n mVait im m, 1 SCHOONH0VEN5CHE COURANT pBIF1 Minister de Wilde afgetreden. Ernstig incident bij Danzig. Mr. J. A. de Wilde, oud-minister van financiën, ding tusschen Kamer en minister er ze ker ^met beter op maken. Minister Van Dyk eindelyk, die overigens de sympa thie der Kamer heeft, zag kort geieden zijn voorstel verworpen voor den bouw van een administratiegebouw ten1 behoe ve der artillene-innchtingen. En dan is ook naar buiten dóórgedrongen, dat er in de boezem van de regeenng verschil van meening bestaat over de verruim.ng van de werkverschaffing, meer in het bijzonder over het plan Wesvhoff. •I 75 29.75 75 17.50 I MAAN DAG Zt MEk 1939 I'WAAJLV HLADZ.1JVX..N. 71* JAARGANG. hO. 616 3. Postrekening Duitse h j door Mr. J. A. DE WILDE. de K. CONFEREERT TE en aan bruikt ik Uit ver worden, waarvan derde Adver- ge- aanvang uit Vareia het 5 4 het al- kan lan S wend waren in f 50— tot en dringend nen met ons a Costuum t!) f 40.- ist, op grond it Costuum, •ustheid af! niet beter met onze voor slechts den heer mr. J. A. de Wilde, met dank betuiging voor de vele en gewichtige is coupeur, als i hart verpand ellijk ’t groote n, die correct- t zoo’n beetje dat doe ik niet gelijksch leven wordt nu een- ördeeld en dat jpervlakkig als elukkig is het om altijd cor- zijn. ’t Gaat er Vormvast Cos- oliën Costuum Binnenwerk plooien geen anbieden voor De gespannen verhouding Duitschland en Polen heelt weer geleid tot een ernstig incident het dorp Kalthof, aan de grens van Dan zig en Oost-Pruisen. Uit Warschau en Danzig worden omtrent het gebeurae sterk uiteenloopende lezingen gegeven. Vast staat, dat een doode is te betreu ren. De raadszitting te Genève. Intusschen begint vandaag te Genève de zitting van de Volkenbondsraad onder leiding vap Maisky, de Russische am bassadeur t$ Jxrfyien, die zooals men weet, niVde' plaats van Molotof naar de Volke^OjAitji^itad is gezonden. MUSSOLINI ZWIJGT, MAAR ITALIË ZAL SPREKEN, ALS .HET OOC.ENBLIK GEKOMEN IS. In een rede, welke hij «Zaterdag te Cu neo heeft gehouden, heeft Mussolini om. gezegd, ,dat wanneer heden (Maandag) het Itallaanach-Duitsche verdrag onder- teekend zal zijn, er een blok van 150 ABONNE’S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, Van Gulden bij levenslange r n n Gulden bij 2 ft ft Gulden bü verlies O ft ft Gulden verlies 1 ft ft Gulden bU verlies z xï Gulden bij verlies van De verzekerde moet in het 2 0 0 0 ongeschiktheid. O vl U overlijden. 3 v v van hand of voet. v V van een oog. 1 U V van een duim. O V een anderen vinger. bezit zijn van een polis. Meeningsverschillen over begrooting 1940 Dr. Colijn zei voorloopig het werk voort. De Regeeringspersdienst deelt mede, dat bij Konlnkl. besluit van 19 Mei ten eerste op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als minister van financiën aan Poolsche douanepost vernield, Danziger doodgeschoten. tusschen Zaterdag in geschreven moet worden aan den senaat van Danzig, de nationaal-socialistische partij, of Berlijn. De mannen, die de Poolsche auto aanvielen, zijn, nadat de aanval op de douanepost was afgeloopen, uit Manenburg in Duitschland naar Kalthof gekomen. Vier beambten van de Poolsche spoor wegen Plach, Krause, Osroj en Lech- mann, die te Kalthof wonen en getuigen waren van de incidenten, zijn te Danzig gevangen gezet. diensten, den lande in deze moeilijke tij den bewezen, ten tweede tijdens ontstentenis van een minister van financiën het beheer van het departement van financiën aa interim opgedragen is aan den minister van Staat, minister van Algemeene Za ken, voorzitter van den Raad van Minis ters, den heer dr. H. Colijn. Bij de samenstelling van dfe ontwerp begroting voor het jaar 1940 ztfn van de zijde van den minister van financiën bezwaren gerezen. Deze bezwaren, welke voornamelijk