IUM! SCHOONHOVENSCHE COURANT Militair en en Mussolini en Berlijn. het Vaticaan als bemiddelaars. politiek verbond tusschen Rome 1 [Plaatseli/k nieuws] 1ORKUM GtHhlMh DIPLOMATIE,. MAANDAG I MR IM» TIEN BLADZIJDEN. Tie JAARGANG. Hfci im, No. Vilt Telef. Postrekening 13763. dat ondernemen. 81-091 K. 11.75, 14.75 1.75, 14.75, (I 0.75, 22.75 19.75. tie. Een gister meldt daarom- j-manifestatie in de men dulden. Zoo ia gvallen, dat de zul- een Zij een sen mits ‘Is i - f 11.75, .75, 28.75, rs, 6.90 enz. ES NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten. S. A W. N. VAN BOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. Ipla>^ to -- Verschijnt Vrijdag, ig: Besprekingen tusschen Von Rib bentrop en Ciano. Vrijdagavond reeds had rijkskanselier Hitler te Berchtesgaden een langdurig onderhoud met de minister van buitenL zaken, von Ribbentrop, over de verkla ring door minister Beek afgelegd, waar in hij de Duitsche elschen inzake Dan zig van de hand wees. Naar het heet, zouden Funster, de in daarbij rekening wordt gehouden met de bekende Duitsche levensbelangen en met het feit, dat Duitschland in alle opzichten als een gelijkgerechtigde mo gendheid wordt behandeld. Ook vredespoging te Parijs. Te Parijs wordt groote beteekenis ge hecht aan het bezoek, dat ook de nun tius aldaar, mgr. Valerio Valeri, gebracht heeft aan minister Bonnet, omdat de Paus al het mogelijke in het werk stelt Frankrijk en Italië met elkaar te ver zoenen. Reeds zouden semi-officieele stappen op het departement van buiten landsche zaken te Rome genomen zijn. sieringen intact zullen worden gelaten tot het bezoek van Victor Emanuel. "~t Maandag, Woensdi en Vrijdag. Prijs bij vooruicbeL lingvoor Schoonhoven maanden 1.25; Met verzekering 6 regels 1J0. O 20; derde prijs. Adver- orden gratis ge- „De Gorcumer”. lang en met idt zich van ud van Uw de bekwame nze kleeding akte kleeding een klok”. dag ta per 3 per post 1.50. 15 cents meer. BRITSCH ANTWOORD AAN MOSKOU. Vermoedelijk heden aan Molar tof overgebracht. De Britsche gezant te Moskou, air Wil liam Seeds, heeft gisterochtend van zijn regeering de tekst ontvangen van het Britsche antwoord op de Russische voor stellen. Verwacht wordt, dat hij heden een onderhoud bij den nieuwen volks commissaris voor Bu.teniandsche Zaken, Molotof zal aanvragen. Toen In 1918 eindelijk de vreeselijkste aller oorlogen eindigde, was men geneigd de geleden ellende blijmoedig te verge ten, omdat men besefte, dat al het leed, al die offers niet voor niets gebracht wa ren. De toekomst leek nu schopner dan ooit, want dit stond immers vast; het was de laatste oorlog geweest, er zou een eind komen aan de waanzinnige opvoe ring der bewapeningen, de kleine staten zouden volledige zelfbeschikkingsrecht krijgen en de geheime diplomatie, die zoo veel kwaad had gesticht en zulke blun ders had gemaakt, zou worden afge- schaft Dat verwachtte men, dat hoopte jnen, dat werd toegezegd! En wat is het geworden? Niets! Een bespotting van die schoone beloften. In plaats van dat het de laatste oorlog is geweest, wordt sinds jaren gedreigd met een nog schrikkelijker krijg. De ontwa pening is niet gekomen, doch integen deel is bewapening van voor 1914 ar melijk, vergeleken bij hetgeen de staten er nu voor over hebben. Over de zelfbe stemming der kleine staten Is het droe vig te spreken. In dien er één onbe schaamde leugen Is uitgesproken bij die vredesbesprekingen, dan is het deze ge weest. Met souverelne minachting voor beloften, voor trouw en voor de kleine staten, Is met die landen geleefd. Zij hadden minder in te brengen dan ooit. Niemand vroeg hun iets, niemand lette op hun verlangens, zij werden Ingedeeld, zooals de heeren het onderling bepaald hadden en wie niet tevreden was, werd gevangen gezet of doodgeschoten. Over het zelfbestemmingsrecht van Abessinië, China, Albanië, Oostenrijk, Tsjechië. Bo- hemen en