(Dacht niet tot stmx eet steeds I Binnenland j Gemengd nieuws Rechtszaken j Koningin Elizabeth van Engeland legde den herdenkingssteen voor het nieuwe bouw van het Hooggerechtshof te Ottawa tijdens de reis van het Britsche Konir paar door Canada De ramp van den Amerifeaanschen onderzeeër „Squëhis". Een luchtfoto op de plaats van het ongelpk. Rechts onderscheidt men het bergingsvaartuig .Falcon", dat op het eerste alarm naar de aangeduide plaats was gesneld. Unks eenige kleinere vaartuigen, gereed om hulp te bieden, waar deze geboden zou kunnen worden Na een voorspoedige retourvlucht uit Ned. Indië zijn de belde sportvliegers Rous (midden) en Heymans Dinsdagavond behouden op Schiphol geland, waar zif door familieleden hartelijk verwelkomd werden De Belg Baudom in actie tijdens de |internationa|e tenniswedstrijden te Den Bosch-Vught Memorial Day is in Frankrijk gevierd met een groote Fransch Amerikaansche betooging te Neuilly, waar Daladier een rede uitsprak, welke door duizenden werd aangehoord De bekende robbenjaper Piet Leen te De Cocksdorpaop Texel wist dezer dagen met een welgemikt »ehot niet minder dan drie zware robben te bemachtigen Jndié's luchtmacht wordt uitgebreid. In de groote vliegtuighal van Andir wordt druk gearbeid aan het monteeren der nituwe toestellen voor de Indische militaire luchtvloot Een Koolhoven-vliegtuig, F. K. 43, bestuurd door leerlingen van de Nationale Luchtvaart' school, is bij een landingspoging op een roggeveld nabij het vliegveld op Texel over den kop geslagen. Het toestel in zijn hachelijke positie Op de Reeuwijksche plassen tijdens de Goudsche Zeilweek. Een zonovergoten moment van den start der 12 meter sharpies Eender deelnemers In actie tijdens de traditioneele ringrijderijen te Koude' kerke (Z.), welke Immer oo .Pinkster-drie* worden gehouden 3 DFRITF BLAD. wEiitVSBIiAD VOO* ZUID-HOLLAND FN UTRECHT, ScboonBorensctieCourant WOENSDAG 31 MEI 191 ,geen i(W itotie.' telegrammenwisseling tusschen GAST EN GASTHEER. Koningin Wilhelmina heeft na haar aankomst in Den Haag het volgende dankbetu.gingstelegram aan koning Leopold gezonden: „Diep onder den Indruk ben ik van de even hartelijke als grootsche ont vangst, die Uwe Majesteit en het Belgische Volk mij bereid hebben, en in Den Haag teruggekeerd gevoel Ik mij gedwongen nogmaals tegenover Uwe Majesteit uiting te geven aan mijn groote en bijzondere erkente lijkheid voor de onvergetelijke dagen bij Uwe Majesteit te midden van het Belgische volk doorgebracht. WILHELMINA.H Koning Leopold heeft daarop met het volgende telegram geantwoord: „Ik ben ten zeerste gevoelig aan het zoo vriendelijke telegram dat Ik van Uwe Majesteit ontvang. Zij weze overtuigd, dat Haar onvergetelijk bezoek mijn Volk en Mij hoogst ver blijd heeft. Deze dagen hebben de vriendschap tusschen onze beide Huizen en onze beide Staten be krachtigd. LEOPOLD." GENERAAL SNIJDERS OVERLEDEN. NEDERLANDER VAN GROOTE VERDIENSTEN. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag, tegen middernacht, is generaal C. J. Snijders, die sinds geruime tijd verpleegd werd ln het Diaconessenhuls te Hilver sum, daar zacht en kalm ontslapen. Een goed en groot Nederlander is heen. fegaan, een man, die zijn land trouw en tot het laatste oogenblik van zijn krach tig leven heeft gediend met de vele ver mogens en de groote activiteit, waarover hij beschikte. Dit einde werd sinds eenige dagen ver wacht, de berichten van zijn ziekte ga ven aanvankelijk nog eenige hoop op her stel van deze krachtige constitutie, maar de hooge leeftijd van bijna 87 Jaar, deed bij het bericht van zijn ziek worden al dadelijk het ergste vreezen. Cornells Jacobus Snijders werd den 29en September 1852 geboren te Nieuwe Tonge. Na de H.B.8. te hebben afgeloo- pen werd hij geplaatst bij de Kon. Mili taire Academie