.). Achter: Paverick (Antwerp F.C.), KL tan Caelenborgh (Anderlecht) Midden: Van Alphen (Beerschot), Sty- jen (Olympique Charleroi) en Paul Hen ry (Daring C.B.). Voor: Fiéves (White Star), Voorhof <Liersche 8.K.), Capelle (Standard), Branine (Beerschot), en Buyle (Daring 6.B.). De wedstrijd. België trapt af en direct krijgt zij een Yrije schop, goed komt de bal voor, doch Dijkstra vangt hoogopspringend en knalt de bal naar voren. Direct volgt weer een schot van Van Alphen. dat de Z F.C.- •r eveneens stopt, Een Hollandsche aan val loopt dood op buitenspel. Een pass vim Anderiessen doet het Belgische doel •en angstig moment doorstaan, doch de bal gaat voor het open doel langs. Een goede combinatie van de Belg. rechter vleugel brengt Buyle een kans, doch Paauwe redt ten koste van een corner, deze wordt goed voor doel geplaatst; Dijkstra mist, doch Caldenhove redt. Na enkele zwakke Hollandsche aanval len, waagt Drager een schot, doch de bal gaat over het Belgische doel. De eerste corner voor Holland forceert fimit, De Harder plaatst goed voor doel, doch de kopbal van Drager is te zacht, om Badjou veel moeite te beozrgen. Over het algemeen is het spelpeil niet hoog en vooij da Belgen speeln zeer destructief. beide zijden vallen slechts on:^Hfchangende aanvallen te vermelden efffüets is er. dat het publiek enthousiast doet worden. Bralne begaat dan zijn eerste overtre ding, door Paauwe in de rug te loopen,- hetgeen hem op een fluitconcert komt te staan. Zijn wraak hiervoor is zoet. want «Is even later de Belgische rechtsbuiten een voorzet geeft, schiet Braine de bal In het Nederlandsche doel. zoodat België met 1—0 leidt Ér ls dan een half uur gespeeld. Holland antwoordt met een snelle aanval. De Harder gaat langs de lijn, geeft naar Vente, deze schiet hard In, Badjou slaat de bal voor de voeten van Drager en de- te scoort met een hard schot de gelijkmaker 11. Een corner voor België levert niets op, waarna we aan de överzijde een goed schot van Vente noteeren, .dat Badjou stopt. Het laatste kwartier van de eer ste helft verloopt zonder veel spanning en de verdedigingen blijven meester van het terrein, zoodat de rust aanbreekt met gelijke stand 1—1 en gesproken kan wor den van een zeer teleurstellende eerste helft. De tweede helft Om 3.33 brengt Vente de bal weer aan rollen, de Belgen nemen echter de aan val over en forveeren eenige corners, welke echter niets opleveren. Vente is dan doorgebroken, wordt ge haakt, maar de arbiter laat doorspelen. Het geval loopt op een corner uit, Dra ger plaatst goed voor het doel, een scrimmage volgt, waaruit Van Alphen de bal uit het verlaten Belg. doel trapt en ei«w een doelpunt voorkomt. Het ls ech ter uitstel van executie, want als Smit Ma sus seett pau ye&te, schiet deze op prachtige wijze de bal in de touwen, zoodat na 6 min. Holland met 21 leidt. Heftig vailen de Belgen thans aan en een goed schot van Braine gaat juist naast het Nederlandsche doel. Uit een vrije schop plaatst Anderiessen naar Smit, de Haarlemmer schiet ineens in, doch Van Calenbcrg redt op de doellijn. Holland is nu even in de aanval en een goed schot van Vente wipt Badjou over de lat. Uit de corner kopt Anderiessen naast. Een Belgische aanval besluit Voorhoof met hoog over te schieten. Dan weer een ken liet nog wel eens te wenschen over. Gelukkig speelde Caldenhove ook nu een prachtige wedstrijd en zoodoende wist deze nogal eens te helpen. In de midden- linie was Anderiessen weer uitstekend op dreef, goed bijgestaan door Bas Paauwe. De G.V.A.V.-er Bonsema kon ons minder goed bekoo)en. Tenslotte de voorhoede, waarin de lin kervleugel niet best was, De Harder liep te veel naar binnen als dit niet noodig was, en Kick Smit was ook al niet best. Vente was ook nu uitstekend op dreef, actief als steeds stelde hij de Belgische verdediging voor zware problemen, en verder maakte hij twee uitstekende doel punten. De rechtervleugel v. d. Veen Drager deed goed werk en vooral de D.W.S.