(KINM Tegen zonnebrand Purol SPINAZIE Schoonhoven Telegrammen j Kerk en School J Éüfc Binnenland 1 1 BACON //i'/„ü// tou/uf (Plaatselijk nieuws j FEUILLETON. VRIJDAG 23 JUNI 193» w&achgelegenheden bezichtigd, evenals de keukens in een paar hotels, waar man schappen zijn ingekwartierd^ f b Oefeningen zware mitrailleurs ie Sleen. Vandaar begaf het hooge gezelschap Zich naar Sleen, waar hirt ge ruime tijd, ongeveer drie* kwartier duur de. De Koningin bezichtigde, behalve de legeringen, de militaire keuken en de in aanbouw zijnde kazematten, waarna Zij eenige oefeningen met zware mitrailleurs gade sloeg. Toen de Koningin een bezoek gebracht had aan de voormalige Chris telijke 8chool waarin een gedeelte van het detach— ent gelegerd is. zongen de leerlinger H M. twee coupletten van het Wilhelmus toe. Te Emmen hadden zich op de markt de troepen opgesteld, om te worden ge ïnspecteerd, nadat de Koningin tevoren het hulpkazernement had bezocht. Noenmaal te Ter Apel. Om 10.20 kwam H M. te Barpflair aan waar zij de kazematten bezichtigde. Te Ter Apel heeft de Koningin iW het op het emplacement gestationneerde salonrij tuig het noenmaal gebruikt. Voor het hoofdstation had zich een groote menig te opgesteld, die Haar bij de aankomst toejuichte Omstreeks half één heeft H M. de troe pen geïnspecteerd, die in de nabijheid stonden en toen trok de Stoet via Gie terveen over Wildervank naar Veendam, waar een paar honderd schoolkinderen Hare Majesteit toezongen. Vervolgens heeft de vorstin in hotel Parkzicht de legering in oogenschouw genomen, op 't sportterrein de militairen geinspecteerd en sociëteit „Veenlust", waar eveneens militairen ondergebracht zijn. bezocht. Te Zuidlaren bezichtigde Zij eerst de nieuwe kazerne, waarna Zij doorreed naar het dorp. Na inspectie der troepen bezichtigde de Koningin de legering van de kwartieren. De tocht werd voortgezet naar Assen. DE STEMMING. De Woensdag gehouden stemming voor de gemeenteraad had de volgende uit slag: Uitgebracht in totaal 2418 stemmen; blanco en van onwaarde 52, aantal gel- digè stemmen 2368. Daarvan verwier ven: Lijst 1, S.D.A.P.: C. Peerbolte 502 st., Ger. v. Os v. d. Abeelen 4, A. de Groot 7, M ptigter ,'P Gorter 6, J. Heikoop 2. Gov. v. Os v. d. Abeelen J. A. van Buren J. H. de Bruyn, geb Looren de Jong, 4, A. Kars 7, P. Brouwer 2. Totaal 534. in 1935 521. Lijst 2. A.-R.: 8. van den Oever 356, Jhr. W. H. van de Poll 29. N. K. Kok 23, J. H. Kok 8. J. van Raalte 3. J. Verkerk 3, J. Groeneveld 4, J. G. van Mazijk 3, C. Schep 6 Totaal 435, (in 1935 556). Lijst 3. R.-K.: A. C. A Deerenbetg 327, H. J. Adriaens 23. J. A. Woudenberg 8. P. J. Groenen 3, J. L. Deerenberg 2, W. Brehm 8, A. J. J. Verroen 1. Totaal 372 (in 1935 355). Lijst 4, C.-H.: R. Bron 185. G. Quak 11, J. B. Vos 3. S. de Boer 1, Hugo Scheer 22, J. D. Wendels 3. Totaal 225 (in 1935 294). Lijst 5. Ver. v. Herv.: P. van Beuzekom 198. P. W. Woudenberg 115. P. Heerens S, B. den Oudsten 2. B F Smit 3, J. J. van der Ende 14. Totaal 340 (in 1935 geen lijst). Lijst 6. Gem. Bel.: P. van der Hek 189, G. van Asperen 50. W. Verhoef 4, C Suur I, D. J. van der Hek 14. Totaal 258 (in 1935 313). kijffe Vrijzinnigen: A. Bezemer 189, B. Sèheijgrond 25'. G. C. in 't Veld 3. C. A. Wesdorp 5. Totaal 202 (In 1935 kreeg de Vrijz. Democr. lijst 128 at.). De setelverdeeling fs als volgt: Nieuwe raad Oude raad S. D. A. PV. 2 3 A. R. 2 3 R. K. 2 2 c. H 1 1 Herv2 Gem. Bel. «xrsK 1 2 vrijzS 1 De nieuwe raad. Gekozen zijn: S.D.A.P.: C. Peerbolte, G. v. Os v. d. Abeelen: A.-R.: 8. van den Oever. Jhr.W.H.v.d. Poll; R.-K.: A. C. A. Deerenberg. H. J. Adriaens; C.-H.: R. Bfon; Ver. v. Herv,: P. van Beuzekom, P. W. Woudenberg; Gem. Belang: P. van der Hek; Vrijz.: A. Bezemer. De berekening van de uitslag. Ovér bijna het geheele land komen de sociaal-democraten met minder leden te rug in dé gemeenteraden dan voor de verkiezing. Ook hier verloren zij een ze tel, hoewel hun stemmenaantal grooter -was dan in 1935 en veel grooter dan uit gebracht was op de Ver. van Hervorm- dénjfl£B3l|l0MMi zlMtffll heeft bekomen. De SD.AP. had 534 stemmen, de Ver. v. Herv. 340, de kiescteeler wa- 215 en 1/11 zoodat aan de ST AP, direct twee zetels werden toegewezen. Toen had deze par tij dus een overschot van 103 9/11. De Ver. van Hervormden kreeg één zetel en had dus een overschot van 124 20/11. Aangezien deze laatste partij nu het grootste overschot had, kreeg die de twee de zetel toegewezen. De gröepeering der partijen zal bij de wethoudersverkiezing tot een