bij het wapen der genie. In 1872 werd hij benoemd tot 2e luite nant bij genoemd wapen en was van 1873 tot 1875 gedetacheerd ln Neder- landsch Indië. Teruggekeerd in het Moe derland, doorliep hij de verschillende rangen en werd in 1908 benoemd tot ge- neraal-majoor, sous chef van de generale staf, 2 Jaren later volgde zijn benoeming tot luitenant-generaal en chef van de ftaf. Toen ln 1914 de oorlog uitbrak, werd generaal Snijders de uiterst zware taak opgedragen van opperbevelhebber van de land- en zeemacht, waarbij hij benoemd werd tot een rang, die in het leger hoogst zelden wordt bereikt, namelijk ge neraal. Na de oorlog verkreeg generaal Snijders eervol ontslag. Dat de mobilisatie ln 1914 zoo vlot ver- liep, was voor een belangrijk deel aan het werk van generaal Snijders te dan ken. Uit de later verschenen oorlogslite ratuur is wel duidelijk komen vast te staan, dat de oorlogvoerenden ons land niet zonder reden hebben ontzien en als iemand daarvoor de dank van de natie toekomt, dan is het generaal Snijders, die onvermoeid, dag en nacht voor deze paraatheid in actie was en in het* bij zonder ook de vliegdienst, de verlich- tingsdienst (zoeklichten e.d.) de motor- dienst en de gasbeschermingsdienst in het leven riep. Doch daarmede was niet het einde ge komen van zijn werkzaamheid. Hij ver langde niet naar rust en kon daarin geen bevrediging vinden. Overal waar hij het belang van ons land dacht te kunnen dienen, was generaal Snijders tegen woordig; iij woord en schrift bepleitte bij de verdediging van het land, drong «urn op versterking en verbetering der defensie en van de verdedigmgsmidde- 'ttV interesseerde zich voor de lucht vaart, voor de sport en schreef intus. schen een groot werk „De wereldoorlog op het Duitsche Westfront" en een twee de werk „De mobilisatien bij de groote Europeesche mogendheden in 1914 en de invloed van de generale staven op het uitbreken van de oorlog." Generaal Snijders was een markante figuur. Zijn karakteristieke kop, die zoo- GENERAAL SNIJDERS, f veel wilskracht verried, had iets vrien delijks. Zijn kleine lichaamsgestalte maakte, dat hij weinig opviel; destemeer echter maakte hij indruk achter zijn bu reau zittendeif. als hij door zijn scherp oordeel en rake replieken, zijn groote be slistheid en jeugdig vuur zijn omgeving ontzag inboezemde. Van weinigen zal gezegd kunnen wor den als van dezen onvermoeiden grijs aard, dat hij me talie krachten van jon gensjaren tot op hooge leeftijd zijn va derland heeft gediend en het land groote dienst enheeft bewezen. Vondels woorden or den overledene worden aan- „Hij sterft met krljgf die sterft in het harrenas." De Koningin heeft aan Haar ordon nans-officier, baron J. J. L. van Lynden, naar het huis van de familie Snijders afgevaardigd, ten einde Haar deelneming te betuigen. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben telegrafisch hun rouw beklag kenbaar gemaakt. Uit alle deelen van het land zijn tele grafische betuigingen van rouw binnen gekomen. Namens den ex-keizer van £)uitschland is een krans afgegeven. De begrafenis. Hedenmorgen te twaalf uur begon op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage de plechtigheid van d« teraardebestelling van het stoffelijk overschot van generaal Snijders. Hoewel het departement van defensie een begrafenis met militair eerbetoon had aangeboden, had dit niet plaats, om dat de weduwe de voorkeur had gegeven aan een eenvoudige plechtigheid. WAARSCHUWINGSTELEGRAM INGETROKKEN. De minister van defensie heeft bepaald dat het waarschuwingstelegram, dat op 11 April is verzonden en nog steeds van kracht is, met ingang van 27 Mei 1939. wordt ingetrokken. Van de maatregelen, welke op grond van het waarschuwingstelegram werden genomen, zijn eenige gehandhaafd, waardoor bij weder uitzending