-er toonde rich dikwijls een tech nisch handige voetballer. Bij de Belgen was de achterhoede het beste deel van de ploeg. In de middenlinie viel Van Al phen op en in de voorhoede was ook nu Braine de groote man. Scheidsrechter Thompson leidde uit stekend. AMERICAN CIGARETTE Belgische aanval, Capelle kopt hooger dan Caldenhove en slechts languit val lend kan Dijkstra de bal nog juist cor ner tippen. Deze corner levert niets op. Dan gaan de OranjetruLen er weer van door, hard laag knalt het schot van Smit. doch Badjou stopt uitstekend. Een tweetal vrije schoppen voor Holland le veren geen resultaat op. België maakt gelijk. Na 24 min. laat Bonsema de bal glip pen, denkende, dat deze achter zal gaan. Fieves bemachtigd hem echter nog. zet voor, Buyle schiet in en via Caldenhove verdwijnt de bal ia bet Hollandsche doel 2—2. Reeds één minuut later leidt Holland weer. Als de bal van den aftrap bij De Har der komt. deze goed naar Vente plaatst en de Feijenoorder met een prachtig schot scoort. Er zijn thans 26 min. ge speeld. Dijkstra in vorm. Fanatiek vallen de Belgen hierna weer aan en kort achter elkaar moet Dijkstra driemaal zijn kunnen toonen en hij werpt 2ich onvervaard op de bal, hetgeen hem op een bloedneus komt te staan. Bob Glendenmng knapt dat zaakje ech ter op en onder luid applaus neemt de sympathieke Z.F.C.-er zijn plaats bnder de lat weer in. Het spel wordt nu wat forscher en reeds wordt gevreesd voor een herhaling van Antwerpen. Gelukkig houdt scheidsrechter Thompson het heft in handen. Beide ploegen doen thans hun uiterste best; de Hollanders om hun kleine voorsprong te behouden en de Belgen om alsnog gelijk te maken. De Roode Duivels zijn hierbij wel iets ster ker, hetgeen zich ook uitdrukt in enke le corners. De Hollandsche verdediging geeft echter geen krimp en weet, zij het met kunst en vliegwerk, verder stand te houden. De enkele Hollandsche uitvallen zijn niet zonder gevaar, doch zoowel Drager als Vente laten een vrij goede kans onbenut, terwijl een kopbal van v. (f. Veen door Badjou onderschept wordt. De laatste phase van de strijd is zeer zenuwachtig en de Belgen doen nog krachtige pogingen om gelijk te maken, doch slagen daarin niet. zoodat het ein de komt met een gelukkige 32 overwin ning voor de Oranjeploeg. NABESCHOUWING. Ongetwijfeld zal deze Holland-België niet lang m de herinnering blijven na leven, want het spel is met het preadi- caat matig, nog te hoog beloond, Dat ten slotte Holland de overwinning heeft be haald, mag dan eenige voldoening schen ken. indien men denkt ftkn de wijze, waarop de Beigen in Antwerpen won nen, geheel verdiend was de overwinning niet. Na de eerst helft speelde Belgie sterk verdedigend, met de spil Stynen als stopper en hierdoor kon de Oranje ploeg het meest in de aanval zijn. Deze aanvallen waren echter vrij onsamenhan gend, zooodat succes niet verwacht kon worden. In de tweede helft waren de Belgen sterker, doch nu toonde onze verdediging zich paraat en daar onze voorhoede meer bewegingsvrijheid kreeg, kon» zij met snelle uitvallen net genoeg doelpunten maken, om de overwinning veilig te stellen. In de Hollandsche ploeg heeft keeper Dijkstra een goed debuut gemaakt, en hoewel hij nu vermoedelijk nog wat plankenkoorts had, zal hij in volgende wedstrijden eeker een uiterst betrouw baar doelverdediger blijken. Van Wilders kan niet gezegd worden, dat zijn rentree at» grootecü was en yooral het SEfiBBfr* Wil Polen Hitier vóór zijn? Regeering overweegt een verklaring. LONDEN, 25 April. De correspondent van de „Daily Tel." te Warschau meent te weten, dat de Poolsche regeering de wenscheiijkheid overweegt, om. nog vóór dat Hitier Vrijdag in de Rijksdag zal spreken, een krachtige verklaring af te leggen, dat een gebiedende eisch tot in lijving van Danzig bij Duitschland door Polen met een kort en bondig „neen" zal worden beantwoord. HET DRAMA TE UITHUIZEN. Arrestant op vrije voeten. mTHyiZEN, 24 April. Het onderzoek naar het drama dat zich in de nacht van Vrydag op Zaterdag m Het Gerefor meerde Oude-Liedenhuis ailuer heeft af gespeeld, heeft de zaak een onverwachte wending gegeven. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het met vast staat dat het slachtoffer door moord om het leven is gekomen. Zooals men weet werd de 63-jarige mej. Wagenaar met verbrijzel de schedel in de gang van haar woning gevonden. De brer van het slachtoffer werd gearresteerd, ais verdacht van deze moord. De man zal vandaag in vrijheid worden gesteld. GERUSTSTELLENDE VERKLARIN GEN VAN SPANJE. Geen „as"-politiek by Franco. PARIJS. 