t 1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT i?n3 Verklaring der Regeering. „Insulinde” Millioenen wegenplan voor Utrechf’s Zuidwesthoek aanvaard. Spoedig begin met de weg Sqhoonhoven-IJsselstein. OP DE UITKIJK. 2000 ongeschiktheid. O U U overlijden. J U V van hand of voet. 4 V V van een oog,1 U V van een duim. U U een anderen vinger. bezit zijn van een polls. WOENSDAG 26 JULI IMS TIEN BLADZIJDEN. K. met lijden dit idag in het defensie de Neder- msterdam het behalen van >enschap in he> dat deze een even goed resultaat mogen nebben als thans ae debatten Ui de Sta ten. De voordracht werd daarna jonder R15t TIEN BLADZIJDEN. WOENSDAG 26 JULI 1838 71e JAARGANG 'NIEUWSBLAD VOOR ZUIDflDLIAND EN UTRECHT J Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. Rook- en Pruimtabakken vanaf 5 cent per half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij: W. HIJNE VELD, Haven 66 - Tol. 91 - Schoonhoven Plannen van het Kabinet, gaande beteekenis, maar werken ook we- derkeerig remmend of bevorderend op el kaar in. Naarmate toch de financieele toestand van Rijk en Gemeenten gunsti ger is, zijn de uitgaven voor verbetering van de defensie en voor de werkloos heidsbestrijding makkelijker te dragen; maar ook: naarmate de uitgayen voor de- hooger worden, van een budgetair benaderen daarvan hoofdelijke stemming goedgekeurd Het besluit der Staten houat in, dat de Lopikerwetering zal worden gedemtp van de Scheluwe brug te Schoonhoven tot l*/s K.M. voorbij de Damweg te Lopik. In. de middagvergadering wciuen nog aangenomen voorstellen tot herzterting van het provinciaal wegen plan 1939, tot Uitbreiding van de werken ter uitvoer.ng van het wegenplan voor het jaar 1939, tot het aangaan van een geldleen.ng groot f 184.000 ten laste van de Provincie, tot vaststelling der regeling betreffende de voor, en nazorg voor krankzinnigen, tot vaststelling van een subsidieregeling ten behoeve van de regionale borgstel, lingsfondsen voor den middenstand in de provincie Utrecht en tot wijziging van de provinciale begroetingen voor 1938 en 1939. Daarna werd de vergadering gesloten. if Overdracht der portefeuilles. De aftredende ministers hebben giste ren afscheid genomen van hun departe menten en in de loop van de middag de portefeuilles aan hun opvolgers overge dragen. Dr. Colijn heeft de portefeuille van financiën aan minister Bodenhausen overgedragen en die van economische za ken overgenomen van minister Steen- berghe. Ernstige ontploffing op fort „Vossegat”. Twee dooden, één zwaar gewonde. Gistermorgen omstreeks half 12 ont plofte een hoeveelheid buskruit, welke vervoerd werd op de werkplaats in het fort „Vossegat”, nabij de Kromhoutka- zerne te Utrecht. Twee werklieden, de 18-jarige v. d. P en de ongeveer 30-jarige M., beiden wo nende te Utrecht, werden doodelijk ge troffen. Zij werden zoo ernstig verminkt dat zij onmiddellijk dood moeten zijn ge weest. Van den sergeant-majoor, die bij de werkzaamheden toezicht had, geraakten de kleeren in brand. Hij vluchtte, doch met groote tegenwoordigheid van geest hebben andere werklieden, die in de buurt bezig waren, de brandende kleeren De burgemeester en de gemeente.se- cievans van wpik, en ae we.nouders van aie gemeente en van Wiluge-Laageiak, heooen gisteren biijtc gegeven van hun belangsteumg voor ae zitting van ae Provinciale blaten van UUBch,, uuor op de pubueke tribune de deoatten te vol gen over het voorstel van ued. 8.aten tot ae aarneg van een moderne verkeersweg van ^Schoonhoven naar Usselsuem, waar van ae kosten twee en- éeu kwart mimoen g urnen zmien bedragen. Voordat dit voorsuci aan de orde kwam werd o.m. goedgekeurd dn van Ged. blaten tot w<jz>g.ng van het bijzonder reglement voor net watersehap Benschop de rekenmg aer provincial* inkomsten en uitgaven over net jaar 19J7 en het voor stel tot