c Vredesklok HÜH Binnenland De De gemaskerde ruiter. Van Kondom MtiH voot WMwurtft. Plaatselijk nieuws 4 /RIJPAG gl JULI 1933 taat gehad, dat de plannen voor Britse h- Poolsche militaire samenwerking dutde- lljken vorm beginnen aan te nemen. De overeenkomst, die spoedig wordt verwacht, zou de volgende punten bevat ten: lo. een leening van acht millioen pond sterling (ongeveer f 80 millioen), door Engeland aan Polen te verleenen voor de aankoop van oorlogsmaterieel en grond stoffen In Groot-Brittannië. 2o. Een leening van vijf millioen pond sterling (f 50 millioen) in contanten, welk bedrag de Poolsche regeering kan besteden, naar eigen inzicht, doch met eenige geringe voorbehouden. Gelijktijdig zal de Fransche regeering een leening van 600 millioen francs (f 30 millioen) aan Polen verleenen voor de aankoop van oorlogsmaterieel. De Duitsehe houding;. De laatste 24 uur zijn de aanvallen van de Duitache pers op Polen weer menig, vuldiger geworden, zonder twijfel tenge volge van het bezoek van generaal Iron side aan Warschau. Mooi gebruind Worden gelaat, haie en armen door AMILDA-eonnebruincréme. Voorkomt teven» ven ellen en de zoo pijnlijKe zonnebrand. Flacon 60 ct. Tube 60 ct. Doo» 50 en 25 ct. ZAL ITALIË DUITSCHLAND STEUNEN? Met eischen tegen Polen. De Duitsehe pers heeft nog niets be kend gemaakt, van de uitwijzing van Duitschers uit Zuid-Tirol. Reeds zouden tusschen Italië en Duitschland onderhan delingen worden gevoerd over repatriee- ring van nog meer Duitschers Eerst zullen de acht tot tienduizend Duitsehe staatsburgers uit Zuid Tirol worden teruggeroepen en vervolgens de 220 000 Duitschers, die reeds van vader op zoon in dit gebied hebben gewoond. De propagandadiensten hebben nog geen poging gedaan het Duitsehe publiek, de werkelijke redenen van dezen „vrijwilli ge" Uittocht uiteen te zetten. In Duitsehe politieke kringen onderschat men het „offer" van Duitschland in deze zaak niet en men vraagt zich af. wat de te genprestatie van Italië zal zijn. Men ver onderstelt, dat deze zal bestaan in een onvoorwaardelijke steun van de Duitsehe eischen inzake Polen. DE CONFERENTIE TE MOSKOU. Langzame vordering. Bij de Britach-Russische onderhande lingen te Moskou zouden de moeilijkhe den wel is waar geringer worden, maar een accoord zou nog niet in zicht zijn. Van de voornaamste drie hinderpalen schijnt een te zijn verdwenen, aangezien Engeland en Frankrijk hebben besloten Nederland en Zwitserland te schrappen van de lijst van landen, welker onafhan. kelijkheid voor de driemogendheden van belang wordt genoemd. Frankrijk en Engeland zouden bereid Zijn met de Sovjet-Unie samen te aerken Ingeval van een onder buitenlandsche in vloed verrichte staatsgreep in een land, dat van vitaal belang is voor een der drie bondgenooten. Rusland wil echter, dat ook wordt samengewerkt, indien een re gime in een dergelijk land zijn politiek ten gunste van een aanvallende staat wijzigt. De Sovjet-Unie verlangt voorts, dat de militaire overeenkomst nog vóór de poli tieke van kracht wordt. Engeland en Frankrijk wenschen eerst een pollt'ea accoord en dan een militaire overeen, komst. UITGEWEZEN ZWITSERS KRIJGEN SCHADEVERGOEDING. De Bwitsersche bondsraad heeft een rapport aangehoord over de besprekin gen tusschen het Zwitsersche gezantschap ln Rome en de Italtaansche regeering, over de uitwijzing van Zwitsersche on derdanen uit het geannexeerde Tirol. Den Zwltserschen gezant zijn twee verzeke ringen gegeven: Alle Zwitsers, die uit Tirol zullen moeten vertrekken, zullen behoorlijk schadevergoeding krijgen en zij zullen in geen enkel geval minder goed behandeld worden dan Duitsehe onderdanen. DE GERUCHTEN RONDOM TRIEST. Vrije zóne voor Duitsrhland. Hoewel er geen sprake van is, aldus me\dt Reuter uit Rome. dat Duitschland de contróle van Triest zal overnemen. Is een overeenkomst getroffen tusschen Duitschland en Italië inzake de Duitsehe transito-handel door de haven van Triest welke zeer veel lijkt op een vrije zóne. Duitschland heeft een minimum handel van anderhalf millioen ton per jaar ge garandeerd, waartegen de Duitsehe spoor wegen enkele faciliteiten genieten. Te Triest zal een Dultaeh douanestation worden gevestigd. TWEEDE ENGELSCHE OEFENVLUCHT. Boven Frankrijk. Kapitein Balfour, de onderstaatssecre- Ibds vaa luchtitaart,, maakte deel uit van de bemanning van een der Engelsche bommenwerpers, welke met andere vlieg tuigen, ln totaal honderd, een tweede oefenvlucht over lange afstand boven Frankrijk hebben gemaakt. Eenige vliegers keerden binnen drie uur naar hun basis terug, doch andere toestellen kwamen eerst later op de mid dag terug. Toen de toestellen Parijs passeerden, vlogen zij met geweldige snelheid op groote hoogte. Op hun tocht zonder tus- schenlanding zijn een deel der vliegtui gen ook boven Marseille geweest. Japan zet zijn politiek uiteen. Sterk voor anti-komintern pact. De Japansche minister-president heeft op de eerste vergadering van de Raad voor Chlneesche Zaken een rede uitge sproken. Hiranoema zei, dat Japan niet de be-// doeling heeft de rechten en belangen van andere mogendheden in China met voe ten te treden of hun bedrijvigheid al daar uit te schakelen. Hij verzocht den anderen mogendheden het Oost-Aziati sche vraagstuk onbevangen te bezien en met Japan samen tê werken bij het ves tigen van een nieuwe orde ln Oost-Azië ln het besef van de wezenlijke bedoelin gen van Japan en alle vooroordeelen en verdenkingen overboord te werpen. OPLEVING VAN TERREUR. In Palestina. De Joodse he proteststaking in winkels en openbare gelegenheden ls Woensdag om 14 uur begonnen in het geheele Jood- sche deel van Palestina. Door de straten van Jeruzalem rijden gepantserde auto's, terwijl te Tel Aviv de orde Wordt ge handhaafd door 4000 leden van de Jood- sche burgerwacht. Schietpartijen. In tusschen vinden nog steeds moord aanslagen plaats in het geheele land. Te Ramallah en Hebron werden gisteren drie Arabieren gedood, en één gewond. In de buitenbuurten van Tel Aviv heb ben zich incidenten voorgedaan, waarbij ook schoten zijn gevallen. Een Arabier werd gedood; drie werden gewond. Ver moed wordt, dat de aanvallers Joden zijn. Bij acht schietpartijen die zich van ochtend hebben voorgedaan te Rehovoth en Petach Tikwa en in de omgeving de zer plaatsen, zijn vijf Arabieren gedood en acht gewond. Het in- en uitgaande verkeer naar en van fteze drie steden is verboden. MARS EN DE OOGST. HIRANOEMA. In verband met de Internationale span ning, die is ontstaan door de Incidenten in Chlneesche havens zeide Hiranoema: Japan wenscht een krachtige samen werking van die buttenlandsche mogend heden, welke de nieuwe toestand in Oost- Azië begrijpen en blijk geven van hun bereidwilligheid en vriendschap tegen over Japan. Japan ls vol geestdrift voor een ver sterking van het anti-komintern-pact. GöRING OP INSPECTIE. Göring maakt een tocht over de Duit sehe kanalen en rivieren in het Westen van het land. Hij is in Wiesbaden aan gekomen, vanwaar hij vertrokken is voor een inspectietocht langs de Westelijke versterkingen. In het bijzonder interes seerde hij zich voor de luchtafweerin- stallaties. ENGELAND'B STRIJD TEGEN FASCISME EN TERRORISME. Propaganda in Ierland. De „Daily Express schrijft: De natio naal socialistische propaganda in Ierland neemt zoo alarmeerende afmetingen aan dat de regeering door het ministerie van de dominions en de regeering van Ier land een speciaal onderzoek zal doen in stellen. H^t blad noemt bij name den Duit- schen minister van onderwijs, die een intensieve propaganda voert onder de studenten en intellectueelen van Ierland en dezen uitnoodigt naar Duitschland te kopien. Men gelooft niet, dat de nationaal-so- cialisten de terroristen subsidieeren, maar men gelooft wel, dat de strijdkas van het republikeinsche leger een bijdra ge heeft ontvangen uit natlonaal-socia- listische bron. De politie let vooral op uit Duitsch land gekomen toeristen. Gewelddaden van Ieren. Minister Hoare heeft gisteravond for meel de wet op de voorkoming van ge welddadigheden ingediend, die speciaal gericht ls tegen de activiteit der Iersche terroristen. Het wetsontwerp verleent drastische volmachten en stelt strenge straffen vast. Het leger wordt echter niet illegaal verklaard. De minister van blnnenland- sche zaken krijgt de bevoegdheid order te geven tot uitzetting van personen die twintig jaar of korter in Groot-Brittan nië gevestigd zijn en die betrokken zijn geweest bij de voorbereiding vsui daden van geweld. Het binnenkomen van dergelijke per sonen kan verhinderd worden. Personen, die trachten de uitzetting te