Amerika zegt handelsverdrag met Japan op. Telegrammen Autobusramp in Spanje. Schoonhoven Plaatselijk nieuws Binnenland fGemengd nieuws FEUILLETON. 1 TRIJP AG 28 JULI 1938. DR. COLIJN BIJ DE KONINGIN. •S-GRAVENHAGE. 28 Juli. Hedenmor gen. te kwart over negen, heeft Dr. Co- lijn zich naar de Koningin ten paleize Noordeinde begeven. DREIGBRIEF VAN HET I.R.A, Verdachte aangehouden. LONDEN. 28 Juli. De man, die verdacht Wordt medeplichtig te zijn aan de bom aanslag in het Kings Cross Station is te Londen gearresteerd. Hij is tezamen met vier anderen gehoord. Op het historische Hempton Court is een brief ontvangen, luidende: „Ontruim het gebouw; wij wil len geen vrouwen dooden". Deze brief was onderteekent I.R.A. Men veronderstelt, dat deze brief niet ernstig bedoeld is. DE BRAND IN ALGIERS. ALGIERS, 28 Juli. Zes personen, die bij ie brand in Algiers waren gewond, zijn overleden, zoodat het totaal aantal doo den tot 9 is gestegen. Verschillende ge wonden verkeeren in levensgevaar. DE OPZEGGING VAN HET AMERI- KAANSCH-JAPANSCHE VERDRAG. Tokio wacht rustig af. TOKIO. 28 Juli. In de hedenmorgen gehouden vergadering van de minister raad heeft minister-president Arita ver slag uitgebracht omtrent het besluit van de regeering der Ver. Staten, om 't ver drag vdn 1911 op te zeggen. Naar in wel ingelichte kringen verlu.dt, slaat de re geering de toestand kalm gade. Zij zal niet het initiatief nemen tot het sluiten van een nieuw verdrag met Amerika, doch integendeel een politiek van af wachting volgen. VIJFTIEN DOODEN IN EEN RAVIJN. VALENCIA. 28 Juli. Een autobus van de dienst Alicante-Valencia is na een'bot- •ing met een personenauto in een ravijn gestort. Er werden 15 personen gedood en 25 BENOEMD. Mej. Schelts, onderwijzeres aan de êchoonhovensche Kleuterschool (Jan Kortlandschool) is met ingang van 1 Sep tember benoemd als hoofd van de Nuis- bewaarschool te Bedum (Gr GESLAAGD. Mej. C. E. Kok is geslaagd voor het exa men adjunct-commies der directe belas tingen enz. M.U.I*0.-EXAMENS. Van de openbare Ulo-school slaagden óp 28 en 27 Juli voor het A-d.ploma: G. M. E. v. d. Bergh, P. Nienhuis, E. Meijer en G. de Vaal te Schoonhoven; W. Blan ken te Bergambacht; J. Vuijk te Lange- rak; D. C. Slob te Nieuwpoort en J. de Kreij te Ottoland. Voor het B-diploma: A. v. Ieperen en P. van Wijk te Schoonhoven; J. Zanen 'te Ammerstol en H. J. Oskam te Berg ambacht. Van de Chr. Ulo-school slaagde voor liploma A: O. Scheer te Schoonhoven. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Bij de werkzaamheden voor de fun deering van een gebouwtje ten behoeve der automatiseering van de telefoon dienst heeft men drie gewelven bloot gelegd. Voorloopig ls het nog een raadsel waarvoor ze gediend kunnen hebben. De meest voor de hand liggende mee- fting. dat^ dit keldergewelven of Iets dergelijks zouden zijn van een oud kloos ter (omdat de gangen aan de zg. Kloos- terwal gevonden zijn) is ten eenenmale onjuist, omdat tot in de vroegste tijden geen kaart een klooster in die buurt umgeeft. Wij hebben den gemeente-archivaris naar deze oudheidkundige vondst ge vraagd. doch ook hij kon ons geen ver klaring geven. Volgens zijn schatting Bijn de gewelven reeds in de 15e eeuw gebouwd en wel ongeveer midden ln de ze eeuw. Hoewel het vaststaat, dat de gewelven onder de eerste stadsmuur lig gen, is het niet duidelijk, waarom men ze daar gebouwd heeft. Het is voorgeko men. dat aan de binnenzijde van een stadsmuur koepels gebouwd werden, die den kleinen lieden soms tot woning dien den of als winkelstalletjes gebruikt wer den. Gezien echter het feit, dat de ge welven maar juist boven het grachtpeil liggen, ls ook deze mogelijkheid uitge sloten, temeer, waar de grond nadien met zooveel is opgehoogd, dat de koe péls bedolvén zouden zijn. Ook was het géén gewoonte om onder de stadsmuur munitiebergplaatsen te bouwen, omdat daardoor de muur zelve te veel verzwakt zou worden en bovendien de kans van vernieling der verdedigingswerken door een ontploffing veel te groot zóu zijn. Sr zijn dus verschillend* "uuinp«n. doch het is niet aan te nemen, dat een van de hierboven opgesomde, de Juiste zou zijn. Waar de gewelven wel voor gediend hebben, is niet te zeggen en zal vermoedelijk niet aan het licht komen, daar ze ten behoeve van het telefoon- huisjfe dichtgeworpen zullen worden. Ook den gemeente-architect, den heer D. Visser, hebben we gevraagd of hy een bouwkundige verklaring wist voor deze bogen. Ook bij hem echter vonden we geen oplossing. De btigen kunnen niet gediend hebben om een verbinding te vormen met dje gracht, want ze zyn dichtgemetseld, ze kunnen evenmin be doeld zyn als steun voor den stadswal, want dan hadden ze aan de andere kant moeten opgetrokken zyn. Ze rijn zeker niet gebouwd als bergplaats, want er is geen ruimte in Dit raadselachtige bouWwerk van de ou« Schoonhovenaren ls overigens niet het eenige. dat hier gevonden Is. By de verbouwing van het pand van den heer J. Brouwer b.v. heeft men onder het tro'toir een soort kelder gevonden, die 1.60 m. diep