j SCHOONHOVENSCHE COURANT NG Arita confereerden en Craigie te Tokio. •I I 33. 23. JTRECHT IOEK iME 25. 25. «17. 23. 22.. 25c DE OPGEDRONGEN GARANTIE. nstreken a 11 JULI 193». ribi> bladzijden. fto. 8146. MAANDAG H Juu 1339 concessie concessie deelt en zal blijven dée- 20 Juli G. het ultimatum te wordt den Roosevelt en de neutraliteits= wet. lilt wersluis. ;erdatn. b. Duurstede [•edicten» :aufort. UYTER. voor Schoonhoven maanden 1.25; Met verzekering Gulden bij overlijden. Gulden bij verlies van hand of voet. Gulden bij verlies van een oog. erger werd Gulden bij verlies van een duim. Boerderij verwoest. Een buitengewoon hevig onweer woed de boven de Noordwesthoek van Overijs sel Daarbij werd een der oude groote Accoord omtrent.... luchtige colbertjes. Een bijzondere- foto van prinses Beatrix bij haar morgenwandeling in de tuin van het paleis Soestdijk, onder de goede leiding van een Harer ver pleegsters. ITALIË WEERT ALLE BELGISCHE BLADEN. Blijkens een mededeeling van de Ita- liaansche postadministratie aan de Bel gische posterijen, zal tot nader order geen enkel Belgisch blad in Italië worden toe gelaten, met uitzondering van de exem plaren, die bestemd zijn voor de Italiaan- scbe regeering en het corps diploma tique. MEISJE DOOR BLIKSEM GEDOOD Tijdens een kort onweer te Mill (Noocd Brabant), is omstreeks drie uur de 23- jarige eenige dochter van den arbeider H. Rovers, die in haar woning met een naaimachine werkte, door de bliksem ge troffen en op slag gedood. In het huis werd slechts geringe-schade aangericht. Spionnage voor Duitschland. „Trouwe eedgenooten” ver oordeeld. De rechtbank te Zürich heeft de leden van de organisatie der „Trouwe eedge nooten” schuldig bevonden aan spionna- ge ten gunste van een vreemde mogend heid. De andere beschuldigingen werden onbewezen geacht. Johann Frei, die geacht werd het hoofd van de spionnage-organisatie te zijn en die thans in Duitschland vertoeft, werd De landsche zaken, graaf Ciano, is Zaterdag middag uit San Sebastian op het met tallooze Spaansche en Italiaansche vlag gen versierde vliegveld Barajas (bij Ma drid) aangekomen. Luide weerklonken de kreten „Viva Franco, viva Duce”, toen de Italiaansche gast het toestel verliet. Voordien hadden de belangstellenden enkele angstige oogenblikken doorge maakt. De machine maakte bij de lan ding namelijk een ongelukkige manoeuvre doordat een der wielen van het landings gestel afvloog. Het toestel maakte een halve slag om en sloeg bijna omver, doch de piloot kon door snel ingrijpen voorkomen. Geen der inzittenden gedeerd. In een open auto reed graaf Ciano ver volgens met zijn begeleiders en gevolg naar Madrid, door de met duizenden ge vulde straten, waar overal. *>en uitgebrei de politiemacht op de bu*t was. Staande in den auto bracht Ciano den fascisten- groet als dank voor de hem gebrachte ovaties. Ciano had te Madrid geen enkele be spreking, van politieke aard te voeren, aangezien het officieele gedeelte van zijn reis na de te San Sebastian met Franco gevoerde besprekingen als geëindigd was. President houdt voet bij stuk. President Roosevelt heeft zijn bood schap aan het Congres bekend gemaakt, dat de wijziging van de neutraliteitswet nog in deze zitting behoort te worden aangenomen. Zijn korte boodschap werd ondersteund door een uitvoerige uiteen zetting van minister Hull over de neu tral! teitskwestie. In zijn verklaring betoogt Huil, dat het Amerikaansche volk de plicht neeft, om wettelijke bijdragen te leveren voor het behoud van de vrede. De hoeksteen der buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten is de instandhouding van de vre de en de veiligheid van het land, de ver sterking van het volkenrecht en het doen he^cven van het vertrouwen Huil wijst er met groote nadruk op, dat het bestaande wapen uit voer-verbod een aanmoediging is voor een algemeene oor- Volgens zijn Staten verbod De Fransche te Tientsin. De woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken heeft gisteren’ in antwoord op een vraag van een journalist verklaard, dpt de Fransche concessie te Tientsin sedert 't begin der blokkade het lot van de Brit- sche len. Toen voor enkele jaren de Dultsche re geering aanbood om ons land als onaan tastbaar neutraal gebied te erkennen en. te garandeeren, werd dit afgewezen, daar de Nederlandsche regeering niet bereid was nopens de onaantastbaarheid van het grondgebied met eenig land een ver drag te sluiten. „Die onaantastbaarheid is voor ons een axioma, dat zich niet leent als onderwerp voor een door ons te sluiten verdrag”, aldus verklaarde zij. Het practische voordeel van het niet ge garandeerd zijn is gelegen in de vrijheid, welke men behoudt om zelf te beslissen, of het noodig is, aai; andere staten hulp te vragen, ter bestrijding van den aan valler van het grondgebied. Wel gega randeerd zou men automatisch hulp moeten aanvaarden, hetgeen het gevaar in z|ch sluit, dat een groep van mogend heden gaat verklaren, dat de. Nederland sche neutraliteit bedreigd wordt door een tegenstand» van die mogendheden en aldus het voorwendsel vindt om het Ne- derlandsch grondgebied als opmarsch- terrein uit te kiezen. Zulk een eenzijdige garantie is dus zeer gevaarlijk. Nederland te geheel het lijdend voor werp bij een garantie als waartoe^Enge- land. Frankrijk en Polen hebben beslo ten ten opzichte van wis land, zonder het erin te kennen. Deze eenzijdige garantie druischt regel recht in tegen de elementaire opvattin gen van respect voor de Nederlandsche zelfstandigheid. Hierdoor zal het moge lijk worden, dat deze groep op een oogen. blik van meening is, dat Nederland be dreigd wordt en dat zij, zelfs tegen de wil van de Nederlandsche regeering, tot maatregelen overgaat, zoogenaamd ter beveiliging van het Nederlandsche grond gebied, doch hi werkelijkheid met de op eet in de lage landen het opmarschgebied tegen hun vijand te vinden. Deze zooge naamde veiligheidsmaatregelen ten bate van Nederland, zouden een schending van het grondgebied vormen. Uit dit gevaar vloeit een ander onmid- «ellijk voort. Het laat zich denken dat de mogendheid tegen wie zulke „veiligheids maatregelen ten bate van Nederland" ge richt zouden zijn (Duitschland), terstond zou trachten door een bezetting van Ne derland aan het gevaar van een Engelsch Fransche opmarsch te ontkomen. Onvermijdelijk zou Nederland aldus het Slagveld voor anderen worden. e Haven ‘1, De Kabinetscrisis. Dr. Colijn zet de besprekingen voort. De kabinetsformateur, dr. H. Colijn, heeft Vrijdag op zijn departement een langdurige bespreking gehouden met de niet R.K. demissionnaire ministers. Nadat deze vijf ministers weer vertrok ken waren, ontving dr. Colijn den heer Schouten, voorzitter van de anti.rev. Tweede Kamerfractie. Oud minister jhr. Van Lidth de Jeudt heeft dien avond dr. Colijn te zijnen hui. ze bezocht, deze bespreking heeft onge veer een uur geduurd. Zaterdagmorgen om 11 uur heeft dt Colijn op het departement van algemee ne zaken het Eerste-Kamerlid prof. dr. J. A. J. Barge ontvangen. xsmgtau, waardoor het gebouw licht werd beschadigd. Klaarblijkelijk