De gemaskerde ruiter. Sportnieuws ÊÊtKÊ Gemmgdnicuws] Plaatselijk rïïëuws] De Internationale toestand Het Portret VRIJDAG 28 JULI 1939. omva** zoo belangrijk was, flat 10 mil- lioen daarvoor beschikbaar moest wor den gesteld. Ook was twijfel ontstaan aan de methode. De vraag deed zich voor of niet beter voor meer vakopleiding moet Worden gezorgd. Minister Romme stond op .handhaving van zijn voorstellen in vollen omvang. Hij deed op 28 Juni daarvan per brief mededeeling. Dit geschiedde, nadat weken achtereen overleg was gepleegd. Daarop diende het Kabinet den volgenden dag zijn ontslag in. Komend tot de Kabinetsformatie zei- de de heer Colijn, dat er moeilijk te sprei ken valt over formaties die niet zijn ge lukt. Er zijn met verschillende personen besprekingen van vertrouwelijken aard gevoerd. Wel kon dr. Colijn zeggen, dat de op dracht zoo onbeperkt mogelijk was. Hij Is uitgegaan van de gedachte, dat het niet gewenscht zou zijn een kabinet te vormen zonder Katholiekea er in. Er waren zekere dingen gebeurd in den laatsten tijd, die een zekere afstand ge- schappen hadden tusschen de Katholie ken en het andere volksdeel. Bij de be sprekingen ging dr. Colijn zoo ver moge lijk. doch het ging niet. En toen de R.K. formateur de kans kreeg, vroeg hij ont heffing. Daarna is de tweede opdracht gekomen, die zeer moeilijk werd, nadat mr. Kooien ook niet geslaagd was. Daarbij is dr. Colijn te rade gegaan giet de ervaringen, die hij bij den eer sten keer had opgedaan. Een spoedige oplossing was noodzakelijk. Dr. Colijn voelde zich bij de tweede opdracht vrijer. Hij kon geen katholieken krijgen, die genoegzaam zijn inzichten in den finan- cieelen toestand deelden en bereid waren daaruit de onvermijdelijke conclusie te trekken. Hij formeerde een Kabinet, dat hij een .program-kabinet" zou willen noemen. Moet men hier in Nederland erop zin spelen, dat ik wederom haakte naar het minister-presidentschap, op mijn leeftijd na zes jaren lang in-den storm te heb ben gestaan en terwijl ik er naar snak rust te nemen! STEMMEN: Dat is hier niet gezegd! MINISTER COLIJN: Er is op ge- einspeeld. Komend tot de Regeeringsverklaring eeide dr. Colijn. dat daarover moeilijk valt te praten. De heeren Albarda en Van Houten legden er veel in. dat er niet in itaat. Als de naam al niet doqr den heer de Geer was uitgevonden, zou hij zijn Ka binet een intermezzo-kabinet willen noe men Het spreekt toch van zelf, dat dit Kabinet niet normaal is. Zoodra er in de Kamer een hech te meerderheid of een positief gerichte meerderheid is, zal ik. ik weet niet hoe vlug. dit plaatsje hier verlaten, zeide dr. Colijn, onder gelach der Kamer. Met geen ertkele fractie heeft de for mateur over het program overleg ge pleegd. alleen met de a.s. ministers. De Regeeringsverklaring is een samenvatting van het program. Over de buitenlandsche politiek behoeft niets gezegd te worden, die blijft dezelfde. De heer Colijn wilde nog enkele vra gen beantwoorden van dr. Deckers. Het wetsontwerp inzake de werkverruiming zal worden gehandhaafd, mits er geen sneconomische gevolgen aan verbonden eijn. wat niet hetzelfde is als onrendabel. De vrees is geuit, dat het kabinet veel kwaad zou stichten. Die vrees is onge grond. wat het kabinet wenscht. zal het verwerken in de begrooting en wat de aJgemeene bestuursvoering betreft, zal niets gebeuren vóór de Staten.Generaal zich zal uitspreken. Men heeft gezegd dat dit kabinet niet past bij de Kamer. Spr. zal er na het geen de heer De Geer heeft gezegd, niet diep op ingaan Hij stelt deze vraag: was er een ander kabinet practisch mogelijk? 