3 doetje qoed! WAKKER lik Schoonhoven Plaatselijk nieuws l)&OC 'ft Telegrammen Rechtszaken Kerk en School j 'Buitenland weldra een drievoudig Binnenland FEUILLETON. 9 4 VRIJDAG 26 MEI 1OT3 terwijl men zich op ongedwongen wijze onderhield. Tegen half twaalf vertrokken H.H. MM. weer naar het paleis van Koning Leo pold. Wederom had Koningin Wilhelmina een vermoeiende dag achter de rug. die echter vol vreugde was geweest. BRUSSEL DOET DE KONINGIN UITGELEIDE. Zooals alle vorige dagen heeft de Brus- selsche bevolking zich heden (Vrijdag) morgen buitengewoon enthousiast ge toond toen Koningin Wilhelmina en Ko ning Leopold door de straten van de Bel gische hoofdstad reden BRITSCH GEZANT BU MOLOTOF. MOSKOU, 26 Mei. De Britsche amoas- sadeur is gisteravond ontvangen door Molotof, den volkscommissaris van bui_ tenlandsche zaken, om dezen op de hoog. te te brengen van de voorstellen van het Britsch kabinet. DE POST MET PINKSTEREN. Op Eerste Pinksteidag zal van 12 tot 12.30 uur op he. po;kantoor gelegenheid bestaan tot het afhalen van correspon dentie. Tweede Pinkt terdag wo-at des In de vroege ochtenduren had de Ko- mor«ens 8 uur 45 een brief- en pakket- ningin zich naar I^aeken begeven, om ten paleize aldaar afscheid te nemen van Koningin-Moeder Elizabeth. Daarna gold het de laatste rit van dit bezoek, die naar het station, waar de trein, die H.M. naar Nederland zou bren gen, wachtte. Het vertrek was vastgesteld op 11.20 uur Ned. tijd. De beide vorsten hebben ruim de tijd genomen om rustig naar het station te kunnen rijden tene.nde de bevolking gelegenheid te geven afscheid te nemen. Hiervan nebben de Brusselaren ruim schoots gebruik gemaakt. De reis van het paleis naar het station ls een ware zegetocht geworden. Voortdurend klon. ken de geestdriftige toejuichingen tus. schen de gevels der huizen, die deze laat. «te dag onder een minder klare hemel stonden. Hoewel het weer zich 's morgens niet zoo fraai liet aanzien, ls de zon nu en dan doorgekomen en dank zij de vrij sterke wind. die de vele vlaggen wild deed wapperen, is het ook droog geble ven, zoodat de beide vorsten wederom in een open calèche konden rijden. Voor het station was het zoo mogelijk nog voller dan in de overige straten; de menigte juichte onophoudelijk. De Ko ningin heeft lange tijd aan de ingang van het station gewuifd om te danken, niet alleen voor deze hulde, maar voor de geheele hartelijke ontvangst geduren de deze blijde dagen. In de Koninklijke wachtkamer werd afscheid genomen van de verschillende autoriteiten, waarna de Koningin, met aan Haar linkerzijde Koning Leopold, over de looper naar het perron schreed. De muziek zette het Wilhelmus in. ter wijl de eerewachten de geweren en sa bels presenteerden. Voor de ingang van de Koninklijke wagon nam Koning Leopold afscheid van Zijn Gaste. Na nog een langdurig en hartelijk onderhoud was het einde gekomen van deze glorieuze tijd. waarna de Koningin insteeg, galant geholpen door prins Karei en door den Koning, die H M. als laatste groet de hand kuste en daarna voor het portierraam plaats nam. Zij wuifde naar de menigte op het station en later, toen de trein Duiten de overkapping kwam en de mu ziekkapellen de Braban?onne lieten hoo- ren, naar de schare voor het gare du Nord, welke nog een laatste glimp opving van onze Koningin, die de reis naar Haar land weer aanvaard had. De prins van Vlaanderen, broeder van den Koning, prins Karei, begeleidt de Nederlandsche Landsvrouwe tot het ein de van het Belgische grondgebied, het station Esschen. De Koninklijke trein werd te kwart voor twee in de residentie verwacht. postbestelling uitgevoerd en hïeit geen afgifte van correspondentie plaats. Da dienstuitvoering en kantooropaistellmg is overigens als op Zondagen. VOLKSZWEMBAD OP WOENSDAG- MIDDA Teneinde tegemoet te nomen aan het verlangen, dat leeft bij hen, die van het volksbad gebruik maken, om ook op een middag in de week te kunnen zwemmen, heeft d*. commissie voor het zwembad besloten, het volksbad des Woensdags- ncg open te stellen voor heeren van 1 2','t uur en voor dames van 45 uur. De nieuwe regeung zal Woensdag voer het eerst worden toegepast. GEVAARLIJK SPEL. De jeugdige D. .W. sprong gisteravond van de Veerpont, toen deze reeds een eindje van de kant gevaren was. Ket ge. volg van dit gevaarlijke spel. waarop de jeugd verzot is, was een smak op de glibberige steenen en een flinke hoofd wond, die door dokter Barten gehecht moest worden. regeling. Deze zal tn het vervolg gedu rende de wintermaanden in gedeelten geïnd worden. Bij de behandeling van dit voorstel bleek nog eens met hoe wei nig enthousiasme de leden naar deze vergadering waren gekomen. De heer Kerling moest haast smeeken om de meening van de aanwezigen te hooren. Zooals hij het zelf uitdrukte: Men was buitengewoon zwijgzaam. De voorzitter sloot de vergadering met nog een laatste oproep voor ledenwer ving en medewerking. BETEGELING SPEELPLAATS. Het bestuur van de ..School met den Bijbel" heeft aan den heer C. P. Wou denberg opgedragen het betegelen van de speelplaats. Laagste