SCH00NH0VEN5CHE COURANT b Chamberlain verklaart de Thetis=ramp Lanceerbuis open laten staan. Seintoestel onklaar. Plaatselijk nieuws] I Droogterecord voor het warme seizoen. „Insuli n d e” Vliegongeluk vlak bij Schiphol. Vermakelijkheden op Zondag. i wornsbao i jum ua ’ll» lUMUSO. MM. TWAALB BAADZUDM THet M. TeL-A4reac Vumootea. Ten eerste een- K. Ned. Metereologisch de onderzeeër PRINSES MARINA. Hertogin van Kent. then aan den GROOTE VUURZEE IN BOLNES. telangstelllng. te der mers water konden geven, was A. Beumer B. Scheijgrond B. C. In't Veld C. A. Wesdorp HiJ het te van van de kregen negen torpedo- twee 5 or- REEDS 21 DAGEN ZONDER NEERSLAG. Cannon geheeten, die in hetzelfde pen sion woont als Lawlor, gehoord. Aan hem had Lawlor verteld, dat hij te Birming ham geboren is, doch op vierjarige leef tijd door zijn ouders was meegenomen naar Australië, waar zij hem te vonde ling hadden gelegd. Hij was naar Enge land gekomen In verband met een ad vertentie, waarin zijn naam werd ge noemd met betrekking tot het opsporen der eigenaren van zekere bezittingen. Cannon had hem nooit over den hertog of de hertogin van Kent hooren spreken. van dat ontwerp, dat on| leiding zal zijn tot breec toen de rustig wachtenden plotseling verbaasd werden door het bericht dat de minister een vervolging gelast had van overtreders der wet. Tegen een voet balclub In het Noorden werd proces-ver- baal opgemaakt en tegen de directie van de Haagséhe dierentuin, welke op Zon dag een voor jaarsfeest had georgani seerd. Die verbazing had goede grond. Het voetballen op Zondag geschiedt sinds jaar en dag, hetzelfde geldt voor het Haagsche voor jaarsfeest en men kan niet begrijpen, dat de minister nu het juiste oogenblik gekomen acht om een vervoL ging in te stellen, om in hoogste in verklaarde, dat te duiken, de te Zandvoort, nam behaalde Over de reddingspogingen zeide Cham berlain het volgende: Onmiddellijk na het bericht verongelukking jagers alsmede zes mijnenvegers, 1 duikbooten en een bergingsvaartuig der zich naar het gebied te begeven, waar de ramp geschied was. Toen de „Thetls” gevonden was. heeft men gepoogd het achterschip hooger uit het water te lichten, ten einde een gat in den romp te branden, waardoor de op varenden gered konden worden. Dit ge lukte echter niet, doordat de trossen, welke onder het schip waren geschoven, knapten. Ook heeft men gepoogd de „Thetis” met behulp van pontons te lich ten, doch het schip gleed uit de kabels. Hedenmiddag zal op een Britsche oor logsbodem in de nabijheid van de plaats van de ramp een rouwdienst worden ge houden ter herdenking van de slacht offers. De pogingen van de bemanning om de „Thetis” weer aan de oppervlakte te brengen, zijn slechts ten deele geslaagd, zoodat alleen het achterschip boven water kwam uit te steken. Bij hun pogingen, om door mid del van de Davis-reddingstoestellen de duikboot te verlaten, zijn drie mannen w verdronken, wier lijken latej weer in de derdag, een poging doen om de duik- Aulkbpot zün xefcuQ toot te lichten. Rook- en Pruimtabakken vopaf 5 cent per half on» Vraagt zc Uwen winkelier of bij: W. RIJMEVELD, Haven 66 - Tel. 91 - Schoonhoven Wat minister Boeyen beooogt met zijn Zondagswet-actie zal wel voor velen een raadsel zijn. Zooals men weet is er reeds lang zekere actie over die wet, sommigen willen die verscherpen, anderen verzach ten en maar heel weinigen zullen zeggen, dat de wet nog bruikbaar is. De Zondags wet is zeker eerbiedwaardig wegens haar hooge léeftijd van 124 jaar, maar