TAXI's van WL Het droevig verkeersongeluk te Lonneker. De Vée-arts aan 't woord. Plaatselijk nieuws Trein op treiier gereden. Los< kazen Lekkerkerker - Lopik Kerk en School j OOR 5 CENT PER MAAND verzekerd ongevallen De gemaskerde ruiter. P Schoonhoven Reclame PutnOMHt-Wovl 1.75 G, Porsul C. BUNSCHOTEN SCHOONHOVEN altijd 't voordeeligst. AUTORIJLESSEN zijn alom bekend! Sportnieuws Plaatselijk nieuws] geopend complete woninginrichting te Stolwijk. E. VERWAAL onder garantie Predikbeurten MarktberichteiT*] 4 WOENSDAG 8 JULI IMS Dronken chauüeur doodde vier menschen. Er gaat geen week voorbij of er gebeu ren een of meer ernstige verkeersonge lukken, waarbij dooden te betreuren zijn. Een golf van verontwaardiging ging ech ter door ons land, toen het bericht, dat een beschonken automobilist te Lonne ker 4 menschen dood reed, bekend werd. Hier was geen sprake meer van een on geluk, maar van schandelijke onverant woordelijkheid. De chauffeur, de 35-jarige C. Sm. te Enschede, was op Hemelvaartsdag uitge weest en hij had vele glazen bier en an dere alcoholhoudende drank gebruikt, waarna hij met een geleende auto van iemand uit Winterswijk „plezierritjes" ging maken. Hoewel hij in Oldenzaal nog gewaarschuwd was niet meer te rijden, nam hij toch achter het stuur plaats en in razende snelheid ging het naar En schede. Onderweg, in het voormalige dorp Lonneker. heeft hij twee meisjes aange reden, de 12-jfrige A. Smink en de 14- Jarige Chr. Smit. benevens het 3 maan den oude broertje van de laatste, dat in een kinderwagen zat. Iets later werd de 32-jarige A. Moddejonge (die met vrouw en kind een fietstochtje maakte) geraakt Alle vier werden gedood. Gisteren reeds moest Sm. zich wegens het veroorzaken van dood door schuld verantwoorden, waarbij uiteraard een verzwarende omstandigheid was. dat hij zooveel drank tot zich had genomen, ter wijl ér tevens in de dagvaarding aan werd herinnerd, dat hij ruim een jaar geleden was veroordeeld wegens een over treding van het motor- en rijwielregle ment. Verdachte werd verhoord door den pre sident. die de Hemelvaartsdag de zwarte dag in het leven van den chauffeur noemde. Hij was ondanks het leit, dat hij zijn vrouw beloofd had, in de middag thuis te komen, de geheele dag in café s geweest. Verdachte weet zich zoo goed als niets van het ongeluk te herinneren. Hij heeft verscheidene café s bezocht en op de te rugweg van Oldenzaal naar Enschede was het zoo wazig om hem heen geweest dat zijn herinnering hem volkomen inde steek liet. De president wees den verdachte erop dat hij onverantwoordelijk had gehan deld. Ook vond hij het niet in de haak, dat verdachte nog eenmaal na het on geluk achter het stuur had gezeten. De ze leemte in de wet zal echter spoedig aangevuld worden. Een politie-inspecteur bracht rapport uit over het onderzoek na het ongeluk. Hij had verdachte in kennelijke staat van dronkenschap aangetroffen. Als men tegen hem «^aïSet drong dat niet tot hem door. Afen de hSn^ van de gevon den sporen/kon men nagaan, dat ver dachte over den weg geslingerd is en daarbij zijn slachtoffers gemaakt heeft. De rijksveldwachter Smit uit Lonneker had verdachte gearresteerd en ook deze getuige verklaarde, dat de chauffeur da nig onder den invlopd van sterken drank was. Requisitoir. De officier van justitie, mr. 8. J. v. d. Hoeven, trok in zijn requisitoir, fel van leer tegen het gebruik van alcohol door automobilisten. Een gelukkig toeval van dit drama is in elk geval, dat Nederland wakker is geschud. Een absoluut alcoholverbod voor auto mobilisten is het eenige middel om ont zaggelijk veel leed te besparen. ..Mijn geduld is uit." aldus spr. „met deze categorie personen, die ik niet Op overweg bij Haastrecht. Haastrecht. Gistermorgen is op de on bewaakte overweg in de Haastrechtsche- dijk een treiler door de trein Schoonho ven—Gouda aangereden. De treiler be hoorde aan een transportonderneming te Wijk bij Heusden en kwam uit Gouda. Tegelijkertijd naderde uit Schoonhoven de personentrein, die om 11.16 uur te Gouda moet arrlveeren. De acht en een halve ton wegende auto was met een la ding van vijftien ton kistjes margarine op weg van Rotterdam naar Arnhem. De chauffeur hoorde de fluitsignalen van de trein niet en pas op het laatste oogen- blik zag hij de trein. Hij remde uit alle macht, waardoor het zware gevaarte wel voor de overweg tot stilstand kwam. doch met het voorgedeelte juist op de spoor baan uitstekend. De bestuurder wilde de wagen terug zetten, maar door het rem men sloeg de motor af. De machinist remde eveneens, maar hoewel de trein slechts geringe vaart had, kon hij niet tijdig genoeg meer stoppen. De locomo tief reed tegen de tractor en daarna kwam de trein midden op de overweg tot stilstand. De door de trein op zij geschoven