inschrijver was de heer S. v. d. Oever, die na de gunning dezer werkzaamheden zich heeft terug getrokken. Oud-Alblas is voortvarend. Nieuw gekozen raadsleden reeds toegelaten. In een openbare raadszitting ls Woensdag te Oud-Albias, na onder zoek der geloofsbrieven, reeds be sloten tot toelating van de nieuw- gekozen raadsleden Zooals gemeld, waren dezen bij enkele candi- daatstelhng benoemd. WEERBERICHT. Naar waarneming in de morgen va» 26 Mei. Hoofdpijn, KiBSpiJn. helpen™hierbij altijd aan poadar ol cachat van Mljnhardt. Mijnhardi Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets genaamd..Mnnhardties' 2at IQct Poos 50ct. TREKHONDENKELRING. De jaarlijksche trekhondenkeuring vindt plaats op 1 Juni. namiddags 1 uur. bij het politiebureau in de Stadhuis straat. Wij vestigen er de aandacht van de trekhondenhouders in het gean nexeerde gedeelte op. dat ook zij nun honden en karren ter keuring hebben aan te bieden. GEVONDEN VOORWERPEN. Drie ceintuurs, damesportemnonaie met inhoud, mica motorklep, zakdoek, zilveren ringetje. Ter voorkoming van brandgevaar. Hei- en Boeicop. Op verzoek van het gemeentebestuur hebben verscheidene ingezetenen zich van een handblusch- apparaat voorzien, terwijl eoikelen deze reeds op eigen initiatief hadden aange schaft. Op enkele punten der gemeente zijn van gemeentewege eveneens derge lijke apparaten geplaatst, zoodat thans, ingeval van een begin van brand men ten alle tijde, de beschikking heeft over een uitstekend bestrijdingsmiddel. (Herplaatsing wgent misstelling) „DE NIEUWE ONDERNEMING" Vanaf f 1.95 Koestraaf 71 - Schoonhoven PINKSTERRETOURS. AMSTERDAM, 26 Mei. In verband met de Pinksterdagen zijn op de Ned. Spwr. wegen retours, welke worden genomen op Zaterdag 27. Zondag 28 en Maandag 29 Mei, voor de terugreis geldig tot en met Dinsdag 30 Mei. DR. COLIJN IN APELDOORN. APELDOORN. 26 Mei. Vanochtend heeft de minister-president, dr. H. Co. Ujn, een kort bezoek gebracht aan de ko ning Willem III kazerne te Apeldoorn De garnizoenscommandant, overs'e H. Mys- berg, leidde den minister-president rond en om 9 uur vertrok dr. Colijn weer. De gezonken duikboot. Geen hoop op verdere redding. NEW YORK, 26 Mei. Men heeft alle hoop opgegeven de 26 matrozen, die nog in de duikboot Squalus zijn achterge bleven, te redden. De duikers heobcn ge. constateerd dat zij zich in de onder wa ter gelc-open afdeeling bevinden Men. 2al ciën. nieuwe leden. Het was zoo erg. dat de heer Kerling moest waarschuwen voor thans trachten de boot vlot te brengen, cer> eventueele ondergang van de veree- waartoe hij op minder diep water ge- ni&ing. Een groot verlies voor Sc hoon- bracht moet worden. hoven Na de verkiezing bleek, dat de woor den vah den voorzitter niet veel resul- ONGEANIMEERDE S.Z. ft P.C.- VERG ADERING. In een zeer rustige, bijna lauwe verga dering heeft de Schoonhovensche Zwem en Poloclub 8.Z. ii P.C. Woensdagavond enkele belangrijke zaken moeten behan delen. Hoewel er geruchten gingen, dat het bestuur in zijn geheel zou aftreden, omdat de leden zoo weinig medewerking en nog minder enthousiasme toonden, waren in totaal 14 leden naar de verga dering, die in hotel Belvédère gehouden werd, gekomen. Bovendien was daar na tuurlijk het bestuur, bestaande uit 8 per sonen. Als men bedenkt, dat de verecni- ging 98 leden telt. is dit wel een zeer be droevende opkomst, doch de voorzitter, de heer C. H. Kerling, toonde zich hier over tevreden, wat te begrijpen is als men weet, dat anders ongeveer de helft der thans aanwezigen naar de vergaderingen komt. Na de opening door den voprzitter waarbij hij het afgetreden eenige vrou welijke bestuurslid, Frl. Taxwedel, her dacht. Na de notulen las de secretaris, de heer W. v. d. Oever, zijn jaarverslag, dat er niet toe kon bijdragen om de stem ming wat op te vroolijken. Het was in mineur gesteld. De vereeniging leed on der een sterke moreele depressie, diverse leden hadden bedankt, aan de medewer king had nogal het een en ander ontbro. ken. De heer J. Brouwer, de penningmees ter, bracht een financieel verslag uit, dat ook niet al te optimistisch was. De contributie-opbrengst was met 10 ge daald. Door verschillende meevallers had men nog een batig saldo van zegge f 6.21, zoodat de uitgaven en inkomsten der ver eeniging in een labiel evenwicht verkee- ren. Omdat het voortbestaan der vereeni ging niet al te zeker stond, had de pen ningmeester geen begrooting opgemaakt. Bij de verkiezingen werd het aftreden de bestuur herkozen, met in de vacatu- re-Taxwedal, mej. M Klein, die vreesde de benoeming niet te kunnen aanvaar den. Ook de heer Van den Oever, de se cretaris, moest deze functie neerleggen wegens drukke werkzaamheden. Voor de verkiezing van de polo-commissie hield de voorzitter een toespraak tot de leden. Hij zeide, dat de vereeniging er zeer slecht voor stond, het ontbreekt aan al- spel in handen en hoewel aanvankelijk les: medewerking, enthousiasme, finan- doelpunten uitbleven, kwam de rust met ArkeL In verband met de bestrijding van de -coloradekever zullen hier van 256 peröeelcn