van dit telegram de te verrichten arbeid tot een minimum is beperkt. Hieruit volgt, dat de schriftelijke waar schuwingen (in oranje-enveloppen), welke zijn uitgereikt aan hen, die bij voor-mobilisatie ln werkelijken dienst zouden moeten komen, zijn vervallen. Indien zulks noodig zou zijn, wordt een nieuwe schriftelijke waarschuwing ver zonden. De maatregelen betreffende de grens. en kustbeveiliging blijven onveranderd. OPTREDEN TEGEN DRONKEN BESTUURDERS. Vragen aan den minister. Enkele Kamer-leden hebben zich, naar Aanleiding van het ongeluk te Lonnéker, ontstemd getoond ovtr het feit. dat dronken autobestuurders, die een aanrij ding veroorzaken, vrijgelaten moeten worden met behoud van het rijbewij*: Zoo heeft de heer Van Lidt de Jeude aan den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld: Acht de minister het niet volstrekt on verantwoord en ontoelaatbaar,, dat een auto-bestuurder, die onder de invloed van sterke drank een aanrijding veroor zaakt (zooals op 18 Mei te Lonneker ge beurde, hetgeen vier menschenlevens kostte) in vrijheid moest worden gesteld, met behoud van zijn rijbewijs? Is de minister bereid, onverwijld de in voering van de Wegenverkeerswet, zoo als deze gewijzigd werd bij de wet van 3 December 1937 te bevorderen, waaraan de bevoegdheid kan worden ontleend, voor zulk een hoogst ernstig vergrijp een meer afdoende straf op te leggen? Ook de heer Van Böninghausen heeft dergelijke vragen gesteld. HET SLOT LOEVESTEIN. - k Verbetering van Hugo de Groot's gevangenkamer. Vanwege de Nederlandsche Vereenl- ging voor Internationaal Recht is het initiatief genomen, te komen tot een plan, om de kamer op slot Loevestein, ■waar Hugo de Groot gedurende de jaren 1619-'21 met zijn gezin gevangen gezeten heeft, meer in te richten en voor den be zoeker nog treffender te maken, dan thans het geval is. Zodals het nu is. is het vertrek geheel kaal en ijl. Door het ln de juiste geest eenigszins aan te klee- den, kan de indruk, welke van dit histo rische vertrek uitgaat, nog belangrijk verhoogd worden'. Na de thans aange vangen overweging hoopt men aan de Regeering aannemelijke voorstellen te kunnen aanbieden. Het comité, dat deze opdracht heeft aanvaard, is dezer dagen door den voorzitter der genoemde ver- eeniglng, prof. J. A. van Hamel, geïn stalleerd. Voorzitter is Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn. Oceaanvlieger vermist WAAGHALZERIJ VAN AMERIKAAN. Met klein toestel op weg naar Ierland. Een 27-jarige Amerikaan, Thomas Smith, is Zondag zonder toestemming van de luchtvaart-autoriteiten met zijn toestel „Baby Clipper" van St. John op New Foundland opgestegen voor een vlucht over den Oceaan naar Ierland. Smith wachtte al een maand op een gunstig oogenblik voor zijn vlucht. Toen hij vertrok was het weer slecht en was er bijna geen zicht. Hij is vertrokken met slechts een schroevendraaier, een Engelsche sleutel, een revolver en een zakmes als instru menten, vier sandwiches, een flesch li monade, een flesch water en wat ge neesmiddelen bij zich. Smith vliegt reeds 9 jaar. Het toestel boven Engeland? Maandagavond heeft men boven Lon donderry en later boven het Engelsche graafschap Cumberland een klein vlieg tuig gezien, dat naar men geloofde, het toestel van' Smith zou zijn. Dat werd echter niet bevestigd en daar de benzi nevoorraad slechts tot 2 uur toereikend zou zijn, verkeerde men al spoedig in de grootste ongerustheid omtrent het lot van Smith. Zijn toestel heeft een vermo gen van 65 p k. en is het kleinste, dat in de Vereenigde Staten vervaardigd wordt. Met 197 gallons benzine aan boord, weegt de uitrusting tweemaal zooveel als het toestel zelf. NAAR HET VREEMDELINGEN LEGIOEN? Vier jongelui u De vorige Zondag verdwenen drie Jon gelui tegelijk uit Heerlen. Vrijdagmorgen bleek er wederom