hollamb Gemeenteraden Rechtszitting in Nieuwerkerk's raad. De groote spoorwegtentoonstelling te Amsterdam is in aanbouw. Een compleet spoorweg-emplacement met perrons, seinpalen, wissels enz. is op het terrein aan het Frederiksplein in de hoofdstad in wording Als afsluiting van eén jaar verkeers- onderwjjs hield de Vereeniging voor Veilig Verkeer Dinsdag op het Stadion plein en omgeving te Amsterdam voor ruim 1500 schoolkinderen een massaal verkeers examen Derksen en Géverdfn na hun over winning in de internationale wieler wedstrijden te Vincennes Z. K. H. Prins Bernhsrd als belangstellend toeschouwer bij de internationale bridge-drive t* Den Haag, waaraan de Prins Dinsdag een bezoek bracht Vol spanning volgt de wereld de gebeurtenissen rond Danzig Duizenden leden der S A. en vrijkorpsen der stad demonstreerden op den Tiegenhof voor Gouwleider Foerster. Een overzicht der bijeenkomst De tentoonstelling .Het Leger" op Houtrust te Den Haag werd Dinsdag door Z. K. H. Prins Bernhard bezocht. De vorstelijke gast tijdens den rondgang De nieuwste rage ven de Arnhemsche ieugd. Het noteeren van de nummers der voorbijsnellende auto's In gebukte houding begeeft Z K. H. Prins Bernhard zich door een met gaas overspannen loopgraaf tijdens de bezichtiging van de tentoonstelling .Het Leger" op Houtrust te Den Haag, we>lke Dinsdag door den Prins werd bezocht Het défilé voor Gouwleider Foerster tijdens de groote demonstratie van de leden der SA. en vrijkorpsen van Danzig voor den terugkeer der Vrije Stad naar het Duitsche Rijk Ook in de Amsterdemsche binnenstad wordt de hengelsport druk beoefend. Belangstelling voor de visschsrs op een der grachten 9 DERDE BLAD ■rrTTWFBtAP TOOK TOTP-HOIXAM» EN ETBECHT, C«nmt WOENSDAG 5 roil 193» I De gemeenteraad kwam Donderdag 28 jum m openbaie vergadering bijeen. Al- wezig waren ue heeren (J. A. M. Kruijt en N. Streef kei K. De pubücke Uibune was ditmaal zeer slecht bezet. De VüUkZITTER, burgemeester C W. Luycndijk, opent de vergadering met gebed en nel denkt de geboortedag van prins Bernhard. De notulen worden zonder aanmerkin gen vastgesteld. Bij de ingenomen stukken zijn enkele goedgekeuiue raadsbesluiten, voorts een brief van Ged. Staten, dat de aanvul ling van d* politieverordening met het verbod op het houaen van wilde dieren niet aan het beoogde doel beantwoordt. Zij stellen daarom een wijziging voor. die de VOORZITTER voorleest, waar op de wijziging wordt aangenomen. De commissie voor onderlinge hulp verlening bij brand in Zuid-Holland vraagt een bijdrage van f 4.66 welke bij drage worat verleend. Enkele kleine besluiten worden bij de ingenomen stukken genomen. De VOORZITTER heeft een glo bale kostenberekening voor het dempen en riolceren van de Vaarsloot laten ma ken. De kosten zullen Ongeveer f 50.559.40 bedragen, waarvan f 22668 voor loonen. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De heeren de Boer. de Groot en v. d. Hek worden belast met het onderzoeken der geloofsbrieven van de nieuw be noemde raalsleden. Alle stukken worden in orde bevonden, zoodat tot toelating kan worden besloten. De VOORZITTER wenscht de nieuw benoemden, voorzoover aanwezig, geluk en hoopt, dat zij d<* belangen der gemeente zoo goed mogelijk zullen be hartigen. De begrootingen 1938 en 1939 worden gewijzigd, waa'bij B. en W. voorstellen, een post van f 200 uit te trekken voor aanschaffing van kleeding. enz. voor den veldw?» her. Weth. DE KRUIK vraagt bij de be- grootingswijziging 1938. waar de verhoo ging van de post bind- en drukwerk van daan komt. De VOORZITTER wijst op de pro paganda voor de luchtbescherming, het drukwerk voor de werkverschaffing, de handleiding voor de brandweer, de be vrijding van den coloradokever, enz. De rijksveldwachter van Santen is be noemd tot gemeente veldwachter; hij kan nu dus