0pr. meende en meent nog dat practisch geen ander kabinet op dit oogenblik mo gelijk is. Mocht spr. zich daarin vergist hebben, dan is niets eenvoudiger dan hem deze vergissing bij notarieele akte te beteekenen. Het oordeel, dat dit kabinet niet pas sen zou bij deze Kamer, is voorbarig. Men moet wachten tot de regeermg plannen aan de Kamer voorlegt. Dan zal er zeker meeningsverschil komen. Maar dit ge beurt wel meer. Ons partijwezen waar borgt niet een hechte samenwerking tus- schen regeering en parlement. Dit heeft spr. wel eens doen vreezen dat '*is par lementaire stelsel niet zoo hech, schijnt. Tenzij wij ae grenzen scherp trekKen, hetgeen wel eens te weinig geschiedt. De regeering moet regeiren. daarbij is het dhverschillig welke personen achter de regeeringstafel zitten. De Kamer beoor- deele de regeeringsmaatregelen naar ha re innerlijke waarde. De regeering zal hafer overeenstemming met de Kamer moeten streven. Doch dit kabinet Jtaat of valt met het streven naar een betere budgetaire positie, hetgeen een zorg vo^r kbciale belangen biet uitsluit. Het woord is nu aan de Kamer. In se rene rust wachten gij. aldus spr., den uit-» slag af in het besef, dat niets bij geval getehiédt; doch dat alles bestuurd wordt door Hem. die ook hier op aarde de Hoog- Bte-Sooing 1* Na deze rede van minister Colijn kwa men de verschillende partijen nog met replieken, waarbij aan den N.SB.-er ROST VAN TONNINGEN 't woord ontnomen moest worden, omdat hij an deren beleedigde en waarbij de heer DECKERS een motie indiende waarin het optreden van dit. kabinet werd afgekeurd. Dr. C O L IJ N antwoordde, dat nu uit de verklaringen van eenige fractieleiders vast staat, dat de meerderheid van de Kamer samenwerking met dit Kabinet niet wenscht, spr. van verdere gedach- tenwisseling over eenige punten, die hij had willen bespreken, zal afzien. De motie aangenomen. De motie, waarvan de tekst op pagina 1 staat afgedrukt, kwam in stemming en werd aangenomen met 55 tegen 27 stem men. Vóór stemden de katholieken, soc. dem., chr. dem. en vrijz. dem. De vergadering werd tot Vrijdag ver daagd. DE VIERDAAQSCHE AFSTANDS- MARSCHEN. TWEEDE DAG: FEEST TE WYCHEN. Woensdag, de tweede dag van de Vier- daagsche, was de jaarlijksche feestdag van Wychen, dat geheel dóór de wande laars werd veroverd en zich graag liet veroveren, want het geheele dorp vierde het feest vroolijk mee en keek zich de oogen uit naar de vroolijke gasten, die alsof er geen vermoeidheid bestond dansten en sprongen bij de muziek van de marine-kapel, welke onder leiding stond van Leitstikow. De tweede dag was dan ook veel min der vermoeiend dan de eerste, waartoe de weersomstandigheden veel bijdroegen. Men noemde ze vrijwel ideaal: geen wind, geen regen en geen zon. Pas na het middaguur brak de zon door. en toen werd het wel «en beetje te warm. maar toch had niemand reden tot klagen. Hoewel voor velen deze tweede dag de crisisdag is. waren er dan ook deze keer niet erg veel slachtoffers. Het aantal uit vallers bedroeg 19. zoodat er 3758 deel nemers naar Arnhem konden gaan. In tofaal waren er Woensdag na twee da gen 34 uitvallers. De derde dag. Ook Donderdag, de derde dag dus, ver. liepen de marschen zeer bevredigend. Het weer was mooi, maar des middags, op de terugweg, was het zeer warm. zoo dat velen met verbrande huid binnen kwamen. Er waren die dag slechts 8 uit vallers of totaal 55. een zeer gunstig re sultaat na drie dagen. Vandaag het slot. Prins Bernhard op bezoek. Heden. Vrijdag, zal vermoedelijk Prins Bernhard de vieraaagsche bezoeken en wel tusschen half twaalf en twee uur. In gezelschap van