SCH00NH0VEN5CHE COURANT Mussolini acht oorlog onnoodig c [^emeng^ DE TIJDEN VERANDEREN. 1 MAANDAG IS MET 1»» ■J'JKN BLADilJ DKN Wo. S119. Telef. 20. Tel-Adrea: Vann ooien. Postrekening 13763. in- en oor- vluch- 18 ker dan dat. van van de voltooiing der Een formidabel blok aan Gulden by verlies van hand of voet. Gulden bij verlies van een duim. het naar de te van De verzekerde moet in het bezit zijn van een polis Gulden bij verlies van een oog. Politieke knoopen zijn zonder zwaard te ontwarren. be- een de re- om- zljn. ft W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. •Verschijnt Maandag, Woensdag en V. «-•« - ling: - maanden 1-25; Met verzekering van 20 Poolsche bladen in beslag geno men. De Polen, die in de Poolsche school het 1 aangemerkt, dat Japan bij niet lang geleden 24 April Wrijving in de Japansche regeering. De betrekkingen met de „as”. In welingelichte kringen te Tokio wordt onthuld, dat in- het kabinet ernstige mee- ningsverschillen zijn ontstaan over de kwestie der betrekkingen van Japan met Duitschland en Italië. Na de in April gehouden besprekingen over de versterking van het Antikomm- tempact was men het in Tokio eens ge worden over een formule, welke den as mogendheden begin Mei in de bijeen komst te San Remo was voorgelegd. Ja- betrokken is, beide landen een militair blok zullen vormen en onmiddellijk zul len overgaan tot vereeniging van hun commando's en hun strategische actie. 3. De contracteerende partijen zullen zich verplichten de wapenen slechts ge- lijkt|jdig en na een overeenkomst neer te leggen. JONGEMAN OP SPOORLIJN GEVONDEN. Beide beenen afgereden. Omstreeks middernacht van Vrijdag op Zaterdag vond een ploegbaas der Neder- landsche Spoorwegen op de lijn nabij dc vroegere halte Duivendrecht een man, wiens beide onderbeenen waren afgere den De geneeskundige dienst van Am- Het politieke gedeelte van het verdrag. bevestigt de grondbeginselen van despil, doch voegt daaraan twee punten toe: 1. De contracteerende partijen zullen zich verplichten wederkerig elkanders vriendschapsbetrekkingen, reeds tot stand gekomen door welomlijnde verdragen of verbonden, te eerbiedigen. 2. de contracteerende partijen zullen zich verplichten niet te zullen over^aan tot teekening van eenig nieuw accoord van welken aard ook. zonder dat tevo ren tusschen Berlijn en Rome overleg is gepleegd. in geval conflict van Engeland en Turkije, dat zij in ge val van een daad van aanval, die tot een oorlog in het gebied van de Middelland- sche Zee zou leiden, bereid zijn op daad werkelijke wijze samen te werken en el kander alle hulp eh bijstand te verlee- nen, die in hun macht ligt. Deze verklaring is evenmin als de voor genomen overeenkomst tegen eenig land gericht: zij heeft ten doel Engeland en Turkije van elkanders hulp en bijstand te verzekeren, indien de noodzakelijkheid zich zou voordoen. De beide regeeringen beseffen verder, dat het ook noodig is, de veiligheid in het Balkan-schiereiland te verzekeren: zij plegen met elkander overleg om dit zoo spoedig mogelijk te bereiken. POLEN DULDT GEEN VOKSSTEM- MING IN DANZIG. Naii-demonstraties cidenten. Te Danzig heeft het gerucht de ronde gedaan, dat de natlonaal-socialistische autoriteiten opdracht hebben ontvangen een volksstemming voor te bereiden te gen 28 Mei, den verjaardag van de eerste overwinning van de nationaal-socialisten bij de verkiezing van de Landdag in 1933. Die geruchten hebben in Polen veel on rust verwekt, want de Poolsche openbare meening verzet zich tegen ieder dank beeld van een volksstemming in Danzig. Het rechtsche blad A.3.C. bericht, dat talrijke leden van de S.A. en 8.8. naar Danzig zijn gekomen met de opdracht de volksstemming voor te bereiden. De na- tionaal-socialisten moeten echter goed beseffen aldus het blad dat Polen nooit een volksstemming zal dulden in de Vrije Stad, welke aan Poolsche auto riteit onderworpen is. De Dzjennik Narodony (nat.) zegt, dat het