Moravië, behoeven we niet te spreken. Dan was er nog de geheime diploma tie, die een doom was in hqt oog van de burgers van alle landen. Men wist hoe veel kwaad zij brouwde, hoe de diploma ten er schik in hadden te konkelen en te knoeien, hoe de sluwste en brutaalste zijn collega’s er kon laten inloopen en hoe altijd de volken dat gevaarlijke spelletje moesten betalen, dikwijs met bloed en tranen. Men verlangde een open bespre king der staatszaken, niet alleen die betreffende het binnenland, maar ook die aangaande het buitenland. In devre- desroes werd alles beloofd en verzekerd, doch ook aan deze belofte heeft geen en* kei land zich gestoord en de diplomaten zijn arroganter dan ooit. Zij gaan hun gang en heboen maling aan volksverte genwoordiging en aan de eischén hun ner volken. Zij kuipen en intrigueeren en sluiten als voorheen verdragen zon der dat de volken», waarop dlè verdragen betrekking hebben er iets van weten als voorheen. In drie landen wordt hun werk nog vergemakkelijkt, omdat daar niet eens volksvertegenwoordigingen bestaan en zij dus geen vrees behoeven te hebben ter verantwoording geroepen te worden. In deze dagen kan men iets waarne- i^nyan het werk der geheime diploma- e.Wigeland en Duitschland trachten de wereld te verdeden in twee kampen en daarom doen de diplomaten hun best zooveel mogelijk landen in hun kamp te brengen. Engeland is er in geslaagd om Polen tijdig los te maken van Duitsch land, maar Duitschland heeft reeds een hand gelegd op Roemenië en nu beproeft Engeland die hand weg te werken. Alba nië werd doof Italië overweldigd en di rect daarop w^$ Engeland er bij om Grie kenland aan zijn zijde te halen. Om Spanje vrijen de as-staten en Engeland; Joego-Slavië wordt ook van weerskanten gevleid en gezocht, maar de groote buit was vooral Rusland. Dit land, vroeger ge lijkelijk gemeden door alle andere lan den, was nu reeds min of meer aangeko men in het Engelsche kamp. Uit het Duitsche kamp hadden nooit anders dan scheldwoorden geklonken en betuigingen van onverholen afkeer. Maar de tijden veranderen en wij met hen. Hitler heeft in zijn laatste rede geen kwaad woord gezegd over Rusland en dat beteekende reeds een opzienbarende verandering. Nu is plotseling de Russische minister van buitenlandsche zaken ontslagen en men vraagt zich af of czaar Stalin het niet eens is geweest met Litwinoffs toenade ring tot Engeland en of hij van Duitsch land misschien een beter bod heeft ge kregen. De geheime diplomatie blijft haar werk voortzetten. ABONNE'S. die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van H n ik n Gulden bij levenslange z a a Gulden bij n a a Gulden bij verlies q a a Gulden bij verlies i a a Gulden bij verlies x A Gulden bij verlies van De verzekerde moet in hel C V U U ongeschiktheid. U U V overlijden. J U V van hand of voet. w V van een oog. 1 v U van een duim. 0 V een anderen vinger. bezit zijn van een polia as. der beide as-landen van de allergrootste beteekenis zijn. Intusschen wordt van bevoegde Itali aansche zijde medegedeeld, dat de on- derteekening van het militaire bondge nootschap slechts een formeele stap is tot kristallisatie van de toestand. Italië heeft geen nieuwe verplichtingen, be houdens de reeds bestaande, aangegaan. Te Berlin heerscht vreugde over het verbond. Reeds trof men de eerste offi cieuze commentaar aan In de „Deutscher Dienst’’, die o.a. schrijft: „Het tot stand komen van het Itali- aanschDuitsche politieke en militaire verdrag Is In de eerste plaats een nieuwe opbouwende bijdrage tot de handhaving der orde en zekerheid van de vrede in Europa tegen alle pogingen der oorlogs- stokers, om die vrede door angst-psy- chose, bedreiging en afpersing te versto ren, ten einde aldus de wil der as-mo- gendheden tot opbouw van een nieuwe orde in Europa te doen buigen. Het resultaat van de historische samen werking te Milaan is ’n vernietigende