Gemengd nieuws Plaatselijk nieuws WEERBERICHT. Sportnieuws Nieuws in een paar (Landbouw en Veeteelt Marktberichten een voor vrouwen [^Gemengd WEK UW LEVER-GAL OP nieuws Het Portret De Internationale toestand IFKDIMP 28 JI7NT IMT FRAUDE IN SCHOOLADMINISTRATIE. Wethouder en schoolhoofd in arrest. Te Krabbendijke zijn Donderdag wet houder De K.t die tevens penningmeester is van de school der gereformeerde ge meente en de heer Van H., hoofd dezer school aangehouden, als verdacht van fraude in de schooladministratie. Zij hebben door middel van vervalsch- te bescheiden getracht, de uitgaven van deze school op te voeren, zoodat haar krachtens art. 101 der Lager Onderwijs wet meer overheidssubsidie zou zijn ver leend, dan haar reahtens ttékkram. De beide verdachten zijn ter béschikklng van de justitie gesteld. WEER EEN DOODE OP OVERWEG. In een half jaar 21. Op de onbewaakte overgang In de Baardwijkschestraat te 's-Hertogenbosch, ls Woensdagavond een doodelijk ongeluk gebeurd. De achttienjarige motorrijder Van Hel- voirt uit Drunen reed op deze overweg, toen de trein van den Bosch naar Waal wijk naderde. Hoewel hefe uitzicht ter plaatse goed is, zag de jongep de trein blijkbaar te laat aankomen. Het motor rijwiel werd gegrepen, terwijl de Derij- der op slag werd gedood. De duorijder Sinkels uit Baardwijk, wist tijdig van 't voertuig te springen en bleef ongedeerd. Het aantal döodelijke ongevallen op Onbewaakte overwegen is hiermede sinds 1 Januari 1939, ln een half jaar dus, ge stegen tot 21. WAARSCHUWING. De burgemeester van De Bilt geeft in overweging, alvorens ih relitie te treden met Maria Frederika Vervenne, wonen de Ooverboschlaan 50 te Bilthoven, met betrekking tot de levering van linnengoed of leening van geldebdragen, inlichtingen in te winnen bij den inspecteur van po litie te De Bilt. Zij is gescheiden echt- genoote van C. J. Meulmeester en han delt onder de naam: mevr. Meulmeester of mevr. Hoffman. BIJ DE BRON. Belangrijke verduistering. Dê politie te Rome heeft den hoofd kassier van heö polygraphisch instituut van het rijk gearresteerd. Bij dit insti tuut, dat het drukwerk voor alle rijks diensten levert, worden oq^ de ïtaliaan- sche bankbiljafcien gedrukt. De gearres teerde wordt beschuldigd van verduiste ring van bankpapier tot éen bedrag van 1.300.000 lire. deurwaarder komt te laat. Huufder j-eeds IVi jaar dood. Een werkman'te C*öh. had al in geen anderhalf Jaar jtfn htiur betaald. Al die tijd had de hufMigen^ar.-fcetp zelfs niet te spreken kunnen krflgen. Zoodat de eigenaar, ten einde raad, nfe&r de recht bank liep om een bevel tot .pltzetting te krijgen. Dezer dagen v.tracheen Van politie, vergjjÈI t' der, om het bevel tertlfftv?>£r te leggen Op hun herhaald kloppen werd ook nu niet opengedaan, zoodat men besloot, de deur te forceeren. -Bij hun binnentreden vonden zij op het bed uitgestrekt, het ge raamte van den bewoner. Hij was naar later bleek, reeds anderhalf jaar dood. ommissans deurwaar- Bergambacht. ons polozevental bracht Donderdagavond een tegenbezoek aan Krimpen ad. Lek. In deze vriendschap pelijk gespeelde match wist Bergambacht met 4—1 te winnen, wat geen slecht re sultaat is. Gouderak. De hengelaarsvereen. ,.De Ruischvoorn" hield een onderling visch- concours, waarvoor rookartikelen als prij zen zijn uitgereikt. De leiding berustte bij den heer F. van Vliet. De uitslag was: B. Keizer le pr.; J. Weijpan 2e pr.; A. Soet 3e pr.; H. Wiezer 4e