s 1 LJit ons Regeerings buis Van Rondom Rechtszaken De gemaskerde ruiter. HET HOOFDNUMMER JOHN BULL EN DE RUSSISCHE BEER. Plaatselijk nieuws (Vergadering op Woensdag 28 Juni.) De Kamer begon met het wetsontwerp tot afwijking van de in artikel 1 der Ta riefmachtigingswet 1934 opgenomen ter mijn (verlenging mei een half jaar). Het werd zonder discussie en zha. goedge keurd. DE ZAAK OSS. De heer Schouten zet zijn rede voort. Daarna werd de behandeling van het verslag der Kamercommissie over de no ta van den minister van justitie betref fende de zaak-Oss voortgezet. De heer SCHOUTEN (A.R.) ver volgde zijn rede. Wat de oproeping van ambtenaren door de commissie betreft, staat de zaak niet zoo. dat de commissie in de plaats van den minister ambtena ren heeft wilen hooren. Deze ambtena ren zouden niet In de gelegenheid wor den gesteld een Oordeel over het beleid van den minister uit te spreken, of zijn verklaringen te verifieeren. Vervolgens kwam de heer Schouten tot de critische opmerkingen van den heer Van Maarseveen over het verslag der commissie. De commissie heeft In geen enkel op zicht met het uitspreken van haar opime over de zaak van pastoor B. willen te ken nen geven, dat hij rich aan een of ander strafbaar feit had schuldig gemaakt. Zij geeft te kennen, dat zij inzake pastoor B hij gebrek aan voldoende gegevens, niet kan beoordeelen of er tot voortzet ting van het onderzoek redenen waren. Ook handhaaft de commissie, dat het niet Juist is geweest, dat de gemachtigde van den minister vbór de behandeling van de zaak voor de Centrale Baad van Beroep een onderhoud had met den «ubst. officier van justitie. Uit een oog punt van beleid is dit verkeerd geweest, Tant dan zou ook de schijn vermeden ajjn. dat de minister dezen subst. officier wilde beïnvloeden. De rede van den minister geeft aan de commissie geen aanleiding tot uit voerige beschouwingen Haar verslag er goed afgekomen', de minister heeft dit niet scherp bestreden. Zijn beschou wingen inzake de taak van de Kamer gaan langs dit verslag heen, want de commissie la zich bewust geweest van het gevaar, dat dreigde al! wierp als rechterlijke instantie. Conclusie geen politieke be teekenis. Haar conclusie heeft geen politieke be. teekenis. Zij is geen wenk om heen te gaan. De Kamer of de minister moeten daarover zelf oordeelen. De commissie heeft daarmede niets te maken. De Ka mer zal goed doen in geest van de commissie te handelen, f De heer Schouten besloot met een persoonlijk woord, waasin hij zeide, dat het zuiver menschelljke element in deze zaak hem het meest getroffen heeft en hem 't zwaarst heeft gewogen. Voor den minister en zijn bekwaamheid heeft de heer Schouten gToote waardeenng, ntaar hij kon zijn zakelijk oordeel niet opoffe ren aan deze waardeering. Met dit oor deel stemt de AJR.-fractie geheel in. Waarom vroeger geen klachten over de brigade? De cömmissie deelt niet het oordeel van den minister, dat zij aan het complex van fouten der marechaussee niet vol doende aandacht heeft geschonken. De analyse van de gedragingen van de ma rechaussee heeft het complex met uit het ooe doen verliezen. Tot voor kort. toen de zaak-Oss is gaan roUen, zijn geen klachten over het optre den der brigade vernomen. Kort daar. voor heeft zij In de iedezaak (tegen den fabrikant M. v. Z.) te Oss langdur.ge on derzoekingen verricht, waarbij wel 200 personen zijn verhoord, zonder dat daar over klachten zijn geuit, dat onderzoek heeft tot uitstekende resultaten voor de brigade geleld. Maar dan gaat plotóelmg allies met de brigade mis. He; Is niet aam nemelijk te maken, dat zij opeens van werkmethode ts veranderd. Als alle op sporingsambtenaren tn Nederland naar die maatstaf werden beoordeeld, als de brigade Oss In haar toenmalige samen- itelling, dan (Jeldt met recht W woord: Wie zal bestaan? (Wie zal daar tegen bestand zijn?) De minister heeft gezegt. dat als commissie van alles op de hoogte was geweest, zij op 1 April 1938 aan de zijde van den minister zeu hebben gestaan. Maar evengoed kan men zeggen, dat wanneer alle Kamerleden aan 't verslag van de commissie en de beoordeeling van haar gegevens hadden medegewerkt de geheele Kamer aan haar zijde had ge- "ihrt is de grootste zorg van de commis sie geweest den minister niet zwaarder te belasten dan noodig was. Zij heeft rich •n haar eenige concrete conclusie alleen over het beleid van den minister uitge laten, niet over dat van ambtenaren. Zij mag daarin niet treden. Zij daartoe niet bevoegd en daartoe ontbre ken baar ook de gegevens. Haar ste is dientengevolge niet onevenwicht.g kan er zich dan ook niet nee vereenigen, dat ln dit deba„ onzake- Bjke opmerkingen zijn gemaakt Zij wraakt de verwijten als zou de minister bedoeld hebben Nederlandsche staats burgers te onttrekken aan het Neder jandsche recht, doch op hen het kano. ntoke recht toe te passen. Het geloot of de poBtleke richting van den minister hoeft geen ankele overweging van de