slag voor de aanvallende omsingelingspolltiek welke Engeland en Frankrijk, met mede werking van bepaalde derde staten, al geruime tijd tegen de as-mogendheden voeren.” oeeide op het Vaticaan mede, dat het bezoek van Orsenigo verband houdt met de Europeesche crisis, maar men kon geen bevestiging verkrijgen of de nun tius reeds definitieve voorstellen aan Hitler had gedaan of, dat slechts een beroep op beide partijen wordt gedaan om gematigdheid te betrachten. Volgens de „Daily Mail” had Hitler be sloten onmiddellijk handelend op te tre den, maar de Paus heeft daarop zijn nuntius gezonden om uitstel te vragen. Natuurlijk zijn officieel nog geen bij zonderheden omtrent de besprekingen bekend gemaakt, doch het schijnt, dat daarbij is overwogen of en onder welke omstandigheden de paus het initiatief zou kunnen nemen tot een groote ver broederingspoging. De paus zou zich, indien het plan tot uitvoering zou komen, in de eerste plaats tot de katholieke staten der wereld wen den, om die landen er toe te bewegen, aan de politieke spanning en aan de stemming van wantrouwen en haat een einde te maken en een eerlijke poging te J- om eindelijk de alom zoo heet verbeide rust en vrede in Europa te herstellen.. In toonaangevende kringen te Berlijn gelooft men dat van Duitsche zijde aan dergelijk plan geenerlei hindernis- de weg zouden worden gelegd. ITALIAANSCHE PERS TEGEMOETKOMEND. Opvallen gematigd en zelfs tegemoet komend is de houding van de Italiaan- sche pers ten opzichte van Beck’s rede. De „Giornale d’Italia” geeft Polen de raad, tegenover de Duitsche elschen geen houding aan te nemen, die een verzoe ning onmogelijk of onzeker, zou maken. Na een beroep op de Poolschr Italiaan sche vriendschap gedaan te hebben, schrijft het blad: „Door deze eenvoudige en openhartige uitnoodiging vertrouwt Italië aan Polen de bestudeering en de verantwoordelijke beslissing toe van een 1919 bestaat en probleem, dat sedert 1919 bestaat thans in een eindstatdium komt.” Volgens Stefanie is het ware belang van Polen gelegen in een politiek van wederkeerigheid, goede buurschap en sa menwerking met Duitschland. Het Britsche Koningspaar naar Canada. Raad van State benoemd. Zaterdagmiddag om 3 uur is de „Em press of Australia” met koning George en koningin Elizabeth van Engeland aan boord uit Portsmouth naar Canada ver trokken. De vorige avond hadden de ko ning en de koningin een afscheidsdiner gegeven, waarbij tegenwoordig waren ko ningin-moeder Mary, de hertog en de hertogin van Gloucester, de hertog en de hertogin van Kent en enkele intieme vrienden. Ook de 13-jarige prinses Eli zabeth mocht het diner bij wonen. In de ochtenduren had de koning mi nister-president Chambarlein ontvan gen. Het onderhoud duurde een half uur. De koning heeft een Raad van State benoemd, die hem tijdens zijn afwezig heid zal vervangen. De leden xljn deko- nlngin-moeder Mary, de hertogen van Gloucester en Kent, de Princess Royal, de zuster van den koning, en prinses Ar thur van Connaught. Deze Raad van State beschikt echtet niet over alle bevoegdheden van koning George. Zoo kan hij niet het parlement ontbinden. Militaire vliegtuigen hebben de „Em press of Australia" tijdens de vaart door het Kanaal begeleid, alsmede 17 oorlogs schepen. De beide kruisers „Southamp- on” en „Glasgow", zullen het mailschip ook verder op zijn tocht over de Oceaan begeleiden Tusschen Berlijn en Warschau. Beck's rede in Duitschland ongunstig beoordeeld. Poolsche nota aan Berlijn. De Poolsche regeering heeft in een uit voerige nota officieel geantwoord op die van Duitschland. Vrijdagmiddag, om 6 uur, heeft de Poolsche zaakgelastigde te Berlijn, Loebmirski, deze nota in de Wilhelmstrasse afgegeven. Breedvoerig zet de regeering van Po len daarin nog eens haar standpunt uit een, dat ons reeds bekend is uit de rede van minister Beek. De eerste Indruk van die rede in Ber- lljnsche