Profiteert van de lage C&A prijzen Speda e Aanbieding Luxe in kleeding voor weinig geld Buitenland Binnenland Gemengd nieuws"] dood- FEUILLETON. Toile de Sole (Natuurzijde!) Een luchtig en flatteus Zomertoilet met prachtige ajour-bewer- king. In de maten 42-50 Let bij deze charmante Japon van imprimé Zij de op de zeer aparte, rond om geplooide rok-en ook op de lage prijs! Oit bijzonder elegante Mid dagtoilet van Zijden Geor gette Imprtmé met Comblné en met zeer fraaie corsage kost slechts Vlot tófner- toiletje van Matt-Crépe. Plissó-rokf 090 y Hetmodeme boleromodei Matt-Crépe Impr. - Prijs Een snoezig zijden Impr. toiletje voor weinig geld! 096 Stralend en kleurig als 'r. zomerdag! Matt-lmpr. =90 Dit gekleede Complet van prima kwali teit Uni Zijden Georgette m. ajour-garn. Ook Japon m. lange mouw. Maten 44-50 GekfeedCom- plet van Zij den Georgette Raye. Japon met zeer fraai borduurwerk op tulte en ook met lange ^mouwi44-50) Vlot. jeugdig /Yersey Soie I Complet Ook u de mouwen I zijn. evenals het bovenstuk v van de Japon, geheel ge- y bouillonneerd Swing Style! Zwierig, ele gant! .Matt- Crépe Impr. -750 Victoria Stijl! RomainSatin m.Valencien- rea-kantgarn. Vol charme! VlctoriaStiji.'i Crêpe Ame- ricain Impr. =90 ■jjf WiAlfj AwSBlSO TOOR Eum-HOLLANP Pt U.^kCHT StimmhawnMite o'onm 11 flOENSDAG 7 JTTNT MSf JAPAN EN DE „AS" geen militair bondgenoot schap. De berichten, dat Japan heeft besloten eich niet aan te sluiten bij het militaire bondgenootschap Rome-Berlijn, blijken juist te zijn. Tokio is slechts dan bereid militaire verplichtingen in Europa op rich te nemen, als Rusland met de as in oorlog zou komen. Tokio wil tot een eventueele hulpver leening slechts op eigen gezag besluiten en wenscht zich niet van te voren te binden, noch eenige garantie te verstrek ken. Het Japansche kabinet is het na lange Onderhandelingen thans eens over een politiek van „welwillende neutraliteit" ten opzichte van Duitschland en Italië. Het valt te verwachten, dat generaal Osjima, de- ambassadéur te Berlijn, die verklaard heeft, te zullen aftreden, als Japan niet zou toetreden tot 't Duitsch- Italiaansch verbond, dit dreigement nu zal uitvoeren. Rutland's tegenvoorstellen. Londen en Parijs moeien overleg plegen. De Russische tegenvoorstellen op de Britsche nota worden thans te Londen door deskundige raadslieden j der Brit- «che regeering bestudeerd. Het Russische voorstel zou een verde re gedachtenwisseling met de Russische regeering noodig kunnen maken, in het bijzonder ten aanzien van de formule welke de mogelijkheid zou öioeten dek ken van een indirecte aanval via de Oostzeestaten. Daar het Russische antwoord ook aan de Fransche regeering is medegedeeld, zai het voor de Britsche regeering noo dig zijn met de Ffansche autoriteiten overleg te plegen, aleer antwoord aan Moskou kan worden gezonden. WOROSJILOV NIET NAAR BRITSCHE MANOEUVRES. Hij zendt eenige hoofd' officieren. Uit goéde bron wordt uit Moskou ver nomen. dat Worosjilov op de uitnoodi- ging om de manoeuvres van het Engel- sche leger bij te wonen in zeer hoffelijke bewoordingen zijn spijt tot uitdrukking heeft gebracht, dat hij in Rusland zal moeten blijven, omdat de manoeuvres van het Russische leger in denzelfden tijd zullen worden gehouden als die van het Engelsche. Hij geeft echter toezeg ging. dat hij zich in Engeland zal doen vertegenwoordigen door een groep hoog geplaatste Russische militairen. DE VRIJWILLIGERS UIT SPANJE TERUG. Paraden voor Hitier en Mussolini. Op de paradeplaats voor de technische hoogeschool te Berlijn heeft