zoon V(TS(A Sok'! De ideale stof voor't sportieve Jm ZomerCompbt! Jfi IBIS SHAG Buitenland 4** er FEUILLETON. Gemengd nieuws Zóó'n heerlijk-luch-i tig wandeltoiletje be hoeft in Uw garde robe niet te ontbre ken, mits U maar naar C A gaatl U moet ook vooral eens letten op onxe zuiver z ij den Imprlmé Japonnen 1 Echte Amerlkaan- sche modellen, on gelooflijk elegant en in de verrukkelijkste multicolor-desslns! Ook U zult zich ver bazen over de lage C A prijzen vanaf Let bij dit s po rt i eve Yersey Soie- Compfet op het bijzonder mooi relièf- brodóop Man tel en Japon Prijs slechts Vlot en Jeug dig Complet v. Yetsey Soie met zeer fraai Suisse -brodé op Japon en Finger Tip, (gegarn. met leuke zakjes) Orig. model uit Amerika! Zéér ruime piissé-rok! *90 Matt-Crêpe Imprimé. in Parijsche pa- let-dessins Laveralmpr. Vlot tolletje in nieuwste bloemdess. Complets - verruk- kelijk-luchtig voor warme dagen! - in de maten 44 tot en met 50. Ook de Ja ponnen zijn alle met lange mouwen even als de Mantels chique gegarneerd metfraal handborduursel I U kunt elders wel duur der maar niet beter en voordeeliger sla gen dan bij C AI 100% Parijs MarocJmpr. mode-snufje Div. dessins Hèt succes i v. NewYorki j Prima Fla- j misol Impr. j "750 Zijden Geor gette Rayé- Compiet met rijk soutache* brodé op Ja pon en Mantel De Japon met lange mouw! Maat 44-50 Gekleed Com- ëlet v. Zijden eorgette. De Japon met lange mouw smaakvol ge garneerd met Biais op tulle. Mnat 44-50 Juist hier! Crêpe Ameri- cain Impr. Vdl „Swing' «90 3 i wti.nr bi.ad. WIEUWSBLAP TOOI ZTTTP - HOLLAND EN LI 1 KEfHT Schoonhorenache Courant 7YOFNSDAG 3 WEI 193» legen=eischen van Polen. PROTECTORAAT OVER DE VRIJE STAD? Naar de correspondent te Warschau ▼an de „Daily £etegraph" uit goedinge- tichte bron verdam, zal minister Beck in een Vrijdag in het parlement te houden rede, tegen-eischen formuleeren tegen over die welke Hitler in zijn Rijksdagre de stelde voor een regeling van de Dan- zig-kwestie. De Poolsche eischen zouden de volgende zijn: Een Poolsch protectoraat over Darizig; Het recht van veto voor de Polen in take beslissingen van den Senaat van Panzig; Bezetting van Danzig door het Pool sche leger en de vloot-eenheden; Controle over de groot-Industrie in het gebied van Danzig als waarborg tegen het maken van wapens voor Duitsch land. Polen zou besloten hebben, zijn tot dusver aangenomen defensieve houding te laten varen en zijn rechten volledig te handhaven om de Poolsche belangen en burgers in Danzig te beschermen. Een aanwijzing voor de Poolsche hou ding tegenover de Duitsche voorstellen werd gegeven in een officieele verkla ring in de „Gazeta Polska", waarin ge- eischt werd grootere veiligheid van Pool sche belangen In Danzig. De Duitsche politiek, zoo schreef het blad, dwingt de Poolsche regeering, wat Danzig betreft, eischen te stellen ter waarborging van de Poolsche rechten en bezittingen in de Vrije stad. Polen heeft in 6e laatste 20 jaren on geveer 100 mlllioen pond sterling belegd in haven-installaties, spoorlijnen, scheeps werven en induslrieele ondernemingen in het gebied van Danzig, hetgeen verloren zon gaan bij een Inlijving van Danzig bij bet Derde Rijk. Graaf Potoeki rrmr de Poolsche rechten. Graaf Jerzy Potoeki. de Poolsche am bassadeur in de Véreenlgde Staten, heeft In een van te voren gereed gemaakte verklaring voor een Interview gezegd, dat Polen zijn economische rechten in Dan zig zal handhaven. ,Hart«MJfc dank „aft naam van alia „leden d«r groot* „hondenfamili* „voor het trap)* op „uw voet rem. zoodot „hot leven van een „mijner, tomi erg „roekelooze, neven „niet