Uit IJsse Regeeringshuis ons Vrije spreekplaats Plaat De L Kerk en School Plaatselijk nieuws ilZ' Attiid: Kaaszuursel van LEKKERKERKER - Lopik dat 't baste.! Nieuws in een paar regels P™Rechtsza k en~~ o. te* BlAfiJTPST .(RJK.) zeide. 4 MAANDAG U JUNI »M S van I 1 naar jen reisje doordat HU loon- Ooi L Lopik. Naai dagen aan d< L. Schuman, willen inlicht met de geheel hoven WL Usselstein) d o.m. mede, ds gemaakt met Dit werk omve ding van boel te: LopikIJ slotte credlet gen; het werk de NV. Konii pij te Om. Wanneer dl ongeveer 4 m toold zal zijn, het tertiair g Voordijk beho 1938, is het g gebracht, ui tg en straks zuil sen aangebrac dan die bocht worden. Op onze vn aanbrengen vi het secundain Willige-Langer gaan, antwooi dat hiervoor s 'voorshands mi kunnen worde Aan dit ged kan en moet, kers worden werkloozen te het rijdek zoo te houden. Dat dit gedu friet abnormale .lijk is geweest, burgemeester j groote moeilijk zijn aan de pc besturen van 1 nu reeds 2 jai om voor dit g< sing te verkrij Dit gedeelte der provincie e tijd en van he weg kunnen v het verloop va en voor onze s in de pers kun Intusschen, t heb ik alle red me vervuld te Yin onze gemei moedelijk binrn De IJsselj merhand schermd tei luchtaanval Onder de J J. Abbin mingsdienst seerd, hoew chaam als zijn, die na In gezelsc zijn wij in van deze dl De burgei dat het sys de medewer avonden ac met de gezli de straten, noemde elke voorbereider zou nemen, de bevolking wordt gema zij moet ne, van de groe eeniging voc aanwinst va: lende dienst commissies h gedaan. In 5 zocht in hoe ondergebraci overige deel plaatsen gez ven. hoe die worden. Om werkzaamhec meente-archl kundige, die voorbeeld va schuilplaatse: beek in de A kelder en bij den een bovt gericht. De c of wijken hel maatregelen Vakverbond. Spr. stemt met het ontwerp in. Er kan een loondrukkende invloed van uitgaan, doch men overdrijve niet. De bijslag be gint ook eerst bij het derde kind. Deloo- nen baseeren zich bovendien op het ge middelde gezin. Spr. juicht het toe dat, waar dit kan, de bedrijfsraden zullen op treden, wat stimuleerend zal werken. Antwoord van minister Kom me. MINISTER VAN 8 O C I- ZAKEN, i vorm, eenige» <jen genoemd. Spr. wenscht per bedrijfstak één or gaan. Dit is ook neergelegd in het ont werp. Het best is, één bedrijfsraad per bedrijfstak. Na korte replieken werd de vergadering verdaagd tot Woensdag. {Alk weert ww* dit klad intnnen kott*. loot tn •cArywn. Aaam »n adree ■netten werden opgegeven, doch kei arhkei worden weggelaten., Maandagmiddag is in de fabriek van gecondenseerde melk Galak te Rot terdam het deksel van een ketel losge- sprongen, waardoor twee arbeiders ge troffen werden door een golf heet wa ter. J. C. Veeke uit IJsselmonde is met ernstige brandwonden in het St. Francis- Beukenkamp, als afgevaardigde van de classis Gorinchem. als consulent der ge meente en als persoonlijk vriend. Ds. Mulder dankte daarna met eenige hartelijke woorden de beide sprekers voor de vriendelijke woorden tot hem gericht en de gemeente voor het toezingen, waar na hij zich tot de plaatselijke overheid van Giessendam en Hardinxveld richtte. Als vertegenwoordigers van deze ge meente waren tegenwoordig-burgemeester L. Neijens en wethouder J. Kazen, ter wijl voor Harofnxveld aanwezig waren burgemeester K. de Boer, de wethouders C. T. den Breejen en C. A. van Houwe- lingen, en de gemeente-secretaris, de heer P. H. van der Hoff. Voor beide kerkdiensten was de belang stelling zeer groot. aan de gevallen natuur des geen rechten mogen wórden voorstel zal een loon- tig is en verzoekt de nietigverklaring te weigeren. In moeilijkheden verkeert kla