zonderlin ge verhouding kunnen leiden. Waar schijnlijk zullen de anti-revolutlonnairen, de katholieken en de Chr. Historischen willen samengaan Dat zijn 5 stemmen. Daartegenover zullen dan staan de S.D. A.P., de Ver. van Hervormden en de vrij zinnigen samen ook 5. Blijft over de hejer Van der Hek. wiens stem de beslissing moet geven, wie wethouder zullen wor den. De stemmen waren Woensdag vroeg ge teld. Wij hadden op de stembureaux tel lers, die telkens als van een partij het aantal stemmen bekend was. dat cijfer doorgaven en zoo konden we van half ze. ven af regelmatig mededeelingen doen tot half acht de geheele uitslag vast stond. Bij zulk werk is het haast onvermijde lijk dat fouten gemaakt worden. Zoo was, doordat een cijfer niet nauwkeurig ach ter de namen geschreven was, van lijst 1 gepubliceerd dat de heer Kars 8 stem men en de heer Brouwer 1 stem gekre gen hadden. Dat moest zijn K£rs 7 en Brouwer 2. terw^l het aantal geldige stemmen door ons gepubliceerd was *als 2365 en dat moest zijn 2366. Wij gaven die cijfers af op oijze bulle tins en nu deed zich het buitengewoon merkwaardige geval voor. dat een druk kerij hier ter stede precies diezelfde fou ten bleek te hebben gemaakt, zooals men kon zien op de. bulletins, welke zij eenige tijd nadat het onze verschenen was, uit gaf. Zwei Seelen und ein Gedanke. LUIERMAND-COMITE. Opgericht is op Initiatief van mevr. Barten een damescomité, dat ten doel heeft het samenstellen en uitreiken van eenige luiermanden aah die moeders, wier kindje geboren wordt op dezelfde of na- bijzijnde datum der blflde gebeurtenis In het Prinselijk gezin. Aan de samenstelling van de manden kan door ieder, die met het idee sympa thiseert, wpik^n meegedaan. c|x>r het maken en van babyartikelen. Alle gaven borden door mevr. Barten in ont vangst-genomen. Het oójhité bestaat uit de dames: O. Nieuwenhuteen—Kramers. M. Qroeabëek—Regtdooffcee Greup, A. ScheUfcropd—Van der Velden. M. MéJin- gréBoqpwes, H. P. Antvelink—>ïj%ftsen. E Barten—Lary. VREÊMUELINGENBEZOÈK. Schoonhoven is deze week druk bezocht door vreemdelingen, dié het stedeschoon van onze gemeente kwamen bewonderen. Zoo kwamen gisteren onder leiding van drie leëraressen een gezelschap jcfnge dame6 van de openbare meisjes H B S: te Den Haag. een bezoek brengen aan de N V. .plateelbakkerij en daarna een wan- delnjfc door de stad maken. Hedenmorgen was het een gezelschap van de Landbouwhuishoudschool te Gies- sen-Nieuwkerk. dat per fiets eep tocht door de Alblasser- en Krimpenerwaard maakte In Schoonhoven bezichtigden de dames het stadhuis, waarop de tocht werd voortgezet in de richting Haastrecht naar „De Kleine Betuwe". TRADITIONEELE BEDEVAART. Evenals andere jaren werd ook nu weer een bedevaart naar Brielle gehou den met een salonraderboot. Het waren niet alleen Scnoonhovena- ren, die van deze gelegenheid gebruik maakten om hun bij uitstek regionale martelaren te gaan huldigen. Velen wa ren voor dit doel in 't vroege uur reeds van midden uit 't polderland aanwezig. Om 10 uur kwam men in Den Briel aan, waar oud-pastoor Albers, die zoolang de ze plechtigheden als pastoor der parochie heeft verricht, de H. Mis opdroeg op 't graf der H. Martelaren. -s Middags werd een plechtig Lof ge celebreerd met processie. Om 8 uur kwam het gezelschap na een lange, warme dag, In Schoonhoven te rug. BOOTTOCHT NAAR SCHOONHOVEN. De vereeniging voor Hervormde Stads- Evangelisatie „Het Vischnet" te Rotter dam, ls voornemens. Woensdag 12 Juli een boottocht naar Schoonhoven te or- ganiseeren. Er wordt gerekend op pl.in, 600 deelnemers. Op het terrein aan de Langerakkerweg zal des middags tus- schen 24 uur een opénlucht samen komst worden gehouden. ARM GEBROKEN. Een clubje Jongens, leerlingen der chr. u.l.o.-school, vermaakte zich gistermor gen in het speelkwartier met het sprin gen over het hek tusschen het terrein van de Gasfabriek en de Tweede Olivier van Noortstraat. Een van hen, de 14-jarige Arte Schep, wonende in de Jacoba van Beierenstiaat, is daarbij gevallen en zoodanig op zijn rechterarm terecht gekomen, dat pols en benedenarm braken. Een paar vrienden brjichten hem naar dokter Gro*«beek, die de eerste hulp verleende, doch het gewenscht achtte, dat de arm te Gouda werd gezet, wat dan ook is geschied. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden voor pen zijn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: 6 postzegels; rozenkrans; portemonnaie; heerenhorloge. Ultimatum wordt vriendschappe lijke raad. Offlcieele verklaring. TOKIO, 23 Juni. De woordvoerder van het ministerie van Buit. Zaken heeft uit drukkelijk verklaard, dat de mededeeling van het ministerie aan de mogendheden en de bekendmakingen van de militaire DE KONINGIN WEER IN DE RESIDENTIE. DEN HAAG. 23 Juni. Vanmorgen is de Koningin, per auto, van Het Loo op de Ruigenhoek teruggekeerd. De verduistering te Roswinkel. Alleen valsehheid in geschrifte bewezen geacht. ASSEN. 23 Juni. De rechtbank te Assen deed vanmorgen uitspraak in de zaak van den kassier der boerenleenbank te Roswinkel, die ervan werd verdacht, in de jaren 1927 tot 1938 gelden van deze bank te hebben verduisterd ten bedrage van f 246.000, en wien voorts valsehheid in geschrifte ten laste was gelegd. De rechtbank achtte verduistering niet bewezen, doch wel de valsehheid in ge schrifte. Het vonnis daarvoor luidde 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. ERNSTIG VERKEERSONGELUK EISCHT TWÉÉ DOODEN. ARNHEM. 23 Juni. Vanochtend is een tractor met oplegger op de weg Arnhem- Nijmegen, ter hoogte van Eist. In een sloot gereden. De lading van de oplegger schoof door de cabine. Omstanders trok ken den chauffeur uit de wagen. Nadat den man geneeskundige hulp was verleend is hij naar het ziekenhuis te Arnhem ver voerd. waar hij kort na aankomst is overleden. Bij de opruimingswerkzaamheden vond men nog een tweede slachtoffer, de schoonmoeder van den chauffeur. De vrouw was eveneèns overleden. De slachtoffers waren vermoedelijk af komstig uit Apeldoorn. Chauffeur oververmoeid. ARNHEM, 23 jtinl. Nader wordt om trent dit ongelhk de volgende bijzonder heden gertiekK De chauffeu/ had zich even te voren vervoegd pfl een;,garagehouder te Eist, om daar bfenzlne té laden. Het was daar bij den garagehouder opgevallen dat de chauffeur, de 28-jarige D. uit Apeldoorn, er zeer vermoeid «Itzag. Hij heeft daar om den man nog de raad gegeven voor zichtig te rijden. Eenige minuten nadat de auto was vertrokken, is het ongeluk gebeurd. GECOMPLICEERDE AANRIJDING TE ROTTERDAM. Vier gewonden. ROTTERDAM, 23 Juni. Gisteravond re den over de Goudsche Singel twee motor fietsen n^et groote snelheid naast elkaar. De 28-jarige C. de Ruyter, die de weg wilde oversteken en zich juist voor de voortjagende motoren bevond, werd door één daarvan aangereden. Hij liep ernsti ge verwondingen op. De bestuurder van de motorfiets, de 19-jarige C. Vroeginde- wei en zijn 25-jarige duorijder C. H. Markman. liepen resp. een hersenschud ding en verwondingen in het gelaat op. De motorfiets reed onbezet nog eenige meters door en greep den 02-Jarigen R. Greeve, die tegen de grond geslingerd en eveneens werd gewond. De vier gekwet sten zijn naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht. BOEKDEKIJBRAND TE CULEMBORG. CULEMBORG, 23 Juni. In het Culem- boigscne veld ls vanmorgen brand ont staan op de boerderij van den heer L. Copier. De echtgenoote van Copier was is de kamer bezig met een vetpan, waar de vlam insloeg. In een minimum van tijd stond het .geheele vertrek in brand en het vuur breidde zich zoo snel over de boerderij uit, dat niets kon worden ge red. De boerderij is geheel in de asch ge legd. De bezetting van Swatau. HONKONG, 23 Juni. De blokkade van Swatau wordt door de Britsche autoritei ten niet erkend. Naar verluidt, is het in de stad Swatau rustig. Enorme branden. SJANGHAI. 23 Juni. De Japanners heb ben de bezetting van Swatau voltooid bij het schijnsel van de enorme branden, die door de Chineezen waren aangestoken. Het vuur heeft vele groote magazijnen vernield en woedt nog voort. De bui ten- iViliche eigendommen zijn tot dusver on aangetast gebleven. autoriteiten te Watau geen ultimatum, maar een vriendschappelijke raad betee- kenden. De woordvoerder zeide voorts, dat Londen zich tot dusver niet opnieuw tot Tokio heeft gewend. Regeling van hei conflict Tientsin? Japansch voorstel SJANGHAI. 23 Juni. Er doet hier een gerucht de ronde, dat het gemeentebe stuur van de Chineesche stad binnen kort aan de buitenlandsche autoriteiten een door Japanners geopperd voorstel zou doen tot regeling van de moeilijkhe den te Tientsin. MASSA-BFTOOGING TE TIENTSIN. Opmarsch naar Britsche con cessie verwacht. TIENTSIN. 23 Juni. Met het oog op be richten. volgens welke in de namiddag een anti-Brltsche massa-betooging zou wor den gehouden ln het onder Japansche controle staande gebied, zijn de voorzorgs maatregelen in de Britsche concessie uit gebreid. Men vreest, dat pogingen zullen worden gedaan, om de menigte aan te zetten tot een marsch naar de concessie. Gemeenteraad. Ammerstol. Zaterdagavond vergadert de gemeenteraad tér behandeling van dc volgende agenda: 1. Mededeelingen. 