betrekking hadden op nieuw aangevraagde uitgaven, hébben mr. de Wilde aanleiding gegeven, aan Hare Majesteit ontheffing uit zijn ambt te verzoeken. Budgetair evenwicht x bezuinigingen? De minister van Algemeene Zaken, dr. H. Colijn, die ad Interim is belast met het beheer van het departement van Fi nanciën, heeft op zich genomen door be zuinigingen de taak, welke ook mr. de Wide zich voor oogen had gesteld, na melijk om voor 1940 budgetair evenwicht te bereiken, tot een goed einde te bren gen. RUSLAND EN HET „VREDES- FRONT”. DE ONDERHANDELINGEN VAST- GELOOPEN. Besprekingen met Maisky. Het Britsch-Russisch overleg over het „vredesfront" blijkt wel op ernstige moei lijkheden te zijn gestuit. In het Lager huis was Vrijdag deze kwestie het voor naamste onderwerp der debatten. Uit een verklaring van Chamberlain viel op te maken, dat hij Rusland gaarne als deel nemer zag aan het vredesfront tegen de aanval, maar dat hij tegenstander van een bondgenootschap was, hetgeen de Russen schijnen te verlangen. De pre mier gaf toe, dat er moeilijkheden in de ohderhandelingen bestonden. De aard daarvan weigerde hij te onthullen. Hij gaf te kennen, dat hij voorzichtig moest te werk gaan en dat met de opvattingen van andere regeeringen rekening moest worden gehouden. Anderzijds gaan er 'in Chamberlain s partij krachtige stemmen op ten gunste van een verbond met Rus land, zooals Eftgeland dat met Frankrijk heeft gesloten. De moeilijkheden hebben vrijwel tot een vastloopen der onderhan- delingen geleid. De Russen hebben de voorstellen, welke Chamberlain hen ach tereenvolgens yoorlegde, van de hand ge wezen en blijven aandnngen op ‘een vol ledige militaire alliantie daarbü steu- Uit Poolsche bron wordt het volgende gemeld: M Onder leiding van Andreaw, lid van de natjonaal-socialistische partij en bekend als organisator van talrijke aanvallen op Polen te Danzig, neeft een groot aantal menschen, in nazi-uniform het huisje van de Poolsche douane-beambten (Dan zig heeft namelijk een tolunie met Po len) aangevallen. De douaniers, die niet van hun wapens gebruik maakten, waar schuwden de Poolsche autoriteiten te Danzig. Om 11 uur des avonds verscheen echter een commissaris van politie Danzig, die den douane-beambten zocht'hun post te verlaten, daar hij niet de verantwoordelijkheid op zich kon ne men vóór hun veiligheid. Nadat zij weg waren, is de -douanepost geheel vernield en werden de meubels op straat gewor pen. De Poolsche commissaris-generaal te Danzig stelde de senaat op de hoogte en verzocht politiebescherming voor den commissaris Perkowski en twee ambte naren, die ter plaatse een onderzoek wil den instellen. Daar geen agenten verschenen, gingen Perkowski en de ambtenaren alleen per auto naar Kalthof, waar zij werden aan gevallen (jioor vijf menschen, die de ban den stuksnedeiï en de ruiten vernielden. De chauffeur loste hierop een schot, waardoor een der aanvallers werd ge dood. Volgens het Poolsche telegraafagent- schap moet van provocatie worden ge- spioken, doch weet men nien, of deze toe* Toen ons vorig nummer verscheen was mr. De Wilde nog minister van financiën, nu hij oud-mmister en er zullen in ens land wemmen zijn, die dit aftraden met betreuren. De heer De Wilde is een sterke persoonlijkheid en een bekwaam financier, hij was in de Kamer een man van gezag en aan net beheer van zijn de partement, dat in onze tijd een Uiterst zware taak is, gaf hy zijn volle kracht en al zijn capaciteiten. Daarbij komt nog dat het zeer moeilijk zal zijn lemarid te vinden, die bereid en in staat is dat moeilijke werk voort te zetten. Niet al leen om deze twee redenen is /net one. slagwemen van den heer De Wilde jam mer, maar vooral ook, omdat nu, meet dan ooit, een eensgezind en homogeen kabinet noodzakelijk is. Helaas