Luxe in kleéding voor weinig geld I De zwierige Binnenland Simplex rijwielen, loopen lichter. Gemengd nieuws FEUILLETON. Jt Leuk Impr. Zomertoilet- je, infrlssche mod.dMtina 095 Vlot *l|den Middagtol- letiom.mod. plissé-rok! Ook deze ele- gante Zijden Jmprimé Na- middagjapon in zeer aparte mod. dessins voor de prijs v. Zijden Geor gette Impr. m. laffet Combi ne. Bijzonder elegant is de moderne, rui me plissé rok! biedt U zóó'n prachtig-ge- borduufdeZij- den Georgette Middagjapon m. Combi n£. Victorla-stijt! Matt-Crêpe. Een en al be valligheid! 400 Matt-crêpe Imprimó in Marine Wit •t/m maat 48 JeugdigCom- plet v.Yersey Soie metrijke reliëf-brode rie op Japon en Mantel. De C A-prijs: Vlot, jeugdig Yersey-Soie Complet, div. I frissche, mo derne tinten. 1 Aparte garn. met petit plis Swin| Style! Yeraey Soie Smaakvol m. tres gegarn. Uit Amerika!' Lavable Jm primé, met tulle gegarn. «90 Fleurig-kleu- rig-zwierig l 'Crêpe -Ame- ricain Impr. 1 750 (m. lan wen) 4450 3 r.V LLUf. Li.AD. zi ;n :i i.am? v cu^onhorenMr-t» Courant fRINS BERNHARD TERUG UIT HET BUITENLAND. Prins Bernhard is Vrijdagmiddag on geveer kwart voor vijf, per auto van zijn fcuitenlandsche reis op het paleis Soest- dijk teruggekeerd. 4RTIS IN HANDEN VAN AMSTERDAM EN NOORD-HOLLAND. De gemeente Amsterdam zal naar de Tel. verneemt bij de uitvoering van haar plannen tot aankoop van „Artis" de medewerking verkrijgen van de pro vincie Noord-Holland. Ged. Staten zullen ln dit verband aan de Provinciale Sta- ton voorstellen om onder zekere voor waarden een vierde van het voor het be houd van „Artis" benoodigde bedrag by te dragen, echter onder het voorbehoud, dat het totale bedrag een bepaalde grens van ca. f 1.3 millioen niet te boven zal gaan. Het schijnt dan in de bedoeling te liggen, dat de gemeente Amsterdam en de provincie Noord-Holland de gemeen schappelijke eigenaressen van „Artis" Zullen worden. Dit voorstel zal, zoo mogelijk, in de in Juli te houden vergadering van de Pro vinciale Staten in behandeling komen. WERKVERSCHAFFING. De Rijksinspectie Werkverschaffing voor Zuid-Holland schrijft ons, dat er naar gestreefd wordt, objecten te vinden welke dienen kunnen voor werkverschaf fing. De rijksinspecteur heeft tot taak liet bevorderen van de uitvoering van werk in werkverschaffing en zoo noodig wordt door het houden van besprekin. gen met belanghebbenden, de animo om tot uitvoering van een bepaald werk te Jcomen, gewekt. De overheid verleent bij de uitvoering van zulk werk subsidie en met behulp van werkverschaffing kunnen dus wer ken worden uitgevoerd, waarvan de uit. voering thans, in vrij bedrijf, niet ter hand zou worden genomen, omdat de kosten zouden uitgaan boven de baten. Degenen ,die van meening zijn, dat zij werken hebben uit te voeren, geschikt voor werkverschaffing, kunnen zich wen den tot den rijksinspecteur voor de Werkverschaffing in hun gebied. Voor Zuid-Holland is een inspecteur gevestigd te Dordrecht voor het gedeelte ten Zui den van de spoorlijn Gouda—Dén Haag en een tweede in Haarlem froor het Noordelijk deel der provincie. „dat mej. K. na het gebruik nooit meer andere chocola zou wenschcn." De reclame was niet onwelkom en zon der kwaad te vermoeden proefden mej. K. en haar man van de bonbons. Zij spuwden ze direct weer uit, daar ze ech ter een bijtende smaak bleken te hebben. Eerst toen rees bij het echtpaar arg waan e,n het merkte nu ook op dat de brief was getypt op gewoon papier zon der briefhoofd. Men stelde de recherche van het feit in kennis en uit het onder zoek bleek, dat een poging was gedaan om mej. K. te vergiftigen. Koetgangster nam wraak. Jaren geleden