mé Uit ons Regeeringshuis Van Rondom REMMEN! REMMEN! De gemaskerde ruiter. Plaatselijk nieuws] W/ Plaatselijk nieuws VRIJDAG 23 JUNI (Vergadering op Woensdag). Eerst werd de heer Th. M. F. Schaep- man als lid der Kamer, in de vacature- Tan der Putt, geïnstalleerd. Kinderbijslagverzekering. Bij de voortzetting van de behandeling ■/oor het ontwerp-Kinderbijslagverzeke ring waren de artikelen en amendemen ten aan de orde. Dr. VOS (Lib.) verdedigde een amen dement om bij de uitvoering van de wet de bedrijfsreden, die zi. niet voldoende gedetailleerd zijn en te weinig ervaring hebben, uit te schakelen. De heer SMEENK (AR.) wilde, ook met het oog op de kosten, de uitvoering van de kinderbijslagverzekering combi neeren met de uitkeering van de ziekte verzekering en daarbij toch de mogelijk heid open houden, dat straks eventueel de bedrijfsreden met de uitvoering van beide verzekeringen worden belast. Met het oog daarop had hij een amendement ingediend. De heer VAN DEN TEMPEL (S.D.) verklaarde over 't algemeen een voor stander van de bedrijfsraden te zijn, maar hy achtte deze nog niet zóó ont wikkeld. dat zij hier als uitvoerings orgaan kunnen optreden. De heer HERMANS (R.K.) meende, dat het niet de bedrijfsvereenigingen, maar de bedrijfsraden de meest aange wezen wettelijke uitvoeringsorganen zyn. De heer J O E K E S (V.D.) verklaarde rich voor het amendement-Vos. De heer VAN HOUTEN (CDU) bestreed het amendement-Vos en Juichte integendeel het streven van den minister toe om aan de bebedrijfsraden meer be- teekenis te geven. De heer K IP E R (R.K.) vond het in schakelen van de bedrijfsraden een kwestie van het winnen van prestige door deze instellingen, om in de toe komst beter aan de bedrijfsorganisatie te kunnen medewerken en daarin haar plaats te vinden. Antwoord van minister Romme. MINISTER ROMME zeide, dat als •fc amendement-Vos wordt aangenomen en gebeurt verder niets meer, dan kan 'de bedrijfsraad niet Ingeschakeld wor den bij de uitvoering van de Ziektewet, rooals de heer Vos zoo gaarne zou willen. De minister was bereid artikel 31 met sen bepaling uit te breiden, volgens wel ke die machtiging slechts wordt verleend na advies van de centrale werknemers- en werkgevers-organisaties. De minister liet de beslissing over het tmendement-Smeenk aan de Kamer over. Het amendement-Vos (uitschakeling van den bedrijfsraad bij de uitvoering), werd met 40—39 stemmen verworpen. Het amendement-Smeenk (continuee ring van de uitvoering met die der ziek teverzekering. met openhouden van de mogelijkheid dat de bedrijfsraad met de uitvoering van beide verzekeringen wordt belast) werd aangenomen met 0325 stemmen. Ds. VOS (lib.) verdedigde een amen dement om de loongrens te bepalen op t 3000 per Jaar. Er zou een noodelooze last op de werkgevers worden gelegd in dien ook aan het hoogere personeel kin- derbyslag zou worden gegeven. Spr. ver wijst naar de meerderheid van den Hoo- gen Raad van Arbeid. Na bespreking wordt dit amendement verworpen met 47 tegen 43 stemmen. Daarna verdedigde dr. Vos een amen dement om den kinderbyslag te doen aanvangen by het vierde in plaats by het derde kind en de uitkeering te be perken tot kinderen beneden 14 jaar. Een gezin met drie kinderen kan niet als „groot gezin" gelden. Ook dat amendement wordt met 06 tegen 22 stemmen verworpen. Het amen dement-Vos (alleen kinderen beneden 14 Jaar) werd by zitting en opstaan ver worpen. De heer DREES (8.D.) verdedigde een SLmendement om de kinderbyslag voor alle loonen geiyk te stellen op 15 cent per werkdag per kind en de schaal van het onwerp te doen vervallen. Het wordt met 57 tegen 32 stemmen verworpen. Daarna wordt het geheele wetsontwerp aangenomen met 66 tegen 22 stemmen. Tegen stemden liberalen, n.s.b., de s.d. leden Faber, H. Vos en van der Waer- fl*v. de c.h. leden Mackay Katz en Weit- kamp, de ar. leden van Dyken en Wage- oaar, de v.d. en de staatk. ger. Hierna sluiting der vergadering. sporingadienaten te onthouden en betref fende eentge daarmede samenhangende aangelegenheden. Deze commissie bestaat uit de leden: Schouten (Aü.), Tilanus (C-H.), Drees (8.D.A.P.), Wendelaar (Lib.) en Sweens (R.K.). De meerderheid dezer commissie stelt aan de Kamer voor: 1. Uit te spreken, dat de feiten en om standigheden, welke den minister van justitie hebben geleid tot het nemen van den maatregel van 1 April 1938 «en aan zien van de brigade Oss der Kon. Mare chaussee, dien maatregel niet rechtvaar digen, terwyi aan hetgeen nad.en is ge bleken, in elk geval geen motiveering voor dien maatregel kan worden ont leend: 2. De nota van den minister voor ken nisgeving aan te nemen. Eén lid/d®£ commissie (mr. Sweens) kan zich/alleen^met de tweede conclusie vereeniaén. De £eer