pr.; P. Loen- dersloot 5e pr..; T. Snaterse 6e pr.; C. Verkalk 7e pr. BRITSCHE ZUIVELBOND TE GOUDA Gouda. Maandag bezocht een gezelschap van 23 Engelsche dames en heeren onze stad. Na de kaaspakhuizen van De PiodJ- cent te hebben bezichtigd, ging men een kijkje nemen in de St. Janskerk.Het gezelschap, dat Zaterdagavond uit Lon den is vertrokken, zal tot Zondag in ons land vertoeven. Het doel van de excur sie is de landbouwstreken te bezoeken en vooral op het gebied van veefokken en zuivel bestaat veel belangstelling. Men zal ook stamboekvee koopen voor Enge land. Haastrecht. Donderdagavond had een vriendschappelijke wedstrijd plaats op het veld van v.v. H. tusschen een Haast- rechtsche en een Goudsche combinatie, welke door Haastrecht werd gewonnen met 4-1. Krimpen a.d. ijssel. Onder bijzondere gunstige weersomstandigheden heeft het mannenkoor „Zanglust", directeur de heer H. de Jong, ter gelegenheid van zijn 12H-jarig bestaan op het terrein der voetbal- en athletiekvereenigmg D.C.V. een festival gehouden. Er werkten 13 vereenigingen aan mede, gemengde ko ren, madolinevereeniging, kinderkoren, dameskoor, mannenkoren en muziekver- eenigingen. Op het terrein waren ver schillende vermakelijkheden aange bracht, wat het karakter van het feest nog verhoogde. Alles had een vlot en ge. noegelljk verloop. De belangstelling was zeer groot. Gevonden: een kosteloos rijwielmerk door Romein, IJsseldijk 320; een dames muts, L. Sparreboom. IJsseldijk 416; een heerenpolshorloge. J. van Wijk, Ouder kerk a.d. Ussel, Dorpsstraat 28. r Laftgeruigeweide. Veilingvereen. Drie- bruggen e.o. Aanvoer 7815 stuks. Prijzen kipeieren f 3.10—3.30 de 100 stuks. Zoete kaas 20 ct. per pond. Diverse soorten koolplanten van .14 ct. de 20 stuks. De 14-jarige dienstbode van den veehouder S. zou in een sloot haar voe ten wassen. Toen zij voor dit doel wilde gaan zitten gleed ze in het water, en kreeg een onvrijwillig bad. Ze wist zich zelf op het droge te werken. MOERCAPELLE VERKOOPT GEM. LICHTBEDRIJF. Tariefsverlaging in 't richt Moercapelle. In de Woensdagavond ge houden gemeenteraadsvergadering van Moercapelle, is na een uitgebreide dis cussie besloten het gem. lichtbedrijf op te heffen an over te dragen aan de ge mekte Leiden. Het was reeds midder nacht alvorens de raad dit besluit nam. Naar aanleiding van herhaalde klach- vorig jaar besloten over te gaan tot het laten opstellen van een rapport over de toestand waarin zich het G.E.B. bevond. Dit rapport is opgesteld en werd Woens dagavond ter vergadering toegelicht door den adviseur, den heer P. M. Vleugels, uit Monster. In dit rapport wordt om. geconcludeerd dat het bedrijf iedere le vensvatbaarheid mist. de toestand van het bedrijf onbevredigend is, de leidin gen onbehoorlijk zijn, terwijl rendabili teit slechts verkregen wordt ten koste van abnormaal hooge tarieven. De tarie ven in de huidige vorm zijn een hinder paal voor iedere uitbreiding van klein- industrie, terwijl de bestaande industrie ernstig wordt benadeeld. De voorzitter wees er nog op. dat de maximale belasting stijgt, het is moeilijk rekening houdende met al de factoren niet te adviseeren voor het voorstel. Om streeks middernacht werd het voorstel van B. en W. aangenomen en het bedrijf verkocht aan Leiden voor f 10.000. Tot gemeente-ontvanger wordt be noemd jhr. C. Stern. De bouwverordening wordt na bespreking gewijzigd en con form voorstel goedgekeurd. De post lucht bescherming wordt