is en loopt van de rooiiyn van het perceel tot ongeveer halverwege het wegdek van de Haven. Daar staat een vrij dikke muur, die he'gewelf afsluit, doch het is mogehjk. dat de gang nog verder doorloopt. Overigens verwacht men. als binnen kort met de uitvoering van het riolee- ringsplan begonnen wordt, nog meer keL ders e.d. te vinaen. Een vacantie op de heide? l)an Purol meenemenDit verz <cht en geneest zonnebrand en voorkomt vervellen. Doua 30 <-'t» CONCERT T.A.V.E.N.U. Een onverwachte wending in het weer begunstigde Woensdag het concert, dat T.A.V.E.N.U. in de muziektent op de Dam gaf Toch was het nog wat frisch om stil te staan luisteren en waar bovendien kunst en sport elkaar die avond in de wielen reden er werden tevens polo wedstrijden gehouden was het publiek niet zoo talrijk als men dat by zoo n uit voering gaarne ziet. Deze ls overigens, on der leiding van den heer B. A. Hoon. uit stekend geslaagd en de liefhebbers ge noten van een goede vertolking van het reeds vermelde programma. ZOMERUITVOERING „D.O.S." Morgen, Zaterdag, namiddag 6.30 uur, geeft de gymnastiekvereen ging „Door Oefening Sterk" haar jaariyksche open lucht-uitvoering. onder leiding van haren eminenten directeur, den heer H. J. Kok, oud-kamp;oen keurturner van Nederland, op het welland gelegen buiten de Veer- poort, aan de voet van de oude vesting wal. het z.g. Veerdykje, die voor het pu bliek een natuuriyke tribune vormt en een schitterend gezicht op de uit te voe len nummers geeft. Een gevarieerd programma van onge veer vyftien nummers is samengesteld, bestaande uit vrUe. en toesteloefeningen, rythmische dansen, kortom te veel om op te poemen. Daaraan zal worden deelge nomen door meisjes, dam?s, kleuters, heeren en veterenen, tezamen ongeveer 160 deelnemers. Jan Brouwers Radiohandel heeft be reidwillig zijn gelu dinstallatie besch.k- baar gesteld, zoodat ook dit belangryk onderdeel in goede handen berust. Te half zes wordt begonnen met een marsch door de stad, voorafgegaan door de muziekvereeniging T A V E.N U., waar na men te half zeven weder op het ter rein buiten de Veernoort. tevens het punt van vertrek, hoopt te arriveeren, om ver volgens aan aanvang te maken met het uitvoerig reperto'r. 't Is te hopen, dat dit propagandistisch sportevenement mag worden begunstigd door gesclvkt weer: dan zal het aan be langstelling zeker niet ontbreken. EEN DRENKELING. Een ongeveer zevenjarig jongetje. Hen- nie Kuif. dat Donderdagmiddag bij de Scheluwebrug aan het spelen was. kwam te dicht aan de kant en viel in het vry diepe water. Het kind wist zichzelf niet te redden, maar gelukkig was een jon gen uit de büurt getuige van het onge luk. De knaap, de 11-jarige Jozef van Engelen, wist het eerste oogenblik niet, hoe hy het kind moest helpen, maar toen viel gelukkig zijn oog op zijn hengel, die buiten lag. Hij greep dit reddingsmiddel, stak het den kleine drenkeling toe en trok hem ermee naar de kant Een buur vrouw, mej. Roodhorst. die inmiddels was toegesneld, heeft het kind daarna op de wal getrokken. UITSLAG VERKOOPING. BU openbare verkooping. Woensdag voor de notaris B. J. Teyinck gehouden, is verkocht: Het woon- en winkelhuis, gend. 49 met annexe bakkery aan de Haven, waarin tot dusver werd gedreven de banket- en koekbakkery van de familie Fyn van Draat en het daarnaast gelegen woon-, huis, genummerd 47, voor de prUs van I 3495 aan den heer J. Brouwer, alhier. Het huis, gend. 10 aan de Stadhuis straat met pakhuis aan de Korte Wei- straat en het huis gend. 4 aan de Stad huisstraat. werden voor f 490 verkocht aan den heer J. K. Snoei. GEVONDEN VOORWERPEN. Portemonnaie, regenjas, ceintuur. In lichtingen politiebureau. Naar De gem. zangvereeniging „Zanglust", directeur de heer H. Zanen van Bergambacht, zal Dinsdag 1 Augus tus deelnemen aan het nat. concours te Maarn (Utrecht), zy zal uitkomen in de le afd. gem. koren. Ameide. Zaterdagavond as. wordt op het terreip van de v.v. „Ame.de" een ge. costumeerde voetbalwedstryd gespeeld die opgeluisterd wordt door de muziek vereeniging „Unie". Van het cafe „Lek. zicht" wordt om 7 uur afgemarcheerd naar het terrein, waar de wedstrijd te 7.45 uur aanvangt. Een jury zal uitma ken wie het best gecostumeerd zyn. waar voor enkele fraaie pryzen beschikbaar zyn gesteld. Zaterdagavond geeft de muziekver. eeniging ..Crescendo" een concert in de muziektent kan de Prinsegracht. O a. zullen worden uitgevoerd de beide con coursnummers. Gemeenteraad. Ammerstol. Zaterdagavond vergadert de gemeenteraad ter behandeling van de volgende agenda: 1. Mededeelingen; 2. Aanbieding gemeente-rekening 1938. 3. Voorloopige vaststelling rekening GEB 1938. 4. Goedkeuring reken ng Burgerlijk Armbestuur 1938. 5. Verbouw raadhuis. 6 Onderzoek geloofsbrieven. 