TH SS doetje qoed! j feuTlletonT Telegrammen Schoonhoven ^Gemengd ntëüws~j Plaatselijk nieuws V? ~Kerk cn School] Binnenland [Plaatselijk nieuws WEK UW LEVER-GALOP 1 J VRIJDAG 9 JITNI 1939 hen zouden worden uitgeleverd. De Japanners weigerden dit en tij dens de woordenwisseling richtte de Engelschman Tinkler, aldus het Japan- iche agentschap, zijn wapen op den commandant van de Japansche troepen. Een Japansch marinier sloeg de revol ver uit de hand van Tinkler, die iicht werd gewond, en gevankelijk overge bracht naar het Japansche hoofdkwar tier. Van Britache zijde wordt nu echter be weerd, dat Tinkler bmgekomen zou zijn tengevolge van verwondingen bekomen na zijn arrestatie, wat waarschijnlijk ge maakt wordt door de verklaring der Ja panners zelf. dat hij bij zijn arrestatie slechts licht gewond was. Een tweede Engelschman overleden. Dondernacht nu is een tweede En- gelschman, Macallistet genaamd, die •werkzaam was bij dezelfde firma als Tinkler onder geheimzinnige omstan digheden gestorven. Er was Woensdag avond een ziekenauto op een dringen de oproep naar het douanebureau ge zonden. De wagen nam hier Macalnster op. die op de fabriek te Poetoeng be. wusteloos was geraakt. Op weg naar het ziekenhuis ls de patient óverleden. Japansch vliegtuig door Britach schip beschoten? Het Japansche Telegraaf agentschap Oomei publiceert een bericht uit Taiho- koe op Formosa, volgens hetwelk een Doug'.asvl.eg uig van de Japan Aviat on Company beschoten zou zijn door èen oorlogsschip. Dit oorlogsschip droeg de Britsche vlag geschilderd op de scheeps wand. Het vliegtuig ls niet getroffen. Politiek op het voetbalveld. Scherpe demonstratie tegen Italië te Belgrado. In Belgrado ls een voetbalwedstrijd tusschen Italianen en Zuid-Slavlërs ont aard in een vechtpartij en een politieke demonstratie. De Italianen hadden In de eerste speel- helft twee doelpunten gemaakt. Toen hun tegenstanders lh de tweede helft een tegenpunt scoorden namen de Italianen een vijandige houding aan. die de Sla- viërs op gelijke wijze beantwoordden. De partijen geraakten slaags en tenslotte werd de wedstrijd gestaakt. Het publiek joelde de Italianen uit en bracht daarop den Brltschen gezant, die ook op het veld' aanwezig was, een uitbundige ovatie. Toen de Italianen wilden vertrekken, werd hun autobus belaagd, de ruiten werden stukgeslagen en de Italiaansche vlag verscheurd. De Italiaansche gezant heeft krachtig geprotesteert tegen deze „vijandige hou ding van het Joegoe-Slavische voetbal elftal". I '.L internationale spanning geweken. Verzekeringspremie sterk verlaagd. LONDEN, 9 Juni. Met ingang van he den zullen de premies van de verzeke ringen tegen oorlógsrlsicÖ voor reizen van en naar de Middeilandsche Zee en de Oostzee van 12 5 shilling per 100 pond verlaagd worden tot2 .5 shilling. Ook voor andere gebieden worden de premies aanzienlijk verlaagd. DE ERFPACHTSKWESTIE TE AMSTERDAM. AMSTERDAM. 0 Juni. Naar verluidt, fegt de commissie voor het onderzoek In zake de erfpachtsfraude de laatste hand aan het eerste deel van haar rapport. De commissie ls voornemens dit gedeelte in het laatst van de volgende week te doen verschijnen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 'S-GRAVENHAGE. 0 Juni. Hedenmorgen Zijn uitgeloot een premie van f 3 000 op no. 2403 en een prijs van f 100 op no. 11955. WEER HOOG BEZOEK AAN BERLIJN. BERLIJN, 9 Juni. Het gerucht heeft de ronde gedaan, dat pogingen ln het werk zouden worden gesteld, om een officieel bezoek aan Berlijn te organiseeren van den Bulgaarschen premier. Men meent in Duitsche politieke kringen te weten, dat dit bezoek zeer binnenkort zal wor den gebracht. NIEUWE OVEREENKOMST SPANJE- ITALIE? ROME, B Juni. Hoewel men niets weet omtrent de besprekingen van den Spaan- schen minister van binnenlandsche za ken met de Italiaansche leiders, vermoe den de Italiaansche bladen, dat Spanje, dat reeds door het Anti-Kominternver drag ls verbonden aan de as. zich bin nenkort nog nauwer aan Ztallë zal ver binden. VLUCHTELINGEN-WEE HAVANNA, 9 Juni. Te zes uur plaatse lijke tijd is het Fransche schip „Flan- dre" met 96 Dultsch-Joodsche vluchte lingen, die noch in Mexico, noch op Cu ba a*A land konden worden aawL zuar St. Nazaire (Fr.) teruggekeerd. De mees te passagiers waren op het oogenblik van vertrek kalm. DE TERREUR IN PALESTINA. Jeruzalem in het duister. JERUZALEM. 9 Juni. Tengevolge van ontploffingen, die hebben plaats gehad in 8 transformatorstations ls gister avond een groot gedeelte van de stad ln het duister gezet Blijkbaar moet de wandaad worden toegeschreven aan een Joodschen terrorist. Personen zijn niet getroffen. DE SPANNING TE TIENTSIN. J3JANGHAI, 9 Juni. Het door de Ja panners gesteunde Chineesche gemeente bestuur heeft alle ambtenaren en em- plowees van de gemeente, die in de bui- tenlandsche concessie wonen, gelast, deze binnen 48 uur te verlaten. 