ontduiken, kunnen worden veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid. Men hoopt, dat het ont werp aan het einde van de volgende week geheel afgehandeld zal zUn. POTTEKIJKENDE N.S.B..ERS. Bij de grensverdediging. Op vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem (N.SB.) heeft de minister van Defensie geantwoord: Nummers van auto's, waarvan de in zittenden ongewone belangstelling aan de dag leggen voor onze landsverdedi ging, worden genoteerd en doorgegeven aan de daarvoor in aanmerking komende posten. Deze auto's worden dan in net belang van 's lands veiligheid bijzon der in het oog gehouden. Na informatie is de minister gebleken, dat ook het num mer van den auto van het lid van de Eerste Kamer, den heer Maarsingh (N. SB), werd genoteerd en doorgegeven. Bedoelde maatregel wordt niet uitslui tend ten aanzien van leden der N.SB. toegepast. Het rtoteeren en doorgeven van autonummers is niet in strijd met eenig recht. De meer dan normale belangstelling voor onze verdedigingswerken, welke een inwoner van Dwingeloo aan den dag le'g- de, en diens relaties met vaak ln het buitenland vertoevende personen, zijn aanleiding geweest om het nummer van diens auto te noteeren en door te geven. GEEFT UW RADIOTOESTEL AAN. n qlj Ik wcq ban q m» hij dan. In Oost-Duitschland en in Polen, Langs de grenzen van 't gebied Waar de wereld nu reeds maanden Met onrustig oog naar ziet, Daar oogst men in haastig tempo Rijp of groen het kost'lijk graan, Ongerust omtrent de dingen Die misschien te wachten staan. Zal dan straks de oorlogsfakkel Rookend langs de velden gaan En de springende granaten Gaten in den bodem slaan? Zal inplaats van 't lied der sikkels Kreten klinken fel-verwoed, En vruchfbre korenvelden Rood gekleurd zijn door het bloed? D' oorlogsgod zit maar te loeren Om eerlang zijn slag te slaan, Ook hij oordeelt dat zijn kansen Thans bijzonder gunstig staan, 't Wachten is slechts op een heethoofd, Die trots alle goede raad, Mars wel in de kaart wil spelen En het ongeluk begaat. Hechtenis bij verzuim. Wie een fadio-ontvangtoestel bezit, is verplicht daarvan aangifte te doen. Deze aangifte kost niets, zij kan geschieden op een formulier, dat Qp elk postkantoor gratis wordt verstrekt. Wie verzuimt aangifte te doen men is hiertoe binnen 14 dagen na plaatsing van het toestel verplicht stelt zich bloot aan hechtenlsstraf van ten hoogste zes maanden of boete van ten hoogte f 1000. Wie zijn toestel nog niet aangegeven heeft, doe het thans dadelijk. Een ver ontschuldiging. dat men het niet wist, wordt niet aangenomen. UITBREIDING DIENSTPLICHT. In Indië. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van den Volksraad in zake de begrooting van het Departement van Oorlog, wordt medegedeeld, dat bin nenkort een ontwerp zal worden inge diend tot uitbreiding van de dienstplicht over geheel Nederlandsch-lndië. VOOR AUTORIJDERS. Het Rijtijdenbesluit treedt in werking op 13 Augustus. Zij die een werkboekje wenschen, kunnen zich daartoe aan het bureau van politid vervoegen. Met ingang van 13 Augustus moeten in het bezit zijn van een werkboekje de bestuurders van: autobussen, taxi's en huurauto's, vracht auto's. motorrijtuigen, waarvan de be stuurders ln dienstbetrekking zijn; mo torrijtuigen, waarmede personen of goe deren tegen vergoeding van welken aard ook, worden vervoerd. STAATSUITGAVEN HIER EN IN ITALIË. Het liberale weekblad „De Vrijheid" wijst erop, dat de It&li&ansche staats schuld van 1927 tot 1939 van 91 tot 150 milliard lire is gestegen. Ook de begroo ting voor 1940 gaat weer ln de oude lijn: zij raamt bet tekort op ruim 5,2 mil liard. Welk een leerzame tegenstelling tus schen Nederland en Italië, aldus t blad. „Hier een kabinetscrisis, om enkele tientallen millioenen guldens. Daar een volk. dat niet de minste invloed heeft op de lasten, welke op de burgerij gelegd worden, met als gevolg een nijver volk, dat steeds meer verarmt door den groot heidswaan van een dictator." Hoe is het mogelijk, dat er in ons goe de vaderland nog menachen zijn, die heil verwachten van een dictatoriaal bewind? Zij doen denken aan het varken, dat om 4l**SE WEtf Het lOonstelseL Naar aanleiding van een ln Sowjet- Rusland geldend loonstelsel met progres sieve schaal volgens de arbeldspraestatie, schrijft hetzelfde blad: „Een poging om in ons land een loon stelsel in te voeren, dat ook maar uit de verte het sowjet-RuMlsche „progressieve stukloonsysteem" zou benaderen, zou op het felste verzet stuiten, waarbij socialist en communist aan den kop zouden gaan Het land zou daveren van de stakingen, demonstraties en wat al niet m«er. Maar als de ..proletarische dictatuur" zelve de arbeiders op de ergste wijze exploiteert, zwijgt het communisme elders en doet men zelfs of dit nu den waren vooruit gang beteekent. En de ongelukkige arbei der in de Sowjet-Unie, die het zou wa gen hiertegen bedenkingen te opperen laat staan tot demonstratie of staking zou opzetten wordt met de zwaarste straffen, zoo niet met de kogel bedreigd." RUPSENBE9TRIJDING MISLUKT. Op een ernstig door rupsen geteisterd bosch te Harskamp (Geld.) is dezer da gen uit «en vliegtuig een bestrijdings middel van de Plantenziektekundige dienst uitgestrooid. De rupsen rolden in groote getale uit de boomen. Het middel werkte echter niet doodelijk, zoodat de rupsen na hun bedwelming weer tegeu de boomen opkropen. Tftnover ét btriekttn toer oorlog stotmstmg willen m stellen MOREELE HERBEWAPENING. In dienst des vredes. Verscheidene duizenden personen, die 25 landen vertegenwoordigen, hebben deelgenomen aan een vergadering te Hollywood voor het congres over moreele herbewapening. Talrijke telegrammen waren ontvangen van Roosevelt, Hoover, Kingsley Wood, Henry Ford e.a. In zijn telegram zegt Roosevelt, dat het program tot moreele herbewapening niet zal nalaten het gevaar van een gewapend conflict in de wereld te verminderen. „Om doeltreffend te zijn moet de mo reele herbewapening den steun van de geheele wereld ontvangen", aldus Roose» velt. Angst had zijn stempel op Seven-Up gedrukt; de reden hiervan was, volgens Tonto, niet ver te zoeken. De schaduw van den Cherubijn hing dreigend over allen en niemand wist, wanneer hij ge dwongen zou worden te kiezen tusschen het begaan van een moord of zelf ver moord te worden. Voordat hij de stad verliet, besloot Tonto in de vuile straat te zoieken naar de sporen van het paard met de gebroken hoef aan zijn voor poot, maar zonder succes. Het spoor van de gebroken hoef vermengde zich bij den ingang der stad met zooveel andere hoef- afdrukken, dat het onmogelijk was, dit verder te volgen. Het was duidelijk: hier viel niets meer te leeren op dit oogen- blik. Ttmto, met een groot pak bood schappen achter op zijn zadel, reed on gemerkt Seven-Up uit in de richting van de eenzame hut. Tonto vond den Oemaskerde op hem wachten in de schaduw der katoenboo- men bij de kleine kreek. Hij vertelde al les in korte, afgebeten zinnen, berwijl fcji kookte en eau «tevlg. overvloedig maal voor zijn vriend en meester klaar maakte. De Gemaskerde at met smaak. Vervolgens verzorgde hij zijn hengst. Met een bosje vochtig gras wreef Tonto ZU- ver's slanke pooten en glanzende huid en pas daarna vertelde de gemaskerde, wat hij gedurende de paar laatste uren had waargenomen. Het was in het kort net volgende. Tonto was van de hut langs een smallen wee regelrecht naar Seven- Up gegaan. Er was echter vanaf de staa nog een andere weg. die naar het pan door de bergkloof leidde en waarover net verkeer naar het gebergte ging. Op on geveer een halven mijl van de hut van Ephraim liep er van den grooten weg eep zijtak naar de hut. 36. Het gwone pad scheen wel de eenige weg naar de stad te zijn. want men kon aan de sporen zien. dat hier een tame lijk druk verkeer was Op het punt, waar de zijtak van de weg afboog, bevond zich een boschje met katoenboomen, met aaar tusschen stukken rotsgrond. Alleen een ge oefend oog kon zien. dat hier flauwe .gpnrf.n waxen, dia naar de kreek liepen t 5 DERDE BLAD »»imjwSBLAP VOO» ZUID-HOLLAND Ei* UTRECHT. BchoonMrensehe Courant VRIJDAG tl JULI 1831 door JAN KIJKUIT. Over huldigingen, het gevaar lijke van vergelijkingen en over de Zuidka te Waddinxveen. „Geachte toehoorders, geliefde menig te", zei ik tot mijn hulsgenooten, ik be gin, zoo goed als ieder ander, nu eens aanspraak te maken op huldiging. Tante keek verbaasd, Jod grinnikte onbeleefd en Teun knikte welwillend. „Waarom wil je gehuldigd worden, Jan, vroeg tante onbevangen? „Huldigen is een mode-artikel tante. Als iemand tegenwoordig een paar jaar een betrekking heeft