ger friet, want zelf bezit hij een paar wo ningen, terwijl men hem voorts een huls te huur of te koop heeft aangeboden. Be gin Mei j.l. heeft hij intuc«chen zijn wo ning verlaten, en zich elders gevestigd. Hij krijgt veen ouderdomsrente, omdat hij geen zin heeft gehad, zegels te plakken. Na re- en d’inliek werd de uitspraak op 10 Juli bepaald. ZEDENMISDRIJF. L. O., 52 jaar, los werkman te Wad- dinxveen, werd wegens een zedendelict veroor4?eld tot 1 Jaar gevangenisstmf, met aftrek van de tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Opheusden, ds. R. W. Steur te Oud-Alblas. Vierkamp Dammen. Giessendam. Maandagavond werd de vierde ronde, waarin de deelnemers el kaar voor de tweede maal ontmoetten, ge speeld. In tegenstelling tot de vorige ron den, waren de partijen noch spannend, noch interessant. Langerak. Bij de eerste .controle over de bespuiting van de aardappelvelden tegen de Coloradokever zijn 3 overtredin gen geconstateerd. Hiervan Is proces verbaal opgemaakt. MISHANDELING TE SCHOONHOVEN. Voor den politierechter te Rotterdam stond terecht J. O. uit Schoonhoven, ter zake van eenvoudige mishandeling van het 12-jarig zoontje van den agejnt van politie B. M. Fortuin. Behalve het slacht offer was als getuige opgeroepen de smid Sperna Weiland. Na het verhoor achtte de politie.rech- ter het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde verdachte tot een boete van f 2.50. De eisch was geweest f 5. EEN ONTSLAG KWESTIE. Het bestuur van de polder Nieuw-Lek- kerland heeft tegen 1 Januari 1940 den watermolenaar J. de J. te Nieuw-Lekker- land ontslag verleend, omdat deze de 65-jarlge leeftijd heeft bereikt. De mole naar acht dit ontslag onbillijk, omdat een collega, die 75 jaar is, in zijn betrekking blijft. Hij bracht zijn klacht voor het Ambtenarengerecht en die heeft Maan dag deze zaak behandeld. Klager zeide, dat hij door dit besluit in groote moeilijkheden is gekomen,’ om dat hij 'geen geschikte woning kan vin den. Voorts, dat men hem gedwongen had op genoemden datum zijn ontslag aan te vragen, omdat hij anders veel eer der ontslagen zou zijn geworden. Zijn gemachtigde, mr. M. J. van Heu- men, stelde in het licht, dat klager een klein salaris geniet en geen aanspraak op ouderdomsrente heeft. In Juli 1925 heeft hij afstand gedaan van pensioen. Hij is in een moeilijke positie gekomen. Spr. verzoekt het gevraagde ontslag nietig te verklaren, als in strijd met de bestaande voorschriften. Mr. G. J. Schilthuis het bestreed namens polderbestuur een en ander en ont kende, dat dit ontslag in strijd met de algemeen geldende voorschriften is, om dat iemand, die 65 jaar is, behoort te ver- cusgasthuls opgenomen, waar hij is over trekken. leden; G. J. Oosterbaan is in het zieken- Spr. concludeerde, dat het ontslag wet- ^uis aan de Coolslngel opgenomen. Maandagavond laat is op de Zaan- landsche cacaofabriek te Nljkerk de 20- jarige B. Priem uit Putten, die aan een meng-machine werkzaam was, met zijn arm onder een wals geraakt, waardoor dit lichaamsdeel geheel werd verplet terd. Door de kracht van de machine sloeg hij met het hoofd tegen een der zijkanten en was vrijwel op slag dood. Maandag is de 15-jarige meubelma- kersleerling R. van Veen door 'n vracht auto overreden en gedood. De Jongen wilde per flets den weg oversteken. Dinsdagmorgen is op het Oude Delft Een nieuwe bedrijfsbelasting, de organisatie van de loonvorming De heer v. d. HEUVEL (AR.) achtte het eveneens een ongunstig tijdstip om een ontwerp als dit, dat nieuwe lasten op het bedrijfsleven legt, aan de orde te stellen. Wordt het uitgevoerd, dan werkt het als een bedrijfsbelasting. Bovendien is de uitwerking van de gedachte eener kinderbijslagverzekering geheel anders uitgevallen dan werd gedacht. Het ver bod van premieverhaal is een groot be zwaar tegen het wetsontwerp. De wijze, waarop de uitvoeringsorganen zijn ge dacht, is eveneens aan bedenkingen on derhevig. 