24 April. De Matin bericht' vanmorgen dat de Daily Mail uit Hen- daye' heeft vernomen, dat graaf Borda- na aan den Frartschen ambassadeur, maarschalk Petain, de volgende verzeke ringen heeft gegeven: De overwinnings parade zal op 15 Mei te Madrid worden gehouden. Voor einde Mei zullen alle Ita- liaansche en Duitsche soldatén Spanje hebben verlaten. Generaal Franco acht het grootste belang aan het handhaven van vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk en acht zich in geval van een aanval niet gebonden aan de mogendhe den van de as. EX-KONING ALFONSO KRIJGT ZIJN BEZITTINGEN TERUG. BURGOS, 24 April. De Daily Mail ver neemt uit Burgos dat gisteren een de creet ls gepubliceerd, waarbij alle per soonlijke goederen van Alfonso XIII en zijn familie welke de republiek in 1931 heeft geconfiskeerd, teruggegeven zullen worden. Hierbij zijn inbegrepen de pa leizen te San Sebastlaan en te Santan der. GIBRALTAR BEREIDT 71 (7H VOOR. GIBRALTAR, 24 April D* uitvoer van zekere leven^niddelen u»t O braltar ls verboden. De autoriteiten achten het noodzakelijk te beschikken over vol doende voorraden om aan alle mogelijke gebeurtenissen het hoofd te kunnen bie den. EGYPTE ANTWOORDT HITLER. Veiligheid voor alles. CAIRO, 24 April. Het Egyptische blad blad Alahram bericht, dat ook Egypte door Duitschland is gevraagd of het zich bedreigd voelt. De regeering heeft op de ze vragen geantwoord, dat zij van te vo ren niets wisten van de'bordschap van Roosevelt. Verder verklaarde zij dat zij het grootste belang stelt in het handha ven van haar onafhankelijkheid en der halve elke overeenkomst inzake non agressie toejuicht. DE PALESTIJNSCHE KWESTIE. Besprekingen te Cairo. CAIRO, 24 April. De besprekingen tus- schen Joden en Arabieren, welke 11 April inzake de Palestijnsehe kwestie zijn be- ppnnpnt worden xeed£ëj6Si» WANDELEN. Voor de „Zilverstadmanjch", welke de R.K.W.V. organiseert op 6 en 7 Mei, blijkt groote animo te zijn. Vele Jeugdgroepen gaven zich reeds op. Het parcours voor junioren is 18 K.M.. terwijl de afstand voor dames en heeren 25 K M. bedraagt. Daar de aangifte nog tot 1 Mei k*n ge schieden zonder gevaar voor vertraging in de uitreiking der belooning, zu» nog wel meer inschrijvingen op kon» zijn. ARBEIDERSONTWIKKELING. De laatste lezing voor dit seizoen van het Instituut voor Arbeiders Ontwikke ling, Zondag in Hotel a la Station ge houden. stond in het teeken van de a.s. gemeenteraadsverkiezing. De heer W. Sanders, soc.-dem. wethouder van Gouda heeft het urgentieprogram der S.DA.P. voor de raadsverkiezing behandeld en een en ander betreffende de gemeente- huishouding belicht. De belangstelling bestond uit een twintigtal personen, da mes en heeren. De heer Sanders wees erop, dat in 1848 de gemeentewet tot stand kwam bij de grondwetsherziening van Thorbecke, en dat de gemeenten toen een groote zelf standigheid verkregen. Eerst in de cri sisjaren is dat anders geworden en is veel van de autonomie der gemeenten verloren gegaan. Hoewel de raad aan het hoofd der gemeente staat, is de taak van den burgemeester, als hoofd der politie, zeer belangrijk en spr. laakte het in dat verband dan ook dat S.D.A.P.-ers uit het burgemeestersambt worden geweerd. In Rotterdam, waar de S.D.A.P. 110.000 stemmen heeft, is een burgemeester van een andere partij benoemd, wat spr. een sabotteeren van de rechtmatige verlan gens der partij noemde. Hetzelfde geldt voor de gemeenten Bergambacht en Am- merstol, beide met een overwegend link- sche bevolking, waar eveneens een an- deze burgemeester is benoemd, dan die daar op zijn plaats geweest zou zijn. Komende tot de bespreking van het urgentie-program der partij, zeide spr., dat in deze abnormale tijden bijzondere maatregelen noodig zijn. Evenwel moet daarbij de autonomie der gemeente be waard blijven, waarom dan ook als num mer 1 op het programma staat: de handhaving en verdediging van deze autonomie. In vele gevallen is er van dat zelfbeschikkingsrecht geen sprake meer. vele gemeenten zitten aan de grond en moeten door de regeering geholpen wor den, met verlies van haar zelfstandig heid. De aandacht verdient hierbij het feit, dat een roode gemeente als Zaan dam, waar volgens de tegenstanders steeds met het geld gesmeten is, zich tot nogtoe met goed gevolg door de crisis heeft weten heen te slaan en niet alleen niet van het rijk afhankelijk is, maar zelfs niet heeft behoeven over te gaan tot het treffen van ingrijpende bezuini gingsmaatregelen en het aanspreken van reserves, welke een andere bestemming dienen te hebben. Het urgentieprogramma staat verder voor het instellen van een instantie tus- schen de regeering en het gemeentebe stuur voor het plegen van overleg inza ke de maatregelen welke in een gemeen te genomen worden. Ook een betere fi- nancieele verhouding streeft de S.D.A.P. na, alsmede het treffen van sociale