I SCH00NH0VEN5CHE COURANT I ihxlpii: WEBKOOP I Bahlmann Het drama te Koedijk. Ernstige toestand in Tientsin. 600 300 POGINGEN TOT TASTEN. stand Het oordeel der in lijst/ Japonnen erfpachts-commissie: - mtuilcls - - cMiiMtns en iafionMn! ZESTIEN BLADZIJDEN. M JUNI W» verantwoor- Als gevolg NI1R1K 2 van NI Rli; 8 Uitsluitend ons bekend beter genre Die en K. naar en M. Hooi- verdachte ment te P. v. d. re, een Dan komen: aan het wnórd. De heer Gulden ongeschikt voor raadslidmaatschap. Handelingen van den heer Matthijsen ontoelaatbaar. Wij maken IJ bijzonder attent op onse enorme keuze in zwart en blauw tot de grootste maten A. Bizimir B. Sch.ijgrond B. C. In't Old C. A.Wud«ca «ferrigje, d. van ernaak. Hen- ILddelkoop en A. w. voor Schoonhoven maanden IJS; Met verzekering Gulden bij verlies van een oog. nu eens nburg en gezin Muilwijk, naar >1, 25 jaar en M. olwijk 28 jaar en je Gouda). rswijk, 22 jaar te Besten 22 jaar. aar te Gouda ea tl. m Eisch: levenslange gevangenisstraf L, z. ran we- in en SSEL. Juni. 1. van G. Spooc- nan. ong, 31 j„ te Er« 7 J. denen, 66 j. GOUDA ue „ljui blokkade-confllct de beste troe- len en B. Camme- n en A. A. v. Eijk. der Oest, 76 jaar. hebben geleld tot bevoorrechting van den heer C. Elderenbos, waardoor het belang der gemeente niet is gediend. De missle achtte deze handelingen voor een raadslid niet toelaatbaar. Ten aanzien van de dienst der publieke ek, 59J. M. de Hoop. ohanna Maria, d. T. A. Boeyen. iwijk en A. Vonk, k (won. te Gies- B Vonk, J- Leerdam), 38 1» Londen kan niet toegeven Tokio wil niet. C. Juni. van G. Vink en sbert Adriaan, z. nk. Aagje Ja- burg en 8. Mar- van Meeteren en i Cornelia, d. van oorlander. uilwijk (won. te M. Muilwijk, 31 j. I, 67 j., echtgen. 75 J., echtg. van ilwljk, 84 j., we- Levenloos en H. M. de i J. C. I. 33 J. de onafhankelijkheid der naties erkennen. In ae staaixunae moet men nog mul der, oan bij het luisteren naar een pro pagandist, de wooiden opnemen, zooals ze gezegd worden. Het is natuurlijk mo- gehjK, oat Engeiand werkelijk inziet, dat, om een einde te maken aan de alles be lemmerende spanning, overleg en eenig toegeven een goed middel kan zijn, maar deze dat laar en Versluis, jaar enbergen fen Clemens en is en N. A. Glas- HKKIB I r Complets —is, z. van en. EIU»- j. w. Brou- Reeuwijk en Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 - pgj. p06t 150 i 15 cents meer. Hoofdgetuige en voor het hekje. Juni, van J. A. nd. Willempje W. C. Ooms. 30 jaUr en Koppend, De deskundigen aan hei. woord. ide deskundigen artina, d. van Q. - Annigje Bertha enbreg en A_den niet met de waardigheid van een reldmacht als Engeland en, evenals ‘Europa, wordt het Britaehe rijk thans ge dwongen tot verzet. Woensdag heeft het kabinet te Londen beraadslaagd over Tientsin. Officieel wordt er het zwijgen toe gedaan over hetgeen men van plan is. Ais afw?er te- De Amsterdamsche raadscommissie, on der voorzitterschap van den heer Walrave Boissevain, op 11 Januari benoemd voor het instellen van een onderzoek omtrent de geuite beschuldigingen tegen den Atn- sterdamschen wethouder S. R. de Miranda en de gemeenteraadsleden J. W. Matthij sen en Z. D. J. W. Gulden, en omtrent al les wat met de uitgifte van gemeentelij ke erfpachtsgronden in de ruimste zin verband houdt, heeft Donderdagavond haar rapport gepubliceerd. Het beslaat to taal 107 bladzijden van het Gemeente blad. Naar aanleiding van een diepgaand on derzoek naar tal van gevallen, die bij de Commissie werden aangebracht, komt zij ten aanzien van de drie hierboven ge noemde personen en de gemeentelijke dienst van publieke