7. Overname gedeelte electr. net door de gemeente Schoonhoven en 8. wyziging begrooting 1939. In verband met de verbdlwing van het raadhuis zal deze vergadering worden gehouden in het voormal g café „Van Ouds het Raadhuis". Ammerstol. Tegen een inwoner uit de ze gemeente, heeft de gemeente-ve'.d- w achter procesverbaal opgemaakt wegens verduistering van een motorrywiel. Een zwerver, die te veel had ge dronken en die weerspannig was. werd door de gemeente-politie .opgepakt en in het arrestantenlokaal oadergpbrpcht De andere dag werd hy vrygelatcn. nadat procesverbaal was opgemaakt. Bergambacht. Woensdagavond ls bij openbare verkooping door notaris B. J. Teyinck te Schoonhoven verkocht het woonhuis, rgag&tB 95 met werkplaats, schuren, boomgaard en bouwland te Bergambacht, aan de Lekdijk, eigendom van den heer B. Ooms. Kooper werd de heer S. van Nooten te Zeist voor f 4000. Bergambacht. Biykens een advertentie in dit nummer zal er in de gemeente Za terdagavond concert worden gegeven door de muziekvereeniging. De muziekvere niging „De Bazuin" uit Gouda, eveneens onder leiding van den directeur J. P. Os kam .komt bij haar zustervereeniging te gast. Het is de bedoeling, dat beide ver- eeniglngen gezamenlijk om 8 uur 's avonds een marsch door het dorp maken, om daarna gezamenlijk concert te geven. De heer P. Buys is bereid gevonden om als commissaris te füngeeren by de Oranjevereniging „Oranje Nassau". De werkverschaffingsobjecten in de ze gemeente beginnen e»n grooten om vang te krygen. Er wordt thans bU zes landbouwers gewerkt met circa 30 werk- loozen. Bovendien liggen nog verscheide ne aanvragen te wachten. Bleskenspraaf. Gevonden: een porte monnaie. Inl. bij den gem.-veldwachter. bianuwijK. De heer f. van Veen siaag- de ue xwui/uiiudin vuor net examen nooiu- akte. De heer W. T. had het ongeluk in een scnouw uit te gnjucn, en uatuuy zoo cngeiuxing teiecnt ie xomen, uat ue oin- bouen geneesheer eenige geaneusoe no- ben en een ucme neiocnscnuaumg con stateerde. Zaterdagavond gaf Graafstrooms Fanfare een concert aan de Vuilèndam, na vooraf onder pittige marschmuziek deor de gemeente te zyn getrokken. Door eenige dames werden speldjes ver kocht, weike ruim f 35 opbrachten. AMERIKAANSCHE JANTJES. Gouda. Gistermiddag kwam een groep van ongeveer 200 schepelingen van de ln de Rotterdamsche haven liggende Ame- nkaansche oorlogsschepen onder leiding hunner officieren een bezoek aan Gou da brengen. De Amerikaansche Jantjes kwarpen per Usselboot om ongeveer 1 uur aan de Nieuwe Veerstal aan, waar zy door het bestuur van V.V.V. werden ontvangen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de St. Janskerk, waar mr. Rijksen een kort woord over „de Goudsche Glazen" sprak. Het verbiyf in Gouda duurde slechts een paar uur. Auto verzakt. Haastrecht. Donderdagmiddag zakte een kaasauto uit Bleskensgraaf in de kant van de weg te Vlist. naby den heer Ver burg. Met de kraanwagen van den heer Hulleman te Gouda is de zware wagen, die gelukkig leeg was. op de weg geirok- nvlucht. Haastrecht. De ondernemer van de speeltuin .JJe Kleine Betuwe" vindt ook dit jaar weer groote belangstelling voor zyn bedryf. Er zyn in dit seizoen heel drukke dagen geweest. De vacantletyd wordt nu op Zondag 30 Juli met een attractie geopend door het oplaten van een groote ballon. Als prijs wordt uitgeloofd een gratis retourvlucht Rotterdam—Amsterdam met de K.L.M. Zie de advertentie. Levering brandspuit. Haastrecht. Door het gemeentebestuur is aan de Gebrs. Kronenburg te Culem. borg opdracht verleend tot het leveren van een autobrandspuit met een capaci teit van 2000 L. per.nvnuut. In begin September sal de spuit worden geleverd. Teraardebestelling J. Slob. Hoornaar. Donderdagm.ddag had op de algemeene begraafplaats de teraa/aebe. stelling plaais van het stoffelijk over schot van wylen den heer Jan Slob. Ge. ruime tyd tevoren hadden zich velen naar deze plaats begeven, ook personen, uit omliggende plaatsen. De baar. gedekt aoor een prachtige krans van vereemgin. gen. waarvan de overledene bestuursl.d was. werd gevolgd door familie en door d« kerkeraad der Ned. Herv. Ker«c. de besturen van de Z.ekenkas en het sana. tonumfonds „Onderhnge 8teun". Zieken, huishulp. Groene* Kruis en de Anti-Rev. k.esvereeniging ..Nederland en Oranje". Als eerste spreker bracht de voorzitter van de ziekenkas .Onderlinge Sieun' aan de groeve namens bestuur en l^nen een laatste groet aan den overieden penning meester Spr. herinnerde aan de kame raadschappelijke geest, welkt voortleefde in een overledene, die zeep veel m 't be lang van Onderlinge Steun Veft gedaan. Mede door zyn stuwende k'a-h: ls het plaatselijke sanatoriumfam? opgericht. Het gemis zal groot zijn. De volgende spreker was de voorzitter va dé kiesver. „Nederland en Oranje", ie* heer Dirk Hekkesteegt. die in zijn toespraak wees op de ernst van dit leven IIU herinnerde er aan hoe kort het nog geleden is dat het bestuur vereenigd was om de groeve van vriend Van IJzeren, wiens werk werd overgenomen door den thans overledene. Ds G. Samson sprak vervolgens een korte rouwrede uit. Spreker wees op de groote vriendenkring van den heer Slob. op het groote gemis en de leege plaats welke door dit* overiyden in zijn gezin is onfstaan. De grafdelver sprak een woord van dank tot de buren. Namens de fam'Iie dankte de heer G. Verspui rllen voor de laatste eer. den overledene bewezen. Krimpen a.d. IJssel. De postduivenver- eeniging ..De Vriendschap" heeft Zondag een wedvlucht gehouden vanaf Vierzon, afstand 551 KM. Aan dit concours na men 131 duiven deel. welke in verband met het ongunstige weer eerst Maandag morgen 8 uur in vrijheid werden gesteld. Pryzen: 1 en 16 J de Mik; 2, 23. 