Hitier gis terochtend de parade afgenomen van de Duitsche vrijwilligers van het Condor legioen, die in Spanje hebben gevoch ten. Hieraan werd deelgenomen door 18 000 vrijwilligers. Een groote menigte was reeds vroeg op de been. De tribunes waren dicht bezet. Op de eere-tribune hadden plaats geno men de leden der rijksregeering, van het diplomatiek corps, hooge autoriteiten van leger, vloot en luchtwapen en vele ge. noodigden. In de buurt van het voor Hitlei opgestelde podium bevoiden zich ta; van Spaansche officieren. Onder de diplomaten werden opgemerkt de am. bassadeurs yan Spanje, Italië en, Japan ei1, tal van militaire attaché'j. Bijzon dere plaatsen waren gereserveerd voor de nagelaten betrekkingen der in Spanje gevallen Duitsche vrijwilligers. Hitier verscheen in gezelschap van ge- neraal.majoor von Richthofen, den laat- sten commandant van het Condorlegioen Hierna begon onder leiding van gene raal von Richthofen de parade. Aan het hoofd der troepen marcheerde het luchtwapen, gevolgd door* het perso neel der afdeelingen Voor luchtafweer, de beric»- tendienst, de opleidingstroepen, de pantsergroep en verjjlfldingstroepen. Daarachter kwamen nog de v.roegere le den van het Condor-legioen, die reeds eerder naar Duitschland waren terugge keerd. Geheel achteraan kwamen afdeelingen der oorlogsmarine, welke in de Spaansche havens gestationneerd waren. Zoowel Hitier als Goring hebben tot de manschappen van het' legioen een toe spraak gericht. De plechtigheid te Napels. Dinsdagochtend vroeg ls te Napels de ontscheping der Italiaansche legionnairs uit Spanje begonnen. Zij duurde drie uren. Koning Victor-Emmanuel arri veerde om half elf voor het défilé in de geheel versierde stad. De troepen werden op het geheel uit gestrekte havenemplacement opgesteld en om elf uur begon he tdefilé in tegen woordigheid van de Koning-Keizer, Mus solini Ciano, den Spaanschen minister Suner, en tal van autoriteiten. Het défilé omvatte 22 000 man en werd met groot gejubel door de dichte men- schenmenigte begroet. Het Italiaansche en het Spaansche volkslied weerklonken en de Koning-Keizer en de Duce werden geestdriftig toegejuicht. D« gearresteerde Britsche militaire attaché. Ook. luit. Cooper wordt ge vangen gehouden. Van Japansche zijde is thans erkend, dat de Britsche militaire attaché, kolo nel Spear. sedert 26 Mei te Kalgan wordt vastgehouden, samen met luitenant Coo- Kolonel Spear was tijdens een inspec tietocht langs het Chineesche front ver dwaald en achter de Japansche Unies terecht gekomen, waar hij werd gear resteerd. Toen hij niet terugkeerde, ging zooals gemeld, de officier-tolk luitenant Cooper hem zoeken. Ook hij echter keer de niet terug. Hij blijkt thans het lot van zijn chef te deelen en ook te worden Wanneer belden zullen worden losgelaten, kon men van Japan sche zijde niet meëdeelen. Majoor Delamain uit Tientsin, die Ja- pansclli spreekt en Lambe, een ambte naar van de Britsche ambassade, zijn naar Kalgan vertrokken, om daar een onderzoek in te stellen, doch de Japan ners hebben geweigerd, hen toe te laten tot de gevangenen, zoodat Delamain en Lambe onverrichter zake te Peiping te rugkeerden. Een bericht uit Tokio meldt, dat kolo nel Spear en luitenant Cooper beiden worden beschuldigd van spionage. DE BESTRIJDING DER JEUGD. WERKLOOSHEID. Veel verzet in de Kamer. Bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer zijn zeer ernstige bezwa ren gerezen tegen het wetsontwerp van minister C. P. M. Romme inzake de be strijding der jeugdwerkloosheid door het inrichten van werkkampen en