werken tot eenige al- gemeene conclusies. Deze komen In hoofd zaak op het volgende neer: Voor de staan, dat den wethouder ernstige be- Verdachte vertelt opnieuw, dat het lefdsfouten moeten worden aangerekend meisje en hij tot de conclusie waren ge en dat de wethouder in verschillende ge vallen ernstig in verzuim is gebleven. Zijn persoonlijk Washington wacht af. De Amerikaansche staatssecretaris voor bultenlandsche zaken, Cordel Huil, heeft gisteren tijdens een persconferentie ver klaard, dat tusschen Washington, Lon den, Parijs en Tokio van gedachten wordt gewisseld over de toestand te Tientsin, doch dat hij niets kon zeggen omtrent een mogelijke gezamenlijke actie door Engeland, Frankrijk en de Vereenlgde Staten. van Wijngaarden, T Teekens, 24 j. ■n w. E. Leetlang. 36 J, en M. P. van Adr. Heu- m. Hendrika, E. van Wijngaar. Louise Theodora J. A_ Vendrig en Verdachte ontkent met klem. President: En vlak voor «het onge luk zou u haar gezegd hebben: „Op 2 ibout, 26 jaar en P. Lente, 32 26 jaar. liet, 72 jaar, ge- j. G. Boele, 19 Korte. An th o- jaar, gehuwd met cessie zou Engeland economische sanc- lie-maatreglen tegen Japan overwegen. Een Britsche stap te Washington, met het doel, gemeenschappelijk strafmaat regelen tegen Japan te nemen, wordt op het oogenblik te Londen niet veelbelo vend geacht. Er blijft derhalve niets an ders over, dan een zelfstandige actie van Engeland, wellicht gesteund door Frank rijk, tegen Japan. Het Britsche departe- van handel zou opdracht hebben ontvangen om een reeks maatregelen uit te werken om de Britsche invoer in Ja pan te belemmeren en Japansche sche pen te beletten, gebruik te maken van Britsche havens. De definitieve beslis sing hierover zal dan door Engeland eerst genomen worden, wanneer de bedoelin gen van Tokio vast komen te staan. Opnieuw wordt Marla D. aan een ver hoor onderworpen. Zij handhaaft haar Commissie Is komen vast te verklaringen. Verdachte WJD*° M «an m» n« jaaboamo, NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT J Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. I vallen, zonder dat hij, naar door hemzelf is verklaard, wist, dat er bij de bevoor rechting van de bouwers, die bij die ge vallen betrokken waren. Dit was niet be- Volgens de „Daily Mail” zal Engeland vordelijk voor de goede gang van zaken in ieder blokkdde-confllct de beste troe- het'grondbedrijf. Het is de commissie ven hebben. Het geïndustrialiseerde Ja>- Aiet gebleken, dat overwegingen pan kan zich geen bedreiging van zijn hulpbronnen, waarvan dé-, oorlog met China het uiterste vergt, veroorlooyen. Een overvloed van modellen in gebloemd en effen zijde brengen wij in I J Ernstige fouten en verzui men wan Wethouder De Miranda. LONDEN ZET DOOR. Engeland’s belangen en prestige in Oost-Azië worden thans door Japan op scherpe wijze aangevallen door de blok kade van de Britsche concessie te Tien tsin. Of dit slechts een plaatselijk inci dent W, of het begin van een algemeene actie van Japan, ter. beslaglegging op de bultenlandsche nederzettingen in China, staat nog niet vast. Winneer Engeland zijn rechten Tientsin zou prijsgeven, zou het lot van de nederzettingen in de andere ver- dragshavens, ook Sjanghai, beslist zijn. Het gaat, volgens de Japansche be richten, te Tientsin speciaal tegen Enge land. Het blokkeeren van de Fransche concessie was slechts een onvermijdelij ke bijkomstigheid, daar deze er vlak aan grenst. Het lijdt haast geen twijfel, dat, zou Engeland bukken voor de Japansche druk, de Fransche, Amerikaansche en andere nederzettingen, welke nog in Chi na bestaan, aan den Japanschen over