0« zomsrwarmta veroorzaakt vaak hevige hoofdpijn een Hartje van Mijn hardt doet d*>e Spoedig bednren. 2 at. 10 ct. 12 at. 50 ct. By Apoth. en OrogUten. ONDERWIJZERS EXAMENS. Aan de Rijkskweekschool zijn de eind examens weer in volle gang. Van de eerste groep werd gisteren de uitslag be kend Geslaagd ztjn de dames: M B van den Bogerd. Schoonhoven. S Bron Schoon hoven; G. L. Edelnfan, Boskoop: A. W B Ensing. Schoonhoven: Ch. Kromhout. Boskoop. M. de Kuipér, Schoonhoven. EEN NIEUWE INDUSTRIE. Komt te Schoonhoven. In het plaatsje Forshelm bU Wiesba den had de heer L. Harf een fabriek van half-edelsteenen, die daar werden gene pen en gemonteerd. Aan de fabriek werk ten 120 man en het bedrijf ging voor spoedig. Toen kwamen de Jodenvervol gingen en de heer Harf week uit naar ^ns land. Hij heeft getracht zijn bedrijf over te brengen naar ons land en daarin ls hij thans geslaagd Uit de keuze van eenige steden heeft hij Schoonhoven voorkeur gegeven én binnenkort zullen hier de machines aankomen om het bedrijf, voorloopig op bescheiden voet. te her vatten. De steenen zullen ln Amsterdam worden geslepen en dan naar hier wor den gestuurd om te worden gezet. Ver moedelijk zal deze. voor ons land nieuwe Industrie, in October kunnen beginnen. aLurtlNGSAVOND MIDDENSTANDS CURSUS. Zooals bekend, heeft de Schoonhoven. sche winkeliersvereenlging deze winter een spoedcursus georganiseerd voor het examen Middenstandsdiploma. Algemee- ne handelskennis. Gisteravond werd ln hotel ..Belvédère" een feestavondje ge- gegeven. dat als slultingsavond van deze cursus was te beschouwen. Er heerschte een vroolijke stemming in de zaal. die goeddeels gevuld was met geslaagden. De heer C. de Gruijter, voorzitter van „Schoonhoven Vooruit", heette de aan wezigen hartelijk welkom en gaf een kort overzicht van het ontstaan en het ver. loop van de cursus, die ln de eerste plaats is opgericht ln het belang der zoons of dochters van de leden der winkeliers, vereeniging. Van de 22 cursisten, die de leeraren hadden geadviseerd, examen te doen. zijn 18 geslaagd; dit is in verhouding tot de algemeene uitslagen een zeer gunstig re sultaat. spr. bracht den leeraren, den heeren Faaij en Verkerk (Ammerstol) hartelijk dank voor hun arbeid, waaraan dit succes voor een groot deel te danken is geweest. De heer De Gruijter felici teerde de geslaagden en ried de niét-ge- slaagden aan. in November nogmaals examen te doen. waartoe waarschijnlijk een repetitie-cursus zal worden lngeste d examen te doen. waartoe een repetitie, cursus zal worden ingesteld. (Men zie de advertentie ln dit nummer). Spr. oyerhan digde mej. M. Scheer uit Bergambacht, die de jongste van de cursus was en op het examen het hoogste aantal punten behaalde, een bewijs van waardeering in de vorm van een geschenk. Behalve de geslaagden, die wij reeds ln ons vorig nummer vermeldden, heb ben daarna nog het diploma behaald de heeren: J. W. de BruUn, J. v. Dam, (Vlist): F de Ruljter (Bergambacht); A. v. d. Vliet en J. v. d. Vlist (Polsbroek); J J. A. de Bas. W. de Butter (Ammers tol). M. Deelen (Nleuwpoort). A. v. Dijk, H. G. v. d. Werken (Or.-Ammers), mej. M. Scheer (Bergambacht). Afgewezen 4 candidaten. Namens de cursisten bracht de heer W. v d. Oever dank aan de organisatie, die de cursus instelde, maar inzonderheid aan de leeraren voor hun onderricht. Spr. bood den heer Faay een kistje siga ren en den heer Verkerk als niet.rooker een fruitmand aan. Mej. Scheer presen teerde gebak. Nadat het offlcieele gedeelte was ge. sloten, bleven de aanwezigen nog eenige tijd bijeen. DE LUCHTBESCHERMING. Schoonhoven gaat voort zich te- oefe. nen voor de luchtbescherming. Dinsdag heeft het politiecorps onder leiding van den heer W. Stuive de eerste gasmasker oefening gehouden. Juist met het oog op het warme weer was de oefening op deze dag bepaald, omdat men onder alle om standigheden met gasmaskers moet kun nen werken, ook bij branden. De politie mannen hebben bij deze eerste oefening een rit per fiets -van ongeveer een half uur gemaakt door de stad en om de Hem. Temeer waar het bij deze temperatuur niet direct een aangename taak was, om daar de steile stoep naar de dijk op te fietsen, is het begrijpelijk, dat niet alle agenten bepaald frlsch in de wacht te rugkeerden. Intusschen heeft deze eerste oefening aan haar doel beantwoord Verder is vanmorgen een nieuwe proef met sirenes gehouden, die in geval van luch'gevaar de bevolking zullen moeten alarmeeren. Er werden thans weer twee exemplaren geprobeerd, waarvan de grootste vrij goed voldeed. H'érmee werd een aanzienlijk beter resultaat bereikt dan met de onlangs beproefde sirenes. Aangez'en lptusschen het geluld aan de buitenzijde der