WIJNKOOP (CF.) zeide dat de nieuwe informaties twyfel hadden doen bestaan aan wat de minister tot nu toe had gezegd en daarop is na de ver worpen enquête de motie-Aibarda, ook gevolgd, waarin de minister tot het over leggen van een nota werd uitgenoodigd. Op deze nota is nu het verslag gevolgd van de vermelde conclusie. Het is te be treuren dat de minderheid gevormd wordt door den heer Sweens, lid der R.K. frac tie. Daaruit biykt dat ook dit lid met die fractie het standpunt van den minister deelt. Dat is te betreuren, omdat biykt dat zy gemaakte fouten niet kon toe geven. De door de marechaussee gemaakte fouten wettigen nog niet generallseerend optreden tegen de geheele brigade. Het is een verbluffend aantal punten, -waarop de commissie het beleid van den minister onjuist acht. Had concreet tegen eenige marechaussees moeten zyn opge treden, dan had het tegen die bepaalde menschen moeten zyn geschied. Vervolgens betoogde hy, dat de com missie de fouten van den minister zoo zacht mogeiyk heeft voorgesteld, ze heeft geminimaliseerd. Er is gebleken van een slechte samen werking tusschen Justitie en politie, spe ciaal tusschen den procureur-generaal te Den Bosch en de officieren der mare chaussee. Deze proc.-gen. is de aanvoer der van den minister geweest; voordat de minister tot zyn plotseling besluit kwam, bestookte deze proc.-gnen. hem een heele week lang met brieven. Voorts biykt dat de bisschop en de burge meester van Oss achter den P.-G. staan. Spreker wees op een onwaarheid van den P.-O. als hy zegt, dat na de groote op ruiming in Oss geen strafbare feiten meer zyn gepleegd. Toch gelooft deze minister dat. De wyze waarop deze P.-O. wachtmeester De Gier heeft verhoord is buitengewoon onbehoorUJk geweest; die De Gier was toch geen misdadiger! By zoo'n P.-G. berust de hoogste rechts handhaving van het Zuiden. Daar zitten honderden marechaussees, met wie deze P..G. niet kan samenwerken! Voorts was het een grief van den heer wynkoop, dat de minister de dossiers, waar de commissie om vroeg, niet heeft willen afstaan. Doch zelf citeerde hy wel uit die dossiers in zyn nota, voor zoover dit hem dienstig was. Spr. laakte het eveneens, dat de mi nister aan ambtenaren verbood voor de commissie te verschynen; dit is ook by het onderzoek in de kwestie-Spoorhout gebeurd. En dan weet een ambtenaar wel wat hy te doen heeft. De geheele gang van zaken is zóó ge weest, dat een enquête noodig was ge weest. Spr. zou zoo'n voorstel niet doen; de commissie acht een enquête niet meer noodig. Vervolgens besprak hy nog eenige de tails van de knoeierijen by de werkver schaffing voor jeugdige werkloozen te andere Nederlandse he burgers. De mi nister heeft de commissie haar werk oru mogeiyk gemaakt. De schorsing der bri gade was onnoodig. Het is de commissie onmogeiyk gemaakt vast te stellen of de geesteiyken onder ander recht staan. Het recht in Nederland eischt dat de minister zoo spoedig mogeiyk moet af treden. De heer DE GEER (C.H.) noemt het rapport der commissie een model en brengt haar hulde. Hier is in deze zaak niet met beleid opgetreden. Spr. zal stemmen voor de conclusie der commissie Dat de minister zou moeten aftreden is staatkundige ketterij. De minister staat nog voor veel nuttig werk. Hy heeft een fout begaan, doch dat doet ieder die werkt. Spr. zal vol overtuiging stemmen voor de conclusie, maar evenzeer is spr sterk tegen opvattingen die op den duur ons ^staatkundig stelsel vernietigen moe ten. VWe staan voor een zakeiyke uit spraak, geen doodvonnis voor den minis ter. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (S.D.) gaat de zaak v. d. H uitvoerig na en begrypt niet dat de mi nister op 7 April 1938 kan verklaren dat de zaak v. d. H. niet zou worden ver volgd. De zaak van notaris B., een der machtigste personen in Brabant, die ge noemd is als geldschieter van v. d. H., is een der aanwyzingen dat men v. d. H. wilde sauveeren. Er zyn andere aanwy zingen voor de onaantastbaarheid van o.a. den notaris en v. d. H. Wat de gees- teiyken betreft, iemand met een blanco strafregister had de zaak opgerakeld. Een man met 18 strafvonnissen was niet de aangever. Alles maakt geen prettigen indruk. On aangenaam vindt spr. het verhoor van 71/, uur van De Gier door den procureur- generaal. Ook de commissie veroordeelt dit. Het inquisitoriaal verhoor van De Gier leidde tot verklaringen die men la ter tegen hem heeft uitgespeeld. Het contact met den officier is den wacht meester zwaar aangerekend. Uitvoerig gaat spr. het gebeurde na, waaruit de goede trouw van den wachtmeester bleek. In Brabant wordt veel vervolgd is Moeder Holland maakt ook nu weer Nieuwe moeiiykheden mee, Althans, met den gang van zaken Is ze niet geheel