poogden de daders een ongunstige atmosfeer te scheppen voor de komende Britsch-Ja- pansche besprekingen te Tokio inzake Tientsin. log in Europa en in Azië, meening kunnen de Vereenigde een oorlog voorkomen door het van de wapenuitvoer op te heffen. President Roosevelt blijft op zijn stuk staan. Volgens United Press moet hij o.m. hebben geschreven: „Het is mij buitengewoon duidelijk, dat ter wille van de Amerikaansche neutra liteit en veiligheid, het ten zeerste aan beveling verdient, dat het congres nog in deze zitting een wenschelijke beslissing neemt. In het licht van de huidige toe standen in de wereld, zie ik geen enkele reden om deze meening te wijzigen.” Het zal dus een krachtmeting worden tusschen regeering en volksvertegenwoor diging. Practiseh is tot nu toe het volgende geschied: Frankrijk en Engeland zijn overeengekomen om het Nederlandsche grondgebied metterdaad tegen aanvallen te beschermen. Aan de Nederlandsche re geering is hiervan geen kennis gegeven, teneinde afwijzing van deze eenzijdige garantie te ontloopen. Op het eerste gezicht moge deze En- gelsch-Fransch-Poolsche garantie ge ruststellend lijken immers drie groote mogendheden verklaren zich bereid om Nederland te handhaven, doch in werke lijkheid is zij zooals hierboven uiteen gezet een gevaar van de eerste orde. Nederland moet vreezen dat onder de dekmantel van beschermingsmaatregelen van de Nederlandsche onafhankelijkheid gepoogd zal worden van de Lage Landen een bruggenhoofd op het vasteland te maken. Men moet ernstig rekening houden met de mogelijkheid dat de machten, welke thans zulk een ijver toonen in het te gen den wil der Nederlandsche regeering garandeeren van het grondgebied op een bepaald oogenblik zullen trachten uit hun garantie, de rechtvaardiging te putten van een opmarsch door Neder- landsch gebied. De Nederlandsche regeering” heeft dit gevaar gezien. Haar gezanten te Parijs en Londen heb ben verzet aangeteekend tegen de garan- tie-plannen. Ofschoon dit protest niet heeft nagelaten Indruk te maken en be werkstelligd heeft dat de garantie voor het oog der wereld verdwenen is, schijnt de uitwerking waarop mocht worden ge hoopt, niet te zijn verkregen. Aan den minister van buitenlandsche zaken zijn vragen gesteld, blijkbaar met het doel de verklaring van den minister uit te lokken, dat Nederland zich met alle ten dienste staande middelen ertegen verzef gemengd te worden in de tegen stellingen, die in Europa bestaan. Het is te hopen dat de minister deze gelegenheid aangrijpt om den buiten. landschen kanselarijen nogmaals met alle duidelijkheid bij te brengen, dat Ne derland zich niet zal leenen voor op marschgebied, geheel om het even onder welk voorwendsel men zou trachten het grondgebied te betreden. Onderhoud van ruim drie uur. officieele kleedij, doch een luchtig col- bertcostuum zullen dragen, wegens zeer warme weer. Japansch Kaifeng. De leiding van de anti-Britsche bewe ging in de provincie Honan heeft Vrijdag een ultimatum gezonden aan de Britsche onderdanen te Kaifeng, voor het meeren - deel zendelingen, waarin er bij hen op wordt aangedrongen, de stad binnen vier dagen te verlaten. Deze mededeeling is uit Japansche bron te Peking ontvan gen. Ingevolge de toenemende ah ti-Britsche stemming onder de Chineesche bevol king. hebben alle Britsche bewoners van Kaifeng tenslotte medegedeeld, dat zij de stad binnen vier dagen zullen verlaten. Ruim duizend Chineezen hadden een an ti-Britsche betooging gehouden, waarin zij eischten, dat de Britsche bewoners