denkbeeld van «en volksstemming in Danzig een uitvloeisel is van de Duitsche eischen, welks Pelen heeft verworpen. Polen zal geen volksstemming dulden, die de kwestie van Danzig op eenzijdige wijze zou aanpakken. Vrijdag hebben aan de uitgang van 't station te Lodz voorbijgangers alle uit Duitschland komende kranten in de Duit sche taal, verbrand. Incidenten tegen Polen. Te Danzig heeft Vrijdag, terwijl de Polen de dood van Pilsoedski herdachten een natlonaal-socialistische menigte ver woestingen aangericht in een Poolsch restaurant en de ruiten van de Poolsche krantencentrale ingegooid. Steenen wer den naar het portret van Pilsoedski ge worpen. Van rouwfloers voorziene vlag gen werden van vele Poolsche gebouwen Britsch Koningspaar slechts drie dagen in Canada. Wegens vertraging op zee. De ..Empress of Australia”, aan boord waarvan het Britsche koningspaar de overtocht naar Canada maakt, onder vindt ten gevolge van de mist en de ijs bergen zeer veel oponthoud. Het is dan ook onmogelijk het schip heden op vastgestelde tijd te doen aankomen Quebec. Daarom zal het bezoek van den koning en de Koningin in plaats van de drie dagen Verder zei Mussolini o.m.: De laatste tijden is de kaart van drie werelddeelen gewijzigd, doch wij kunnen constateeren, dat noch Japan, noch Durtschland en Italië ook maar een vierkanten meter aan de sou- vereimteit van de groote democraLeen onttrokken hebben. Hoe kan men dan haar woede verkla ren? Het bewijs, dat de groote democratieën zich niet oprecht aan de zaak van den vrede wijden, is du.delijk geleverd door het feit, dat zij alreeds met de „witte oorlog'*, dat is met de economische log, begonnen zijn. Men koestert de illusie, dat men ons kan verzwakken, doch men bedriegt hier mede zichzelf. De oorlogen worden niet gewonnen met goud alleen. Want vast beslotenheid is nog belangrijker dan goud en moed is nog heel veel belangrij- vastgestelde vier dagen tot bekort worden. De Interdepartementeele regeerings- commissie in Canada, welke de schikkin gen voor de reis van het Koninklijk paar treft, is nu bezig de verandering te be- studeeren, welke in de rondreis moeten worden aangebracht. In tusschen is het nu zeker dat de „Em press” ook niet morgen, doch onder de gunstigste omstandigheden eerst Woens dag te Quebec zal aankomen. In_den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de ..Empress" slechts vijf mijl kunnen va ren van de 1080, die haar deze morgen nog van Quebec scheidden en ook gis ter ging de snelheid van het schip de vier knoopen niet te boven. Twee noodlandingen. Later op den ochtend heeft een ander toestel van de luchtvaartafdeeling een noodlanding moeten maken. Het toestel kwam met den vleugel in den grond, waardoor ernstige schade werd veroor zaakt. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Tenslotte heeft nog een G 1 een nood landing moeten maken, daar een klep losraakte en tegen het roer aankwam. De bestuurder kon het toestel nog goed aa& de grond zetten. HOE CHINA LIJDT. Vijftig millioen telingen. Volgens een mededeeling van den di recteur van de nationale gezondheids dienst te Tsjoengking. Jen-Foetsjing. zijn sterdam, die hij waarschuwde, vervoerde den ongelukkige, diè zeer veel bloed ver loor. naar het O.L. Vrouwe Gasthuis. Het was de 23-jarige L. v. d. M., wo nende te 's-Gravenhage. Tot op het China oogenblik tast men in het duister, hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Vast is komen te staan, dat de Jongeman niet uit de trein kan zijn gevallen. Het lichaam vertoonde verder geen enkele teelt van schram en ook de kleeren waren niet be de Zuidwestelijke provincies vuild. Hij moet over het terrein, dat naar de spoorbaan voert, hebben geloopen, want een groot aantal voetafdrukken wees daarop. De toestand van den heer v. d. M. was nog hoogst ernstig en Za terdagmiddag is hij aan zijn wonden be zweken. 