w/ 5el Spanning om Danzig duurt voort. II Schoonhoven iéen r I. 't IN HOOP EN VREEZE. 3* JUNI per 1-5 i lagen! de Gouwleider FoRSTER. t ge in LBONNE’S, die zich aan onze a A A A Gulden bij levers’ 2 U v V ongeschiktheid. »r contant cassa betaalt ibonnees maanden 1.25; Met verzekering en zich politieke departement, is de Zwitsersche regeering tot de conclusie gekomen, dat het niet noodig was, speciale maatrege len in verband met de internationale toe stand te nemen. werden daar het veld, de han en verschillende machines bezich- waarop de tocht werd voortgezet e Belastingen, inzenden aan Accountants* it N-I-v.B. Celef. 2978 lipte geheim- ;en. Verschijnt Maandag. Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling; voor Schoonhoven per 3 ■*-“ per post 1.50. 15 cents meer. Me. 8HB. ACHT BIJWZUDDC. MAANDAG J JTTTZ T939 yje JAARGANG. NIHJWSNAD VOOR ZUID+IOLLAND EN UTRECHT 1 SCHDONHOVENSCHE COURANT I J Telet 20. TeL-Adres: Vannooten. 8. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13783. L Gezanten terug. Zoowel de Fransche als de Britsche ge zant te Warschau zijn naar hun hoofd steden gereisd, zoogenaamd „met ver lof”, doch in werkelijKheid natuurlijk om de regeeringen te Parijs en Londen na der in te lichten. Zij zijn dan ook beiden dadelijk door de betrokken minister van buitenlandsche zaken ontvangen. In de Fransche ministerraad heeft zer o.m. en verder laat hij ernstige waarschuwing aan van Duitschland hooren: Wij leven in een kritieke en gevaar lijke tijd. Wij zelf zijn een vredelievende natie en wenschen met niemand twist. Maat laat niemand de fout maken te veronderstellen, dat wij niet bereid zijn, zoo noodig ons geheele gewicht in de schaal te leggen tegen agressie, hetzij de- tegen onszelf is gericht dan wel tegen ons ze _.w hen, wier onafhankelijkheid wij op genomen hebben te verdedigen. o£ militairen? in de SS-regimenten in Duitschland die thans in Danzig teruggekeerd, hebben georganiseerd tot een Heimwehr. Anderen zijn Danzigers, die hun militai ren dienst in Duitschland hebben vol bracht en die opgenomen zijn in de Dan- zigsche politie. Stellig ontkent men, dat zich op het oogenblik ook maar één Duitsche soldaat op het gebied der Vrije Stad bevindt. Een officieuze rechtzetting verklaart te dien aanzien: „In verband met bezuini gingsmaatregelen, waartoe de autoritei ten te Danzig na de devaluatie van 1935 hun toevlucht moesten nemen, was de politie voorloopig aanzienlijk verminderd. Reeds toen gaf men zich er rekenschap van, dat deze vermindering niet lang zou kunnen worden gehandhaafd om de Vre de en de veiligheid in Danzig te verzeke ren. Op grond van de wet op de verplich te politiedienst van het najaar 1938, waar tegen noch Genéve noch Warschau eenig formeel bezwaar hebben gemaakt, wer den de Danzigers verplicht tot politie dienst. Gezien de tegenwoordige span ning heeft de regeering der Vrije Stad zich genoopt gezien deze wet in zijn vol len omvang toe te passen. Vandaar de uitbreiding van de poli tie troepen in Dan zig. Bonnet Zaterdagmorgen den ministers mededeeling gedaan van de inlichtingen die hem gegeven zijn door den Poolschen ambassadeur te Parijs en den Franschen ambassadeur te Warschau. Uit inlichtin gen die verkregen zijn na afloop van den ministerraad, blijkt, dat men op het oogenblik te Parijs over geen enkele aan wijzing beschikt, die zou wijzen op spoe dig te verwachten gebeurtenissen in Dan zig, ofschoon de toestand ernstig blijft, en de grootste aandacht eischt. Rustige Zondag. De Zondag Is te Danzig rustig verloo- pen, maar de spanning is nog geenszins geweken en wordt zeker niet minder bij de voortdurende aankomst van groote groepen zoogen. „toeristen” uit Duitsch- land en de nog steeds aanhoudende, ge regelde aanvoer van oorlogsmateriaal. De Duitschers zijn reeds bezig het graan aan de Duitsche zijde van de grens te maaien en op de stoppelvelden worden