IP SCHODNHDVENSCHE COURANT Pinksteren! elig! Palestina over tien jaar onafhankelijk. ntrum enl ïren? mhoven Bahlmann 2000 ongeschiktheid- O V U overlijden. 3 w U van hand of voet. u v v van een oog. 1 V v van een duim. O V een anderen vinger. bezit zijn van een polis. Canada ontvangt het Britsche Koningspaar. BEDENKELIJKE VERSCHIJNSELEN. 1 GEBR. SPAAS - MARKT 16 - GOUDA 71e TAARGAMfK. EI 1939 ig ».s. m. K. bU de umlère, f Profiteert van onze Schitterende keuze Sivaggm Mantels 1 Mantet-Cbstumes Complets Japonnen Hoeden Blouses Rokken Ktnderkleeding Regenmantels Zeer lage prijzen!! ktuigen. itallatie* jonhoven oor de natio- weer f 7.13 voor moge- te de te vrij- man- blij bevrijd te zijn van het kwel en misselijke leegloopen, snelden de bureaux om zich aan te geven aan hand aan alls I tot ge- GOUDA AIERIJ metrische Krrea, andere, in f 80... uigers met r. of pfyjc. 11e merken rd. verkr.b. en omatr. onhoven roogkap. :oifturea. artikelen ALOM. •L aanber. lehappen ergadering te Wolff. Nadat •ijke punten 1, dankte de omst en sloot Pelgrimstocht verboden, De politie van Danzig heeft den Ka tholieken Polen verboden, de traditionee. zou worden, maar slechts 1300, iets meer dan een twintigste deel. Dat liep wel Wat Een van plotseling op- r jllen gratia prima CENTBVM BONNEM een twintigste deel. Dat liep heel erg in het oog en de minister van defensie wilde weten, waarom zoo veel jonge mannen voorkeur gaven het langs straat slenteren en de ophouden voor steungeld. Hij liet de gemeentebesturen vragen om een op gave van het aantal jonge mannen dat leeftijd het had JAPANNERS ONTRUIMEN KOETANG- BOE. Als gevolg van de protesten van Ame. rika, Engeland en Frankrijk (althans mede daardoor), hebben thans de Japan- sche mariniers, die op 11 Mei ten getale le pelgrimstocht te houden naar Wejhe- rowo in Polen, ter gelegenheid van de He melvaartsdag. Deze pelgrimstocht is sinds eeuwen regelmatig door de katho lieke Polen in Danzig gehouden. Om onbekende redenen heeft de Dan- zigsche politie 2 leerlingen van de Pool- sche school te Danzig gearresteerd. Verontwaardiging over Duitsche volksstemming. Woensdag zijn overal In DuitschlAnd, ook in Oostenrijk en Memel, de volks- tellingsbiljetten voor meer dan 80 mil- lioen menschen opgehaald. De verzamelde gegevens zullen worden gebruikt om het grootst mogelijke pro fijt van alle arbeidskrachten in Duitsch- land te. kunnen trekken. Uit Poolsche bron, nabij de Poolsche grens, komen berichten binpen omtrent arrestaties van vooraanstaande plaatse lijke leiders van de Poolsche minderheid aan de vooravond van de volkstelling. Te Warschau heeft de Duitsche volks telling groote verontwaardiging gewekt. Men verklaart dat meer dan een millioen Polen „statistisch vermoord” worden. Volgens de betrouwbaarste Poolsche cij fers bedraagt het aantal personen, dat tot de Poolsche minderheid in Duitsch- land behoort, ongeveer anderhalf miL lien. Men vreest, dat echter slechts een paar honderdduizend als „Polen” op de volkstellingslijsten zulleij voorkomen. Naar verluidt, is aan «en aantal Polen te Oppelin (Silizië), het verblijf aan de Duitsch-Poolsche grens ontzegd en tal rijke Polen moet zijn aangezegd, dat zij binnen 24 uur het Duitsche rijk moeten verlaten. r leiding BRON. nieuwe zijden stoften! U vindt bij ons steeds een enorme keuze van de aller nieuwste stoften. Komt eens keus maken. De voorjaars mode is charmanter dan ooit en onze prijzen^ zijn werkelijk zeer voordeelig. bpe, zeer soepel vallend weeleel voor stiuten, 90 c.ni. breed, 0.48 Sole. De laatste uni