politieke kringen was niet zeer gunstig, want hoewel Beek de onderhan- delingen niet uitsloot, had hij, zoo zei men, niet het minste gedaan om gebruik te maken van de door de voorstellen van Duitschland geboden gelegenheid tot het voeren van besprekingen. In de Duitsche bladen verscheen Vrij dag geen regel van de rede van minister Beek en in de Wilhelmstrasse gaf men nog gegn commentaar op de Poolsche verklaring, daar uit Berchtesgaden nog geen officieele instructies waren ont vangen. Vrijdagavond echter verbrak men het officieele stilzwijgen te Berlijn, doordien een vertegenwoordiger van het propa ganda-departement mededeelde, dat de rede van minister Beek geen basis voor pieuwe onderhandelingeh vormde. Na deze verklaringen kwamen plotse ling de commentaren in de Duitsche pers los. Ze waren verre van malsch en te oordeelen naar deze perscommentaren is de Duitsch-Poolsche spanning eerder toe- dan af genomen. United Press schrijft zelfs: Men zou de toon, welke men in deze commentaren opmerkt, het best kunnen vergelijken met die in Septem ber 1938, vóór de Tsjechische crisis De bladen brengen met vlammende hoof den berichten omtrent mishandelingen van Dultschers in Polen, ja de eerste vluchtelingen zouden reeds op Dultsch grondgebied zijn aangekomen. Verder ge ven de Duitsche bladen berichten over het ingooien van ruiten en beschadigin gen, welke door Polen aan* Dultsch ei gendom op Poolsche bodem zouden zijn veroorzaakt. gouwleider van Danzig, en Greiser, de voorzitter van de Senaat van Danzig, bij deze beraadslagingen aanwezig zijn ge weest. Berlin spreekt dit echter tegen. Na dit overleg is Vrijdagavond minis ter von Ribbentrop naar Milaan vertrok ken om besprekingen te voeren met den Italiaanschen minister van buitenland- sche zaken, Ciano. Dit Duitsch-Italiaansch contact trok temeer de aandacht, na de hierboven reeds vermelde gemaLgde uitingen in de Itahaansche pers. Al spoedig werd te Rome uit weliswaar niet officieele, maar toch goed ingelichte bron vernomen, dat Ciano bij zijn besprekingen met von Rib bentrop aan dezen laatste een voorstel van den Duce zou voorleggen om te ge raken tot een vreedzame en rechtvaar dige oplossing van het geschil met Po len, m.a.w. Italië zal zUn diensten als bemiddelaar aanbieden en trachten de vrede in Oost-Europa te redden. Een bevestiging van het bericht, Italië als bemiddelaar zou willen optre den, kan men ook zien In een mededee- ling van de „Informazione Diplomatica” welke aan het einde zegt: „Nogmaals zal het duidelijk ultkömen dat de „as”, hoe wel reeds bereid zich krachtig te verde digen tegen elke poging van omsinge ling, geen factor van oorlog is, doch in tegendeel een instrument van de vrede”. STAPPEN VAN DEN PAUS. Daarnaast wordt in half-officleele kringen van het Vaticaan verklaard,’dat ook Paus Plus XII zou trachten langs diplomatieke weg een vreedzame rege ling van het Poolsch-Duitsche conflict te bewerkstelligen. Met een door de Rljksregeering ter be schikking gesteld speciaal vliegtuig vloog de Pauselijke nuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo, Vrijdag naar Berchtesgaden, waar hij met Hitler een onderhoud had, dat meer dan een uur duurde. Officieel* kringen uewaren het stil zwijgen over hetgeen besproken is. Men Antwoord op omsingelingspolitiek; een versterkte Indien bij de besprekingen te Milaan Italië inderdaad de rol van bemiddelaar tusschen Duitschland en Polen heeft ge speeld, dan is de gespannen verhouding tusschen die beide landen toch hoogstens terloops aan de orde geweest, want de voornaamste kwestie, die Von Ribben trop en Ciano hadden te behandelen, was een nauwer Duitsch-Italiaansch ver bond. Het doel van het overleg is ten volle bereikt en het resultaat komt kort gezegd, hierop neer, dat Duitschland en Italië een miiitait en politiek bondage- nootschap, hebben gesloten, uitgereikt communique trent: „De