het in stellen van het Staat-van.dienst.boekje, waarvoor een crediet van f 5.500.000 voor het loopende dienstjaar wordt gevraagd. Het staat wel vast dat het wetsontwerp aanzienlijke wijzigingen zal moeten on dergaan. Behalve uit de R.K. Staats-par- tij is van alle zijden scherpe critiek ge oefend op de duurte der plannen, die vooral van anti.revolutionnaire zijde veel verzet uitlokte. Oék het inslaan der rich ting van gedwongen arbeidsdienst voor jeugdige werkloozen stuit in vele partijen op ernstige bezwaren. DE VESTIGINGSEISCHEN. Thans ook voor automobielbe drijf, krtUdeniers en Deze Engelsche woonkamer, interieur met sfeer, gezelligheid en voornaam cachet, forsch van bouw, zeer degelijk van constructie, is een exemplaar vgn de 685 woonkamers, welke Van Reeuwijk's Mij. voor Woninginrichting te Rotterdam gedurende de Huiskamerweek aanbiedt tegen extra verlaagde, prijzen. De afgebeelde kamer bestaat uit groot dressoir, schuiftafel, 2 zware fauteuils, 4 stoelen met balpooten. De waarde is f 175. Gedurende de Huiskamer- week kost ze slechtst 125. Gaat deze kamer eens bezichtigen. Ze is geëtaleerd. een oproeping verschijnen voor het on derzoek ter aanwijzing van de Candida- ten. die aan de Belastingacademie zullen worden opgeleid. Dezer dagen zijn uitgegeven de staats bladen no. 668, 669 en 870, welke de al- gemeene maatregelen van bestuur be vatten. waarbij vestigingselschen wor den vastgesteld respectievelijk voor het Automobiel- en garagebedrijf, het krui- deniersbedrijf en het bloemenverkoopers- bedrijf. Van heden af is het slechts toegestaan in bovengenoemde bedrijfstakken een in richting, waarin zoodanig bedrijf wordt uitgeoefend, te vestigen of uit te brei den na een daartoe van de betrokken Kamer van Koophandel en Fabrieken verkregen vergunning, BELASTINGACADEMIE TE ROTTERDAM Bij Koninklijk' van het Ambtenarenbeslult Belasting, dienst tot stand gekopien, op grond waarvan de opleiding van surnumerairs bij de dienst der belastingen zal worden gewijzigd. In plaats van het tegenwoor dige systeem zal in de toekomst de ad ministratie de opleiding geheel zelf ter hand nemen en-wel zoodanig, dat jonge lieden, die het eindexamen H BS. of Gymnasium behaald hebben, onmiddel lijk daarna zullen kunnen worden aan gewezen als candidaat-sumumerair. De opleiding van deze candidaten zal geschieden aan de daartoe te Rotterdam te stichten Belastingacademie, zal in DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Oude man gedood. Op een onbewaakte overweg bij is Maandagavond de 83-jarige Enschot door een sneltrein gegrepen en gedood. De man is doof en heeft vermoe delijk de trein niet bemerkt. Het onge val werd eerst geconstateerd bij aan komst te Breda, toen bleek, dat zich bloed voor aan de machine bevond. Bij een onderzoek iangs de lijn werd het zwaar verminkte lichaam van Van En- schot gevonden. EEN MER£L STICHT BRAND. Brandende sigaret in zijn nest. Te Axel zagen eenige kinderen rook opstijgen uit een landbouwschuur. Zij vertelden dat den eigenaar en toen deze op onderzoek ging, zag hij, dat in de ?chuur, in een merelnest tegen het dak, het vuur was ontstaan. De vlammen hadden zich reeds aan de omgeving me degedeeld. doch konden nog spoedig ge- bluscht worden. Men vond in het nest een brandend eindje sigaret. Gezien de -moeilijk te bereiken plaats, waar het nest *zich bevond, staat het vast, dat de vogel op een zwerftocht de sigaret heeft opge pikt en naaf zijn nest heeft vervoerd, zoo dat de vogel als brandstichter was opge treden. .