auto stond dwars over de weg. De wagen was aan de voorzijde beschadigd. Voor de in zittenden liep het goed af. de chauffeur en een tweede persoon konden onge deerd de cabine verlaten. De trein had geen schade en zette na «•enige minuten de reis voort. De treiler werd recht gezet en over den overweg ge reden. waar later de lading in een ande re auto is overgeladen. Kersen - weekend. ArkeL Zaterdag en Zondag heeft de Ned. Trekkersbond, afd. Gorkum, het jaarlijksch kersenweekend in de jeugd herberg gehouden. Ruim 80 personen had den zich hiervoor opgegeven, zoodat er Zaterdag reeds veel leven en vertier om de Pinksterblom was. Des Zondags werd begonnen met een mooie fietstocht langs de Giessen lol Gfêssën-Nieuwkerk. en vandaar terug over Hoornaar, naar Meer kerk en Lexmond. Een bezoek werd daar gebracht aan de boomgaard, gepacht door den heer v. Dijk, waar men zich ver zadigde aan de kersen. Toen het week end weer voorbij was. togen velen huis waarts met een mandje kersen achterop de fiets. De heer A. L. Bottenberg, ambte naar ter secretarie, slaagde voor het examen gemeente-administratie. Begunstigd door fraai zomerweer ■gaf Zaterdagavond de muziekvereeniging een concert in de tent. Er was groote be langstelling voor. Alblasserdam. De heer J. van Winger den beeft de bouw van een woonhuis ge gund aan de heeren J. C. Huisman, met selwerk; P. J. van der Plaat, timmerwerk A. Se ton, ioodgietejgwerfe Allen Alhier en aan den heer W. van Riemsdijk van Papendrecht het schilderwerk. Aan J. en K. Smit's schi ls opgedragen den bouw van een 'rivier- sleepboot voor binnenlandsche rekening. Benschop. De bloempjescollecte langs de huizen voor de stichting „Sonne- vanck" heeft f 34.05»/» opgebracht. Bleskensgraaf. De heer A. J. Slinger land heeft zijn benoeming tot lid vah de gemeenteraad niet aangenomen. Zijn op volger is de heer F. A. v. d. Berg. m-Oudekerk. Zaterdagavond om 8 uur zal de harmonievereeniging „Cres cendo". van 81iedrecht, op het dorps plein een concert geven. Gecombineerde uitvoering. Giessendam. Zaterdagavond werd door samenwerking der verschillende vereeni- gingen, n.l. de gymnastiekveri „O.K.K.", muziekvereen. „Tempo" en het klein en groot koor der gem. zangvereen. „Volhar ding" op het IJsclubterrein een open luchtuitvoering gegeven. Alle nummers kwamen goed uit, terwijl de opbrengst van de speldjesverkoop ten bate van de muziektent f 45 bedroeg. De belangstel ling was zeer groot. DE FRAUDE BIJ GOUDERAKS ARMBESTUUR. Oud-wethouder in hooger beroep Gouderak. De oud-wethouder en voor zitter van het burgerlijk armbestuur van Gouderak J. de B., die voor de Rotter- damsche Rechtbank terecht heeft ge staan wegens valschheid in geschrifte door het plaatsen van de naam van een wcrklooze op de lijst, waarop de uitkee- ringen werden vermeld, en die veroor deeld werd tot een gevangenisstraf van 14 dagen met aftrek der voorloopige hechtenis, heeft zich bij de uitspraak van de rechtbank niet neergelegd, en hooger beroep aangeteekend. Langerak. Woensdag 19 Juli van 7.30 8 uur 30 nam.; Zaterdag 22 Juli van 3—4 uur nam.; Woensdag 26 Juli van 7.308 uur 30 nam.; Zaterdag 29 Juli van 3—4 uur; Woensdag 2 Augustus van 7.308 uur 30 nam. De commies zal daartoe op genoemde data en uren zitting houden in het gemeentehuls te Nieuwpoort. Aanbesteding. Lexmond. De uitslag van de aanbeste ding voor de bouw van een nieuwe on derwijzerswoning en het plaiveien vafl het schoolplein met bijkomende werken, gehouden door architect F. de Jong, is: Grond-, beton- en metselwerk: A. J. Stravers, Hel- en Boelcop f 3190; Jan de Jong. Lexmond f 2808; Corns. Streefkerk. Ameide f 2499. Timmer- en ijzerwerk: A. C. de Koning te Lexmond f 3025; A. v. d. Grijn, Lex mond f 2385;; H. Stravers, Hel- en Boei- cop f 2340; A. Huijgen, Oostenrijk f 2320; G. P. 't Lam, Leerdam f 2193; C. v. Vliet, Ameide f 2022; wed. C. Spronk. Hei- en Boeicop f 2007; J. ferlouw, Meerkerk f 1897. Electr.. installatie: A. v. Wijk, Schoon- lewoeid i 12a, v&tl J. Burggraaf* -uUj- mond f 125: H. Bouter, Ameide f 108; G. van Soest. Vlanen f 98.50.. Lood-, zink- en mastiekwerk, sanitair en waterleiding: J. Ponsioen, Schoonho ven f 420; D. J. Schram. Vianen f 399; A. Visser, Heukelom f 399; T. A. Bouter, Ameide f 295. Verf-, glas- en behangwerk: P. de Jong, Ameide f 476; gebrs. Kloens. Lex mond f 495; M. J. Graveland, Lexmond f '475; J. van Alten. Meerkerk f 395. Voor timmer- en metselwerk gezamen lijk: K. Ende. Lopik f 5099. Het werk is aan de laagste Inschrijvers gegund. Nieuwpoort. Tegen den melkventer C. v. d. B. Is proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van het melkbesluit. KIND VERDRONKEN. Ouderkerk a.d. IJssel. Maandagavond is het Jongste zoontje van den heer W. de Winw. de ruim 1' Jarige Henkie. in een