ook aangesteld warden als ge meentebode, hetgeen door B. en VV. ge schiedt. Maar als hij ook belast wordt met het ophalen van de huur voor ge meentewoningen. het verzorgen der straat verlichting en toezicht op de materialen ran de luchtbeschermingsdienst. moet dit met sanctie van de raad gaan. Daar om stellen B. en W. voor. dat de raad B. en W. machtigen den veldwachter tot bode te benoemen. De instructie van de gemeentebode wordt goedgekeurd, waarop de machti ging aan B. en W. wordt verleend. Bij de bespreking werkverschaffing -deelt de VOORZITTER het vol gende mede: De polderbesturen vragen f 200 voor de Vaarsloot en Dwarssloot. De gemeente wil die slooten in eigendom hebben, zoo dat B. en W. voorstellen in beginsel te besluiten deze slooten te koopen. Het besluit moet eerst worden geno men als het geheele plan tot rioleering aan de orde is. Weth. DE KRUIK gelooft dat alleen het water van de polder is, doch de bo dem van andere eigenaars. De VOORZITTER vindt f 200 zeer duur voor dat water alleen. De heer DE BOER pleit voor een grondige voorbereiding. Als dit plan in duigen valt. ligt het heele uitbreidings plan stil. Als er dan ergens anders wel gebouwd wordt, is dat een onhoudbare Mastajid. Hij wijst e*>p, dtt ongeveer f 50 000 een zeer hoog bedrag is en wil met Den Haag overleggen over ev. sub sidies. Spr. hoopt dat de voorzitter met de noodige voortvarendheid aan 't plan blijft werken. De VOORZITTER is het er mee eens. Het bouwterrein moet gereed liggen particulieren moeten niet gedwongen be hoeven te worden zeer duur te bouwen. De heer DE BOER wijst nog op het groote belang van werkverschaffing, daar om moet zoo h^rd mogelijk gewerkt worden aan de demping van de Vaarsloot De VOORZITTER wijst op de fi- nancieele voorbereiding. Dat behoort bij de plannen. Het gaat er om wat het beste -oor de gemeente is. Grond te koo pen. die klaar ',igt -** de Vaarsloot te dempen, waarbij dus nog veel werk komt. Weth. DE KRUIK is er voor dit plan te laten rusten en in het belang der werkloozen een ander plan te ontwerpen De VOORZITTER zegt. dat geen besluiten behoeven te worden genomen, doch dat het er om gaat langzamerhand een plan klaar te knlgen. De heer DE BOER zegt. dat f 50 000 een veel te hoog bedrag voor Ameide is. De VOORZITTER zegt. dat de be doeling is. het plan bij gedeelten te ver wezenlijken. Weth. DE KRUIK is bang. dat bij te veel kosten een straatbelasting en riool belasting zal moeten worden geheven. De heer DE BOER: ..Daar heb je al jaren de boeman mee gespeeld en alles tegengehouden en nog is het er niet". De VOORZITTER is van plan door te werken, het gereedkomen van het plan is bij hem het belangrijkste. Deze be spreking dient ter oriëntatie. Voorts vraagt hij aan weth. Diepenhorst boe het zit met het brengen van grind ex? de gedempte Prinsegracht. Hij geeft in overweging, dat de raadsleden ove*- teesen oL er planten ot boa-is fieiplaaisl, moeten worden Spr. is zelf voor het planten van heesters. De heer v. d. HEK zegt. dat de be dwang altijd is geweekt om boomen te zetten. Dat is mooier o»»ic volgens hem. De heer DE BOER vtstigt de aan dacht op de verlichting ter plaatse. HU vindt, dat beide zijden vwociit moeten worden. B. en W. zullen het nog eeas afwach ten. Voor de beplanting vindt de VOOR ZITTER noodig. dat een vakman komt De raad gaat ermee accomd aat een tuinarchitect wordt geraadpleegd. In de commissie tot het nazien van de gemeenterekening worden benoemd ce heeren de Groot, de Boer en v. d. F. k. In de rondvraag deelt de V O O R Z I "- TER mee. dat binnenkort een ambte naar van de Ned Heidemij. komt kijken om de werkverschaffing bij particulieren voor te bereiden. Daarna sluiting. gebouwd, waar later de prov. weg zou komen De heer GOUDRIAAN informeert of deze regeling voor de geheele gemeen te geldt, dus