maatregelen, welke den werkloozen ten goede komen. Hierbij merkte spr. op, dat werkverschaffingsobjecten thans niet meer in het vrije bedrijf worden uitge voerd, maar dat tegenwoordig de aanne mers ingeschakeld moeten worden, die de vrijheid hebben te handelen als een particulier in het vrije bedrijf, daar zij niet onder regeeringsvoorschriften staan, terwijl aan de andere kaht de werklooze zich in de werkverschaffing alles moet laten welgevallen, daar hij daar op last der regeering geplaatst wordt en indien hij weigerachtig is, van de steun wordt uitgesloten. Bij de uitvoering van werk fondsobjecten is het een ander geval, daar daarbij de loonen worden vastge steld in overleg met de vakverenigin gen. Ook ten opzichte van de werkver schaffing moeten betere voorwaarden be reikt kunnen worden. Dan zijn er nog de vraagstukken van krotopruiming, het opknappen van oude woningen, het on derwijs en de armenzorg omtrent welk laagste, punt de heer Sanders verklaarde dat het ongehoord is dat door de crisis een gemeente niet meer in 'staat kan zijn om voor de behoeftigen te doen wat zij doen moet. Ook op dit terréin moet ver andering komen, de regeering moet ook hier bijspringen. Tenslotte werden eenige vragen behan deld. Op een vraag van den heer Peer- bolte die zei dat hij een burgemeester kent, die, als hij met verlof gaat, zijn plaatsvervanger opdraagt, geheel naar de inzichten en in de geest van den afwe zigen burgemeester te handelen, ant woordde de heer Sanders .dat voor een dergelijke opdracht niet de minste rechtsgrond te vinden is en dat een waarnemend burgemeester zich alleen maar te houden heeft aan de voorschrif- yaa d» Bras» sa ysdes zila eisss. WEERBERICHT. Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaat selijke buien; iets kouder; meest matige, aan de kust tijdelijk krachtige Zuid westelijke tot Noord-Westelijke wind. Waterstand: Schoonhoven hg. water 3.20 uur. 1.55 M. Keulen stand 2.95 M., val 0.11M. Maastricht 22 April 41.81 M., val 0.33 M Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 54 graden Fahrenheit. Maandag 24 April: Op 8 16. onder Eerste Kwartier Woensdag 26 ApriJ. Wielrijders, licht op! 24 April 19 42 uur. gang kan gaan, zonder zich af te vra gen wat de burgemeester in een bepaald geval gedaan zou hebben. EMMABLOEMCOLLECTE. Woensdag wordt in Schoonhoen het Emmabloempje verkocht. Zooals men weet, is de opbrengst van die collecte bestemd voor de tuberculosebestrijding in het algemeen en met* voor een bepaal de categorie van lijders, leder, zonder onderscheid, zal dus gaarne het bloem pje koopen, maar wij willen onze lezers ook opwekken om het met gulle hand te betalen. Wat men aan de Emma- bloemcollecte geeft, is goed besteed. „DE ROODE ADELAAR". Daar de St. Jozefsgezellenvereeniging Zondag haar één-jarig bestaan vierde, is bij die gelegenheid opgevoerd „De Roode Adelaar", tooneelspel in 4 bedrijven, van Guill. Dumont en Frits van Duinen. In het openingswoord wees kapelaan Dekleermaker, vice-praeses van de ver- eeniging er op, dat men niet alleen moet letten, op 't uitwendige, maar vooral op wat uit 't innerlijk komt. door middel van de band van de St. Jozelfsgezellen Het stuk dat speelde aan 't nationalis tische front bij Bilbao, toonde aan. dat men niet alleen soms door katholieke ge loofsovertuiging een afgedwaalde weer op het goede pad kan brengen, maar dat er meer gevraagd wordt, n.l. dat men z'n eigen leven hiervoor moet opofferen. De St. Jozelfsgezellen hebben bewezen dat ondanks het feit, dat de vereeniging nog zoo kort bestaat, men toch #oor on derlinge samenwerking Veel kan befei- ken. Het spel werd vlot gespeeld en maakte diepe indruk. De décors waren heel geschikt. Op deze dag traden zeven nieuwe le den toe, die allen, nadat ze „trouw aan Kolping" beloofd hadden, geïnstalleerd werden. Het slotwoord sprak wederom kape laan Dekleermaker, waarin hij o.m. dank bracht aan den heer J. Lensen, den re gisseur en de heeren v. Berkel, Hoefna gel en De Vos, die het muzikale gedeelte verzorgden. EEN KLEINE DRENKELING. Een 3-jarig zoontje van den heer de B. in de Molenstraat, speelde gistermid dag met een 5-jarig broertje en «en vriendje, dat hoogstens nog een jaar ouder was, aan de Scheepmakershaven. De roeibootjes, die daar gemeerd liggen, oefenden u op de kleuters veel aantrek kingskracht uit en zij waagden zich zoo ver aan de kant. dat de kleinste in het water viel. Het kind greep zich aan de ketting van een der bootjes en de groot