sloótSachter de ouderlijke woning aan de Kerkwreg. te water geraakt en ver dronken. Dr. W. Marsman heeft nog ruim twee uur kunstmatige ademhaling toegepast, evenwel zonder resultaat. Het oudste zoontje van den heer De Winter, een Jongen van 15 Jaar, ls ver leden jaar eveneens door verdrinking om het leven gekomen. Consulentschap Papendrecht. Papendrecht. Ds. Van der Kraan van Sliedrecht heeft wegens drukke werk zaamheden met ingang van 1 Juli be dankt als consulent van de Ned. Herv. Gemeente alhier. In zijn plaats zal met ingang van dezelfde datum optreden ds. J. H. Groenewegen van Alblasserdam. PAS OP MET DE REAGEERENDE DIEREN. Nu de staltijd weer voor de deur staat is het wel goed om nog eens even te wij zen op het gevaar dat de reageerende dieren voor hun omgeving opleveren. Vooral is dit gevaar in de stal aanwezig, waar de dieren vlak naast en over elkaar staan en dus een eventueele besmetting gemakkelijk kan plaats vinden. Want per slot zijn de reageerders. ook al vertoonen zij dan bij het klinisch onder zoek geen tuberculeuze veranderingen, toch als het ware sluimerende vulkanen, wel op 't meest onverwachte oogenblik uit kunnen barsten en dan vaax vele slachtoffers maken. Daarom moeten wij bij ,het opstallen met deze mogelijkheid terdege rekening houden en maatregelen nemen om bij een eventueel besmettelijk worden van het dier, de schade zoo klein moger.jkfte doen zijn. Zet om deze reden de reage rende koeien aan de onderkant von de drinkgoot. Gaan ze plotseling smetstof verspreiden, dan zal deze tenminste niet met het drinkwater naar de gezonde» overgebracht worden. Om dezelfde reden verdient net aan-» beveling om een plaats open te laten tusschen de reageerders en het gezonde vee. Beter natuurlijk is nog om als het eenigszins gaat. de reageerders in een aparte stal onder te brengen. Vauk kan dit niet en zal men dan de reageerende dieren het best bij elkaar kunnen zetten. Pas ook op met 't voer. Onwillekeurig zal men hooi dat voor de dieren blijft liggen, voor de andere gooien. Dit ls ech ter zeer gevaarlijk, want wanneer het dier plotseling smetstof gaat ophoesten, zal het voedsel, dat er voor ligt. na'uurlijk het eerste er mede bezoedeld geraken. Voorzichtigheid met de reageerders blijft trouwens altijd geboden, want de gesloten tuberculose waaraan zij lijden, kan ieder moment in open tuberculose overgaan met alle besmettingsgevaar dat daaraan voor de andere d'eren verbotv den Dr. P. W. B. (Nadruk verboden.) Melk laten onderzoeken bij - Korte raadszitting. Peursum. In de gemeenteraadsvergade ring van Vrijdag, onder voorzitterschap van wethouder A. van Houweling (daar de burgemeester afwezig was) zijn de ge loofsbrieven der nieuw gekozen raadsle den onderzocht en alle in orde bevonden, zoodat tot hunne toelating is besloten. Voorts werden nog enkele ingekomen mededeeüngen voorgelezen, welke alle voor kennisgeving werden aangenomen. Na een af- en overschrijving op de be grooting 1938, werd de vergadering, wel ke slechts een half uurtje had geduurd, door den waarnemend voorzitter geslo ten. Landdag Volksonderwijs. Peursum. In café De Baat aan hetPin- keveer is Woensdagavond een druk be zochte vergadering gehouden van de be sturen van de Merwekring van Volkson derwijs en van de afdeelingen Giessen- Nieuwkerk—Peursum, Noordeloos. Hoor naar, Schelluinen en Giessendam—Neder- Hard'inxveld. Deze vergadering stond, daar de voor zitter, de heer K. de Boer uit Hardinx- veld, wegens ambtsbezigheden niet aan wezig kon zijn, onder leiding van den heer P. Muilwijk en had tot doel, de landdag op Zaterdag a.s. 15 Juli voor te bereiden. Aanwezig waren vertegenwoordigers van de muziekvereen. „Volharding", uit Noordeloos en de zangvereen. „Vol Moed uit Hoornaar. Deze vereenigingen zullen, zoo werd overeengekomen, met hun kunst de landdag opluisteren, behoudens goed keuring der betrokken leden. Twee sprekers zullen het wóórd voeren namelijk de heer C. G. Roos, oud-burge meester van Lekkerkerk. hetgeen reeds gemeld is, en ds. C. de Jongh, Herv. pre dikant uit Gorkum. De heer H. de Baat heeft zijn prach tig aan de Giessen gelegen tuin welwil lend ter beschikking gesteld voor deze openluchtsamenkomst. Bij slecht weer zal de groote zaal van het café gebruikt worden. Vogel verliest een belastingplaatje. Reeuwijk. De heer P. van D. stond des morgens vroeg met iemand aan de Reeu- wijksche brug te praten. Plotseling zagen zij dat een musch iets uit z'n bek liet vallen en dat het beestje toen op de brug ging zitten. Zij gingen eens kijken wat de vogel verloren kon hebben en za gen tot hun verwondering, dat het een rijwielbelastirfgplaatje was. Het is ons niet bekend of het beestje het plaatje „eerlijk gevonden" dan wel „ontvreemd" heeft. Het belastingplaatje is terug te be komen bij