gemeente nog maar nauwelijks hoorbaar is. zal in elk geval met één sirene n'et kunnen worden vol staan Mogelijk zal ter aanvulling gebruik worden gemaakt van een treksTene. d>e op een rijwiel kan worden vervoerd/ Een beslissing in deze ls echter nog niet ge nomen. CURSUS BRANDBEVEILIGING. Gisteren is de cursus in brandbeveili ging begonnen, welke voor de Ned. Ver. v Luchtbescherming gegeven wordt door den heer C. H. Kerling. Achtereenvolgens werden versch'llende bluschmlddelen besproken, speciaal ook in verband met het gevaar van brand bommen. Gedurende 3 a 4 weken wordt voort gegaan en op het einde van deze korte cursus zullen een paar demonstraties worden gegeven. De volgende week wordt de cursus voor dames gehouden en wel. evenals deze. ln de U.L O-school. TVVEE VINGERTOPPEN VERLOREN. Baldad.gheid heeft gisteren geleid tot een ernstig ongeval op de Schoonhoven- sche Zilver fabnek H. Hooijkaas. Tegen het middaguur wierp een der arbeiders een doek naar een jeugdige collega, J. van den Berg uit Jaarsveld, die aan de pers werkie. Dy jongen schrok, maakte daarbij een v^lM|de beweging en trap te de pers in. zonder vooraf zijn handen verwijderd te hebben. Het gevolg was. dat hij met de linkerhand onder de pers bekneld geraakte, die hem twee vinger toppen geheel afknelde Men waarschuw de dokter Antielink, die op de fabriek de eerste hulp verleende, waarna de ge troffene naar het Van Iterson ziekenhuis te Oouda is overgebracht voor verdere behandeling. VERKOOPING. Notaris H. C. Kool te Lopik heeft Woensdagochtend ten verzoeke van de erven lam. Verhey alh.er getracht te ver- koopen het woon. en winkelhuis in de Koestraat no. 100. Het pand. dat was in gezet op f 1150. werd verhoogd tot f 1180, doch niet gegund. Het ls inm.ddels uit de hand verkocht. Vreeselijke toestand in een woning op Texel. Vrouw waakt tien dagen bij het lijk van haar man. Bij de badplaats De Koog op Texel woonde sedert eenige jaren het klnder- looze echtpaar Van der V., waarvan be kend was. dat het niet zindelijk was De echtelieden wanen de laatste lijd niet buiten gezien en alleen een bakker kwam er nu en dan aan de deur. Toen hij dezer dagen een verdachte lucht merkte, waarschuwde hij de politie. Bij het daarop volgend onderzoek kwam men tot de lugubere ontdekking, dat de man dood op bed lag. De gemeentelijke ge neesheer constateerde dat V. reeds tien dagen moest zijn overleden. Het lijk ver keerde reeds in verregaande staat van ontbinding. De zonderlinge vrouw had al die tijd op een stoel vlak bij het bed doorge bracht. Zij is thans ondergebracht in een weldadigheidsgesticht. MILITAIR VLIEGTUIG GEVALLEN. Zes dooden. 60 gewonden. Een vliegtuig van het Duitsche Jacht wapen is Woensdagmiddag tijdens een oefenvlucht boven Gelnhausen neerge stort. Het kwam neer op het dak van n huls en vloog ln brand. De drie inzitten den kwamen om het leven. Het vuur laaide hoog op en deelde zich met groote snelheid aan de aangrenzen de huizen mede. zoodat weldra twaalf huizen in lichterlaaie stonden. Drie be woners vonden de dood in de vlammen, twee werden zwaar gewond, terwijl zes tig personen lichte verwondingen oplie pen. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Noordeloos. Uitslag stemming op 7 Ju ni. Lijst 1, Chr. Nat. Actie, 58 stemmen; Lijst 2, SD.AP., 48 stemmen; Lijst 3 Li beralen 207 stemmen; Lijst 4, Anti-Rev. 290 st. Van onwaarde 6 st„ geldige st. 603. Hiermede zijn alle. thans zitting hebbende raadsleden herkozen, n.l.: An ti-Rev.; A. D. Bikker, D. v. d. Ham, J. Vink en H. Kuil. Liberalen; D. Kooijman, W. Slob Gzn. en Adr. v. Muijlwijk. Men vindt deze uitslag ook vermeld op pag. 3 waar echter de liberale lijst is weggevallen. Lexmond. Uitslag stemming op Don derdag 8 Juni. Lijst 1: Staatk. Geref.: J. H. C. Riet veld' 99. T. van Dieren 5, G. Bot 0, P. Versluis 1. J. Hartman 1, C. Burggraaf 0. Totaal 106; 1 zetel. Lijst 2 Algem. Bel J. Scherpenzeel 97. D. J. v. d. Heiden 24. W. van Buuren 4. P. Rietveld 1. B J. Manschot 3. H. J. Brokking 4 Totaal 133; 1 zetel. Lijst 3; Anti-Rev C. Versluis 138. J. A. Bikker 15. H. F. den Hartogh 16. D. Kool 1. C. Bos 2. H. Manschot 1. A F. Hartman 1. A. v. Vliet 7 st. Totaal 181; 1 zetel. Lijst 4 S.D AP J. de Jong Gz. 171. G. J. de Vaal 9. A v. d. Heuvel 1. Joh. de Jong 1. Herm. de Jong D. Chaigneau 0 Totaal 182; 2 zetels. Lijst 5: Jac. de Jong 196 F1 de Heer 19. T. van Dieren 19. C. Vink 7, H Scher penzeel 0. J C van Dijk 5. J van Dieren Tz. Jr. 1. G Scherpenzeel 1. M Schilt 2. Jac. van Dieren Hz. 3. Totaal 253; 2 ze tels. Uitgebracht werden 881 stemmen, waarvan 26 van onwaarde. Gekozen zijn thans de heeren: J. H C. Rietveld. J. Scherpenzeel, C.. Versluis, Jan de Jong Gz. G J. de Vaal, Jac de Jong en F1 de Heer. In de nieuwe raad keeren de hee ren D. J v. d. Heiden