commissie uitgemaakt. De commissie heeft zich op .strikt zakelijk terrein bewo gen. Vervolgens werd gerepliceerd. De heer ROST VAN TONNIN- OEN (N.S.B.) bestreed het betoog van den heer Schouten, wien hij verweet het vorige jaar een interpellatie van hem en een enquête-voorstel, dat aan de orde was. onmogelijk te hebben Inmaakt De commissie betoogt ten onrechte, dat dit debat verhelderend zou werken. De heer Rost van Tonningen betwistte vervolgens, dat hij uit besloten vergade ringen der commissie mededeelden zou hebben gedaan en hield vol, dat de com missie verhinderd heeft, dat de nat. soc- fractie tot opheldering van de zaak-Oss ^Deze minister springt met de aangifte van strafbare feiten om op een wijze, wel ke alle rechtszekerheid tart. Wat de zaken tegen de geestelijken be treft, vergist de minister zich in het rechtsbewustzijn van ons volk. De N S B. zal doorgaan met haar onderzoekingen, totdat de beide pastoors uit Oss zijn ver dwenen. Hij hield vol, dat de minister een de putatie uit Oss, onder leiding van burge meester Ploegmakers, heeft ontvangen. Deze deputatie heeft eerst den P.O. be zocht en is vervolgens naar den Haag getrokken. De MINISTER: Heb ik die ontvan- 8<De heer ROST VAN TONNIN GEN (N SB.) bevestigt dit. waarop de MINISTER roept: Dat is onwaar! De heer ROST VAN TONNIN GEN (N.S.B.) hield vol, dat deze depu tatie aan het departement is geweest en dat toen is gezegd, dat de marechaussee brigade gauw uit Oss zou verdwijnen. Als de minister en de P.O. hun taak niet verstaan dan moeten zij verdwijnen, vervolgde de heer Rost, die tenslotte eer herstel voor de marechaussee eischte. De heer v. MAARSEVEEN (R.K achtte zijn betoog door den heer Schou ten niet ontzenuwd. Het gaat niet alleen om de vraag, dat men het beleid van den minister afkeurt, maar ook hoe dat gebeurt. De heer Van Maarseveen achtte een enquête niet noo dle De verdediging door mevr Mackay van de marechaussee ging wel wat te VC]Qe heer DE GEER (C.H.) meende, dat de minister heeft gesproken als een eerlijk man. die zich vergist heeft. Een hoogstaand protestantsch rechtsgeleerde heeft gezegd, dat juist het feit, dat twee geestelijken ln de zaak betrokken waren, bewijst hoe argeloos de minister zich er in gewikkeld heeft. Het is verheugend, dat de groote meerderheid der Kamer aan 's ministers onkreukbaarheid ge^ looft. De minister heeft zich niet alleen vergist ln den weerslag, die zijn maat regelen tegen de marechaussee had. maar ook in de noodzakelijkheid van die maat regel. De heer De Geer zeide. vóór de con clusie te stemmen, waar zij een zakelijke fout afkeurt, niet een karakterfout. De heer De Geer achtte het standpunt van den heer Kersten, dat de richting van den minister de stem moet bepalen, een beleedig'ng voor het Protestantisme. Met de rede van den heer Van der Goes van Naters kon de heer De öeer het grootendeels eens zijn. Slechts ver schilt hij van meening wat betreft de vraag of de minister, na het aannemen van de conclusie moet aftreden. Nog maals betwistte de heer De Geer. dat dit noodig zou zijn, zulks aan de hand van voorbeelden uit de parlementaire geschie denis. De heer De Gifeer herhaalde, dat hij met volle óvertulglng vóór de conclusie der commissie zou stemmen, er aan toevoe gend. dat hij in die conclusie geen wenk zag om heen te gaan. De heer v. d. GOES v. NATERS (SD.) vond het betoog van den minister een pleidooi, in zoover dat het eenzijdig op verdediging was ingesteld. De minister heeft den P.O. onvoldoende leiding gegeven. Spr. hield tegenover den heer De Geer als zijn standpunt vol, dat een door de Kamer uitgesproken oordeel niet een politiek conflict betreft maar toch een conflict inzake Justitieel buleld. De Kamer spreekt geen „politiek dood vonnis" uit. Dat kan men geheel met den heer De Geer eens zijn. Enkele fouten van den P.G. zijn erkend. De conclusie is zakelijk juist. Zij houdt ook een moreele veroordee ling van het beleid van den P.G. in. Het moreele gezag van den minister staat hier buiten; dat is een geheel ander pro bleem. De heer BI ERE MA (L.) legde er nogmaals de nadruk op, dat hij de goede trouw van den minister geen oogenblik in twijfel heeft getrokken. De zakelijke in houd van de rede van den minister zal hem echter niet kunnen bevredigen. In dit bijzonder geval had hij aan de commissie de gevraagde dossiers moeten overleggen. Ook is niet de indruk weg gevaagd, dat de P.G. getracht heeft, den president van de rechtbank te beïnvloe den. Nu zegt de minister, dat de conclusie hem niet verontrust; vroeger of later zou hij ln 't gelijk worden gesteld. Dus zou alles bij 't oude blijven; de minis ter en de procureur-generaal blijven en de brigade Oss krijgt geen eerherstel. Doch dan vergist de minister zich ten tweeden male over de weerslag bij het volk. Spr. zal voor de conclusie stemmen. Doch over de consequentie ervan denkt spr. anders dan de heer de Geer. De rechtszekerheid wordt onzeker, welke ge volgen de