bekleed, wordt hij gehuldigd. Vroeger gaf men hem bij 25 jaren een feestje, een toespraak en een enveloppe met inhoud of een leuning stoel, maar ln onze tijd van haast en jacht kan men zoo lang niet meer wach ten en slaat men al aan 't huldigen bij 12'/t jaar en toen dat te lang duurde bij 10 jaar en nU ls men al gekomen tot 5 jaar. In Den Haag1 werd de portier van een bioscoop gehuldigd om dat hij 5 "jaar aan de ingang had gestaan. Nu schrijf ik onderhand mijn 1000e Van Rondom en dus wil ik gehuldigd worden, met toe spraken, serenade, enveloppe met in houd. bloemen, eerewijn. deputaties en nog wat meer toespraken. „As ik Jou was Jan, sprak Teun be dachtzaam. zou ik er niks nie fel op zijn om toespraken te krijgen, want het kost best eens zijn, dat ze je een beurt gaven zooals in Nieuwerkerk tegen dat raads lid, dac wegging en die van den voorzit ter een toespraak kreeg, waar ie 't mee kon doen. De voorzitter die zee asdat me neer Dekker niet altijd hoffelijk was ge weest en niet bescheiden en niet zoo welvoegeiijk en niet beknopt en dat ie zoo onstuimig was als een zwaan, die in het water gaat en dat ie ploeterde en plaste in de vijver van de polletiek. „Ik heb dat ook gelezen, zei Jod, en ik vind dat dit de juiste manier is om van iemand afscheid te nemen. Waarom moet er altijd maar gehuldigd worden en waarom zou men ook niet eens mo gen zeggen, wat er aan gemankeerd heeft. Die Jubilea en afscheiden zouden veel interessanter worden als men deed, zooals de burgemeester van Nieuwerkerk en niet alleen een aftredend lid in het overdrevene huldigen, maar ook fir bi) voegde, waarin hij tekort was geschoten. „Nou ja, meende tante, maar dan hoeft men hem todh niet te vergelijken met een zwaan in het water." „Vergelijkingen met dieren zijn altijd een beetje gevaarlijk vervolgde Jod, Ora tie com paratio claudlcat „Wat zegt uwes," riep Teun met zijn hand aan zijn oor? „Elkejtttt'gelijking gaat mank, vertaal de Jod ge|eeid. Daar heb je bijvoorbeeld ook dat geval in Noordeloos, waar ge sproken werd over een splitsing van de gemeenschappelijke goederen van de ge meente en de diaconie der Hervormde Kerk. Daarbij maakte het raadslid Koolj man de opmerking, dat vroeger toen zij de schenking kreeg, de kerk heette Ne- derduitsch Hervormde Kerk, maar dat er nu bij gekomen is „op Gereformeerde Grondslag". Hij vond dat daarmee het Hervormd zijn in het gedrang was ge komen en toen voegde hij er bij „Men kan een koe met witte kop en een zwart onderlijf wel wit noemen, maar daarom ls het nog geen wit beest". De voorzitter zei dat die vergelijking hem bepaald vreemd voorkwam. „Ik moet zeggen, antwoordde tante, dat ik die vergelijking ook niet al te goed begrijp. Wat heeft die zwart-witte koe nu met de kerk te maken?" „La mijn je dat nóu eens rechtevoort Uitleggen, bood Teun aan. Dat zit zoo. Een Voc met een witte kop en een zwart lijf, die V.-.n Je als je dat wilt, een witte koe -ww-win nietwaar? Goed. Is die koe dan wit of blijft zijn lijf zwart? Dat blijft net zoo zwart as 't was en as Je de koe blauw noemt dan blijft zijn kop wit en zijn lijf zwart. Wfcar of niet? Juiste- ment. Nou zegt Kooijman: de kerk was Hervormd en asse ze nou heengaan en noemen dit Hervormd op Gereformeerde Grondslag dan blijft ie evel Hervormd. „Ik denk dat ie 't anders bedoeld heeft zei ik. De heer Kooyman heeft er im mers bijgevoegd, dat naar zijn meening het Hervormd zijn in het gedrang komt en dat de kerk dus niet meer zuiver Her vormd maar meer Gereformeerd is. Ik denk dat hij heeft willen zeggen: de kerk wordt nog wel Hervormd genoemd, maar zij is feitelijk meer gereformeerd geworden en omdat de schenking ge daan is aan de Hervormde kerk kan de Gereformeerde er geen aan*nraak meer op maken." „Nu zien jullie al, riep Jod zegevierend hte gevaarlijk het is om bij officieele re devoeringen een beeldspraak te bezigen ontleend aan het dierenrijk." ,,'t Is nou, hernam Teun, dat je je dat zegt, anders dan wist ik zeivers nog een mooi woordje en dan zou ik de Zuidka in Waddinxveen een ezelspad noemen. „Waarom zoo onbeleefd?" vroeg lk. „Das niks nie onbeleefd nle. Dat noe men ze een ka. maar 't is een pad, net zoo'n pad asdat je wel mot hebben in de bergen, waar net een ezel over kan gaan. omdat ie zijn achterpooten persies zet op de plek, waar