den heer v. Dam. Eierenveiling. Reeuwijk. Aan de eierenveiling werden aangevoerd 7000 eieren. De. prijs was f 3.20—f 3.60 per 100 stuks. Reeuwijk. Gevonden: Een belasting plaatje. J. E. van Beek, afd. Middelburg B 63; een vulpenhouder bij J. Jongeneel, 's-Gravenbroekscheweg F 41. Streefkerk. Uitslag van de op Zondag gehouden wedvlucht van de P.V. „De ge vleugelde bode", van Orleans. De duiven werden gelost 6.15 uur. Aankomst eerste duif 1.1923 uur. laatste duif 1.35 38 uur. Prijzen: F. Stout 1; Kr. de Bruijn 2; G- BolL*- B. dhBoift iU. G. de Ruiter N Streefkerk. Begunstigd door mooi weer gaf het fanfarecorps „O.K.K." onder lei ding van den heer A. de Vries. Zaterdag avond een geslaagd concert in de mu ziektent op het dorp. Was in het begin van de avond de opkomst matig, na de pauze had zich veel publiek verzameld. De opbrengst van de verkoop van roos jes was bevredigend. Waddinxveen. De meubelmaker L. ge raakte met de beide voorste vingers van zijn rechterhand in een in werking zijn de vlakbank in de fabriek van de firma M. en D. De twee voorste leden van die vingers werden hem van het lichaam ge scheurd Na ter plaatse verbonden te zijn, is hij naar den dokter overgebracht Waddinxveen. Een koe van den land bouwer B kreeg een groote aardappel in de keel. Alle pogingen om de aardappel te verwijderen, mislukten en het ar me dier gaf na verloop van een kwartier de geest. Het cadaver is naar de nood- slachtplaats vervoerd. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. Ongeval. Willige-Langerak. Dinsdagmorgen viel de arbeider W- Hoogendoom. in dienst bij den landbouwer Hakkesteegt, toen hij het paard dat voor de wagen was ge spannen aan de kop over een dam leid de. Eerst raakte het paard zijn hoof^i en daarna kreeg hij de wagen over het lichaam. De heer Hakkesteegt, die inmiddels was gewaarschuwd, nam de noodige maatregelen. Dokter Blankenstein was spoedig ter plaatse en verbond Hoogen doom op de plaats van het ongeval, waarna deze op een ladder naar zijn wo ning werd gedragen, waar hij verder werd behandeld. Met eenige hoofdwon den en inwendige kneuzingen zal II. ee nige tijd rust moeten houden. Zevenhuizen. Zondag hield de postdui venvereniging „De Stormvliegrs" een wedvlucht van Chantilly. Afstand 350 KM. De prijzen werden behaald door: 1. 8. en 9 A. Dogterom. 2 D. v. Kranen burg; 3. 4. 5 en 7 S. Bontenbal; 6 J. Sleeuwenhoek; 10 N. Koppenaal. Eerste overduifg ebrs. de Koster. De duiven wer den gelost om 7.20 uur. Aankomst eerste duif 12.06.15 uur. laatste duif 12.18.07. De afdeeling Zevenhuizen van den Bond van Boerinnen en andere Platte landersvrouwen heeft Maandag een ^c- cursie gemaakt naar de Unileverfabrie* ken te Rotterdam. GEREF. GEMEENTE. Tweetal te Temeuzen: cand. A. Vis ser te Rotterdam en ds. A. van Stuiven» berg te Benthuizen. INTREDE. Cand. P. van den Berg te Amersfoort doet 17 September zijn intrede te Hage- stein. Bevestiger is ds. K. J. van den Berg van Amersfoort. TENTZENDING. Van Zondag 2 tot Zondag 9 Juli is er te Hilleger&berg een Tentzendingsweek onder leiding van ds. F. C. Bosboom. Sprekers zullen zijn: ds. F. C. Bosboom, ds. H. Bout, ds. J. H. F. Engel. ds. G. Grootjans. ds. J. D. van Hof. ds. A. T. W. de Kluis. ds. C. M. Krijger, ds. W. S. van Leeuwen, ds. J. C. Neeleman. da Joh. A. Raams, ds. G. van Veldhulzea ds. M. J. C. Visser, ds. A. de Voogd er ds. A. A. Wildschut Voor 1»/< con» por wook (polis- on administratie- koston) word»» onxo abonnoos togon do govolgon van Zendt ons Uw opgstre: Naam, Voornamen, Ge boortedatum en beroep 11 Ij Tenslotte bromde Tonto „Allemaal dood. Zij geen verhalen meer vei tellen „Zijn zoo, beter wij terugrijden en vol- een sooor van gebroken hoef stelde de Indiaan voor. „Wij hebben twee uur. voor zon ondergaan". „Goed. Tonto. Jef ferson is gedurende minstens vier en twintig uur veilig, waar hij is. We zul len onze sporen naar zijn schuilplaats uitwisschen. Later zullen we teruggaan en probeeren uit te vinden, waar die scherpschutter, die het paard met de ge broken hoef bereed, vandaan kwam. Mis schien kunnen de sporen ons iets van belang yertellea." 42. was duidelijk en Mus gemak te volgen, ook al wafe het ver- x.iOiïgd met de sporen van/vier andere paaiden, die, welke de vier foenschen-ja- gers hadden achtergelaten. Maar juist tegen zonsondergang kwamen de gemas kerde en zijn Indiaan op een punt. waai de vijf sporen naar verschillende rich tingen liepen. Het was dus noodzakelijk, dat ze een ervan uitkozen en de gemas kerde man besloot dat van het gebroken hoefijzer te volgen. Deze man was een uitstekende scherpschutter en de feitelij ke moordenaar van de drie cowboys in de bergkloof. Hij was ongetwijfeld een iipoldperaeon in dit drama. 