wyzigmg van het Algemeen Re glement voor de waterschappen in de provincie Utrecht, van de reglementen voor de waterschappen De Gemeene Boezem, van de Hoonwetfring en de En ge Ijssel en van het reg.tment voor het Grootwaterschap van Woerden. Bij de behandeling van laatstgenoemd punt heeft de heer DE OO£Y (r.k.) uit Montfoort gesproken over de zekerheids- stelhng van de penningmeesters der wa terschappen. Hij wees erop, dat de kosten van de zekerheidsstelling vaak zoo hoog waren, dat de geringe vergoeding we.ke de penningmeester van sommige kleinere waterschappen ontvangt, daaimee voor het eerste jaar zijner functie geheel' ver dwijnt. Spr. verzocht om de regeeling te willen overnemen, zooals de comm.ssie die had voorgesteld. Het lid van Ged. Staten, de heer W IJ K A M P antwoord de, dat er altijd een scherp toezicht is geoefend op de zekerheidsstelling. Een zelfde regeling als in Utrecht bestaat, wordt ook in Noord-Holland gevonden. De heer HIEMSTRA zeide nog, dat de waterschapsbesturen autonoom moeten blijven, evenals de gemeentebesturen; daarom ging spr. niet accoord met den heer De Goey. Onderhandelingen thans gaande. In de bange en lange jaren van de groote oorlog was de belangstelling voor het strljdtooneel vrij spoedig gedaald. Men las de berichten over de gróote ge vechten, die in het begin geleverd wer den, maar toen de oorlog vastliep in de loopgraven, verminderde de aandacht en bleef alleen de belangstelling, het ver langen naar nieuws over kans op vrede. De hecatomben, die dagelijks op de uit gestrekte gevechtsvelden werden opge richt, konden de lezers afgestompt door tallooze bloedige en moorddadige tijdin gen, niet meer treffen. Alleen als er een bericht kwam, al was 't klein en al leek het onwaarschijnlijk, over vredeskans, dan werd het opgetogen voorgelezen en rondverteld. Naar vrede ging de vurige begeerte uit van de geheele wereld. Nu Is het ook zoo. Er is geen oorlog, maar hij dreigt. De berichten over nieu we bewapeningen, over troepenverplaat singen, over grensincidenten en over snorkende redevoeringen laten de lezer, over het algemeen tamelijk onverschil lig Men leest ze eigenlijk op zoek naar gunstiger tijdingen, men leest ze om te weten of het gevaar blijft dreigen en hoopt het tegendeel te vernemen. 3oof is er voer enkele dagen het nogal onwaar schijnlijk uitziende bericht geweest over een gesprek dat de Engelsche minister van overzeesche handel, Hudspn gehad heeft met den economischen adviseur van de Dultsche regeering, dr. Wohltat. De belde heeren zouden gesproken heb ben over de mogelijkheid om de twee nu zoo vijandig tegenover elkaar staande landen tót een betere verhouding te bren gen. Duitschland zou een groote leenlng krijgen die het goed kan gebruiken en in ruil daarvoor zou het zijn bewape ning en zijn oorlogshouding moeten ver minderen. Dat was nog eens bericht dat in de smaak viel. Men hoopte, men geloofde, men vertrouwde en het was een bittere teleurstelling, toen al zoo spoedig de te genspraak kwam. Duitschland ontkende en Engeland sprak tegenmaar er bleef toch lets over, waaraan men bleef vasthouden. Chamberlain heeft In het Lagerhuis beslist ontkend dat het ver strekken van een leenlng aan Duitsch land overwogen zou zijn, maar hij en ook dp minister van buitenlandsche za ken. Halifax, spraken over stappen, die gedaan zouden kunnen worden om ver betering te brengen in de buitenland- Tegen uitwassen bij de steunregeling, welke remmend werken op de oegeert? tot arbeid, moet scherp worden gewaakt en waar zulke uitwissen reeds bestaan, zullen ze dienen te verdwijnen. Teneinde den minister van Sociale Za ken gelegenheid te schenken zijn volle aandacht te geven aan wa'. de hoofdzaak van zijn beleid is, n.l. bestrijding der werkloosheid, zal de afdeeling Volksge zondheid van zijn departement worden