voortijdig „wordt afgesneden." TWEE BESTOLEN AFGODS BEELDJES door FRANCK L. PACKARD. I Het was alsof je in den muil van de hel keek. Iedere voet van dien rooster was gevuld met verwrongen, smartelijke gezichten de meeste monden waren open, zoowei om kreten en gekreun uit te stooten, als om wat frissche lucht in te ademen. Ik weet niet hoeveel wel. Die we zagen, moeten op de schouders en hoofden van ongelukkigen onder hen gestaan hebben, en razend hebben ge vochten, want al de opgeheven gezichten schokten op en neer en bewogen voort durend, alsof er onder hen een onop houdelijke strijd gevoerd werd. Sommige van die gezichten waxen met bloed be dekt en andere waren zoo vuil, dat men het niet kon uitdrukken, en ze waren al le mager, uitgeput en holoogig, daar de arme menschen den hongerdood nabij waren en krankzinnig van die kwelling '■óe moeten daar beneden zoo dicht op elkaar gestaan plaats was om te elkaar. De behoef je niet te vertellen, wat dit wil zeggen. En bovendien moe ten sommige van die hu daar beneden reeds dood geweest zijn. Ik weet niet boe lang de jon* ai op zee was. Onze maag dramde om van de staiür, en De oude hield plotseling op Hij ging Diet zijn tong over zijn grimmige lippen. elsot ze verdord en droog waren. Hij wenkte naar zijn leeg glas. Voor de tweede maal vulde Bob Kings- ley het en voor de tweede maal dronk djn rader het bijna in één teug leeg. We sagen juot brt «en hkkawnatt». Potoeki heeft o.a. gezegd: „Polen is^ geen TsjecHo-Slowakije. Iedere actie van* Duitschland tegen Danzig zal worden be schouwd als een oorlogsdaad. Ten aanzien van den eisch van Hitier een weg door den Corridor te mogen aanleggen zeide Potoeki: „De eenigever klaring voor dit verlangen van Duitsch land is de wensch Polen van de zee af te sluiten en zijn economische en vermoe delijk ook politieke onafhankelijkheid te verminderen". Tenslotte zeide Potoeki, dat Polen wel bereid is over Danzig te onderhandelen, doch nooit zal wijken voor geweld. Polen zegt Engeland steun toe. Bij Duitsche aanval op België of Nederland. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat een der kwesties, samenhangende met het En- gelsch-Poolsche verdrag, waarvoor nog geen regeling was getroffen toen kolonel Beek Londen verliet, thans uit de weg is geruimd. Indien Engeland genoodzaakt mocht worden om tegen Duitschland oorlog te voeren in geval van een agressie van dit land tegen Belgiè of Nederland, zou Po len zich verplicht achten om soortgelij ke maatregelen te treffen. DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Copie van Hitler's rede is geen antwoord. Cordell Huil, de Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken, heeft me degedeeld, dat het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken een copie van Hitiers rede heeft doen toekomen aan de Amerikaansche ambassade te Berlijn en in een daarop volgend telefoongesprek heeft verklaard, dat deze copie het ant woord aan president Roosevelt was. Huil voegde hieraan toe, dat de over handiging van deze copie echter niet door de Amerikaansche regeering als een antwoord op de boodschap van Roosevelt beschouwd zal worden. ENGELAND WIJST DOTTSCHERS UIT. Leiders van Duitsche ver- eenigingen. Het Britsche ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft aan drie in Enge land woonachtige Duitschers, die een vooraanstaande functie in de organisatie der Duitschers in Groot-Bntt&nnië ver vullen, verzocht, het land te verlaten. Het zijn O. O Karlowa, een der leiders der Duitsche nationaal-socialisten in het Verecnigd Koninkrijk, diens voornaam ste medewerker, E. P. Himmelmann, en Anna