verhoogd en gebracht op f 250. Na nog enkele besluiten ging de raad Donderdag vroeg huiswaarts. Benoemd. Ouderkerk a.d. IJsel. Tot onderwijzer aan de Christelijke School 2 op de Lage- weg is benoemd de heer E. Ooms te Krimpen a.d. Lek. Uitslag; aanbesteding;. Reeuwijk. Archictect P. de Klerck heeft voor rekening van den heer K. Slappen- del aanbesteed het bouwen van een dub bel woonhuis. De uitslag was als volgt: Timmer- en melselwerk. C. Macdaniel f 6300; F. van Wingerden f 6088; F. A. v. d. Weel f 6000; A. Bontenbal f 5990; C. J. Smit f 5958; J. M Plak f 5670; Gebr. Kok f 5666; C. D. v. d. Starre f 5650; J. Kuilenburg f 5628. Schilder werk: E. A. v. d. Weel f 446; A. de Rui ter f 440; J. Buitelaar f 434.70; P. van Zwieten f 411. De begrooting was f 4975. De afd. Reeuwijk van de R.K. mid- denstandsvereeniging „De Hanze" hield Woensdagavond een ledenvergadering, die goed bezocht werd. Allereerst werd een nieuw ltd geïnstalleerd. Vervolgens, hield de geestelijke adviseur, kapelaan Netten, een lezing over het zakenleven ln verband met de Nieuwe Gemeenschap. De heer A. Heemskerk bracht hierna verslag uit van de vergadering van de centrale raad. Ook de Santos-commissie bracht verslag uit de blpempjesdag. Besloten werd om zooveel mogelijk deel te nemen aan de te Gouda te houden Hanze-dag. In ons vorig nummer meldden wij, dat in de plaats van Zr. C. E. v. Zalingen, die wegens een benoeming elders onze gemeente gaat verlaten, tot wijkzuster van de afd. Reeuwijk van „Het Groene Kruis" door het bestuur was benoemd Zr. G. M. van Iperen, uit Lexmond. De nieuwbenoemde zuster heeft thans me degedeeld, dat zij deze benoeming niet zal aanvaarden, daar zij inmiddels in 't andere Groene Kruis-afdeeling tot wijk zuster was benoemd. Voor een nieuw orgel in de Ned. Herv. Kerk te Reeuwijk bestaat reeds gerulmen tijd een Inzamelingsfonds. Ten bate van dit fonds zal omstreeks Sep tember een verkoopdagworden gehou den, van de goederen In natura. die in de loop van de tijd zijn geschonken. Hiertoe is een dames-comité gevormd. Sliedrecht. Gevonden voorwerpen, te beVragen bij: B. Voogd, B 181, een on- B. v. d. Kreeft, E 3; een haar- strik, C. v. d. Wiel, Hugo de Grootstr. 82, een rijw. belastingmerk; B. de Roover, Wilhelminastr. 47. 'n rijw.spatscherm; A. Bosch, Oranjestraat 44, een dameshor loge; P. Rijsdijk, A 749, een polshorloge; D van Heteren, Stationsweg 2, drie bal len; A. Spruit, Trompstraat 12, een jon gensjasje; A. v. d. Zon, Adm. de Rnijter- str. 78. een gewicht; C. Verweerd, D 7. een zakmes; W. Visser. Merwestraat 6, een reddingsboei; K. v. d. Hel. C 179, een rijw. belastingmerk; C. v. Leeuwen. Zui derstraat 19, een portemonnaie; M. Ruis. Havenstraat 43. een ceintuur; A. de Baat, B ?44. een portemonnaie; N. Blokland. Molenstraat 11, een vulpotlood; O. Vink. A 85, een koperen kokertje; A. Bouman, Zuiderstraat 2, een electr. lantaarn; M. Klomp. A 356. een sleutel van een melk bus; C. Vermaas, Middeldiepstraat 57, een paar kousen; C. Goedhart. P. Ri.'s- dijkstraat 65, een kindermutsje; P. van Beest. C 519. een paar dameskousen; N, Dijkstra, Middenstraat 23. een haarstrik; P. Visser, Emmastr. 