overgebracht naar dat van B nnenland- sche Zaken; 4e. bij de indiening der begrootmg in September a.s. mededeeling te doen van haar voornemens met betrekking tot de versterking van de maritieme verdedi ging van Nederlandsch-Indië. De verschil lende denkbeelden dienaangaande wor den door een technische comm ssie op hun militaire beteekenis ea op de finan- ciëele gevolgen onderzocht. Naast deze vier centrale vraagstukken, het Regeeringsbeleid rakend, zal het Ka binet de mogelijkheid van uitbreiding van de zorg voor de ouden van dagen in over weging nemen, terwijl het mede onmid- dellljke aandacht zal schenken aan een Ad verten tien: 16 regels f 1.30, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst In „De Qorcumer". Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. Met verzekering 15 cents meer. waarin ze meedeelden de verantwoorde lijkheid niet langer te kunnen dragen. Spr. betreurt het evenals ieder lid, dat ten behoeve van deze weg natuurschoon zal moeten worden opgeofferd. Maar er is geen oploss.ng te vinden, welke geheel zou kunnen plaats v.nden zonder dat het natuurschoon werd aangetd'st. En Ged. Staten hebben een open oog gehad voor het natuurschoon, want ze schreven, dat een andere oplossing niet alleen veel duurder zou zijn, maar het natuurschoon ook niet ongerept zou laten en dat e wegenaanleg, zooals die thans wordt voorgesteld, het natuurschoon zoo min mogelijk aantast. De heer MEYER was erover verheugd dat de Zuidwesthoek nu aan een goede verkeersweg zou worden geholpen. Hij besprak het adres, dat B. en W. van de gemeenten Lopik en Willige-Lah^erak bij J. K. SNOEI - Stadhuisstraat 79 Lopikerstraat 43 - SCHOONHOVEN. HET WEGENPLAN. Hoofdzaak van deze Statenzitting was echter het voorstel van Ged. Staten be treffende de uitvoering van het wegen plan. Het betrof de uitvoering van het plan in de Lopikerwaard en het maken van de weg LoenerslootVinkeveen, als onderdeel van de grpote weg van Hilver sum naar Haarlem. Van de debatten -ter. melden wij slechts dat gedeelte, dat be trekking had op de Lopikerwaard. De heer v. d. BRINK was zeer vol daan over het voorstel van Ged. Staten. Het heeft lang geduurd, malar de oplos sing, welke nu wordt gebodep, is toch af. doende voor de betrokken streek. Jaren lang is over den miserabelen toestand van den betrokken weg geklaagd. Spre ker hoopt, dat het pl*n met spoed zal worden uitgevoerd om de Zuidwesthoek nu spoedig aan een goede weg te helpen, want het kwam zelfs zoover, dat de ge meentebesturen van Lopik en Willige- Langerak met een adres moeiten komen. partieele verbetering der leerlingen. schaal, c.q. verbetering van de regeling voor de kweekelingen me tacie. (Bewe ging ter linkerzijde). Het Kabinet doet voor den hier in het kort geschetsten arbeid 'n beroep op de medewerking der Staten-Generaal. Het is er zich volkomen van bewust, dat de moeilijkheden, welke het op zijn weg on dervinden zal, talrijk en groot zullen zijn. Nochtans heeft het zijn taak aanvaard in het diepe bewustzijn, daardoor, in de gegeven oms’and gheden, 's Lands belang te dienen, daarbij wetend, dat de uit komst ligt bij Hem, die óók over het lot van landen en volken beschikt. ze twee voorzieningen wordt het bereiken evenwicht of het moeilijken Daarom ligt het in het voornemen der regeering deze vier kardinale vraagstuk ken te bezien in hun onderlinge betrek king. Dit vooropgesteld, wenscht de Regee ring: le. bij het Rijk met grooten ernst te streven naar een zoo dicht mogelijke be nadering van het budgetaire evenwicht bij den gewonen dienst en naar matiging bij de kapitaalsuitgaven, waarvan de druk uiteindelijk weer op den gewonen dienst terugvalt; 2e. door gewijzigde regelingen aan de z.g. afhankelijke en noodlijdende ge meenten zooveel mogelijk en op korten termijn haar zelfstandigheid te herge- vep; 