en J. A. Bikker niet terug. Berkenwoude. De heer A H Berkouwer heeft wegens vertrek naar elders, bedankt voor de functie van brandweerman bij de Onderlinge Brandverzekering Berken woude en Omstreken. Bergambacht. De ten overstaan van no taris van Pefkl uit Rotterdam hier ge-. houden verkooping van een bouwmans woning met 16 H A land van Joh. V. d. Bas alhier, werd gekocht voor perceelen I—6 J. Kool te Kethel voor f 28.428; en de perceelen 7—10 door O. Ultbeijersche te Waddinxveen. De Zangvereen. „Zangluat" en haar kinderkoor zullen Zaterdagavond ln de muziektent een concert geven. Naar verluidt wofden door de be stuursleden van de muziekvereen. ..Excel sior" voorbereidingen getroffen voor een boottocht naar Rhenen op 2 Augustus a.s. Waterpolo. Bergambacht. De Woensdagavond ge speelde polowedstrijd Bergambacht-Krim pen a d. Lek werd door Bergambacht met 3—2 gewonnen. Ruststand 10. Lekkerkerk. Voetbalprogramma voor Zaterdag. Juniorencompetitie G.V.B.: Gouda BL.F.C. A. Zondag vriendschappelijke Ammerstol II—L.F.C. III. Zondag Nederlaagserie Ammerstol I— L.F.C. I. Het is de eerste wedstrijd van de Ju niorencompetitie, zoodat nog moe.lijk één voorspelling te maken is. Het derde elftal speelt vriendschappe lijk, zoodat daar niets op het spel staat en de uitslag niet van veel belang is. Anders is het met het eerste elftal. Ammerstol heeft nog geen groote neder lagen geleden en daar L.F.C. de laatste tijd een goed sluitend elftal heeft, is het niet onmogelijk dat LJ.C. een overwin ning behaalt. Moercapcfie. Elerveüing Donderdag Aanvoer 17512 eieren. Prijzen: kipeieren f 285—3.85; heneieren f 3.15f 3.25; eendeieren f 2.50—2.75; kalkoeneieren f 3.90f 4. alles per 100 st. Gevolgen van de hitte. Nleuwerkerk ad. IJssel. Bij de vee houders Reijm en Suiker werden enkele koeien door de warmte bevangen. Meer dan 20 koeien waren ln de slooten ge- loopen teneinde verkoeling te zoeken. Twee dieren hebben het te benauwd ge kregen en zijn bezweken. Ook bij de vee houder A. Dijksman, aan de Boezem, wa ren een aantal koeien te water geloo- pen. Aan de 's-Gravenweg moest onge veer 20 pet. van het vee uitode slooten worden getrokken. W De heer Van Santen zodode motor- pomp aanslaan op de tuin va^ den heer v. Hart aan de Kralingschewfeg. Door 't terugslaan van de handle liep van S. een gebroken pols op. Het bestuur van de Esse-Gans en Biaardorppoider heeft aanbesteed het bouwen van een machinistenwoning. Laagsche inschrijver was de heer W. van Vianem voor f 4981. De heer M. den Hollander is geko- -/ik- bestuwM ia Zum-,BQita>i»!te WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen vw* 9 Juni. Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt, overwegend droog, weinig verandering in tempera tuur; zwakke tot matige N. tot W. wind Waterstand: Schoonhoven hg. water 10.50 uur, 137 4», Keulen stand 4 M., val 2 58 M Maastricht *>8 Juni) 40 89 M was 0.09 U, Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg nedenmlddag 12 uur ln de schaduw; 63 graden Fahrenheit. Laatste kwartier Vrijdag 9 Juni. Wielrijders, licht op! 0 Juni 21 46 uur. Vereeniging van Veehandelaren. De heer Den Hollander werd tevens benoemd tot plaatsvervangend hoofdbestuurslid. B. Leendortse. Schelluinen. In de stichting „Zon en Schild' te Amersfoort ls op 78-jarige leeftijd overleden de heer B. Leendertse, d.e hier meer dan 40 Jaar leider der Herv. Zondagsschool geweest is. Ook was de overledene de laatste jaren president, kerkvoogd en bestuurslid van Het Groeno Kruis. Een speldjesverkoop tijdens een con cert aan het Plnkeveer heeft voor de ka» van de muziekvereeniging D.O.K. f 45.50 opgebracht. Diefstal? Sliedrecht. N. deed aangifte, dat onbe voegden zich toegang hadden verschaft tot zijn patat frites wagen, waardoor hem f 5 schade was berokkend. De po litie stelt een onderzoek in. Radio-ongerieflijkheden. Sliedrecht. Verschillende klachten be reikten de politie over het te luid af stemmen van radio-toestellen, zoodat om wonenden hiervan hinder ondervinden. Vooral nu deuren en ramen openstaan ln verband met de warmte, moet men be denken dat radio ontvangtoestellen zoa dienen te worden afgesteld dat buren hiervan geen hinder kunnen ondervinden. Niemand stelt belang in de radiomuztek van zijn buurman en Indien ieder zijn toestel zoo zou afstemmen dat het ge luid op eenige afstand hoorbaar was. zo« het met ieders rust gedaan zijn. Zevenhuizen. Over 1938 ls aan de af- deeling Zevenhulzen-MoercapeJle van di bouw door de gemeente f 21 99 subsidie verleend tot bestrijding van de mu* schenplaag Eierenvelling Zevenhuizen. TotaA 30286 stuks, prijs per 100 f 3—3 30. Een deneieren 609. prijs f 2 552 75. kalkoen eieren 5 50. Jonge hanen 40 ct., konij nen 20—50 ct., eenden 35—40 ct. Correspondentie Een molenliefhebber te Arkel: WIJ kun nen geen stukken van inzenders, die hun naam en adres verzwijgen plaatsen De naam kan onder het stuk worden weg gelaten, maar moet ons worden opge» geven. U A STAATSBIJDRAGEN. De staatsbijdragen aan de kerk zijn in Beieivn van 41 mlllloen mark tofc 740 000 mark teruggebracht. Deze sterks vermindering brengt de kerkelijke U" nancierlng ernstig in moeilijkheden. PRIESTERS GEVANGEN. In Polen werden 500 oekrètf1*6*1® priesters ln hechtenis genomen. SLOWAKIJE. De Slowaaksche regeering heeft In all® scholen van het land crucifixen laten aanbrengen. Het godsdienstonderwijs ia tot verplicht leervak verklaard. De sol? daten moeten Zor*iags naar de kerk; i ook de Hlinkagarda trekt in gesloten formatie ter kerk. De winkelsluitinga-» verordening is voor de Zondag aanzie»^ lijk verscherpt. UITGEBANNEN. De Duitsch Evangelische predikanj Muller te Blumenau in Brazilië werd! verbannen, omdat hij weigerde de pre-i diking in zijn kerk in plaats van in de puiLuf-he txsd. ic de te. 3 TWEEDE BLAD. ïiEUWEBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, óchoonhorensebe Courant VRIJDAG 9 JUNI 191* NEDERLAND EN BELGIE. NAUWE SAMENWERKING. MAAR GEEN MILITAIR BONDGENOOTSCHAP. Pierlot, de Belgische premier, heeft bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken een beschouwing gewijd aan de politieke betrekkingen tus schen Nederland en Belgie. Hij sprak daarbij de wensch uit, dat Van alle gelegenheden tot toenadering tusschen Nederland en België gebruik gemaakt zal worden en dat de beide zusternaties steeds meer met eikander zul len samenwerken voor de vrede: zoowel op economisch terrein als op het gebied van de cultureele betrekkingen, alsook ln de verdediging van de beginselen van recht en moraal, waaraan beide landen zoo innig verknocht zijn, dat zij er nim mer in zouden berusten, dat deze begin selen niet meer den grondslag van de in ternationale betrekkingen zouden vormen. Wat het militaire bondgenootschap be treft, zei Pierlot, dat men. om een der gelijk bondgenootschap te sluiten, met zijn tweeën moet zijn en hij herinnerde aan de verklaringen, die de heer Patijn ln Februari heeft afgelegd. Het standpunt van de regeering van Nederland is een verstandig standpunt, aklus Pierlot. Zy laat zich door dezelfde bezorgdheid leiden als die, welke ons vervult. Belgie en Nederland zien niet 't nut van een dergelijk bondgenootschap. En wat den doortocht over ons grond gebied van hulp biedende troepen be treft: laten we er voor waken, onze ver langens als een realiteit op ,te vatten en ons door willekeurige veronderstellingen te laten meesleepen op een weg, waar wij slechts risico's zouden kunnen verwach ten. zonder dat eenig nut, voor ons of voor onzen nabuurstaat, daar tegenover zou staan." DE VERVANGING VAN DE GRENS WACHT. Bijna 10.004 man reeds met verlof. De minister van defensie doet in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het onder de wapenen blijven en in werkelijke ^dienst houden van dienstplichtigen, eenige mededee- Ungen over de vervanging. Doordat nog talrijke verzoeken ln on derzoek zijn bij de voor 't uitbrengen van advies in aanmerking komende burger autoriteiten, en er bovendien nog dage lijks verzoeken binnenkomen, kan bij be nadering niet worden opgegeven hoe groot het aantal van hen is. die werkelijk voor vervanging in aanmerking komen. Wel kan worden gezegd, dat het aantal bin nengekomen verzoeken ver over de 20 000 bedraagt; vele verzoeken bevatten echter geen afdoende reden om het gevraagde verlof te verleenen. Als werklooze dienstplichtigen, die voor Oproeping in aanmerking komen, stonden op 1 Juni bij het vervangingsbureau In geschreven pl.m. 19000 dienstplichtigen, doch velen hunner kunnen niet meer als werkloos worden beschouwd. Ter vervanging van dienstplichtigen hebben zich tot 1 Juni vrijwillig aange meld pl.m. 2750 dienstplichtigen. Thans zijn pl.m. 2580 buitengewoon opgeroepen dienstplichtigen vervangen, doch reeds tegen de 10.000 personen zijn met verlof naar huis. ONZE LEVENSSTANDAARD ONHOUD BAAR Zwaardere offers noodzakelijk. In het jaarverslag der Nederlandsche Bank verklaart de president, mr. L. J. A. Trip: Het is niet verantwoord, het Neder landsche bedrijfsleven te bezwaren met nieuwe belastingen, die fiscaal en econo misch tot bedenkelijke gevolgen zullen leiden. Niettemin maken de budgetaire vooruitzichten van rijk en gemeenten dergelijke maatregelen dringend nood zakelijk. Het Nederlandsche volk zal zich ln het bijzonder voor het behoud van zijn vrijheid en onafhankelijkheid aan zienlijk zwaardere offers moeten ge troosten dan waartoe het tot nu toe be reid bleek. Het zal zijn huidige levens standaard niet kunnen handhaven. Samenwerking tot verlag.ng van pu blieke uitgaven, productiekosten en kos. ten van levensonderhoud zijn