J. Wolf, van heft Duitsche Arbeita- front. Voordien had de Londensche cor respondent van het blad „Essener Natio nal Zeitung", dat nauwe relaties met maarschalk Göring onderhoudt, reeds een dergelijk verzoek ge kregen. Drie weken geleden heeft minister Hoa- re op deze uitwijzing reeds gezinspeeld in het Lagerhuis, waarbij hij nog geen namen noemde. De maatregel werd door Duitschland beantwoord met het uitwij zen van drie Britsche zakenlieden uit Hamburg. In regeeringskringen legt men er den vma je niet?" stiet Robert Kmgsiey heesch uit. „Nu, dau zou jij ook! Ik ben seaert. 's nachts dikwijls wakker gewor den, met die vervloekte lucht m mijn neusgaten, en de kreten in mijn ooren, en alles levendig voor me als dien nacht. Zei ik iets over de handen ,die zich vastklemden aan den ijzeren rooster, met vingers, die zoo knokkig waren, dat het vel over been was? Ja, we <^gen een massa bij één bliksemflits, en we zagen nog meer dan ik je verteld heb ook, tenminste Tom. De rooster was vastge maakt aan het dek, met een ijzeren bout, enMaar daar zal ik net dade lijk over hebben. AJ wat ik je *erteld heb. zagen we in de paar séconden, dat we daar stonden met de bemanning Van de jonk om ons heen. Toen sprak de jon ge Chinees, en, zpoals ik al eer zei, als het niet was om zijn Mongoolsch gezicht, zou je gezworen hebben, dat het een Engelsche stem was die tot je sprak. Toch was er een leelijke klank in. „Jullie komt zeker van die kleine sloep, daar?" zei hij. „Mag ik vragen, wat voor den duivel je hier uitvoert, en wie van jullie de aanvoeder is, aan wien ik dit onverwachte bezoek te danken heb?" Ik kan me Tom's gezicht nog voorstel len. Het was wit van woede „Ik, stinkend zwijn f brulde hij, „en ik heet Tom Kingsley; en we zijn geko- Niemand kon hooren wat hij nog meer zei, omdat zijn stem verloren ging door plotselinge hevige kreten en ge kreun uit den ijzeren rooster. Ik zag den Chinees een teeken geven aan twee van zfjn kornuiten, maar het eerste oogen- blik begreep ik niet, wat hij van plan was. Hij verhief zijn stem, Tom toespre kend over het lawaai heen. „Laten we de kennismaking voltooien" zei hij. ,.Ik ben Hsi Yan, de eigenaar van (kt vaar Uiig, Het spijt me. «Ut ik mijn nadruk op, dat deze maatregel geen re presaille is, doch slechts een gevolg van de politiek, de activiteit der nationaal- socialisten in Engeland nauwlettend gade te slaan. De hierboven genoemde personen heb ben Engeland inmiddels reeds verlaten. Nog meer uitwijzingen. Ook verder wil de Britsche regeering de activiteit der Duitsche nazi's in En geland zoo streng mogelijk controleeren en waar noodig beperken en reeds heeft het ministerie van binnenlandsche za ken de Duitsche ambassade een lijst doen toekomen met de namen van een aan tal leiders van Duitsche politieke, sociale en arbeidersorganisaties, in Engeland werkzaam, die allen 4e aanzegging heb ben gekregen zoo spoedig mogelijk uit Engeland te vertrekken. Naar verluidt, zou deze lijst wel vijftig namen bevatten. De „Völkischer Beobachter", het Ber- lijnsche regeeringsblad, kondigt aan. „dat deze onwaardige behandeling van volksgenooten in het buitenland door Duitschland niet onbeantwoord zal blij ven." DUITSCHE AMBASSADEUR NAAR LONDEN TERUG. Te Berlijn verwacht men, dat de Duit sche ambassadeur te Londen. Von Dirk- sen, aan het einde dezer week naar Lon den zal terugkeeren, na een afwezigheid van zes weken. „DIEFSTAL" VAN ITALIANEN. Een verwijt aan Frankrijk. Het Italiaansche blad „Tevere" bere kent, dat door de invoering van de dienst plicht voor vreemdelingen in Frankrijk in geval van oorlog ongeveer 400 000 man