8pr. vreesde, dat de bedrijfs raden, met een nieuwe taak bedeeld, de uit het leven opgekomen organen, de be- drljfsvereenlgingen. zouden verstikken. De heer DE VISSER <C.P.) betoog de, dat de indiening van dit wetsontwerp een achijnvertoonlng is, omdat de wer kelijke motieven worden verborgen. De communistische fractie zal het ontwerp aanvaarden, omdat het althans loonsverhooging brengt. De heer v. d. WAERDEN (8.D.) zou het oogenblik met genoegen begroeten, waarop ook eens een wetsontwerp voor de ouden van dagen werd ingediend. Be hoefte aan dit ontwerp bestaat nog niet; de tijd is er nog niet rijp voor. 8pr. vrees de ook, dat de toeslag in vele gezinnen niet aan de kinderen ten goede zal ko men. Hij behield zijn stem nog voor. De heer LOERAKKER (R.K kwam Op tegen vooroordeelen tegen werkge- vers-organisaties, die bereidwilligheid too- nen om mede te werken aan collectieve contracten In tegenstelling met den heer Joekes, Juichte spr.. de uniformiteit in het wets ontwerp toe en bij betwistte dat de aan wijzing van bedrijfsraden als uitvoe ringsorgaan te duur zou zijn. De heer* ZANDT (SG.P.) achtte zorg Voor de groote gezinnen (die een zegen voor de maatschappij zijn) toe te juichen mits zij op vrijwilligheid berust. Tegen den dwang, dien het wetsontwerp oplegt moet hij bezwaar maken. Hij ontwikkel de principieele bezwaren tegen de moti- veering van het ontwerp door den minis ter, daar menschen toegekend. Het drukkenden invloed hebben. Beter ware het geweest, eerst de ouden van dagen te helpen. Andere bezwaren zijn, dat de kleine eei|standigen niet geholpen worden en dat er geen loongrens voor den kinder bijslag is. De leeftijdsgrens der kinderen roti triet op 15 maar op 14 jaar moeten worden gesteld. De „Piet Hein” passeert. Arkel. Maandagmiddag verspreidde zich het gerucht door het dorp, dat het Prin selijk jacht de „Plet Hein” voor de ge sloten spoorbrug gemeerd lag. Dat wilde zeggen, dat het schip spoedig de ve/- keersbrug over het Merwedekanaal moest passeeren. Het werd dam ook een ware uittocht uit het dorp naar de brug. En inderdaad, nadat de trein gepasseerd was, ging de spoorbrug en later de wa- terstaatsbrug open en voer het Prinselijk jacht in de richting Gorcum voorbij. Aan boord vertoonde zich echter niemand. La ter bleek, dat eerst te Gorcum het Prin selijk Gezin aan boord is gegaan. ArkeL Gevonden: Een zilveren armband horloge. Inl. bij J. van Dijk. Bieskensgraaf. Gevonden: een boek en een rijwiel. Inlichtingen bij den gemeen- te-veldwachter. De knecht van den veehouder A. Visser verwondde een vinger aan een zeis. Hoewel de verwonding zich niet ernstig liet aanzien, begon de hand na een paar dagen op te zetten, zoodat de man ge noodzaakt was, zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Een voor een met hooi beladen wa gen gespannen paard van dat als de minister spreekt van den re delijk en zedelijk handelenden mensch, die in het lage loonpeil geen belemme ring mag ontmoeten tot het voldoen aan zijn recht op vorming van een gezin naar de wetten der natuur, hij dat doet op natuur-ethische gronden, gelijk de heer Beaufort in een filosofisch betoog toe lichtte. er op wijzend, dat dit standpunt niet specifiek katholieke of protestant- sche ethiek uitmaakt. De heer AMELINK (A.R.) wees er op, dat verschillende leden van de partij van den heer Zandt het niet met het standpunt