heeft de familie K., die toen te Wijhe woonde, een kostgangster gehad, mej. H. B., een onderwijzeres. Aan haar inwoning kwam een erna door ruzie, die zelfs zoo hoog liep, dat in het laatst van 1937 een proces.verbaal ter zake mishandeling en huisvredebreuk te gen de onderwijzeres was opgemaakt. Toen liet de Officier van Justitie haar nog vrijuit gaan, onder voorwaarde, dat zij de familie K. in het vervolg met rust zou laten. Aangezien zij zich echter niet aan deze voorwaarde JUeld en herhaal delijk uit Dalen, waar ze woonde, naar Groningen kwam, was ze tenslotte tegen de 26e van deze maand gedagvaard om voor die oude zaak voor de rechtbank te Zutphen te verschijnen. Blijkbaar is dat de reden geweest, waar om zij zich op mej. K. wilde wreken door haar te vergiftigen. Toen ln verband met dit misdrijf de politie erop uittrok om de onderwijzeres te arresteeren, bleek, dat deze zich in Groningen bevond. Op het oogenblik dat zij de bus, waarmede de heer K. uit de M\ INT AC teLI .«KJ feur, de 24-jarige C. van Castricum uit Bakkum, werd op slag gedood. De Zevenhuizerweg loopt evenwijdig aan de spoorbaan. Waarschijniyk heeft de chauffeur niet gehoord, dat achter hem de eclectrische sneltrein naderde. Op de overweg is het uitzicht naar alle kanten geheel vrij, doch toen de auto zich daar bevond, was het te laat. De trein had een vaart van 100 k m. en hoewel de wagenvoerder onmiddellijk krachtig remde, kwam hij eerst enkele tientallen meters verder tot stilstand. Het totaal verminkte lijk van den chauf feur werd tusschen de rails gevonden. Brokstukken van de vernielde auto la gen tot ver in de omtrek verspreid. HET VREESELIJK ONGELUK TE LONNEKER. Chauffeur voorloopig in vrijheid. De chauffeur C. S., die in dronken schap het verschrikkelijke ongeluk in het dorp Lonneker, waarbij vier menschen 't leven verloren, heeft veroorzaakt, is Vrij dag door de politie gehoord. Hij zeide, dat hij zich van het ongeluk weinig kon herinneren. Alles had hij in een waas gezien en hij wist slechts vaag dat hjj één persoon had aangereden. Hij is toen nog 370 M. doorgereden, waarop hij zelf heeft gestopt. Uit het onderzoek der politie is geble ken. dat S. op het oogenblik van de aan rijding met een snelheid van ongeveer 90 K.M. moet hebben gereden. Aangezien op het veroorzaken van dood door schuld geen voorloopige aanhouding staat, was de politie genoodzaakt, den chauffeur weer op vrije voeten te stel len. buffetjuffrouw uitoefent.. Er volgden ge lukkige dagen en al spoedig rezen trouw plannen. Vooral de jongedame was hier voor zeer enthousiast. „In Amsterdam kan ik goede en mooie meubelen koopen", zei ze en de a^. echt genoot gaf zijn geliefde het geld. Het meisje kocht en kocht (zoo ver klaarde zij haar aanstaande man al thans) en het geld verdween als sneeuw voor de zon. Toen de man op de duur geen geld meer had en zijn meisje hem vertelde, dat ze beslist dit en dat nog moest heb ben. leende hij geld bij zijn moeder. Het bedrag, dat naar Amsterdam was gegaan beliep in totaal reeds f 6000, maar een uitzet zag de Egmondsche familie niet. Tenslotte kreeg de moeder argwaan en nam de politie in de arm, die de sluier oplichtte en de vrouw spoedig in haar ware gedaante aan den Jongeman ver toonde. De vrouw is van Amsterdam naar Eg- mond-binnen overgebracht en ln arrest gesteld. DE GEVOLGEN VAN EEN SLAAP WANDELING. Soldaat van 4«/t M. hoogte Een soldaat, ingekwartierd bij den landbouwer R. Jeltsema te Nieuwolda. ts in de nacht slaapwandelende uit zijn bed gegaan, dat op een 4'i meter hoogen ko. renzolder stond. Toen zijn kameraden sliepen, stond hij midden in den nacht op. Hij merkte