een spoorloos te zijn vertrokken en wel de ongeveer 17-jarige - w-_ hil «aw»»™ R. Men vreest, dat ook hij zijn heil zoekt in de richting van het Fransche vreemdelingenlegioen. Donderdagmorgen deed hij of hij naar bed ging. doch toen hij Vrijdagmorgen niet voor de dag kwam en men ging kij ken, waar hij bleef, bleek zijn bed onbe- elapen. Iedere aanduiding omtrent xijn verdwijning ontorwKL In het geval van het driemanschap is intusschen meer licht gekomen door de verklaring van.een broer van een der jongelui, die op de hoogte bleek van een correspondentie van zijn broer met Fran sche autoriteiten. Als antwoord op een schrijven van het jongmensch, stond m een brief hunnerzijds te lezen, waar men zich in Frankrijk kan aanmelden voor het vreemdelingenlegioen. Men vreest, dat er op het oogenblik in het Zuiden weer ronselaars rondzwerven die onnadenkende jongens in hun net ten trachten te vangen en ditmaal ook onder Nederlandsche jongelui jammer genoeg hun slachtoffers hebben weten te maken. FELLE BRAND IN STAATSMIJN HENDRIK. Vuur woedde over 400 meter lengte. In de nacht van Zaterdag op Zondag is brand ontstaan in de nabijheid van schacht 600 der Staatsmijn .Hendrik" te Brunssum. De reddingsploeg der Staatsmijn werd gerequireerd en met man en macht toog men aan het werk om het vuur te blus- schen. Niettegenstaande het tot op een lengte van 300 a 400 meter woedde, le verde het vuur geen direct gevaar voor de mijnwerkers op. De ploeg van de dagdienst kon gister morgen, uitgezonderd de steenhouwers, niet afdalen en moest met achterlating van proviand voor de leden der red dingsbrigade, huiswaarts weeren. Deze reddingsploeg is reeds 16 uur onafgebro ken bezig met het blusschingswerk. Nog niet gedoofd. De directie van de staatsmijn „Hen drik" deelt mede, dat de brand is ont dekt in een vloer onder de 5370 meter verdieping in schacht 2 van de staats mijn. Het vuur heeft zich uitgebreid tot in de laadplaats op de 6360 meter-verdie ping en was vanochtend nog niet ge doofd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. AUTO RIJDT TEGEN EEN BOOM. Bejaard heer overleden. Zaterdagavond acht uur is op de Rijks weg tusschen Nijkerk en Amersfoort, on der de gemeente Hoevelaken, een auto, komende uit de richting Nijkerk, juist over de grens van deze gemeente aan de rechterzijde van de weg tegen een boom gereden. In de auto zat de familie Boezenkool uit Rotterdam, welke die ochtend uit Rotterdam naar Meppel was gegaan om daar de ouders van den heer Boezen- kool, die de Pinksterdagen te Rotterdam zouden doorbrengen, op te halen, De heer Boezenkool, die de auto be stuurde, liep slechts eenige lichte ver wondingen op, doch zijn 73-jarige.vader werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. Beide Inzittende dames kregen hoofdwonden. Twee kinderen kwamen met de schrik vrij. SLACHTOFFER VAN ONBEWAAKTE OVERWEG. Bij Het Loo is Maandagmiddag de 45- jarige van der Knaap uit Apeldoorn op de onbewaakte overweg door de locaal- trein Zwolle—Apeldoorn overreden en gedood. De man kwam met zijn vrouw uit de Loolaan fietsen. Aan het einde van deze laan bevindt zich een bewaakte overweg waarvan de boomen gesloten waren. On geveer 150 M. verder ligt de onbewaakte overweg. De vrouw, die haar man voor uit was, passeerde hier de rails zonder ongelukken, doch van der Knaap kon niet meer weg komen en werd gegrepen. UIT DE TREIN GESLINGERD. Hoofd-conducteur zwaar gewond. Zaterdagmorgen om ongeveer zes uur is de hoofdconducteur R., rijdende op de motordieseltrein, die om 5 45 uur uit Den Haag vertrekt, onder de gemeente Zoe- termeer. bij het sluiten van een geopen de deur, uit de trein geslingerd. Zijn ver missing werd te Gouda opgemerkt. Per soneel van de trein, die te 6 15 uur uit Den Haag vertrekt, heeft het slachtof fer aan de onderkant