ontbreekt daaraan nog al heel wat en zoowel in wendig als uitwendig vertoont het kabi net zwakke plekken. Het was al Dekend dat de regeering biet op alle punten van haar beleid een stemmig oordeelde en dat meer dan eens zich barstjes en scheurtjes yertoonden in het kabinet, maar nog meer was naar buiten gebleken hoe onvoldoende over eenstemming er is tusschen regeering en Kamer. Vier van de elf ministers hebben in de Kamer reeds eenige malen echec geleden. Minister van Buuren met zijn voorstel van het centrale vliegveld, korting voor de spoorwegpensioenen en het inrichten van een departementale af- deeling voor een electrisch koppelnet. Minister Slotemaker de Bruine heeft pas onlangs de behandeling van zijn voor stel betreffende kweekscholen moeten doen staken. De Eerste Kamer verwierp het wetsvoorstel van minister Geseling betreffende het privaatrecht en boven dien is d.e Kamer ontstemd over de ma nier waarop deze bewindsman de zaak Oss behandelt. Juist in deze dagen is het bericht gekomen, dat hij aan de Tweede Kamer.commissie, die deze bedenkelijke kwestie onderzoekt, geweigerd heeft de bescheiden te verstrekken, welke d.e commissie verlangde en dat hij bovendien eenige getuigen die door de commiss. waren opgeroepen, verboden heeft ge tuigenis af te leggen. Dat zal de verhou- .millloen menschen gevormd is, waarte gen niemand iet» kan uitnenten. De Duce voegde hieraan toe, dat doei van dit blok de vrede is, doch, dus spr., wij zijn bereid deze vrede af te dwingen, wanneer de groote democratie ën pogen onze opmarsch tegen te hou den. Ik zal mij nu verder in stilzwijgen hul len, doch het Itallaansche volk zal spre ken, zoodra het Juiste oogenblik geko men is. Onder lulde toejuiching» verklaarde de Duce tenslotte: „Er zijn 45 mlllloen Italianen, van wie tien millioen soldaten met, slechts één wil. Uw gejuich bewijst, dat dit waar is!** Gayda heeft Zaterdag zijn hoofdarti kel eveneens aan het Italiaansch-Duit- sche verdrag gewijd, en schrijft, dat de wederzijdsche verplichtingen betreffen: Ie. het plegen van overleg; 2e. onmiddei- lijke hulpverleeningr 3e volkomen soli dariteit zoowei bij oorlog als in vredes tijd en 4e. begrip voor en eerbiediging van de wederzijdsche belangen wat be treft de Uevensruljnte”. Gayda voegt er aan toe, dat het bond genootschap een noodzakelijk antwoord is op de Fransch-Britsche politiek van omsingeling. Door dit bondgenootschap zulien volgens hem Rome en Berlijn in staat zijn het evenwicht en den vrede in Europa te verzekeren en tegelijkertijd de wederzijdsche belangen der bondgenoo- ten te waarborgen. nend op een sterke strooming in het Britsche publiek, die een deiensief ver bond met Rusland eischt. Hoewel Chamberlain in het Lagerhuis de hoop uitsprak, dat spoedig het ac- coord met Rusland zou tot stand komen, zal er nog heel wat onderhandeld moe ten worden. Intusschen is Vrijdag de sovjet-anibas- sadeur Maisky plotseling op het depar tement van buitenlandsche zaken ont boden voor een bespreking met Vansit- tart, den eersten diplomatleken a8vf seur, nadat het subcomité voor buiten- landsche zaken van het kabinet bijeen was geweest. Volgens de meening in gezaghebbende kringen zijn de besprekingen tusschen Maisky en Vantittart nuttig geweest voor een opklaring van de toestand en zijn de Engelsch-Russische onderhandelmgen daardoor een stap verder gekomen. De groote parade ie Madrid. Franco voor de radio. Grootendeels in stroomende regen, doch niettemin onder enorme belangstelling, heeft Vrijdag te Madrid de groote over- winningsparade dér Spaansche en bui- tenlandsche troepen voor generaal Fran co plaats gehad. Franco ontving vóór de de handen van generaal Grootkruis van de Orde van het Lauwer- kruis van Bint Ferdinand. Het défilé van de troepen heeft van ’s morgens