weldiger in handen zouden vallen. De Britsche, Amërikaansche en de andere bultenlandsche belangen zouden dan volkomen afhangen van hetgeen Tokio/ niet aan, toe aan het buitenland zou willen afstaan van dé Chineesche markten en dit zou, naar men begrijpen zal, niet heel groot zijn. G. C. Verwoerd Teunis, Blankei n en van De Duitsche minister van propaganda, Góbbels, heeft ip een rede te Berlijn ge zegd, dat als er in de 17e eeuw een flin ke man in Duitschland was geweest, Dultschland nu over de wereld zou re- geeren en dat dit land daartoe is aange wezen. Oordeelend naar hetgeen Duitsch land doet in de landen, waarover het reeds regeert, mogen wij dankbaar zijn, dat er in de 17e eeuw geen Hitler in Duitschland is geweest. De reclame, die de minister van propaganda voor zijn land maakt is niet altijd even gelukkig en toen hij, na het bovenaangehaalde, er op het volgen, dat Duitschland nu in enkele jaren moet in halen wat het sedert eeuwen verzuimd heeft, kon men daaruit niets anders op maken, dan dat het Derde Rijk er naar streeft over de wereld te heerschen. In- tusschen begrijpt men ook wel, dat een betoog van een propagandist niet letter lijk opgenomen moet worden. AU een partij propagandist uitroept: onze partij zal u een hemel op aarde brengen en u zult geen belasting meer te betalen heb ben, dan begrijpt een goed verstaander daaruit, dat het beteekent: wij zullen haar belastingverlaging streven. Zoo moet men de woorden van den minister van reclame aldus uitleggen: Duitschland wil als groote mogendheid een graantje mee pikken. De wensch Is niet onbillijk en de an dere landen, die de heer Göbbels „de be- zittenden” noemde, beginnen meer en meer te toonen, dat zij er wel ooren naar hebben. Misschien zouden zij zich nog gewilliger toonen als Duitschland en Ita lië zich wat behoorlijker gedroegen en niet schreeuwden, dreigden, scholden, op tafel sloegen en hun sabels lieten klet teren. Engeland, noch Frankrijk beoogen een witten oorlog, waarover Mussolini heeft gesproken en evenmin een omsin geling, waarover de Duitsche staatslieden voortdurend daveren. Wanneer de demo cratieën eenige zekerheid hebbep, dat de as-mogendheden geen vegere veroverin gen in de zin hebben en niet van plan zijn met geweld te nemen, wat zij begee- re.n, dan zal hun handel geen enkele be lemmering in de weg worden gelegd. Chamberlain en Halifax, de eerste mi nister en die van bultenlandsche zaken, hebben in de laatste dagen niet onduide lijk te verstaan gegeven, dat zij bereid zijn het geheele vraagstuk Van de „le- vensruimte” der as-mogendheden onder de oogen te zien, mits deze mogendheden De ouders van Maria D. verhoord. De vader van Maria D. komt dan eeni ge verklaringen afleggen over de verhou ding van zijn dochter tot den journalist K. Als K. gescheiden is, gaan ze trou wen. Getuige wil in een gesloten zitting iets over de trouwplannen vertellen, doW daar voelt de president niets voor. Ook de moeder blijkt op de hoogte van de trouwplannen van Maria met de» Journalist-technicus K. Maria D. wordt weer voorgeroepen en de president verwijt haar, dat zij Dins dag niet ronduit gezegd heeft, dat zij trouwplannen met K. heeft. Ook K. moet voor het heitje komen, Eerst draait hij er om heen, daiï geeft hij toe, dat er trouwplannen^ zijn, mits moeilijkheden uit de weg zijn geruimd en Mhria een radicaal andere levenswijze volgt. lini. ssen, oud 24 jaar 24 jaar. oud 37 jff— ,r. A. Versl jgerd, oud 21 j j uit Opsterland it Haastrecht in kendorp in A 2; Rotterdam in D la in H 157a; H. in H 71; H. Mo- M. vau Rossum C. A. de Vos uit d. Wolf uit Gou- ij uit Boskoop