niet dat hij aan de rand van de zolder gekomen was en viel naar beneden. Aanvankelijk voelde hij weinig pijn; hij ging weer naar bed en sliep in. Toen Poging tot vergiftigt»*: EEN GEVAARLIJKE VERRASSING. Onderwijzeres en haar broer gearresteerd. De post bracht dezer dagen aan de wo. ning van den heer K. te Groningen een pakketje, bestemd voor zijn echtgenoote. Het bleek bij opening een doosje van een bekende chocoladefirma te bevatten. Het doosje bevatte een proefbusje cacao, eenige bonbons en een stukje chocolade. In een bijgevoegde brief werd de geadres seerde verzocht, deze lekkernijen te proe ven. De afzender was ervan overtuigd, werkverschaffing in de stad kwam, op wachtte, is zij door een agent van politie aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. ZIJ is ln arrest gesteld. De 30-Jarige onderwijzeres ontkent iets met de vergiftigde chocolade te maken te hebben, doch er zijn verschillende bewijzen tegen haar. Het staat bijvoorbeeld vast, dat het postpaket inderdaad uit Dalen is verzonden. Daar heeft bovendien korte tijd geleden een chocoladefirma een pro paganda-avond gehouden, waar proef- doosjes werden cadeau gegeven. Op die avond was ook mej. H. B. aanwezig en zij heeft er een proefdoosje gekregen zoo als mej. K. nu over de post ontving. Behalve de onderwijzeres is ook haar 16-jarige broer, verdacht van medeplich tigheid, gearresteerd. Beide zijn ter be schikking van de justitie gesteld. ZANDAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Bestuurder gedood. Zaterdagmorgen te ongeveer elf uur is op de onbewaakte overweg op de Zeven huizerweg te Heiloo een ernstig ongeluk gebeurd. Een 2andauto van de firma Castricum te Bakkum passeerde de overweg, juist op het moment, dat een sneltrein uit de richting Alkmaar naderde. De auto werd gegrepen en totaal vernield. De chauf- T.B.C. OP DE FRIESCHE SCHOOL. Twee leerlingen van de Ger. School 1 Reitsum, gemeente Ferwerderadecl in Friesland, zijn aan tuberculose overleden. Doordat men een geneeskundig onder zoek instelde, was de school reeds gedu rende drie weken gesloten. De Inspec teur van de volksgezondheid ln de pro vincies Groningen. Friesland en Drente, dr. Muntendam uit Groningen, was door het gemeentebestuur gewaarschuwd, daar er vermoedens bestonden, dat zich op de school t.b.c. voordeed. Deze ver moedens hebben tot de sluiting van de school geleld. Met den directeur van het consultatiebureau, dr. Gerbrandy, stelt men nu een onderzoek ln naar de ge zondheidstoestand der leerkrachten en leerlingen. Het ls al eens gebeurd, dat in een Frie- sche gemeente drie leerlingen stierven aan t.b.c., doordat zij door een leecaar. die aan open t.b.c. leed, besmet waren. Na die tijd worden; alle Friesche onder wijzers grondig gecontroleerd op het con sultatiebureau te Leeuwarden. Men be twijfelt nu of die controle wel grondig genoeg is geschied. BUFFETJUFFROUW ACHTER SLOT EN GRENDEL. Oplichting voor 6.000.—. Een jongeman in Egmond-binnen maakte onlangs kennis met een jonge dame uit Amsterdam, die het beroep van hij 's morgens wacht moest loopen bleek 't, dat hij veel pijn had en zijn arm niet kon gebruiken. De dokter, die hem on derzocht, constateerde een schouder breuk. De slaapwandelaar werd naar een ziekenhuis te Groningen overgebracht. ZIEKE POOLREIZIGERS GERED. Per vliegtuig naar een schip gebracht. Een te hulp gezonden vliegtuig heeft den zieken Franschen Poolreiziger, graaf Micard, uit het kamp ln Groenland ge haald en aan boord gebracht van het schip „Veslekari", dat Vrijdag te Shano- noya, aan de kust van Groenland aan kwam. In gezelschap van Micard bevindt zich ook de ziek