nouveauté’s. In de laatste- uren, 90 c.m. bre?d,O.8O WAPENLEVERANTIES NAAR CHINA. Duitschland levert het meest. In antwoord op een vraag In het La gerhuis, antwoordde de Engelsche staats secretaris van buitenlandsche zaken, Butler, dat de door de Chineesche regee- ring ingevoerde wapenen en ammunitie niet alleen over Engelsch grondgebied zijn vervoerd. Onder het oorlogsmateri aal, dat sinds het begin der vijandelijk heden Engelsch gebied gepasseerd is, heeft echter het materiaal van Duitschfl herkomst in hoeveelheid dat van andere mogendheden overtroffen. singen zijn beide hoogst Zoowel de afkeer van werken, als voor het onder de wapenen komen, bij die jonge menschen niet anders dan een teeken van akelige verslapping noemen, vermoedelijk ontstaan door langdurige werkloosheid. Wat de oorzaak ook moge zijn, duide lijk is dat alles er op gezet moet wor den om de jonge mannen te onttrekken aan het nietsdoen en de te wachten in stelling van boekjes met de staat-van- dienst zal, naar we hopen, daartoe mee werken. Verschijnt Maandag. Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. Met verzekering 15 cents meer. van 150 man in Koelangsoe aan lan ren gegaan, deze internationale i zetting weer verlaten. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat „de politio neels actie beëindigd was.” De Duitsch-Poolsche spanning. Schoolkinderen overvaljm. en mishandeld? Het Duitsche N euwsbureau publiceert een bericht uit Kattowitz, waarin ver haald wordt, dat in verscheidene plaats jes in Oost-Opper-Sileziëschoolkinderen van 10 tot 12 jaar, op weg van school naar huis, door opgeschoten Poolsche knapen, zijn overvallen, uitgescholden en mishandeld. ABONNE’S, die rich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden bij levenslange n n Gulden bij 2 ft A Gulden bij verlies O A f) Oulden Terlie8 1 A A Qulden bU verlies z n Gulden bij verlies van De verzekerde moet in het Is aan de jonge werkloozen een geest van beidsafkeer bestaat en wel op een sprekende wijze, dat er moeilijk andere uitleg aan te geven is dan beidschuwheid. Er was gelegenheid voor 30.000 jonge werkloozen om in militaire dienst gaan; zij moesten zich daarvoor willig opgeven. Nief 30.000 Jonge nen, lende naar voor het militaire leven, waar toch ook nog geen zware arbeid van hen verlangd’ Teleurstelling Arabieren. Arabische kringen te Londen zijn te leurgesteld door de aankondiging van de overgangsperiode van tien jaar. Zij zijn van oordeel, dat die termijn drie Jaar had moeten zijn en voeren aan, dat Pa lestina niet tien jaar verder kan gaan met als einddoel een Arabischen bonds staat. Ten aanzien van het voorgestelde im migratiecijfer van 750 000 Joden, verkla ren de Arabieren, dat de economische toestand in Palestina zulk een belangrij ke yerhpoglng niet toelaaU de in de zakken op de hoeken der staan, dan werken en die aldus neeren: „Ik heb f 15 steun, als ik voor ga werken, krijg ik f 18 en moet ik voor f 3 per week werken. Dat doe ik niet, dus blijf ik stempelen!” Nu *- de dag gekomen dat ook onder ar- zoo ëèn ar- OVERWELDIGENDE GEESTDRIFT TE QUEBEC. Landing ten aanzien van 50.000 toeschouwers. Het Engelsche koningspaar heeft hoewel twee dagen over tijd een tri omfale intocht gedaan in Canada. Het lange wachten had de geestdrift der be volking eer doen toe- dan afnemen en er is koning George en zijn gemalin een al lerhartelijkste ontvangst ten deel geval len. Tegen 10 uur plaatselijke tijd is de „Empress of Australia” Woensdagmorgen in Quebec aangekomen. De kade bood een bont tafreel door de kleurige militaire