25 en 26 C. Heuvelman; 3 en 7 Joh. Brusse; 4 M. Twigt; 5. 9 en 12 M. Vermulm; 6 A. J. den Boer; 8 C. Twigt; 10 H. Kraan; 11, 14, 15 en 27 P. Verschoor; 13 en 32 K. Visser; 17 J. Visser Dzn.; 18 en 28 F. Baas; 19 en 20 B. de Groot; 21 G. de Brum; 22 en 30 D. Ritskes; 24 H. Braan- ker; 29 A. Visser; 31 F. Treure; 33 G. Schouten. Aankomst le duif 15.11.07 uur, laatste 18 39 45 uur. Veilingbericht. Aangevoerd werden 2300 eieren. Prijzen: Kippeneieren f 2.75 f 3 40 per 100 stuks. Eendeneieren geen Voor boter werd f 0.67—0.70 per pond be steed. Jongensdag. Krimpen ad. IJssel. Zaterdag' 12 Aug. zal op een terrein achter de Kortland straat een jongensdag gehouden worden, uitgaande van de ring Capelle en om streken, aangesloten by het Ned. Jonge lingsverbond. Medewerking verleenen het Tamboers- en Py percorps „Excelsior" uit Rotterdam. Aan deze byeenkomst 4al een fotowedstrijd verbonden zUn. Lekkerkerk. In .de Vakschool zal de bekende tentoonstelling voor luchtbe scherming van de Nederlandsche Ver- een ging voor Luchtbescherming gehou den worden op Zaterdag 29 Juli van 3 10 uur en Maandag 31 Juli en Dinsdag 1 Augustus van 1012 uur en van 2 10 uur. Mej. H. P. de Jager-Kalman begaf zich Woensdagmorgen per fiets naar het kantoor der directie van de provinciale waterstaat bij de in aanleg zijnde pro- vincale weg om dat lokaal schoon te gaan maken. Ze fietste tegen het hek en schoot er door de vaart overheen. Met verschillende wonden en een Jichte her senschudding werd ze opgenomen en la ter per auto naar huis gebracht. Meerkerk. De bloempjesdag. gehouden door d eafdeeling Meerkerk van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel- lings. en Vacantiekolomes heeft hier ruim f 28 opgebracht- WEERBERICHT. i Naar waarneming in de morgen van 28 Juli. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige tot zwakke Zuid-Westelyke tot Zuidelyke wind; betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen; %ej- mg verandering in temperatuur. i Waterstand: ScHoonhoven hg. water 4.— uur, 1.17 M. Keulen stand 3 08 M., was 0.15 M Maastricht 27 Juli, 40 94 M., was 0.21 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 70 graden Fahrenheit. Vrijdag 28 Juli: Op 18 50. onder 2 40. Maandag 31 Juli: Volle Maan. Wielrijders, licht op! 28 Juli21.24 uur. 481e STAAT8L0TERIJ. !RITE KLASSE DERDE LIJM Trekking van 26 Juli. f 280 No. 19755. 11M No. 13149. PRIJZEN VAN 29. 1104 4712 7205 9978 13335 16629 19411 1215 4880 7 594 9990 13396 16900 19677 1412 5453 7618 10135 13543 17025 19937 1465 5455 748 10552 13554 1" 54 20086 1475 5500 7815 10723 13640 17259 20179 1487 5515 8359 11624 13661 17510 2O530 1488 5780 8431 11868 14425 17989 20657 1985 6409 8960 12129 14491 18590 2 i 21 2259 6426 9182 12343 14728 18644 21088 2559 6533 9268 12464 15346 18812 21160 2599 6549 9400 12875 15723 18856 21509 2869 6754 9643 1310V 15925 19082 2163L 3054 6785 .9673 13208 15949 19140 21635 3203 6858 9832 13268 16156 19247 21980 3495 7144 In dc vorige lijnt itaat M74 m i 9M4 Nieuw -Lekkerland. Op het terrein al hier wordt niet gespeeld. Excelsior IJL gaat op bezoek by A.S.V. II te H.-I.-Ambacht. Woningbouw? Nieuwerkerk a.d. IJssel. Naar wij ver namen. bestaat het voornemen by het bestuur der woningbouwvereeniging „Ons Huis" om bij het gemeentebestuur gelden als voorschot aan te vragen en beschik baarstelling van bouwgrond, voor het bouwen van woonhuizen. Het voornemen bestaat, deze woningen te bouwen op het tegenwoordige voetbalveld der voetbal vereniging Nieuwerkerk. Daar de voet balvereniging in de loop der jaren een niet onaanzieniyk bedrag aan het sport veld heeft ten kost gelegd, zal de vere niging op de een of andere wijze scha deloos moeten worden gesteld. De Evangelisatiecommissie zal Za terdagavond een openiuchtbijeenkom-t houden aan KortenoorÖ. tegenover de distilleerdery van den heer Post. Mede werking zal worden verleend door het Zangkoor, terwijl als spreker zal optre den Ds G. Toornvliet. De heer Sterkenburg heeft zijn woonhuis met schuren en landerijen aan de Hoofdwee onrterb"indcch verk^ht aan den heer Lekkerkerk. De heer Sterken- burn heeft een rereeel bo'.wmd ge kocht aan de Parallelweg in de Zuidpias. polder, waarop een dubbel woonhuis zal worden gebouwd. O. VAN DEN BERG. Waddinxveen. Na een langdurige ziek te is hier op 68-jarige leeftijd overleden de heer O. van den Berg. De overledene heeft 13 jaar lang zitting gehad ln de ge meenteraad en wel' voor de Staatk. Ge- ref. Partij. Waddinxveen. Tijdens het neerlaten van de afsluitboomen van de Waddinx- veensche hefbrug reed de heer C. uitpen Haag met de kap van zUn luxe auto te gen een der boomen. De kap van de auto werd zwaar beschadigd. Persoonlyke on gelukken deden zich niet voor. IJsselstein. Op de provinciale weg in buurtschap Achthoven had een aanrij ding plaats tusschen twee vrachtauto's. Hierby ontstond eenige schade aan beide wagens. Daar men het niet eens kon worden over de schade en schuld werd de politie er ingemoeid, die thans de zaak in onderzoek heeft. Gevonden: een armband, een slin ger van een auto, een dasspeld en een Tortemonnaia. 