van de spoorbaan gevonden. Hoewel ernstig gewond, was de heer R. nog bU kennis. Dr. Aalte, die de eer ste hulp verleende, constateerde een ge compliceerde linker bovenbeenbreuk, vermoedeliik hersenschudding en ontvel- üngen. Het slachtoffer is overgebracht naai het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gra venhage. HET SLOT VAN EEN DRAMA. President Roosevelt heeft zijn groote voldoening geuit over het reddingswerk, dat door de Amerikaansche mar.ne is verricht na het zinken van de onderzee boot „Squalus". Het reddingswerk onder dergelijke moeüijke omstandigheden ver richt. verdient groote lof. De president betreurde het echter, dat er toch nog menschen bij deze ramp om gekomen zijn. Helaas, zoo zeide hij, heeft het menschelijk vernuft nog geen ma chine uitgevonden, die volmaakt is. Zestig duikers noodig. Zestig duikers zullen 1 a 2 weken dag en nacht moeten werken alvorens de „Squalus" kan worden gelicht en de 20 lijken der slachtoffers kunnen worden geborgen, aldus een verklaring der ma rine-autoriteiten. Bij de redding zal men volgens een nauwkeurig bereidend plan te werk gaan, waarbij er voor gezorgd moet worden, dat het Juiste evenwicht wordt bewaard tusschen het hefvermo gen van de lucht, die in de duikboot zal worden gepompt en de capaciteit van de pontons, die men tot een diepte van 8(1 meter in de zee zal laten zakken. STEEDS WEER AANSLAGEN VAN IERSCUE TERRORISTEN. i in brand. Gisteren is in een bioscoop te Birming ham brand uitgebroken tengevolge van het ontploffen van een bom. Men neemt aan, dat de helsche machine Maandag door Iersche terroristen is achtergelaten. Uit Coventry wordt bericht, dat in brie venbussen weer drie niet-ontplofte bom men gevonden zijn. Uit Belfast meldt men, dat de politie een uitvoerig onderzoek instelt onder de leden van 't Iersch republikeinsche leger ln verband met demonstraties van Maan dag. baarbij groote hoeveelheden gas maskers op straat verbrand zijn. DE VERDUISTERINGEN TE ROS WINKEL. Bij de boerenleenbank. De rechtbank te Assen heeft de zaak behandeld tegen een landbouwer uit Roswinkel, kassier van de Boerenleen bank aldaar, die in verband met de ge. ruchtmakende onregelmatigheden bij deze instelling zich had te verantwoor den wegens verduistering in het tijdvak van 1926 tot 1938 van een gezamenlijk bedrag van f 246 000, welk bedrag be hoorde aan de Coöp. Boerenleenbank te Roswinkel. Voorts werd hem ten laste gelegd, dat hij in 1938 een rekening en balans van genoemde leenbank valsche. lijk heeft opgemaakt. Na een uitvoerig requisitoir eischte de officier van Justi tie, mr. W. E. Lasonder. een gevangenis straf van drie jaar en zes maanden. RECHTBANK TE DORDRECHT. (Zitting Politierechter van 26 Mei 1939). Cigerettenpapier. M. J. C. in den E. uit Gorinchem was op 10 December gesnapt terwijl hU in zijn woning had verborgen 249 boekjes ongezegeld cigarettenpapier. Verd. ontkende, doch geeischt werd, daar het feit bpwezen werd geacht, drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 2 -hjraanden gevangenisstraf. Voor een dergelijk feit werd A. H. tfc Woudrichem veroordeeld tot een gevan genisstraf van één maand. A. A. S. uit Papendrecht was op 24 September te Alblasserdam aangetroffen terwijl hij op een rijwiel vervoerde 51 boekjes ongezegeld c:garettenpapier. Verd. bleek reeds eerder veroordeeid te zijn. Verd. bekende; hij had de boekjes van een hem onbekend persoon gekocht; hef papier zou voor etgen gebruik dienen. Het was zeker de eerste keer? vraagt de politierechter. Neen, zegt de Verdachte eerlijk. De eisch luidde in deze zaak f 30 boete subs. 2 weken hechtenis. De po'.itierech ter veroordeeldlé den man tot een bo' van f 10 subs. 10 dagen hechtenij verbeurdverklaring der in beslag men boekjes.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 5