«.lü DOOR ELECTRISCHE STROOM I Breda öfcaarde J. van Ongeluk te Boekelo. Gisternacht was te Boekelo in een stoombleekerij de 39-jarige F. W. Dijk graaf in de z.g.n. hangdrogerij aan het werk op een geïsoleerd ijzeren bordes, dat door nog onopgehelderde oorzaak onder stroom stond. Dit leverde voor D. geen direct gevaar op, zoolang hij niet met andere voorwerpen buiten het dor- des in aanraking kwam. Langs de verhooging loopen echter do stoombuizen met eenige kranen, waar van D. er een wild® aandraaien. Op het zelfde moment dat hij met de kraan in aanraking kwam, bracht hij de verbin ding met de aarde tot stand en op slag werd D. door de electrische stroom ge dood. Gistermorgen om 5 uur ontdekte arbeider wat er was geschied. Dijk- was ongehuwd en bij zijn reeds ouders in Boekelo woonachtig. POGING TOT DOODSLAG OP EEN VROUW. Echtgenoot gearresteerd. Zondagavond heeft de politie te Soest moeten ingrijpen bij een ernstige huise lijke twist. De 56-jarige metselaar L. van 't K., die de laatste tijd steeds ruzie had met^vrouw en kinderen, had eenige da gen geleden tegen een zoon gezegd, dat hij diens moeder 3M1 vermoorden. Zon- dagavond kwam v. 't K. beschonken thuis. De zoon, die te bed lag. hoorde, dat zijn ouders ruzie hadden, en zich naar beneden spoedend, kon hij nog Juist erger voorkomen, want reeds stond zijn vader boven de op de grond liggende vrouw met een zware stoel in de hand, met de bedoeling haar met dat meubel-* stuk te slaan. De zoon wist zijn moeder te ontzetten en bracht haar naar een getrouwden broer in de buurt. De politie heeft v. 't K. gearresteerd, verdacht van poging tot doodslag. DE VECHTPARTIJ TE DELFT. Y/er arrestaties. Omtrent de ernstige vech^artij. die Zondagavond in de Vlamingstraat te Delft heeft plaats gehad en daarbij de agent van politie H. C. Blom zwaar werd mishandeld, vernemen wij, dat thans 4 personen zich in arrest bevinden. Zij zijn v. d. B.. B. en K., allen uit Loosduinen, en R. uit Delft. Gedurende het onder zoek. dat nog voortduurt, zullen zij ii» arrest blijven. De toestand van den mishandelden agent geeft, ofschoon hij nog ernstig is, alle reden tot hoop op volledig herstel. TWEE GESTOLEN AFGODS BEELDJES door FRANCK L. PACKARD. 82 Bob Kingsley keek verbaasd, tiij be greep dat niet erg goed. De 'heilige man' of, om juist te zijn. kolonel Lyle, had in derdaad één van de ivoren afgodsbeeld jes in zijn bezit, toen hij vermoord werd. Maar dat hij. Bob Kingsley. aan boord van de Monotah zou zijn gekomen om kolonel Lyle te volgen, was een veronder stelling, die hem in de war bracht. Ko- Jonel Lyle gevolgd, vanwaar? „Ik weet ntet wat je bedoelt met het Volgen van den man. die nu dood is," zei hij kortaf. „Mijn mannetjes zijn goede matrozen" kei Chen.su schijnbaar zonder eenig ver band. „Er zijn er daar drie. Ze zullen dien troep bange Maieische ezels aen het fwerk zetten en zorgen, dat de boot te Mater wordt gelaten. Als dat klaar is. «uilen ze het mij zeggen. Dan zullen wij gaan en gij zult blijven. Maar we zul len geen tijd verliezen zelfs terwijl we «ezellig samen praten." Hij maakte 'n kort en vlug gebaar te gen zijn gezej, maar er was iets onheil spellend langzaams, minzaams in de «tem van den man. toen hij zich tot den tweeden Chinees wendde. „Won Fu," be val hij. „Fouilleer Zijne Doorluchtige Excellentie, die door de goden zoozeer gekweld wordt met pijnlijke oogenf" Bob Kingsley lachte even. Het was dus hiet alleen een kwestie van wraak voor «tin inmenging! Ze dachten, dat hij het beeldje had. dat in kolonel Lyle's bezit ^as geweest. Welnu dat was één troost. Paar hii 'j, niet had, zouden