landbezitters ruim 22 HA. be spoten moeten worden. De landbouwers vereenig.ng stelt tegen matige prijs sproeiers beschikbaar, terwijl ter zijner tijd bij den heer Van Steijn het lood- arsenaat verkrijgbaar zal zijn. Volksonderwijs. Hoornaar. De jaarvergadering der af deeling van „Volksonderwijs", welae dit maal wat laat uitviel, is Maandagavond gehouden onder leiding van den heer A. van Kleef, di* tn zijn openingsrede den heer Kooistra gejuk wenschte met zijn herstel van een vrij langdurige ziekte. De notulen van den secreiaris, üen heer P. H. van Alphen, werden vastgesteld. Van 't hoofdbestuur was n verzoek ont vangen om een bijdrage voor 't onder steuningsfonds. Het werk van 't hoofd bestuur en dit fonds wordt door de aan wezigen niet onderschat, doch men voel de niet veel voor een bijdrage uit de kas. Deze is toch al zwaar belast, daar elk Jaar aan den kweekeling f 75 wordt uit betaald. een bedrag dat natuurlijk lang niet in evenredigheid is met 't geen de kweekeling voor de school presteert. De heer Kooistra vond het bedroevend, dat zooveel jonge onderwijskrachten geen bestaan kunnen verwerven. Hij wees verder op het nut van de kweekelingen voor de school, daar overbevolkte klassen door hun hulp kunnen worden ontlast. Besloten werd, geen bijdrage aan het fonds te verleenen uit de kEis. doch dit aan de leden persoonlijk over te laten. Ter vergadering zegde een der aanwezi gen reeds f 2.50 toe. wat een hartelijk applaus uitlokte. Bij acclamatie werden als bestuursleden herkozen de heeren C. de Bruin en B. Slob. De penningmees ter. de heer A. Bongers, bracht zijn ver slag uit, dat werd nagezien door de hee ren J. de Vries en K Advokaat. die alles in beste orde bevonden en tot vaststel ling adviseerden, waartoe werd besloten. Er is een batig slot van f 117.08, In zijn vorige vergadering had het be stuur besloten den leden voor te stellen, aan den kweekeling W. van Weshenen een gratificatie van f 25 toe te kennen, met welk voorstel de leden instemden. Voordat de bijeenkomst werd gesloten, richtte de voorzitter zich tot den heer Kooistra. die over enkele weken naar Rotterdam vertrekt. Spr. dankte hem voor alles, wat hij hier in het belang van de openbare school heeft gedaan. Giessend&m. Woensdagavond speelde de korfbalclub „Vriendenschaar" tegen Merwede van Slledrecht. Reeds direct na den aanvang nam Vriendenschaar het Het nieuwe raadhuis. Het raadsbesluit van De cember om over te gaan tot stichting van een gemeentehuis is deze week door Ged. Staten goedgekeurd. De jaarlijksche brandspuitoefening is bepaald op Vrijdag 2 Juni. De heer A Rietveld Hzn is door B. en W. aangewezen om èe aardappelvel den te bespuiten ter bestrijding van de Coloradokever. Krimpen a.d. Lek. Het dierenpark van den heer P J. den Boer ls verrijkt met een waschbeertje. dat onder de zorgen van den e.genaar in gevangenschap ge boren is. Een dergelijke gebeurtenis is een groote zeldzaamheid. Bovendien zijn natuurlijk de reeds langer aanwezige die. ren te bezichtigen. Men z.e voorts de ad vertentie in dit nummer. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag speelt Zwerver 1 te Kinderdijk op e gen terrein tegen Groen Wit I van Rotter dam. Daarna Zwerver II tegen Oranje Wit II van Dordrecht. WILT GE EEN GOEDE BRILT Voor 1.25 een met nikkel montuur. 4 oor 1.75 een met luxe montuur. Tevens verkrijgbaar: BREUKBANDEN - ELASTIEKEN KOUSEN - KNIE- EN ENKEL STUKKEN. B. NATZIJL - Drogilt Stolwijk Aanbesteding. Waddinxveen. De bouwkundige K. Koerts te Gouda heeft Maandagavond namens de Gebr. van Steijn en Co. alhier aanbesteed het bouwen van een gebouw voor expeditie, monsterkamer enz. aan de W.lhelminakade. Er werd als vo gt ingeschreven <a. met houten, b met ijze ren ramen)Gebr. Kok te Gouda a f 3278 b f 3303, Slingerland te Zevenhuizen, a 1 3338, b f 3356; Schotten te Bergschen- hoek a f 3348, b f 3378; v d. Laak te Gou da a f 3548. b 3580; Schotte te Zevenhui, zen a f 3570, b f 3600; Reijm te Wad. dinxvetn a en b f 3750; Verzijden te Wdadinxveen a f 3873. b f 3848; Vermeer te Moordrecht a en b f 4001; De Joode te Moordrecht a en b f 4100; Fijan ie Nleu. werkerk a d. IJsse' a f 4130. b f 4i50; Van Weelde te Nieuwe. Kei k ad. U a f 43*8. b f 4378; Vink te Moordrecnt a f 4422, b f 4454. Gegund aan de jaagste inschrijvers, Geors Kok te Gouda voo.- f 3303. Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Gedeeltelijk bewolkt; droog weer; zelfde temperatuur; meest matige wind uit Noordelijke richtingen Waterstand: Schoonhoven hg water 12.15 uur. 1.40 M. Keulen stand 4.12 Mwas 0.22 M. Maastricht 25 Mei. 41 63 M val 0 10 *4 Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 61 graden Fahrenheit. Vrijdag 26 Mei: Op l517. onder 13t Volle Maan Vrijdag 2 Juni. Wielrijders, licht op! 26 Mei 21.31 uur. Door een lichtkogel, welke tijden» een oefening der mariniers in het schiet kamp Harskamp werd afgeschoten, is Woensdagmiddag tusschen Harskamp en Otterloo brand ontstaan Eerst na drie uur zwoegen was men de brand mees ter. Over een oppervlakte van 12 h a. 1» de heide geheel afgebrand Te Rotterdam is Woensdagmiddag de 50-jarige mej W J. Arnoldussen bij het oversteken van de tramrails op de Pompenburgsingel gestruikeld, waardoor zij onder een tramwagen geraakte Zij werd eenige meters meegesleept en is tn zorgwekkende toestand met een bekken breuk en Inwendige kneuzingen, naar 't ziekenhuis aan de Coolslngel gebracht. Het Flnsche passagiersschip .Ari adne" is in de haven van Stettin tijdens een manoeuvre in botsing gekomen mei zijn sleepboot De sleepboot kapseisde en drie man verdronken. Bij het aanbreken van de dag zijn Donderdag nabij Campanulas de expres- setrein Malaga—Sevilla en de express Cordova—Malaga met elkander in bot sing gekomen door een verkeerden wts- selstand. Ër vielen zeven dooden en veer- tig gewonden. DS. L. NUGTEREN MET EMERITAAT? dessen-Nieuw kerk. (Niet van onzen plaatseiijken correspondent). Sinds en kele dagen loopt hier het geruent. dat Ds. L. Nugteren, Ned. Herv. predikant, voornemens was tegen September eme ritaat aan te vragen aan het Provinci aal Kerkbestuur. Naar aanleid-.ng hiervan heeft een on zer andere correspondenten Dinsdag avond een bezoek gebracht aan den pre dikant. Ds. Nugteren wenschte zich over Lekkerkerk f l" subs, f d.h.; id. M. J.H. bovengenoemde kwestie nog niet positief uit te laten, doch uit de loop van 't ge sprek kwam wel sterk de indruk naar voren dat het gerucht wel eens waar kan zijn. Het behoeft dus geenszins ver. wondering te verwekken, als men in de komende dagen van de emeritaatsaan- vrage hoort. VERDUISTERING VAN KAAS. Tegen den 32-jarigen koopman J. B te Rijswijk, die met een maatschappij te Gouda een consignatie-contract had ge sloten met betrekking tot de verkoop van kaas en aan wien ten laste was ge. lrgd dat hij een bedrag van f 8000. dat hij ingevolge dat contract had moeten verrekenen, te eigen bate had aangewend had het O. M. voor de Haagsche Recht bank drie maanden gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank veroordeelde B tot zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. KANTONGERECHT GOUDA. Volledige uitspraken van 24 Mei. Veroordeeld werden wegens overtre ding van: Art. 453 wetb. van strafr.: F. B. te Den Haag. J. K. te Gouda, Tj. W. te Utrecht* alleen f 5.subs. 2 d.h. Art. 460 id.: J. L. 8. te Hilversum en A. M. te Schoonhoven, beiden f 2 subs, 1 d.h. Motor- en rijwiel regl H. P. B. S. BRITSCH VERTOOG TE TOKIO. TOKIO. 26 Mei. De Britsche ambassa. taat hadden gehad. Alle gekozenen, t.w deur-heeft een krachtig vertoog gerichte de heeren J. Scheer. Th. Mallingré 'en J. tot het Japansche departement van Bui. Brouwer, hadden bedenkingen of voor- tenlandsche Zaken betreffende het aan. waarden. houden van Engelsche schepen, in net Tenslotte had de voorzitter nog een ■ij zonder van t lijn vaar tuig „Ranpura". voorstel tot wijziging van de contributie- een 40 voorsprong van Vriendenschaar. Ook na de rust werd Merwede geheel in gesloten en was de stand spoedig 60. Profiteerende van een kleine inzinking van Vriendenschaar wist Merwede hem op 61 te brengen, doch Vriendenschaar maakte er spoedig 8—1 van. Door flink aanpakken wist Merwede de achterstand Nieuws in een paar Woensdag was op de werf De Nieu we Waterweg te Rotterdam de 52-jarige H. P. bezig met het monteeren van een nog met 2 punten te verminderen, doch leuning aan een doktrap. Hij verloor het ook Vriendenschaar liet zich nog niet evenwicht, viel in het dok en kreeg een onbetuigd, zoodat het einde kwam met schedelbasisfracteuur. In het gemeente een 9—3 overwinning van Vrienden- ziekenhuis is hij na eenige tijd overle- CfcB. te Gouda f 6 subs. 2 d.h., T. N. te Gou derak f 2 subs. 1 d.h.; id. J. H. te Gouda f 1.50 subs. 1 d.h., J. W. te Gouda f2 subs. 1 d.h., H. L. v. S. te Gouda f 2 subs 1 d.h.; id. H A. te Gouda. M B. te Wad dinxveen. K. G. T. te Oouda. A. de W te Gouda. J. W M. te Gouda. W T. te Bos koop. W v d. B te Nieuwerkerk, I B te Gouda, allen f 2.subs. 1 d-h.; id. C. J. B. te Waddinxveen, J. P. B., 's-Graven- zande. B. v. D. te Krimpen a.d. IJssel, A. K. te Gouda, allen f 2 subs. 1 d.h. Politieverordening Gouda: H. V. te Moordrceht en J. F. te Gouda, ieder f 1.50 subs. 1 d. h.; D. van V te Gouda f 2 subs. 1 d. h. Ventverorden'ing Ouderkerk ad. IJssel; H. D. te Muntendam f 2 subs. 1 d. h. Motor- en Rijwielregl.: M. den H. te Gouda, J. K. te Arkel en B. K. te ArkeJ allen f 1.50 subs. 1 d. h. Motor- en Rijwiel wet: A. O. te Groot- Mwa 1 i subs. h. 2 TWEEDE BLAD. SM. UW F BLAD VU OH ZLID-HülLAN» EN UTRECHT bvaoouaovcasche Courant VKIJDAG 26 MEI 1939 VERBOND. KEEDS FRINCIPIEELE GOEDKEU RING VAN LONDEN. Ka langdurig overleg schijnt thans de totitandkoming van het drievoudig ver bond tusschen Engeland. Frankrijk en Rusland vrijwel verzekerd te zijn. In Fransche regeeringskringen meent men, dat overeenstemming tot stand is gekomen over de voornaamste kwestie, die de grondslag vormt van de Rngelsch- Fransch-Russische onderhandelingen. Het Britsche kabinet heeft in beginsel goed keuring gehecht aan een accoord tus schen Frankrijk, Engeland en Rusland tot rechtstreeksche bijstand