uniformen en de roode tunieken yan de beroemde bereden po litie. Zoodra het schip van uit de citadel van Quebec was waargenomen, luidden alle kerkklokken der stad hun welkomst groet. Drie Canadeesche vliegbooten kruisten voortdurend boven de „Em press”, twee Canadeesche torpedojagers voeren ervoor, terwijl de begeleidende Britsche kruisers in haar kielzog volg den. Het koninklijk schip werd door twee sleepbooten naar de kade gesleept, onder het loeien der sirenes van alle schepen op de rivier. De koning en de koningin verschenen het promenadedek en wuifden naar ue menigte aan wal, welke in een don derend gejuich uitbarst.e. Nauwelijks was de „Empress” gemeerd, of de Canadeesche premier, Mackenzie, King, begaf ziéh, vergezeld door verschil lende hoogwaardigheidsbekleeders, aan boord ter verwelkoming. Toen het koningspaar aan land stapte, werden de trompetfanfares door het hartstochtelijk gejuich van rmm 50.000 menschen overstemd, terwijl de 21 sa luutschoten van de citadel hun echo vonden in het dreunend saluut der es corterende oorlogsschepen. Begroeting in het Franseh. Het koningspaar begaf zich in een kas tanjebruine auto naar de stad, ten einde in het parlementsgebouw de off.cieeje welkomstplechtigheid bij te wonen. Daar las de premier der provincie Quebec, Du plessis, zijn adres van welkom in het Fransch voor, daarmee een bewijs ge vend van de verknochtheid der Fransch- Canadeezen aan het Engelsche Konings huis. Aan de lunch, die de Canadeesche re- geering vervolgens in hotel Frontenac aan het koningspaar aanbood,, heeft de Canadeesche premier, Mackenzie King, een welkomsCrede gehouden in het En gelsch en senator Dandurand een in het Fransch. In zijn antwoord aan Mackenzie King zeide de Koning in het Engelsch, ZxCh er van bewust te zijn, dat dit een histo risch oogenblik was, want het was voor het eerst, dat een Britsche koning de At lantische oceaan is overgestoken. Dit was ook het eerste bezoek van een Brltsch souverein aan een zijner over- zeesche dominions. De koning antwoordde Dandurand in het Fransch en wees erop, dat h.er in Canada heden ten dage twee groote ras sen gelukkig naast elkaar leven. Een verblijdend verschijnsel is dat de werkloosheid een dalende gaat vertoonen en blijkbaar niet seizoen toeneming van verhouding van de Joden tot de Arabie ren in Palestina zijn als van 1 tot 2. Aan de vestiging van de onafhankelij ke Palestijnsche Staat zal een over gangsperiode voorafgaan. Gedurende de ze periode blijft de Britsche regeering de verantwoordelijkheid dragen. Het is de bedoeling, gedurende deze overgangspe riode, zoodra de vrede in Palestina her steld Is, den Joodschen en Arabischen in woners van het land een gaandeweg grooter aandeel in de regeering te ge ven. Vijf jaar na het herstel van vrede en orde In Palestina, zal worden overgegaan tot de vorming van een vertegenwoordi gend lichaam, bestaande uit Arabieren, Joden en vertegenwoordigers van de Britsche regeering, teneinde een grond wet van het onafhankelijke Palestina op te stellen. NIEUWSBLAD VODR ZUID HDLIAND EN UTRECHT J Telef. 