den leider van de marschen, kapitein J. N. Breunese. hoopt de Prins op verschillende plaatsen een en ander in oogenschouw te nemen. De Tour de France. BELGEN WINNEN IN DE ALPEN. De étappe Dyne—Brian^on van de Tour de France leidde Woensdag door het zwa re Alpengebied en nog wel over drie hoo. ge toppen, d' Alios, de Vars en de Izou- ard. Het was een zeer zware dag. eigenlijk onmenschelijk. maar de renners hebben niettemin een eerlijke strijd gestreden. Het was hier het terrein voor de Bel- KLEINE GEMAKKEN. In de inmaaktijd is het. ondanks vlijtig gebuik van zeep en borstel, zeer moeilijk de handen schoon te houden en vruchten- vlekken te vermijden. Men gebruike daar voor karnemelk, dat een goed en zacht bieeknndel voor de huid i& gen en zij hebben hun kans benut, door in dat «zware traject een schitterende prestatie te leveren. Sylver Maes werd overwinnaar. Bij het beklimmen van de laatste berg, de Col d' Izouard, heeft de stoere Vlaming de tanden op elkaar gezet. Voort vloog hij en als eerste bereikte hij de Izouard- pashoogte met bijna 3 min. voorsprong op Galien, 5V« min. verschil met Gianel- lo en bijna 7 minuten voorsprong op Vissers, den held van de Pyreneeen. Toen lag Vietto bijna een kwartier achter en was het gevecht om de leiderspositie be slist. Want in de afdaling naar Brian?on wist Sylver Maes zijn voorsprong niet al leen te behouden, doch hij wist er zelfs nog seconden aan toe te voegen, zoodat hij onder stormachtige toejuichingen als winnaar in het oude vestingstadje aan kwam. De Nederlanders hadden pech en voor al De Korver, die vijf lekke banden kreeg en tenslotte door een val in de afdaling van den Vars zooveel nadeel kreeg dat zijn groote kans op een goede plaats te Brian?on verkeken was. Maar alle zes Nederlanders hebben de étappe volbracht met in doorsnee behoor, lijke prestaties, zoodat een goede hoop bestaat, dat dit zestal den tour zal uit rijden, al is de goede plaats in het lan- denklassement waarschijnlijk verkeken. De zestiende étappe. Donderdag is de zestiende étappe van Brian?on naar Annecy in drie deelen verreden. Het eerste gedeelte, waarvoor om 4 uur reeds gestart werd. voerde de renners over de Cal du Galibier. Het was hevig koud en er hingen dikke wolken. In wilde vaart ging het over de pashoogte en me nigeen kon het stuur wegens half bevro ren handen niet goed vasthouden. Heteerste gedeelte van deze zestiende étappe werd gewonnen door Sylvère Maes in 5 uur 4 min. 39 sec. over 126 k.m. Al- bert van Schendel kwam als eerste Ne derlander op de vijfde plaats in 5 uur 11 min 10 sec. De tijdrit ging van Bonneval over de Iseran naar St. Mirkel de Maurienne. Ook hierin won Sylver Maes. Eerste Nederlandsche zege. De derde acte van deze strijd in de Alpen speelde op de weg tusschen Bourg. Samt-Maurice en Annecy over een af stand van 103,5 k.m. Ze had een blij slot voor de Nederiandsche equipe. Te Anne cy kwam onze landgenoot Anton van Schendel als eerste over de eindstreep. Hij won het derde gedeelte van de zware etappe, omdat hij op tijd was weggeloo. pen uit de slapfnde groep renners, die meenden zich tot in Annecy toe rustig te kunnen houden. Janus Hellemons, gedwongen door Al- bert van Schendel, zag eveneens kans om op zijn beurt zich van de hoofdgroep los te maken. Hij arriveerde als achtste in Annecy. De algemeene rangschikking luidt nu: 1. Sylvèr Maes 111 uur 44 min. 55 sec.; 2. Vietto 112 uur 11 min. 55 sec.; 3. Vlaemijnck 112 uur 16 min. 11 sec.; 4. M. Clemens 112 uur 18 min. 51 sec.; 5. Visser 112 uur 21 min. 31 sec.; 6. C. Mar- caillou 112 uur 25 min. 28 sec.; 7. Dis. seaux 112 uur 25 min. 47 sec.; 8. Ritser- veldt 112 uur 27 min. 10 sec.; 9. Lam- brichts 112 uur 31 min. 45 sec.; 10. Vaif Overberghe 112 uur 32 min. 55 sec.; 11. Gionello 112 uur 37 min. 20 sec.; 12. Pas sat 112 uur 39 min. 38 sec.; 13. Mallet 112 uur 44 min. 55 sec.; 14. A. v. Schen del 112 uur 47 min. 57 sec. 39. T. v. Schendel 114 uur 27 min. 32 sec.; 40. Diminicus 114 uur 28 min. 38 sec.; 47. Hellemons 115 uur 19 min. 29 sec. Het landenklassement. 