1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT IWfL.. Stemt HBHBUBHRnfl lijst 7 en 70 MILLIOEN PER DAG. RECLAME VERKOOP l Bahlmönn duitschland wijst weer POOLSCHE JODEN UIT. Het Britsche Koningspaar in de Vereenigde Staten. na»»» .JRWIlli EESTTEN BLADZUDKN. JUNI 1» «MOORD. Ie eischen. we- Zeer lage prijzen. samen voor O AMELIN. wegens Oekleede en sportieve' modellen in VIJFTIGDUIZEND MAN WAKEN VOOR DE VEILIGHEID DER HOOGE GASTEN. grenswacht douanebeambten De Tsjechische staatspolitie is Donder- dagdagavond op het marktplein te Klad, no ontwapend. de glasbril is de moderne bril chique gekleed voornaam In diverse modellen iedere gelaatsvonm in voorraad bij m. nort, gorinchem gedipl. opticien, gasthuisstraat 13, A. Bezemer B. Scheijgrond G. C. In 't Veld C. A. Wesdorp karn 1 Holstein. Teakhout, iding. Prijs iBenzine- 2i3 P.K., ieder aan- tot 5 uur. hoonhoven. Een goed on- is GRASMAA1 Cormick bij No. 57, Lan- QOUfiA IBJTSCHE WEER- cw. t onderhouden e bevragen bij jnhuizen. SWAGGERS, MANTELS, GOSTUUMS, COMPLETS, JAPONNEN, HOEDEN, KINDERKLEEDING, REGENMANTELS, enz. Onze candidaten zijn afkeerig van bekrompen partij-politiek en werken gaarne met andersdenkenden in het belang van de gemeenschap. J. de Haan j de Plan- n verband loradokever. DE FRANSCH-B5 MACÏfr. LANDLEGER, VLOOT EN LUCHT MACHT ELK ONDER éeN COMMANDO. Een klein dkt om motor- Br. onder no. VON NEURATH STRAFT EEN TSJECHISCHE STAD. BURGEMEESTER EN RAAD AFGEZET. STAATSPOLI TIE ONTWAPEND. Op het Duitsche ministerie van Bul- tenlandsche zaken waren de lahtete da- gen reeds drukke besprekingen g^VWrd over de toestand in Bohemen en Mora- waar de verhouding tusschen de De Paus blijft ijveren voor de vrede. Nieuw beroep op Hitler en Mussolini. Uit Katholieke bron té Berlijn ver neemt de „News Chronicle", dat de Paus zijn beroep op Hitler en Mussolini ten oank heeft n de straf- nnen, die in 1 Stock aan am, hebben beroofdr^ De zijn Tgfech: tegen den oon van het gevangenis- edepllchtige. n hoofdver lens heling acht maan- waarvan ftrek van de Inmiddels zijn In New York reeds uit gebreide voorzorgsmaatregelen genomen om den intocht van de vorstelijke perso nen volledig te beveiligen. Wanneer Za terdag het gezelschap aan boord van den Amerikaanschen torpedoboot jager van Fort Hancock naar de haven van New- York vaart, zal de geheele route In NIEUWSBLAD VOOB2UIIHI0LIAND EN UTRECHT Teler. 20. TeL-Adrw VumooUn. 8. W. X. VAN NOOTÏN, SCHOONHOVEN, HAVEN 34. Postrekening 13783. plaatet 111 JP» Oo^umer». A BONNE'S. die zich aan onxe administratie uneven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van n n n n Gulden bij levenslange n n Gulden bij Q A A Uulden bÜ verlies O A A Gulden bij verlies 1 A A Qulden verlies z rx Gulden bij verlies van De verzekerde moet in het V V U ongeschiktheid. OVV overlijden. O V V van hand of voet. L V V van een oog. 1 U U van een duim. O V een anderen vinger. bezit zijn van een polis. waken. Verder is ook nog een aantal be ambten van de wereldtentoonstelling en particuliere detectives belast, te zorgen, dat geen ongewenschte personen in de nabijheid van het koningspaar komen. Van iedereen, die in de nabijheid van den koning en de koningin komen, zijn vingerafdrukken genomen. Zes nabij de Britsche ambassade gelegen huizen zijn bijna geheel door detectives en politie beambten bezet, terwijl vele op de