vroeg tot ver in de middag geduurd. Vrijdagavond heeft generaal Franco zijn lang verwachte radiorede gehouden. Na uiting te hebben gegeven aan zijn verlangen naar vrede in Europa, heeft Franco nog gezegd: „Men moet niet trachten, onze souvereiniteit of onze eco nomische en politieke vrijheden, waar voor wij in de oorlog zijn gegaan, te ver minderen. Het zou een belemmering zijn voor de toenadering met zekere staten, als men ons in economisch opzicht zou trachten te omsingelen om politieke druk uit te oefenen, in de hoop, dat men op nieuw de weg zou kunnen openen voor de groote belangen, welke sedert lang onze onafhankelijkheid en Ónze macht hebben verminderd. Iedereen moge we ten, dat dit thans voor altijd ónmogelijk zal zijn.” ~-nco ze!de verder: „Wij maken ons BRITSCH AMBTENAAR IN POLEN VERMOORD. Uit een trein geworpen. Op de reis van Lemberg naar War schau is een ambtenaar van de Britsche ambassade te Warschau, Grotowski, uit de D-trein verdwenen. Later werd zijn lijk nabij Sandomierz teruggevonden. Aan het hoofd werden sporen van harde slagen gevonden. Verder werd vastgesteld dat een actentasch, die Grotowski bij zich had gehad, verdwenen was. Het on derzoek van de politie heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Er zijn nog meer punten, die voor de regeenng moeilijk dreigen te zooals de belastingvoorstellen, de katholieken willen, dat steun zal wor den gegeven aan groote gezinnen, terwijl de christelijk histonschen huip aan de ouden van dagen vooraf w.lleh laten daan. De anii.revolutionnairen hebben groote bezwaren tegen verlenging van de dienstplicht en geven de voorkeur aan een vergrooting van het contingent. De feitelijke aanleiding van dit ontslag is geweest dat minister De Wade tegen over de nieuwe Uitgaven, welke andere ministers van hem vroegen, geen n.euwe bezuinigingen wilde steden en dat hij hieromtrent geen bewiil.ging kon ver krijgen van de meerderheid der andere m.nisters. Het is buiten twijfel, dat onze financiën verre van rooskleurig zijn en het is begrijpelijk, dat de man, die daar door de verantwoordelijkheid heeft, zijn taak niet langer kan vervullen, wanneer hij niet in staat gesteld wordt, het sys teem door te voeren dal naar zijn oordeel het eemg juiste is. Nieuwe uitgaven wer den van hem verlangd en hij kon daarin niet bewiil.gen. Er was dus geen andere weg voor hem dan heengaan. Minister Colijn zal zijn functie waar nemen, zoolang er geen andere minister van linanc.ën is. Hij komt daardoor weer op dezelfde plaats te zitten, die hij van 1923 tot 1926 heeft bezet, toen dr. Colijn ook minister van financiën was. Moge dat ad-interem niet te lang duren, want het werk da£ thans van een minister van fnanciën wordt gevraagd, is te veel en te belangrijk om er niet een volle persoon voor te eischen. mauserpistooi; de doodelijke schoten zijn gelost uit een Poolsche legerrevolver. Grubner en zijn chauffeur waren onge wapend. Volgens een bericht van het Nieuwsbureau wordt van het Incident bij de douanepost geen melding gemaakt Volgens deze lezing stond de Poolsche auto stil op de weg naar het station en werden bij de nadering van de taxi de lichten pjotseling opgedraaid, waardoor de chauffeur van de taxi werd verblind. Onmiddellijk daarop klonken twee scho ten, waardoor Grübner in het hoofd en de schouder werd getroffen. Hij bleef dood in de auto zitten met de pijp nog in den mond. Er bevond zich op dat uur geen mensch op straat en in het dorp heerschte volkomen rust. Protesten van weerszijden. De president van den senaat der vrije stad, Greiser, heeft den diplomatleken vertegenwoordiger van Polen Chodacki ontvangen en hem een nota overhandigd waarin de regeering van Danzig scherp protesteert tegen het optreden der ex territoriale Poolsche ambtenaren in Dan