zijn voorpooten ge staan hebben. Die Zuidka, die is zoo smal, dat as er een auto van gewone breedte op rijdt en hij komp Iemand te gen, die voetganger dan maar mot zien dat ie ergens een huis binnenloopt of dat ie ergens boven op kruipt, want an ders dan gaat regelier onder de auto." „Mogen daar dan auto's rijden, vroeg tante? „Ja, dat mag. asse ze een beetje beta len en dan mogen ze daar nog een vaart nemen van 20 kilometers, das dus zoo hard as een wielrenner. En nou hebben ze in de raad 't weer gehad over die ka en as de waterstaat de krant leest, dan is het daar in eens uit met de pret. De burgemeester heb gezegd, dat as de wa terstaat er achter komt. dat de gemeen te auto's over die ka Iaat rijden, dan is 't zoo afgeloopen en dan maggen zé daar ht legaar niet meer met een auto ko men. Reken maar, dat de menschen, die op de Zuidka wonen dan in derlui sas zouden zijn, want as Je daar uit je huls mot. dan blijf je ln het deurgat staan en je kijk voorzichtig om een hoekje of er bijgeval niet een auto aan komp en as je dan die weg opgaat, dan zit je vrouw in der onrust of je niet in stuk kies en brokkies thuis gebracht zal wor den „Hoe gaat dat dan als een hooiwagen over die ka moet," informeerde tante? „Hooiwagens die kommen daar niet, lichtte Teun ln, en dit jaar zeker niet, want er is mirakels weinig hooi en het is zoo duur, dat as je met 'n hooisprietje ln je mond loopt, de boer komp vragen waar je dat vandaan heb en of je 't ver koopen wil." „Dat zal dan weer een moeilijke win ter worden voor de boeren, overwoog tante, weemoedig, want hooi moeten ze toch hebben en als 't dan zoo duur is, zal 't voor velen moeilijk zijn genoeg voer te verkrijgen." IN DE VERKEERDE RICHTING door JAN DISTEL. Met stampenden motor stond de auto bus bij de halte tusschen de hooge wol kenkrabbers van New York City. De be. stuurder haalde het geld voor de plaats, kaartjes op. „Waar moet u heen?" De jonge man haaide uit dèn zak van zijn versleten, maar goed onderhouden jas een gekreukt, bevingerd stukje pa pier te voorschijn. Hij maakte een nogal onzekeren indruk, die Jonge man, alsof hij een vreemdeling was. Moeizaam ontcijferde de bestuurder den met potlood haastig op het papiertje gekrabbelden plaatsnaam. „Naar Park Hill moet u? Dan zit u in de verkeerde bul. Deze gaat in de tegenovergestelde richting." Hulpeloos keek de Jongeman den chauf- leur met een niet begrijpend gllpnechje aan. Met zichtbare moeite trachtte hij den zin van het gesprokene te vatten. „Daarheen!" IJverlg wees hij op het stukje papier. „Een buitenlander", richtte de chauf feur zich als verontschuldigend tot de overige passagiers en langzaam, woord a oor woord duidelijk articuleerer.d, her haalde hij zijn woorden voor den jongen man. „Deze bus niet de go-jde Deze bus naar Bansonhort. Pork Hill te. genovergestelde richting." Daarbij wees hij met uitgestrekten arm in de richting waaruit zij Juist gekomen waren. De jongeman haalde de schouders op en maakte een kleine hulpeiooze bewe. ging met de hand. Als zoekend naar steun bij iemand dwaalde zijn blik over de gezichten der mede-passagiers, die vol spanning het verloop van do besprekin gen tusschen den chauffeur en den jon genman volgden. De bestuurder begon het benauwd te krijgen van zijn ongewone pogingen om als tolk op te treden. HU schoof z.jn j>et achterover op zijn hoofd en streek zich met de hand over het vooraoofd. „Laat mij het eens probeeren," mengde een dikke heer zich energiek in het ge^ sprek. „U ziét, dat hij geen woord En- gelsch verstaat. Parlez-voue fransais?" wendde hij zich tot den Jongenman, die aandachtig naar hem luisterde. De jon geman schudde ontkennend het hoofd. „O, dan is het misschien een Duit- scher?" vroeg een vriendelijke oude dame „Sind Sie aus Deutschland?" Weer een afwijzende handbeweg.ng. Een derde passagier trok den Jongen man levendig aan zijn mouw. „Eh, Ita- liano? Verstaat u mij?" Geen ander ant woord dan een niet begrijpend hoofd schudden. De chauffeur werd ongeduldig Hij deed nog een laatste poging om den jongeman op de hoogte te stellen. „Park Hill" nadrukkelijk tikte hij met zijn vinger op het verfrommelde papiertje „niet deze bus, Park Hill daar ginds". En hij wees op een Juist passeerende bus, die in de andere richting reed. „O!" De jongeman haalde