19, een ceintuur. Geslaagd. Sliedrecht. Te Dordrecht slaagden voor het eind-examen van de Chr. Kweek school de heeren C. J. en J. van Rijsber. gen. De uitslag van de wedvlucht gehou den door de postduivenvereen. „De Reis duif' vanaf St. Denis (Fr.) was: 1 en 12 v. d. Vlies; 2 en 20 van Leeuwen; 3 Kros; 4, 14, 21, 22 en 24 Barendregt; 5 en 13 Blom-Zegelaar; 6 van Beest; 7, 11 en 23 C. Visscher; 8 Schalk; 9, 17 en 18 van Noordennen; 10 v. Willigen 15 en 19 B. Visser en 16 Breedveld-Hartog. Naar waarneming ln de morgen van 23 Juni. Dr. H. Colijn ontving ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag vele bloemen- en fruitmanden. Hier poseert hij met zijn naaste familieleden en enkele van de stukken, in de tuin van zijn woning te Den Haag. Voetbal voor Zaterdag. Ammerstol. De nederlaagserie van A.S. V. wordt voortgezet met de wedstrijd A S V Gouderak I. De match zal op ver zoek van Gouderak op Zaterdagavond worden gespeeld en om 7 uur aanvangen. Het zal weer een spannende wedstiijd worden, waarbij de uitslag met ver van een gelijk spel zal blijven. Om 4 uur spe len voor de Juniorencompetitie der G.VB. de A.S.V. jun. tegen Dilettant A. Nieuw-Lekkerland. Op het terrein al hier wordt niet gespeeld. Te Kinderdijk speelt Zwerver II een thuiswedstrijd te gen Unicum II van Rotterdam. Zwerver I gaat op bezoek bij Groen-Wit I te Rot terdam. Gouderak. Op het Gouderaksche voet balterrein zullen Zondag geen wedstrij den gehouden worden. Gouderak n speelt te Krimpen a d Lek een nederlaagmatch tegen Dilettant n. Krimpen a.d. Lek. Het voetbalprogram ma voor Zondag luidt: Dilettant I Zwervers I, van Capelle a.d. IJssel; Di lettant nGouderak IL van Gouderak. Lekkerkerk. Zaterdagmiddag 5.15 uur wordt hier voor de Juniorencompetitie ge speeld. LE.C. AO .NA. B (Gouda). De eerste twee wedstrijden, welke uitwed strijden waren, zijn verloren. Nu, op eigen veld, zal L.F.C. wel met een overwinning Killen beginnen. Het zal opk. noodig zijn Verwachting tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt of betrokken, re gen, met kans op onweer; koeler; zwakke tot matige wind: aanvankelijk verander lijk, later uit Noordelijke richtingen. Waterstand: Schoonhoven hg. water 11.15 uur, 1.40 M. Keulen stand 2.77 M.. was 0.02 M. Maastricht 22 Juni, 41.18 M., was 0.10 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 72 graden Fahrenheit. Vrijdag 23 Juni: Op lY22. onder 24.32. Zaterdag 24 Juni, Eerste Kwartier. Op; 13 39. Sliedrecht. Zondag 25 Juni v.m. 12.30 uur; Maandag 26 Juni v.m. 1.40 uur; Dinsdag 27 Juni v.m. 2.10 uur; Woensdag 28 Juni v.m. 3.25 uur; Donderdag 29 Juni v.m. 4.25 uur; Vrijdag 30 Juni v.m. 5.25 uur; Zaterdag 1 Juli vun. 6.15 uur. Oud_notaris Den Bleker, f IJsselhtein. Te Scheveningen. waar hij de laatste jaren woonde, is op ruim 86- jaiige leeftijd overleden de heet M. den Bleker, die van 1393 tot 1928 notaris te de*ér stede en gedurende vele jaren pre- s.dent-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeen te is geweest. Toen het kerkgebouw in 1911 door brand was geteisterd, heeft de heer Den Bleker zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de restauratie van het ge bouw en de praalgraven, die zich daarin bevinden. De overledene was Officier in de Huis orde van Oranje. Zaterdagmiddag zal de begrafenis plaats hebben op de Tweede Algemeene Begraafplaats te Utrecht. Zevenhuizen. Aankomen loopen: een herdershond Inlichtingen bij den ge meente-veldwachter. De afdeeling Zevenhuizen—Moerca pelle van Het Groene Kruis heeft over het jaar 1938 f 218 subsidie van de pro vincie Zuid-Holland ontvangen. Veiling op 21 Juni. Aangevoerd werden: 27922 kippeneieren. Prijzen: f 3.20—3.80. eendeieren (518) f 2.60— 3.05, kalkoeneieren f 5 per 100 