binnen een bepaalde tijd zotfden vertrek ken. VELE BRANDEN DOOR BLIKSEM* INSLAG. RUIM 250 H.A. HEIDE VERBRAND. De hevige onweders die Vrijdag IA sommige gedeelten van het land losbra ken, gingen gepaard met blikseminslag op vele punten. Een brand van ’n hevigheid, zooals men zich in jaren niet meer herinnert, heeft in de heide tusschen Well en Bergen, in het Noorden van Limburg, gewoed. Omstreeks twee uur ontstond, door blikseminslag, brand in een perceel hei de, toebehoorende aan de gemeente Ber gen. Aangewakkerd door de vrij krachti ge wind, breidde het vuur zich met groote snelheid uit, mede tengevolge van de droogte in de heide en het dorre gras. Ploegen arbeiders uit de werkverschaf fing,* die in de nabijheid aan het werk, waren, schoten toe, om bij het blus- schingswerk behulpzaam te zijn. Door het aanleggen van tegenvuren en het werpen met zand trachtte men het vuur te stuiten. Inmiddels was echter zoo een groote oppervlakte heide door de vlam men aangetast, dat deze bestrijding geen succes had en door het telkens draaien van de wind werd het blusschingswerk ten zeerste bemoeilijkt. Eerst tegen acht uur in de avond kon men zeggen, dat men het vuur voorgoed meester was. Een terrein van tusschen 200 en 250 H.A. bleef zwart geblakerd lig- gen. Dit terrein, hoofdzakelijk begroeid met heide en vliegdennen, behoort in eigendom toe aan de gemeente Bergen. Twee perceelen zilverdennen, toebëhoo- rende aan den heer Ant Jurgens te Nij megen en een perceel dennebosch, toe behoorende aan den heer Deuruorst te Grave, gingen eveneens verloren. Yroees in Surrey. Vrijdag is voor den politierechter van Richmond in Surrey (Engeland) een spi onne gezaak voorgekomen tegen Donald Adams, die aangegeven wordt als een verslaggever van paardenrennen. Bij de verhooren werden photografische copieën van tientallen brieven aan en van Duit- sche firma's, welke onderschept waren door de posterijen, benvens geheime co des ter tafel gebracht. Het* O.M. beweeff, dat Adams tijdens een bezoek aan Duitschland in contact is gekomen met agenten van de Duitsche spionnage-organisatie, welke tegen Enge- betaald agent van die organisatie. Op 20 Januari werd een pakket, dat per lucht post was verzonden aan het adres van Karl Radler en Co. onderschept. Het bleek een copie te bevatten van „infan- terie-opleiding in oorlog. 1937” een re- geeringspublicatie. De overige onderschepte corresponden tie toonde, dat inlichtingen naar Duitsch land waren gezonden en dat uit Duitsch land inlichtingen werden gevraagd en geld werd gezonden. Voorts wordt Adams er van beschuldigd aangeboden te heb ben nazi-piloten te ontmoeten en gezag voerders van stoomschepen en van hen pakketten in ontvangst te nemen. ?le JAARGANG. NIEUWSBLAD VOOR ZUIO HOLLAHD EN UTRECHT -* Ad verten tien: 1—6 regels f 1.3fH elke, regel meer 0.20; derde I plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. OPSTAND IN MEXICO. Rebellen nemen 20 steden Volgens een in de „Daily Mail” gepu bliceerd telegram uit Mexico City, zou in de staat Puebla, welks hoofdstad slechts een honderdtal kilometers van Mexico City verwijderd is, een opstand uitgebro ken zijn. De rebellen zouden reeds in twintig steden in het bergachtige gebied welke in totaal meer dan 50.000 inwoners tellen, de overhand hebben. De steden zijn in staat van beleg gesteld, terwijl de verbindingen zijn gestoord. In allerijl worden thans troepen naar het bedreigde gebied gezonden. Fel anti-Britsch protest. Op twee plaatsen te Tokio zijn Vrijdag anti-Britsche betoogingen