3 IWBJLPE KLAP. mUWWllAD VOOR ZUID-IIOLLM9 «N UTRECHT I VRUDAG 28 JULI 1939. Het Amerikaansche ministerie van bui- «enlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de regeering der Vereenlgde Staten besloten heeft, het van 1911 dateerend handels- en scheepvaartverdrag met Japan op te zeggen. Dit besluit, dat groo te verrassing heeft gewekt, werd aan de pers medegedeeld door een ambtenaar van het staatsdepartement, die nader verklaarde, dat het doel is, „de Ameri kaansche belangen beter te ontwikke ien". De opzegging zal over zes maanden van kracht worden, waardoor, het Con gres ln staat zal zyn in zyn komende zitting de kwestie van een uitvoerverbod op voor Japan bestemde grondstoffen te bespreken. Het staatsdepartement beschouwde het handelsverdrag als een hinderpaal voor de toepassing van zulk een embargo, dat het onderwerp vormde van een onlangs door senator Pittmann ingediende reso lutie. In de door Huil aan den Japan- schen amba,ssadeur Horinoetsji ter hand gestelden tekst wordt gezegd: „De regee ring der Vereenlgde Staten is tot de slot som gekomen, dat het verdrag van 1911 zekere bepalingen bevat, die een nieuwe bestudeering noodig maken. Met het oog hierop en om de Amerikaansche belan gen beter te beschermen en te ontwik kelen overeenkomstig de behoeften van de nieuwe ontwikkeling van de toestand, deelt de regeering der Vereenigde Staten aan de Japansche regeering haar besluit mede, het verdrag op te zeggen." De Vereenigde Staten zyn Japan's grootst* leveranciers Van de voor oorlogsoperaties noodige grondstoffen, in hoofdzaak katoen, yzer, staal en petroleum. Voorstanders van een. embargo geloo- ven, dat de toepassing ervan voor Japan tengevolge zal hebben, dat het ln zUn be- wegingsvryheid in China wordt belem merd en wellicht zelfs genoodzaakt zal worden, zich terug te trekken. Tegen standers van de maatregel beschouwen deze als een stap naar de oorlog. Zij ge- looven. dat wraakmaatregelen van Japan gevolgd zullen worden door weerwraak- maatregelen van de Vereenigde Staten en wellicht zouden leiden tot een con flict. Men wijst te Washington in het bij sonder op het feit, dat. aangezien het verdrag in zyn geheel is opgezegd, het gebaar der Amerikaansche regeering vooral e enpolltlek karakter draagt. Het zou namelijk voldoende zijn geweest, de elansule der meestbegunstiging op te zeg gen. Het besluit van het staatsdeparte ment toont, dat. ongeacht de politiek, welke door andere mogendheden ln Chi na wordt gevolgd, de Vereenlgde Staten de rechten van de ..open deur" handha ven en te kennen willen geven, dat zU zich niet sullen neerleggen bij Inciden ten, welke ln strijd rijn met de Ameri kaansche belangen. De beurs te Tokio daalt. Het onverwachte bericht, dat de Ver eenigde Staten het verdrag met Japan Verrassende politieke maatregel. Een waarschuwing aan Tokio. hebben opgezegd, heeft een koersdaling op de aandeelenmarkt te Tokio tenge volge gehad. Het plotselinge optreden van Roose velt heeft een einde gemaakt aan een verkeerde opvatting omtrent de houding van Amerika jegens Japan, daar bij de Japanners de meening heerschte, dat de Verenigde Staten niet ongunstig tegen over de Japansche politiek stonden. Donderdag heeft minister Hull in een persconferentie verklaard, dat de grond slag voor een nieuw verdrag met Japan bepaald zou worden door de gang van zaken in de kotnende zes maanden. Over ongeveer een maand zou het departe ment van staat in de gelegenheid zyn meer hierover te zeggen, voegde hij er aan toe. DE BRïTSCH - JAPANSCHE CONFERENTIE. OVEREENSTEMMING OP DE VOOR NAAMSTE PUNTEN. Na de verdere besprekingen derBritsch- Japansche rondetafelconferentie te Tokio ls. zoo meldt Domei, op de voornaamste onderhandeling zyn de punten overeen stemming bereikt. Eenig verschil van meening bestaat nog over het voorgestelde ontslag van 't anti-Japansche personeel van de ge meenteraad van Tientsin en over de uit. levering der vier Chineezen die beschul digd worden van moord op een douane ambtenaar. Ja pan zal Engeland tot strikte neutraliteit dwingen. De bevelhebber van de Japansche strijdkrachten in Tientsin, generaal Hom- ma, heeft tegenover een correspondent van de „Popoio di Roma" verklaard, dat Japan den Engelschen de nakoming van de strikste neutraliteit ln China zal we ten op te leggen. Wanneer de Britsche ambassadeur Craigie de opvatting is toe gedaan. dat de politiek in het verre Oos ten geen wijziging zal ondergaan, legt Japan de met Engeland aangegane over eenkomst anders uit. In Engeland ver beeldt men zich blijkbaar dat het gele den prestigeverlies weer1 