t.a.v. den kinderbijslag eens zijn en lichtte dit met citaten toe. Een speciaal Roomsche wensch is de ze bijslag ook niet, want hij staat al 25 jaren op Ijpt programma van het Chr. 29. „Luister nu goed, je gaat op verken ning uit. daar aan den anderen kant van de bergkloof en tracht uit te vinden, waar onze vriend de scherpschutter ons op wacht. Als hij er is, dan maak je korte metten met hem. Als hij daar niet is, kunnen wij misschien Jefferson veilig wegvoeren." Met een gebrom van begrij pen, verliet de Indiaan kruipende de schuilplaats, een revolver in de hand, terwijl hij zijn hoofd en zijn lichaam ver borgen hield achter kleine rotsen en in veehouder fsahn. sprak ds. J. J. kuJ’gft va» het pad» 30. Geen ratelslang kon sneller voortkrui pen, terwijl hij er voor zorgde, onzicht baar te blijven. Dat soort spelletjes was zeer naar den smaak van den Indiaan. Binnen een half uur keerde hij even stil terug als hij verdwenen was. doch liep nu rechtop en zonder acht te geven op ont dekking. „Scherpschutter gaan voordat ik daar zijn,” zei hij. „Vinden vier leege hul zen van lange buffelgeweer. Zien paar- densporen waar hij komen en gaan. Paard hebben een gebroken hoef. Heel goed schieten van anderen kant van hATglüQQf. uiarhonclexd flietato DS. NIEMÖLLER GEPENSIONEERD. Slechts half salaris uitbetaald. Ds. Niemöller, die nu reeds twee jaar in het concentratiekamp Sachsenhausen zit, heeft, naar de „Times” verneemt, kennisgeving ontvangen van een nieuw tegen hem getroffen maatregel. Hij, of beter zijn gezin, zal voor taan slechts de helft van zijn salaris ontvangen, en wel bij wijze van pensioen; de (onder invloed der regeerlng handelende) kerkelijke C autoriteiten hebben hiertoe moeten be sluiten, omdat er, volgens de gegeven motiveering, geen uitzicht op hervatting van de ambtsbediening van ds. Niemöl ler is. In de belijdensbeweglng heeft deze maatregel nieuwe verontwaardiging ge wekt. GEEN KERKDIENSTEN MEER IN DUITSCHE RADIO. „Verlichting van het pro gramma". De uitzending van godsdienstoefenin gen door de Duitsche radiozenders op Zondag is niet meer toegestaan. Zij zul len worden vervangen door programma’s tot nationaal-soclallstische opvoeding. Voortaan geven de Dultsche zenders op de ure$. waarop vroeger godsdienstoefe ningen of rellgieuse toespraken werden gehouden, muziek ofwel worden de doo- den van de nationaal-soclalistlsche par tij herdacht. Aan een luisteraarster. die aan het ra diostation te Berlijn vroeg, waarom de uitzending van godsdienstoefeningen werd gestaakt, werd geantwoord, dat dat werd gedaan om „technische redenen tot verlichting van het programma.” C. d. L„ schrok van een in de Graaf stroom liggende schouw en maakte daar bij een zijsprong, zoodat het voer hooi kantelde. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. te Delft de 64-jarige Van B„ juist toen hij uit zijn woning kwam, tegen den laadbak van een vrachtauto opgelooperu De man werd overreden en ernstig ge-, wond naar 8t. Hippolytusziekenhuis ver voerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Gisterennacht is te ’s-Gravenhago een man door een andere in de buik ge stoken. De gestokene had den ander, die onder drankinvloed verkeerde, verboden langer bij hem thuis te komen. De dader is gevlucht, doch ’s morgens bij het ver laten van zijn- woning gearresteerd. De toestand van het slachtoffer is niet le vensgevaarlijk. De werking van den Krakatau duurt onverminderd voort. Gisteren zijn tus- schen zes uur des morgens en zeven uur des avonds 1706 erupties geteld, met een maximumhoogte van de opwerplng vast materiaal tot 1500 meter. Ook he denmorgen werkte de Krakatau