ze het niet vinden noch, wat hem betrof, zelfs maar een idee krijgen, waar het geble ven was. Weer lachte Bob Kingsley. De tweede Chinees fouilleerde hem nu, zorgvuldig en systematisch zijn kleeren doorzoekend juist op dat oogenblik zijn hemd open scheurend. „Wat zoek je?" vroeg hij uitdagend. Chen-su had de kaars nog vast. „Ik vind, dat gij een leugenaar zijt, als gij voorgeeft, dat gij niet weet wat ik bedoelde met wat ik over den dooden man zei," zei hij zachtjes. „Ik wéét, dat gij een leugenaar zijt als gij voorgeeft niet te weten, wat wij zoeken. Toch kan het ook zijn, omdat er geen licht was in het huis van uw vader, dat gij niet wist wie het varken was. dat in uw armen stierf. Hij was in die kamer in Patua, die gij wel kent, vóór gij uit uw bed kwaamt en hij vocht op den grond met een van ons. terwijl ook gij vocht, want in dc duisternis had hij uit de handen van den rampzaligen Won Fu, die u nu "fouilleert, één van de twee beeldjes ge trokken, waarvoor wij zoover gereisd hadden. Hij ontsnapte zelfs eerder dan wij. Van de kust zagen wij hem naar het schip roeien in een kano. Maar het was donker, want de maan was gedurende een oogeblik achter de wolken verborgen we wisten niet wie hij was. en er was niemand op het schip, die hem langs de zijde naar omhoog zag klimmen. Maar in het gevecht bleef een klein stukje goed van 's mans kleeren in de hand van Won Fu. Daarom zochten we op het schip naar iemand, die een kleedingstuk droeg, waaraan een dergelijk stukje ont brak, zoodat we wisten, dat hij de man was, dien we zochten. Vannacht vonden we den onvergeeflijken dief. Het was zooals het behoorde, dat hij on* terug gaf, wat hij gestolen had en ook. dat hij stierf, want, evenals gij, wist hij meer dan goed voor hem was." De tweede Chinees zette zonder plicht plegingen zijn onderzoek voprt. Maar op het oogenblik scheen Bob Kingsley be- heerscht door een vreemde belangstel ling en nieuwsgierigheid, zoodat hij geen acht sloeg op de ruwe manier, waarop men hem bejegende. Chen.su had heel veel verklaard. Hij herinnerde zich dat geschuifel op den vloer toen hij ge dacht had. dat het een poging was om hem beentje te lichten en op den grond te werpen. Dus kolonel Lyle was ook in die kamer in Patua geweest ook voor die akelige afgodsbeeldjesrHRe een spoor van moord en bloed achter schenen te laten, waar ze kwamen! Wat waren het! Het was niet de eerste keer, dat hij zich zelf dat afvroeg! Het zou wel de moeite waard zijn. te weten, wat er achter zat, 'zelfs al zou hij op een vreeselijke ma nier sterven volgens de belofte van deze gele rat. „Luister eens!" zei hij kalm. „Je zei, dat je me hier zoudt achtelaten om met het schip te zinken dat geloof ik goed. Je zei ook. dat een doode niet kan getui gen wat waar is. Onder deze omstan digheden dan, en daar het voor jullie toch niets geeft, zou ik graag willen we ten, vóór ik het hoekje omga. wat er toch met die beeldjes is, dat jullie be reid zijn, een moord en allerlei dingen te doen. om ze te krijgen?" Weer werd de kaars voor Bob Kings- ley's gezicht gehouden. Maar plotseling, heel vlug dezen keer. Een oogenblik ke ken de oogen van den Chinees diep in de zijne. „O," riep Chen-su na een oogenblik uit. „Het is waar! Ik zie. dat gij het geheim van hun onschatbare waarde niet kent. Dat is te betreuren! Maar daar gij zoo terecht gezegd hebt. dat gij zult sterven en het dus niét verder kunt vertellen" weer kwam de minzame c^ie-achtige glimlach op het gelaat van den Chinees „zal ik het u zeggen. Men verhaalt. dat zij vele jaren geleden door de