2. Rekening Armbestuur 1933. 3. Rekening i'lectr. Bedrijf 1938. 4. Wijz:g>ng begroo- ting 1938 en 1939. Ammerstol. De Nederlandsche Vereeni ging voor Luchtbescherming, afd. Am merstol. haudt vandaag en Zaterdag in 't Gebouw een tentoonstelling. Bergambacht. De collecte voor het fonds Gewapende Dienst heeft f 14.46 opgebracht. Zaterdagavond a.s. zal Bergam- bacht's Strijkje een conceTt geven in de muziektent. Bij dit concert zullen mede deelnemen leden van de zuster vereenl- gingen uit Lekkerkerk en Stolwijk. Brandwijk. In de Ned. Herv. Kerk werd wederom een extra gift van f 100 gecol lecteerd. bestemd voor de kerk. Hoornaar. Donderdagmorgen kwam een koe van B. Bikker terecht op de kweekerij van de fa. C. van Hoven en Zn. Glas en planten van een komkommer- kas werden vernield. Gelukkig bleef de schade beperkt bij deze eene kas. Krimpen a.d. Lek. In de nlaats van den heer Andr. van Gemerden, die we gens hooge leeftijd bedankt had als se cretaris van het college van notabelen der Herv. Herv. Kerk is gekozen de heer J. Kdorevaar. De oliehandelaar A. v. d. Werken werd door een hond aangevallen en zoo danig in zijn been gebeten, dat hij zich onder medische behandeling moest stel len Lekkerkerk. De heer M. van der Graaf Dz. heeft bedankt als bestuurslid der vereeniging „Oranje Nassau". -yr Tot onderwijzer aan de christelijke school is benoemd de heer C. M. Lin- denberg, wachtgelder te Piershil. Lekkerkerk. Het dempen van de Kerk vliet zal door bijzondere omstanchgheden voorloopig niet doorgaan. Om nu van de stank, die het water verspreidt, verlast te worden, heeft men .nu getracht een wfl te slaan, om tiocr hèt frisschc wa ter de onhoudbare lucht te verdrijven. De heer Oskam heeft cfe eerste wel ge slagen. Verschillende grondsoorten zijn boven gebracht: blauw zand, klei en ten slotte grintzand. Toer. men tot 19.15 M. ender het zomerpeil had geboord, heelt men de werkzaamheden stop gezet, om dat, wat boven gebracht werd, al'e hoop op een goed resultaat gaf. Bevait deze pioef, dan zullen waarschijnlijk nog meer pijpen geslagen worden. TEGEN PIJNEN gebruikt men éér van dexe voor aanstaande middelen: Sanalgin tabletten Piramidon tabletten Saridon Cefan Intatine Gardan Spalt Asperin Apyron Veramon Akkertjes of Mijnhardtjes B. NATZIJL - Drogist - STOLWIJK Lexmond. In verband met de nieuwe weg in Lakerveld, ia een ruilverkavelings- commissie gevormd, bestaande uit de heeren mr. C. H. van Sorst te Utrecht, W. K. Haafkens en H. Rietveld te Lex mond, en F. de Hartog te Hoog-Blok- land. Eenige personen in deze gemeente zijn bekeurd wegens het niet tijdig be spuiten van hun aardappelen tegen d» coloradokever. Melkcursus. Lopik. De heeren J. van Schalk en M. Van Schaik behaalden bij het eindigen van de melkcursus. uitgaande van de la gere landbouwschool te Montfoori van de A.B T B een diploma. De examens werden afgenomen op eenige veehoudersbedrljver» te IJsselstein. die daartoe welwillend hu» medewerking verleenden. Stembus-varia. Nieuwerkerk a.d. IJssel. In het stemlo kaal in de Prins Alexanderpolder. gemeen te Capelle ad IJssel. werd Woensdag een biljet uit de stembus gehaald met het op schrift: ..Dempt liever de stinksloot aar de Bermweg". Wij hebben eens gekeken en kunnen de nieuw gekozen vroede vaderen van Ca pelle ad IJssel niet anders adviseeren. als. ..Schenk er uw aandacht aan, het 1/ niet overbodig". Onder lorrie geraakt. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De 30-jarige Joh. Lagerwaard, uit Capelle a.d. Ussel, is Woetisdag in de werkverschaffing, on der deze gemeente, onder een lorrie te recht gekomen. L. liep ernstige verwon dingen aan de beenen op. Dr. Marsman, uit Ouderkerk ad IJssel, die de eerste hulp verleende, heeft L. per auto naar zijn woning, onder de gemeente Capell® a d. IJssel, laten vervoeren. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Aan den heel W. van Vianen werd opgedragen het bou wen van een machinistenwoning aan de IJsseldijk, voor rekening van de polder Esse-Gans en Blaardorp. Door onbekende oorzaak geraakte Donderdagmiddag een met paard bespan nen wagen van den landbouwer L. Boêr aan de Tweede Tochtweg te water. Zoo- Zoowel paard en wagen als voerman gin gen kopje onder. Omwonenden slaagden er met groote moeite in. voerman en ge rij op het droge te bfengen. De bakker A. den Hoed stond Don derdagmiddag met zijn bestelwagen aan de Eerste Tochtweg voor de woningen van de heeren Reijm. Van het erf van den heer Kooij kwam een vrachauto achter uit de brug afrijden, waarvan de be stuurder geen erg had ln de wagen. Hij botste op de bestelauto, die materieele schade opilep. V* i '3 Niebwerkerk a.d. IJssel. Gisteren heeft de heer C. van Erk, bij graafwerk in de buurtschap Ver Hitland, een oude munt opgegraven, welke het opschrift droeg B.R.I ST A. 1626. Nieuw-Lekker lajid. Woendsag hebben de meisjesvereeniging „Ruth" en de kna- penvereeniging „Benjamin" haar Jaar- lijksch reisje gemaakt onderl eidlng van ds. Joh. van Dorssen en den heer L. v. d Perk. Doel van de reis was ditmaal Arnhem en Apeldoorn, 's Morgens om 6 uur werd de tocht met twee autobussen begonnen. De jeugdige reizigers hebben in de schoone omgeving dier plaatsen, dank zij het prachtige weder, volop ge noten. Om 10 uur 's avonds keerden al len hoogst voldaan in de gemeente te rug. Waddinxveen. Het faillissement van den heer A. de Heer. heier, is feëindlgd NIEUWE VERTALING NIEUWE TESTAMENT. De nieuwe Nederlandsche vertaling va het Nieuwe Testament is zoo ver gereed gekomen, nadat de vertalingscommissie daar 12 jaar aan gewerkt had, dat bij de 125ste algemeene jaarvergadering van het Nederlandsche Bijbelgenootschap een proefdruk kon worden aangeboden. Daarbij hield prof. dr. F. W. Grosheide een toespraak, waarin hij opmerkte, dat het bijzondere van deze nieuwe vertaling ls. dat zij niet van een enkelen persoon komt, maar dat zij ls vervaardigd door de samenwerking; van allen, van wie men verwachten kon, dat zij eraan zouden medewerken, op last van een genoot schap, dat door heel Protestantsch Chris telijk Nederland en ook door Oud-Katho lieken wordt gesteund. Dat zooiets ln onze tijd geschiéden kan, zoo zeide spr., is een bijzonderheid, waarvoor we of deze feestdag God mogen danken. Namens het Bijbelgenootschap dankte prof. Scholten. Hij zeide o.m.: „Met blijde verwachting geeft het Bij belgenootschap de arbeid van de com missie door aan het Nederlandsche volk. De Statenvertaling ontleent voor een deel haar beteekenis afin het feit, dat zij het Protestantsche Nederland wel niet geheel, maar toch voor een groot deel vereenigt. Moge het blijken, dat deze nieuwe vertaling, samengesteld dooi mannen kerkelijk en theologisch van ver schillende kleur, dezelfde plaats kan in nemen Kis de Statenvertaling 3 lWEt-LÉ BLAD. vuuk Zlid uüu.a.v. en lh.kli.i. „ci,oaul,„,n,fh.Coarant VRIJDAG 23 JUNI 1939 DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. TERLIES VAN DE S.D.A.P.; DE VRIJZ.-DEMOCRATEN WINNEN. In tal van plaatsen in ons land heeft gisteren nog de stemming voor de ge meenteraad plaats gehad. Evenals bij de Statenverkiezing moest over 't algemeen de SD.AP. verlies boeken, terwijl de Vrijzinnig Democraten winst behaalden. In Rotterdam verloren de soc-demo- •raiten 2 zetels, in Amsterdam 3, ln Den Haag 1. De Vrijzinnig-Democraten won nen 1 zetel in de hoofdstad, 1 in Rotter dam en 2 in de residentie. De samenstelling van de gemeentera den in deze drie groote steden is ais 'olgt: Amsterdam. Zetels. 1939 1935 S D A. P 14 17 R.-K. 8 7 Comm 7 7 Chr. Hist. Unie 3 3 Lib. St 3 3 Anti-Rcv 3 2 Nat. Herstel 1 Neutr. Blok Midst. 1 R S. A. P 1 1 V.-D 2 1 Chr. Dem. Unie I 1 Lyst-De Hartogh 1 N S. B. 3 met GEBAKKEN Rotterdam. Zetels. 1939 1935 S. D. A. P. 18 20 R.-K8 7 A.-R6 5 Lib. St. P4 3 C. H. U. 3 3 Pol. Vrije Lijst 2 Comm1 2 R. S A P2 1 St. Ger. P. 1 1 Nat. Herstel 1 V. D1 's-Gravenhage. Zetels. S. D. A. P R.-K A.-R C.-H Lib Nat. Herstel V. D Herv. Ger. St. P Comm. Partij Volk in Nood (Nat. Soc.) 1 1939 1935 16 17 10 9' 5 4 4 4 4 4 4 3 1 1 2 1 OP HIT BLIKJE VILIILII KNAX RECEPTEN DR. COLIJN'S ZEVENTIGSTE VERJAARDAG. DUIZENDEN GELUKWFN'SCHEN. Order geweldige blijken van sympathie en bewondering heeft dr. H Colljn Don derdag zijn 70en verjaardag gevierd. Kcedr in dc ochtend waren, oehalve tal- looze brieven, kaartjes en bloemstukken, verscheidene duizenden telegrammen van geiukwenschen binnengekomen niet al leen uit Nederland, maar ook uit andero deelen van de wereld, waaronder vele buitenlandsche staatslieden en leidende persoonlijkheden. Donderdagmorgen heeft de minister, president zijn gewone ambtsbezigheden op het departement van algemeene za ken verricht. Van de ambtenaren en van de beambten van dit departement ont ving hij een boekwerk met hun hand- teekeningen. Onder de vele geschenken, die dr. Co- lijn die ochtend ontving, bevond zich ook zijn in hout gesneden portret, afkomstig van een onbekenden vereerder