ook voor buiten het uit breidingsplan. De VOORZITTER deelt mee. dat dit inderdaad het geval is; echter zal het voor de bouwers geen nadeelige ge volgen geven. Het voorstel wordt aange nomen. Tijdens de rondvraag deelt de heer VERMEULEN mede. dat het kruisen van de weg bij de Koolteerfabriek in de Stormpolder voor het verkeer bijzonder gevaarlijk is. Spr. weet dit uit onder vinding, daar hij voor eenige weken zelf daar werd aangereden Hoewel deze aan rijding niet zoo erg was. kan een vol gend geval minder goed afloopen. Spr. vraagt of hierin geen verbetering kan worden gebracht. De VOORZITTER deelt mede. dat hij er niet van op de hoogte was, dat het verkeer hier gevaar opleverde, ech- ding vragen ran gebruikers of eigenaars der woningen De VOORZITTER kan op het eer ste geen afdoende antwoordt geven, voor het tweede is wel degelijk iets te zeggei als men hier gratis voor pleidooi voor een leidingwater zorgt, schept men makkehja een precedent. De heer C A R L I E R. heeft goed wei water nog nooit aangetroffen; steeds L- dit sterk ijzerhoudend. Niemand herit nu nog gesproken over het leggen v^n drinkwaterleiding naar Hitland. Spr. ziet in Ver Hitland eenig perspectief, etoote terreinen worden daar gewonnen en ge- geschikt gemaakt voor industrieterrein, de toestand van het waterleidingsbedrijf is gezond, in het afgeloopen jaar werd een ruime winst van f 4600— cemaakt. Blijkens mededeelingen v*n de voor zitter in vorige vergadering zou uitbrei ding naar beide Hitlanden een tekort van plm. f 600 per jaar opJeretn. Het bedrijf kan dit goed dragen en ln de toekomst ter zal hier langs de weg van overleg **et niet onwaarschijnlijk, dat deze ex Krimpen a.d. Openbare raadsvergadering op 28 Juni. Voorzitter burgemeester J. Aaibers. Af wezig Weth. Van der Giessen. Na opening door den VOORZITTER worden de notulen ongewijzigd vastge steld. Hierna komen in behandeling de in gekomen stukken, w.o. van Ged. Staten werd terugontvangen de regeling van 't gemeenschappelijk Elec trici tei tsbednj f Over het algemeen kan het College van Ged. Staten zich wel met deze regeling vereenigen; echter zag het nog gaarne een nadere clausule aan deze regeling toegevoegd. B .en W. stellen voor dit als nog te doen. waartoe ook de raad be sluit. Vervolgens komen in behandeling ver schillende reclame s over schoolgeld en hondenbelasting, waarbij enkele onthef fingen worden verleend. Hierna wordt in behandeling genomen het voorstel om te bepalen, dat een plan van uitbreiding zal worden voorbereid voor de geheele gemeente, tevens om vattende een nadere herziening van het uitbreidingsplan ..Kortland". Dit voorstel moet gedaan worden in verband met het tracee voor de provinci ale en rijksweg. Nu kan in het bestaande plan geen bouwvergunning geweigerd worden, echter dan wel. en dit is nood zakelijk, omdat hierdoor wordt voorko- wel wat te bereiken zijn; mogelijk door het plaatsen van borden. Hij zal een en ander nader bezien. De heer VAN DER ENT informeert of B en W. reeds de goedkeuring tot aankoop van de boerderij der fam. Hoo- gendijk van Ged. Staten hebben ont vangen. waarop de VOORZITTER ontkennend antwoordt Dit houdt ver band met het uitbreidingsplan. De heer DE VRIES vraagt of de ge meente de polder Langeland en Kortland er niet op kan wijzen, dat de inlaat van bedoelden polder voor de kinderen gevaar oplevert. Voortdurend zitten de kinderen op de muur, welke om deze inlaat staat en als zij daaraf vallen, zou dit gevaar van verdrinken opleveren. De VOORZITTER deelt mee. dat dit niet op de weg van de gemeente ligt maar veeleer bij de ouders. Voorts vraagt de heer DE VRIES hoe het staat met het klaar maken van de Breekadestoep. Reeds in het begin van het jaar werd toezegging gedaan dat ook deze stoep verbeterd zal worden, maar nog steeds is daaraan niets