geworden leider der ex peditie, de Noor Willie Kunsten. VASTE LUCHTDIENST OVER DE OCEAAN. „Yankee Clipper" onderweg. De Amerikaansche vllegboot „Yankee Clipper" is Zaterdagavond te 7.27 uur (Amst. tijd) te New York opgestegen voor de eerste vlucht van de regelmatige transatlantische dienst. De „Yankee Clip per". die onder bevel staat van kapt. Laporte, heeft een post van 100.000 brie ven aan boord, doch geen passagiers. Er zullen namelijk vijf vluchten heen en te rug worden gemaakt over de Zuidelijke route alvorens passagiers mogen worden vervoerd. De vluchten over de Oceaan zuller TWEE GESTOLEN AFGODS BEELDJES gloor FRANCK L. PACKARD, «6 De man met het gescheurde kleed. Weer draaide kapitein Karler zich om en voegde zich bij den stuurman aan het andere eind van de brug; maar een oogenblik lang bewoog Bob Kingsley zich niet. Zijn oogen waren gericht op die «malie, bijna spookachtige streep lij waarts, en op de onstuimige golven, die er tusschen lagen. Het was of opeens het fceele tooneel veranderd was. Een paar. minuten geleden hadden de storm, die woei, en de zware zee hem niet het minst ongerust gemaakt; nu scheen er een ge vaar in de zee en in den nacht te zijn, dat niets goeds» voorspak<o; het scheen, dat de golven hooger *1 woeliger waren geworden, de wind ruwer, terwijl hij de zee geeselde met Wtttdende vlagen, als de slagen van een slavendrijverszweep. On getwijfeld liep het schip snel lijwaarts. Het was een dubbeltje op zijn kant. Hij zag dit nu even goed in als kapitein Kar ler. Met een schouderophalen wendde hij arich af van de verschansing en ging de brugladder af naat het scheepsdek. Het «ou natuurlijk een paniek worden, en een leelijke ook, als er iets gebeurde de inlanders zouden allicht vreeseiijk ■vervelend zijn v- waarschijnlijk amok maken. Maar wat dat 'betrof kon men miets doen dan afwachten. De kapütein ■MSton4 jüaArfclüXcüi*. JW bovendien een koelbloedige kerel. Als iemand de Monotah er door kon sleepen, dan was het kapitein Karler, meer kon men niet zeggen: Er waren echter nog de vijf Chineezen Bob Kingsley stond opeens stil. Eigen aardig. dat hij daar nu weer aan dacht. De Chineezen, de twee witte beeldjes en de afstraffing voor den moord op zijn oom waren nu toch tamelijk onbelang rijk, gezien het feit, dat ze de grootste kans liepen, dat het Baalu Rif voor goed een einde zou maken aan alles, nog vóór het aanbreken van den dag. Waarom dacht hij dan nu aan deze dingen? Van kind af aan had. hij op zee gevaren en hij had» geen illusies wab betreft het na derend gevaar, waann de Monotah zich bevond. Indien het schip zijn weg kon vinden en de booten werden neergelaten vóór het op het rif liep, zouden de boo ten toch legen het rif worden geslagen en versplinterd; en er was al even wei nig kans, nadat de Monotah zelf op het rif geloopen was. Het Baalu Riff bestond eigenlijk uit meerdere riffen. Het was hoogst onwaar schijnlijk, dat tussehen de riffen in, waar het water kookte en borrelde als in een heksenketel, ook maar één boot het kon uithouden. In den meest letter lijken zin van het woord dus, hadden hij en iedereen aan boord den dood voor oogen. En toch hield zijn geest zich weer bezig met andere zaken en scheen hij bijna onbewogen. Waarom? Was hij een mensch, die den dood niet vreesde, er zelfs koud en onverschillig onder bleef? Hij schudde het hoofd. In dat opzicht - was hij toch werkelijk normaal! Hij kon evenmin als iemand anders zeggen, dat hij den dood niet vreesde, en zeker koes terde hij niet den wensch, te sterven. yjtt xm-niets» Jxeele, maal niets, dat hij doen kon om het on heil af te wenden, als er een onheil zou