onvermij delijk, aldus mr. Trip. ONZE UITVOER STIJGT. Gunstige cijfers over Mei. Uit mededeehngen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat de waarde van de Nederlandsche invoer (zon der goud en zilver) in Mei bedroeg f 124 (Apr. f 122, v.j. f 110) millioen. De uit voer (eveneens zonder goud en zilver) had in Mei een waarde van f 91 (April f 82, v.j. f 83) millioen. In de eerste 5 maanden werd voor f 422 (v. j. f 418) milhóên geexporteerd en voor f 586 (v.j. f 582) millioen ingevoerd. MEER NEDERLANDERS NAAR ZUID-AFRIKA? Wijziging der Treemdelin- genwet. Bij het Huis van Afgevaardigden te Kaapstad is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de vreemdelingenwet van 1937, dat beoogt het voor buiten landsche handswerksiieden, die zich in Zuid-Amenka wenschen te vestigen, ge makkelijker te maken in het gebied der Unie te worden toegelaten. Het gaat voornamelijk om vergemakkelijking der vestiging uit Nederland. VERLAGING LEERLINGENSCHAAL? Schaal van 36 voorgesteld. Het chr. dem. Tweede Kamerlid, de heer H. van Houten, heeft een wetsont werp ingediend, strekkende tot verlaging van de leerlingenschaal bij het lager on derwijs. De voorsteller meent, dat een eind moet worden gemaakt aan het euvel der te groote klassen en aan de toestand, dat meer dan 4400 noodzakelijke leer krachten onder de naam kweekellng met akte het werk van 'n onderwijzer te ver richten en de verantwoordelijkheid van een onderwijzer te dragen, zonder noch- thans diens rechtspositie te bezitten en zijn salaris te ontvangen. Hij is van oor deel dat het paedagogisch belang der scholen en de sociale gerechtigheid een hoogere uitgave van ongeveer f 6 millioen rechtvaardigen.' Ook vordert het belang van het onderwijs, dat jaarlijks een be hoorlijk kwantum frlsch bloed aan het corps der leerkrachten wordt toegevoegd, hetgeen gedurende de laatste 5 a 6 jaar nagenoeg niet het geval is gewest. De voorsteller vraagt aan elke school voor gewoon lager onderwijs een onder wijzer per 36 leerlingen en aan scholen voor uitgebreid lager onderwijs voor el ke-28 leerlingen, een onderwijzer. Minister werkt niet mee. Het rapport voor de inzake Osa. Het rapport van de commissie van onderzoek naar de zaak Oss, dat weldra zal verschijnen zal, volgens het Hbid, een overzicht bevatten van hetgeen tot nog toe aan de commissie gebleken is op grond van de stukken van het Ambtena* rengerecht, van de Centrale Raad van Beroep en van de getuigenverklaring. Door gebrek aan medewerking van den minister van Justitie zou de commis sie over de feiten zelve met voldoende kunnen oordeelen. De commissie zou als conclusie uitspreken dat, uit hetgeen reeds gebleken is. er aanleiding is voor een nader onderzoek. Het rapport zou vermoedelijk voor de sluiterij van het zittingsjaar bij de Twee de kamer ingediend worden. DE GEMEENTERAADS. VERKIEZINGEN. Hel- en Boeicop. De uitslag van de Woensdag gehouden stemming voor de gemeenteraad was als volgt: Lijst 1. Al gemeen Belang 150 (144); Lijst 2 Anti- Rev. 182 (166). Totaal aantal uitge brachte stemmen 332, van onwaarde 7. De kiesdeeler is 47 3/7. Als raadsleden zijn aldus gekozen: J. de Heer (aftr); G. de With Dz. (aftr), B Bikker (aftr.) en J. de Jong (aftr.), van de Anti-Rev. Partij. D. J. Brouwer (aftr.), A. C. den Hartog (aftr A. de With (aftr In de samenstelling van de raad kwam aldus geen veranderuig. Noordeloos. Uitslag stemming op 7 Ju ni. Lijst 1, Chr. Nat. Actie, 58 stemmen; Lijst 2. S.D.A.P., 48 st.; Lijst 4. Anti Rev. 290 st. Van onwaarde 6 st., geldige st. 603. Hiermede zijn alle. thans zitting hebbende raadsleden herkozen, n.l.; An ti-Rev.: A. D. Bikker, D. v. d. Ham, J. Vink en H. Kuil. Liberalen: D Kooijman, W. Slob Gzn. en Adr. 0? Muijlwijk. Bleskensgraaf. Tot spuiter der aard appelvelden tegen de coloradokever is be noemd de heer C. Muilwijk. Hoornaar. De heer H. B. op de Groene weg vermiste dezer dagen jonge hennen. Thans zijn de dieven ontdekt; het ble ken eenige kraaien te zijn. Getracht zal worden, ze te schieten. Het vertrek van „De Arend", den eersten trein van Amsterdam naar Haarlem in 1839, zooals het in scène gezet werd op een terrein in Hoofddorp voor de film, welke ter gelegenheid van het eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen vervaar digd wordt. DE VERBETERING VAN DE LOP1KER VOORDIJK. Het werk opgedragen. Lopik. Burg. en Weth. hebben de uit voering van het bocl^tenplan, dat de ver betering van elf bochten in de Lopiker- Voordijk inhoudt, opgedragen aan de laagste inschrijf ster van de aanbeste ding, de N V. Koning's Wegenbouw te Oss. Zooals bekend, zijn de elf bochten van het plan gelegen in het tertiair ge deelte van de Loplker Voordijk, dat is dus tusschen Lopik en IJsselstein. Bovendien bevat het plan het maken van ongeveer 3 K.M. beschoeiing. De aanneemsom be draagt f 34.978. VERTRAGING IN WEGAANLEG. Schelluinen. Het polderbestuur van „De Banne van Gorkum en Kwakernaat", dat in verband metde aanleg van rijkswegen zijn beide standaardwatermolens wil ver vangen door eën gebouw met mechani sche bemaling en daartoe een groote bij drage van het Rijk verlangt, vindt bij de staatniet de bereidwillighe.d, waarop ge hoopt werd. Het gevolg daarvan is, dat de polder nog niet medewerkt, om te komen tot de aanleg van gedeelten van rijkswegen in genoemde polder. We heb- nog 15 tusschen Schelluinen en de nieu- en u zult 's morgens uit bed springen» gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeièn. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ia. ver teert uw v. edsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER S LEVER-PIL- LETJES nemen om deze liter lever-gal vr|j ta doen vloeien en u zult u een geheel ander menach voelen. Onachadeldk. plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Curter's i.ever-PUletjes b(j apotheker» en drogisten, i. UvTö. we Llngebrug. Hoewel de i dit werk reeds lang bekend is, begint men niet met dé werkzaamheden. De oor- zaaht hiervan moet bij het polderbestuur liggen.» Bewoners van den Haarweg en eige naars van grond in die omgeving "hebben zich tot een comité Vereemgd, dat ge- heele afsluiting van' den Mollenburg. schen Weg, die door het nog aan te leg gen deel van rijksweg no. 15 gekruist wordt, tracht te voorkomen. Men zou al "hen op het oog het gedeelte van rijksweg tevreden zijn met ;€en. overgang voor voetgangers. TWEE GESTOLEN AFGODS BEELDJES door FRANCK L. PACKARD. ti „Wij kwamen met veel moeite aan de t>laats waar men het vuur van het schip •tookt," vervolgde Chen-su zijn verhaal. ,.Deze plaats was verlaten. Vandaar kwamen we aan het dek op het oogen blik dat gij de ladder naar het bovenste dek opklomt met het blanke meisje. Ik volgde u en zag u het meisje in de boot plaatsen. De anderen waren direct naar de hut geloopen waar de.doode man lag. Maar de doode man had het in de hemel gemaakte beeldje niet meer. Daarom brachten we Uwe hoogheid hier. opdat de kaarsvlam niet zou dooven in den wind. Konden wij zoo n voornaam iemand tn het duister fouilleeren?" „Even goed, als Je nagaat, wat je er tan gehad hebt!" riep Bob Kingsley kortaf uit. „Zelfs Won Fu zal je vertel len, dat het een fiasco is!" De tweede Chinees had opgehouden Ihët zoeken. In zijn hand hield hij twee revolvers die van Bob Kingsley en die van Vema Lyle. die Bob Kingsley in den zak gestoken had. De twee Oosterlingen spraken even met elkaar, toen nam Chen-su weer het woord. „Er zijn slechts drie personen, die het in den hemel gemaakte beeldje kunnen hebben." zei hij zachtjes. „De man, die dood ls. had het aan de deur van de hut, toen Won Fu hem stak. Hij heeft het nu niet. Tot ons onuitsprekelijk leed. meisje het hebben. Ik vraag Uwe Hoog heid niet, of dit zoo is. omdat de teedere hartstocht, die alleen het hart kon aan zetten tot de verheven toewijding, waar mijn onwaardige oogen getuige vp.n mochten zijn. de lippen te gemakkelijk tot liegen zou aanzetten. Ik vraag het niet, omdat ik een reden te meer heb omdat ik weet, dat het zoo zijn moet. Zij alleen was bij den man, toen uwe edele, hemelsche voeten den schandelijk vluch tenden Won Fu achtervolgden. Toen was de man ook nog niet dood. Verbindt men de wonden of wascht men het gezicht van een doode met verfrisschend water? De man was een blanke. Aan w:e an ders dan aan het meisje, daar hij het u niet gaf. kan hij het in de hemel ge maakte beeldje gegeven hebben? Zelfs voor het slecht onderrichte verstand van hem, die spreekt, wordt de zaak duide lijk. zoo groot is haar eenvoud. Daarom is het te hopen, dat zij veilig de kuslt bereikt opdat haar leven verlengd worde, totdat wij de kust ook bereiki, hebben. Het is te verwachten, dat zij nu zelfs meer weet dan gij, dus iaat het hart Uwer Ongeëvenaarde Excellentie niet zwaar wegen, want ofschoon gij het meisje van uw hart niet weer zult zien met uw pijnlijk aangedane oogen, wij zullen haar zenden, om zich vlug bij u te vofgen in de hoven van de Hooge Go den. Of misschien zult gij haar daar reeds vinden, gretig op u wach'md, mocht het nu snel naderend oogmblik, dat het schip u ter ruste zal voeren in de diepe wateren, eenigszins langer lit- blijven, dan de hoopvolst gestemde zcu veronderstellen." Bob Kingsley's gezicht was plotseling bleek en grauw geworden. Even tevoren had het niet zooveel te beteejeenen ge had. Nu beteekende het heel veel. Vema "c*, nu niet. tot ons onuitspreKenjit ieea- nau. «u oeieeitenue net neei yeet. vema. wezen hej>t_u het niet, Danroi^oet,hei»Ju;le mooihdaSuas zsuinent Deze akelige gele duivel met zijn zachte stem zijn l.eve minzaamheid, zijn on- menscheiljken spoti „O Ja, laat ik daaraan denken," zei Chen.su even later. „Er is nog niemand wezen zeggen, dat de boot klaar i?