aan elkan der. De deskundigen van het Britsche departement van Buit. Zaken gaan thans een formule uitwerken, waarin dit ant woord vastgelegd wordt. Wanneer de tekst goedgekeurd zal zijn te Parijs en Londen, zal de Britsche am bassadeur te Moskou, Seeds, hem aan Molotof overhandigen, terwijl Bonnet er mededeellng van zal doen aan den Rus- «schen ambassadeur te Parijs, die door xijn regeering gemachtigd is de onder handelingen te Parijs te voeren. In Fransche diplomatieke kringen denkt men, dat het Engelsch-Fransch- Russische accoord zeer snel zijn defini tieve vorm zal krijgen, misschien zelfs nog deze week, of anders in het begin ian de volgende week. p Ook steun toegezegd voor overgangstijd. Offlcieele kringen zijn uiterst gereser veerd over de aard en de vorm der jong de Britsche voorstellen aan de Sowjet- regeering Het schijnt echter dat 't ver drag van wederzijdsche bijstand tus- ichen Frankrijk. Engeland en Rusland in geval van een directe aanval op het grondgebied in Europa van een der drie verdragsluitende partijen, zou worden voorafgegaan door een verklaring der drie partijen, welke voor een dergelijke bedreiging zou gelden tot het formeele verdrag zal zijn gesloten. De vraag, welke staten onder de ga rantie van de drie verdragstaten zullen vallen, is een der bijzonderheden, waar over nog verder onderhandeld zal wor den. Hoewel de Engelsche voorstellen niet geheel en al tegemoetkomen aan de oorspronkelijke Russische wensch inzake een volledig defensief bondgenootschap, zouden zij feitelijk voorzien in ieder ge val van een directe bedreiging voor de dne groote mogendheden in Europa en geen bedreiging vormen voor een staat, welke zijn politiek baseert op vreedzame «amenwerking. Londen protesteert krachtig bij Japan. Tegen aanhouding van Britsch schip. Officieel wordt medegedeeld, dat Sir Percy Noble, commandant van de Brit- ache vloot in de Chipeesche wateren, krachtig bij de Japansche autoriteiten geprotesteerd heeft tegen de aanhouding in volle zee van het Britsche passagiers schip „Ranpura" door de Japanners. Van Fransche zijde wordt vernomen, dat een Japansche torpedojager 't Fran sche S.S. „Aramis" op 17 mijl van Hong kong gedwongen heeft te stoppen. Een aantal opvarenden van het oorlogsschip begaf zich aan boord van de Fransche boot om na inzage van de scheepspapie ren weer te vertrekken. De „Aramis" heeft daarop haar reik naar Sjanghai voortgezet. De spanning stijgt. De spanning rondom de Internationale concessie te Koelangsoe neemt door de onverwachte gebeurtenissen van de laat ste dagen, hand over hand toe. De onderhandelingen over het terug trekken van de aan land gezette mari niers zijn, daa£ de Britsche, Fransche, Amerikaansche en Japansche vlootcom- mandanten hieromtrent niet tot over eenstemming konden komen, op het doo- de punt gekomen. Steeds meer oorlogsschepen komen te Amoi aan; in het geheel liggen er nu 5 Engelsche. twee Amerikaansche. drie Fransche en acht Japansche oorlogsbo dems. Nieuw incident te Danzig. Poolsche vrouw mishandeld. De Poolsche commissaris te Danzig heeft opnieuw een protest ingediend bij den Senaat van de Vrije Stad Danzig en wel tegen de arrestatie te Kalthof van mevr. Plath, moeder van een Pooischen spoorwegarbeider. Het Poolsche telegraaf-agentschap meldt uit Danzig: Jeanne Plath, de vrouw van een in Danzig wonende be ambte der Poolsche spoorwegen. werd te Kalthof aangevallen door een Duit- scher. genaamd Eichler. Een Poolsche in specteur der douane, die toevallig in de buurt was. schoot op het hulpgeroep van de vrouw toe, waarna Eichler op de vlucht sloeg. Het slachtoffer, dat ernstig gewond was, begaf zich naar het politie bureau, waar proces-verbaal werd opge maakt. dat zij 's middags zou kunnen teekenen. Maar reeds voordien werd zij door een politiebeambte van huis ge haald en overgebracht naar het politie bureau. waar zij in een cel werd opge sloten. Het is bekend, dat Eichler bevriend was met den bij het vorig incident dood geschoten Gruebner, met wien hij aan vallen organiseerde op Poolsche douane inspecteurs en te Kalthof wonende Po len. Met een speciaal vliegtuig is 'n bloem krans van rijkskanselier Hitler naar Ma- rienburg gebracht en daar gelegd op het graf van Gruebner. tijdens de teraarde- foestellfhgsplechUgheid. Greiser en de leider der nat. soc. afdeeling Andrees spraken redevoeringen uit. Een detache ment Danzigsche gendarmes lostte eere salvo's op het moment, waarop het lijk werd overgebracht van Kalthof naar Marienburg. Voorts hielden de gouwlei ders Koch van Oost-Pruisen, en Foerster van Danzig, redevoeringen. Op het graf legde een compagnie S A.-mannen de eed af, dat zij de dood van Gruebner zouden wreken. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt voorts, dat te Konstantynow bij Lodz anti-Duitsche incidenten zijn voorgeval len, waarvan de omvang nog niet is vast te stellen. De plaatselijke Duitsche lei ders aldaar zouden in arrest zijn geno men. VIJF POLEN IN DUITSCHLAND TERECHTGESTELD. Anti-Nationaal-Socialis- tische activiteit. Het Poolsche blad ..Kurjer Warszwaski" meldt, dat de rechtbank te Berlijn on langs 6 personen wegens anti-nationaal- socialistlsche activiteit ter dood heeft veroordeeld. Tot deze veroordeelden, die reeds onthoofd zijn. behoorden vier Pool sche arbeiders uit Silezie. Het blad meldt voorts, dat een Poolsche arbeider te II IfVT1 I HAf I Tlfm Breslau ter dood is veroordeeld, beschul- VI HI 111 I I |UU I bUliU digd van de verspreiding van anti-natio- %#WI IV Ir I V f f LL f Ll\ naal-socialistische pamfletten. indien enkelen halstarrig willen blijven gaan in een richting, die niet is in over eenstemming met het streven naar een sluitend budget. Wat dat beteekent, wordt duidelijk, als men de Millioenennota van September 1938 raadpleegt en rekening houdt met wat 1939 extra heeft gevraagd en 1940 en 1941 nog vragen zullen. Zelfs een zeer globale becijfering brengt tot een totaal tekort van meer dan twee cijfers, dat vermoedelijk niet eens verdwijnt als we de nog onbekende opbrengst van de be lastingplannen ln rekening brengen. Daarnaast komen dan nog de kapitaals uitgaven waarvoor mettertijd geleend zal worden, en die ook weer voor tientallen jaren vaste lasten op ons budget zullen leggen. Maar nogmaals: we hopen, dat een crisis zal kunnen uitblijven en over eenstemming alsnog zal worden verkre gen". Dr. Colijn deelt standpunt van Mr. De Wilde. Kabinetscrisis moest echter eermeden worden. Naar aanleiding van het aftreden van minister De Wilde schrijft men van A R. zijde aan ,,De Rotterdammer Men heeft gevraagd of de minister president en de afgetreden minister van financiën het in het financieele vraag stuk niet meer met elkander eens waren. Lezing van het offlcieele communiqué kan doen zien, dat er zakelijk geen ver? schil ls. Ook aan dr. Colijn staat een budget in evenwicht voor 1940 voor oogen Intusschen moet er rekening mee gehouden worden, dat de positie van den minster-president om allerlei redenen op een gegeven oogenblik iets anders kon zijn dan van den heengeganen bewinds man. Een algemeene kabinetscrisis was onder andere niet gewenscht aan de vooravond van het bezoek van de Konin gin aan België, waarbij de minister van buiteniandsche zaken Haar vergezellen zou. Hoe weinig verschil er is tusschen de beide ambtgenooten, kan wel het best hieruit blijken, dat. naar wij meenen te weten, de voorzitter van de raad van mi nisters slechts bewilligd heeft in eenig uitstel voor de betrokken ministers. Hun is als het ware daarin een laatste gele- <enheid geboden om zich te bezinnen en te toonen. dat zij alsnog binnen niet te langen termijn bereid zijn. nieuwe uit gaven door besparing mogelijk te maken zooals in 1938 als kabinetspolitiek was aanvaard. Dit is als het ware een uiter ste poging om het allerergste: een vol komen kabinetscrisis te voorkomen, die naar jvij vreezen niet uitblijven zal. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en (J zult 's morgens „kiplekker" uit bvt springen. Ieder.» d.g moet Ow levet "5 ln Uw ingewanden doen stroomen. stroom van gal onvoldoende ts. verteert Uw voedsel met. het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is verglïtlgd en U bent u moet CARTKR S LBVERPIU.ETJEÏnemere- eetl liter f, vrij te dokh .troomen en U zult wt ™yn. Onsch catn .«.ovliuiuurir" CARTER S LiEVERPI een „.er gal vrü te do«*i atroomen en u zuu .rr, geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen _om _de jjalJl» hgJr^tehnekers e» U* Carter's Leverpilletjes I t U.75. DRIE SLAGKRUISERS VOOR NEDERLAND? De snelste ter wereld. Hellingruimte beschikbaar. Op het departement van defensie heeft men plannen uitgewerkt voor de bouw van drie slagkruisers voor de Nederland sche marine. Zooals men weet is over het al of niet overgaan tot aanschaffing van groote oorlogsschepen voor Neder land veel te doen geweest. Thans schijnt men ten departemente over de bezwaren heengestapt te zijn en ernstige plannen te koesteren tot bouw van drie slagschepen. Drie werven in den lande. t.w. de Rotterdamsche Droog dokmij.. Wilton Fèljenoord en de mij. „De Schelde" te Vlissingen, zijn gereed voor het op stapel zetten Van de drie groote bodems, waarvan de bouw -onge veer vier jaar in beslag zal nemen. Deze slagkruisers zouden 30.000 ton groot worden en van een zeer zware pantsering worden voorzien. De con tractsnelheid moet 33 zeemijlen per uur bedragen, een snelheid, welke die van de modernste slagkruisers ter wereld overtreft. De bewapening zal bestaan uit 8 of 9 stukken geschut van zwaar kaliber be nevens een groot aantal kanonnen van middelbaar kaliber, luchtafweergeschut. enz. De werkingssfeer van deze slag* kruisers is zeer groot. De kosten voor deze belangrijke aan winst voor onze mariné zouden .onge veer drie maal 75 millioen gulden be« dragen. Al deze voorbereidingen willen echter nog niet zeggen, dat definitief tot de bouw zal worden overgegaan, hoewel een dergelijke voortvarendheid wel op ernstige plannéh Wijst. iHi W Het einde van de bussenoorlog. Wilde diensten stopgezet. Door de reeds vermelde uitspraak, die de Hooge Raapl in raadskamer heeft ge daan en