gehouden, waarbij een protest werd aangenomen van de volgende inhoud: „Zeven millioen burgers van Tokio, de belangen vertegenwoordigende der volke ren van Oost-Azië, hebben moties aange nomen, waarin ztf hun afkeuring laten hooren over den Britschen vijand van gerechtigheid en gemeenschap, en waar in zij Engeland aanraden, zich terstond uit Oost-Azië terug te trekken, door de concessies aan China terug te geven”. Aanslag op Britsche ambassade. Voorts hebben Chineezen twee bommen geworpen naar de Britsche ambassade $e Ciano’s vliegtuig bijna verongelukt. Wiel van landingsgestel gevlogen. Italiaansche minister van buiten- Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bjj vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 nB- per post 1.50. 15 cents meer. De Britsche ambassadeur te Tokio. Craigie, heeft Zaterdagochtend Arita, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, in diens ambtswoning bezocht, teneinde voorbereidingen te treffen voor de conferentie, betreffende de blokkade te Tientsin. Na afloop van het onderhoud, dat 31/» üur duurde, heeft het Japansche depar tement van buitenlandsche zaken een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat zekere algemeene kwesties be sproken zijn, welke de achtergrond van het probleem-Tientsin vormen. De be sprekingen zijn, aldus het communiqué, verdaagd tot Maandag (dus heden) ten- eihde de tijd te laten voor nadere over weging. Uit officieuse Japansche bron Vernomen, dat reeds in het eerste onder houdt verschil van inzicht aan den dag te getreden. Arita zou terstond de alge meene kwestie te berde hebben gebracht van de houding van Engeland ten op zichte van de nieuwe orde in het Verre Oosten. Hij zou erop hebben gewezen, dftt de plaatselijke kwesties als de blokkade van Tientsin geen moeilijkheden zouden opleveren, indien de partijen het eens werden over een nieuwe orienteering ha ter betrekkingen. Craigie zou hebben ge antwoord, dat de tot dusver van zijn re geering ontvangen instructies hem niet toestonden het algemeene vraagstuk der Engctech Japansche betrekkingen te be spreken. Hij was genoodzaakt, zich strikt te beperken tot een regeling der kwestie van Tientsin. Domei meldt, als „eerste overeen komst” tusschen Arita en Craigie, dat alle gedelegeex.den ofi de conferentie geen J Teler. 20. TeL-Adres: Vanaooten. S. fc W. N. VAN NOOTBN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. ABONNE'S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van a a A O Gulden bU levenslange z A A Gulden bij a a Gulden bij verlies a a a Gulden bij verlies I A A Gulden bij verlies z Gulden bij verlies van De verzekerde moet In het 2 0 I) U ongeschiktheid. O U U overlijden. J U V van hand ot voet. 4 V V van een oog. 1 V V van een duim. 0 U een anderen vinger. bezit zijn van een polls. bij verstek tot 2 jaar gevangenisstraf en vijf jaar verlies van burgerrechten ver oordeeld; Alfred Zander, de leider der „Trouwe eedgenooten” kreeg 18 maan den; de journalist Schappi 4 maanden, de andere ebschuldigden van 2 tot 6 maanden. Het Hof was van meening, dat de in lichtingendienst der „Trouwe eedgenoo ten” een spionnage-organisatie was, die ten dienste van Duitschland werkte en waarschijnlijk ook door Duitschland be taald werd. Het werd echter onbewezen geacht of de Duitsche nationaal-soclalis- ten ook geld hadden gegeven voor poli- tiek-revolutionnaire doeleinden, al werd het verdacht genoemd, dat de „Trouwe eedgenooten” over ruime fondsen be schikten.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1