tevree. Ook haar voorman maakt bezwaren Tegen 't tempo dat men heeft: Hy is bang dat de bagage Deze rit niet overleeft. Reeds liet hy zich scherp vermanend Tegenover anderen uit, En hy heeft zyn tempo-drijvers Thans heel openhjk beduid: Zoo gaat het beslist niet langer, En al ben ik heusch niet laf. Ik ben bang voor roekeloosheid Desnoods stap ik dan maar af. Zullen nu de teamgenooten Deze wenk van hery verstaan? Of zal men op eigen houtje In dat tempo verder gaan? De ervaring van hun voorman Is hun stellig wel iets waard, Want er is by hen geen leider Die in tact hem evenaart. Voor vier jaren dacht men ook een) Dat men hem wel missen kon, Maar na korten tyd was hy het Die zyn leidersplaats herwon. Er is dus gerechte twyfel Dat men hem trotseeren zal; Moeder Holland in 't byzonder Vreest het ergste, door zijn val! knecht had met hem nog een appeltje te schillen. Toen hy B. zag. greep de vee houder v. d. H. hem vast, waarna een worsteling ontstond. Tydens deze worste- ling gelukte het v. d. H„ B. in de wete- er gezegd; spr. aanvaardt dat. Dus wordt rlng duw#n en Uet deze aan zyn i0t er veel vervolgd en ook gearresteerd als oyer B wigt zlch echt,er op het droge te een systeem-Speyart. Het bhjkt uit het werj[eni en keerde met een nat pakhuis- schaduwen van burgers en autoriteiten waarts Het slot van deze worsteling tot zelfs in het buitenland. speelt zich in de rechtszaal af. Spr. trekt geen conclusie t. a. den De heer 3ionk Hekendorp, aan- minister zelf. Spr. is het eens met den nemer van het verharden van het Hoog- heer De Geer: een respectabel mensch en goed jurist ais hy kan best zelf oor- deelen. De heer VAN MAARSSEVEEN (R.K.) betoogt dat de marechaussee te zynen aanzien in een civielrechteiyke eind in de polder Lange Weide, heeft het maken van 6000 meter planken van gewapend beton opgedragen aan de N V. Betonfabriek, dir. J. H. de Hoog, alhier. Eveneens is aan genoemde N V. opgedra gen het maken van 700 M. opsluitban- quaestie onjuist is opgetreden door nach- den Van gewapend beton, benoodigd teiyke opsluiting toe te passen. Deze maatregel ging alle proporties te bulten. Het parlement heeft om. de taak, het individu te beschermen tegen willekeur van de overheid. Een eenvoudig persoon, door de marechaussee onrechtvaardig opgesloten, staat machteloos. Indien er geen uiterste noodzaak is, moet de conclusie der commissie niet worden aangenomen wegens de groote schade voor het gezag. De taak der commissie was zeer moet- ïyk; voor haar werk heeft spr. respect. Ze trachtte al het materiaal te krijgen. In zake arrestatie van den bankier oordeelt zelfs de commissie, dat die had kunnen zyn achterwege gebleven. Het gaat hier over de Juiste wyze van be scherming van personen en goederen. Ook naar het oordeel der commissie deed de marecaussée ongeoorloofde arrestaties inderdaad was zy aan het doorhollen. Wèl had de minister de brigade meer ge legenheid moeten geven om zich te ver dedigen. De minister heeft overigens de Kamer Juist ingelicht. Spreker kan de critiek der commissie op den minister niet beamen, ook waar het zenden van een gemachtigde by den subst. officier van justitie betrof. Dit was noodzakeiyk, geen pressie. De Kamer mag niet een minister ver- oordeelen die -gewaakt heeft tegen het aantasten van individueele rechten door de overheid, op de Juiste wyze. Dat was de plieht van den dienaar der Kroon. Men mag de voortzetting van een ver keerd systeem niet in de hand werken. De Kamer wordt verdaagd tot Vrijdag middag. het verharden van een weg gelegen in den polder het Westeinde van Waarder. SIERAAD VOOR LEKKERKERK'S RAADHUIS. Sophia Westendorp schilderde aalscholvers. Lekkerkerk. In de voormalige hoogere burgerschool aan het Van Alkemade- plein te Rotterdam, is thans de afdeeling schilderen, teekenen, boetseeren enz. van de Rotterdamsche Academie voor beel dende kunsten en technische wetenschap pen, tydeiyk ondergebracht. Gisteren was daar voor belangstellenden een de coratief paneel, bestemd voor het ver bouwde raadhuis van Lekkerkerk, te be zichtigen. Het is bestemd voor de raads zaal en zal daar tegen de wand boven de zetel van den burgemeester worden aangebracht. Het gemeentebestuur heeft de aardige en te loven gedachte gehad, zoo schrijft men o m. aan de NJR.Ct., om de vervaar diging van deze versiering op te dragen aan een dorpsgenootomej. Sophia Wes tendorp, leerlinge van de Academie. Deze heeft hier en daar met raad en daad door den leeraar Aart Glansdorp terzyde gestaan, een schildering vervaardigd, welke de toets der critiek zeker kan door. staan. Lekkerkerk geniet groote bekendheid vanwege de aalscholverskolonie en de schilderes heeft deze vogels met hun ka rakteristieke koppen en houdingen als onderwerp