jveri- gens is men het er vrijwel over eens, dat deze hoogbejaarde niet meer in staat is de arbeid te verrichten, waarvoor zij in 1815 in het leven werd geroepen. Dat heeft ook de minister van blnnenland- sche zaken Van Boeyen begrepen en daarom heeft hij aangekondigd, dat hij met een nieuwe Zondagswet zou komen, welke meer zou passen in de tegenwoor dige tijd, die zooveel en zoo scherp ver schilt van 1825. Men wachtte dus op het verschijnen itwijfeld aan- bespreking, DE „NACHTEGAAL” VERNIELT EEN LOODS. Slachtoffer* onder militairen. Gistermorgen omstreeks half tien heeft bij Schiphol een vliegongeluk plaats ge had, dat aan een militair het leven heeft gekóst, terwijl eenige anderen gewond zijn. Het KJL.M.-vllegtulg „Nachtegaal”, dat des nachts gebruikt wordt op de vracht- dienst naar Londen, is overdag in ge bruik als lesvliegtuig om de jonge pilo ten der K.L.M. met het besturen der de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van O n n °ulden bij verlies O ft fl Gulden bij verlies 1 fi ft Gulden bU verlies z n Gulden bij verlies van De verzekerde moet in het U v van hand of voet. Z V V van een oog. 1 V U van een duim. O V een anderen vinger. bezit zijn van een poh» NIBIWSMAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT 8. A W. M. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. TWEE LOODSEN EN WONING VERNIELD Aanzienlijke schade. Een zeer felle brand heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag te Bolnes twee groote loodsen van N.V. Boele's scheeps werven en machinefabrieken verwoest. Te ongeveer 11 uur wilde de hoofdbaas, wiens huis op de werf staat, zich ter ruste begeven, toen hij meende dat in één der loodsen nog licht brandde. begaf zich weer naar buiten om licht te gaan doven, toen hij de loodt binnentrad, ontdekte hij dat het licht schijnsel werd veroorzaakt door een be gin van brand, dat in licht brandbare materialen een gemakkelijke prooi vond. Hij waarschuwde de brandweer van IJsselmonde en Ridderkerk, die weldra met zes stralen het vuur, dat inmiddels groote afmetingen had aangenomen, be streed. Burgemeester Crezée, die mede op het terrein van de brand aanwezig was, zag, dat het brandweer-materiaal van zijn gemeenten niet voldoende was en vroeg Rotterdam om assistentie. Een groote motorspuit en een reserve materia lenwagen rukte uit. Het duurde echter r*-r dan. gen uur voor de Rotterd&m- was - beide loodsen en de daarin opgeslagen materia- - len met de reeds ontruimde arbeiders woning was niets overgebleven. Slechts de voorgevels stonden nog overeind. Voor de rest was het bouwwerk herschap?n in een hoop gloeiend, verwrongen staal eg rookende asch. De schade, die door verzekering woidt gedekt, beloopt ongeveer f 100.000, doch het bedrijf zal door de vernieling van de beide loodsen geen stagnatie ondervinden. Omtrent de oorzaak van deze vuurzee tast men volkomen in het duister. Voor zoover men is kunnen nagaan, is na kwart over vijven niemand meer in de loods, waar de brand is uitgebroken, ge» weest. Inplaats van den onderstaatssecretaris heeft Chamberlain zelf in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de oorzaken van de catastrofe met ,Thetis”. De minister.president toen de „Thetls” begon sluitstukken in een topedolanceerbuis In de boeg van het schip niet gesloten wa ren. Het water spoot daardoor met groote kracht in het voorste comparti ment. De bemanning trachtte het eerste waterdichte schot te sluiten, doch slaag de hierin niet. Eerst bij het tweede wa terdichte