ge daan. De VOORZITTER deelt mede. dat dit zeker nog zal gebeuren. Nog wordt door den VOORZITTER medegedeeld, dat de dubbele raad in verband met het plan tot samenvoeging van de beide Krimpens op 11 Juli as. zal bijeenkomen. De heer VAN DER ENT informeert of de leden reeds in het bezit ziin van alle stukken, waarop de VOORZIT TER antwoordt, dat deze Zaterdag zijn toegezonden. Hierna sluiting. De watervoorziening in Ver Hitland. Gemeenteraadsvergadering op Woens dag 28 Juni. Voorzitter F. Jas. Afwezig met kennisgeving de heeren P. de Man en D. van Houweling. De notulen worden ongewijzigd goed gekeurd. Ingekomen waren een.ge goed gekeurde raadsbesluiten en bericht van kon. goedkeuring der verordening tot heffing van gemeentefondsbelasting. Ingekomen is een schrijven van den heer W. van Waasbergen, waarin deze ontslag neemt als raadslid en tevens ontslag vraagt als ambtenaar der bur gerlijke stand. B en W. stellen voor het ontslag als ambtenaar van de burgerlij ke stand op de meest eervolle wijze te vefleenen onder dankzegging voor de bewezen diensten. Naar aanleiding van de ontslagname als raadslid wijdde de VOORZITTER een bijzonder woord van waardeering aan den heer v. Waas- bergen. die kan bogen op een zeldza me staat van dienst en als man van on dervinding veel heeft bijgedragen Vot de ontwikkeling der gemeente. De raad lijdt door zijn heengaan een gevoelig verlies. De werkzaamheden van den heer van Waasbergen omspannen een periode van 35 jaren en hij was wethouder van 1906 en van 1923. Steeds heeft de heer van Waasbergen getracht, te bereiken datgene, wat de meeste aanbeveling in het belang der gemeente verdiende. Hij hield rekening met de beperkte draagkracht der be volking en heeft altijd vooj de gemeente op de bres gestaan. En hij heeft dat gedaan met alle bescheidenheid en een voud. zonder ophef, zonder veel toon naar buiten, ja met ouderwetsche dege lijkheid. In 1923 maakte spr. voor het eerst met den heyr van Waasbergen kennis en van het begin af viei zijn eenvoud en tege moetkomendheid spr. op. Hij bracht, mede namens de raad. den neer van Waasbergen hartelijk dank voor allef?. Op advies van de arts van de school- artsendienst en conform de rapporten van inspecteur en gemeenteopzichter wordt besloten tot aankoop van dertien nieuwe schoolbanken voor de o.l. school aan de 's-Gravenweg ter vervanging van banken, die niet meer aan de eischen voldoen. Hierna doet de VOORZITTER me- dedeeling. betreffende de watervoorziening voor ..Hitland" Er is een diepgaand onderzoek inge steld. Spr. zegt. dat zowel de gemeente opzichter. die hierover een vrij uitvoerig rapport opstelde, als de bedr IJ vencommis sie hard heeft gewerkt. Deze zaak was urgent. Drieerlei mogelijkheden zijn over wogen: le een tankwagen, het bezwaar hiertegen waren de groote kosten ter wijl opfcossing nle-t ideaal was 2e De oveiecnkomst met Ouderkerk a. d. IJssel om Hitland van leidingwater te voorzien uit Ouderkerk, door 't met „va ten over te brengen: deze oplossing was het goedkoopste geweest maar er bestaan van de zijde der betrokken instantie ern stige bezwaren tegen want de druk te Ouderkerk is reeds laag; spr. heaft een onderhoud gehad met de burgemeester van Ouderkerk en Lekkerkerk. resp. voor zitter en secretaris der Waterleiding Lek en IJssel en daarbij is spr. gebleken, dat slechts een zeer kleine kans bestaat dat in deze richting iets bereikt kan worden Een derde mogelijkheid is het siaan van een pomp. waardoor grondwater wel water' wordt verkregen. Bij het onder zoek bleek, dat twee pompen, bij van Rijswijk en van Haaften. heel goed wa ter opleverden. De leden van de bedrij- vencommissie hebben het geproefd en oor deeien dat het goed drinkbaar is. waar schijniijk moet een meer deskundig on derzoek de deugdelijkheid aantoonen. Dc heer Visser