5, WOENSDAG 8 JULI IMS Drijvende schilderijen expositie. Een merkwaardig geheel. Sinds enkele weken ligt in de noodha ven buiten de Veerpont het woonschip „Vitalis" en tal van Schoonhovenaren hebben den eigenaar, den heer Zwolsman die het met zijn vrouw bewoont, in die tijd nu hier, dan daar bezig gezien om schilderachtige hoekjes, waaraan onze oude stad en haar omgeving zoo rijk zijn, op het doek te brengen. Het verblijf van den heer Zwolsman in Schoonhoven wordt besloten met een expositie van zijn werk. aan boord van de Vitalis. De schilder ls de bouwer ▼f.n zijn eigen woning. Hij kocht het ijzeren casco en timmerde zich daarop het huis. Wat een enorme moeilijkheid voor Iemand zonder vakkennis en geoe fendheid en welk een wonderlijk resul taat. De Vitalis werd een stuk levens werk. in welks naam en wezen we den bouwer terugvinden. Mevrouw Zwolsman stelde gastvrij haar heele woning voor ons open en toonde ons lachend de uit komst van het groote karwei. Alles aan boord getuigt van de wilskracht en de bekwaamheden van haar man en het kunstzinnig interieur, dat niet het min ste zweempje van geforceerdheid of ge wilde artistiekerigheid vertoont, is als het ware een inleiding tot de bezichti ging van zijn schilderwerk. In het ruime atelier, nu tot expositie zaal ingericht, vinden wij het werk van Kees Zwolsman. Het ia alsof het van zelf spreekt, dat het zoo zou zijn: vol komen in overeenstemming, met wat we reeds van den schilder zagen. Zwolsman vond hier volop werk en hij heeft zijn tijd goed besteed, zoodat we bJJ hem een groote serie van de meest aantrekkelijke dingen uit Schoonhoven terugvinden, naast nog veel ander werk, dat even groote waardeering zal vinden. Bij alle verscheidenheid die er geenszins aan ontbreekt, heeft Zwolsman's werk een uitgesproken karakter. De schilder zoekt kleurige, zonnige hoekjes op en geeft die gul en sprekend weer, zonder Tot en met 15 Juli Haven 48,Schoonhoven. iets van overdrijving, eerlijk en toch vol van expressie. Als hij een stemmiger on derwerp kiest, zijn het ook daarin de kleuren en tinten, die tot hem spreken; aan romantische effecten heeft hij geen behoefte en de eenvoud van zijn werk doet weldadig aan. Uit onze eigen stad zien we onder de collectie een fraai schilderij van een stukje Scheepmakershaven (no. 7) fleu rig en tintelend. Ongeveer eenzelfde geest ademen 31 en 35, twee lachende hoekjes van de Kloosterwal, De Waag (no. 3) is een echt stukje Schoonhoven, evenals 5, een kijkje op de toren vanuit de Haven straat, dat echter stemmiger van toon is. De schilder, die leeraar M. O. is en in den winter les geeft aan een avondcur sus te Brielle, heeft ook vandaar goed werk meegebracht. Verder zijn er 'n paar zeer geslaagde havengezichten uit Maas sluis en nog allerlei ander goed werk„ waaronder ook bloemen en eenige zeer vlotte en aantrekkelijke teekenlngen. Een bezoek aan deze merkwaardige expositie, die men elders in dit nummer nader vindt aangekondigd, zal zeker vol doening schenken. VOORHAVEN IB Mooie ruimt 4 tot 6 pers. wagens - Ook voor Trouw* of Rouwcoupé't. Onze IN ZIJN TUIN IN ELKAAR GEZAKT. De ruim 80-jarige A. Bouter was Maan dagmiddag aan het werk in zijn tuin aan de Spoorsingel, toen hij omstreeks half Her plotseling in elkaar zakte. Eerst een «ur-Jater "fV 1Ü Hü' ITT hpeT De Korver gevonden, die de politie waar schuwde. Deze bracht den man per bran card naar zijn woning op de Oude Ha ven en zorgde voor geneeskundige hulp. Vierentwintig uur heeft de heer Bouter nog geleefd. Gistermiddag ls hij overle den. DUIVENVLUCHT. r „De Zllverdulf" hield Zaterdag een wedvlucht van Orleans, afstand 4 95 km. De eerste duif werd gedraaid om 3.44; laatste 7.11.41. De volgels waren om 8 uur in vrijheid gesteld. De prijzen vielen als volgt ten deel: 1, 9. 10 en 11 Jac. Len- sen; 2 en 8 J. Heerens; 3 A. Pluut; 4 J. Pluut; 5 en 8 A. J. Wedage; 7 J. deGruij- ter 12 E. v. d. Ree. BOTERMARKT. Goeboter geen aanvoer. Weiboter f 0.65 per pond. EIERENVEILING. Kipeieren f 3.053.45; boter f 0.65 Ö.881/» per pond. WA T E R P O L O. S.Z. P.C.-NIEUWS. De zeventallen hedenavond beiden compleet. Vrijdag, avond vriendschappelijke wedstrijd tegen „de Water- lorren" uit Vreeswijk. Schoonhoven. Voor de hedenavond in oe gemeentelijke bad- *n zweminrich ting alhier te spelen waterpoioweds.rij- den voor de competitie van de KN.Z.B. tegen A.Z.C. I uit Alphen a.d. Rijn en P.C.G. II uit Gorinchem. verschijnen S.Z. Sc P.C. I en II geheel compleet aan de start. De wedstrijden vangen zooals gewoonlijk te 8 uur aan. Vrijdagavond speelt een S.Z. Sc P.C. combinatie een vriendschappelijke wed strijd tegen de „Watertorren" uit Vrees wijk, welke club speelt in de eerste klas se van de Utrechtsche Zwembond. On derhandelingen zijn nog gaande om tyer een tweede wedstrijd aan toe te voegen. terrein. Als sprekers