zig. Anderzijds heeft de Poolsche vertegen woordiger namens zijn regeering -even eens geprotesteerd en een desbetreffen de nota aan de senaat van Danzig ge zonden. Het incident heeft te Warschau groote onwinding veroorzaakt. Nog een incident Een nieuw Incident heeft inmiddels al weer plaats gehad in het stadje Piekel, gelegen op het gebied der vrije stad Dan zig, na een bijeenkomst van de 8. A. Het Poolsch Telegraafa^enUcliap meldt dat om vijf uur een menigte, onder aan voering van geünifonneerue leiders, oen Poolscne douane-inspecteurs begon te be legeren, zoodat deze om hulp vroegen. Na hiervan in kennis gesteld te zijn, heeft de Poolsche commissaris-generaal te Danzig met kracht bij de senaat ,aer vrije stad geprotesteerd. Hij vestigde er de aandacht op. dat dit reeds het twee de incident is in minder dan 24 uur, waarbij op flagrante wijze de Poolsche rechten te Danzig, namelijk de controle op de douane, worden aangetast. De commissaris eischte, dat terstond maatregelen zouden worden genomen om de douanepost te bevrijden en den Pool- schen inspecteurs volledige 'veiligheid te verzekeren. den Bonnet en hun De besprekingen Om HALIFAX PAKIJS. Zaterdagmiddag is de Britsche minis ter van buitenlandsche zaken, lord Hali fax, te Parijs aangekomen, waar hij zijn reis naar Geneve onderbrak. Hij werd ontvangen door zijn Franschen collegae Bonnet, en den Britschen ambassadeur te Parijs, Sir Eric Phipps. De minister begaf zich onmiddellijk naar de Britsche ambassade. Tegen vijf uur begon een conferentie van Lord ftalifax met den Franschen premier, Daladier en naaste medewerkers, eindigden tien minuten voor acht, acht uur vereenigden de ministers zich een intieme maaltijd in het minis terie van oorlog. Er is geen communiqué over de be sprekingen uitgegeven, doch naar ver luidt, waren ze vrijwel uitsluitend aan de onderhandelingen met Rusland gewijd. Het zal waarschijnlijk noodig blijken.dat het Britsche kabinet weer vegadert. aleer volgende stappen zullen kunjien worden gedaan. Men denkt dat Halifax tijdig te Londen zal terug zijn om Woensdag de kabinetsraad bij te wonen, en dat dade lijk daarna het Engelsche antwoord op de Russische voorstellen verzonden zal worden. NIEUWSHAD VOOR ZUID HOIIAND EN UTRECHT J relet 20. TeL-Adres: Vannooten. S. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 13. Eottrekento» 13783. in Jd» Oorcamer-, Door Duitsche bril. De lezing van de senaat te Danzig is als volgt; Geprikkeld' door de houding van Poolsche douane-amotenaren tegen over vrouweiijke leden van de Duitsch- Danzigsche volksgemeenschap, heeft een opgewonden menigte een betooging voor het huis der Pooische douane-ambtena- ren te Kalthof» gehouden. Daarbij werd niemand mishandeld en evenmin mate- neele schade aangericht. Om halfott was dat incident door het optreden der poli tie geregeld, hetgeen den diplomatleken vertegenwoordiger van Polen te Danzig werd medegedeeld. Perkowski is naar Kalthof gegaan, hoewel hij met *t recht heeft zelf een onderzoek in te stellen. Qnderweg heeft de Poolsche chauffeur Murawski den Danziger Grübner doodge schoten. Uit het onderzoek is gebleken, dat Grubner de geheele dag te Marienberg is geweest. Om 12.30 des nacjits is hij per taxi vertrokken en .te Kalthof werd hij door het verblindende licht van Per- kowski’s auto gedwongen te stoppen. Grübner stapte uit en werd, zonder dat ■fcr een woord was gewisseld, met twee schoten gedood. 'De Inzittenden van de Poolsche auto zijn met een locomotief‘in de richting van Dirschau vertrokken, de «Pöolsche auto werd in beslag genomen. Daarin la gen een geladen revolver, die niet .ge was, en het foudraal van een Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. Met verzekering 15 cents meer.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1