5BONNES, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA VB ANK te Schiedam, A Gulden bij levenslange n n Gulden bij q n a Gulden by verlies n n n Gulden by verlies a n Gulden by verlies z ri Gulden by verlies van -J- 2000 ongeschiktheid. O U v overhjden. J V V van hand of voet. L U V van een oog. 1 v V van een duim. O V een anderen vinger. BIJ zijn bezoek aan Turijn heeft Mus solini gisteren onder enorme geestdrift van zyn gehoor een rede gehouden over de Europeesche politiek. De duce begon zyn rede met het „volk van het nijvere, trouwe Turijn" te vra gen: herinnert ge u nog de laatste woor den van de redevoering, die ik zeven jaar geleden voor u mocht houden? Het wa ren deze woorden: „Opmarcheeren en opbouwen en, zoo noodig. strijden en overwinnen.Gij zyt aan het consigne trouw gebleven, zoo vervolgde Mussolini. Het Italiaansche volk heeft gemarcheerd heeft opgebouwd, het heeft ook gevoch ten en overwonnen, in Afrika, op de Banctle-coalitle, geschapen door de Vol kenbond en in Spanje aan de zyde van de heldhaftige infanterie van Franco te gen een democratlsch-bolsjewistische coalitie, die letteriyk In de strijd ver pletterd werd. Mussolini zei, dat thans millloenen menschen en misschien wel honderden millloenen tusschen optimisme en pessi misme heen en weer worden geslingerd. ZIJ vragen zich af: „Gaan we de weg op van de vrede of die van de oorlog?” Zijn antwoord op deze vraag was: „Wanneer men de toestand nuchter en objectief bestudeert, dan zijn er op het oogenblik in Europa geen vraagstukken, ▼an zulk een draagwijdte of een zóó dringend karakter, dat zij een oorlog rechtvaardigen, die tot een wereldoorlog rou uitgroeien. Er zijn knoopen in de Europeesche politiek, doch om die knoo pen te ontwarren Is het nog niet noodig zijn toevlucht te nemen tot het zwaard. Niettemin: deze knoopen moeten ont ward worden, eens en voor allen, want soms kan iemand de harde werkelijkheid verkiezen boven een lange periode van onzekerheid. Zoo denkt niet alleen Italië er over, maar ook Duitschland, derhalve de as. Het Is de meening van de as, die, nu de beide regimes en de beide revoluties larenlang parallel gehandeld hebben. In de loop van deze maand door het verdrag van Milaan en het militaire bondgenoot schap, dat te Berlijn onderteekend zal worden, een onverbreekbare gemeen schap van twee staten en twee volken wordt. BRITSCH-TURKSCH VERDRAG IN DE MAAK. REEDS THANS WAARBORGEN TEGEN CONFLICT IN M1D- DELLANDSCHE ZEE. Minister Chamberlain heeft middag in het Lagerhuis meegedeeld, dat Engeland en Turkije zyn overeengeko men een accoord op grondslag van we- derkeerigheid en van lange duur te slui ten in het belang van hun nationale gemeen- veiligheid. - .wlkwU In afwachting besprekingen z n A Gulden by O V V overhjden. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGE STORT. Twee inzittenden emstij gewond. Zaterdagmorgen was bij het vliegveld Boesterberg een militair vliegtuig, een Koolhoven FK 51, aan het kruisen en zou enkele controle-vluchten maken. Toen het vliegtuig zich boven het vliegveld be vond sloeg plotseling de motor af met 't gevolg, dat het toestel van ongeveer 50 meter hoogte afgleed en te pletter sloeg. De beide inzittenden de sergeant-vlle- ger Vierdag en de sergeant-waarnemer Staring kregen zeer ernstige verwondin gen. Het toestel werd zwaar beschadigd. De beide slachtoffers werden voorloo- pig naar het hospitaal te Boesterberg vervoerd en in de loop van de dag naar Utrecht overgebfacht. Hun toestand was zorgwekkend, doch is later iets verbe terd. wilden houden, werden door de politie gewaarschuwd, dat deze geen bescher ming kon waarborgen. Een tengevolge van de Japansche luchtaan vallen op Tsjoengking op 3 en 4 Mei 5000 burgers omgekomen en 2000 gewond. Er zijn 2400 gebouwen verwoest. Vijftig millioen menschen in hebben naar andere streken moeten vluchten; 16 millioen van hen zyn van alles beroofd en moeten door de staat onderhouden worden. Tsjiang-Kai-sjek heeft de opium In verboden. HET