ste Jongen lichtte, zoolang hij kon, de ketting zoo hoop op, dat het kind het hoofd boven water kon houden. Lang duurde dat echter niet en het was goed, dat op het hulpgeroep van de knapen een paar jongens, die op de Wal wandelden, kwamen toesnellen. De 14- jar. B. v. d. Sijde sprong kordaat in het water en hielp het-kind, dat tusschen de bootjes dreigde te zinken, wat naar de kant en zoo kon een inmiddels toege schoten voorbijganger den kleine dren keling op de plank van het steigertje hijschen. Het kind bleek er nog goed af gekomen te zijn en de jeugdige redder kon met voldoening aanschouwen, hoe een paar meisjes het snel naar moeder brachten. GEVONDEN. Een bibliotheekboek. Inlichtingen bi) dê JJfilittfr MAANDAG 24 APRIL IW5 GEREF. KERKEN. Tweetal te Ooltgensplaat Ds, J. Hln- ériks te Dussen en Ds. G. Toornvliet te Nieuwerkerk ad. IJssel. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Gouda: Ds. I. de Bruljne te flassenheim en Ds. J. G. van Minnen te Huizen (N.-H.). BEVESTIGING EN INTREDE DS. J. W. MULDER. Ds. J. W. Mulder hoopt 4 Juni afscheid te nemen te Haamstede en 18 Juni zijn intrede te doen in de Geref. Kerk te GiessendamNeder-Hardlnxveld. Bevesti ger is Ds. J. J. Beukenkamp, van Boven- Hardinxveld. VIJFTIGJARIG BESTAAN DER GEB. KERK. Woensdagavond te 7.30 uur zal in de Ger. Kerk te Krimpen a d. Lek in een buitengewone kerkdienst het 50-jang be- Ouderkerk a d. Ussel en langs de LJssel en Lekdijk over Krimpen a.d. Ussel en Krimpen a.d. Lek terug. Afstand 25 KM. Alle 29 deelneemsters en -nemens hebben de marsch binnen de vastgestelde tijd volbracht. Voetbaluitslag. Lekkerkerk. Het eerste elftal van LFC speelde Zondagmiddag een vriendschap- VOEDING. De meesten onzer voeden zich niet goed, wij eten te veel of we eten stoffen welke niet goed voor ons zijn. De Zwit- pelijke wedstrijd te Krimpen a.d. Lek te- sersche natuurart» Bircher Benning gen Dilettant L L.F.C. wist eerst de lei ding te nemen maar nog voor de rust wist Dilettant gelijk te maken. Na de rust kon D. nog eenmaal scoren en be haalde dus de overwinning. Deze wed strijd was een oefenwedstrijd voor D., aangezien zij Zondag a.s. haar eerste promotiewedstrijd voor de 3e klasse K.N. V B. moet spelen. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag speelde „Excelsior II" op eigen terrein tegen A.S.W. II van H.-I.-Ambacht. Uit slag gelijk spel (2—2). Excelsior I ging op bezoek bij Excel sior I te Pernis en verloor met 4—5. Te Kinderdijk speelde Zwerver II te- staan van deze kerk in genoemde ge- gen D.O.T.O. II van Pernis. Uitslag 0—2. meente worden herdacht. DE POSITIE DER DUITSCHE GEESTE LIJKEN. „Weerspannigen" worden ontslagen. De Duitsche minister van Eeredienst, Kerrl. heeft zijn goedkeuring gehecht aan een herziening van de disciplinaire wet ten voor de Duitsche Evangelische Kerk. Disciplinaire rechtbanken worden ge machtigd, weerspannige, geestelijken te ontslaan, die in gebreke blijven zich aan te passen bij de orde van het Derde Rijk of die in hun plicht jegens de kerk of hun loyaliteit Jegens den Führer, het volk of het rijk te kort schieten. Predikanten worden op gelijke voet ge steld met de burgerlijke ambtenaren, d w z. dat de rassenwetgeving van Neu renberg op hen toepasselijk is. EINDDIPLOMA RIJKSLANDBOUW- WINTERSCHOOL. Aan de Rijkslandbouwwinterschool t« Dordrecht hebben o.a. het einddiploma ontvangen de heeren A. Bikker, Noorde loos; H. Brouwer. BleskensgraafC. Kooyman, Noordeloos; A. Snoek, Nieu- wendijk (N.-Br.) en J. W. Tukker, Bles- tensgraaf. Emmabloem-collecte. Berkenwoude. In deze gemeente bracht deze collecte op t 32.36. De opbrengst van het vorige Jaar werd daarmede overtroifen. De Groene Kruis-afd. heeft twee ter beschikking gesteld van de vereen. E. draag-brancards aangeschat. Ze zijn K B O. Ilckcndorp. De afdeeling van de B. V. L. hield sinds 3 jaar haar eerste schiet wedstrijd. Een zestal prijzen werd door de uitvoeringscommissie beschikbaar ge steld. De uitslag was als volgt: C. Mo lendijk le pr. 291 p.: W. Hoogendoorn 2e pr. 277 p.; P. Rademaker 276 p.: A. Mul der 4e pr. 255 p.; L. de Heer 5e pr., 250 p H. Vermeer 6e pr.. 242 p. Gevonden: een vulpen, en rijwiel plaatje; inl. gem.-veldwachter. In deze gemeente werd 1 trekhond *er keuring aangeboden. Hond. tuig en kar werden goedgekeurd. Aanbeveling gemeente-secretaris. Hardinxvcld. p. en W. hebben ter be noeming van gemeente-secretaris de vol gende aanbeveling opgemaakt: 1. P. H. v. d. Hoff, ambtenaar ter secretarie; 2. E. den Breejen, ambtenaar ter secreta rie. Krimpen a.d. Lek. De heer C. de Jong Jz. is herkozen ais hoofd.ngeland-plaats- vervanger van de Krimpeneiwaard. Gevonden: een kinderhandt&schje, te bevr. gem.