prikkeldraadversperringen opgericht. Förster over de terugkeer van Danzig. Gouwleider Förster heeft gisteren te Tiegenshof een rede gehouden, waarin hij onder groote bijval van zijn gehoor uit riep: een angstige spanning geheerscht, die zich in het bijzonder heeft geuit in tal van ministerieele ver klaringen en redevoeringen, welke, even als de persuitingen vol dreigementen en waarschuwingen aan het adres van Duitschland waren, maar die anderzijds herhaaldelijk aan drongen op voorko ming van ernstige gebeurtenissen door onderhandelingen. Intusschen is Zaterdag in de loop van de dag en gisteren de vrees wat vermin derd. Ze was vooral zoo hoog gestegen door de berichten omtrent groote aan tallen militairen, die Duitschland naar Oanzig zou hebben gezonden. Tegenspraak te Berlijn. Die beweringen nu heeft Berlijn na drukkelijk tegengesproken. Men geeft ten aanzien van de aanvullende militaire maatregelen, die de laatste dagen in Danzig zijn genomen, in gezaghebbende Danzigsche kringen te kennen, dat de Danzigsche politie is versterkt met on geveer 3000 man, allen Danzigsche bur gers, voor een deel jongelieden, die eeni- ge jaren geleden dienst hadden genomen Drie dagen is op het oogenblik dat wij dit schrijven, Nederland zonder regeering. Dat wil niet zeggen, dat wij zonder mi nisters zijn, want de bewindslieden, wier ontslagaanvrage dr. Colijn Vrijdagmorgen bij de Koningin heeft ingediend, .blijven met de afdoening der loopende zaken be last, tot de kabinetsformateur Haar zijn nieuwe Hjst van ministers kan voorleg gen. Maar van de aftredende ministers kan men niet zeggen, dat zij in werke lijkheid nog een regeering vormen en ze ker is het aftredende kabinet-Colijn moeilijk nog als een zoodanige eenhe.d te beschouwen, gezien de ernstige en diepgaande meeningsverschillen, waarom het uiteengaat. Onverwacht kwam deze kabinetscrisis allerminst. Reeds toen mr. De Wilde op 19 Mei heenging als minister van finan ciën, wisten wij. hoe groot de tegenstel lingen waren, die ten opzichte van het financleele beleid in de regeering heerschten. Dat die contrasten niet da delijk tot een breuk in het kabinet leid den, scheen aanvankelijk de hoop te rechtvaardigen, dat het den minister, president nog zou gelukken, de kloof te overbruggen, maar de oplossing zou dan stellig een halve zijn geweest en daarmee was het land niet gediend. Achteraf bezien, is het duidelijk, dat niet het zoeken naar zoo n lapmiddel het kabinet nog zoo lang bijeen heeft gehou den, doch dat daartoe een andere reden aanwezig was; het conflict, dat tusschen de Kamer en den minister van justitie was gerezen over de zaak-Oss. was in zijn laatste stadium gekomen en* de regeering kon aan de volksvertegenwoordiging niet de gelegenheid onthouden, haar eindoor deel uit te spreken, noch den minister ver hinderen, zich daartegen te verdedigen. Dat is nu gebeurd en de afloop van het Ossche drama heeft zeker allerminst aan leiding gegeven om datgene, wat onver mijdelijk was, nog langer uit te stellen, want in feite was reeds sinds het heen- gaan van minister De Wilde ons land geregeerd door een demissionnair kabi net. Eenmaal op de hoogte van de meer dan dringende redenen, die het aftreden van het kabinet noodzakelijk maakten (en die men onder de rubriek „Binnenland” van dit nummer nog eens bevestigd vindt door een officieele mededeeling van de regeerlngspersdienst), kon dus ons volk dat besluit op zichzelf moeilijk nog be treuren. Maar er zijn omstandigneden, waardoor deze kabinetscrisis desondanks bijzonder ongelegen komt. De berichten uit het buitenland laten geen twijfel omtrent de ernst van de Internationale toestand in Europa en al is deze op het oogenblik nog niet zoo, dat van een on- middellijk dreigend gevaar behoeft te worden gesproken, toch moet erkend, dat hij zich sinds 19 Mei in ongunstige rich ting heeft ontwikkeld en dat er minder dan toen noodig