/ Mis schien is het veel moeilijker dan we ver wachtten en wordt zelfs de onbelangrijke hulp van Won Fu en mij niet versmaad. Wij gaan dan, Uwe Hoogheid maar uw geliefde komt!" Bij het openen van de deur waaide de tocht de kaars uit. Behalve Bob Kingsley die op den grond lag. was er niemand meer in de hut. Bet Baalu Kif. Het zweet 11# Bob Kingsley van het voorhoofd, terwijl hij worstelde met de touwen waarmee ze hem gebonden had den. Het was waar, dat zijn handen van voren waren vastgebonden en niet op den rug. Op dat feit te optimistisch, zooals nu bleek! - had hij gerekend. HU was er in geslaagd ,een zittende houding aan te nemen en hij had gehoopt, de touwen om zijn enkels met zijn vingers te bereiken. Maar de/hineezen hadden hun werk te handig gedaan. Hij was heel stevig en heel pijnlijk gebonden. ZUn armen waren flink vastgebonden vanaf de ellebogen tot de polsen: zijn beenen waren eveneens juist onder de knie vastgebonden tot aan den enkel. HU kon de knoopen aan de enkels met be reiken zelfs niet met de toppen van zijn vingers, hoe hij ook probeerde en wrong! HU kreunde in uiterste zielesmart. Het zou beter zijn nu, veel beter, dat Vema de kust niet bereikte de riffen en de zee zouden barmhartiger zijn, de dood daar oneindig minder angstwekkend dan, ipdien af ooit .m-hUK-h»Si:a-tól,-öa. dood door deze helsche bende. Maar ze mochten haar niet krijgen! Hoe lang was het geleden, dat de twee Chineezen de hut verlieten? Een minuut? Werd ds boot nu te water gelaten? God; kon hij niets doen niets? Als hij los kon ko men, waren er wapens genoeg op het dek die revolver in kapitein Karler's hand! Hij trok aan de touwen, wrong er aan, totdat het ruwe vezel door zijn dunne kleeding heen het vleesch er ouder schramde en verscheurde en zijn mou wen met bloed bevlekte. Zij gaven niet mee. Hij was een oogenblik als iemand, die gek geworden is. Hij verbruikte al zijn krachten. Hij wierp zich her en der over den grond .aan de touwen rukker.d tot Zijn spieren kraakten, tot het scheen, dat hij zijn armen uit hun oksels zou trek ken. Toen lag hij uitgeput, hijgend en naar adem snakkend, een oogenblik stil. Er kwamen beelden voor zijn geest beelden die hem hardop deden kreunen in zijn smart en zijn machteloosheid. Vernis boot! Daar was ze veilig over de riffen heen! Nu landde ze. Nu was de boot der Chineezen er ook over heen en landden zij op hun beurt. Er was nie mand om Vema te waarschuwen, haar te beschermen. Carter wist er niets van, en in ieder geval was Carter ernstig ge wond. Er was niemand slechts een dolle, door paniek bevangen troep in landers. Het zou den Chineezen zeer ge makkelijk vallen, hun plan uit te voeren, terwijl zij daar in de duisternis en ver warring aan de kust stond. Hoe zou men zelfs kunnen weten, wie het gedaan had? Een eentonig refrein, een vreeselijk re frein klonk in zijn ooren. Er was geen tijder was geen tijder was geen tijdGeert «teen tiid! mi Us daa hulpeloos, terwijl een leven op het spel stond haar leven. Het was geen over drijving. Ze hadden het gezegd, Verna wist te veel, tenminste, dat dacnten ze. Ze zouden inderdaad het tweede witte beeldje in haar bezit vinden. Een leven, zij het van man. vrouw of kind, betee- kent niets voor hen. Dat hadden ze reeds te goed bewezen. Die gedachte Joeg hem schrik en ontzetting aan. Er moest iets aan te doen zijn dat moest. Hij luisterde. Raar. dat hij luisterde naar het scheen, veel aandachtiger, dan hij ooit geluisterd had! Was dat het ge. luid van krakende touwen? De takels van de davits terwijl de boot werd neergelaten? Hij beet bleek op de lippen. Werd hij krankzinnig? Hoe zou hij een dergeiijken klank kunnen hooreh boven het. geluid van de zee. die op de riffen sloeg, het kraken en kreunen van het schip zelf en het akelige gehuil van den wind? De boot, die naar beneden gelaten werd! Het was veel waarschijnlijker, dat zij al naar beneden gelaten was dat zij reeds weg was. Weg! Weer overviel hem een gevoel van waanzin weer rolde hij over de vloer, kronkelend, met armen en beenen draai end. met krankzinnige kracht vechtend om de touwen los te krijgen. Toen, plot seling. in die worsteling, terwijl hij steeds verder rolcfe, raakten zijn handen ieta aan. dat op den vloer lag. Werktuigelijk sloten de toppen van zijn vingers er zich omheen Het was hard. eigenaardig ruw, bijna scherp. Een oogenblik was zijn geest verward, toen ging hij met een zachten juichkreet na veel inspanning weer rechtop zitten. Het was een van de stukken, die van kapitein Karler's lesse naar waren gevallen één van de groo- tere stukken bijna het halve bord. (Wordt vervolgd*

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 2