daken geposteerd zijn. De tuinen worden met schijnwerpers verlicht. Bezoek duurt tot 12 Juni. Op 12 Juni zullen de hooge gasten de Vereen. Staten weer verlaten. Het ko ningspaar zal bij zijn reizen gebruik ma ken van de speciale koninklijke trein, van het jacht van den president, de „Po tomac”, terwijl de tocht van Sandy Hook naar New York gemaakt zal worden met een torpedojager. De ontvangst te Washington. Donderdag zijn de Koning en de Ko ningin tegen het middaguur op het „Union-Station” te Washington aange komen, waar zij werden verwelkomd door president en mevrouw Roosevelt. De ontvangkamer van den president in het Stationsgebouw was rijk met bloe men versierd. Men had hiertoe bloemen in de kleuren van de „Union Jack” ge kozen, blauwe irissen, wit vingerhoeds kruid en roode gladiolen. Een stralende glimlach trok over het gelaat van den president, terwijl hü de feand van dan KoninR in «u ziine hield. regels 1.30, 0.20; derde ive prijs. Adver- gratls ge- door mijnenvegers afgezocht zijn. In Fort Hancock wordt een speciale luchtafweer- batterij in stelling gebracht met zoek lichten en luisterapparaten, teneinde te voorkomen, dat tijdens het bezoek vlieg tuigen over het verboden gebied vliegen. Aan de kust worden 3 groote uitzicntto- rens geplaatst, waarvandaan nauwlet tend de manoeuvres van alle schepen zullen worden gadegeslagen. Het aantal schepen van de kustwacht is voor de ge heele duur van het bezoek aanzienlijk vergroot. Een leger van meer dan 50.000 man zal 4>ver d». »*-dliEheid. da «jasten Duitsche grenswacht verjaagd, doch Poolsche douanebeambten en politie dwongen hen terug te keeren, zoodat zij op het oogenblik in de neutrale zone ver blijven, voor het meerendeel zonder geld en zonder levensmiddelen. Bij KattoWitz staat een heele trein met verdreven Joden in de grenszone. Volgens inlichtingen van Joodsche zij de zou het aantal verdreven Joden zelfs 4000 bedragen en zou een totaal van 12.000 met uitzetting bedreigd worden. Het zijn voor het meerendeel Poolsche Joden, wier paspoorten niet voorzien zijn van het speciale visum, dat het vorige jaar is ingevoerd, en dat bewijst, dat de bezitter het burgerrecht van de Poolsche staat heeft. Het hulpcomité der Joden is voorne mens hun hulp te verleenen. Joodsche afgevaardigden treffen toebereidselen, om stappen te doen bij de Poolsche re- Vervolgens stelde de Britsche ambassa deur in de 'Vereenigde Staten, mevrouw Roosevelt aan den Koningin voor. Het geheele kabinet der Vereenigde Staten en hoogeplaatste leger- en mart— ne-officieren werden aan de Majesteiten voorgesteld, zonder buigingen of révé rences, doch alleen onder het wisselen van vriendschappelijke woorden van be groeting. Terwijl het gezelschap de sta tionstrappen afdaalde naar de wachten de auto's, stond de eerewafcht in de hou ding, terwijl een militaire kapel de Brit sche en Amerikaansche volksliederen speelde. Bij het spelen van het volkslied salu eerde de Koning, die de uniform van ad miraal droeg, terwijl president Roosevelt op den arm van zijn adjudant geleund stond. Van het station reed het gezelschap in een triomphalen stoet, allerwegen luide toegejuicht door de enthousiaste inwo- geering. ners van Washington, langs een onge veer 3 k.m. lange route naar het Witte Huis, waar een dicht opeengepakte me nigte de vorstelijke gasten stormachtig begroette. Britsch-Japansche