uit Rot terdam, Huldeblijk uit katholieke kring. Om elf uur heeft dr. Colijn te zijnen departemente een deputatie ontvangen, die den Jarige namens een comité uit Katholieke kringen „De Emmaüsgan gers", een origineele ets van Rembraordt. In antieke lijst aanboden. Omstreeks 11 uur heeft de minister- president zich naar huis begeven, waar hij de verdere dag heeft doorgebracht. Aanbieding geschilderd portret. Daar is aan dr. H. Colljn zijn door den schilder Roeland Koning geschilderd portret aangeboden door het Centraal Comité van AR. Kiesvereemgingen, de raad van beheer der dr. A Kuyper-stich- ting en de A R. leden van de Eerste- en Tweede Kamer der Staten-Generaal. De heer mr. J. A. de Wilde heeft het portret met een kort woord aan dr. Co- lijn aangeboden. Hoewel minister Colijn bekend ge. maakt had, dat hij geen receptie hield, kwamen vele vrienden en kennissen den Jubilaris in zijn woning gelukwenschen. Er prijkte een rijke schat van bloe men, waaronder een bloemstuk van de Koningin opviel. Voortdurend brachten telegrambestellers pakken telegrafische felicitaties uit alle oorden des lands, de overzeesche gewesten en het buitenland. Velen hadden ook den minister-presi dent met geschenken bedacht. Donderdagavond heeft dr. J. j. c. van Dijk. minister van defensie, door middel van de N.C.R.V. dr. Colijn toegesproken. NEDERLANDSCHE BELANGEN TE SWATAU. In verband met de gebeurtenissen te Swatau verneemt Aneta, dat de Neder landsche belangen aldaar tegenwoordig niet meer zoo groote zijn als vroeger. De JavaChina—Japan-lijn heeft daar nog steeds een agentschap, doch de K. P. M. heeft er geen rechtstreeksche belangen meer. De Nederlandsche kolonie is zeer klein. HET VLUCHTELINGENKAMP. Ontwerp in Eerste Kamer aan de orde. Na een korte discussie heeft Woens dagmiddag de Eerste Kamer het wets ontwerp inzake het vluchtelingenkamp met 26 tegen 14 stemmen aangenomen. Tegen stemden de soc. dem., vrijz. dem. en de N.S.B. Gekozen zijn: F L. van Vliet, B. Blok land, mej. M. Leuzink. H. Th. van Beek. W. van Eden (allen S.D.A.P.); A. van Duist en g Brouwer (beide C.-H.); S. Moerman en J. de Groot (beide SGP.-; P. C. Streefkerk en W Schouten (beide AR); p. c. van Cappellen en J. Schou ten Cz. (beide Lib Gouda. De Woensdag gehouden stem- ming voor de gemeenteraad had de vol- gende uitslag: 1939 1935 S. D. A. P 5372 4448 R. K. S. P 3735 3016 Prot. Chr. Gr. (A.R. en C.H.) 3583 2800 Vrijz. Groep (Lib. en V.D.) 2183 1221 Chr. Dem 489 403 Staatk. Geref 443 422 Econ. Groep 381 999 Neutr. Werkl. Groep 67 Rev. Soc. Arb. Party 337 Communisten 184 K. D P 388 Capele a.d. IJssel. Stemming op 21 Juni Uitgebrachte geldige stemmen 3826. S.D.A.P. 1317 (5 zetels»; CM. 597 (2 ze tels»; SGP. 706 (2 zetels); A.R. 661 (2 zetels); Liberalen 545 (2 zetels). De C.-H. en de S.D.A.P. wonnen elk één zetel; de A.-R. en de Liberalen ver loren er elk één. Totaal 16166 14285 De samenstelling van de raad wordt als volgt: S.DA.P. 8; R.K.S.P. 5, Prot. Chr. Groep 5; Vrijz. Groep 3 De Vrijzinnigen hebben een zetel ge wonnen ten koste van de Econ. Groep, die uit de raad verdwijnt. De gekozenen zijn: S.D.A.P.: W. Sanders, J. N. van Dant- zig—Melles, H. Maaskant, J.. Polman, J. Het portret van minister-president Dr. H. 70ste verjaardag door Colijn. dat hem ter gelegenheid van zijn vereerders is aangeboden. H. Prevoo, J. s. van Soest. F. I Stalen- berg. H. van Soest (allen aftr.j. R.-K. Staatspartij: C. H. Koemans, A. Heerkens.- Jac. P. Dessing, M. A. Engel hard. W. 3. Middelweerd (allen aftrj. Prot. Chr. Groep: E. A. Polet, Albs. v. Wijk. J. K. Begeer (allen aftr.), A. v. d. Berge, D. C. van Esachoten (aftr.). Vrijzinnige Groep: Mr. H. P. c. M. de Witt Wijnen (aftr.), C. A. M. Spruijt (aftr.), A S. van Wijnbergen (V.D.j De heer P. d. Muyiwijk(A.R.) had geen candidatuur meeraanvaard.de heer H. M. van Trfet (Ec. Groep), ls niet her kozen. Daarentegen komen als nieuwe leden in de raad A. v. d. Berge (A.R.) en A. S. van Wijnbergen (V.D.). Groot-Ammers. Stemming 21 Jilni. A.- R. 317 st., Gem, Belang 265, Aller Belang 100. Staatk, Geref, 96; onwaarde 22. To taal uitgebrachte stemmen 800. Toege wezen zijn: A.-R, 3 zetels: J. C. Broer (aftr.», J. c. den Besten (aftr.), G. Fre- drikze (aftr«). Gom. Belang 2 zetels: C. Zwurt Voorspuy (aftr.). Joh. Mourik (aftr.). Aller. Belang, l zetel: N. de Vos (aftr.). Staatk. Gerei. 1 zetêl: T. Dam- steegt (aftr.). Hoog-Blokiapd. Stemming op 21 Juni. Herkozen op lijst 1 (A.-R.) de heer'en P de Groot, K. van Beest le weth.), A. van Hof (2e weth en Ant. Bikker. Totaai op de A.