waardoor het RAP. (reglement autovervoer personen) verbindend. i$ ver klaard. is een einde gekomen aan de strijd tusschen spoorwegen en wilde bus sen, een strijd, 'die jaren lang duurde, die het noodig maakte, wetten en beslui ten eenige malen te herzien, daar op ju ridische gronden knappe rechtsgeleerde* herhaaldelijk aantoonden, dat bekeurin gen haar rechtsgrond misten. Na deze uitspraak zal de justitie krach tiger tegen de wilde busdiensten en in andere gevallen van overtreding vah dat artikel optreden en de ondernemers heb ben dan ook het hoofd in de schoot ge legd en juist vóér de drukke Pinkster dagen moeten besluiten de diensten stop te zetten. Voor zoover dat Donderdag nog niet was geschied, heeft de politie die dag nog hier en daar een oogje dichtge knepen. om het publiek niet te veel te dupeeren, aangezien enkelen nog be schikken over retourkaarten. Maar sinds van nu af is het uit. Zoowel in Den Haag als in Amsterdam kregen Donderdag de ondernemers de waarschuwing, dat dit beslist de laatste dag zou zijn, waarop gereden kon worden. De politie verklaar de afdoende maatregelen te hebben ge nomen. om vandaag het rijden der wil de busdiensten onmogelijk te maken. Hier en daar is verwarring ontstaan onder het publiek, dat gebruik maakt van door bepaalde reisbureau* en tou- ringcarondernemers uitgeschreven ex cursies en eendaagsche trips. Deze on dernemingen hebben voor deze ïéisen een speciale vergunning. Hun tochten zijn in geen enkel opzicht te vergelijken met de wettelijk verboden wilde bus diensten en kunnen ongehinderd door* f|aa.V f WAAROM ZIJ WEL EN WIJ NIET? Van 25 April af zendt de Duitsche ra dio via de zenders DJL. (19.85 m.) en D.J.K. (31.01 m) nieuwsberichten uit in het Afrikaansch. De Engelsche radio heeft thans even eens het bestaan ontdekt van het Afri- kaanaehe Boerenvolk en is odk begonnen met berichten in het Afrikaansch uit te zenden. Nu vreemde mogendheden als Duitsch- land en Engeland zich gaan bemoeien met een cultuurgebied, dat nauw met Nederland verwant is, rijst de vraag of het niet op den weg van Nederland ligt om ten spoedigste te beginnen met uit zendingen naar Zuid-Afrika teneinde langs die weg de invloed der vreemde cultuur-propaganda te ontzenuwen? Welke Nederlandsche instantie is hiet TWEE 6EST0LEN AFGODS BEELDJES door FRANCK L. PACKARD. 18 Toen de Indiër zich omdraaide bij dien waarschuwenden kreet, sloeg de Chinees al met opgeheven arm toe met een blik- ■emsnellen slag, die zich schéén te be graven ln de zijde van den „heiligen jnan". Een gil weerklonk. De Chinees hief den arm op voor een tweeden stoot, maar nu sprong Bob Kingsley er tus schen. Met geweld ontrukte hij het mes aan den Chinees. Van de eerstvolgende seconden was hij zich niet goed bewust. Toen hij een gebalde vuist ophief naar het gezicht van den Chinees, viel de In diër zwaar tegen hem aan en ging de slag verloren. Hij struikelde, daar hij «enigszins het evenwicht verloor, toen het gewicht van den „heiligen man" te gen hem aan kwam een plotseling slingeren van het schip smakte hem met den Indiër aan hem vastgeklemd, tegen de deur van een hut. De deur scheen vanzelf opeii te gaan. Hij was zich bewust, dat de Chinees langs het dek wegrende; toen, met den „heiligen man" onder zich, gleed hij vooruit en bevond zich langvut op den vloer van een verlichte hut. Het mes sprong uit zijn hand en kwam een meter verder op het bed terecht; in de seconde, die verliep, merkte hij op, hoe leelijk de kleur van het lemmet afstak tegen het witte laken hoe de Indiër zich niet bewpp8_£a hoe er eea, fjoote 1Jood» vlejc kwam op.diens niet erg schoone kleeren. Toen werd Bob Kingsley gewaar, dat zijn eigen hand nat was heelemaal rood. Hij stond op en wreef zich de hand over de oogen. Ja. natuurlijk, hef, was Verna Lyle's hut. Alles had juist vóór haar hut plaats gegrepen Ze stond daar nu, een paar voet van hem af, en keek naar hem met oogen vol afschuw in een gezicht, dat witter was, dan hij er ooit één ge zien had. Tijdens de paniek. Het was misschien een onberedeneerde impuls, die Bob Kingsley in een kalmer oogenblik niet zou hebben gevolgd; maar het was een impuls, geboren uit een mee. doogenlooze woede, die opeens in hem opkwam en hij gaf er onmiddellijk aan toe. Zonder een woord tot het meisje, dat daar tegenover hem in de hut stond, draaide hij zich om. sprong door de deur en snelde zoo vlug als hij maar kon naar de voorzijde van het dek. Dat was de richting waarin de Chinees gevlucht was Hij was pas eenige seconden weg. De man zou met ontsnappen als het aan hem lag! Niet voor het eerst in zijn leven werd Bob Kingsley dol van woede. Toch was hij zich wel bewust, dat hij eigenlijk geen meisje in die situatie kon achterlaten; maar Verna Lyle was kra nig dat wist hij zeker, en ook, dat ze den gewonde beter verzorgen zou, dan hij. Bob Kingsley. het kon. Hij had den man natuurlijk niet zonder verzorging in den steek kunnen laten; maar nu was er geen reden, waarom de lafhartige hond, die zijn slachtoffer in het donker gestoken had, vrij rond zou loopen, als hij