plaats hebben. Alles wat er gedaan kon wrden, werd gedaan door de officieren van het schip en de bemanningdaar om hoefde men echter intusschen nog niet in den put te zitten. Dat hielp toch geen zier! Er speelde een zwakke glimlach op zijn lippen. Vreemde zelf.analyse! Waarom dan niet aan die Chineezen denken? Het kón zijn. dat er geen ramp plaats vond, en hij kón het geluk heb ben, hun smerige plannen zelf te ver ijdelen. in welk geval de een of andere arme drommel de zon toch weer zou zien opgaan! Een nieuwe gedachte flitste door zijn geest. Misschien kon hij de hulp in roepen van iemand anders dan het per soneel van het schip, zoolang tot de Chi neezen hun slachtoffer, hij en alle ande ren op geenerlei wijze meer geholpen konden worden, of tot de Monotah het gehaald had en de kapitein een handje mee kon helpen. Neen, het ging niét. Er was niemand. Behalve hem. waren er slechts drie eerste klas passagiers, waar onder Verna Lyle. Het meisje kon na tuurlijk niet helpen. En van de twee mannelijke passagiers was de één 'n ze- nuwachtig-druk oud heertje van by de zeventig, dat zich zou hebben doodge. schrokken, als hij maar hoorde praten over een mogelijke vechtpartij; de ander was een logge kerel, die allerlei talen sprak van onbekende nationaliteit was en uit Java kwam. Op het oogenblik zou hij zeker wel flink dronken zijn. De man had onophoudelijk een enorme hoeveel heid jenever en bitter gedronken. Door 'zijn dikte en den drank was het in en uit zijn hut komen altijd een prestatie voor hem. Over. de inlandschb passagiers eiakhj; J3ob Kiag^Jes.geen pogeribiUiL Hm tot bondgenoot nemen was met zijn ge ringe woordenkennis en hun uiteenloo. pende dialecten hopeloos lastig. Het zou hem den heelen nacht kosten, uit te leg gen. wat hij bedoelde. Bovendien was hij er niet heel zeker van of één van hen zich graag mengen zou in een zaak, waar bij men kans liep. een mes in zijn eigen lichaam te krijgenI Goed dan! De kansen stonden vijf te gen één; vijf tegen één, dat hij dengene er zou kunnen uithalen, en in het oog houden, die door het lot was aangewezen om den moohd te bedrijven. Maar hij had de omstandigheden niet gemaakt, hij kon ze slechts aanvaarden. En dat zou hij! Het was nu weer levendiger op het schip; een opeenvolging van bevelen van de brug; antwoorden van de dekken beneden; de stem van den serang in ge- broRen Engelsch of rad in zijn eigen taal; een voortdurend geschreeuw tegen den wind in. En lijwaarts scheen zelfs ln de korte spanne tijds, dat hij niet had gekeken, de schulmstreep. die de buiten ste riffen aanduidde, dichter bij te zijn gekomen. Tot nu toe zag men de zeilen pog niet aan het schip. Van het scheepsdek kon hij zien wat er op het schip gebeurde, zoowel voó'r als achter. Gedaanten, die. verwrongen door de duisternis, apen leken, kropen rond ln het want, terwijl rlangs de dekken of bij de masten andere gedaanten liepen, kropen of kronkelden. Er was nu bewe ging genoeg! Bob Kingsley ging de trap af naar het groote dek. Het was geen gemakkelijk werk. zeil vast te maken aan masten, die daar eigenlijk niet voor bestemd waren en als het er eenmaal aan zat, zou het nog niet veel zijn. Maar daar ging het nu niet om. Zou hjj tweemaal per week in beide richtingen worden uitgevoerd, zoodaf, me.» mag eer wachten, dat het eerste vliegtuig met passagiers omstreeks 10 Juni zal kunnen vertrekken. Gistermiddag is de „Yankee Clipper", na een tusschenlanding op de Azoren, om 3.40 uur te Lissabon gedaald. KOELBLOEDIG CHIRURG. Opera :ie Jn brandend zie ken huis. In een chirurgische kliniek te Athene brak brand uit, juist op het oogenbli.k dat de leider