van haar werkstuk gekozen. Ter plaatse heeft zy een aantal voor studies gemaakt en ook in de Rotterdam sche Diergaarde heeft zy de aalscholvers in hun doen en laten kunnen bestudee- ren. Ondanks een decoratieve wyze van uitbeelden, zyn ze op het geprepareerde triplcx-paneel van ongeveer een bij twee meter zeer natuurgetrouw en levendig geschilderd. Mej. Westendorp heeft een geslaagd stuk werk geleverd, dat van goede smaak en decoratief talent getuigt en het ge meentebestuur van Lekkerkerk legt me) deze geste alle eer in. Lopilc. Voor de vacante betrekking van onderwyzeres aan de Chr. School (hoofd de heer W. van Joolingen) in de vaca ture mej. T. den Dikken, hebben zich 54 sollicitanten aangemeld. De procureur-generaal is de bron van alle ellende, doch dit ontheft den minis ter niet van zyn verantwoordeiykheid. Waar de marechausee verkeerd heeft ge daan, was een waarschuwing voldoende geweest. De minister wilde lawaai voor komen. doch heeft dit juist ontketend. Een waarschuwing der marechaussee wa re voldoende geweest. Spr. wyst op de rol der N.S.B., de heer Rost v. Tonningen Baldadigheid, heeft documenten aan de commissie aan. Gouderak. De landbouwer H. heeft bU geboden. Dat is chantage. (De voorzitter den gemeente-veldwachter aangifte ge- hamert). daan van een geval van ergerüjke balda- De heer ROST VAN TONNINGEN dgiheid. Men heeft namehjk zyn hooi- (N.S.)Laat dien Jood maar praten. bouwmaterialen, als ma&imachine, hark- De VOORZITTER hamert. en schudmachine, die zich in het hooi- e van eenute itieme ont- De heer W IJ N K O O P wijst op de af- land bevonden, ln een stoot geredern de orde het versla* der wijkende boude ren den eub.t.-omder Reed. eerd«r moet rich „Goed gedaan, Tonto", prees de ge maskerde man hem. „We weten nu ten minste iets-van den man. Hy is een bui 32. Twee uur later hadd met hun nog steeds bed zei meer dan vijf myi t ruwe en ongebaande de twee ruiters itclooze^metge- woeste ifgelegd v door het (Veteadering op Donderdag). De zaak-Oss. Na aanvaarding van eenige kleine ont werpen was aan Kamer-commissie, in wier handen is ge steld de nota van den minister van Jus titie, betreffende de feiten en omstan digheden, op grond waarvan op 1 April 1938 aan de brigade der Kon. Marechaus see te O» U gejast zich tjjdeiyk van op- je gens den minister en den procureur, generaal. Spr. zal voor de conclusies stemmen. Het rapport der commissie is voor den - minister vernietigend. De r.k. geestelij- bediende B. reed op een rijwiel in ken hebben bet recht te eerbiedigen als laageind. Ben 17-tadge wehond»' hebben voorgedaan by den landbouwer B. Hij voelde nattigheid. Langeruigeweide. De 14-jarige winkel - tengewoon scherpschutter en hy berijdt ^landschap. Ze deden g^en een paard met een gebroken hoel, zoo- Jjg™ dat "ventueïl'e "ed«l van de ben- dat wy geraakkelyk zyn spoor zullen de uitgezonden waren om Jefferson kunnen volgen. Het zou me niet verwon- van het leven te berooven, hen in den deren. ai. dit een van de voornaamste ie- «j. V°n den van een moordenaarsbende is, mo- Teveel reizen zou gevaariyk kunnen geiyk iemand, die bang is voor Cherubyn. zyn voor den gewonden man. Toen ze Wy moeten hem zoo vlug mogelijk vol- daarom het boschje bij de kleine kreek bereikt hadden, hielden ze stU en maak- gen, maar wy moeten eerst Jefferson het n. w, ten het den gewonden farmer zoo naar een veilige plaats ve^oeren. Haal makkelyk maar eenigsslns mogelijk de pftKden, iPBtp" was. 5 DEKDÏ BLAD Vrtl'wPBlAP TOOB ZU1D-HQLLA.VT> Fs crKECBT. SchoonhsreMehe Courant VRIJIMO tg JITNI im door JAN KUKUIT. Over Vlist, Vreeswijk, Schoon hoven en twee rapporten. Door de benoemingen van reischillen- de burgemeesters in deze streek is weer eens aan de orde gekomen de vraag of Jod als candidaat in de rechten geen kans zou maken op een burgemeesters plaats. Jod zelf vindt natuurlyk, dat men hem schandeiyk onrecht aandoet door hem niet allang een belangrijke plaats te hebben gegeven en Teun zei: „Je mot nou eens oprecht kalm aan beginnen, Jod. Je gaat heen en Je gaat ln Vlist wonen. Daar perbeer je dan lid van de raad te worre en as je dat bent, dan ga je kalmpjes aan aan de leer. In Vlist vergadert de raad maar één keer per jaar en dan loopen we dus geen ge vaar dat we je weer hier krijgen as zyn- de overwerkt." „Eén keer per jaar kan niet, Teun," Zei lk. „want de Gemeentewet schryft voor dat de raad tenminste zes maal in het jaar moet bijeenkomen." „Nou, dan mogen ze in Vlist er nou wel een spurtje achterzetten, want ze hebben pas nog maar voor de eerste keer in dit Jaar vergaderd en om nou aan de trek te kommen zullen ze al gauw elke maand moeten byeenkomen. Dat is dus niks voor Jod, dat wordt afbeulen en dat laat ik vast niet