goedgemaakt kan worden. De Japanners declen deze opvatting niet, vooral daar velen hunner in den stryd tegen China ónmiddelHjk een strUd tegen Engeland zien. Het doel van Japan is de betrekking tusschen Engeland en Tsjang kai sjek tegen te gaan en den vrede in China te verzekeren. Russisch.lapansche wrijving. De concessies op Sachalin. De spanning tusschen Rusland en Ja pan inzake het Sachalin-conflict is ver der toegenomen. Rusland heeft de Ja pansche protesten inzake de olie- en kolenconcessies op Sachalin van de hand gewezen en thans wenschen invloedryke Japansche kringen, dat Japan thans een meer vastberaden houding tegenover de Sovjets aanneemt. Volgens berichten, welke nog niet be vestigd werden, bestaat de mogehjkheid. dat de Japansche marine de Sovjet-Rus sische havens op Sachalin zal blokkee- ren. Het nieuwe Japansche eskader, dat onlangs door admiraal Jonai werd aan gekondigd, zal mogeiyk met het ten uit- voerleggen van de blokkade belast wor den. De bestemming der Tsjechen. Massa-deportatie bij oorlog. Het Fransche blad Petit Journal meldt uit Praag, dat met de medewerking van vertegenwoordigers van het leger en de geheime staatspolitie, een plan is opge steld voor deportatie op groote schaal van de Tsjechische mannen. Men heeft een voorloopig cyfer vastgesteld van 1750.000 valiede mannen. Het blad voegt hieraan de volgende bijzonderheden toe: Terstond na de algemeene mobilisatie moet de eerste zone, Pilsen, Moravisch- Ostrawa en het steenkolengebied van Silizië, 750.000 man leveren, de andere vier zones een millioen gedurende de twee volgende weken. 500.000 Tsjechen zullen in de steenkolenmynen in het Roergebied worden gebruikt. 250 000 voor wegwerken en 200.000 in het landbouw gebied van Silezië. Reeds thans worden, al naar gelang van de behoeften van Duitschland, duizenden Tjechische ar beiders in ploegen „uitgevoerd" eii te werk gesteld by ondernemingen, die hen gebruiken, zonder dat zij het recht heb ben, zich te verplaatsen. QUEIPO DE LLANO AMBASSADEUR IN ARGENTINIË. De regeering van Argentinië heeft haar bewilliging verleend voor de benoe ming van generaal Queipo de Llano tot ambassadeur van Spanje in Argentinië. Provinciale Staten van Zuid- Holland. De drinkwatervoorziening. In de Woensdagochtend voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland was aan de orde het voorstel van Ged. Staten tot wyziging van de Drinkwaterleidingverordèning dezer provincie. Het voorstel beoogt om ln den vervolge voor elke eenigszins belang- ryke wyziging of uitbrélding op water leidinggebied in het belang der algemee ne drinkwatervoorziening een vergun ning van Ged. Staten vereischt te doen zyn, waaraan de ter behartiging van dat belang noodzakelijke voorwaarden kun nen worden verbonden. De heer DE GEER (C.H.) diende als voorzitter van de commissie van onder zoek een amendement in, om het voor stel minder ingrypend te doen zijn, nJ. om by uitbreiding van een bedryf, dat in 1924 reeds bestond, de voorgeschre ven vergunning alleen te doen gelden voor die uitbreiding, doch niet voor het oude gedeelte van het bedryf. De heer ELS EN (RJL) bracht lof aan Ged. Staten voor hetgeen zy in het belang van de verbetering der drinkwa tervoorziening hebben verricht. Spr. kon zich met het amendement-de Geer ver gaf De heer DE BRUIN (Ged. SU een overzicht van de geschiedenis provinciale verordening te dezer zake. De provinciale verordening moet 78 drinkwaterbedryven overkappen. Vooral voor de kleinere bedrijven is het toezicht van provinciale zyde alleszins gewenscht. Een regeling is volgens spr. noodzake- ïyk om te voorkomen, dat de voorziening van den een zou gaan ten koste van de belangen van den ander. En ook wat de tarieven betreft, is het gewenscht, dat een bepaald bedryf op zyn afnemers niet meer verhaalt dan behoort. De heer VAN DER BILT (L.) dien de een motie van orde in, om de be raadslagingen te sluiten, om Ged. Staten ln de gëlegenheid te stellen, de zaak nog eens nader te overwegen, waarop ze dan in de najaarsvergadering opnieuw kan worden behandeld. De heer DE GEER sloot zich namens de commissie van onderzoek by deze motie aan. Deze werd aangenomen met op een na algemeene stemmen (die van den heer Van Voorst tot Voorst). Wijziging Ambtenaren reglement. In de middagzitting is een interpella tie gehouden door den heer Gardenier over de toepassing door Ged Staten van art. 23 van het provinciaal Ambtenaren reglement. De aanleiding tot deze interpellatie was. dat Ged. Staten op grond van art. 23 aan de ambtenaren van Hameien en Manders verlof hebben geweigerd om zit ting te nemen ln de gemeenteraad, resp. van de residentie en van Leiden. De heer Gardenier diende een motie ln, waarin Ged Staten worden uitgenoo- digd. de verzoeken van beide ambtena ren alsnog toe te staan. De motie werd met 42 tegen 24 stem men verworpen. De vergadering werd hierop gesloten. ONTHEFFING WINKELSLUITINGS WET. Bij de blijde gebeurtenis. De minister van Economische Zaken heeft in verband met de viering van de te verwachten geboorte