stuks: kip pen f 0.55, oude hanen f 0.80. jonge ha nen f 0.350.60. Alles per stuk. Wielrijders, licht op! 23 Juni 21.5 uur. om niet te ver achterop te raken. Voor Zondag zijn nog geen wedstrijden vast gesteld, daar de aangezochte clubs ver hinderd waren. Sliedrecht. Maandagavond speelde een elftal, samengesteld uit winkeliers uit deze gemeente een voetbalwedstrijd te gen een elftal van de hier gestationeerde militairen. De landverdedigers wisten de strijd met 54 te winnen. Woensdagmiddag is H. H. uit Rot terdam bij het zwemmen ln zee verdron ken. Het slachtoffer, dat goed kon zwem men. was te ver in zee gegaan. Woensdagmiddag is te Rotterdam de 14-Jarige fietser G. de Wit onoplettend de rijweg overgestoken toen een auto na derde. De jongen werd aangereden en liep ernstige verwondingen op. Woensdag wilde een 79-jarige vrouw in Amsterdam de rijweg oversteken. De oude vrouw struikelde en sloeg met het hoofd tegen de straat. Zij liep een sche- delbasisfractuur op en is in ernstige toe stand naar het Wilhelminagasthuis over gebracht. Donderdagochtend vond een schippei nabij de Wijkerbrug te Leidschendam •n lijk in de Vliet. De politie heelt 'tlijk naar het lijkenhuis vervoerd. Het bleek te zijn van de 57-Jarire J. W. R, bedien, de in een polikliniek, woonachtig te Den Haag. Men weet niet. hoe de man in het water is geraakt. De vrijwillige soldaat Loohof, afkom stig uit Bellingwolde (Gr.), en gelegerd te Best. stond gisteren op wacht bij de militaire keuken. Het schijnt, dat de soldaat zijn geweer te hard op de grond gezet heeft, waardoor het wapen afging en het schot twee vingers van zijn rech terhand afrukte en de derde zwaar be schadigde. Dokter Kuipers liet het slachtoffer per auto naar het militair hospitaal te Utrecht vervoeren. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 2229 Juni vastgesteld op f 0.60 per K.G. (onveranderd). TOESLAG OP KAAS. De toeslag op volvette boerenkaas be draagt voor deze week van 2229 Juni 12.4 cent per K.G. DE BOTERNOTEERING. De commissie-noteering voor Neder- landsche boter is Donderdag vastgesteld op 75 ct. per K.G. (onveranderd). LEEUWARDEN. 23 Juni. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Edammar kaas 20 plus f 7.50—8.50, 40 plus f 14—15, Goudsche kaas 20 plus f 7.508, 40 plus f 14—15, Volvette kaas 45 plus f 19—20, Broodkaas 40 plus, f 14—15, Leidsche kaas 20 plus f 8—8.50, alles per 100 K.G. stem ming. kalm- k;kvw?*RLAT) VOOR CTTT).HQl.LAVm gy rntl-CBT, ieh^nb^euwbe Coma» VRIJDAG tl JUNI 1599 bedrag overmaken per postwissel, ln postaegels of gireeren op postrekening 13763 aan S. <fc W. N. van Nooten, Schoon hoven. Toezending geschiedt alleen na ont vangst van bovengenoemd bedrag. BROODPUDDINGKOEKJES. 200 gram oud brood. 125 gram lichte basterdsuiker; 75 gram boter; 2 eieren; geraspte schil en sap van 1 citroen; 50 gram krenten en rozijnen. We hebben meermalen oude sneedjes brood over. waarvan we een of andere smakelijke toespijs kunnen maken, die tevens voedzaam is en maken dus eens kleine puddinkjes Het oude brood (zon der korst 1 wordt gekruimeld, terwijl wij de eieren kloppen, hierbij de weekge- maakic boter voegen. hot citroensap en schil, suiker. krenten en het brood kruim Alles worat met een houten lepel goed dooreen gekneed en in kleine blik ken vormpjes gedaan, die vooraf bebo terd en met paneermeel bestrooid zijn. We plaatsen de laatste op een bakblik en bakken ze ln den oven. die matig ver warmd moet