hem te pakken kon krijgen. Toen hij het einde van het dek be reikte, vond hij alles, maar geen Chi nees! Neen, natuurlijk niet! De onmensch zou wel niet lues boven bUiven zou wel naar beneden geslopen zijn, naar dat rattenhol. waar de rest van dat gele gespuis zich vêrborgen hield, sedert zij het berghok ih het gangetje verlaten hadden. Het was zaak hem te vangen voor hij tijd ljad zich te verbergen of. als dat niell lukte, het rattenhol zelf op te zoekeiji ön ze er allemaal uit te halen. Ook aan het voordek geen Chi nees! Hij liep daar, als een hond in ieder hoekje snuffelend. Geen Chinees! Hij liep door het gangetje naar het achter dek. Hetzelfde résuftaat! Het leek op zijn vorige' onderzoekingstocht behalve, dat hjj er nu heelemaal door werd ge obsedeerd. Dezen keer zou hij ze ar uit halenHij had den messteek gezien! Er kwam nieuwe woede in hem op. Het wa ren duivels als deze, die hem bijna de das hadden bmgedaan in Sawarak! Hij liep weer terug door het gangetje! Op het voordek had hij meer kans in het vooronder in de afdeeling van de bemanning ergens! Ze moesten ergens zijn, en Hij werd zich opeens bewust, dat'er iemand naar hem toekwam door het gangetje. Ze liepen tegen elkaar op. In het halfduister zag hij. dat het Carter was. één van de officieren. Het gezicht van' den man was grauw en afgetobd. Hij hoordé hem bruusk iets vragen: „Wat doet u hier beneden, mijnheer Moore, op dezen tijd?" Werktuigelijk antwoordde Bob Kings ley „Een Chtneesch heeft amok ge. maaktzei hj heesch en schudde de hand van den ander af, die zich plotse ling op zijn schouder had gelegd. Hij kon geen tijd verspillen. Maar toen was hij zich bewust, dat Carter hem half medlljdend, half min achtend aankeek - in ieder geval leek •t tenminste zoo. Dat vond hij vervelend. Jk:n Chinees! Hoor eens. ie wordt toch niet gek?" riep Carter uit. „Er is nog kans. Wees flink! Ga je reddingsgordel aandoen en direct naar het scheepsdek dat hebben ze je toch al gecomman deerd. Maar houdt in 's hemelsnaam je verstand bij elkaar bij de inlanders zal het toch al erg genoeg zijn! Je bent een blanke houd je taai." „Loop naar de hel!" goo.de hij er zie dend uit en liep voort door het gangetje. Toen hij echter weer op het voordek was stond hij opeens stil en in een oog wenk verdwenen alle gedachten aan wat hem hier had gebracht, hoe geobserveerd hij er ook door geweest was. Hij had mets meer te maken met welken Chinees dan ook nu niet! Hij wist nu, wat Carter bedoelde. Er heerschte een paniek onder de inlandsche passagiers. Ze zaten niet langer in groepjes gehurkt. Ze be gonnen rond te loopen, de ladder naar het hoofddek op te klauteren, te gillen, te schreeuwen. Hij keek snel lijwaarts en voegde zich bij de worstelende massa op de stuurboordladder. Toen hij keek had het geleken of de Monotah langs het rif schuurde; en er was een gerommel in zijn ooren als van zachten, voortduren- den donder, dat van de golven kwam als zij zich tegen het rif wierpen en er tegen braken in vergeefsche woede een ge rommel, dat zelfs boven de angstige kre ten uitkwam, die nu aan alle zijden weerklonken. Zij moest gewaarschuwd zijn'— te oor- deelen naar wat Carter daar in 't gan getje had gezegd, kon het met anders en iemand zou waarschijnlijk al gezorgd hebben voor den gewonde. Maar hij zou toch eens gaan kijken! Hij moest bijna vechten om langs het hoofddek te komen, toen hij naar de hut Kan het meisje ging. De inlandsche pas sagiers kwamen nu van beide zijden aanzetten. Sommigen snelden in de eeno richting, sommigen in de andere al len probeerden klaarblijkelijk de booten op het dek boven te bereiken, maar, ver ward door vrees en niets van dit gedeel te van het schib'kennchd, waar zij nooit een voet hadden mogen zetten, snelden velen van hen blindelings voor- en ach terwaarts. Er klonk een revolverschot van het scheepsdek boven hen. Een gil was het antwoord. Bob Kingsley's gezicht werd strak en koud. Dus zóó erg was het all Hij klopte op de deur. Er kwam geen antwoord. Ze was waarschijnlijk reeds weg daar zou één van de officieren wel voor gezorgd hebben. Toch zou men het kloppen wel eens niet kunnen hoo ren, met al die drukte. Hij opende de deur, stapte naar binnen en toen stond hij daar een oogenblik stil te kij ken naar het tooneel vóór hAi. alsof het gevaar van het schip en de aanzwellen de kreten van daarbuiten vergeten wa ren. alsof al het andere vreemd was. De „heilige man", lag nog op den grond; op den grond lagen ook banden van linnen. alSóf men éen laken aan stukken gescheurd had voor verband, en een spons en handdoeken maar ze dienden nu nergens meer voor. De mar was dood. Gek. dat hij zich toch van dat feit be wust was. dat hij den Indiër tóch had opgemerkt! Het scheen hem toe, dat zijn oogen vanaf het oogenblik, dat hij de deur opende, alleen op het meisje ge richt waren op iedat ze, terwijl ze daar bij den doode knielde, in haar hand hield. Zijn oogen bleven er naar kijken. Het was één van de kléine ivoren beeld* jes. (Wordt vervolgd!

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 2