der kliniek een blinde darmoperatie uitvoerde. De brand breid de zich geleidelijk uit en tastte tenslotte ook de operatiezaal aan. De dokter ver loor zijn tegenwoordigheid van geest evenwel niet en ging rustig met zijn ar beid door. Eerst na beëindiging van zijn taak nam hij den patiënt ln de armen en droeg hem uit het gebouw, waar de vlammen steeds verder voortwoedden. Kort nadat de chirurg de straat had bereikt stortte het huis met een donde rend geraas in. De brandweer en het personeel van de kliniek hadden reeds voordien de andere patiënten ln veilig heid gebracht. OCEAANVLSEGER OMGEKOMEN? Nog steeds geen bericht va» Charles Backman, de 33-jaar oude, ln Amerika wonende Zweedsche vlieger, die Dinsdag van New Foundland is vertrok ken met zijn één-persoonsvliegtuig voor een vlucht naar Zweden, heeft nog geen teeken van leven gegeven, zoodat men vreest, dat hy in zee gestort ls. Noorsche en Zweedsche vaartuigen trachten een spoor van het toestel te vinden, maar tot dusver tevergeefs. Backman had geen radio aan boord. SPION KRIJGT 10 JAAR DWANG ARBEID. Jozef Kelly, metselaar te Bolton, die aan de Duitsche inlichtingendienst plan. nen heeft geleverd, welke hij gestolen had uit de munitiefabriek te Exto.i, waar hij werkzaam was, is door rechter Staple te Manchester tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld; de rechter, wees op het feit, dat beklaagde teekeningen gestolen had, door middel van welke de Dultsehers ge makkelijk de fabriek zouden kunnen vin den en bombardeeren in geval van oor log. Het was dezelfde fabriek, welke Kel ly ielf had helpen opbouwen en waarin hij lpter werkzaam was geweest. De Duitsche consul te Liverpool had Kelly ln aanraking gebracht met de Duit. sctye inlichtingendienst. Kelly heeft voor zyn diensten nog slecht» dertig pond ontvangen. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN het vóór of achterdek nemen? Het was een kansspel, bijna als de inzet op „rood of zwart" van een roulettewlel. Er wa ren drie Chineezen vóór en twee achter. Hij kon niet op beide plaatsen tegelijk zijn. Misschien kon hij beter een oogje houden op de drie. en gave de hemel, dat het niet één van de andere twee was, dié het fatale stokje getrokken had! Hij deed geen pogingen, zijn aanwezig, heid te verbergen, toen hij het tussóhen- dek bereikte. Niemand, zelfs de'Chinee zen niet, zou denken, dat hij daar nu voor 'n speciale reden was; iedereen keek naar de werkende Maleische matrozen, hy was zich onmiddellijk bewust, dat er aan h«t heele dek een geest van onrust en angst heerschte. De inlandsche pas- sagien zaten hier en daar in kletna groepjes bij eikaar gehurkt, klaarblijke lijk voeïe.-i dat er Iets onnaaiurlJJlca plaats vond, dat er iets niet in orde was. /Er kwam vrees in op. Een kind huil- cle klagelijk. De Malc-schc matrozen rie- ptn hard tegen elkaar. Ecmge xakatoes, ln hun rust gestoord, gilden angstig. Er waren varkens, dti ln hun kratten knor. den. Dc stilte van de machines was ake lig. Men kon nu een zeil zien. maar het was een ongelukkig jammerlijk vod! Opeens klerode hij de lippen grimmig op elkaar. Dat allei had hij opgemerkt, iraar hij zag geen van de drie Chlnce- z-r., die hier altijd waren. Hct*dek wat écliter maar schamel verlicht, hier en d.iar soms in volslagen duisternis bet wn heel goed mog 'ltj: dat ze trgem rorcliei>en, al kon Inj ze dan cc.k vao v/aar hij stond niet zien. HU liep vluchtig het hek rond. Er was niets van hen te bekennen. Weer girg hij ror.d, dezen £eer ovnai tot in de uiterste Lockjes kUkend. Ze waren er n'.eti <Wordt vervolgd)

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 3