zullen optreden de predikanten C. P. Boodt van Leerdam en C. Veenhof van Haarlem, terwijl het Tweede Kamerlid, de heer J. Schoutens, van Rotterdam, mej. Parmentier, als pre sidente van den Bond van Ger. Meisjes- vereenigingen, het woord zullen voeren. Ds. J. M. Mulder alhier zal een slotwoord spreken. De Chr. muziekvereeniging van Leerdam zal voor het muzikale gedeelte zorgen. Gevonden: Een kindertasch. C 129: Ond-Alblu, Op 1 Juli herdacht de heer G. C. Mabelia den dag, dat hij 25 jaar geleden werd benoemd als onderwijzer aan de Christ. School alhier. De klas van den onderwijzer was voor dit doel ge heel versiérd. Des avonds was door het schoolbestuur en verschillende vereenigingen een feest- vergadering georganiseerd. Een deputatie uit deze vergadering leidde de familie binnen. Het hoofd der school, de heer Visscher, sprak den heer Mabelis toe. een sjaal, B 331; een belaxtingplaatje. ?rSpr 0vethandlgds hem een en KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES. Aanvragen voor kostelooze rljwielbe- lastingmerken kunnen in de onderstaan de gemeenten geschieden op de daar achter vermelde plaatsen en uren. Benschop. In de voorm. O.L. School II op 11 en 13 Juli.b eide dagen des avonds van 810 uur (zomertijd). Polsbroek. Op 12 Juli des avonds van 810 uur (zomertijd) in het gemeente huis. Jaarsveld. Lopik, Schoonhoven en Wil- lige-Langerak ten kantore van den rijks ontvanger te Schoonhoven op: 17, 20, 24, 27 en 31 Juli. alsmede op 3 Augustus, tel kens des avonds van 7—9 uur. DE VLIEGENDE BURGEMEESTER. Ameide en Tienhoven. De bekende vlie gende burgemeester, de heer C. W. Luy- endijk. maakte dezer dagen een overland vlucht van Ypenburg naar Vleuten (Utrecht). De afstand die de burgemees ter in een zweefvliegtuig aflegde, be draagt ruim 50 K.M., zoodat hij hier mede aan één van de practische eischen voor het zilveren C-brevet hééft voldaan. Ameide. Zondag speelde de voetbal vereen. „Ameide" een vriendschappelijke wedstrijd te Blokland tegen de club van dien naam. „Ameide" won met 3—2. Ameide. Te Dordrecht slaagde mej. M. Streefkerk Hd. voor het MULO diploma. Giessendam. De postduiven-vereeni- ging „Stormvogels" hield een wedvlucht uit Corbeil (Fr.), over een afstand van 396 K.M. Los om 9 uur v.m.. De uitslag was: D. A. van Rijsbergen 1, 14, 15 en 20; J. Potters 2 en 19; G. Boonstoppel 3 Cbmegé-Klop 4, 10 en 11; P. de Jong 5; D. van Garderen 6; T. den Breejen 7 en 18; J. v. Mill 8, 9, 12, 13 en 16; T. Roza 17. Aankomst eerste duif 4 uur 41 mim 12 sec.; laatste duif 9 uur 50 min. 57 sec. Tevens hield „Stormvogels" een wed vlucht uit Orleans (Fr.), over een af stand van 485 K.M. Los 8 uur 's morgens De uitslag is; D. A. van Rijsbergen 1, 4 en 7; J. van Mill 2, 11 en 13; P de Jong 3, 9 en 10; D. van Garderen 5; T. Roza 6 en 12; N. Aanen 8; D. Vogel 14; T. den Breejen 15. Aankomst eerste duif 4 uur 50 min. 47 sec.; laatse duif 8 uur 27 min. 21 sec. Onderwijzersexamen. Gorinchem. Eindexamen Chr. Kweek school (vierde groep). Geëxam. 6 candi dates Geslaagd de heeren W. Bosman te Giessen-Nieuwkerk; A. van Buuren te Leerdam; W. van 't Hof te Sliedrecht; G. C. van Houwelingen te Hardinxveld en J. Wiegel te Meerkerk. Giessen-Oudekerk. Op Zaterdag 22 Juli zal, uitgaande van de Ger. Jeugdvereni gingen in de Alblasserwaard, een land- 71 De drie dienaren bij begrafenissen hebben besloten een begrafenis onderne ming op te richten voor de gemeenten Giessendam en Hardinxveld. De bedoe ling daarvan is om behalve de drie die naren. n.l. de heeren H. L. de Kok. J v. Noordennen en G Dankers. ook 10 vaste dragers aan te stellen, die allen een zelf de uniform dragen, waardoor dan bij gebruikmaking daarvan men geen buren behoeft lastig te vallen. Krimpen a.d. Lek. De echtgenoote van den heer C. Rietveld reed Zaterdag op de hooge dijk tè Kralingscheveer per rijwiel. Toen van belde richtingen een auto naderde, was zij haar stuur niet meer meester en reed van de dijk. Door de val bezeerde zij zich zoodanig agn é*n der beenen. dat zij naar een ziekenhuis tè Rotterdam moest worden vervoerd, waar zij werd opgenomen. Dezer dagen had de verkiezing plaats van een notabel der Ned. Herv. Kerk In de vacature-Andr. van Gemerden, waar bij de heer D. Middelkoop werd gekozen. Duivenvluchten. Krimpen a.d. IJssel. De postdulvenver- eeniging „De Snelpost" hield een wed vlucht met oude duiven vanaf Corbeil (Frankrijk), afstand 401 K.M. Prijzen: 1 H. van Housselt; 2 en 8 G. Melgers; 3.5, 7 en 11 J. Mourik; 8 J. v. d. Ham; 9 N. van Buuren; 10 W. Westbroek; 12 H. A. Opschoor Aankomst 1ste duif 4.32.37 u.; laatste 7.29 42 uur. De P.V. De Vriendschap hield een wed vlucht met oude duiven vanaf Compièg- ne. afstand 312 K.M. Er namen 208 dui ven deel, welke met gunstig weer om 10 30 uur in vrijheid werden gesteld. De prijzen werden a.ls volgt behaald: 1, 11, 12. 