verschrikt zijn wenkbrauwen op. Eindelijk scheen hij er nu iets van te begrijpen. Zoekend stak hij zijn hand in zijn broekzak en haalde een paar dollarcenten te voor. schijn, d e hij nauwkeurig telde. „Veel te weinig," zei de chauffeur met een vluchtigen blik op het geld en toen de jongeman hem vragend aankeek, „meer, niet genoeg." „O," mompelde de jonge man neer. slachtig. „ik loop". „Veel te ver," antwoordde de chauf feur beslist. „Dat kunt u met loopen." De jongeman liet het geld aarzelend in zijn zak terugglijden, waarbij zijn blik hulpeloos langs de passagiers gleed. Een medelijdend gemompel steeg ln de autobus op. De energieke dikke heer schraapte zich de keel en haalde toen uit zijn vestzakje een halven dollar te Aoorschijn. „H«er, neem dit, jongeman". Zijn voorbeeld werkte aanstekelijk. De vriendelijke oude dame maakte haar handtaschje open en de meeste andere passagiers haalden ook wat geld voor den dag. Zichtbaar verrast liet de jonge man zich van alle kanten het« geld toestop pen. Met een geroerd glimlachje van dankbaarheid drukte hij iedereen de hand. De chauffeur klopte hem weliteil- lepd op den schouder en nam nog de moeite hem de halte aan de overzijde van de straat te wijzen, waar over enkeie minuten de autobus in de richting Park Hill voorbij zou komen. Toen vertrok hij eindelijk. De Jongeman keek de wegrijdende bus een oogenbhk na en liep toen den dichtst bijzljnden sigarenwinkel b.nnen. ..Een doosje sigaretten," bestelde hij in onmis kenbaar New Yorksch dialect en Het de geldstukken ln zijn zak rammelen. Hij stak een s garet op. „Zeg eens. wanneer gaat de volgende bus naar Flatlanda?" ..Over zes minuten, mijnheer!" ant woordde de winkelbediende. „Hier vlak om den hoek „Dank u wel!" De jongeman slenterde naar de halte en sprong op de bus, toen deze langs het trottoir reed. „En u. mijnheer?" De Jonge man haal. de uit den zak van zijn jas een papier, tje. dat er een beetje vuil en verfrom meld uitzag. „Naar Pelham Manor moet u? Maar dan zit u in de verkeerde bus." Een medelijdend gemompel weerklonk door de autobus HET BESTELLEN VAN PATRONEN. By net nestellen van patronen steeds opgeven net nummer dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat. Bestellingen van knippatronen, welke Donderdag met in ons bez.t zijn, kunnen eerst in de volgende week in nehandeling komen. De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven Men kan het bedrag overmaken per postwissel, in BMttegels of gireeren op postrekening 13763 aan 8. W. N. van Nooten, Schoonhoven. (Model 2916). De princessemodelien zijn nog altijd erg gewild en geen wonder! Deze vorm kleedt nu eenmaal bijzonder ele gant, vandaar dan ook. dat men ze vroe- tWR tos ger bijna uitsluitend zag toegepast als middag- en avondjapon. De moderne huisvrouw wil er ook thuis, behalve „toonbaar", zoo e. gant mogelijk en aan trekkelljk uitzien. Zoo ls de mode er toe gekomen, «k 'toot huisjaponnen de prin A 103 mouwen is gesleten met een andere «tof tot de afgebeelde charmante dames ja pon. Voor den rok hebt U 2 M. noodig, voor het bovendeel 1.25 M., beiden van 90 cJM. breed. Patronen zijn verkrijgbaar in de ma ten 40, 42, 44 en 46. OMMELET MET BESSEN. 4 eieren, 2 eetlepels bloem; 2 eetlepels suiker, 4 eetlepels melk; boter. De eierdooiers worden schuimig ge klopt en vermengd met de melk, suiker en bloem tot een glad beslag Eiwitten stijfkloppen en luchtig door de eiermas- sa mengen, daarna wordt de boter .ver warmd ln de koekepan en de helft van het beslag aan één zflde gebakken en als de ommelet goudbruin ls op een ver warmden schotel geschoven, bedekt met afgerispte aalbessen, die fiink bestrooid zijn met suiker; vervolgens wordt de an dere helft gebakken en met de niet ge bakken kant op de bessenlaag gelegd. Bovenkant flink bestrooien met suiker. WENKEN. Als een warme schotel een witte kring heeft gemaakt op een eikenhouten tafel, kan men deze met brandspiritus weer wegkrygen. Is de tafel echter gevernist, dan is het vernis verdwenen door de hit te en moet de plek opnieuw behandeld worden met vernis van dezelfde kleur. Rauwe tomaten kan men zonder veel moeite van het velletje ontdoen, wan neer men ze gedurende twoe minuten ln een zeef legt boven een pan met kokend water. Een aangesneden groot stuk kaas kan men zelfs ln den zomer