-R. lijst 219 stemmen. Op lijst 2 (Lib.) werden herkozen de heeren J. den Hartog, G. van Kekem en H de Jong. Totaal 159 ,?temmen. Op lijst 3 (S.D.A.P.) werd de heer G. van Geffen herkozen. Tqtaal 53 stem men. In het geheel zijn er 435 stemmen uit gebracht; 3 blanco ert' 1 Van onwaarde, Nieuwpoort. Stemming 21 Juni. Lijst 1. Gemeentebel.: Jae. Baron (aftr.) 101, G. Slob Sr.i Caftr.) .44, W. KuijJ 10, D. Vuijk 1, W. Élbfe'6, A. C. Rozen- daal O, A. G. Sloé 2, F. van der Werken 1, totaal 165, 3 zetels. Lijst 2. Vrije lijkt van 't Hoog: T. van 't Hoog (aftr.) 60, N. Verhejj 3, K. Ver- heij 0, C. Montebap (aftr.) 3* totaiÖ 66, 2 zetels. Lijst 3 Anti Rev R. Vermeulen, (aftr.) 58. J. van Vliet -10, A. P. Brokking 3, G. den Hoed 12. J. van den Berg 0, A. Schutte 0. C. Verheij Nz. 0. J. van Mid delkoop 4. a. Baardwijk 0, C. van den Bosch 0. totaal 87v 2 ^etels. Lijst 4. S.D.A.P.: J. W. Renes - (aftr.) 30. B. Stigter 0. T. Ouwerkerk Cz. 0, to taal 30, geen zetel. r Uitgebracht waren 368 stemmen, waar van 20 van onwaarde. Qekozen zijn thans de heeren Jac Baron. G. Slob Sr„ W. Kuijl, T- van 't Hoog. N. Verheij, R. Ver meulen en J. van Vliet. In de nieuwe raad kêeren de heeren T C. Rozendaal. J .W .Renes en C. Mon- teban niet terug. Willige-Langerak. Stemming op 21 Juni Uitgebracht 472 stemmen. Lijst 1 R.-K. 143 St. (in 1935 eveneens 143); Lijst 2 A R. 151 102Lijst 3 Libéraal 188 (191) Gekozen zijn: J. J. Pronk (aftr.) en J. A Aerts (R.-K A G. Rijnevéld (aftr en C. Schilt (A.-R); H. Hakkesteegt (aftr A. Verhoef (aftr.), en S. Verhoef (aftr.) (Lib.). TWEE GESTOLEN AFGODS BEELDJES door FRANCK L. PACKARD. 28 Bob Kingsley stond op. De man met den tropenhelm, vergezeld van een groo. ten inlander, dien hij herkende als den serang van de Monotah, kwamen op de boot af. Bob Kingsley keek echte» maar «ven naar deze twee. Zijn oogen tuurden onderzoekend naar het troepje inlanders dat vlak achter dezen blanke liept en ▼an hen dwaalden zij naar het kleinere groepje, hoofdzakelijk vrouwen en kinde ren, dat achterbleef op de plaats, waar de serang met de helpers achter de boo- nien uit was gekomen. Vreemd! Het was nu licht genoeg om <e zien, maar noch Chen-su, noch één ▼an de andere Chineezen was ergens te bekennen. Ook, herinnerde hij zich nu, had hy hen niet geiten, toen de overle venden het strand waren overgeloopen, om den teruggekomen serang te ontvan gen, in de drukte had hij ze echter wel niet kunnen opmerken en bovendien had Verna toen zyn aandacht afgeleid. In ieder geval was er nu nergens een spoor van hen te ontdekken Wat beteekende dat? Die duivels schenen de gewoonte te hebben, te verdwynen. maar steeds voor een of ander duister plan! Misschien wa ren ze echter nog hier, dichter bij de boomen. Hij had geen zin. zich ongerust te maken, iemand van de inlanders zou het wel wetctt De serang en de blanke waren plotse ling stil bhjven staan op ongeveer tien passen afstand en nu zag Bob Kingsley den serang opgewonden zijn richting uit wijzen. Ze wisselden beiden haastig eeni ge woorden, toen stapte de man met de tropenhelm kordaat naar voren. „Dus je bent toch ontsnapt!" zei hij barsch. „Je heet Kingsley. alias Moore of zooiets, ls het niet? Ik meen den naam Kingsley wel eens meer gehoord te heb ben, en er was geen stralenkrans om hem, hoor! Niets gedaan die revolver! Geef hier!" Bob Kingsley keek naar de revolver in zijn hand. Hy was die vergeten. Hy be antwoordde het verzoek met het wapen kalm in zyn broekzak te steken en den vrager op te nemen. Diens gezicht was niet bystcr innemend. Er was iets heerschzuchtigs in het brutale kijken van de oogen en den trek om den mond en zyn huid Was grauw, wat, zelfs door het bruin van zonnebrand heen, te zien was. Te veel heerscher onder de inlanders geweest. Te veel jenever naar binnen ge speeld. Hij schatte den man op veertig of vijf en veertig jaar. „U schynt mij beter te kennen dan ik u," zei hy kalm. „Hoe heet u?" „Richardson, en je zult myn naam goed genoeg kunnen onthouden, als het verhaal van dezen man waar blijkt! grauwde de ander. „Waar is juffrouw Lyle nu? De inlanders zeiden, dat ze hier bij jou was." Hy liep om de boot heen en stond opeens stil, toen zyn blik viel op de gestalte, die op het zand lag. ,.jy schurk!" riep hy dreigend uit. „Wat heb je haar gedaan!" Bob Kingsley's wangen werden vlam mend rood, maar hij gaf geen antwoord. Met 't oog op de vyf Chineezen kon hy zich dezen man niet tot vyand maken, anders zou het hem veel genoegen ge