20. Tel-Adres: Vnmooten. S. W. X. VAN NOOTAN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. PMtrekenlns 13763. In J>» Ooreumer», Overgangsperiode onder Britsch gezag. Beperking der Joodsche immigratie. De Britsche regeering heeft in een Witboek omtrent Palestina een uiteen zetting gegeven van haar toekomstige politiek ten aanzien van dat land. Gisteravond heeft de Britsche regee ring door de publicatie van het Witboek haar toekomstige politiek ten aanzien van Palestina uiteengezet. De Britsche plannen komen in hoofd zaak hierop neer: Na een tijdsverloop van tien jaren zal een onafhankelijke Palestijnsche staat woédfei gegrondvest. Het cijfer van de Joodsche immigratie wordt beperkt tot 75.000, verdeeld over een periode van vijf jaren. Na afloop van deze vijf jaren wordt de toelating van Joden in Palestina definitief stop gezet. De Britsche regeering weigert de elsch van een deel der Arabieren, om Palesti na tot een Arabische staat te maken, in te willigen, doch verwerpt eveneens de Joodsche eisch, Palestine tot een Jood sche staat te verklaren, aangezien de re geering meent, dat’dit in strijd zou zijn met de uit het mandaat voortvloeiende verplichtingen van Engeland tegenover de Arabieren. ZIJ heeft daarom een middenweg gekozen, die beoogt Palestina te maken tot een staat, die noch Joodsch, noch Ara bisch als Palestij nsch land, gegrond vest *al rijn op het samenleven en sa menwerken binnen de landsgrenzen van het Joodsche en het Arabische element. Ma «etlodfl w ttoj jaac de Effen zijde. Mat crê| japonnen, in div. inodet Yersey F inodekleu Bedrukte zijden ■toffen. Hemberg Lavable. Het heerlijkeaoepele nieuwe weelsel v.xomerjaponnen. Zeer groote verscheidenheid, 90 c.m. breedO 65 Flamatt. 'n Ongekende verscheidenheid. Uitsluitend geheel nieuwe dessins, 90 c.m. breedO.7O j Pikato, een zeer interessant nieuw artikel met streep- r dessins, 90 c m. breed0.85 Kantstoifcn. In dit artikel brengen wij een zeer bijzondere keuze in de nieuwe kleuren. In 90 c.m. breed vanaf 0.90 Ree lam c-dagen. Op alle wollen mantel- en japonstoffen 10% korting en gratis primk passend knippatroon AL GEMEEN E STAKING ON DER DE JODEN. Veel grooter echter is de verontwaar diging onder de Joden, die zich reeds gisteren heeft geuit in een algemeene staking. Er zijn in geheel Palestina groo te protestbetoogingen gehouden en over al ontmoet men onder de Joden 'n geest van ontevredenheid en verzet. Donder dagmorgen bleven in Jeruzalem alle Joodsche winkels gesloten, het verkeer was zeer beperkt, want geen enkele Jood sche autobus reed meer. De Joden had den het door hun leiders gegeven parool stipt opgevolgd en het werk neergelegd. Verstrekte politie-afdeelingen en tal van militairen patrouilleerden door de straten gereed om bij de minste ordeverstoring op te treden. Omstreeks 12 uur trok een stoet van circa 40.000 Joden door de straten, voor afgegaan door tal van rabbijnen, die met de wetsrollen in de hand, gedeelten uit de Bijbel reciteerden, waarin de terug keer van Israël naar het vaderland voor speld wordt. Voortdurend klonken vijan dige uitroepen aan het adres van Enge land. Voor een gebouw vanwaar de Ita- liaansche vlag wapperde, riep men „Weg met de dictators”, weg met Chamber- lain, Mussolini en Hitler”. Op een der groot? pleinen van de stad hield de stoet stil en de opperrabbijn hield een toespraak. Na afloop nam hij een copie van het witboek, scheurde het ten aanschouwe van geheel het volk in stukken. De oude Zionistenleider, Menachem Oessisjkin, voorzitter van het Joodsche Nationale Fonds, richtte woorden van waarschuwing aan het adres van de Pa lestijnsche Arabieren. „De regeering- Chamberlain,” zoo zeide hij, „die Abessi- nië, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk en het Joodsche volk verraden heeft, zal zeker ten slotte ook nog cl”. Arabieren verra den.” Na de ontbinding van de stoet, deden zich eenige incidenten voor en tegen den avond werd het in Jeruzalem steeds on rustiger. Herhaaldelijk raakte de politie slaags met betoogende