compartiment werd het water gestuit. Zoodra het water de romp van het schip binnenstroomde, werden de groote ballast-tanks leeggepompt, om te trachten het schip weer aan de opper vlakte te brengen. Dit hielp evenwel niet en de duikbeweging zette zich voort. Met vrij groote snelheid en steeds sterkere helling dook de „Thetis” naar de bodem der zee, waar zij tenslotte in een hoek van ongeveer 45 graden met de bodem bleef steken. Door de schok werd het •eintoestel, waarmede de „Thetis” in ver binding stond met de begeleidende sleep- booten .onbruikbaar. Men liet daarom boelen en rooksignalen op, doch die wer den ^BONNE’S die zich aan onze administratie opgeven voor 2000600 overlijden. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Papendrecht. De uitslag van de Maan dag gehouden stemming voor de ge meenteraad heeft het volgende resultaat gehad. (Tusschén haakjes de cijfers der verkiezingen in 1935). Uitgebracht stemmen 2329 (2178); gel dig 2208 (2094); ongeldig 121 (84). Lijs 1, Anti-Revolutionair 1012 i lijst 2, 6D.A.P. 553 (343); lijst 3, meentebelang 162 (226); lijst 4, K. Onze candidaten beoordeelen ieder voorstel en iedere gedachte alleen naar de vraag of het algemeen belang er door wordt gediend. Douglas-D.C. 2-vliegtulgen vertrouwd te maken. Gistermorgen werd een lesvlucht ge maakt onder leiding van den K.L.M.-pi loot Snitslaar. waarbij o.a. met het vlie gen op één motor geoefend werd. Dicht bij het vliegveld, toen de instructeur de motor weer op normaal toerental zou brengen sloeg deze af en Snitslaar slaag de erin de machine neer te zetten in het bouwland, dichtbij Schiphol, aan de overkant van den Schlpholweg. Helaas kon daarbij niet worden voor komen, dat het vliegtuig een houten loods raakte, die als Schuilhut voor mi litairen in gebruik is. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd en de loods werd ge heel In elkaar gedrukt met het gevolg. (903; Ge- van Wijngaarden 162 (274); lijst 5, Chr. His torisch 319 (146). Verder "erkregen in 1935 de Vrij A.R. lijst 161 stemmen en Burgerplicht 43 stemmen. Deze groepep hadden thans geen lijsten ingediend. De nieuwe raad zal bestaan uit 5 A.R., 3 S.D.A.P., 1 C.H., K. van Wijngaarden eo P. Besemer Gzn. (Gemeenfebelang). Als gekozen kunnen worden beschouwd de heeren G. Baldé. H. Kwakerftaat, J. T. Visser, D. Dekker en J. C. de Borst (A.R.); G. van de Graaf, p. T. Schenkel en C. van Dalen (SD.A.P.); P. Besemer C.zn. (Gemeentebelang); K. van wijn gaarden en A, Dekker Johzn, (CJi.)* door de sleepbooten niet op. gemerkt, althans eerst later. AANSLAG OP DE HERTOGIN VAN KENT EEN SCHOT OP BELGRAVE SQUARE. De dader gearresteerd. Uit Londen werd gisterochtend gemeld, dat de avond tevoren een aanslag was gepleegd op de hertogin van Kent, prin ses Marina van Griekenland. De hertogin stapte uit haar *wonlng Belgrave Square in gezelschap van een vriendin in een auto om zich naar een bioscoop theater te begeven, toen een man, die twee huizen verder op het trottoir ge knield lag, een schot op de dames loste. Geen van beiden werd echter getroffen, zij bemerkten zelfs niet dat er gescho ten werd. Twee politie-agenten wierpen zich op den man en arresteerden hem. Hij was drie weken geleden uit Australië geko men en bleek in het bezit te zijn van een geweer met afgezaagde loop. Het wapen bleek slechts één patroon te hebben be vat. Het gerucht, dat eerst de ronde deed, dat men hier weer met een lid van ler- sche illegale republlkelnsche leger te doen had, is blijkbaar onjuist. Het