3e. met vermijding van aanzienlijke ad ministratieve uitgaven en van kapitaals- investaties van oneconomischen aard een krachtige politiek van werkloosheidsbe strijding te voeren. Die bestrijding zal ge heel beheerscht moeten worden door de gedachte, de geleidelijke inschakeling der werkloozen in het noimale bedrijfsleven te bevorderen. Andere voorzieningen wor den, voor zoover ze tijdelijk aan het ge stelde doel dienstbaar kunnen 'worden gemaakt, als van aanvullenden aard worden beschouwd. JAN BROUWER Haven 63 - Schoonhoven ERKENDE SERVICE van PHILIPS RADIO Moderne inrichting - De nieuwe Radio's vanaf 89.-. Reparatie's aan alle merken binnen 2 x 24 uur. - Stofzuigers 10 modellen vanaf 19.90 - Gralnofoons - Elec. Waschmachines - Gloeilampen enz. Contant en gemakk. betaling. - Vraagt brochure’s en inlichtingen. IBONNE'S, die tób aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, vao Gulden bij levenslange z A A Gulden bij Q O A Gulden by verlies A a a Gulden by verlies 1 ft ft Gulden by verlies z a Gulden by verlies van De verzekerde moet In het In de Tweede Kamer heeft dr. Colijn gisteren de volgende Regeeringsverklaring afgelegd: Het kabinet heeft er prijs op gesteld too spoedig doenlijk na zijn optreden aan de Staten-Generaal mededeeling te doen van de voornemens der Regeering met betrekking tot het te volgen beleid. In algemeenen zin stelt de Regeering bij de uitvoering van haar taak zich voor oogen, dat de steeds sterker geworden drang naar centralisatie bij de. bestuurs voering in de toekomst met klem moet Worden tegengegaan. Veeleer zal voort aan het beleid er op gericht moeten zijn, in wetgeving en bestuur aan de bestaan de lagere -publiekrechtelijke organen een too groot mogelijke taak over te laten of op te dragen. Voorstellen ter bevordering van Voornemen zijn in voorbereiding. Bij de bepaling van de taak der Over heid en bij de ten uitvoer legging daar van dient er nauwkeurig op te worden gelet dat niet verzuimd worde een ruim gebruik te maken van de krachten, waarover het maatschappelijk leven nog in zoo ruime mate beschikt. Van onmlddellijk belang voor het Re geringsbeleid zijn de navolgende vier onderwerpen: 1. Het financieel belang voor het Rijk en de daarmede samenhangende sanee- ring van de gemeente-financiën en herstel van de gemeentelijke zelfstan digheid in zeer vele gevallen. 8. Bestrijding der werkloosheid. 4. Versterking der maritieme van Nederlandsch-Indië. Met de opsomming van deze vier pun ten is niet bedoeld het aangeven van een rangorde. Alle vier genoemde onderwer pen zijn voor ons volksbestaan van diep- aan de Stalen hebben gezonden. Zonder iets te willen afdoen van de noodzake- lijkhe.d van deze wegenaanleg, waarom trent wel geen verschil van meening zou bestaan, wilde spreker toch op één op merking in dit adres ingaan, namelijk, dat het persoonlijk belang moet wijken voor het algemeen belang. Spr. meende, dat bescherming van natuurschoon met is een persoonlijk belang, doch wel zeker een algemeen belang. Als we zien hoe de menschen tegenwoordig in de auto’s over de wegen vliegen, dan blijkt wel, noe men steeds m.nder oog krijgt voor het natuurschoon en er een steeds grootere nivelleering plaats vindt, waaronder ook het landschapsschoon te lijden heeft. Gelukkig hebben Ged. Staten in hun be antwoording bewezen, dat zij een open oog hebben voor het natuurschoon en spreker wilde het college daarvoor dank zeggen. De heer WIJ KA MP (Ged. St.) was erkentelijk voor de woorden van hulde, welke gericht zijn aan het adres van Ged. Staten. Dat deze zaak zoo lang ge duurd heeft, komt mede door de vrees, welke Ged. Staten hadden om het na tuurschoon aan te tasten. Tenslotte ech ter moet wat het zwaarste is, ook het zwaarste wegen. Zoo moet men het voor stel van Ged. Staten zien, waarbij ge streefd is naar