-veldwachter; een ring met sleutels, A .van Gemerden, Bouwvereeni- gmg 17. De dubbele raad. Krimpen a.d. IJssel. Zaterdagmorgen heeft ten gemeentehuize het hoofdstem bureau beslist over de Ingeleverde can- didatenlijst voor de stemming ter ver kiezing van de leden van de Commissie als bedoeld in artikel 158 der Gemeente wet (dubbele raad). Alle op de2e lijst voorkomende candidaten konden ge handhaafd worden. De begrooting vah de polder Lange- (and en Kortland over 1939 is aaUgtj.)- den met een ontvangst en uitgaaf van f 5014,18. Krimpen a.d. IJsseL De gymnastiekver. „Kracht door Oefening" zal reeds bestaande afdeeüngen een senioren afdeeling oprichten. Wandelsport. Lekkerkerk. De wandelafdeellng van de gymnastiekvereeniging „Kracht door Oefening" hield Zondagmorgen haar tweede afstandsmarsch onder leiding van den heer D. van der Graaf Pz. De route eng iaogs üeikweg n&aj. naast de Aanbesteding. Ouderkerk a.d. IJssel. De architect D. Burger van Ouderkerk a.d. Ussel heeft op 19 Apr»l aan Des teed het bouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van den heer A. J. Heuvelman te Krimpen a.d. Ussel. De uitslag is als volgt: Metsel- en be tonwerk: G. van Staveren f 2222; L. Ponsen f 2198; Timmerwerk: A. C. Slap- pendel f 2355.25; M. van de Hom f 2187; L. Neven f 2060; J. W. Baas. Gouderak f 2049; John. C. Vermeer, Moordrecht, f 2043, Fa. Spruytenburg en Van Duy- vendijk, Ouderkerk a.d. Ussel, f 1986; Fa. T van Vliet, Ameide, f 1799.50. Lood-, zinkwerk en watei^eidJng; Van Kleef f 258;. A. Ponsen f 2w. Smidswerk: Adr. Vis. Ouderkerk ad. IJssel. f 60. Elec- trisch licht: Techn. Bur. Vogelenzang de Jong f 70. Massa: H. de Jong. Ouderkerk ad. Ussel, f 4388. Timmer- en metsel werk: J. Boer f 3992. Daar geen plaats bij vermeld ls, is Kimpen a.d Ussel. Verleden week is de ooievaar weer op z n nest bij de Ned. Herv. Kerk ver schenen. Vergadering Boerenleenbank. Reeuw ijk. Onder voorzitterschap van den heer L. Vergeer hield de Boeren leenbank, ven hu.ze van den heer A. v. Vliet Vrijdagavond een ledenvergade ring. Aanwezig waren 45 van de 76 leden. Een commissie bestaande uit de heeren p H. van Leeuwen en J. Vermeulefi. die benoemd waren voor het nazien van de balans en de rekening, bracht een goed keurend verslag uit. Hierna bracht de kassier, de héér J. Heemskerk, verslag uit van de omzet en werking der Bank over 1938. Op 31 De cember was de geheeie omzet f o8d.635.48. welke bestaat in: f 293 940,71 aan ont vangsten f 292.394.77. aan uitgaven Van wege de tijdsomstandigheden is per 31 Dec. de geheeie jaarwinst 1938 ad f 280.36 niet als winst, doch onder het hoofd „de biteuren-reserve" op de balans gebracht. Hierdoor is het actief ad f 206.532.34 ge lijk aan het passief, doch onder laatstge noemde is begrepen, behalve een gewone reserve van f 5017,23 een debiteuren-re serve van f 9768.66, om in de toekomst hieruit eventueele verliezen te bestrij den. Bovendien heeft de Bank nog een aandeel in de gemeenschappelijke reser ve bij de Centrale Bank. groot 1051.46. In totaal dus f 15 840.35 aan reserve. In het afgeloopen jaar is één lid der Bank wegens overlijden uitgetreden. Op 31 December telde de bank 76 leden. Voorts zijn thans uitgegeven 168 voorschotboek jes. 171 boekjes voor loopende rekening en 731 spaarboekjes. De heeren L. Vergeer en W.- Verkleij, werden met bijna algemeene stemmen herkozen als bestuursleden. Als lid van de raad van toezicht was aan de beurt van aftreden de heer C. Kemp, die even eens met een groote meerderheid werd herkozen. Van de rondvraag werd wei nig gebruik gemaakt, waarna de verga dering werd gesloten. Aftredend raadslid. Willige-Langerak. De heer M. J. Btra- vers, die als afgevaardigde van de R.K. Staatspartij zitting heeft in de gemeen teraad. heeft verklaard, voor een nieuwe candldatuur niet 'in aanmerking te wil len komen. j Afloop verkoopingen. Zevenhuizen. Qij de op 21 April ten overstaan van notari^ R. Gallas gehou den veiling van hulzen te Zevenhuizen, zijn in koop toegewezétt: perceel I (Klinkhamerweg 29 en 31) aan den heer C. Sol Pzn. voor f 1760; perc. 2 (Klink hamerweg 33 en 35) aan mw. de wed. D. Ooms voor f 1690; perceel 3 (Klinkhamer weg 37 en 39) aan den heer W. Maasland voor f 1850; perCeei 4 (Klinkhamerweg 