14 en'49 J de Mik: 2. 6. 10 en 50 B. de Groot: 3. 36 en 41 G. Schouten; 4 en 47 J. Noorlander: 5. 15 en 19 C. Heuvel man; 7 ën 21 H. Braanker; 8 en 32 M. van Mullem; 9 en 31 Joh. Brus- see; 13. 27, 35 en 44 J. den Boer; 16. 28 en 46 W. Heuvelman; 17, 20. 25 en 29 A. Visser; 18 J. Joling; 22 F. Treuren: 23 D. Ritskes1: 24. 42 en 43 P. Koolmees; 26 K. Visser; 30 A. Stijnen; 33 en 39 L. SaliJ; 34. 37 en 48 G. de Bruin; 38 en 45 P. Verschoor; 40 P. van Buuren; 51 A. Huisman; 52 C. Twigt. Aankomst lste duif "1.02.25 uur. laatste 5.36.47 uur. Op de door het Landstormcorps „Rotterdam" aldaar gehouden schietwed strijden, behaalde onze dorpsgenoot, de heer G. Honkoop de 2de prijs, een me daille, met 80 punten. De afstand, waar op geschoten werd. bedroeg 100 Meter. De Vereenlging tot het verstrekken van Lager Onderwijs op Geref. Grond slag hield haar eerste jaarvergadering in de bestuurskamer der Ned. Evangelisatie op Geref. Grondslag. Na opening door den voorzitter op de gebruikelijke wijze, werden de verslagen van den penning meester en secretaris ten gehoore ge bracht. In de pauze had de bestuursverkiezing pfaats. Aan de beurt van aftreden waren de heeren C. Zevenbergen. Chr. Moprik en M. de Vries, die allen werd herkozen. Lekkerkerk. Mej. A. de Groot-Vos. die om haar kleeren op den leekb te leggen, over een plank moest loopen, die over een sloot lag. stapte mis en moest met haar dochtertje een bad nemen. Geluk kig kon zij zich spoedig op de vaste wal werken. Ten behoeve van de plaatselijke luchtbeschermingsdienst worden verschil lende materialen aangekocht, in totaal is hiervoor thans een bedrag van f 250 uitgetrokken. De burgemeester is van meening. dat dit bedrag nog niet vol doende zal blijken om de hoognoodige aanschaffingen te doen. Nieuw-Lckkerland. Tot dekking van het tekort bij de gereformeerde kerk over het afgeloopen jaar is bij de leden een col lecte gehouden, welke f 318.50 opbracht. Maandagmiddag geraakte een vier jarig; dochtertje van G. R., wonende aan de Middelweg, al spelende in de sloot achter de woning. Een buurvrouw, die het ongeval bemerkte, wist rhet groote inspanning het kind behouden op het droge te brengen. De muziekvereeniging >rApollo", dir. de heer C. Horsman, zal a.s. Zaterdag t tweede concert geven in dit seizoen, dit maal op een terrein aan de Middelweg. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De landbouwer KI. Visser, aan de Hoofdweg viel Dins dag van een voer hooi en liep hierbij ernstige verwondingen op, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Tot heemraad van de Prins Alexan- derpolder, vacature-v. d. Dussen, is met bijna algemeene stemmen gekozen (de wees er op. dat deze niet van slag was te brengen, hetgeen van de Jubilaris ook gezegd kan worden. De heer Folkersma, sprekend namens het personeel, roemde de prettige samen werking als collega's onder elkander. Spr. overhandigde hem een electrische hang lamp. De heer Hardam bracht de jubilaris dank namens de oud-lterlingen en bood als blijk van waardeering een blijvend aandenken aan. bestaande uit een fau teuil. een leeslamp, en een album, bevat tende een groot aantal namen van oud leerling, benevens een bloemenmand. Vervolgens sprak nog de heer Schou ten. als oud-collega van den Jubilaris, met nog vele andere sprekers, die de goede eigenschappen van den Jubilaris naar voren brachten. Tenslotte dankte de jubilaris. Waddinxveen. De burgemeester heeft de leden der gemeenteraad in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 7 Juli nam. 2 uur. De agenda vermeldt o m. onderzoek geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden van de gemeente raad; voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag voor de ordening van 't archief; idem voor beschikbaarstelling van gelden voor aankoop banken O. L. school Brug; prea-advles Inzake adres fabrikanten en handeldrijvenden Zuid kade, om het verkeer over de Zuidkade kosteloos toe te laten. In geheime ver gadering zal in tegenwoordigheid van Ir. van Embden, het uitbreidingsplan, als mede de Ingekomen bezwaarschriften worden besproken. Geslaagde Kersentocht. IJuelstein. Het is een goede gedachte geweest van V V V. IJsselstein een ker sentocht te organiseeren. Zoo was Za terdag 1 Juli „de Kersendag" waarop voor d,e tweede maal de Kersen.Ster- wandeltocht plaats had, welke tocht een groot succes is geworden. Niet minder dan 455 deelnemers(sters) verschenen aan de start. Hier was de groote rust na de 20 K.M. marsch. Van de zijde van de irgezetenen werd veel belangstelling ge toond, vooral toen te ongeveer half ze ven de opstelling plaats vond van de massale stoet voor de pl.m. 3 K.M. wan deltocht naar de diverse ke gaarden. X* dit bezoek verzamelden