DUITSCH-ITALIAANSCHE ACCOORD. ONTHULLINGEN OVER DE INHOUD. Het Fransche blad „Matin” meent, de inhoud te kunnen publiceeren van het Dultsch-Italiaansche verdrag. Zonder voor de juistheid van deze ont hulling in te staan, geven we haar hier weer. Volgens den Romeinschen correspon dent van deJdatin heeft de Italiaansche ambassadeur te Berlijn op 8 Mei het Pa lazzo Chigi in kennis gesteld van Duitsche voorstellen betreffende de dactie van het militaire en politieke ver drag. Deze voorstellen voorzien in acht punten; het verdrag zou voor tien jaar gelden en daarna voor herziening vat baar zijn. De tekst van het militaire gedeelte, door Hitler zelf aangegeven, bepaalt: 1. In geval van een Europeesch con flict zullen Berlijn en Rome onmiddel- Vrijdag- hjk tot militair overleg overgaan, de per soon, belast met dit overleg, wordt met name aangeduid in een geheim toege voegd protocol 2. De contracteerende partijen zullen zich verplichten haar belangen als on scheidbaar verbonden te beschouwen^ Dit beteekent, dat in geval van een conflict, vexklarea de .xegeexingen, waarbij sle&htg EWtijen dlxetf sluiten ee& miUAait yer&ag w$- jüge oogenblikke.n later gaf hy de geest Advertentiën: 1—6 regels f 1.30, elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halve prys Adver tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer*. derzydsche bijstand hebben voorgesteld, waarbij het uitsluitend op de fronten van het Verre Oosten en wel In geval d< Sowjet-Unie in een conflict mei Duitschland en Italië zou worden betrok ken. Dit voorstel zal zij arbeid lende werk- ge- ge- gen. verbreking hoek. Vervolgens zou te San Remo besloten zijn tot het sluiten van een militair ver bond tusschen Duitschland eh Italië zonder Japan. Op het voorstel van Tokio zou men hebben aangemerkt, dat Japan bij een Europeesch conflict, waarin de Sowjet- Unie neutraal bleef, toeschouwer zon kunnen biyven. Men zou Tokio daarom verzocht hebben een zoodanige overeen komst aan te gaan, dat Japan op een meer in het oog loopende wyze met de politiek BerlijnRome verbonden zou worden. Over deze kwestie zou thans in het Japansche kabinet oneenigheid zijn ontstaan. Hiranoema, de premier, hoopt nog de tegengestelde gezichtspunten met elkaar te verzoenen. van 150 millioen menschen, dat snel groeit, van de Oostzee af tot den Indi- schen Oceaan toe. laat zich dit niet wel gevallen. Elke aanval zal nutteloos zyn, elke aanval zal worden afgeslagen met vastberadenheid. Evenals het systeem, dat het pistool op ons richtte, zal ook het garantiesysteem ineenstorten. Wie kan er nog aan onze toekomst twyfelen? Kameraden, wat er ook moge gebeuren, ik verklaar u met absolute ze kerheid: onze doeleinden zullen bereikt worden.* met iemand, die zich maar met het gety laat meevoeren. De jeugdige personen onder de 21 jaar zijn niet verplicht zoon boekje aan te vragen, maar ieder die het verlangt kan er een krijgen, doch deze vrijheid betee kent eigenlijk niet zoo heel veel, omdat men geen minderjarige in dienst zal mo gen nemen, die niet zulk een boekje ver- toonen kan. Indien het ontwerp wet wordt, zal het er dus op neerkomen, dat ieder die werken moet zich wel degelijk zoo'n staat-van-dienst boekje zal moe ten aanschaffen, daar het hem anders immers niet mogelijk zal zyn ergens werk te bekomen. Dat wil dus zeggen, dat zy die niet genoodzaakt zijn om direct na hun schooltijd mede te verdienen, de minderjarigen, die niet behoeven te wer ken of die studeeren, zoon boekje met van noode hebben. Dat zal het boekje en het instituut niet zoo populair maken, als het zou zijn, wanneer het voor ieder verplicht was gesteld, als er een arbeids plicht voor allen was. en het zou voor de hiervoor bedoelde jeugdige personen, die vrijgesteld zijn van militairen dienst bij zonder goed zijn als zij gedwongen zou den zijn een zelfde arbeidsplicht te ver vullen. als hun minder ruim met midde len bedeelde tijdgenooten. Van een