geruimen tUd bewaren, door er een linnen doek om te wikkelen, die gedrenkt is ln pekelwatwr en daarna uitgewrongen. cessevorm voor te schrijven, ook al, om dat én slailke én gezette dames zoo'n huisjapon met succes kunnen dragen. Voor succespatroon 2916 raden wij waschbare, kleurechte stof aan. Men heeft hiervan noodig 3 25 M. bij 90 cJd. breedte. Van dit model zijn patronen verkrijg baar ln de maten 42, 44, 46 en 48. (Model A 103). U hebt wellicht lappen stof liggen, die niet toereikend zijn voor een geheele Ja pon. Welnu, succespatroon A 103 brengt uitkomst. Dit buitengewoon aardige mo delletje maakt U uit twee versdfilHWide stofresten. Of: U vermaakt een bestaan de japon, die onder de oksels en aan de Gies*«n(iiun. De oranjevereen. „Oran je Boven", die Maandagavond in een le denvergadering in het gebouw „Reh®- both" bijeen kwam, besloot dit jaar een oranjefeest te vieren op 30 Augustus. Len \oorstel van het bestuur om dan d« stafmuziek uit Den Haag hier een con cert te laten geven, waarvan de kosten f 500 zouden bedragen, werd met een kleine meerderheid verworpen. Het be stuur zal thans trachten een andere op lossing te vinden. Onder voorzitterschap van den heer A. Kleppe werd in de zaal van de Har monie de Jaarvergadering gehouden van de arbeiderszangvereenlglng „Pleter Jel- lls Troelstra". Na een kort openings woord volgde het Jaarverslag van den secretaris. Uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldo was van f 8 38. De bestuursleden werden belden herkozen. Tot keurmeesters voor de op 27 Juli te houden geitenkeuring werden benoemd de heeren H. Roest te Brielle en ir. P. Verhoeve en 8. de Jong te Den Haag. De leden van de afdeellng Glessen- dam-Hardlnxveld Van de V.A.R.A maak ten per autobus hun zomerreisje. Dit Jaar ging het naar Brussel. Hardtnxveld. Uitsiag aanbesteding voor het maken van een brug voor rekening van de polder Hardlnxveid, ln verband met aanleg Rijksweg ls als volgt: A. van Dijk f 850; T. Denkers Oz. t 960; J. v. d. Stelt f 779; M. van Dijk f 895; J. van Dijk f 940; A. van der Aa f 786; allen te Hardlnxveid; B. M. van Noordenne, G.es- «endam, f 1130; H. Bakker, Giessendam, f 798; Gebr. Muis, Glessen-Nieuwkeik, f 874; G. van Es. Heerjansoam. W. van Arkel, Gorcum; f 949; en Fa. Brouwe.s en Van Drenth te Gorcum f 912. Het werk is aan den laagsten Inschrijver gegund. *n deze gemeente is bij een meisje van 6 jaar roodvonk gecons aicrd. Aan den heer P. A. de Ruiter is ver gunning verleend tot het bouwen fan een dubbele woning aan de Rivierdijk A. Onze dorpsgenoote. mej. J. M. Stelj. nis, slaagde voor het schoolexamen aan de Huishoudschool te 's-Gravenhage en het examen van de Centrale Raad voor Klnderuitzend'^" v. u.iatig toeken. Laogeruigeweide. In deze gemeente ia het een en ai bedrijvigheid. Eerst de werkzaamheden aan rijksweg no. 12, waarvan de voltooiing nadert en nu de wegenverharding in het Hooge,nd. Ook de N V. Betonfabriek Driebruggen werkt op volle kracht, zoodat diverse personen van bu ten de gemeente, aan bovenga, noemde werkzaamheden gearbeid heb ben. omdat ter plaatse niet voldoende ar- be.dskrachten aanwez g zijn. Het ls een verheugend feit, dat in deze gemeente daardoor geen werkelooze zijn. Lange Ruige Weide. Veilingvereeniging Driebruggen en Omstreken. Aanvoer „6%3 stuks Prijzen kipeieren f 3.25—3 50 de 100 stuks; weiboter 65 ct. per pond; Een den 25 ct. p. st.; Boonen 20—23 ct. p. kg. Mf*rkerk. De voorzitter heeft een ver gadering van het algemeen bestuur van de Drinkwaterleiding „De Alblasser- waard en de Vljfheer^nlanden" uitge schreven tegen Woensdag 9 Aug. 10 uur v m. ter behandeling van de navolgende onderwerpen: 1. Ingekomen stukken; 2. Verzoek gemeentebestuur van Hel- en Boeicop verlaging aanslag perceel no. èl tot f 1.huurwaarde. Voorstel om af wijzend te beschikken, daar de huur waarde volgens den Inspecteur der Di recte Belastingen te Gorinchem is ge schat ever 1038 op f 84: 3 Wyzlglng be grooting, dienst 1937; 4. Wijziging be grooting, dienst 1938; 5. Voorloopige vast stelling rekening dienst 1838: 6. Voor stel dag. bestuur om Directeur-Admini strateur een vergoeding toe te kennen voor bediening Centrale verwarming van het kantoorgebouw; 7. Vaststelling pen sincawroftUfilageu,

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 3