een zoo groot mogelijke bescherming van het natuurschoon. Er zal met spoed aan de aanleg van de weg worden begonnen. Thans wordm nog on derhandelingen gevoerd. Spreker hoopt, gebluscht. ~De man bleek brandwonden'te hebben opgeloopen aan gezicht en armen en is kort daarna naar het hospitaal vei voerd. Heden debat De VOORZITTER stelde voor, aan gezien hem gebleken was, dat bespreking van de Regeeringsverklaring gewenscht wordt geacht., Woensdag om 1 uur het rebat daarover aan de orde te stellen en den spreektijd in eerstof termijn op 45 minuten per spreker teWBpalen. Aldus werd besloten en de vergadering werd verdaagd. RIJWIELEN met remnaaf, kast en drager vanaf ƒ25.—. AUTOPEDS mat luchtb. (de beste) 7.50. BUITENBANDEN vanaf 75 ct. BINNENBANDEN 40 ct JASBESCHERMERS 4 dcelig 60 ct STUURTASSCHEN 40 ct KETTINGKASTEN 75 et. De nieuwe ministers beëedigd. Gisterochtend te elf utjr heeft de Ko ningin de leden van het nieuwe kabinet, voor zoover zij geen zitting hadden in 't vorige ministerie, ten paleize Noordelnde beëedigd. Omstreeks half elf hadden zich op het groote voorplein voor het paleis, onder de kastanje talrijke belangstellenden ver zameld In afwachting van de, komst der nieuwe ministers. De minlster'-presldent dr. H. Colijn reed als eerste kort na kwart voor elf voor 't paleisbordes. In snelle opeenvolging kwa men daarna de overige nieuwe ministers aan. De plechtigheid heeft nog geen kwar tier geduurd en tegen kwart over elf tra den de nieuwe ministers al weer naar buiten, waar zij nog even voor een groot aantal fotografen en filmoperateurs pp- seerden. sche handel van de voornaamste indus- trieele landen en daartoe behoort on getwijfeld het Dultsche rijk. Men ziet hierin een mogelijkheid van nieuwe be sprekingen tusschen Engelsche en Duit- sche groepen van industrieelen. Als er maar een kleine stap in die rich ting gedaan zou worden, zou men een merkwaardige uitwerking ziem- De we reld staat gereed om het vreedzame werk van handel en industrie te beglnnjen of uit te breiden, men staat met handen vol goederen en wacht op de mogelijk heid ze aan te bieden of ter markt te brengen. De beurs is rijp voor een op- waartsche beweging, de aandeelen zijn reeds lang uitverkocht en verkeeren in een sterke positie en een enkel officieel bericht dat gunstig luidt, zou wonderen wrochten. In Amerika heeft men reeds een aanzienlijke verbetering waargeno men, daar is de conjunctuur aanmerke lijk vooruit gegaan en er heerscht veel grooter bedrijvigheid, dan een jaar gele den. De omzetten In Juni waren 3 tot 10 pCt. hooger dan verleden jaar Juni, het benzineverbruik vertoont opnieuw een hoogterecord, de bouwcontracten stijgen sterk, de productie gaat omhoog, de tex tiel werkt op hooge capaciteit, de wagen- verlading aan de spoorwegen geeft een aanzienlijke toeneming te zien. In het Amerikaansche bedrijfsleven 'ziet men reeds de opleving, welke men ook voor Europa begeert en langzamerhand wor den ook de kapitaalgoederen-lndustrieën In deze opleving betrokken, hetgeen na tuurlijk de kracht van het herstel be langrijk vergroot. Deze gebeurtenissen in de Vereenigde Staten zijn van het groot ste gewicht voor ons werelddeel en Euro pa volgt die dan ook met bevende aan dacht. Eén man in Europa, met een macht als nooit een konïng of keizer uit welke pe riode ook, bezeten heeft, kan beslissen ten goede of ten kwade. Als Hitler zich morgen bereid zou toonen naar vrede te streven, te zwijgen over oorlog en machts uitbreiding, als hij toegankelijk bleek voor samenwerking, dan zou de wereld op datzelfde oogenbllk geheel van aan schijn veranderen. Angst, zorg, vrees, werkloosheid, armoede zouden wijken en er zou komen: rust, geluk, zekerheid, ar beid, welvaart. Welk een Paulus zou deze Saulus kun nen worden.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1