onderzoek. Na een langdurig verhoor is de zaak tegen Vincent Lawlor (zoo heet de man die het schot afvuurde) acht dagen uit gesteld. De voorloopige hechtenis is met eenzelfde periode verlengd. Bij het verhoor voor den politierechter hield Lawlor zich zeer rustig, dobh be waarde een hooghartig zwijgen, de hou ding, door de lersche nationalisten aan genomen slagen 1 ken. New Onderzoek met gesloten deuren. Als de „Thetis” gelicht is, zal te Ports mouth achter gesloten deuren, de zitting worden gehouden van de commissie, be last met het onderzoek naar de oorzaak van deze ramp. Wanneer deze zitting zal plaats vinden is nog niet te zeggen, daar men niet weet, wanneer de „Thetis” ge licht zal kunnen worden. Misschien zal na afloop van de zitting een verklaring worden af gegeven; men kan hier echter ook van afzien, om „bijzondere redenen”. Morgen een poging tot lichting. Naar gisteren op het ministerie van marine werd vernomen, heeft men om de romp van de „Thetis” drie kabels kunnen aanbrengen en zou men, als het weer goed blijft, over 48 uur, dus Don- R IJ W I E L E N met remnaaf, kast en drager vanaf f 25.- Autopeds m. luchtbanden (de beste) f 7.50 Buitenbanden vanaf 75 ct Kettingkasten vanaf 75 ct Binnenbanden vanaf 40 et Jasbeschermers vanaf 60 ct. bij J. K. SNOEI, Rijwiel en Naaimachine handel, Stadhuisstr. 79, Lopikerstr. 43 Schoonhoven. stantle te doen uitmaken of de bestaan de Zondagswet zulke dingen verbiedt of niet. Hij wil dus de wet toetsen aan het hedendaagsche leven.... terwijl hij zijn nieuwe wet gereed heeft liggen om te worden Ingediend. Men gist wat de bedoeling is van den minister. Wil hij het oudje van 1815 In eere herstellen en zijn eigen ontwerp opbergen of In hoogste Instantie laten vaststellen, dat openbare vermakelijk heden op een bepaald uur In strijd zijn met de Zondagswet? Deze bepaalt name lijk in artikel 4, „dat geene openbare ver makelijkheden, zooals schouwburgen, pu blieke danspartijen, concerten en hard draverijen op de Zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden; zul lende het aan de plaatselijke besturen worden overgelaten hieromtrent een uit zondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van de gods dienstoefeningen.” Men zou zeggen dat voor dit duidelijke voorschrift de Hooge Raad geen afzonderlijke uitspraak be hoeft te doen en dat dus voetbalwedstrij den, voorjaarsfeesten en dergelijke alleen geoorloofd zijn, als het gemeentebestuur daartoe afzonderlijke toestemming ver leent, doch in elk geval pas na afloop van alle godsdienstoefeningen, dus na de middag- en avonddiensten. Het vreemdste evenwel is, dat de mi nister deze uitspraak verlangt over een wet, die hij door een andere wil vervan gen. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag, Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. I Met verzekering 15 cents meer. dat van de militairen, die zich er in be vonden, twee zware verwondingen oplie pen en twee anderen licht gewond wer den. Eén der slachtoffers overleden. Na overbrenging naar het Wllhelmina- gasthuis te Amsterdam Is één der slacht offers van het ongeval, de milicien Leu- sink, die een ernstige schedelbaslsfrac- tuur had opgeloopen, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, overleden. De an dere gewonden zijn de milicien W. Kwaks die een zware hersenschudding heeft op geloopen, J. Tamboer, die ribfracturen en een buikperforatie heeft gekregen en de milicien Prins, die een onderbeenfrac- tuur opliep. De beide overigen bekwa men slechts onbeteekenende kwetsuren en de bemanning van het vliegtuig liep in het geheel geen letsel op. Kwaks (uit Oud-Karspel) is er zeer ernstig aan toe, doch de overige gewon den verkeeren buiten levensgevaar. 