toe." „Neen," zei ik, op Teun's plagerij in gaande, „dan weet ik een betere gemeen te voor hem om te beginnen en het vak heel zoetjes aan te leeren. Dan moet hy naar Vreeswyk. Die gemeente heeft het doorslaande bewys geleverd, dat zy van rust houdt. De burgemeester van Vrees wyk heeft de op de secretarie een pak gevonden met oorkonden, die daar al 13 jaren lagen te sluimeren. Het waren, zoo als de burgemeester schreef, „fraaie oor-" konden" en ze waren in 1926 toegezon den om aan de oud_gemobiliseerden van 19141918 te worden uitgereikt. Maar er was toen een vacature, welke staat er niet by, hetkan zyn dat er een burge meesters vacature was, maar het is na tuurlyk ook mogeiyk dat er in 1926 geen bode was. Enfin, er was dus een vacatu re, methet gevolg, dat het pak oorkon den in een kast terecht kwam. Nu moe ten Jullie wel weten, dat als er in eenig openbaar bureau een pak in een kast ge legd wordt, het daar even veilig ligt als een Pharao in een pyramlde. Nooit zal iemand het meer aanroeren en er moet wel een zeer byzonder toeval zyn ge weest, lk aenk een begin van brand of Instorting van een vertrek, waardoor in Vreeswijk het pakket fraaie oorkonden weer in handen is genomen. In leder ge val zyn ze daar buitengewoon actief, want een goed ambtenaar, die een ge sloten pak ln handen krygt, bergt het weer even gesloten weg Hier is dat niet gebeurd en men heeft de fraaie oorkon den van voor 13 Jaar weer aanschouwd, die 13 jaar geleden in de kast van den gemeente-secretaris waren neergelegd." „Jullie doen net of Jod ioi is en ar- beidsschuw," sprak tante vermanend, „maar ik zou 't juist beter vinden als hy eens naar een gemeente ging, waar veel werk voor hem ls." .Dan weet ik wat. Laat hem dan naar Schoonhoven gaan. Daar is een buurt vereniging geweest, nog wel aan de Ha ven, waar de burgemeester ook woont, een buurtvereniging, die zou zorgen voor d« versiering op de Oranjefeestdagen. De veieeniging heeft een kwynend bestaan geleid en is nu opgeheven wegens ge brek aan animo. Ik vind dat Jod best eens kon gaan probeeren of hy de Ha venbewoners niet wat activiteit of Oran jeliefde kon bijbrengen." .Dat ben lk niet met Je eens," zei Jod. #Jk denk dat die rocnschen gedacht heb ben: we kunnen zeïf wel voor een ver siering zorgen en we do-n dat dan naar onze eigen smaak en niet naar die van «en paar toevallige bestuursleden, van wie het lang niet zeker is of zy smaak hebben. Van gebrek aan Oranjeliefde verdenk ik ben zeker niet." „Van verdenken gesproken," hernam lk, „ik heb me vermaakt by het lezen van de artikelen over het rapport Oss en hetrapport erfpacht. In beide geval len was een groep bladen die uitriep: asjeblieft, ncm zien jullie 't. Hier zyn de bewyzen dat die menschen schuldig zyn. En dan is er e en&ndere groep dié Juich te: boera, hier hebben we nu gelukkig bet bewys dat onze man onschuldig en Vein is." „Da's poDetiek," lichtte Teun in Jtoo, zoo," ging Ik voort, Jm dat nu pol- letlek. Dan zal flt Jullie ook eens laten l te# dat gaat. Jan '■eet* .Plet ver moord, maar Jan is lid van de Groene Party en nu schryft het Groene Dag blad: De laster heeft zich weer meester gemaakt van onze groote Jan, en de Blauwe gemeenenkken beweren, dat hij Piet vermoord heeft, maar dat is een ge meens leugen, want le was Piet al dood voor Jan by hem kwam. 2e is Jan in het geheel niet by Piet geweest en 3e leeft Piet nog. Als dan later bhjkt dat Piet toch "wel degciyk en onberispeiyk dood is, schryft het Groene Dagblad: Tengevol ge van overspanning en zenuwaandoe ning, veroorzaakt door de leugencampag ne van de Blauwen, is, Piet werkelijk en overtuigend overleden, zonder dat ge- blezen is. dat Jan daaraan eenige schuld zou hebben, wy hebben integendeel re den om te vermoeden dat Jan hem ver pleegd en gevoed heeft en Iedere nacht by hem heeft gewaakt, zoodat Plet niet is gestorven tengevolge van Jan's ge drag. maar ondanks Jan's inspanning en opoffering. Het rapport meldt immers: „Wy hebben Jan zien klimmen in het venster van Piet's woning." Dat kan toch niets anders beteekenen dan dat Jan. om Piet niet te storen in zyn licnte slu me ring, niet door de piepende en krakende deur naar binnen is gegaan, maar voor zichtig door het venster. Verder lezen we in het rapport, dat men Jan gezien heeft komend met een bebloed me3 uit Piet's woning. Weer dus een bewijs van Jan's zoig Waartoe had dat mes ged.end? Niet zooals de booze aanhangers van Piet be weren, om Piet te dooden, maar alleen omdat hy er een malsch biefstukje mee gesneden had. dat Jan van zijn laatste geld voor Piet had gekocht. Nog lezen we ln het rapport, dat algemeen bekend is. dat Jan Plet zeer vyandig gezind was en dat hy herhaaldeiyk heeft verklaard: „Ik zal nog wel eens met