van een Prins of van een Prinses burgemeester en wet houders van alle gemeenten gemachtigd een al dan niet voorwaardelijke onthef fing van de Winkelsluitingswet te ver leenen ten aanzien van de dag der ge boorte. mits deze niet op Zondag valt en van de daarop volgende werkdag. TWEE BROERTJES VERDRONKEN. Woensdagavond omstreeks zeven uur is in het Galgewater naby de Vink on der Voorschoten een roeiboot, waarin een kapelaan en vier jongens uit Utrecht waren gezeten, overvaren door een pas. seerende schuit. Kapelaan Middelkoop en de dertien jarige Frits van Galen werden door den schipper gered. De twaalfjarige H. van den OudenrUn kon zich zwemmende in veiligheid stellen. De broers Jos. en Wim Jongerius, resp. 11 en 13 jaar £ud, zak ten in de diepte weg. Een van tien werd uit het water gehaald. De doktoren Van der Stoel en Kerkhof pasten op hem ge durende anderhalf uur kunstmatige ademhaling toe. doch de levensgeesten waren geweken. Naar den anderen broer is nog lang daarna gedregd. Kapelaan Middelkoop werd ter obser. vatie naar het St. Elisabethsgasthuis te Leiden overgebracht. De twee geredde jongens keerden, na van droge kleeren t» zyn voorzien, huiswaarts. DROEVIG ONGEVAL. Twee kleuters verdronken. Twee jongetjes van 2 en 4 jaar, uit het gezin Mossel te Slochteren, liepen Woens dagavond in gezelschap van hun groot moeder te spelen lanfes het Slochterdiep* Plotseling geraakten beiden te water Het duurde een kwartier voordat toege schoten hulp den oudsten knaap op het droge had gebracht. Dr. Kok uit Sloch- teren kon met kunstmatige ademhaling de levensgeesten niet meer opwekken. Het jongste kind is een uur later leven loos opgehaald. JENKINS VERONGELUKT. Race-auto in brand ge vlogen. De bekende Amerikaansche autocou reur Ab Jenkins is Woensdag tijdens een poging om het duurrecord voor 24 uur te verbeteren, op de race-autobaan van Bonnville by Salt Lake City verongelukt, zyn wagen vloog in brand en Jenkins werd ernstig gewond. Jenkins was te kwart over twee ln de middag gestart met een wagen van 750 p k. Toen het ongeluk drie uur na de start gebeurde, had de coureur het re cord voor 500 k m. reeds verbeterd door een gemiddelde tyd van 284.87 k.m. pei uur te maken. Het oude record was 278.* k.m. per uur. TWEE GESTOLEN AFGODS BEELDJES door FRANCK L. PACKARD. 43 „Goeie hemel!" hygde Bob Kingsley gretig. „Ik hik! ik zou er veel voor over hebben, om mijnheer Mlndar Singh te spreken. Ze hebben niets meer van dien kerel gehoord, .sinds dien nacht in Kalawa. Ze dachten, dat hy dood was! Zeg Java hy praatte weer zachter „laat me weten, als je er iets meer van hoort, hoor! En Je zult me voor dat an dere ook een beetje helpen, niet?" Java Dick glimlachte weifelend. „Waar neem je dan je intrek? Waar zou ik je kunnen terugvinden?" vroeg hy. „Ik ben op de Alita, die ligt voor an ker. daar in de haven." antwoordde Bob Kingsley „Toe, Java Dick, help me as jeblieft." „Ik moet aan myn eigen hachje den ken!" gromde Java Dick; toen grijnsde hy beminneiyk. „Goed dan," gaf hy toe. .Jk voel niet erg veel voor Chen-su en ik zai zien, wat ik voor je kan ontdek ken, maar de grys verdween en er kwam plotseling een dreigende uitdruk king in zyn gezicht als je me ver raadt, zal ik „Dat hoef je niet te zeggen!" zei Bob Kingsley met een byna nuchter klinken de stem. „Zoo is het al goed!" Hy stak zijn hand uit. „Geef me de vijf!" Toen. terwyl zyn vingers tintelden van den druk (zoo krachtig waren de vingers van t dwergachtige schepsel) zei hij: „Goe den a.uond, JAva.1 Ik zal dit niet verge. teBfP „In orde Zwarte Bob," antwoordde Ja va Dick ongedwongen. „Misschien zul je wel eens iets voor mij kunnen doen. Goe den avond!" De zware schaduwen van het steegje slorpten Java Dick op en dadelyk ln een rikshaw klimmend, beval Bob Kings- ley den koelie, hem naar de haven te brengen. De middernachtelijke bezoeker. Bob Kingsley ging rechtop zitten ln zyn kooi, en ofschoon hy gewekt was uit een vasten slaap, was hy önmiddeliyk klaar wakker. Het kon niet langer dan een uur geleden zyn, sedert hy van Java Dick naar den schoener terugkeerde, en na Nanu bevel gegeven te hebben, dat er nauwlettend de wacht moest worden gehouden, was hy naar bed gegaan. En nu riep Nanu hem. „Ja! Wat is er, Nanu?" vroeg hij. „De Toewan heeft bevolen, dat we hem moesten roepen, als er Iets gebeurde." antwoordde Nanu. „Er is een man. die alleen in een boot van de kust ls geko men en die den Toewan te spreken vraagt. Als zyn woorden waar zyn, was hij de bediende van uw oom in Kalawa. en zUn naam is Mindar Singh. Beveelt de Toewan, dat hy aan boord komt?" „Mindar Singh! Bob Kingsley sprong uit zyn kooi; toen. het gordyn opzij schuivend, dat terwille van het comfort in de tropische hitte de rol van deur vervulde, stapte hij in de kajuit. ..Steek de lamp aan, Nanu!" beval hy strak. „En breng dan dien man dadelijk hier!" Nanu maakte de lamp boven de tafel aan en vertrok. Bob Kingsley liep de kajuit door naar een latafel, verschafte zich een pakje si garetten, stak er een op en met