uit Zevenhuizen deed prijs opgaaf, waaruit blijkt dat dc kosten van wat hij in het belang der gemeente heeft een dergelijke pomp bedragen f 170 bij 20 meter diepte, voor iedere meter dat dieper geboord moet worden zgl f 3.50 worden berekend Spr adviseert namens B. en W hiertoe over te gaan als tijde lijke voorziening. De heer KOOLHAAS is onbekend met het grondwater te Hitland; in zijn omgeving is het onbruikbaar voor drink en waschdoeleinden. Spr. betwijfelt of op Hitland goed water zal worden ge- V°De*heer KOOLHAAS merkt op, dat met gedaan De raad betuigt zijn instemming deze woorden. Ingekomen is een schrijven ran den heer P. I. v. d. Weele. hoofd Openb. School, dat het aantal leerlingen stijgt, mede hierdoor zal de post voor leermid delen niet voldoende blijken: verzocht wordt deze post met pi m. f 20 te mogen overschrijden. Verder wordt gewezen op de moeilijkheden, welke bij het hand- werkonderwijs. 74 meisjes volgen dit on derwijs. waarvoor is aangewezen mej. de Ruiter. Daar deze ééne leerkracht reeds jaren onvoldoende was. werd van de zijde der ouders geld bijeengebracht voor de betaling van enkele lesuren van een tweede onderwilzeres. Door de stijging der leerlingen zal het noodig blijken dat deze tweede onderwijzeres meer lesuren maakt, de kosten zijn echter bezwaarlijk te verhalen, zoodat hierin een bijdrage van f 60 a f 70 wordt gevraagd. B. en W. stellen voor. de gevraagde bed ra Eren te voteeren, waartoe wordt hmlnten. ploitatie nog rendabel wordt Als er water en later licht komt. dan zullen hier meer woningen verrijzen in de toekomst. Spr. dringt bij B en W aan. op een nauwkeurig onderzoek en voorstellen voor waterleiding. De heer TOM. zegt. dat de bedrijven- commi&sie lang en breed hierover heeft vergaderd Als de bewoners wachten moe ten op een perspectief, dan zijn zij allen „uitgedroogd", overigens is spr. met den heer Carlier van meening. dat de bevol king in het algemeen bereid zou zijn. een offer te brengen Deze welinstalatie is een tijdelijke oplossing. Spr. is van mee ning dat het welwater niet slecht is. Weth. MAASKANT, is overtuigd dat bij doortrekking der leiding via de Groe nendijk Schieland zeer hooge eischen stelt. Meer en meer blijkt, dat men hier te doen heeft met een drijver; de bevol king is een andere meening toegedaan. Men denkt te Hitland; de waterleiding kost niets, dus moeten wij die ook heb ben. De VOORZITTER onderstreept de ze laatste opmerkingen, tegen spr. werd gezegd ..Formonoij krijgt nooit handtee- keningen". De heer VERBOOM, staat sympa thiek tegenover het denkbeeld door Car lier. geopperd, maar vraagt of dit geen „wissel op de toekomst" Is; zoolang er geen ultpad is, heeft Hitland geenerlei perspectief. Als tijdelijke oplossing acht spr een pomp het beste. De heer KOOLHAAS vindt de prijs van f 170 zeer hoog. De heer VERBOOM is er tegen dat de bewoners het water moeten betalen; aan het sleepen van de pomp hebben zij reeds genoeg. De heer DEKKER zegt, dat het niet gaat om de paar centen, die hiervoor be taald moeten worden, maar spr. wil geen precedent scheppen. Als bewoners uit de Zuidplaspolder, die ook geen waterleiding hebben, water halen op het dorp, moeten zij ook betalen. De VOORZITTER erkent de juist heid van deze bewering, maar wijst op de moeilijkheden die eraan verbonden zijn. Hierna wordt conform het voorstel be sloten, zoodat de bewoners van HjfJand thans welwater krijgen op een centraal punt. Raadszaal wordt rechtbank. Ingekomen is een adres van de vol gende personen: O. de Jong. chef mon teur G EB N. C. Smit. administrateur gemeentebedrijven; J. Sterk, fitter wa terleiding en P. Valkenburg, gem.