nog, doch het uitzicht wordt door wolken be lemmerd. Acht personen, die in een auto van een reisje terugkeerden, zijn verdron ken. doordat de auto in de rivier San Joaquin is gereden. Vergadering op Dinsdag. ONTWERP-KINDERBIJ8LAG- VERZEKERING. De behandeling van het wetsontwerp: wettelijke regelen inzake kinaerbijslag- verzexering wera vooitgezet. De heer KRUL (Uli.) merkte op, dat de'groote gezinnen in menig opzientzijn achtergesteld. Het is te betreuren, datae kieine zelfstandigen niet in de voorge stelde regeling zijn opgenomen. Spr. eraenae, aat op ae bedrijven een nieuwe financieeie last zal worden ge legd, voorzoover zij de premie met kun nen verhalen, maar het is mogelijk, nat de boeren tot premieverhaal wel in staat zijh, bij het siuiten van collectieve con tracten. De heer VAN HOUTEN (CD.U.) be toogde, dat alle kinderen Gods gelijke levenskansen moesten bezitten. De groote gezinnen hebben 't thans zeer moeilijk. De omstandigheden, niet die gezinnen zelf, dragen daarvan de sehuld. Hoe nood- takelijk de nu tot stand gekomen sociale voorzieningen voor de arbeiders ook mo gen zijn, de kleine zelfstandigen vallen weer buiten de regeling. Dit gemis is een bezwaar tegen het wetsontwerp, vreesde, dat het wetsontwerp een drukkende werking zou uitoefenen. De heer JOEKES (VJD.) herinnerde eraan, dat mr. Romme als voorzitter van een commissie uit de R.-K. Staatspartij aangaande het onderhavige onderwerp geadviseerd heeft tot een bedrljfsgewijze geregelden kindertoeslag. Deze mr. Rom me is thans minister van Sociale Zaken! Het ontwerp is in verschillende opzich ten veel te uniform en daartegen bestaan ernstige bezwaren. Het zal de vraag zijn of 1 pCt. van het loon als premie vol doende is. Deze premie mag niet op het loon worden verhaald, maar hoe kan dit ondervangen worden als dit toch ge beurt? Het moet worden betreurd, dat de klei ne zelfstandigen bulten het ontwerp val len en daardoor de tegenstellingen tus- schen hen en de loontrekkenden, vooral op het platteland worden vergroot. Spr. vroeg of het nu de tijd was, om nieuwe lasten aan het bedrijfsleven op te leggen. Er zijn groote begrotingstekor ten, waarover moeilijkheden in het kabi net’ zijn ontstaan. Het is minder ge- wenscht, thans dit wetsontwerp in het Staatsblad te brengen BEVESTIGING DS. MULDER. Giessendam. Zondagmorgen werd ds. J. M. Mulder, van Haamstede, bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Gies sendam en Neder-Hardixnveld. Als be vestiger trad op de consulent der ge meente ds. J. J. Beukenkamp, Geref. pre dikant te Boven-Hardinxveld. Spreker had tot tekst voor deze bijzondere gele genheid gekozen Johannes 1 de verzen 19—34. Zijn thema was: „Een prediker Gods”, a. staande in de ontdekking van zijn begrensde mogelijkheden; b. staande in de ontdekking van Gods onbegrensde mogelijkheden. Op uitvoerige wijze zette de spreker zijn onderwerp nader uiteen, waarna de bevestiging plaats had. Des avonds deed ds. Mulder zijn intre de. Daartoe had hij tot tekst gekozen Markus 4 de verzen 21—25 en als thema: „Dat Christus openbaar moet worden in ons leven” ;a. welk doel God daarbij na streeft; en b. onze verantwoordelijkheid. Aan het einde van de boeiende predika tie werd de nieuwe predikant toegespro ken door ouderling M. Wilschut, waarna de gemeente ds. Mulder staande toezong ONDERMELKPUEDER. Geachte Redactie. Mag ik u beleefd plaatsruimte verzoe ken voor onderstaande mededeeling, wel ke in verbana met de „Engelsche plan nen” per 1 Juli a.s., nog meer in het cen trum der belangstelling komt te staan. Het lijkt met 1 Juli a.s. slecht met de export van condens en melkpoeder naar Engeland, zou