in Met is ook mogelijk dat Brittanmë troef uitspeelt tegenover Rusland, zich nog maar steeds niet wil voegen bij de staten, die zich tegenover de twee to talitaire landen stellen. Een lonk je van Engeland naar Duitschland kan wellicht Rusland over zijn laatste aarzelingen heenbrengen, kan Engeland gedacht heb ben. Laat ons echter aannemen, dat Brit- tannië met de betoonde minzaamheid geen ander doel heeft dan het zegt en dat het met Duitschland en Italië tot een vriendschappelijke regeling wil komen. Duitschland heeft al te verstaan gege ven waarover het wil praten en het be grijpt wel dat zoo’n bespreking niet meer zal gaan als in September te München, waarbij de één alles krijgt wat hij wenscht en de ander alles toegeëft. Natuurlijk zullen de democratische sta ten wel inzien, dafc zij twee volken, die samen 140 nullioen Inwoners hebben, niet binnen bepaalde economische gren zen opgesloten kunnen blijven. Voor de andere groote rijken staat de wereld open en Duitschland en Italië zien hun afzetgebieden bedenkelijk inschrompelen.. Verarming en vermindering van de han del van pie twee landen moet een terug slag hebben op allé andere naties en alleen als het hun ook weer goed gaat, kunnen zij ook weer goede klanten wor den. Er zullen wel menschen zijn, die 't Duitschland en Italië van harte gunnen, dat zij van de w^freldmarkt worden weg gedrongen, maar bij een goed staatsman zal zoo’n gedachte niet opkomen. Die rekent alleen met hetgeen goed of voor- deelig is voor zijn eigen land en vermin dering van het afzetgebied, dat de twee groote landen vormen, kan voor Enge land noch Frankrijk gewenscht zijn. Het schijnt dat men langzaam, voor zichtig en aarzelend de eerste tastpogln- gen doet om met elkaar in contact te komen en alleen al de gedachte aan een mogelijkheid om tot overeenstemming te geraken, zou reeds een goede uitwerking hebben. Arivertentiëny 1—6 regels 1.30, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. F Vink uit D 2« LOG; K. v. d. Star dam, D 69a; J. derkerk ad. IJs- Q. van Vliet uit eijerskoop 51; A. Hilversum, Lo- t H 8 naar Gou- re uit K 41 naar tstraat 79; A. da Halfweg, Denne tt. 157 naar Gou- ’1. N. Hagen wit freedeweg 30. Blaf, zeggen de Japanners. Niettemin dekken de Japanners er nog te geven. Welingelichte kringen te Tokio beschouwen de Engel- sche maatregelen op economisch gebied als louter bluf. Zij voegen er aan toe dat een dergelijke actie een schending zou I Een dergelijke gang van zakeh strookt beteekenen van het Engelsch-Japansche I verdrag. Japan zou In dat geval niet 1 achter blijven ofh maatregelen te nemen, welke de ^Idus geschapen toestand noo- I dig maakt. 1 Volgens Havas zouden de Japansche autoriteiten te Tientsin besloten zün, I nieuwe maatregelen te nemen tegen de 1 concessies, indien de tegenwoordige geen I reffect hebben. Het doel is geen plaatse- 1 Ken° het afsnijden va*1 dfi Britsche pon- iüke regeling door locale afspraken, maar werken heeft de commissie geen enkele aanwijzing gekregen van corruptie. De commissie heeft 8f personen ge hoord; er werden fi7 vergaderingen ge houden, naar aanleiding waarvan 89 ver slagen van verhooren werden opgemaakt. Het Amsterdamsche gerechtshof zette Donderdag de geschorste behandeling voort van de strafzaak tegen den Ber- genschen melkrijder J. B., die 2 Januari opzettelijk met een auto bij Koedijk in het Noord-Hollandsch kanaal was gere den, waardoor arle kinderen verdron ken. Levenslang elschte de officier van jus te Alkmaar. De rechtbank sprak verdach te vrij, doch het O. M. ging in appèl. De publieke tribune was Donderdag tot de laatste