-opzich ter. Adressanten hebben in een couranten verslag gelezen, dat de heer Dijksman in een openbare raadsvergadering heeft ge zegd: „dat het reeds veel te ver is gp- gaan. Bij de werkzaamheden aan de Dorpsstraat was ook de opzichter leve rancier. Alle hoofden van dienst krijgen commissie, van hetgeen voor hun dienst wordt aangekocht". Adressanten vragen: „Hoe kunnen der gelijke dingen worden gedoogd?" Als deze beschuldigingen waar zijn. is het corruptie. Waarom dan niet een onder zoek ingesteld.? "Adressanten verzoeken den raad zijn afkeuring uit te spreken over hetgeen de heer Dijksman dienaan gaande heeft gezegd. De heer DIJKSMAN verklaart het „niet zoo te hebben gezegd". De VOORZITTER zegt. dat de no tulen. welke alleen het zakelijke bevat ten. hierover geen opheldering kunnen ge ven. Spr zal de raadsleden individueel vragen, of zij deze uitdrukkingen hebben gehoord De heer KOOLHAAS els eenst. heeft uit hetgeen de heer Dijksman heeft gezegd, dezelfde conclusie getrokken, als thans in het adres wordt besproken. De heer MAASKANT heeft er niets anders uit opgemaakt en daar de raad zich hier niet tegen heeft uitgesproken, acht spr het verklaarbaar dat adres santen zich beleedigd gevoelen. De heer IN T HOUT kan zich wel iets herinneren, maar spr. heeft het niet zoo zwaar opgevat als adressanten. „Dijks man heeft het misschien wel gezegd" De VOORZITTER „Geen mis schien, een goed verstaander heeft maar een half woord noodig De heer IN T HOUT gelooft niet, dat de heer Dijksman de bedoeling ge had heeft de heeren te beleedigen heer DEKKER is van meening. UT IltTI u O n Ci I» w 'W1 als het water ongeschikt dat Dijksman zich terdege in deze rich kosten reeds gemaakt zijn^ overigens acht Ung hee(t uitgelaten, spr gewoon welwater onbruikbaar. heer MAASKANT voegt hieraan Weth. MAASKANT vindt het wel- zljn mdruk was. dat de water lang niet slecht. heer Dijksman zet.1e: „Valkenburg heeft De heer VERBOOM acht het een op rPVenden van gemeentewerk of opdrach lossing: spr. is reeds dankbaar als er iets wordt gedaan, de vraag is slechte wat is het beste en goedkoopste? De heer DEKKER, zou gaarne ver nemen. hoeveel gezinnen gebruik moet maken van deze pomp en over welke af- hierbij werd de Dorpsstraat aangehaald. Spr. zou een commissie van onderzoek toejuichen, want in casu Valkenburg; is geen bevijs in handen, maar ophelde ring in ce<.e is gewenscht. Spr. kan iii tepcnstelling tot anderen positief opre ken. De heer KOOLHAAS verwacht wei nig van een commissie Ais deze op on-' der zoek uitgaat, zal blijken dat in dé Doeken van de leveranciers geen namen voorkomen van ambtenaren. De heer TOM is niet aanwezig ge weest in de desbetreffende vergadering. Hij acht een commissie mooi, maar moei*' lijk; in de boekhouding van leverancier* is het niet te vinden. Spr. betreurt een ter het voorgevallene. Er is „een hetze tegen bepaalde personen, welke beden kelijk wordt". Ook als raadslid wordt men reeds van alle mogelijke Immoreel* handelingen beticht". De VOORZITTER herinnert zich goed. dat de heer Dijksman, de naam Sterk noemde. Men kan zicli hoffelijk gn onhoffelijk gedragen. Hoe U zich ook heeft uitgelaten, zooals door U gezegd ia het minder prettig. Als U nu verklaart dat het niet Uw bedoeling Is geweest de heeren te beleedigen en dat U het niet zoo gezegd hebt. dan zullen de heeren hier wel genoegen mede nemen. Een commissie acht spr. minder juist. Hier kan de heer Dijksman zelf zijn redder zijn en alles is van de baan". De heer DIJKSMAN (verontwaar digd) heeft ten opzichte van Sterk niets meer dan de waarheid gezegd. Spr. heeft niemand beleedigd. maar sprak slechts waarheid. „Al gaat U er nog een uur over verder praten, aldus spr., mij goed, maar dan ga ik zoolang weg". Hierna verlaat de heer Dijksman de ten". De heer KOOLHAAS heeft de in druk. dat bij prijsopgaaf provisie wordt genoten. De heer VERBOOM weet positief, dat er is gelegd: ..de gemeente-opzichter rynjer wil .SQL, eenjüem» HUPS» ticeli rap. iedere