Zijn. lichtbruin. Warm op dienen- met citroensaus, die we maken van drie kopjes water, sap van 3 citroe nen. een klein kopje suiker en maizena om te binden parket had veel bewijsmateriaal, maar toch ontkeiu 0e mjm hardnekkig. Een dpótWkersbediende verschafte heht destijds arsenicum,' zoogenaamd om veld muizen ie verdelgen, maar kon hem Ja ren later niet de toen onder een ander voorwendsel gevraagde strychnine leveren In de resten beider vrouwen werden spo ren van de eene en de andere stof ge vonden. ofschoon de geneesheeren, die do patiënten behandelden, verzekerden geen geneesmiddelen voorgeschreven te heb ben. die ze bevatten. De vrouwen zelf moeten Sainfce M^rtine beschuldigd Heb ben evenals de derde, maar deze heeft die aantijgingen herroepen. De getuigenissen van de buren over den man zijn slecht. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij het bestellen Yan patronen steeds gpgeven het nummer dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat. Bestellingen van knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn. kun nen eerst ln de volgende week in be handeling komen. De prijs Tan de patronlen staat bij de afbeeldingen aangegeven. Men kan het en u zult 's morgens uit bed aprlngen, gereed om bergen te verzetten. lederen «og moei, uwjever een liter levei- gdl in u\Vihfeewartf!e..'doen vioelen. Wanneer dew stroom van lever-gal onvoldoende le. ver teert uw voetleed niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u vpolt u beboerd en ellendig. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U tno<;t CARTER S LEVER-PIL- DETJES ntemen om deze (iter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander menscU voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Kiarht Carters Lever-PlUetjes b(j apothekers en drogisten, f. 0.75. DE AUTOBUSRAMP OP DE GROSSGLOCKNER. Bestuurder wist dat remmen niet deugden. Bij het onderzoek naar het autobuson geluk op de Grossglocknerstrasse is ko men vast te staan, dat het ongeval aan een weigering van de remmen moet wor den toegeschreven Reeds bij het vertrek uit Weenen bleken de remmen niet ge heel normaal te functionneeren. De bestuurder heeft nog te Zeil am See bij een reparatie-inrichting gpstopt. ten einde het defect te verhelpen. De monteur deelde evenwel mede. dat de wagen grondig moest worden nagezien, en dat hij daarvoor 24 uur noodig had De bestuurder heeft toen niettemin de tocht voortgezet, met het droevige ge volg. dat elf menschen verongelukten De directeur van de autobusonderneming Franz Zucklin. Is gearresteerd TWEE VROUWEN VERGIFTIGD. Rentenier ontkent. De Parijsche bladen schrijven veel over een rentenier, gewezen hotelhouder in 'n voorstad, Sainte-Martine genaamd, die ln 1926 zijn eerste vrouw met arsenicum Uit den weg zou hebben geruimd om een andere te kunnen huwen en deze al weer een tijd geleden met strychnine moet vergiftigd hebben, ten einde een nieu wen echt te kunnen sluiten, ditmaal met een jeugdige dienstbode, die enkele we ken geleden van hem moeder werd. Het KNIPPATROON. HUISJAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Succespatroon 3378. Prijs 35 ct. Bedrukte katoenen Japonnen in zeer af- kleedend model. Hooge kraag met zeer bescheiden V- vorm. Middenbanen worden langs de kanten op gestikt met kleine openingen om de cein tuur door te halen, die op den rug gestrikt wordt. Naar verkie zing kan men deze japon ook zonder kraag dragen, (zie rechts onderaan). KLEINE