incidenten Geheimzinnige sterfgevallen. In China hebben zich een paar ge heimzinnige sterfgevallen voorgedaan tusschen Engelschen en Japanners. Een Engelschman, Tinkler genaamd, is op 6 juni door de Japansche autori teiten te Poetoeng bij Sjanghai gearre steerd en Woensdag overleden aan de gevolgen van een hoofdwonde, die hem met een geweerkolf was toegebracht, drie steken in de buik en een wond aan den voet. Het Japansche agentschap Domei be richt, dat het incident zich als volgt heeft toegedragen: Toen Dinsdagochtend vierhonderd werkwilligen bij een Engelsche katoen spinnerij aankwamen, werden zij aange vallen door stakers. De wacht van Ja pansche mariniers greep in en arresteer de leiders. Hierop stormden Engelschen met revolvers en Chineezen uit de fa briek en eischten. dat de stakers aan einde tot een ontspanning tusschen de as-mogendheden en de democratieën te komen, heeft hernieuwd. De Paus zou te legrammen tot den Führer en den Duce hebben gericht, waarin hij verklaart met voornemens te zijn zich m eenig op zicht te mengen in de politieke aange legenheden van de landen zelf of ze po litiek te beïnvloeden. Hij wil slechts als hoofd der Katholieke Kerk zijn invloed aanwenden om te trachten de wereld van een catastrophe te redden. In Duitsche politieke kringen blijft men zich evenwel eenigermaie gereser veerd toonen tegenover het vermeende voorstel tot het houden eener conferen tie der voornaamste landen; het wordt waarschijnlijk geacht dat Du'tschland geen gedelegeerde naar een dergeüjta conferentie zou zenden. Dat is het bedrag, dat volgens de be rekening van den president van de Ne- derlandsche Bank, Mr. Trip, besteed wordt door de verschillende mogendhe den om hun bewapeningswaauzin te kunnen volhouden. Zij beschikken niet over dat enorme bedrag maar ze leenen het en Mr. Trip, op wiens berekeningen men wel mag vertrouwen, heeft vastge steld, dat de mogendheden per maand on geveer 2000 millioen gulden moeten lee nen om hun tegenwoordige politiek te kunnen voortzetten. Men kan van deze politiek zeggen: Duur maar slecht en hetgeen hierin het eenige bemoedigende is, dat is, dat het niet mogelijk is deze verspilling te blij ven volhouden. Er moet een oogenblik komen, dat de staten inzien hoe zij naar hun verderf hollen. Op het oogenblik nog staren de staatslieden zich blind op het woord: bewapening en alleen daar van verwachten zij heil of ze meenen dat er voorloopig aan niets anders ge dacht mag worden, dan aan het maken of koopen van vernletigingsmiddelen. Doch dit is nog maar een van de ge varen, welke de samenleving bedreigen als de regeeringen niet tijdig halt hou den, voor zij de afgrond te dicht gena derd zijn. Een ander gevaar, waarop de heer Trip ook de aandacht richt, is de verdeeling van het goud. Meer dan 80 van het goud bevindt zich in handen van de Vereenigde Staten, Engeland, o Frankrijk, Nederland, Zwitserland en België. Men begrijpt hoe gewrongen deze toestand is, als alle overige landen en dat zijn er nogal eenige niet meer dan 20 van het .goud hebben, want de woorden uit Goethé’s Faust hebben nog niets van hun beteekenis verloren: Nach Golde drangt. Am Golde hèngt Doch Alles! Ach wir Armen. Naar het goud dringt en aan het goud hangt toch alles. Ach wij armen. Deze laatste woorden mogen die staten vooral op zich toepassen, die geen of zeer wei nig goud hebben en daarmede veel min der macht. Zij hebben ook geen kans op vermeerdering, doordat de hoeveelheid TWEEDUIZEND VERJAAGDEN IN „NIEMANDSLAND”. Nog 12.000 rasgenooten bedreigd. Ongeveer 2000 Poolsche Joden, die door Duitschland zijn uitgewezen, zijn aan de Poolsche grens, o.