ieseraptie provisie De heer TÖM is van meening. dat als nu dit verslag ook geplaatst wordt, de zaak vanzelf opgeiost is. De heer VERBOOM verwacht dan. dat. als de heeren lezen, dat de heer Dijksman het niet heeft gezegd, er dan een verontschuldiging van de zijde der adressanten aan den heer Dijksman zal moeten volgen. De heer CARLIER vindt het een kiesch geval. Spr. kan zich niet binden aan een bepaalde uitspraak. Dat echter in deze zin gesproken is, staat voor hem vast. een commissie zou hier licht kun nen verschaffen deze zaak is niet ge schikt voor openbare discussie. Laat men een rapport laten opmaken en dit open' baar behandelen. De heer Dekker ging nog veel en veel verder, zoodat ik nog in de vergadering heb gezegd; zoover als Dekker durf ik niet te gaan. De heer DEKKER; De raad kan toch geen knieval doen voor ambtenaren. Waar gaan wij heen. als elke ambtenaar de raadsleden ter verantwoording gaat roepen voor hetgeen zij in het gemeen tebelang zeggen? Hierna wordt het adres voor kennis geving aangenomem en betreedt de heer Dijksman weer de raadszaal. Voorloopig wordt goedgekeurd de re kening GEB en waterleiding dienst "38 de eerste sluit met een batig slot van f 3544.52. de laatste met een batig slot van f 4619.81 De heer DIJKSMAN vestigt de san-' dacht op de zeer zware kapltaalsdienst van het waterleidingbedrijf Dit werd gesticht voor 17 jaar métf f 150 000 schuld en thans beclragen de schulden nog 1 143 000. Het bedrijf wordt ouder zoodat meerdere reparatie s zijn te verwachten. Verder behandelt sp. de slechte kwaliteit van het water. Weth. MAASKANT is van oordeel dat het wellicht aanbeveling zou ver dienen. de afschrijvingen tc verhoogen. De heer TOM brengt de veranderde situatie ter sprake. Bij de laatste con- verteering kreeg het bedrijf een ver hoogde schuld, verder is er rfbg een post reserve dienstleidingen en een reserve van f 10000. Spr. ziet de toekomst van dit bedrijf minder somber in. De VOORZITTER wijst op de po sitie van andere gemeenten, welken noodlijdend zijn; hierbij maakt Nleu- werkrrk nog een heel goed figuur. Ingekomen is een beroep op de faatf van den heer C. Twigt. Capelle aan de IJssel. Adressant beweert op 17 April bij B en W een verzoek te hebben 'nge- diend om drie woningen gemerkt C 130. 131 en 132 te mogen herstellen van het bestaande en het bijbouwen van 3 keu kens; vervolgens wordt gewezen op het raadsbesluit van 3 Mei waarin is beslo ten de onbewoonbaarverklaring van 2S woningen, waaronder de 3 vermeide, aan te houden. Verder wordt er op ge wezen. dat B en W om zakelijke rede nen de termijn van 30 dagen, waarbin nen zij op het verzoek van adressant moeten beslissen tweemaal met 30 dagen hebben verlengd Op 10 Mei besloten B. en W. tot weigering der vergunning: ver der worden de conclusies van B. en W be streden en dc raad verzocht almog ver gunning te vcrlecnen. Ingevolge het be paalde bij de wet heeft de heer Twigt gelegenhc r gehad zijn bezwaarschrift mondeling toe te lichten in een verga dering van B. en W Hiervan heeft adre* sant gebruik gemaakt in tegenwoordig heid van z.ijn juridisch adviseur Mr. Smit uit Gouda. Uit het procesverbaal dat ter vergade ring werd voorgelezen blijkt dat aller eerst de positie van de gemeente-opkicH- ter besproken is. Door de heeren Twigt en Smit is gewezen op het feit. dat. dé opzichter niet vrij staat, daar hij behalve controleur en opzichter ook belangheb bende en concurrent is. hetgeen moet leiden tot minder zuivere verhoudingen. Verder wordt in dit stuk beweerd, da* de heer Valkenburg heeft gezegd „Lail mij er f 1000 aan verprutsen en je hebt nergens last van" en dat woningen van anderen zijn opgeknapt welke veel slechter waren. Als verdediging wordt yoccgelezen een rapport van den ge-

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 5