minister aan aanneming der conclusie toekent, is de zaak van de mi nister. Mevr. MACKAY-KATZ (C_H.) waardeert de rust in 's ministers betoog, maar betreurt, dat hij in zijn standpunt volhardt. De maatregel tegen de brigade is niet gerechtvaardigd. Spr. neemt aan dat de minister straf bare feiten wil vervolgen, maar hier is halverwege het onderzoek gestaakt door het optreden van den procureur-gene raal. Deze heeft ons verhinderd te weten of er strafbare feiten waren. Het op treden heeft rechtsonzekerheid gescha pen. De minister heeft zich vergist in den weerslag op ons volk. Dat is een fout. Spr. zegt. dat de minister zich meer zal vergissen. De urgentie van den maatre gel is niet gebleken. Spr. zal voor de con clusie stemmen. Ze had eerherstel der marechaussee gewild, liefst door den mi nister hier uitgesproken. De heer VAN HOUTEN (chr. dem is van oordeel, dat de minister gepoogd heeft, de waarde van hel verslag der commissie te verkleinen. Oss zal niet zijn afgeloopen, als de minister zch zonder meer neerlegt bij de conclusie. Aanneming van de conclusie heeft met het gevolg als de heer de Geer betoogde; deze heeft spr. niet overtuigd; het gaat om het geheele beleid van den minister. Aan een uitspraak over de goede trouw van den minister hebben we niets. De opvatting van den minister is te slap. Spr. zal zijn stem aan de conclusie ge ven De minister trekke daaruit de con sequentie: aftreden. Anders zullen het gedrag van den proc.-generaal en eer herstel der marechaussee bij de Justitle- begrooting weer aan de orde moeten ko. "dc heer WIJNKOOP <C.) vindt het ergste het niet overleggen van stukken door den minister diens verbod aan ambtenaren om roof' de commissie te verschijnen. Van dezen minister is dit geen vergissing, doch politiek opzet; ook hij maakt van deze zaak een pon-ieke quaestie Spr wil haar met gebru.ken als een requisitoir ook tegen de nat._socia- llsten. Maar het is gebleken, dat ze ge bruik hebben gemaakt van geheime machten in de marechaussee Dit wil met zeggen, dat de minister Juist heeft ge handeld. Deze moest achteraf zijn groo'e fout door het niet-medewerken erkennen Het beroep van den minister dienaan gaande aanvaardt spr. niet. Waarom zou een minister geen fout maken? Daarom behoeft hij toch niet te worden wegge jaagd. Maar hier heeft hij he$ nog erger gemaakt Het is vernietigend voor hem zeiven. In het oordeel van ae commissie zit de reden, waarom de minister ntet kan aanblijven. Spr. betreurt dat de voorzitter van de commissie eindigde met weer te geven niet het oordeel van de commissie, doch van diens partij. Dit was niet correct en, werkte verzwakkend. De minister heeft niet getoond, de po litieke objectiviteit te kunnen betrachten Het is noodzakelijk dat hij onmiddellijk aftreedt. Spr. zal voor de conclusie van het rapport stemmen. De heer ZANDT (S.G.) zegt dat het betoog van .den minister niet zakelijk was- het was als de rede van een advo caat, waarmede hij. evenals verleden jaar de Kamer trachtte te overbluffen. De minister zie niet voorbij, dat hij velen onnoemelijk leed heeft berokkend. Dat leed had hij moeten goed maken, wie zich op zijn eigen leed beroept, mag dat van anderen niet veroorzaken. Het Nederlandsche volk heeft meer en deels afgekeurd het optreden tegen de marechaussee. Het protestantsche volk ie gekrenkt in zijn rechtmatige gevoe lens. De marechaussee heeft Jr hel dendaden verricht; alleen hij kan dat vergeten, die een roomschen bril opzet. Het recht vordert dat de marechaussee in eer wordt hersteld, de proc.-generaal heengezonden; de minister is onmogelijk te handhaven. HoofdpUn, Kiespijn. oltljd oon poodor el cachet vee Mljnhordt. MijnhardtPoeder» per »tuk 8 ct Doo» 45 ct Cachet».genaamd..Mi|nhardt)e«' 2»t lOct. Doo»50ct De minister aan het woord. Minister GOBELIN G zal aan de avond van de vierde dag geen drie uur meer spreken. Spr. heeft voor de hou ding van een deel der Kamer bewonde ring. Maar ook al had men alle stukken gezien, ware nog verschil van oordeel mogelijk. Men kan niet ontkennen dat het vreemd is. dat de Ossche zaak zulk een omvang nam. Een samenloop van omstandigheden heeft de loop van zaken bemvloed. Wat betreft het overleggen van stukken en het hooren van getuigen, in het alge meen. is men 't met spr.'s stelling eens. Men mag op die stukken geen soort volks gericht gaan enssceneeren. Daarom vroeg spr. geheimhouding en niet-publicatle van geheime, hoezeer onbelangrijke stuk ken. Wanneer de stukken bekend zijn aan honderd menSchen, zijn ze dan nog geheim? Zelfs bij een enquête staat het niet zonder meer vast, dat alle stukken moe ten worden overgelegd. Spr. neeft daar al eerder op gewezen. Wat de zaak der geestelijken betreft, de aantijgingen van den heer Rost van Tonningen bewijzen, dat zoo iets niet in de Kamer thuis behoort. De heer ROST VAN TONNIN GEN (N SB.)U begrijpt er niets van. Gaat u liever weg (de voorzitter ha mert). De MINISTER betoogt, dat men gelijk recht moet betrachten tegen allen, ook geestelijken. We hebben hier een zakelijke bespre king van een zakelijk geval. Het gaat om de ernst der tekortkomingen en de maat- regel. Spr. gelooft zijn standpunt duide lijk te hebben gemaakt.' Daarover kan men van meening verschillen. Het ergste ls. dat er verschil is ontstaan ln ons volk. Spr. weet dat de grobte meerderheid der Kamer het zakelijk karakter op de voor grond stelde. Daarom zeide spr. gisteren, gerust te zijn. Ook van anderen dan zijn politieke vrienden heeft spr. bewijzen van instemming met zijn onkreukbaar heid ontvangen. De stemming. De eerste conclusie der commissie wordt ln stemming gebracht; ze wordt aangenomen met 62 tegen 28 stemmen (tegen de r.