in Frankrijk kunnen worden opgeroepen waarvan bijna 120.000 Italianen. Het blad protesteert tegen deze „diefstal" van Italianen. In Ventimiglia zijn 300 Italiaansche gezinnen, tezamen 1300 personen, aange komen, die in verschillende Fransche steden woonachtig waren en thans naar Italië teruggekeerd. EGYPTE NIET BEDREIGD, Geruststelling van Italiaan- schen koning. Naar verluidt, zou de koning van Ita lië een persoonlijk schrijven aan den koning van Egypte hebben gericht, waar m hij de verzekering geeft, dat Italië vriendschappelijke bedoelingen ten aan zien van Egypte heeft. De Italiaansche gezant te Cairo zou deze boodschap over handigd hebben. De verzekeringen zoutje#'Zijn gegeven voor het geval, dat de militaire maatre gelen in Libye bezorgdheid bij de Egyp- tenaren zouden hebben gewekt. EEN OVERVAL OP NAZARETH. Politie kon niet tijdig ingrijpen. Dinsdag hebben zich te Haifa en om geving ernstige incidenten voorgedaan. Rebellen bonden daar een felle strijd aan met Britsche troepen in de omgeving van de berg Carmel. De opstandelingen die onder bevel stonden van den meu- excuus moet aanbieden voor het onbe leefde gedrag van mijn passagiers, maar zij zullen spoedig kalm worden, en Verder kwam hij met. Het geschreeuw en gekreun was overgegaan in een ge jank en gegil. Toen kwam er weer *n bliksemflits. Twee van Hsi Yan s mannen hadden zweepen met lange geknoopte lussen aan bamboestokken, en zij sloe gen moorddadig naar de opgeheven ge zichten aan den rooster, en waar de lus sen neerkwamen, spoot bloed op. „Groote hemel schreeuwde Tom, „dat zullen we niet dulden!" Hij had zijn revolver in de hand en met dé kolf ervan begon hij tegen de ijzeren bout te slaan en den rooster los te maken. Hsi Yan stormde op hem af met een mes. Srhram Sweeney wierp zich voor Tom, en een flinke slag van Hsi Yan'8 mes haalde de Schram zijD gezicht open van den hoek van zijn lip cot den hoek van zijn oog in een halven cirkel. Zoo komt hij aan de schram, waaraan hij zijn naam te danken heeft. Binnen een seconde was het toen een helsche bende Tom had den grendel losgekregen. De koelies kwamen wild uit het ruim geklauterd, terwijl ze dui- velsche geluiden maakten. Ik weet niet hoeveel wel, in de duisternis en de grie zelige bliksemflitsen schenen het er wel honderd of meer. Ze konden slechts met hun handen vechten, maar meer hadden ze niet noodig er waren er genoeg. Binnen vijf minuten was het dek een slachthuis, de beminning van Hsi Yan werd letterlijk aan stukken gescheurd. We moesten vechten om ons eigen leven te redden en verloren het bijna. Vóór we met ons drieën er uit geklom men en weer terug in onae eigen boot waren, moesten we zelfs eenige van de arme ellendelingen, die we hadden ge tracht te redden, doodschieten. In de duisternis en in hun woestheid maakten ze na korten Uid geen uexs^1 Mijn Ibis en mijn pijp zullen mij niet verlaten. Dat is en blijft de vreugd van alle grenssoldaten. WwmWP VOOR DE PIJP Dobbelmann lekker, man I wen opperbevelhebber Aboe Baker, .on dernamen een poging om Nazareth te omsingelen, met als doel de woningen van de Arabische familie Farhoen, wel ker leden bekend staan om hun opvat tingen ten gunste van een Britsch-Ara- bische overeenstemming in Palestina. Terwijl rebellen op de daken van enkele huizen vuurden ter dekking van andere opstandelingen, namen deze laatste stor menderhand twee huizen, die toebehoo- ren aan de familie Farhoen. Zij staken de woningen in brand, evenals verschei dene regeeringsbureaux. Tijdens de aanval werd een Arabische vrouw gedood en een non gewond. Een knaap, lid van de familie Farhoen. werd