arbeidspblicht is dus nog geen sprake, maar misschien kunnen we het ontwerp zien als een eerste stap in die richting en als de economische standlgheden blijven, zooals ze nu zal het vermoedeiyk wel tot zoo'n beidspllcht moeten komen. De werkloos heid. de verslapping van de jeugd en de daling van het zedelijke en crixnineele peil zullen er dan toe nopen. De omstandigheden dwingen de geerlngen tot maatregelen, die voorheen voortkwamen uit inzicht en overleg, veel al geboren ook uit de partijstrijd, nu echter worden die gebiedend voorge schreven door de tijdsveranderingen. K. Nog hebben we te dezer plaatse geschreven over „Tweeerlei dienstplichtwaarin we betoogden, dat het niet biliyk is, om een deel der jongelieden dienstplicht op te leggen en een ander deel geheel vry te laten, ook omdat die vrij blijvenden daar door een voorsprong konden krygen in hun verder maatschappehjk leven, daar r hun opleiding voorzetten en de dienstplichtigen nu één, binnenkort twee jaren ten achter geraken. Er Is thans eemge beweging merkbaar om in de dienstplicht meer geiykheld te brengen. Niet zooals Wij het bedoel den in het aangehaalde artikel, maar er wordt toch een stap gedaan in de doelde richting. De regeering heeft voorstel ingediend om f 5 275 000 beschik baar te stellen voor werkkampen, werk plaatsen, cursussen, enz., teneinde de jonge menschen te onttrekken aan het sloopende leegloopen. Dat voorstel ech ter is nog geen begin van een arbeids- dienstplicht, want een verplichting zal niet worden opgelegd aan de Jonge men schen. Er Is wel een zekere verplichting, maar niet bij de direct daarin betrokke nen, doch by de werkgevers. Deze mo gen namelijk geen werkkrachten meer In dlens’t nemen beneden de 21 Jaar, die nle» in het bezit zijn van een staat-van- dlenst boekje, waarin opgeteekend worden, wanneer en hoelang verricht hebben voor verachillc gevers, bij wien zij in dienst zyn weest, welke cursussen zij hebben volgd. aan welke werkkampen zy Jiebben deelgenomen, enz. In dat boekje zal niets worden vermeld omtrent hun ge drag, het genoten loon, e.dzoodat er uit het boekje geen onaangenaamheden kunnen voortkomen voor den bezitter. Wel het tegendeel, want het boekje zal toch een soort getuigschrift zijn. omdat een werkgever er in zal kunnen lezen of hij te doen heeft met iemand, die blijk gegeven heeft van eenlge activiteit of Spanje wordt geholpen. Plannen voor internationale leening. Te Brussel wordt in bevoegde kringen verklaard, dat een groep Engelsche, Fransche, Zwitsersche en Nederlandsche banken, in het bijzonder die van Men delsohn. aan oud-minister van Zeeland neergehaald. Dezelfde dag zijn de edities opdracht hebben gegeven van de Spaan- sche regeering bepaalde geranties te ver krijgen voor een aan Spanje te verschaf te Langfuhr een herdenkingsbijeenkomst fen leening van 20 millioen pond ster ling. Van Zeeland zou de volgende week naar Spanje reizen, indien Burgos de voorwaarden in beginsel heeft goedge- Poolsche herdenkingsbijeenkomst keurd. in het stadion te Wrzeszcz op het gebied van Danzig, was door de Senaat verbo den. ERNSTIG ONGELUK BIJ HET SCHOONMAKEN VAN PISTOLEN. Marinier getroffen en gedood. Bij het schoonmaken van pistolen heeft zich Vrijdag in het marinierskamp te Hoek van Holland een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij de marinier D. J. Compas te Rotterdam, het leven verloor. Plotseling ging een der pistolen af, waardoor C., die met het reinigen der pan zou hier den beiden asgenooten het pistolen was belast, werd getroffen. Ee- moet in Rome en meei nog in Berlijn, zeer slecht zyn ontvan- Zelfs zou gespreken zyn van een van de Antikomintern-drie> NIEUWSBLAD VDORZUIDflOUAND EN UTRECHT •Lrvhiint Maandag. Woensdag I I Bk I 1 B 3k I ff ff- ff— Bi ^Tl A Advertentiën: 1—6 regels f 1 30. Vrijdag. Prys by vooruitbeta- voor Schoonhoven per 3 - per post 1.50. 15 cents meer.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1