-kath.). De tweede conclusie wordt z.h.st. aan genomen (aanteekening dat de N SJ3. tegen is). De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag één uur. Vltur T, S3 .rwi 153?. bank. Zij gaven toe. dat zij aan 't boom- snoeien waren geweest, maar zeiden, dat niet door hun toedoen de storing kan zijn ontstaan. Van een boom, die al een jaar of zes geleden van het net was af gehouden, was een tak geheel verrot en die tak moet op de stroomdraad terecht gekomen zijn. Daar konden de snoeiers niets aan doen. De Officier wees erop, dat de P.U.E.M. aangeboden had. dat vijf gulden schade vergoeding zou worden betaald, waarmee de zaak de wereld zou zijn uit geweest. „Jullie hebben dat niet gedaan; waarom niet?" zoo vroeg de Officier. „Omdat ik geen schuld heb en als lk geen schuld heb. dan betaal ik ook niet," antwoordde van S. Hierna werd als getuige gehoord de opzichter van de P.U.E.M.. de heer De Rooy uit IJfsselstein. Hij deelde mee. dat hij bericht gekregen had, dat in Lopiker. kapel storing was. Het bleek dat twee sloppen in twee transformatorhuisjes waren doorgeslagen. Tusschen beide transformatorhuisjes in is de plek. waar de beide mannen boomen gesnoeid heb ben. Het moet zich zoo hebben toegedra gen. dat de tak terecht gekomen is op een draad, "die door de druk op de andere draad terecht gekomen is, waardoor kortsluiting is ontstaan. Volgens getuige moeten hierbij beslist vonken en een vlam te zien zijn geweest. De beide ver dachten bleten volharden, dat ze geen vonken en geen vlam hadden gezien. Twee kleine getuigen kwamen nu voor de groene tafel. Eerst de achtjarige Jo- pie Langerak. die beloofde niet te zullen lokken en die op de vraag van den pre sident, waar hij op school ging, ant woordde „bij ons". Maar het ventje wist precies te vertellen; dat een vlam door hem en zyn zusje was gezien en dat de tak die uit de boom viel. waarin Cor aan het zagen was. op de draad was terecht gekon\en. Zijn twaalfjarig zusje had ook de vlam gezien maar was iets minder pertinent in haar verklaringen omtrent de gevallen tak. De koopman G. d. Hoef, die voorbij gereden was ln een auto. had geconsta teerd. dat een tak over de electrische draad hing. HU kon niet zeggen of het een versche tak was of een rotte. De Officier vroeg tegen Van S. f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis en tegen C. de B. f 10 boete subs. 5 dagen bech. tenia. De oudste verdachte zeide. dat hy in geen enkel opzicht roekeloos is geweest by het snoeien en vond. dat de straf hem niet toekwam. De President wees hem er op. dat hy en zyn medeverdachte het aan de Recht bank toch wel heel moeiiyk maken om hen te gelooven. Het ls toch wel heel vreemd, dat beide mannen niets hebben bemerkt van de vlam en de knal. Uitspraak 4 Juli. BOOMEN SNOEIEN IN LOPIKERKAPEL. Gekapte Ukken vielen op elec- triciteiUnei. De koopman A. van S. te Loplkerkapel en de arbeider C. de B. te Loosdrecht hadden op 7 April van dit Jaar te Lopl kerkapel voor het huis van S boomen ge snoeid. Daarby moet een tak terecht ge komen zyn op de draad van het electri- citeltsnet der PUIM, waardoor een storing ln de stroomlevering optrad. We gens beschadiging van werken ten alge. meenen nutte moesten beide mannen nu terecht staan voor de Utrechtsche Recht- ONGEVAL OP EEN WERF. In Augustus van het vorig jaar is bij het stapelen van balken op een bagger machine op een werf te Alblasserdam een doodeiyk ongeluk gebeurd. Twee ar beiders waren met dit werk bezig en sta pelden de balken by vyf stuks tegeiyt op. Plotseling gleed één van de balkei van een stapel af en trof een arbeider die onder de baggermachine aan hel werk was Deze kreeg een schedelfrac tuur en overleed eenige tyd daarna um zyn verwondingen. J. V„ die de bewuste balk heeft neer. gelegd, heeft wegens het veroorzaken van dood door schuld voor de Rotier- d am sc he rechtbank terecht gestaan, doch ls deswege vry gesproken. In hooger beroep eischte de advocaat generaal by het Haagsche Gerechtshof een geldboete van f 30 subs 20 dagen hechtenis. Het Hof bevestigde het vrysprekend vonnis van de rechtbank. Op dat oogenblik keken het geweer van Ton to en de twee met parelmoer be zette zware revolvers van den gemaskerde plotseling over de natuuriyke