daan hebben, den ander zyn vuist te la ten voelen. - „Juffrouw Lyle is ziek. Heelemaal uit geput," zei hij rustig. „Het is het beste, dat uw mannetjes een soort draagbaar van haar maken, om haar zoo zacht mo gelijk te dragen." „jy hoeft me niet te vertellen, wat ik met haar moet doen," snauwde Richard son., „Het gaat over jou. beste kerel! De serang vertelde me. dat juffrouw Lyle gezegd heeft, dat je een paar uur geleden haar broer, daar op het schip, vermoord de. Ik geloof, dat ze bijkomt; als zij zegt, dat het waar is, zul je zoo gekortwiekt worden, dat je niet ver zult vliegen eer de politie je knipt." Verna ging moeizaam rechtop zitten, met de handen voor de oogen. Richardson ging naar haar toe. „Beter, juffrouw Lyle?" zei hy. „We zullen u wel naar Aoru brengen. Maar ik wil graag wat over dezen man hooren. Is het waar. dat ..O, laat haar met rust!" barstte Bob Kingsley woedend uit. „Ziet u niet, dat ze daar nu niet tegen kan! Ik zal wel voor haar antwoorden. Zy zal u zeggen, dat het zoo is. ik doodde vannacht op de Monotah haar broer." „Zoo!" siste Richardson tusschen de tanden. „Dus je bekent?" „Ik beken heelemaal niet," gaf Bob Kingsley kortaf ten antwoord. „Ik geef u eenvoudig het antwoord, dat juffrouw Lyle zou geven, als ze tot antwoorden in staat was." „Nu is het voldoende!" verklaarde Ri chardson grimmig. Hy gaf snel eenige bevelen ln het Maleisch. Een half doz'Jn Inlanders sloten Bob Kingsley in; en ter- wijl twee van hen plotseling zijn armen grepen, haalde een derde de revolver uit zijn zak. Richardson lachte kwaadaard:g „Je ziet, dat ik de revolver niet vergeten was, hè!" zei hy hard. „Je gaat met deze mannen naar Aoru en hoe minder druk te je maakt, hoe beter voor jezelf! Ik weet niet, hoe lang het zal duren, voor ik je aan de politie kan overleveren, maar tot dan zul je bewaakt worden en hoe je behandeld zult worden, hangt van jezelf af! Denk daaraan, kerel!" Bob Kingsley maakte zich opeens snel vrij van de inlanders om heip heen. De serang droeg met een man Verna over het strand. Ze scheen weer half bewus teloos. want ze lag heel slap yp heel stil. Richardson had zich omgedraaid en volgde den serang. „Een minuut- maar!" riep Bob Kings ley hem achterna. „Ik moet u iets ver. tellen!" „Ik weet wat ik weten wil!" antwoord de Richardson barsch over zyn schouder heen, zonder stil te staan. Een oogenblik stond Bob Kingsley be wegingloos. Zijn brein scheen plotseling beneveld. Waar waren de vijf Chineezen Het gezicht van Chen.su met den krom men neus en den valschen. olie-achtigen glimlach, scheen in een levendig en ake lig voorgevoel voor zyn oogen te staan en Won Fu met een bloot en opgeheven mes! En zij liepen vrij rond. om stiekem en sluw te treffen. Daar niemand hen verdacht, konden ze Verna gemakkelijk aan! En deze blinde, met zichzelf inge nomen ezel. wilde niet luisteren! Maar hy zou moeten luisteren, en wel nu al! „Richardson!" tieo hy bevelend. Dc man draaide- zelfs 't hoofd niet om. Bob KingJey deed een korten, tmpul- sieyen stap naar voren. De inlanders grepen hem vast, omsloten hem weer en li.elden hem terug. „Ga op zy! Hoor -je het!" gilde hy hun toe. Ik moet dien man sprekenj" Ze praatten boes tegen hem en hiel den hem nog steviger vast. Toen ontsak Bob Kingsley in woede en hy vocht met hen als een tyger. Eén keer kreeg hy ,de armen vrij eh twéé mannen vielen onder zyn gebalde vuis ten Maar dat-kon niet duren. Andere inlanders kwamen van het strand gfiloo- pen om hun gezellen te helpen. Ze kwa men op hem af en sloegen hem mecdoo. genloos. kregen hem door hun zwaarte op den grond en wierpen zich bovenon hem. Hy was du'zelig van de slagen, die 1 had opgeloopen. toen hij, terwyi hij no, op den grond gehoijden werd. R'chard- son snel zag komen Jerugloopen en zich door de inlanders dringen. Nu rtond de man boven hem en schudde dre'g?nd de vuist. O. leg je het zoo aan!" gromde Ri chardson. ..MaaJj ik heb jegewaar, schuwd! Ik kan jou baas! Er was eens iemand, die me twee kleine curiositeiten schonk eh ik had nooit gedacht, dat die nog ergens voor wouden kunnen die nen! Ik geloof, dat hij jaren geleden aan negerhandel deed: dus zal je wel kunnen raden, wat ik bedoel. Hand- en voet boeien. mijn Jongen #n die ga ik joj geven zoodra wé in Aoru zyn! Maar als je onderweg nog eens zoo doet. sta ik er niet voor in. dat je Jret levend bereikt En vóór Bob Kingsley, die neg half versuft was, kon spreken, was Flchard- verdwenen. '.Wordt yertoted»

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 2