ontvoerd Na twee uur trokken de rebel len terug, achtervolgd door ^politie en troepen, die hun ernstige verliezen zou den hebben toegebracht. Zij grepen ech ter laat in, tengevolge van het feit, dat alle telefoondraden rondom Nazareth waren doorgesneden. De autoriteiten hebben de toestand thans weer in handen en zij bereiden strenge strafmaatregelen voor. In de eer ste plaats is een verbod uitgevaardigd, om gedurende 48 uur de huizen te ver laten. Te Haifa Is de directeur van een dag blad, een Arabische notabele ter plaatse, gistermorgen op fiet marktplein gedood. Ernstig geval van kolendamp» vergiftiging te Rotterdam. Stuurman en matroos vrachtschip om het leven gekomen. Aan boord van de vrachtboot „Hunze 3" uit Groningen, liggende in de Wijn haven te Rotterdam, heeft zfch gister nacht een ernstig geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan, waarvan twee Groningers het slaohtoffers zijn gewor den. In het vooronder van de boot sliepen twee personen, n.l. de 43-jarige stuur man F. Heininga, en de 28-jarige ma troos M. Timmer, beiden uit Groningen. ons en de bende van Hsi Yan. Hsi Yan en zijn mannen vochten als tijgers, na tuurlijk, maar wij dachten, dat geen van hen nog leefde toen het afgeloopen was. Wij gingen terug naar de sloep. De koelies schenen geobsedeerd door het eene idee: vast te houden aan hun vrij heid anders kan ik het met verklaren Misschien dachten zij, dat er dicht bij de kust een nederzetting was, en dat ze aangevallen en weer opnieuw gevangen genomen konden worden. Ik weet- het met. In ieder geval staken de arme dui vels weer in zee en zonken waarschijn lijk. Voor zoover ik weet, hporde men nooit meer iets van de jonk. Zooals ik zei. dachten we. dat Hsi Yan en heel zijn bemanning er geweest wa ren, en eerst drie maanden later, in Sin gapore, toen Tom dien brief kreeg, wis ten we. dat Hsi Yan ontsnapt was. Ik weet niet hoe, tenzij hij naar de kust zwom, haar het „hoe" komt er niet op aan. Het voornaamste is, dat hij ont snapte. Hij koos Tom natuurlijk uit, om dat hij dien als onzen aanvoerder be schouwde en er hem de schuld van gaf. dat wij dien nacht aan boord van de jonk waren gegaan. Ik geloof,dat hij dacht, dat de Schram en ik slechts ge hoorzaamd hadden, niet dat hij het op ons ook niet gemunt had, maar Tom was „kapitein", begrijp je." Het gezicht van Bob Kingsley werd hard. „Ik begrijp het," zei hij toonloos. „En toen? In de jaren daarna tot nu toe? Hebt u dien Hsi Yan niet weergezien?" Robert Kingsley schudde het hoofd. „Neen," zei hij. „Van toen af heb ik hem nooit weergezien. Zoo nu en dan hoorden we wel iets over hem, schijn baar was hij op zee in een jonk. Wat hij uitvoerde kan ik niet zeggen; maar ik zoti al het geld, dat ik heb, durven ver wenden. dat het iets slechts was» want Toen het overige personeel van de „Hun- ze 3" zich gistermorgen om zes uur aan boord begaf, misten zij den stuurmanen den matroos. Bij onderzoek bleek, dat beiden in het vooronder tengevolge van kolendampvergiftiging om het leven ge komen waren. Beiden' waren gehuwd. De Rotterdamsche politie heeft de lij ken in beslag genomen. Het bieek. dat de beide slachtoffers zich Maandagavond omstreeks 10 uur naar kooi hebben begeven. In het voor onder brand dag en nacht een kook kachel. Bij het zich te ruste begeven moeten de beide mannen de toegang tot het vooronder en de patrijspoort geheel hebben dicht gemaakt. Het gevolg was, dat de gassen van de kachel in het ver trekje bleven hangen, en de mannen be dwelmden en vergiftigten. Heininga was vader van drie, Timmer van twee kinderen. TACHTIGDUIZEND K.G. SPINAZIE NAAR DE