borstwe ring en de stem van den gemaskerde klonk in scherp commando; „Handen om hoog, jullie allemaal!" De woorden van dit bevel, dat door gewone menachen on middellijk opgevolgd zou zyn, hadden by deze vier wanhopigen een tegengestelde uitwerking De angst voor hun meester-moord» naar, „de Cherubyn". won het van M» vrees voor de geweren van een onbexen den vyand. en als één man besloten Z4 te vuren. De lucht trilde van het stacca to der zwaar kalibei'-geweren. Stukken rots vlogen van de schuilplaats, waar a Gemaskerde en Tonto zich achter ver borgen. Toen het vuur van de vier ruiten verminderde, begonnen de vuurwapen! der beide anderen te spreken. I 9 DERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovensche Courant VRIJDAG 30 JUNI 1939. door JAN KIJKUIT. Van noodiydende en niet noodlijdende gemeenten. Tante was verdiept geweest ln het ver slag van de Schopnhovensche gemeente raad en zy verzuchtte na lezing: Het ls toch maar niets gedaan om ln een nood iydende gemeente te wonen. Dat zie je nu weer in deze raad. Daar heeft eene meneer Van Harmeien vragen gesteld over de tuberculosebestrijding, waaruit bleek, dat ln een verslag van dr. Buwalda stond, dat het daarmee ln Schoonhoven droevig gesteld was. Ik zeg maar zoo, dat menschen, die aan zoo'n vreeseiyke ziek te lyden, goed verzorgd moeten worden. En nu heeft de burgemeester wel ont kend. dat het zoo ln elkaar zat, maar ze noemen geen koe bont., of er is wel een vlekje kan. Die dr. Buwalda staat dat toch ook niet uit zyn duim te zuigen. Ja maar. zei Jod, Je moet altyd, als Je Iets wilt beoordeelen, alles nauwkeu rig lezen. Er is ln Schoonhoven een ziek tegeval geweest, dat een vry lange be handeling vereischte. Toen hébben Ged. Staten geschreven of dat niet wat erg lang duurde en of men in het vervolg niet wat zuiniger kon zyn. Dit is ver- moedeiyk informatortsch bedoeld ge weest. Doch by een volgend geval heeft het gemeentebestuur gezegd: We moeten voorzichtig zyn, anders beginnen Gedep. Staten weer op te spelen en dus duurde het wat lang voor een volgende t.b.c.- ïyder werd uitgezonden. Ho maar jochie, kwam Teun er tus schen, lk hoor het al. jy wil een wit voetje halen by die burgemeester, omdat Jezelf ook nog op zoo'n soort baantje - loert. Maar mijn hoef Je niks te vertel len. Schoonhoven ls noodiydend; goeden best. Maar nou hoeft die burgemeester niet voor elk flauwekulletje naar Den Haag te gaan om te vragen of 't goed ls. As d'r een groote brand ls gaanne ze toch ook niet eerst vrage of ze geld mag- ge ultgeve om hem te blussche. Nu moet Je redelyk biyven Teun, zei ik. De burgemeester heeft de porte feuille van financiën en een lid van B. en W ls persooniyk aansprakeiyk. Alshy teveel uitgeeft, zonder toestemming, voor al ln een noodiydende gemeente, heeft hy kans. dat Ged. zeggen, dat hy het zelf betalen moet. Geef nu een steekhou dend voorbeeld en niet zooiets als van die brand. Daar heb Je hem met zyn wysneu- zige praatjes, interumpeerde Teun. Geef nu een goed voorbeeld. Als ln een van de gemeentebedrijven een ma chine in gebruik ls. die niet al te best meer ls, dan plaatst men op de begroo ting een bedrag voor een nieuwe. Maar stel voor, dat de machine het begeeft, vóór de begrooting is goedgekeurd. Dan zal men niet het bedryf stilleggen om te wachten op de goedkeuring van Ged Sta ten, maar al vast overgaan tot plaatsing van een nieuwe machine. Zoo ls het nu ook met de uitzending van t.b.c.-patiën ten. Als het een dringend geval ls, zendt men al vast uit vóór de formeele goed keuring van Ged. Staten, temeer als daarby ls een advies van den genees heer. die door de provincie is aangesteld. Juist, zei Teun. Ik weet precies hoe of dat gegaan ls. Die dokter is by den burgemeester gekomme en heeft gezegd, dat die patiënt uitgezonden moet worren, zooas jullie dat noeme. Ik zeg maar: hy mot de frisache lucht op. Maar afyn. De burgemeester heeft bezwaren gemaakt en gezeit: Hoor es hier ik mot op me Chef ln de Haag wachten. Die dokter het z'n eigen opgewonden en gezeit: Man ik heb niks met Je smoe sjes te maken. Hoe of jy dat voor mekaar wil bokse met de Haag dat gaat mijn niet an, maar die zieke mót weg. En zoo zyne ze een poosle doorgegaan totdat ze alletwee kwaad zyn geworden en weg- geloopen. Nu helt die dokter een bietje wraak wille nemen en het een kwaad verslag gemaakt. Kom, kom Teun, zei tante. Je moet de menschen niet zoo zwart maken. Je bent niet by die bespreking op het stad huis geweest en nu mag je er ook niet van die leeUJke dingen over zeggen. Je moet maar rekenen, die dokter is geen kleine Jongen. Die zal niet op onrecht vaardige wyze wraak nemen. Er zal wel reden voor zyn minder vleiend verslag zyn geweest, maar hy is misschien wat voorbarig te werk gegaan. Ik voor myn weet er alles van. hield Teun vol. Tante zei tk u vond daarnet, dat maneschyn. Daar heb Je nu byvoorbeeld IJsselstein. De V.V.V. stelt alles ln het werk om de vreemdelingen naar haar