*. In Opper-Sllezlë aan- gekomen. je gabrze wersk® 33 personen door öq In het rapport van het Bureau voor Publiciteitswaaroe wordt vermeld: Dit blad heeft agenten en correspon denten o.a. in de volgende gemeenten; Alblasserdam, Arkel, Ameide, Ammerstol, Benschop, Bergambacht, Berkenwoude. Bleskensgraaf, Boeikop, Brandibijk, Cabauw, Capellea.d. IJssel, Giessen-.Vleuwkerk, Giessen-Ou lekerk, Giessendam, Gorinchem, Gouda, Gou Iriatn, Gouderak Groot-Amrners, Haastrecht, Hardinrveld, Hekendorp, Heikop, Hoog-Blokland, Hoornaar, Jairsoeli, Kinderdijk, Krimpen a.d. Lek, Krimpen a.d. IJssel, Langerak, Lekker kerk, Lexmond, Lopik, Lopikerkapel, Meerkerk, Moerkapelle, Molenaarsgraaf, Moordrecht, .V ieuioer kerk a.d. IJssel, N leuw Lekker la nd, Kieuivpoort, Kieuwland, Koord doos, üttolani, Oud-Alblas, Ou Ier kerk a.d. IJssel, Oudeioater, Papendrecht, Polsbroek, Polsbroekerdam, /ieeuwij/c, Schellumen, Schoon hoven, Sliedrecht, Stolwijk, Streefkerk, Tienhoven, Vhst, Wadhnxveen, W Uiige-Langerak, Wijngaarden, Woerden, IJsselstem, Zevenhuizen. Tsjechen en de Duitsche autoriteiten met den dag meer gespannen is gewor den. De door ambtenaren van hei Rijk gegeven instruct.es worden herhaaldelijk genegeerd en het als gevolg daarvan steeds drastischer optreden der Duit- schers heeft tot nu toe meer verbittering dan ontzag gewekt. Gisteren nu heeft von Neurath, de rijksprotector voor Bohemen en Moraviè, bekend gemaakt dat in de nacht van 7 op 8 Juni te Kladno de hoofd wachtmees ter Kniest van de Duitsche politie ten offer is gevallen aan sluipmoord. De da der werd niet gevat. De rijksprotector heeft daarom de vol gende onverwijld uit te voeren maatrege. len voor het politiedistrict Kladno gelast, welke tot nader order van kracht blijven: lo. Verbod van alle vergaderingen in de open lucht; 2o. sluiting van alle bioscopen, schouw burgen en publieke gebouwen; 3o. sluiting van alle scholen opruiende actie van een groot gedeel.e van het onderwijzerscorps; 4o. van 20 tot 5 uur moeten huisdeu ren en vensters gesloten worden gehou den; in openstaande ramen wordt ge schoten; 5o. ontheffing van den burgemeester en de gemeenteraadsleden van Kladno uit hun functie; 6o. benoeming van een regeeringscom- missaris; 7o. ontwapening en schorsing der Tsje chische staatspolitie wegens het niet ver vullen van hun ambtelijke plichten. Indien de daders hedenavond te 20 uur niet zijn gevat, zullen verdere maatrege len worden genomen. Een nader D. N. B.-bericht meldt, dat staatssecretaris Frank en de opperbevel hebber der politle.uitruktroepen, generaal Kamps, zich naar Kladno hebben bege- Verschijnt Maandag. Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1-25; per post f 1.50. Met verzekering 15 cents meer. goud zich elk jaar uitbreidt. In het vo- i.ge jaar wtia voor a^öó numoen ^uiuen aan guud gtpiuduceera, maar ae guua- voonaad van ae Vereemgue Staten al leen steeg nat jaar ai met, meer aan ae geneeie noeveemejd nieuw goud, name- ujk met l.o2 nuuioen. Men ziet hieruit hoe een gebrek aan evenwicht er is en aaaraoor ontstaat weer gebrek aan ver trouwen, dat onmisbaar is om de reld op rustiger banen te brengen. Zon der dat verhouwen is verbetering niet te wachten, het is noodig voor elk be gin van verbetering. Doch de staten putten zich juist uit om elkaar hun we derzij dsch wantrouwen te toonen, zooals door de dwaze autarkie. Ieder land wil meer uitvoeren dan invoeren, maar een kind kan begrijpen, dat als alle landen dat beoogen, het plan ook voor allen moet mislukken. In alle landen begint ook het besef op te komen, dat men de weg welke men nu gaat, moet verlaten en dit blijkt o.m. ook wel hieruit, dat er steeds meer ont werpen gepubliceerd worden om tot een verbetering van de productie en de ver deeling der goederen te komen. Het is een ontzaglijk vraagstuk, waar van de oplossing steeds dringender ver langd wordt, een vraagstuk, zoo ont stellend veel omvattend en zoo ingewik keld, dat men zelfs nog niet weet, op welke wijze het in behandeling genomen kan worden. Het gewone middel van een internationale conferentie zou daarvoor vermoedelijk niet eens deugdelijk blij ken. De voorbereiding zou moeten ge- bij dan voeling gehouden moet worden schieden in elk land afzonderlijk, waar- met andere staten. Doch om te kunnen komen tot dit eerste stadium van voor bereiding is in de eerste plaats noodig herstel van het Internationale vertrou wen en daarvan zijn we nog ver verwij derd. Zoolang dit niet tenigkeert zullen de landen moeten voortgaan met per dag 70 millioen gulden te leenen om c werelddwaasheden in stand te houden. De correspondent van de „Matin" Londen verneemt uit goede Engelsche bron, dat, als Frankrijk en Engeland sa men in een algemeene Europeesche oor log gewikkeld zouden worden, het opper bevel over alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht van Frankrijk en Groot-Brittannië, zou worden opgedra gen aan een driemanschap. Generaal Gamelln zou de gezamenlijke legers com- mandeeren; de vereenigde vloten zouden onder commando komen van een En- gelsch admiraal, waarschijnlijk sir Ro ger Backhouse, terwijl ook een Engelsch man, waarschijnlijk sir Cyril Newall, aan het hoofd van de luchtmacht van Frank rijk en Engeland zou komen te staan. Een bevestiging van dit bericht is in offlcieele kringen nog niet te verkrijgen. Generaal Gamelln vertoeft op ’t oogen blik in Londen en aan zijn bezoek wordt algemeen een groote beteekenis toege kend. UITGEBREIDE VOORZORGEN. Woensdagavond heeft voor het eerst in de geschiedenis een regeerend Britsch vorst de voet gezet op het grondgebied van de Vereenigde Staten. Een menigte van naar schatting een half millioen menschen woonde de grens overschrijding bij. Aan het station te Nigara Falls, de eerste stad op Ameri- kaansch gebied, werden koning George en konihgin Elizabeth ontvangen door den Britschen ambassadeur te Washing ton, sir Ronald Lindsay, die den minis ter van bultenlandsche zaken van de Ver. Staten, Cordell Hull, voorstelde. De- *e stelde op zijn beurt de commissie van welkom voor. Op het station was een eerewacht van 100 man van 't Amerikaansche leger op. gesteld, terwijl het gebouw werd omringd door een sterke politiemacht en 150 sol daten met de bajonet op het geweer. Te 2.59 uur Greenwich-tijd vertrok de koninklijke trein naar Washington. Over al langs de weg werden de vorsten toe gejuicht door groepjes menschen.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1