1 tijdens de behandeling der aan- voor de verschillende rechtban- Scotland Yard zoekt dan ook in die richting, waarbij echter het wa pen, waarmee het schot werd gelost, de eenige aanwijzing schijnt te zijn. Het on derzoek staat onder leiding van een be roemd functionaris van New Scotland Yard, Jack Sands. Lawlor een vondefing. ©q politie beeft ook een werkloze, Te De Bilt is thans, naar het Kor* ninkl. Ned. Metereologisch In stituut mededeelt, te b ginnen met 18 Mei, in een tijdvak van 21 da gen geen neerslag gevallen. be houdens twee maal een hoeveel heid van 0,1 m.m., hetgeen waar schijnlijk aan dauw is toe schrijven. Sedert het begin waarnemingen, in 1937, is dit een droogie-record voor het warme se - zoen. Het wordt echter overtrof fen door twee tijdvakken in Octo ber en December, n.i. 26 dagen in 1926 en 25 dagen in 1923. beide o k met twee dagen met 0,1 m.m. neer slag. In de zomer van 1918 is een tijdvak van 25 dagen geweest 20 Juli tot 13 Augustus) waarin twee maal 0.2 en viermaal 0.1 m.m. is genoteerd. EEN WARME ZOMER VERWACHT. Het K.N.M.I. meldt voorts: Betref fende het karakter van de zomer maanden Juni, Juli en Augustus, kan worden gezegd, dat de becij feringen aangeven, dat de tempe ratuur boven normaal zal zijn. De kans, dat deze voorspelling uit komt, is drie maal zoo groot als de mogelijkheid, dat deze niet bewaar_ heid wordt. Over de neerslag kan geen verwachting worden gegeven. de dijk versperd door auto’s van belangstellenden. Toen men maal een plaats aan de wetering gevon den had, bleek deze zoo vol modder zitten, dat de slangen er verstopt zouden geraken. Men moest toen naar de Noord gaan om daar eindelijk water te kunnen pompen. Voordien had het vuur zich echter aanmerkelijk uitgebreid. Van ae houtop- slagplaats, waar de brand was ontstaan, was het overgeslagen naar de modellen loods, die eerst een jaar geleden is bij- gebouwd. In deze loods waren vele hon derden modellen, de ervaring van dertig jaren proefnemingen, ondergebracht. Dat al deze modellen verloren zijn gegaan, heteekent een onherstelbare schade voor het bedrijf. Terwijl de Rotterdamsche brandweer nog steeds geen water kon geven, brand den de daken van de beide loodsen' door, waardoor een geweldige vonkenregen over de belendende perceelen werd ge dreven. Militairen van de genietroepen te Slik- kerveer, die de heer Lens uit IJssel monde gewaarschuwd had, begonnen met de inboedel van een arbeiderswo ning, waarvan de bovenverdieping reeds vlam vatte, leeg te dragen, andere sol daten hielpen bij de afzetting en ver richten hulpwefkzaamheden bij de blus- sching. - Met enkele stralen begorTde brandweer aan het nathouden van een blok wonin gen, die door de overvliegende vonken ernstig gevaar liepen. Zelfs vatte een schoorsteen van een bakkerij reeds vlam doch deze kon met een straal op de waterleiding gebluscht worden. Toen eindelijk de Rotterdamsche mo torspuit water kon geven, nam t vuur zlenderoogen af. De geweldige hoeveelheden water die nu in de vlammenzee wePden ge worpen deden hun Invloed gelden en het hevigste was toen weldra voorbij. Voor de aangrenzende woningen geen gevaar meer, doch van de Advertentiën: 16 regels 1.30, elke regel meer f 0.20; derde I plaatsing halve prijs. Adver tentlën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1