stadje te trekken, maar ondertusschen werken de raadsleden daar niet erg aan mee. Zooals Jullie wel zullen weten, staat er sinds menschenheugenis in Usselstein een toren van het voormalige kasteel, de z.g. ruïne. Die kasteeltoren is alles water ls overgebleven en natuuriyk wil V.V.V. dat ding als aantrekkeiykheid voor de gemeente exploiteeren. Daartoe wordt 't op het oogenblik gerestaureerd om het te kunnen inrichten als museum. Nu is er in IJsselstein een zeer nuttige instelling, ni. Het Groene Kruis. Dat had een eigen gebouw noodig, waarvoor een ontwerp werd gemaakt, dat in een moderne stads- ,wyk zeer goed gepast zou hebben. Maar, en nu komt het. dat hebben ze net voor die tonên gezet. De bezoekers, die vol van liefde voor de oudheid uit het museum komen, zien dan net voor hun neus dat vierkante, hoekige en moderne gebouw van Het Groene Kruis. Het ls goed om nooit meer ln IJsselstein te komen uit vrees voor meer dergeiyke ontgoochelin gen. Zelt le net niet lets over overdrij ven? vroeg Teun op hateiyke toon. Is dat alles, informeerde Jod. Ik ge vleid. en geven behalve een serie borrels loof haast, d*t Teun geiyk heeft. Datis toch geen nadeel van de gemeente als zoodanig. Wacht nou, zei lk, er komt nog meer. Jullie weten ook wel dat ze in Us selstein een aardig stadhuis hebben. Zoo als dat ln meer gemeenten gebeurd ls, hebben vorige geslachten dat grondig verknoeid, maar daarom zijn zy nu van plan, het te restaureeren. Maar nu moet je hooren. Dat stadhuis ls van binnen goed Intact gebleven. Het kan bezichtigd worden en daarby wordt dan natuurlijk de „raadszaal in oude styi" getoond. Stel Je nu voor, dat je eerst die ontgooche ling hebt gehad van Het Groene Kruis. Nu ben Je ln de raadszaal, aanschouwt de verschillende bezienswaardigheden en tenslotte zegt de gids: Die balken, die u boven uw hoofd ziet, zyn zeer oud. Zoo bejaard zelfs, dat ze ongeveer verrot ln de muur hangen. Je oogen gaan naar boven en ze vallen op een paar alleraf- schuweiykste lampekappen. die de vroe de vaderen by hun werk moeten byiich- ten. Het ls goed als een raadszaal ver licht wordt en op moderne wyze met electric!teit. Maar waarom moeten de vreemdelingen weer afgeschrikt worden met zulke ondingen. Met weinig kosten kan daar een keurige, gesmeede kroon opgehangen worden, die het geheel nog aantrekkeiyker maakt. Nou je toch al die gemeentes zit af te kammen, zei Teun, lk weet nog wat. Be halve gemeenten, zyne d'r ook vereeni- gingen, die noodiydend zyn en daar heb lk nou een mooi middeltje tegen ge hoord. De nieuw gekozen raadsleden ga je met de muziekvereeniglng een serenade brengen. Die lui zyn dan natuuriyk ge vleid en gaven behalve een serie borrels ook een stelletje harde guldens weg. In De Poort hebben ze dat met goed succes toegepast, maar ze hebben het spekke van derlul kas stil gehouden. Toen heb ben ze dat in Langerak zoo mooi gevon den, dat ze ook zin kregen in een slok- kie. Ze wouen het niet zoo in de gaten laten loopen en schreven een concert uit, dat ze niet door lieten gaan. Om toen toch wat te doen. gongen ze de raads lede uit. derlul stoel trompetteren en tot hullie verbazing spekte dat aardig de kas. Toen de aap uit de mouw was geko men moeste ze het ln de Poort ook toe geve, dat ze niet zoo'n kleinigheid by mekaar getoeterd hadden. O zoo, zei Teun voldaan over deze vin ding en streek met de rug van zyn hand langs zyn neus. door HANS BLIKKER. Tweemaal vlak achter elkaar had het circus Belmanti nu al pech gehad Eerst was Mungo. de olifant, gestorven, die sa. men met de beide andere olifanten een heel belangrijk nummer opvoerde. De twee anderen waren daarna zoo ln de war, dat ook zy hun nummer niet meer deden. En drie weken daarna werd de het tn noodiydende gemeenten niet alles groote tent door een geweldige storm in- waa, maar in niet noodiydende gemeen- gedrukt, met stokken, palen en het heele tw» is Rwt ook looier rozengeur en geraamte erbij. Het gebeurde tijdens een koepel van tentdoek aangekomen. repetitie. Het heele tentdoek was aan flarden, drie paarden waren dood en vijf gewond, twee koorddansers lagen met gebroken beenen ln het ziekenhuis, een stalknecht was gedood en de paardrijci ster had een ernstigen zenuwaanval ge kregen. Het zag er werkeiyk byzonder slecht uit voor het circus. Toen verscheen er plotseling een man, die z ch Trenkel noemde. Hy zag er heel' sjofel uit, maar wekte toch den indruk een volkomen onverschillige, onaange dane en behooriyke kerel te zyn. „Ik heb van het onge.uk, dat uw cir cus overkomen is, gehoord," zei hy koel en zakeiyk, „en lk w.l u helpen. Ja. me. zelf natuuriyk ook. U ziet het," hy wees op zyn kleeren. „W.lt u een groot suc cesnummer hebben? Een nummer, dat driedubbel en dwars waard is om hei, hoofdnummer te zyn? Iets, dat nog nooit eerder is gebeurd f Wilt u dat?" Belmanti zag een lichtpuntje. De ma:i zag er erg sjofel uit, maar dat zei niets. Ware artisten zagen er dikwijls zoo uit. En de man praatte wel erg zelfbewust. „Waar gaat het om, wat is het?