hem afreke nen." Wie nu het edele gemoed van Jan kent, die weet wat zulks beteekent. „Af rekenen." zeggen de aanhangers van Piet, beteekent hem droden Dat zU zoo oordeelen spreekt van zelf. want zoo ls nu eenmaal hun men.aliteit en zoo als de waard is vertrouwt hy ziln gasten. Maar wie Jan kent, die weet ook dat hy met het woord afrekenen niet anders be doeld kan hebben dan: hem a'ies verge ven wat hy mij heelt aangedaan en dat is niet zoo weinig hom weldoen, vurige kolen op zyn hoofd brengen." Dan komt het Blauwe Dagblad van de Party Piet en zet met vette letters bpven een artikel: „EindeiyK een bekentenis. Het Groene Dagblad ontkent niet lan ger In dat artikel wordt dan geestdrif tig betoogd dat het Groene Dagblad zich niet heeft kunnen loswringen uit de yze- ren greep der feiten en tenslotte heeft moeten toegeven, dat Jan Inderdaad Plet heeft gedood en wel op de wreedste en laagste wyze die msn zich kan denken. Niet door een goed gericht schot of een krachtige dolkstoot. Maar door onzen ar men Piet vurige kolen op het hoofd te leggen." „Schel uit. Jan!" riep tante gebiedend, „Je weet dat we hier niet over politiek praten „Tante," besloot lk, „dat is geen poli tiek, dat is nieuws en voorlichting." gedaan: bij de boeren in de schuur cf in 't hooi geslapen. De man dacht een hee- len tyd na en toen scheen hem iets in te vailen. Lachend riep hy ons toe: „Ga maar naar Wittemanns huisje, daar kunnen Jullie heelemaal voor niets over nachten." Dat vonden wij natuurlyk best. wy sloegen hei pad in, dat de man ons wees en stonden weldra voor een geheêl alleen staand met wingerd begroeid huisje. Op ons kloppen deed vrouw Wittemann open. zy keek ons wantrouwend i f aan en toen wij gezegd had den, waarvoor wy kwamen, ging ze ons voor naar een klein gebouwtje, een soort stal, waarm stroo lag opge stapeld. en dat alleen maar eén getralied raam had. waar voor verscheidene wollen de kens hingen. Nauweiyks had den wy ons boeltje afgelegd, of daar viel de deur in het slot en wy waren alleen. .Dat is nog net op het nippertje," zei Karei opge lucht, want hem zat de da- geiyks terugkeerende kwestie van het nachtlogies altyd nogal dwars. „Ik ga eens kyken, of we ergens brood en worst kun nen krygen," zei ik, want my interesseerde meer het voed. selvraagstuk. Ik liep naar de deur en drukte op de klink. De deur was niet open te krijgen. Of er was iets tus schen geklemd, óf iemand had haar van buiten gegrendeld. Ik klopte. Niets te hooren. Ik riep geen antwoord. wy schreeuwden samen: „Vrouw Wittemann, doe eens open!" Wy bleven alleen. „Ze moeten ons vast ge hoord hebben," zei ik geërgerd. „Misschien willen ze ons niet hooren,"' antwoordde Karei nadenkend, terwyi hy de tralies van het venster aan een in spectie onderwierp. Hy had zoo'n zucht naar griezelige gebeurten ssen. Opeens hoorde ik buiten een zacht ge ritsel. Toen stilte. Een minuut later weer geluid, alsof er iemand om het schuur tje heensloop. Karei probeerde zach Jes het raam open te maken, maar het knarste daarby. Onmiddeliyk naderden de voetstappen, nu luider en vlugger, en in den donkeren rechthoek van het raam werd de nog donkerder omtrek van een gestalte zichtbaar, terwyi het woeste ge blaf van een grooten hond ons verschrikt deed terugdeinzen „Is daar iemand?*" riep Karei naar buiten, maar hy kreeg geen antwoord. Hy sloot het raam en de hond droop af. Wy zochten onze rugzakken nu maar af naar iets eetbaars. Veel was het niet, wat wij vonden en een ongezelliger maal- tyd hadden wy in onze heele vacantie met gehad. Hoewel het by na p kdonker om ons heen was, aten wy zonder lient, want Karei wilde onze zaklantaarn, die nog maar heel zwak licht meer had, voor geval van nood sparen. Hy haalde ook zyn kampeermes uit zijn rugzak en stak dat ln zyn broekzak. „Veilig is veilig", zei hy veelbeteekenend. Ik volgde zyn voor beeld en daarna gingen wy zitten, de een met het gezicht naar het raam, de ander met het gezicht op de deur. wy zwegen, hadden het koud en voelden ons alles behalve prettig. Na een goed uur het zal toen onge veer elf uur geweest zijn hield lk de spanning ni'et langer uit. Ik voelde een razende woede tegen dien Wittemann in my opkomen, die ons hier gevangen hield, liet verhongeren en misschien w*e weet wat met ons voor had Ik begon wild aan de deurknop te rammelen, sloeg en trapte tegen de deur en Karei hielp my naar alle macht. Opeens werd het voor de raamopening lichter en lichter en wy hoorden voetstappen naderen. .Naast 't raaip!" fluisterde Karei, „opdat we ge dekt zyn-t" „Hallo," klonk bulten een ruwe man nenstem, „houden jullie je eens een beet je kalm waar zitten jullie dan? WiL len jullie Je niet eens vertoonen?" „Waarom sluit u ons op?" riep ik terug