is, om dat gevaar wél te doen ontstaan. Het noodzakelijk uit stel der regeeringscrlsis heeft haar dus verplaatst naar een tijdstip, waarop Ne derland eigenlijk geen dag zonder een krachtige en eensgezinde regeering kan voortleven. Hoezeer de Koningin van de noodzake lijkheid van een snelle oplossing dezer crisis overtuigd is, blijkt uit het feit, dat Zij de gebruikelijke besprekingen met de Kamervoorzitters en de partijleiders dit maal achterwege heeft gelaten en on- mlddellijk dr. Colijn heeft opgedragen te trachten, een nieuwe regeering te vor men. Dr. Colijn heeft opdracht tot vorming van „een kabinet”, zonder meer. Een rui mere bevoegdheid kon hem niet gegeven worden en een man, in wien Vorstin en volk meer vertrouwen kunnen stellen, is er niet. Daarom mogen wij hopen. Maar om dezelfde reden zouden wij het te meer moeten betreuren, als hij er niet m zou slagen, zijn moeilijke taak te vervuilen. Londen en Parijs ernstig ongerust. Politiemacht Te Londen en Parijs gingen de laatste dagen geruchten, volgens welke het te Donzig spoedig tot een crisis zou kunnen komen, tengevolge van de verborgen ac tie, welke ten doel heeft Danzig bij Duitschland te voegen. Men zou Polen willen dwingen tot optreden, om het tot aanvaller van een Duitsche stad te stem pelen. De actie zou worden ingeluid door een bezoek, dat Hitler omstreeks 20 Juli aan de Vrije Stad zou brengen. Het bericht is echter niet bevestigd en ran officieele zijde te Berlijn weigert men ook, het rechtuit tegen te spreken. Mocht Hitler besluiten ’n bezoek te brengen aan Danzig, dan zou hij waarschijnlijk per oorlogsschip derwaarts gaan, teneinde de Poolsche corridor te vermijden. Iedere poging. Danzig bij het Duitsche Rijk In te lijven, is in strijd met de be staande verdragen en zou onmiddellijk een gevaarlijke toestand doen ontstaan. De laatste dagen heeft dan ook zoowel te Warschau als te Parijs, maar vooral te Londen Chamberlain waarschuwt: „Laat niemand zich in Enge land vergissen”. Naar aanleiding van een parade, die 20.000 vrijwilligers der Londensche bur gerlijke verdediging in de middaguren in Hyde Park hadden gehouden en waarbij ook koning George en zijn gemalin te genwoordig wAren geweest, heeft minis ter-president Chamberlain gisteren een radio-rede gehouden, waarin hij o.m. ver klaarde, dat in enkele maanden tijds zich bijna 1 1/4 millioen vrijwilligers bij de verschillende verdedigingstakken heb ben aangemeld. lederen dag zien wij nieuwe vooruit gang op de weg naar vervolmaking on- verdediging, zoo zei Chamberlain nogmaals een het adres Advertentlën: 16 regels f 130, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gore umer”. „Wij, In Danzig, willen naar Duitsch land en wij zullen bij Duitschland ko men. Eén woord van den Führer heeft bij ons in Danzig duizend maal meer be- teekenis dan al het oorlogsgeschreeuw en alle leugens en laster in de wereld bij elkaar. Forsten betoogde, dat in Danzig niemand zich ongerust behoeft te ma ken. Als de Führer Danzig de vrijheid brengt, dan zal deze Duitsche bevolking als één man Uiting geven aan haar trouw aan den Führer en aan Duitsch land. Zij zal tot ieder offer bereid zijn, dat de Führer van haar moge verlan gen; niet slechts een offer van haar goed, doch ook van haar bloed en leven”. Zwitserland en de toestand Europa. Speciale maatregelen niet noodig. Na kennis genomen te hebben van het rapport van dr. Motta, hoold van hel DRIEMOGENDHEDEN-VERDRAG THANS SPOEDIG VERWACHT. Toch garanties aan de neutralen? De Britsche en de Fransche ambassa deur hebben Zaterdagmorgen in gezel schap van Strang een bezoek gebracht aan Molotof en Potemkin, wien zij de laatste Bntsch-Fransche voorstellen aan boden. De conferentie duurde twee uur. Later verklaarde Strang, dat de Sowjet- regeering thans de voorstellen bestudeert en dat spoedig een nieuwe onderhoud zou plaats vinden. Men bevestigt te Londen in