Joden, zoodat de politie weldra de beperkte staat van be leg afkondigde. De betoogers trokken naar het gebouw van 'hen districtscom missaris, zij gooiden de ruiten in en trachtten de Britsche vlag naar beneden te halen. De politie kreeg weldra verster king en voerde met de gummistok een charge uit. In totaal werden 35 Joden en twee Britsche politieagenten gewond. Regeeringsgebouw in brand gestoken. Erger ging het te Tel Avlv toe. Daar heeft zelfs een’ menigte van 1500 betoo gers het regeeringsgebouw in brand ge stoken. De brandweer heeft het vuur we- tön te bedwingen, doch reeds waren ve le documenten verloren gegaan. werkloos en op dienstplichtige is. Het was immers mogelijk, dat aantal niet zoo groot was als men vermoed. De opgave kwam en het bleek dat ons land ruim 15000 van zulke jon gens telde. Van hen had zich dus nog geen tiende deel aangemeld. Dit op zichzelf is al een bedenkelijk verschijnsel, maar er kwam nog iets bij. De aanvrage en de later gevolgde op gave van de gemeentebesturen bleven niet geheim en onder de jonge werkloo zen ging het gerucht, dat zij opgeroepen zouden worden vóór de militaire dienst. Toen gebeurde iets heel vreemds, aantal werkiooz? Jonge mannen dienstplichtige leeftijd, kon wel werk krijgen. Een groot aantal gaven kwam bij de gemeentebesturen binnen om van de lijst der werkloozen te worden afgevoerd. Wat beteekent dit? Moet men er uit opmaken, dat van die 15000 jonge man nen er maar 1300 waren, die een af schuw hadden van het leegloopen en dat onder de overige 13700 er velen waren, die wel werk konden vinden, maar dat niet verkozen en pas er toe overgingen hun leventj? van niets te doen op te geven, toen de kans bestond, dat zij voor de militaire dienst zouden worden opgeroepen. Dat zij liever futloos en doelloos langs de straten bleven loopen dan te werken? Of is de reden van die plotselinge werk zaamheid te zoeken in de afkeer het soldaat worden? Een derde lijkheid bestaat niet en de twee oplos bedenkelijk, die is het, Ujn door arbeidsgelegen heid, maar de cijfers van de laatste ja ren geven aan, dat de werkloosheid blij vend afneemt. Men moet niet verwach ten, dat we nu binnen enkele jaren van die plaag verlost zullen zijn, want een geheele verdwijning van werkloozen is helaas niet meer mogelijk. Altijd zal. er een restant blijven, dat niet aan de slag kan komen, omdat die arbeiders te oud geworden zijn of te lang buiten hun vak zich met tijdelijke werkzaamheden hebben bezig gehouden. We zullen ech ter al zeer dankbaar moeten zijn, wan neer de daling zoolang blijft aanhouden dat men kan zeggen, dat de werkloos heid is overwonnen en dat zij die goed arbeiden in staat rijn, werk kregen hebben. We behoeven hier niet te herhalen hoe Verderfelijk de werkloosheid is, hoe ka- rakterbedervend het voor de jonge men schen is, die na hun school- of leertijd nog nooit in staat zijn geweest tot wer ken en die het baantje van beroeps- werklooze al op jonge leeftijd niet meer zoo heel erg vinden. Ieder weet hoe een funeste invloed die werkloosheid heeft en als we hier nu een nieuw bewijs daar van willen gaan aanhalen, dan doen we dat niet om de schuldigen of verdacht ten de les te lezen, maar om ieder, die gelegenheid heeft tot werkverschaffing, aan te sporen, dat niet na te laten. We spraken hierboven van beroeps- Werkloozen en men weet 'wat daaronder verstaan wordt. Ze zijn overal, in elke gemeente en onder elke leeftijd. Het zijn personen, die liever met de handen straten rede- er dus B 8 A

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1