hebben we uit de klanten vernomen. Welken invloed de kleinere export zal hebben op den melkprijs is nu nog niet met zekerheid aan te geven. Om te trachten die prijs zooveel mogelijk op peil te houden, moet getracht worden voor het product, bereid uit de melk, (we denken nu niet aan de consumptlemelk een zoo goed mogelijke prijs te maken. Magere kaas werd (en wordt) uit onder melk gemaakt, maar die magere kaas wil men zoo weinig mogelijk maken. Een an der ondermelk product is de melkpoeder, een product, dat voor Jongvee en var kens als voeder zeer geschikt Is. Voor de provincie Utrecht komt dit poeder dus zeer zeker In aanmerking, en het is mij bekend, dat In vele varkens- meelmengsels het dan ook verwerkt wordt met succes. Bedoeling van deze mededee ling is dan ook meer om de aandacht van hen, die er eenigszins weifelend tegen over staan, te vestigen op het gebruik. De prijs is wel zoodanig, dat deze la ger is dan die der andere eiwitrijke voe- dermiddelen. Naar deze laatste te reke nen zou de prijs ongeveer f 12 per 109 kg. mogen bedragen; het poeder is wel voor pl.m. f 8 te koop. Wil de veehouder poeder voeren aan de kalveren, dan kan hij op 1 kg. poeder ongeveer 11 liter wa ter doen. Versche ondermelk is een goed voer, in deze provincie komt zij betfekkelljk alleen in het Oostelijk deel voor. Kalveren en varkens hebben er veel nut van. Zuivel af val is steeds een der allerbeste voeder- middelen voor jongvee en jonge varkens. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt. U dank zeggend voor de opname. De Rijksveeteeltconsulent h» Utrecht: J. S. 8WIERSTRA. De MINISTER VAN ALE ZAKEN, de heer Romme. bespreekt den vorm, den omvang, de grondslagen, de financieeie werking en de uitvoeringswijze der voorgestelde re geling. Er is bezwaar gemaakt tegen het niet- opnemen van zelfstandigen en het niet trekken van een loongrens. Spr. heeft zich reeds bereid verklaard tegen een re geling voor de kleine zelfstandigen geen principieel bezwaar te hebben; opneming in dit ontwerp stuitte af op practische en financieeie bezwaren. Moet er een loongrens gesteld worden? Het ontwerp bepaalt zich tot de loontrek kenden. maar omvat die dan ook alle maal. Als er een loongrens bepleit wordt dan wordt anderzijds bepleit dat die er niet moet zijn. Spr. gelooft dat het niet te ontkennen is, dat de algemeene orga nisatie van de loonvorming een natuur lijke ontplooiing van het gezin in den weg staat. Met de kwestie loon naar be hoefte heeft dit niets te maken. Wel heeft met dit vraagstuk te maken de 'opvatting welke men heeft van den arbeid van den mensch. Bij de loonbepa- llng moet de gemeenschap voldoen aan den frehoeftefactor. De gemeenschap moet zoo doen zijn, dat de arbeider zijn gezin kan onderhouden en in zijn eigen geval moet dan de arbeider zijn gezin onderhouden. Bij den kinderbijslag moet worden on derscheiden tusschen premieverhaal en verdisconteering in het loon. Wie per slot van rekening de kosten zal dragen kan niemand uitmaken. Maar dit is geen reden, kinderbijslag mogelijk te maken. Wie betaalt per slot van rekening de in- validitelts-, de ziektepremle? Dat weet niemand. Komt deze wet in het Staats blad. dan volgen de algemeene maatre gelen van bestuur. Het bedrijfsleven ziet dat tijdig aankomen. Inmiddels zal het wel het volgend voorjaar worden, voorde invoering van de wet mogelijk is. Over den omvang der bezwaren voor het bedrijf is thans niet te oordeelen. épr. heeft de premie berekend op 1 van het loonbedrag, naar den gemiddel den omvang der factoren. Een beginnen bij het derde kind kan niet té hoog wor-

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 6