En Karei viel my by, terwyi zyn stem oversloeg: „Dat is vrijheidsberooving!" „Hou je kalm! Anders sluit ik jullie ln de cel op!" „Doe de deur open!" „Morgenvroeg. En tot zoolang: Stilte!" Het werd weer donker en stil. „Zoo'n schoft!" hygde Karei en toen ging zyn ademhaling langzamerhand over in een regelmatig gesnurk. Ik kon de slaap ech ter niet vatten; de vrees voor Iets gru- weiyks, dat ons te wachten stond, hield my klaar wakker. Ik herinnerde my nu het eigenaardige lachje van den man. die ons den weg naar Wittemanns huisje had gewezen en ik huiverde. Den heelen nacht bleef het vreemd stil. Tegen den morgen moet ik toch in gedommeld zyn, want ik werd wakker toen het al klaarl.cht was. doordat Iemand de grendel van onze deur weg schoof en de deur opendeed. In de ope ning verscheen een slaper ge man, d.e ons onge.oovig aanstaarde en ten slotte in een half verlegen, half geamuseerd gelach uitbarstte, waardoor ook Karei wakker werd. Nu eerst zag ik dat de man een zwart lakensche broek met roode b»es droeg en deed my als een bliksedifl.ts al het on. begrijpe.yke van dezen nacht duideiyk worden. „Dan zitten we zeker in het spuiten- huisje?" lachte ik nu ook. „Ja, in het logies vooreh daklooze zwervers, niet waar?" „Zoo is het. Maar waarom kwamen Jul lie ook met voor den dag gisteravond? Dan hadden jullie je heel wat narigheid bespaard!" Dat was gemakkelijk gezegd, maar wy hadden onder: usschen dien angstigen racht maar gehad 't Was het beste, de geschiedenis maar gauw te vergeten, om niet telkens aan dien doorgestanen angst herinnerd te worden en ln het vervolg zouden wy wel wat beter u tkyken by het kiezen van ons nachtkwartier. (Nadruk verboden). DE GASTVRIJE BOER door H. J. VAN DER POORT Van de tien dagen, die wy door het Saueriand zouden trekken, waren er al acht om. wy waren met ons beiden, myn vriend en ik. Eigenhjk hadden'Hve ons programma al kunnen besluiten want al het bezienswaard.ge hadden we gewen en daarby beg^v» de barometer bedenkeiyk te dalen. En inderdaad begonnen dezen avond van onzen achtsten vac&ntiedag de eerste regendruppels te vallen, wy pakten onze tent uit, om haar als regen jas om ons heen te slaan, want heinde en ver was mets te bekennen, dat ons tot schuilplaats had kunnen dienen. Doch weldra begon het zoo te gieten, dat wy toch onderdak moesten zien te ko men. In elk geval konden wy zoo niet den nacht ingaan en de schemering be gon al in te vallen. Zoo hard we konden onder onze tentjas stapten wo dus door, in de hoop, dat we nog ergens een schuur of iets dergeiyks zouden vinden. We hadden misschien een kwartier zoo ge.oopen, toen we een huis voor ons za gen. Misschien was er dus wel een plaats- Je ln de buurt. Aan een man, die in de dewropening stond, vroegen we naar den dlchtslbyzynden boer om te ovér- zuchten, want zoo hadden mi het aldoor Gemeenteraad. Gieasendam. Zaterdagmorgen om 9 uur komt de gemeenteraad in een openbare vergadering byeen en zal de voigenae agenda worden behandeld: 1» Notulen. 2 ingekomen stukken. 3 Onderzoek ge loofsbrieven benoemde raadsleden. 4 Prae-advies Inzake het adres om subsi die aan de Bewaarschool te Neder-Har- dmxveld. 5. Nadere vaststelling Instruc tie voor den gemeente-ontvanger. 6 Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van 5 panden, gemerkt B 386 tot 389 en 395. 7. wyzigina der begrootingen 1938 en 1939. 8 Voorstel tot benaming van stra ten in het Uitbreidingsplan. 9 Bespre king bouwplan nieuw gemeentehuis met btg rooting. Dinsdag maakten de leerlingen van hoogste klassen van de openbare school onder leiding van het onderwy- zend personeel een schoolreisje. Dit jaar werd afgeweken van de gewoonte om met een paar autobussen te reizen. De Ned. Spoorwegen hadden een speciale trein reis uitgeschreven voor scholen net daaraan verbonden een rcx~"lrlt over T/al- cheren, benevens een boottocht. Des moïg<tP4 om ftfiht PUT werd vgn bierver- inir, d at, waar nog meer schoolkinderen uit andere plaatsen by een kwamen om daarna gezameniyk met ongeveer 800 schoolkinderen de reis naar Zeeland te aanvaarden. In Zeeland wer den de bezienswaardigheden bezichtigd. Daarna werd een boottocht op de Wes- terschelde en de Noordzee jjemaakt van uit Westkapelle. De boottocht duurde 2 de tocht per autobus 4 uur. Daarna de terugreis aanvaard. Dammen. Giessendam. In de tweede ronde van het tournooi om de meesterstitel dam men, werd tot ieders verrassing P. v. d. Aa door Both van Papendrecht Oost, ge slagen. De titelhouder B. de Jong wist zich te herstellen en versloeg de Kluiver van Alblasserdam. Koppelaar kreeg re glementair de punten wegens niet opko men van van Genceron van Papendrecht West. Both, de uitgestelde party tegen van Genderen gewonnen hebband, leidt