rijksminlster van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, en de Italiaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano, hebben tijdens hun bespre kingen te Milaan op 6 en 7 Mei de te genwoordige politieke situatie aan zorgvuldig onderzoek onderworpen, hebben daarbij opnieuw vastgesteld, dat er in elk opzicht overeenstemming be staat in de opvattingen hunner regee- ringen. Zij hebben besloten aan de nau we betrekkingen tusschen de belde vol ken uitdrukking te geven door een veel omvattend politiek en militair verdrag. De beide as-mogendheden zijn de over tuiging toegedaan, dat zij aldus doel treffend bijdragen tot verzekering van de vrede in Europa". Het Duitsche Nieuwsbureau voegt aan dit officieele bericht nog eeriige bij zonderheden toe. Het bericht on. dat Ciano en von Ribbentrop de ingewikkel de politieke vraagstukken nauwkeurig hebben onderzocht en besproken, na de verschillende conferenties, die zij, elk afzonderlijk, in de afgeloopen weken met een aantal leidende staatslieden hebben gehad. De speciale positie der beide mo gendheden Duitschland en Italië, maak te het voor de ministers gewenscht, hun opvattingen en ervaringen onderling uit te wisselen. Alle vraagstukken, die de politiek van de beide landen raten, zijn behandeld, niet alleen die welke thans van belang zijn, maar ook aangelegenheden, welke ioor de toekomstige vorming der politiek Schoonmaak wee. AmmerstoL Vrijdagmorgen was de postkantoorhouder Marcelis met enkele meisjes aan het schoonmaken. Op een gegeven moment sprong, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, de waterleiding. Het gevolg was, dat het water overal heenstroomde, tot groot ongerief van de bewoners van het benedenhuis. Hier stroomde het water van alle kanten b.n- nen, met het gevolg dat veel huisraad waterschade kreeg. Droeve plechtigheid. Lexmond. Zaterdagmorgen had hlei onder groote belangstelling de begrafe nis plaats van den Woensdag zoo tra gisch om het leven gekomen negenjari gen Gijs de Jong. Leerlingen van de Openbare School en de Zondagsschool sloten zich bij de droeve soet aan. Op het kerkhof sprak in de eerste plaats ds. Oskam, Ned. Herv. predikant; namens de OL. School sprak het hoofd, de heer Van Overhagen en de heer W. K. Haaf- kens, hoofd der Zondagsschool, voerde namens haar het woord. Een familielid dankte tenslotte voor de belangstelling. DE VEEHOUDERS- EN LAND ARBEID ERSLOONEN. Arbitrale uitspraak in hel geschil. Stolwijk. Mr. A. M. Joekes, regeerings- ar biter in het loongeséhil tusschen de in dividueels veehouders alhier en de land- arbeidersbonden, heeft, uitspraak doen de, bepaald, dat voor het tijdvak 1 Mei 1939 tot en met 31 Maart 1940 o m. de volgende ioonen zullen gelden, voor de vaste arbeiders f 14 50 per week plus f 2.50 huishuur en verdere emolumenten, tijdens den hooibouw f 25 extra en een week verlof of 7 vrije Zondagen per jaar en voor de losse arbeiders van 1 Mei tot en met 29 October f 2.75, de overige maanden f 2 50 per dag voor gewene werkzaamheden, tijdens den hooibouw f 4 per dag en voor Zondags melken ei voeren f 1 per keer. Geslaagd. Sliedrecht. Mej L. Heytlng slaagde te Rotterdam voor de acte coupeuse. Bezoek van Italiaansche Koning aan Berlijn? Volgens gerucht op 23 Mei. Volgens *n hardnekkig gerucht dat te Berlijn de ronde doet, zal koning Victor Emanuel van Italië 28 Mei ’n officieel be zoek aan Hitler brengen, als antwoord op het bezoek van den Führer aan Rome begin Mei 1938 Hoewel van deze geruch ten geen bevestiging kan worden ver kregen, zijn er verschillende zaken, die op een eventueele naaste toekomst ki het bijvoorbeeld ot len, tribunes en v/rsieringen die ter ge legenheid van Hitler’s vljftigsten verjaar dag langs den Jtrlomfweg” waren aan gebracht, nog ^steeds niet afgebroken sün. Men veronderstelt nu» dat deze ver-

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1