MESTVAALT. Ruim 10.000 kisten onverkoopbaar De vorige week zijn aan de groente veilingen te Beverwijk ruim 10.000 kisten spinazie onverkocht gebleven, terwijl een aanzienlijk kwantum is doorgedraaid. Van de onverkochte spinazie is 80.000 kg. op óe mestvaalt geworpen, terwijl een gedeelte wordt gebruikt voor veevoe der. VEERTIEN-JARIG MEISJE I AANGERAND. De dader gegrepen. Een 14-Jarig meisje maakte Vrijdag middag met haar hondje een wandeling in de duinen bij de residentie. Ter hoog te van de ocnietbaan werd zij aange sproken door een jongeman, die het he vig ontstelde kind plotseling beetgreep, klaarblijkelijk met minder eerbare be doelingen. Het meisje verzette zich tegen de aan randing uit alle macht. In de hevige worsteling, welke ontstond, heeft W. het kind verwondingen toegebracht aan een der beenen en aan het geiaat, doch door trappen en slaan heeft zj zich tenslotte weten los te rukken en rende in deneh- ing van de Kwartellaan. Daar ontmoet te het kind een dame, die de politie ge waarschuwd heeft. Een flinke politiemacht heeft direct het geheele duinterrem afgezocht, doch zonder resultaat. Gisterochtend echter surveilleerde een der met het onderzoek belaste recher cheurs in de Fahrenheitstraat. Hij had het meisje bij sdch. Op een gegeven' oogenbük herkende t kind den jongen, die haar had aangeval len. Onmiddellijk werd tot zijn arresta tie overgegaan. Het was de 17-jarige J. W„ die niet by zijn ouders woont en In gezinsverpleging was opgenomfl^, TREINAANSLAGEN IN ZUID FRANKRIJK. Bommen misten hun doeL Het blijkt, dat op twee verschillende punten van de internationale spoorlijn Parijs—BordeauxHendayeSan Sebas tian Maandagmorgen om vier uur hel sche machines zijn ontploft, zonder dat de onbekende daders evenwel hun doel bereikten. De beide punten, waarop de plegers van de aanslagen het hadden iets anders, dat kon niet. In het begin letten we verbazend goed op, denkende, dat de duivel werkelijk meende, wat hij Tom schreef, maar toen jaar na jaar verliep en er niets gebeurde en ons van hier en ginds bericht werd, dat Hsi Yan dik en rijk werd, dachten we, dat al was de brief oorspronkelijk niet louter bluf, hij nu te veel te verliezen had om nog de kans te willen loopen, de aandacht van de politie te trekken bij zijn pogin gen tot wraakneming. En zoo kwam het, dat de bedreiging, zooals ik je vertelde, niets meer voor ons beteekende. Maar we hadden het mis. Ik weet nu wat hij deed, hij gnuifde den heelen tijd over wat hjj van plan was te doen, als hij eenmaal klaar zou zijn. Hij haastte zich niet, ge nietend van wat komen zou, en met een duivelschen glimlach bepeinzend, dat wij dachten, veilig te zijn. Slechts een Oos- tersche geest kon zulk een vervloekte vreugde scheppen en wachten, wachten, wachten, vijf en dertig jaar lang. En nu is Tom dood. Dat is het verhaal, jongen." Er heerschte een oogenblik zwijgen in de kamer toen nam de oude de twee ivoren afgodsbeeldjes op en hield ze op de palm van zijn hand. „Wat denk je. dat dit zijn?" „Ik heb wel eens een schaakspel gezien van dat soort." raadde Bob Kingsley. „Tom schaakte niet," zei Robert Kings ley heftig; „maar al deed hij dat niet, waarom zou hij dan met twee schaak stukken in zijn zak loöpen? Ook verza melde hij geen curiositeiten; en al was dat zoo, waarom zou hij ze dan bij zich hebben in d»- boot?" Bob Kingsley staarde zijn vader aan. „Daar bedoelt u iets mee. waar denk? u. dat ze vandaan komen?" „Hsi Yan!" zei Robert K.ngsley kortaf „Hsi Yan?" Bob Kingsley trok de wenkbrauwen hoog op. „Hoe zoo?" tfYjSX» **voigd)

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 3