41) aan dezelfde voor f 1230; perceel 5 (Klinkhamerweg 4 a en b) aan den heer P. Langendam te Bleiswijk voor f 2600; perceel 6 (Noordeinde 5 en 7) aan ds. W. G. Bovendorp voor f 3800; perceel heeft zelfs een boekje geschreven „Ons voedsel als ziekte-oorzaak". We gelooven daarom dat het nieuwe maandblad van de stichting tot wetenschappelijke voor lichting op voedingsgebied een nuttig werk kan doen. Het is getiteld „Voedmg" en het eerste nummer is verschenen. Het eerste nummer bevat niet minder dan vijf „Inleidingen" en verder artike len over tandwolf. schoolvoeding. poly neuritis en het Rowett Institute bij Aberdeen, dat zich in 't bijzonder bezig houdt met proeven over de voeding. Alle itt*rt ton dit btaa kunnen Icoste- u oi tn deze rubriek schrijven. A aam en adrt i i. oeten worden opgegnea. aoch kunnen onder h i artikel worden u*gg- talen. VARKENS EN EEN STAARTJE. De door den minister vo»komen gene geerde boerenorgani^at.e's hebben z.ch nogmaals tot dezen bewindsman gewend. Ihans echter n.et met onju.ste cijfers, doch met hangende pootjes zijn zij gaan vragen alsjebi.efo nog wat ve»,te vaiken- tjes af te nemen voor een paar centen meer. Bij voorbaat kan men wel zeggen dat ze weer een nul zullen krijgen. Erger is echter dat zij betreuren dat de minister de bevroren winter-taiwe niet betalen wil. H.eruit blijkt, dat zij thans nog niet beseffen dat hun vraag er een was d.e feitelijk moreel niet door den beugel kon. Wel kunnen de organisatie's accoord gaan dat met doorgegaan wordt met de markt nemen van minderwaardige koeien niettegenstaande dat dit de geheeie markt drukt en het blik vleesch ver bruikt is. De organisatie's, wo. dok onze Holl. Mij. van Landbouw behooren tegenover de boeren verantwoordelijkheid té dra gen en daarom is het noodzakelijk dat zuivere taal gesproken wordt. Dus open spel en alle kaarten op tafel en vertel de boeren waarom onju.ste voorl.cht»ngen worden gegeven, waarom onjuiste cijfers aai} den minister gegeven zijn, die toch immers wil dat de boer zooveel mogelijk zijn productiekosten ver goed krijgt. Kan men deze productiekosten m's- schien berekenen uit de boekhoudingen van de Holl. Mij. van Landbouw, die den bedrijfsleider, de kaasmaakster, de mee werkende kinderen zonder eenig loon laat werken. Mogen deze ploeterende menschen zelfs geen steuntrekkersloontje ontvangen? Het lijkt er veel op dat deze Mij. haar best doet de veehoudersbedrijven in de grond te boren. NED. HERV. KERK. CAPELLE a.d. IJSSEL. Geref. Evange lisatie „Rehoboth Nijverheidstraat 55. Donderdag 27 April, 's avonds 7.30 uur, de heer J. Kars. VRIJE GEREF. GEM. GIESSENDAM. Dinsdag 25 April, 's av. 7 uur, de heer Vijverberg, van Rhenen. SLIEDRECHT. Lqkaai Vergeer. Don derdag 27 April, 's avonds 7 uur, Ds. B. Toes, van IJsselmonde. OUD GEREF. GEM. CAPELLE ad. IJSSEL. Bermweglaan. Woensdag 26 April, s' avonds 7 uur, Ds. H. Vlot. Da Costastraat. Donderdag-27 April, 's avonds 7.30 uur, Ds. A. van Zon. EVANGELISATIE. GIESSENDAM. Gebouw „Rehoboth". Woensdag 26 April, 's avonds 7 30 uur. Evangelisatie-stamenkomst. Voorganger: Ds. Siegers, van Utrecht. i >i-if BOTER. KAAS EN EIEREN. GROOT-AMMERS, 22 April. Aan de kaasmarkt ^lhier waren Zaterdag aan gevoerd 13 partijen met te zamen 415 stuks kazen, wegende 2905 KG Prijzen: met rijksmerk le soort f 19—20. Handel matig. OLDEWATER. 24 April. Kaasmarkt. Aangevoerd 18 partijen.. 810 stuks. 4050 KG Prijzen: met rijksmerk 2e soort 17 20 cent; le soort geen aanvoer. Handel matig. fAARDEN EN VEE. UTRECHT. 22 April. Vee. Totaal aange voerd 4835 stuks, W.o. 1700 runderen; •stieren, prijs 26—28 cent per pond. han fxirlcrrc wollen hui nl ol en japon slollcn. /.ijilo on kimsl/jjtlo. I Jngerio zijde.\N iisc lislollcn. I Hen <'ii liedmlil linnen en Kninen. Icrrc) ollen en zijden kanl en organdie. Maiinlai luren en niddinnen. I en p.iilij ItadlianddneLen mei eellonljes. ilrages, gordijn -loll <*n en gordijn velours. (Adv.)" 8 in massa (Dorpsstraat 50 en 52) aan ^el matig, prijzen onveranderd, slacht- de» been Jac. Dogteros» ysor S310. taeie» U soa3Ö-S 5c§Sl- 3e soort 21- 29 cent per *pond. handel matig, gelijke prijken; vaarzen f 130—200, melkkoeien i4u2öü, kaifkocien 150—260, varekoeien 90—200, ai es per stuk, handel gedrukt, zelfde prijzen; 150 magere kalveren f 40— 110, hanael gedrukt, onveranderde prij zen. 1500 nuchtere kalveren f 3—5. han del gedrukt, iets lagere prijzen; 640 ma gere varkens en senrammen resp. f 22— 34 en f 15—21: 600 biggen f 10—15, han del kaim .nauw. prijshoudend; 85 ma gere schapen f 11—22, handel kalm. iet» lagere prijzen; 100 weidelammeren 1 3— 5 per stuk. Handel kalm. ROTTERDAM. 