GEMAKKEN. BR1TSCH VLIEGTUIG VERBRAND. De drie inzittenden gedood. Op een verlaten plaats in het Engel sche graafschap Durham heeft men het wrak» gevonden van een vliegtuig, dat Dinsdag tusschen York en Newcastle ver dwenen was. De drie inzittenden lagen dood nabij de uitgebrande overblijfselen der machine. Eén van hen is Jackie Chrouch, de Joc key van den Koning. De twee andere slachtoffers zijnde piloot en de marco nist. FELLE BRAND TE NEW YORK. Zeven slachtoffers in Chineezenwijk. Bij een brand in de Chineezenwijk 2ijh 7 menschen om het léven gekomen. De brandweer, die in de nauwe straten en oude huizen zeer moeilijk ,wcrk had, was den brand na 3 uuj: meester. Men vreest, dat onder de puinhoopen nog meer dno- den gevonden zullen worden. Om brood langer verscïi Ronden. Oioet men een doorgesneden appel in de broodtrommel leggen en men zal ver wonderd ?ijn, hoelang heit brood versch blijft. Patronen in de ma ten 444648 en 50. EERESALUUT AAN EEN GROOTEN ZEVENTIGJARIGE. Aan groote wisselingen heeft het in het rijke leven van onzen krassen minister president niet ontbroken: niemand zou ooit hebben kunnen voorspellen dat deze man, eenvoudige boerenzoon, het in den loop van het welbestede leven, waarop hij op zijn zeventigsten geboortedag kan terug^ zien, het eenmaal zou brengen tot een der hoogste waardigheden in den lande. Wie zou een toekomstigen staatsman heb ben kunnen ontdekken in den schuchteren jongeman, die aanvankejjjk door een schoolhoofd in de Haarlemmermeer voor met Engeland nog tot een overeenstemming komt. Maar nieüwe aanvallen op de machtspositie der blanken in China zuilen niet uitblijven en vinden de Westerlingen hun solidariteit niet weer, dan zal het daar met hun invloed ojj een gegeven oogenblik definitief gedaan zijtï. Amerika's houding. Niets wijst er intusschen op, dat de din gen zich in deze richting zullen ontwikke len. Steeds scherper komt de „spil" tegen over de „entente" te staan en in de laatste statengroep zijn zelfs de vrienden onder eikaar het nog niet geheel eens over dat gene, wat er ondernomen dient te worden. Wellicht, dat een samengaan tusschen En geland en Amerika de bedreigde positie der blanken in het Verre Oosten nog voor langeren tijd zou kunnen redden. Air.e- rika's vloot zou een doeltreffend tegenwicht tegen het huidige overwicht der Japanners in den Pacific kunnen vormen. Maar voor alsnog schijnt de meerderheid van net Amerikaansche volk niet bereid te zijn voor de posities in China in een oorlog te gaan. Derhalve moet Washington zeer voorzichtig manoeuvreeren en het eenige. wat het tot nog toe van zich heeft laten hooren, is een verklaring van Huil, waarin het optreden der Japanners afgekeurd wordt. Nog steeds geen resultaten te Moskou. Ook met Moskou kan Londen nog steeds niet tot overeenstemming komen. Vele dagen verblijft de Britsche gedelegeerde Strang nu reeds in Moskou, waar hij met Molotow eenige besprekingen heeft gehad. Maar desondanks moest Chamberlain op nieuw verklaren, dat er nog verschillende moeilijkheden opgelost moeten worden, die niet slechts op de positie der Baltische sta ten, maar ook op andere punten betrekking hebben, niet echter op kwesties in het Verre Oosten, want de besprekingen be wegen zich, naar verklaard werd, op zuiver Europeesche basis. Wel echter schijnt het. dat de Engelschen. juist met het oog op de ongunstige ontwikkeling in China, thans maar zoover mogelijk aan de Russische