zich te ongeveer 8 uur de deelnemers (sters op het plein voor het gemeentehuis, waar de prijsuitreiking zou plaats vin den door burgemeester Mr. J. J. Abbink Spaink. Voor de prijsuitreiking plaats had, werd heiwoord gevoerd door de hee- had, werd het woord gevoerd door de hee meester dankte als* voorzitter der V.V.V, voor de groote deelname. Ammerstol. Aan de Technische Hooge- school te Delft, slaagde voor het candi- daatsexamen voor civiel ingenieur, onze plaatsgenoot de heer C. J. C. Hugenholtz. Gevonden voorwerpen: Twee porte- monnaies en een rijwielbelastingmerk. Teb evragen bij den gem -veldwachter. Zaterdag I Juli een Wij geven U van 1 |u!i tot 8 Juli 10 pCt. korting. Ruime sorteering in Meubelen, Vloer bedekking, Bedden, Vitrage, enz. enz. Een greep uit de buitengewone lage prijzen. Een Slaapkamer vanaf f 32.75 Eiken Stoeien gestoffeerd op veeren 6 etuka vanaf f 29.50 Beuken stoelen 6 etuka vanaf f 17.55 Schuiftalela vanaf f 6.- beleefd aanbevelend, Dorp A 5 Stolarijk. NED. HERV. KERK. POLSBROEK EN VLIST. Vrijdag 7 Juli nam. 2 uur Ds P. J. Steenbeek van Oude water (Huwelijksinzegening). SCHOONHOVEN, 3 Juli. Meikersen 18 —20 ct. per pond; Vroege aardappelen 7—8' i ct. per kg wortels 3—4H ct. p. bos; Peulen 1013; Doperwten 11—13 ct.' belde per kg.; Rabarber 3—4»/» ct. pèjr bos. SCHOONHOVEN, 4 Juli. Meikersen 18 —22 ct.; Zwarte kersen 16—17»/» ct.; roode bessen 10—13, zwarte bessen 15 19 ct. per pond; vroege aardappelen S»/j 8 ct. per kg. DE SOJABOON EEN PLANT MET TOEKOMST. Een plant, die tot het einde der vorige eeuw practisch uitsluitend ln Oost-Azië bekend was, heeft in de laatste decen niën en vooral in de laatste jaren een groote beteekenis gekregen: de sojaboon. Iedere plant moet zich eerst Inburgeren. Hoe lang heeft het niet geduurd, eer de aardappel overal in Europa werd ver bouwd, ook tomaten en rtjst hadden hun tijd noodlg. om de overwinning te 'beha len. In het Jaar 1875 werden op de we reldtentoonstelling te Weenen so- jaboonen als product van Oost- Azié getoond. Sinsdien werden in Europa hier en daar proeven ge nomen met dit uitheemsche ge was. Maar tot na den wereldoorlog leverden deze pogingen zeer weinig resultaat op. In de laatste Jaren is daarin echter wel eenige veran dering gekomen. En dat komt wel hoofdzakelijk hierdoor, dat wij te genwoordig over variëteiten be schikken, die ook in het West- Europeesch klimaat tot rijpheid kunnen komen. De sojaboon is een een-jange plant, oorspronkelijk uit China tn Japan, later ook in Ned.-Indië en de Vereenigde Staten van Amerika aangeplant. In de laatste Jaren heeft ook Duitschland in verband met fiijn streven naar zélfvoorzie- ningj veel belangstelling voor de sojabOBin getoond, terwijl ook in ons land proefnemingen aan den gang zijn om te onderzoeken of sojacul- tuur hier mogelijk moet worden geacht. De sojaplant wordt tot 1 meter hoog, heeft langgesteelde drietallige bladeren en platte peulen, die 3—5 zaden bevat ten. De boonen kunnen al in April ge zaaid worden. Men legt drie boonen ln een plantgat, dat vijf c M. diep moet zijn. De afstand tusschen de rijen moet 40 a 50 c M bedragen, terwijl in elke rij de planten 30 c M. tusschenruimte moeten hebben. De sojaboon verlangt kalkhou- denden grond, zoo warm mogelijk gele gen. Het is voordeelig. wanneer vóór de sojaboonen andere peulvruchten op den akker werden verbouwd. De groei kan be vorderd worden door herhaaldelijk hak ken. In September, uiterlijk begin Octo ber wordt de sojaboon rijp. De plant wordt met wortel en al uil den grond ge- een iuch* tige plaats te drogen gehangen. Tevens kunnen de zaden op deze wijze imrijpen. Als cultuurgewas ls de sojaplant van bui tengewoon belang, omdat zij een heele reeks producten levert, rechtstreeks, zoo wel als gefabriceerd uit haar onderdee- len. Het loof is nuttig als groenbemesting. terwijl plant en boon beide een waarde vol veevoeder leveren. De voornaamste waarde van de sojaplant ls evenwel ge legen in het eiwit- en vetgehalte der boonen. De sojaboon bevat 16 tot 18 pet vet en 34 tot 36 pet. eiwit. Zij is de ei witrijkste plant, die wij kennen. Buiten dien bevat zij nog 5 pCt. voedingszou- ten. De verwerkingsmogelijkheden van de sojaboon zijn velerlei. Evenals alle peul vruchten kunnen sojaboonen ook in groenen toestand gekookt gegeten wor den. Ook kan er een op leverworst gelij kende, zeer smakelijke pastei uit worden gewonnen. De boonen worden daartoe in de vleeschmolen gemalen en gekookt; als worst bereid, moet er dan nog ui. mar jolein en peper aan toegevoegd worden. Gedroogde sojaboonen moeten lang ko ken. Zij kunnen vet of vleesch volkomen vervangen, wanneer men ze verwerkt tot een dikke pap, die met aardappelen wordt vermengd. ff

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 4