nu iïi»4 vier punten uit twee wedstry- den. De andere deelnemers, behalve De Kluiver en van Genderen. die nog geen punt wisten te veroveren, hebben elk 2 punten. Goudriaan. De heer B. T. van Donse laar, volontoir ter gemeente-secretarie, is thans benoemd tot ambtenaar. Een wei hooi. waarmede de «and- bouwer A. van V. huiswaarts keerde, kwam door het schrikken van het paard in de Goudnaan terecht. De voerman kon zich bijtijds in veiligheid stellen. Het 8-jarig zoontje van den héér G T. viel by het visschen in de Goudriaan. Den heer Bdie juist met een auto pas seerde, hoorde den jongen gillen en wist hpm nog juist op tijd te redden. Hardinxveid. Tegen een aardappelver bouwer, die zyn perceel niet bespoot met loodarsenaat, is proces-verbaal opge maakt. Gevonden: een paar beige ski-sok jes. Inlichtingen ter secretarie. Deze week werden de navolgende bouwvergunningen verleend: Aan J. W. van der Wal en K. de Ruiter tot het af breken en weder opbouwen van twee woningen. Aan M. van Dam tot het bou wen van een dubbel woonhuis. llekendorp. Gevonden: een bclasting- merk en een sleutel. Inl. gem.-veidw. Hoog-Biokianu. De heer W. Slob Czm, van hier, thans werkzaam aan de Zu.veL fabriek „West Fnes.and", is tot onder. (Lrecteur van deze fabnek benoemd. Laiigeriik. Zaterdag zal de muz.ckver- eemging „Kunst na Arbeid des avonds van 8.3ü uur tot 10.30 uur, een concert geven by het cafe van den heer J. Oos terhout. Het programma is ais vo.gt sa mengesteld: 1. Rucphensch Feestmarsch. 2. Ouverture Eeliatrix. 3. Wunneiraum, wals. 4. La Belle Viliageoise. wals. 5. De Goede Oude lyd. 6. En Bon Chemin, fantasie. 7. Wilhelmina. marsch. 8. Het Zuiden, marsch. 9. L'Entrée Joyeuse, marsch. 10. Overste Barendsen. marsch. HET RECHTEN VAN DE HOLL. IJSSEL. Nieuwerkerk a.d. IJsseL Het door de firma Volker te Sliedrecht in uitvoering zynde werk betreffende het rechten van den Hollandschen Ussel voor rekemng van de Rykswaterstaat, vordert gestadig. Allereerst werd het terrein van üeoude steenfabriek van den heer Van Capelien door middel van een zandzuiger volge spoten, thans is men bezig een bocht in de rivier aan de kant van Capelle a.d. Ussel af te dammen. Met groote bakken, z.g. onderlossers. welke door een groote baggermolen worden volgeiaden, die ee nige dagen geleden aangekomen is, wordt de nieuwe vaargeul op diepte gebracht, terwyi dit zand naar de oude vaargeul wordt gebracht, zoodat deze op die ma nier gedempt wordt. Reeds ontstaan in de oude vaargeul ondiepe plekken, dleblj laag water droog komen. Thans is men bezig, zand te lossen vcow het begin van de dyk, welke de aestaan- de bocht zal moeten afsnyden. Wanneer men hiermede gereed is, z&l door een zandspuiter, die reeds gearriveerd is, het geheele open terrein, dat achter dien dyk ontstaat, worden volgespoten. Intus- schen is de onderaannemer, de heer De Waardt, bezig, met het vervaardigen van rijsbedden, welke dienst zullen doen voor zinkstokken, waarop het zand gestort zal worden. Het geheel vertoont een groote bedryvigheid. Ten behoeve van de scheepvaart ia langs de nieuwe vaargeul aan beido kan ten tydeiyk een baken geplaatst; over dag zyn deze bakens voorzien van bal len, 's nachts van een rood en geel licht, een en ander om de vaart te regelen. Ook is men thans begonnen met het maken van een krib Jn de oude vaargeul, om zoodoende de stroma langs de nieuwe vaargeul te voeren. N.euw Lekkerland. De heer G. A. Vis ser. ambtenaar ter gemeente-secretarie, is met ingang van 1 Juli benoemd tot di recteur van rr.aatachappeiyk hulpbetoon te Papendrecht. De ketelmaker J. H, werkzaam by de firma L. Smit en Zoon te Klnderdyk, kreeg Dinsdag een zware, yzeren plaat op de rechterhand, waardoor hy een vry ernstige verwonding bekwam. Dr. A. van Waasbergen verleende geneeskund hulp. Noordeloos. Tegen twee personen 13 proces-verbaal opgemaakt, omdat zij hun aardappelvelden niet hebben laten be- spuiten. Gevonden: een xinderportemonna.e met inhoud: ml. gem_ve:dwachter. Nieuwpoort. Woensdagavond heeft muzlekvcreemglng „Kunfct na Arbe.d" aan de op uie dag gekozen raadsleden ?en serenade gebracht. D* nieuwe Dur»«meester. Nieuwpoort. De heer J. Brouwers, de nieuw benoemde burgemeester der ge meenten Groot-Ammers, Nieuwpoort en Langerak, bracht Dinsdagmiddag een be zoek aan deze drié gemeenten. Op de vlucht. Schelluinen. Een ongeveer achtjarig meisje, dat hier 's avonds ongeveer 10 uur schre.ende rondliep en zich wilde verstoppen, is door tusschenkomst van enkele Gorkumsche politiemannen, die per auto naar het kind zochten, naar de ouderiyke woning te Gorkum gebracht. Het meisje was uit angst ln verband met schoolaangeiegenhsden weggeloopen

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 3