-' vroeg hy daarom. „Het gaat om een sprong van zestig, zeventig, desnoods tachtig meter hoogde zonder valscherm of iets dergeUjks op den grondsop een grasveld, steen of wat u maar wilt. Of om een schot uit een geweer met scherp geladen tegen h«.t voorhoofd of het hart, juist zooais u wilt. Of beide tegehjkU bent immers e*n scherpschutter?" Be.manti staarde den man aan, maar deze bleef hem heel rustig aankijken. „Wie moet dat doen?" vroeg hij ten. slotte. „Ik." „U?" „Ja." „U springt van een hoogte van tach tig meter? Zonder parachu.e? En zot», zooals u bent?" „Zooals ik ben." „En dat andere? Met dien kogel?" „Precies eender!" „Maar daar moet toch een truc by zijn Anders ls het het gekste, dat ooit ge beurd ls. Of „Nee, nee, ik ben heel goed bij m'.Jn verstand. Maar de zaak is heel eenvou dig: ik heb u noodig en u hebt mij noo dig. Begrijpt u me niet? Ik heb geld noo dig. Anders niets. En u ook. Ik heb myn vermogen eraan opgeofferd en na jaren oefenen en probeeren heb ik nu de goede man.er gevopden maar dat is mijn ge heim. Ik zeg u, ik kan dien sprong doen en ik kan het schot verdragen. Na.uur. ïyk is er een truc by. Eigeniyk is het meer een uitvinding dan een truc. Maar n.emand zal het merken, bovendien kent niemand dien truc. Voor my gaat 'terom heel gauw beroemd te worden. En daar zal uw circus wel vooi- 'zorgen!" Trenkel keek Belmanti strak aan. Deze aarzelde nog even en overwoog zyn kansen. Of deze man was gek, of er was .ets anders met hem aan de hand. Maar aU hy de waarheid sprak, hield hy het circus daarmee op de been. De hoofdzaak was, dat hy zou springen, dat hy geen voor schot vroeg, waar hy mee vandoor zou kunnen gaan. „Goed," zei hy. „Voor hoeveel?" „Tweedu zend gulden voor den sprong en het schot en direct al voor den eer sten avond, want u weet, iederen keer zet een artist zyn leven op het spel. Daarna kunnen we verder pra.en." Belmanti draaide zich om. dacht lang na, veegde het zweet van zyn voorhoofd en zei eindeiyk: „Goed, maar dan te betalen na dofi sprong." „Aangenomen. En als er" tets met me gebeurt je kunt nooit weten wordt het geld aan myn vrouw u tb-itaaid." Het contract werd opgesteld en ge'.ee kend en het was zoo, dat Belmanti er geen schade by kon hjden. Daarna stond Trenkel op en zei: „Goed, dan tor over een week." Het circus was tot op de laatste plaats uitverkocht tegen enorm hooge pryztn. De voorstelling begon en de gewone num mers werden eerst afgedraaid. Het hoofd nummer zou na de pauze komen. In de pauze werd een geweldig gevaarte van hout en yzer midden in de arena gezet, de muziek begon vast te spelen om de menschen in de goede stemming te brengen. Tenslotte begon het en kwamen Manfred!de scherpschutter etv Trenkel, die zich voor dit geval mls'er Lorning noemde, in een vleeschkleurig tricot in de arena. Manfredi glimlachte en boog automatisch, zooals hy dat al zoo dik- wyis had gedaan. Trenkel keek eenigszins styf en verward door de geweldige me nigte. Manfredi leidde hem meteen naar de stellage. Daar bleef hy een oogenblik staan, terwyi de muziek een wilde galop begon te spelen, steeds opzwepender en hartstochteiyker. Trenkel boog zich even naar Manfredi en vroeg. „Je zult toch goed treffen?" „Natuuriyk. Vooruit, het ia tyd!" Trenkel begon naar bov»n te klimmen. Hij deed het, alsof hy op het schavot klom. Fel werd zijn smalle figuur door de schynwerpers verlicht. Een keer scheen hy duizelig te worden. Hy bleef heel stil staan en het leek wei, alsof hy aan het touw hing. Daarna «ing hy weer verder. Eindelijk was hy in de die John Buil is al maanden bezig Met een lastige dressuur, Maar hy hoopt toch wel te slagen 't Zy dan op de lange duur. John Bull was altyd een meester In het toonen van geduld En door deze eigenschap werd Menigmaal zyn wensch vervuld. John Buil fluit de mooiste wysjes Die hy maar bedenken kan Doch die beer wil maar niet dansen, Hy wordt er niet anders van. Onze dresseur vindt 'm zelf ook Niet byzonder sympathiek Maar hy is zijn „kunstjes" noodig Voor een deel van het publiek. John Bull's dikste vrienden leggen Ongerustheid aan den dag, Maar zyn vyanden vermaken Zich met dezen tegenslag. John Buil, altyd onverstoorbaar Zet zyn pogingen maar voort, Als het eene niet wil lukken Fluit hy weer een nieuw accoord. Zou die Russische kolossus Heusch nu zoo onwillig zyn? ■(■hk'le ingewijden zeggen: Dat verzet is toch maar schyn. Hy moet immers samenwerken Om zyn eigen voortbestaan Doch meteen probeert hy hier ook Nog een voordeel uit te slaan. overal om hem heen bolde en bewoog. Hij ging op een klein platform staan en keek naar beneden naar het geweldig groote oog van de toeschouwers, waar de arena als een lichte pupil inzat. Beneden hem zat Manfredi, het geweer gericht. Een eindje verder stond Belman ti. Hyzelf stond als in het brandpunt van een geweld.ge J,ens en hy had het ge. voel alsof hy tot asch verschroeide. Toen gaf