bevoegde kringen, dat Engeland onder de druk van de dreigende omstandigheden, alles doet om spoedig tot overeenkomst met Moskou te geraken en het staat wel vast, dat Engeland tot vrijwel alle concessies be reid is, welke Rusland heeft geéischt. Eén daarvan is, zooals bekend, de ga rantie aan Estland en Letland, doch het schijnt dat Rusland zelfs daar niet mee tevreden is te stellen en dat het ook aan de positie van Nederland, Belgie en Zwit serland aandacht wijdt. Men weet in En geland zeer goed, dat zoowel Nederland en Zwitserland als ook België zouden protesteeren lijdien hun bekend zou wor den, dat zij te Moskou tot voorwerp van garantie-afspraken worden gemaakt, doch het schijnt, dat Moskou aan zijn eischen in deze vasthoudt en stellig zal Engeland niet zoo ver gaan, het geheele verdrag met Rusland te laten mislukken, alleen maar omdat sommige landen waarvan algemeen bekend is, dat een aanval op hun gebied Engeland niet onverschillig kan laten, geen openlijke garanties wen schen te ontvangen. Intusschen hebben Zaterdag de*Bcit- sche en de Fransche ambassadeur met Strang een bezoek aan Molotof en Po temkin gebracht en de jongste Britsch- Fransche voorstellen overhandigd. De conferentie duurde twee uur. Strang deelde na afloop mede, dat de SowJ et-regeering de voorstellen thans overwoog en dat er binnenkort een nieu we samenkomst zou zijn. Optimisme te Parijs en Londen. Er valt thans in Parijsche diplomatie ke- en regeenngsknngen een groot op timisme te constateeren met betrekking tot de afsluiting van het driemogendhe- den-verdrag te Moskou. Men verwacht, dat het binhen korte tijd tot stand zal komen. Te Londen deelt men blijkbaar die gunstige verwachtingen. Danzig moet terug naar het Rijk. Intusschen verklaart de officieele spreekbuis van de nat.-soc. partij in Dan zig, de „Danziger Vorposten”; „Tot de terugkeer van Danzig naar het Rijk is besloten; de Führer zal de datum ervoor vaststellen.” Die woorden alleen zijn reeds voldoen de om te bewijzen, dat de toestand nog gespannen blijft. DE „GERO” OP BEZOEK. Het was niet moeilijk te voorspellen, dat het bezoek van een groot gezelschap uit het personeel der Gero-fabneken te Zeist onze stad een Zaterdagmiddag en -avond vol levend.gheid en gezelligheid zou verschaffen. Die belofte is dan ook geheel in vervulling gegaan. Langer dan het publiek en ook den bestuurders van de vereenigingen, die bij de ontvangst betrokken waren, lief was, lieten de gasten echter des middags op zich wachten. Zij zouden tegen vier uur aankomen, maar toen een half uur later de ffieisjesafdeeling van de gymnastlek- vereeniging DOS. bij hotel Belvédère aankwam, om met hen naar het sport veld te marcheeren, was nog niets van Zeist te bekennen en het duurde nog vrij geruime tijd, eer vijf volle bussen de on geveer 170 dames en heeren aanvoerden. Het onaangenaamst was die tijdsover schrijding nog voor onze plaatselijke muziekvereniging T A.V.E N.U., die zich in de Lopikerstraat had opgesteld om de bezoekers te ontvangen en hen met een vroolijke marsch naar Belvédère te bren gen en die tenslotte moest ervaren, dat de chauffeurs hun weg hadden gekozen over Haastrecht, 'zoodat zij over de Op- weg binnenkwamen. Wij vernamen dat het Gero-bestuur niet op/ de hoogte was en zich dus niet aan een bepaalde route gebonden had geacht. Daar T.A.V.E.N.U. haar middag tevens had bestemd voor de verkoop van loten ten bate van het instrumentenfonds, moest zij na dit ver. éieefscö oponthoud wel afzien van Vet „AMILKO” OP REIS. Een gedeelte van het personeel van de N V. Amilko heeft Zaterdagmiddag een uitstapje gemaakt naar Rotterdam en Den Haag. Het overige personeel zal a.s. Zaterdagmiddag in de gelegenheid steld worden, deze reis te maken. Men vertrok 's middags omstreeks één uur met twee bussen naar Rotterdam, waar men een bezoek bracht aan het vliegveld Waalhaven. Onder deskundige leiding gars