het pak je ba den zak van zun pyagia, wierp hy zich ln een stoel naast de tafel, tegen over de kajuitstrap. Schynbaar kalm, was hy heet van opwinding. Mindar Singh! Wat had Java Dick ook weer ge zegd? Dat Mindar Singh was weggeloo- pen van Chen-su of iets dergelyks en dat het er, zooals Java Dick meende, spannen zou voor Mindar Singh, als Chen-su den man ooit weer in z'n klau wen kreeg. Wat zat daar achter? Wat beteekende het? Java Dick wist het niet. Hy, Bob Kingsley, wist het ook niet. Maar het beloofde heel veel. En boven dien was hier ten laatste toch de eenige. die een samenhangend verhaal kon doen van wat er dien nacht werkeiyk gebeurd was, toen Hsi Yan aan wal was gegaan in Kalawa. Bob Kingsley had twee dagen geleden in Kalawa Crowley gesproken. Crowley wist nog altyd niets meer, dan hy had geschreven in den brief, dien hij naar Patua had gestuurd. Ze hadden Mindar Singh's verdwyning van alle kanten be schouwd. zelfs gesproken over zyn ka rakter en gewoonten, in de hoop aoo te kunnen nagaap, wat er nu eigenlijk ge beurd was maar op het laatst waren ze niet verder geweest dan aan het be gin. Toen was hem een mogelijke op lossing ingevallen. Crowley wist niets van die geheime gang. die gebouwd was, toen Tom Kingsley practisch alleen woonde in Kalawa. Misschien was Min dar Singh daar. hoewel niet in ïyvenden ïyve. Tot vóór een paar uur. toen hy Java Dick had gesproken, was hij zelf tot de conclusie gekomen, dat Mindar Singh dood moest zyn. Maar zooals de zaken nu stonden, was het waarschyn- ïyker, dat de man Maar waarom weer gissen! Crowley zei, dat Mindar Singh door de betrekking, die hij be kleed had. goed Engelsch sprak en hier was de man zelf, om zijn aragen te beantwocyrden, Bob Kingsley ging rechtop zitten in zyn stoel, toen een lange, magere ge stalte, een Oost-Indier met een ouden tulband op en met vuile en gescheurde kleeren, de kajuitstrap afkwam en voor hem stilstaande een diepe buiging maakte. „Sahib." zei de man ernstig, „ik ben Mindar Singh, die de bediende was van den oom van den sahib, Kingsley Sahib. Vefle dagen lang. sedert Hsi Yan vernie, ling bracht in myn meesters huis, heb ik vele kwade dingen geleden, en zelfs nu loop ik groot gevaar en ben naar den sahib gekomen voor bescherming. Denkt, de geest van den sahib, dat wat ik zeg. waar is? Want zijn oogen hebben nooit tevoren myn gezicht gezien." Bob Kingsley sprong op en legde de hand impulsief op den schouder van den ander. „Ik weet heel goed. dat je Mindar Singh bent!" zei hy hartelyk. ,.Ik zou je overal gekend hebben, door de beschrij ving van mynheer Crowley. En als je bedoelt bescherming tegen Chen.su en naar wat ik vanavond gehoord heb. zal dat wel dan ben je op de juiste plaats!" Mindar Singh neeg het hoofd. „Sahib." zei hij met een plotselinge heeschheid in zyn stem. „ik ben gevlucht voor Chen-su en zijn honden, die ook bij Hsi Yan waren in Kalawa. Omdat de sahib hier in Singapore is. ben ik ontsnapt, want ik dacht, dat ik bU hem bescherming zou vinden, zooals hy ge zegd heeft; want ergens anders kon ik die niet krijgen; ik zou dan slechts mijn leven gewaagd hebben voor niets." Bob Kingsley viel weer terug in zyn stoel. ,Jk begrijp niet, hoe je wist, dat ik hier was, Mmdar Singh," zei hy, „maar daar gaat het niet om." Hy lachte kort m hard- ,J£ zou eraag wat over Chen. su hooren en over die anderen! Ver tel me over hen! En ik zou je ook graag hooren over dien nacht in Kalawa!" „Sahib. dat is één en hetzelfde ver haal," antwoordde Mindar Singh, „want het einde van het verhaal speelt van avond, en het begin is de komst van Hsi Yan ln Kalawa. Is het de wenach van den sahib, dat ik eerst over vanavond spreek, of over dat, wat den oom van den sahib overkwam, en waarvan ik Mindar Singh, getuige was?" „Getuige!" Bob Kingsley boog rich gretig naar voren. „Goed! Ik hoopte, dat als men je ooit vond, je ons het heele verhaal kon doen. Begin dan by het be gin, Mindar Singh." Een oogenblik zweeg Mindar Singh als in gedachten verdiept; toen, met de armen over de borst gevouwen, begon hij te spreken. „Ik zeg niet, dat ik alles kan vertellen sahib, want naar waarheid hebben men. schenooren nooit nêar vreemder dingen geluisterd, noch hebben menschenoogen vreemder dingen gezien dan die, weike ik. Mindar Singh, zag en hoorde in het huls van den oom van den sahib, dien nacht; en eenige van die dingen, sahib begreep ik niet. Dit nu is het verhaal. Sahib, het was juist donker geworden, toen er een groote Chineesche jonk kwam en voor anker ging liggen vóór het huis van Kingsley Sahib, dat. zooals de sahib weet. alleen op de kust staat en niet dicht by de stad of bU eenig an der huls. Uit de jonk kwam een boot vo! Chineezen aan en zy droegen een dood zieken Chinees met zich mede naar het huis van Kingsley Sahib. En ik. Mindar Singh, was alleen in het huis met Kings- ley Sahib, want de andere bedienden waren naar hun eigpn gebouwen gegaan welke, zooals de sahib weet, achter de open plek grond zyn." 4Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 2