plaats bezet. spraak is gekomen en de sfeer, die er om hem iA geschapen, hebben, hem voor de uitoefening van l.ci ongeschikt gemaakt. De handelingen van dep heer Matthij sen moesten leiden tot bevoordeellng en ■I In het bestuur der gemeente moet het streven ge- 'H richt zijn op zoo breed mogelijke samenwerking I van alle groepen en richtingen der be- H volking in ’t belang der gemeente. Stemt daarom komen, dat „het zoo niet langer ging Het meisje had toen gezegd (en dat ingrijpen in een aantal ge- geeft verdachte toe;: „Dan zou er iets j i «i» verschrikkelijks moeten gebeuren”. Ver dachte had daarop geantwoord: „Dan zou je ze (zijn gezin) moeten verdrin ken. President: U begrijpt toch wel, dat dat heel bezwarend voor u is.' Later zijn ze Immers verdronken. Verdachte: 't Was een dwaze gé- i van cor- ruptieve aard den wethouder hebben ge leid bij zijn doen en laten. dachte De wijze, waarop de h^Ouiden to op- o w» zc«<1 hebben velgena dit meisje: „la rijd- het raadslidmaatschap ze kanaal in”. een herziening van de geheele Japan sche politiek en een definitieve oplossing van het probleem der bultenlandsche concessies. Een uiterst lagen inkoop stek ons in staat een bijzonder voordeellgen reclame-verkoop te brengen! LI Moderne Swaggers, Mantels, Costuums en Complets in jeugdige, vlotte modellen en prima stoffen vanaf f 6.75 tot t itf.tfO J Elegante modellen in zuiver wollen bouclé, trisé, fantasie en georgette stoffen vanaf 14.75 tot f 22.50 J Iets aparts Fijn afkleedende modellen in de allerbeste chenille, frisé en georgette. Schit terende pasvorm vanaf f 23/50 tot t 39.50 Tokio neemt ding op zich. Als gevolg van een conferentie’ tus schen den Japanschen minister van oor log, Itagaki, en dien van buitenlandse he zaken, Arita, heeft de vergadering van de vijf voornaamste ministers besloten, het standpunt van de Japansche militai ren te Tientsin over te nemen en te steunen. Dit standpunt houdt in, dat Engeland door te weigeren vier van moord ver dachte Chineezen uit te leveren, een be wijs heeft geleverd, ni^t met Japan te willen samenwerken. De hierdoor ont stane moeilijkheden kunnen slechts een oplossing vinden wanneer Engeland be reid is zijn geheele houding te herzien door met Japan samen te werken aan de opbouw van e^n nieuwe orde In Oost- Azië. Januari zal het gebeuren, dan huur Ik een auto. Verdachte: Nooit gezegd. President: En na het gebeurde in 1 ziekenhuis zoudt u, verdachte, gezegd hebben: ,,’t Is mislukt....” Verdachte: - Dat kan ik niet gezegd hebben, ik heb misschien gesproken over „ongeluk". Het gesprek met den priester Dan behandelt de president weer het gesprek, dat verdachte met den priester heeft gehad. Volgens den priester vergist deze zich bij de weergave van het ge sprek. President: Hoe is de verhouding met uw vröuw thans? Het kon niet beter zijn, zegt ver dachte. Zij weet ,dat het een zuiver on geluk was efi zij verwijt mij nieta Na tuurlijk heeft zij verdriet, maar dat heb ik ook. Hoe Maria D bij haar beschuldigingen komt is mij een groot raadsel. Maar is de verhouding uit, zegt hij nog met klem. IBONNE’S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgenz de VMtgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA VB ANK te Schiedam, van 9 A A A uulden levenslange a Gulden bij a A A Gulden bij verlle. a a Gulden bij verlles oulaen bij verlies Dulden bij verlies van De verzekerde moet In het Z U U U ongeschiktheid. OUD overlijden. J U U van hand of voet. Z U U van een oog. 1 U V van een duim. 6 U een anderen vinger bezit «Jn van ren polUt

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1