verlangens tegemoet willen komen, om eindelijk tot de sluiting van het bijstands pact te kunnen overgaan. Aan Strang is bij de onderhandelingen een aanzienlijk groote bewegingsvrijheid gegeven. Thans moet men afwachten of de Sovjets weer met met nieuwe bezwaren zullen komen. De rol van schoone dame. die zoo lang en ung mogelijk naar haar hand laat dingen cn den ïjverigen minnaar dwingt voor haar «teeds gunstiger bepalingen in de huwe- Ujksche voorwaarden te doen opnemen, schijnt Moskou vooralsnog wel te bevallen. Goebbel» spreekt in Danxig. Danzig blijft de aandacht trekken. Inci denten tusschen Polen en Duitschers zijn er aan de orde van den dag. Voorloopig echter nemen deze nog geen gevaarlijke vormen aan. Zoo juist is nu in de Vrij# Stad een Duitsche cultourweefc gehouden. Aan het eind daarvan "hteli mihi&tér Goeb- bels een rede, welke echter minder bracht dan men er van verwacht uad. In vér- schillende bladen was immer het vermoe den uitgesproken, dat Goebbe.s de Duitsche planden ten aanzien van Danzig uiteen zou zetten. Daarvan is echter niéts gebeurd. Goebbels wees slechts op de geestelijke banden tusschen Duitschland en Danzig en sprak de meening uit, dat in dg kwestie van de Vrije Stad economische overweain- gen slechts van qpdffgëÊUiikt bcküg ^n- oe» -**u EN DE AFGELOOPEN WEEK VAN DE WEEK leid? Doch 's Konings rok bleek grootere aantrekkingskracht te bezitten dan krijt en schoolbord voor den jeugdigen Hendrikus, die op i7-jarigen leeftijd in dienst treedt als volontair bij het Instructiebataljon te Kampen. In 1892 neemt hij afscheid Van zijn vaderland, om het in de tropen te dienen. De ouderen onder onze lezers her inneren zich de expeditie naar Lombok, in 1894. Colijn neemt er aan deel. Hij behoort tot de mannen, die zich onderscheiden bij de bestorming van Tjakranegara, op 18 November van dat jSar. Zijn kloek op treden bij die gelegenheid wordt beloond met de Militaire Willemsorde. In 1897 wordt een groep officieren, waar onder Colijn, belast met het burgerlijk bestuur over verschillende deelen van het veroverde gebied. Zijn verdiensten worden in 1900 beloond met den eeresabel voor betoonde dapperheid. In 1903 wordt hij be last met het burgerlijk gezag over een deel der Noordkust van Atjeh, waar zich de welke hij tot onderwerping wist te bren gen. In Mei 1904 naar Europa vertrokken, keerde hy reeds begin September naar Indië terug als adjudant van den nieuw- benoemden Gouverneur-Generaal van Heutsz. in 1907 hing hij de militaire uniform voorgoed aan den kapstok en verliet den dienst met den rang can. majoor. Hij werd benoemd tot secretaris van het Gouvememept van Nederlandsch-lndié; in 1908 tot adviseur voor de Bestuurszaken der Buitenbezittingen. Het volgend jaar werd h« bij de algemeene verkiezingen, jn dat jaar in Nederland gehouden, tot lid van de Tweede Kamer gekozen. De maand Januari van 1911 was nog eerst drie dagen oud, toen hij werd benoemd tot minister v an Oorlog. Hier was Colun. dank zij. zijn militaire loopbaan, de rechte man op de rechte plaats; daarvan leggen de onder zijn bewind aangenomen wetten en ge troffen voorzieningen met betrekking tot onze legermacht getuigenis af. Zijn wijze voorzorgen hebben grootelijks bijgedragen tot haar paraatheid. Ook onze kustverdedi- Met buitengewoon veel belangstelling is de opening van de nieuw* verkeersbrug (ywhf.n pordrecht CO Zwiindrccht ÏCïiCft.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 4