Belmanti het teeken. Trenkel deed zijn arm omhoog dat was het tweede teeken. De muz.ek hield op. Er zyn men schen geweest, die zichzelf met petroleum begoten hebben en zich in brand staken, flits'.e het door zyn hoofd. Toen zette hy een voet npar voren, trok zyn andere voet by en viel met den knal van het geweer en met een doffe kreet naar beneden. zyn lichaam draaide een keer om zyn as en kletste toen hard tegen den grond. Het publiek begon te schreeuwen. Vrou wen gilden. zyn hoofd was zoo zwaar noodzakelijk, verminkt, dat het niet eens te herken- werden wederzyds hartelijke toespraken gehouden en voorzitter A. van Kleel overhandigde den heer Kooistra als aan denken een zilveren vulpotlood. Aftredend raadslid. Hoornaar, De heer B. Slob, die gedu rende 24 Jaren zitting in de gemeente raad heeft gehad en odk weer voor de nieuwe raad is herkozen, heeft Dlnsdqg aan 't hoofdstemburaeu bericht gezoden dat hy zyn herbenoeming niet aan neemt. We hebben den heer Slob te zy- nen huize gesproken en gevraagd naar de beweegredenen van dit onverwachte besluit, daar hy wat zyn Jaren betreft (hy ls 62), nog wel een poosje meekan. Hy gaf te kennen dat nu maar eens nieuw bloed ln de raad moest, zyn op volger is de heer P. Ulttenbogerd. Hoornaar. De 9-Jarige A. den T. ls Zon dag op de weg gevallen en brak een been. Opname in het ziekenhuis was nen was schotwond. alleen was nergens een Uit een brief van den doode bleek, dat dit de laatste toevlucht was geweest van iemand, die vertwyfeld was en die zyn vrouw en kinderen van den hongerdood wilde redden, nadat elke andere poging mislukt was (Nadruk verboden). Alblasserdam. De heer J. van den Eljk slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft vóór het candidaats-examen werktuigk. Ingenieur. Alblasserdam. De postduivenvereen. „De Postduif" heeft een wedvlucht van af Corbeil (afstand 394 K.M.) gehouden. Uitslag: Oebr. den Boef 1; C. v. d. Rhee 2; W. v. d. Rhee 3, 8 en 17; Gebr. Dyk 4 en 5; Chr. Streefkerk 6; Fr. Bakker 7; P. Bas 9; B Vastenhoud 10; Kok 11; J. Wolters 12. 14 en 15; K. van Steenis 13; en A. H. Recourt 16. Een verbetering Giessen-Nieuwkerk. De kerkvoogdy der Ned. Herv. Kerk heeft in oeginsei beslo ten tot verwarming der Kerk. Dienten gevolge zal onder de lidmaten een ïyst tot vrywillige bydrage worden aangebo den. Eindeiyk zullen dus de stoven ver. dwynen. De heer A. Kamphuis slaagde te Dordrecht voor het diploma 5-jarige H. BH. afd. B. Giessen-Nieuwkerk. Onder leiding van de leerares mej. Stadig, hebben de cur sisten der tweede klas van de Landbouw- huïshoudschool een fietstocht onderno men, ln de morgen naar Loevesteln en in de middag naar Oosterhout en om streken. In de namiddag werden de weersomstandigheden eenigszins ongun stig. Toch heeft men buitengewoon ge noten en het gezelschap keerde in zeer prettige stemming huiswaarts. Hoornaar. Maandagavond heeft het bestuur van Volksonderwys officieel af. scheid genomen van den heer M. Kooi- •tra, die naar Rotterdam, rart-ski. Er Mond. en klauwzeer. L«xmond. Alhier ls aangifte gedaan van mond- en klauwzeer op het bedryf van den veehouder T. d. G. Lexmonu. De kersenoogst geeft in deze ge meen te een byzondere drukte. De boom gaarden, welke langs den rijksweg lig gen, worden door het voorbygaand ver keer druk bezocht en het laat zich aan zien dat de pachters goede zaken ma ken. Nieuw-Lekkeriand. De gem. zangveree- niging „Amicltla" zal 29 Juli deelnemen aan hét festival voor zarjg- en muziek gezelschappen te Kinderdijk. Aan J. en K. Smit's scheepswerven te Kinderdyk is voor de K.P.M. te Am sterdam opdracht verstrekt voor de bouw van een passagiers- en vrachtschip met een laadvermogen van 4000 ton. Het schip zal worden voorzien van een Werkspoor dieselmotor. Melkauto tegen boom gebotst. Scbelluinen. Aan de Lange Weg is een vrachtauto van de zuivelfabriek te Peur- sum in groote vaart tegen een boom ge reden. Het voorste deel van de auto ia vernield. De meeste melkbussen, die voot het meerendeel leeg op de auto stonden, geraakten ln een sloot, waaruit ze later opgevischt zyn. Een deel der deksels bleef men vermissen. De auto ls door een andere ontboden vrachtauto op de rijweg getrokken. De Schelluinsche Vliet. Schelluinen. Het gemeentebestqiif van Gordnchem heeft, als antwoord öp een door de gemeente Schelluinen ingediende klacht over de onreine toestand van de Schelluinsche Vliet, medegedeeld, dat het met de wenschen der betrokkenen zooveel mogeiyk rekening houden zal en meet dan tot dusver ververschingswater uit de Merwede toelaten zal, voor zoover het wa terschap „De Overwaard" geen bezwa ren heeft. SUedrecht. De heer J. D. zyp slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het examen electrotechn. ingenieur. Streefkerk. Zaterdagavond zal het fan farecorps „OJCJC." onder leiding van haar directeur, den heer A. de Vries, een concert geven in de muziektent op het dorp

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 3