tigd, naar Kijkduin. Aan het strand vertoefde men eenige tijd om de inwendige mensch te versterken, een partijtje voetbal te spelen of in de zee pootje te baden. Vandaar gingen de autobussen in de richting Leiden, waar in een speeltuin werd afgestapt. Nog enkele versnaperin gen werden rondgediend $n tenslotte heeft men zeer voldaan de terugreis aan vaard, waarop het gezelschap omstreeks midder»^ht in Schoonhoven arriveerde. plan, om de stoet ook naar het terrein te brengen, wat nu gebeurde met een marsch van het Zeister muziekcorps. (Voor een ontvangst van de gasten door Vreemdelingenverkeer bijv, schoot geen tijd meer over). In de stoet maakten de Gero-gymnas- ten al een even goed figuur als D O S. en de optocht bracht heel wat menschen op de been. Ook op het terrein van Sport club was nogal belangstelling, hoewel deze stellig grooter zou zijn geweest, als de sterke wind het verblijf daar minder aangenaam maakte. De Gero-gymnas- tiekvereen ging en D O S. voerden eeni ge turnoefeningen uit, die zeer in de smaak vielen en die deze waardeenng ook ten volle verdienden. Gezamenlijk werd de bondsoefening uitgevoerd, wel ke onlangs te Arnhem is gegeven. Het Gero.harmoniecorps zorgde voor de mu zikale begeleiding. Na de gymnasten verschenen de voet ballers In het veld. De Gero en Sportclub speelden een prettige wedstrijd, d;e in een gelijk spel (1—1) eindigde. Met strafschoppen werd beslist, dat aan de gasten de uitgeloofde beker ten deel viel die hen in het clublokaal werd uitge reikt. Na de wedstrijd hadden de Gero- menschen aan Sportclub een herinne- ringsmedallle aangeboden. In de rust van deze match gaf gymnastiekvereniging der gasten DOS. was inm dels vertrokken nog een paar fraaie oefeningen te zien, waar van vooral een boerendans met harmo- mkamuziek zeer goed werd uitgevoerd. Inmiddels was T.A.V.ENU. weer ver schenen en bracht met een pittige marsch het gezelschap terug naar Bel védère. Des avonds gaven zoowel de muzfek- als de zangvereniging der gasten geza menlijk een concert in de muziekt. Het programma daarvan hebben wij reeds vermeld. Het vond, zoowel door het corps, als wat het aandeel van het man nenkoor betreft, een zeer goede vertol king. Een buitengewoon talrijk publiek heeft de uitvoering gevolgd en er veel van genoten. Na afloop heeft het bestuur van T.A. V.E.N.U., dat inmiddels ijverig zijn loten verkoop had voortgezet, de trekking ge houden, ook al weer onder veel belang stelling. Oom kwart over elf is het Zeis ter gezelschap weer van hier vertrokken. administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE' HAVBANK te Schiedam, var Gulden bij levenslange Z n A Gulden bij o n n Gulden bij verlies a a a Gulden bij verlies i a a Qulden bU verUea A Gulden bij verlies van De verzekerde moet in hel O V V overlijden. 3 v U van hand of voet. L V V van een oog. 1 V U van een duim. U V een anderen vinger. bezit zijn van een polis HEROPENING. De bekende radiozaak van den heer Jan Brouwer is Zaterdagmiddag, geheel gemoderniseerd, geopend. In het besef, dat zijn bij uitstek moderne artikelen, als radio’s, gramofoons en stofzuigers, ook In een moderne omgeving verkocht moesten worden, heeft de heer Brouwer zijn zaak volgens de hoogste eischen des tijds laten inrichten. Behalve een be langrijke winst aan etalageruimte Is het in de winkel, gerleflljker geworden voor de klanten. De heer Brouwer beschikt thans over twee toonbanken en een de- monstratietafel voor zijn verschillende apparaten De nieuwe zaak is in frissche kleuren geverfd, zoodat het geheel een modem, rustig ulterlijk heeft gekregen. Een uitstekende verlichting draagt bij avond veel bij tot het uitstekend resul taat, dat met deze nieuwe winkel is be reikt. Bij de heropening was de winkel door de vele fleurige bewijzen van belang stelling als In een bloemenhof her schapen. |l Mo)

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1