goden werden geschonken aan de priesters van een tempel in Naiyn'ou. Hoe konden ze anders zoo volmaakt zijn! Een eeuw ge leden werden zij uit den tempel gesto len door een niet te noemen uitgewor- pene; en helaas, door de woede van de goden over de onvergeeflijke zorgeloos heid van de priesters, werd de tempgl verwoest en is er niets meer van over. Het zou veel te lang duren voor Uwe Doorluchtigheid, als ik moest vertellen, hoe wij die kostbare dingen ontdekten. Het is louter het verlangen van onze on waardige harten, het graf van onze voor vaderen te versieren met deze in den he mel vervaardigde beeldjes, waar wij ze in eerbiedigen vrede kunnen vereeren." ..Dank je wel!" zei Bob Kingsley. „Ik geloof, dat ik gekregen heb, wat ik ver.^ diende. Ik was natuurlijk een dwaas om" een antwoord te verwachten. Maar ik zal jou beter behandelen. Ik zal je de waarheid vertellen. Ik heb nooit een van die zoogenaamde in den hemel vervaar digde beeldjes in mijn bezit gehad, be halve in Patua op den avond, dat ze kwamen. Ik heb het eene nfiet, dat klaar blijkelijk nog vermist wordt. Je zegt, dat de man. dien jullie vermoordden, het had. Waarom fouilleer je mij in de plaats van hem?" „Won Fu is nog niet klaar met zoe ken." zei Chen-su spottend, „en goed lie gen is een groote kunst. Het is mogelijk, dat gij die benijdenswaardige onder scheiding bezit! Ais Won Fu er zeker van is, dat gij niet bezit, wat wij zoeken, dan zal ik ook gelooven, dat gij niets wrist van de daden van den man, die dood is, want anders zou hij u. als hij er nog de kracht toe had, vóór hij stierf, het beeldje gegeven hebben, of gij zoudt het hem afgenomen hebben." „Dan hebt gij hem al gefouilleerd en niets gevonden!" gaf Bob Kingsley vlug ten antwoord. „Jullie schijnt geen gelul* te hebben!" „Terwijl Won-Fu zijn arbeid voortzet, zal ik het verhaal doen," zei Chen.su met akelige minzaamheid. „Den geest af te leideh van iemand, die gaat sterven, is een weldaad en een liefdewerk. Eerst vannacht vonden wij den man, wien#* kleed gescheurd was. Wij beraadslaag den samen. Toen wij uitgemaakt hadden dat hij moest sterven en door wiens hand. gingen wij hem zoeken, maar hij w'as niet langer te vinden. Er zijn vele vreemde plaatsen onder de dekken van schepen, die door stoom worden voort gedreven. Wij geloofden, dat hij op de een of andere manier lont had geroken en zich voor ons verborg. Vier van ons daalden af in de ingewanden van het schip. Alleen Won Fu bleef óm te zoe ken op de plaatseft, die niemand mag betreden dan de vreemde duivels. Won Fu werd gezegend met de hooge gunst van de goden en sloeg goed en diep, maar op het oogenblik, dat hij sloeg, overvielt g(j hem, ontnaamt hem zijn mes. zoodat hij ongewapend was en wegliep. Hij zag u met het door een mes doorboorde varken door een hutdeur vallen, toen, aan het uiteinde van het dek gekomen, zag hij u op zich afkomen. Maar Won Fu denkt en loopt snel. Gij vingt hem niet. Hij kwam naar ons in de ingewanden van het schip. Weer be raadslaagden wij toen kreeg het schip een grooten schok en wij wisten dat er een ramp ging gebeuren. Maar we kon den er niet uit, want op de een of andere wijze was de weg waarlangs wij geko men waren, afgesloten." „Dat is verdraaid aardig!" zei Bob Kingsley met een woesten grijnslach. „Waterdicht schot deur gesloten! Dat heeft Carter natuurlijk gedaan! Dus jul lie kwaamt door het kolenruim! Gezel» lis! Daarom zien jullie er zoo uit!" „(Wprdt .Tervolgoy «h ein et- Dn rug Dn- 't de het trn, to- iev

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 3