24 April. Vee. Aanvoer in totaal 2219. waarvan 741 vette runde ren. 243 vette kalveren, 30 nuchtere kal veren,, 250 schapen. 28 lammeren, 918 varkens, 1 bok of geit. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal tot 72. 2e kwal. tot 68, 3e kwal. 36—46; vette ossen le kwal. 66, 2e kwal. 56, 3e kwal. 38—48; vette kalveren le kwal. 110, 2e kwal. 90, 3e kwal. 60—75; var kens (levend gewicht) le kwal. 47, 2e kwal. 46, 3e kwal. 45; schapen le kwal. 48. 2e kwal. 43, 3e kwal. 32. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 24, 2e kwal. 19. 3e kwal. 16; zuiglammeren le kwal. 9, 2e kwal. 7, 3e kwal. 4. Overzicht: Vette koeien ossen aan voer iet» kleiner, handc. m, prijzen onveranderd; vette kalveren aanvoer als vorige wéék, handel matig, prijzen iet» lager; schapen en lammeren aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets hoo- geif, varkens aanvoer grooter, handel kalm, prijzen iets lager, eenige beste bo ven noteering; zuiglammeren aanvoer als vorige week, handel vlot, prijzen iets hooger dan Dinsdag. AMSTERDAM. 24 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 411 vette koeein, waarvan de prijzen waren, le kwal. 70— 80. 2e kwal. 60—88, 3e kwal. 50—58 per KG. slachtgewicht; 76 melk- en kalf- koeien f 180—260 per stpk; 61 vette kal veren 2e kwal. 50—56. 3e kwal 40—48 per KG. levendgewicht; 213 nuchtere kalve ren f 4.50—7.50 per stuk; 84 schapen en lammeren, schapen f 2022 per stuk, lammeren f 15—19 per stuk; 429 var kens: vleeschvarkens. wegende van 90— 110 KG. 56—57. zware varkens 55—56. -vette varken» 43—54 per K.G. slacht gewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runde ren uit Denemarken. GORINCHEM, 24 April Veemarkt Aan- gevcvrd waren heden 717 runderen, varkens, biggen, schapen en lammeren. Früzes bii kalme handel, doch wel rede lijk vraag in rundvee: Zware kalfkoeien f 160—250, melkkoeien f 135—210, kalf- vaarzen f 140—220, gulste koelen t 130 170, guiste vaarzen f 90—140, pinken f 4080, graskaiveren f 2040, nuchtere fokkalveren f 10—14, idem voor export f 4—7. drachtige varkens f 60—120, natte zeugen f 5075, overloopers f 14 28. biggen f 10—18, schapen f 12—16, id. met 1 lam f 15—23, idem met 2 lamme* ren f 1830, lammeren f 68 per stuk. GROENTEN, AARDAPPELEN EN FRUIT ROTTERDAM, 24 April. Aardappelen. Brielsche eigenheimers f 1.5U2.20, Zeeuwsche eigenheimers f 1.501.80, ld. Bonte en Blauwe f 2.90—3.30, id. kleine z. b. bl. f 1.90—2, Eigenheimers kleine f 1.301 40. Bonte en Blauwe Poters f 1,70 —2. Bevelanders f 1.70—2, Red Star f 2.75 —3, Bintjes f 2.10—2.20. alles per H.L.; Weetlandsche ronde zand 4'2 cent, id. kleine 3 cent, Malta's'(winter) 89 cent. idem (Springs» 13—15 cent. alles per K.G. Met niet groote aanvoer, kalme handel. UTRECHT, 21 April. Veiling Utrecht en omstreken. Asperges wit 60—72, idem blauw 35—47. raapstelen 040—1, radijs 0.80—270 per 100 bos: rabarber 2.90— 7.20 per 10 bos: bloemkool 16—35, komkommer geel 16. idem groen 8—15, sla 1—9 per 100 stuks; aardappelen 2— 4.10. andijvie f 9—31. bieten 1 10—5.30. id. gekookt 1—10, nw. aardapp-j3ln 20—33, gele kool 3.60-7. idem roode '11—12.50. peulen 112, postelein 1522. prei 2—14, slaboonen 53-112. snijboonen 126. win- terspinazie 6—10. idem zomer 1.50480, uien 0 604 30. waschpeen 315. winter wortelen 3 70—4 60. witlof 7—22 per 100 kg champignons 35- 48. peterselie 513* selderie 11—31. tomaten 16. tuinkers 6— 15 aardbeien 67. kersen 200 per 100 pónd; aardbeien 0.50- 8 20 per 100 stuks. ZWÏJNDRECHT. 22 April Groenten- en Fruitveiling. Kropsla I 2.903.80. dito II 1,00—1 80 per 100 krop, stoofsla 0.07— 0 09 per kg radijs (roode) 1 60—3 00. ra dijs witpuntf 2.10-3 00 per 100 bos: spinazie 3-4.30 per 100 kg. Aanvoer 106120 bos. Sla 19.520 stuks. ZWIJNDRECHT. 21 April. Andijvie 17— 27. gele sav. kool 66.10, kroten 2.20— 3 60. postelein 18. prei 17. spinazie 2J0— 5 80. veldsla 3 witlof 22—23. idem n 18 19, afbre^kpeen 9—12. zuring 9 per 100 kg. bloemkool 14. gr. komkommers 11. idem II 6-9 per 100 .stuks: kropsla I f 3 70—6 40. ld II 1 1 50-4.60 per 100 krop: stoofsla per kg. 7—12 cent. pieter- selie f 3- 7 80. raapstelen 70—90 cent. ra barber f 3—5 10. roode radijs f 2—3 70 la witpunt f 2 30—3.10 per 100 bos, selderij 1V-76 cent per dozijn

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 2