1. België B, 337 uur 19 min. 8 sec.; 2. Frankrijk 337 u. 47 min. 43 sec.; 3. Bel gië A 338 u. 0 m. 51 sec.; 4. Luxemburg 338 u. 23 min. 30 sec.; 5. Noord-Oost- Frankrijk 338 u. 37 m. 54 sec.; 6. Zuid- Oost Frankrijk 338 u. 46 min. 44 sec.; 7. Nederland 339 u. 14 min. 7 sec.; 8. West- Frankrijk 342 uur 50 min. 38 sec.; 9. Zwitserland 343 u. 35 min. 8 sec. VOETBAL. GOUDSCH K.N.V.B.-ELFTALHAAGSCH ELFTAL 2e EN 3e KLASSERS. Bovenstaande wedstrijd, waarvan we de samenstelling van het Goudsche elftal reeds Woensdag publiceerden, wordt Za terdagavond gespeeld op het O.N.A. ter rein in de Korte Akkeren te Gouda en zal om 7 uur aanvangen. Scheidsrechter is de heer L. Lankhorst te Schoonhoven. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Een „Sportelub"-jeu*delftal naar de serie te Stolwijk. Schoonhoven. Door de v.v. „Stolwijk" te Stolwijk is voor Zondag een ééndaag- sche serie uitgeschreven, en daaraan zal door „Sportclub" met een jeugdelftai worden deelgenomen. De andere deelne mende. vereenigingen zijn: Stolwijk, Haastrecht en Bergambacht. Het programma is als volgt: 1 uur: Sportclub—Haastrecht. 2 uur: Stolwijk—Bergambacht. 3 uur; Verliezer AVerliezer B. EEN KLEIN OFFER VOOR EEN GROOT DOEL T.S.C.BESTRUDING. 't Oude rijwielplaatje stond ons Weer een jaar lang trouw terzij, 't Loodste ons al heel wat keeren Een belastingval voorbij; Onze koperen kwitantie Toonden wij dan zeer kordaat, Ook al hadden wij het dingske Vaak belasterd en gesmaad. Doch met 1 Augustus gaat het Weer verdwijnen van de fiets, Dan is zijn belastingwaarde Weer teruggebracht tot niets. Doch, ofschoon zoo n plaatje koper Weinig waarde hebben mag. Met z'n 2 miljoen collega's Wordt het nog een flink bedrag. Voor de TB C. bestrijding 1 - Is dit steeds een pracht geschenk. Daarom geven wij U dit Jaar Dezen vriendelijken wenk: Brengt ook gij dit kleine offer Voor dien zegenrijken strijd En bfj duizenden patiënten Wekt ge groote dankbaarheid! 4 uur: Winaar AWinnaar B. De wedstrijden duren 2 maal 25 minuten. Krimpen ad. Lek. As. Zondag speelt „Dilettant I" een wedstrijd op de „Zaag" tegen „G.S.V. I" van Gouda voor de ne- derlaagsene. GOUDSCHE VOETBAL BOND. Junioren-competitie. Programma Zaterdag 29 Juli. Afdeeling A. Groep 1. Bodegraven a— Oudewater a; Woerden a—Oiympia a. Afdeeling A. Groep 2. Bouda b—Zwer vers a; O .NA. b—Lekkerkerk a; Moor drecht a—G.S.V. a. Afdeeling B. Groep 1. Gouda c—Bode graven b; Waddinxveen a—Gouda d; G.S.V. b—Bosk. Boys b. Afdeeling B. Groep 2. O.N.A. cNieu- werkerk A, Groeneweg a—Dilettant a; Bergambacht a—Ammerstol a. Afdeeling C. Groep 1. Olympia b—O.N.A. e; O.N.A. dG.S.V. c. Zwemwedstrijden. Krimpen a.d. Lek. In de bad. en zwem inrichting „Schuagt" werden zwemwed strijden gehouden, waarvan de uitslag was. 1. Jongens van 8 en 9 jaar: le pr. G. Vugt; 2e pr. A. Helleman. 2. Jongens van 10 en 11 jaar: le pr. J. Vugt; 2e pr. A. Stout. 3 Meisjes van 10 en 11 jaar: le prijs Adri de Jong; 2e pr. K. de Zeeuw; 3e pr. N. v. d. Kreeke. 4. Jongens van 12 en 13 jaar: le prijs Nic. Verbaan; 2e pr. H. v. d. Graaf; 3e pr. J. v. Dorssen. 5. Meisjes van 12 en 13 jaar: le prijs Fr Dogterom; 2e pr. J. de Jong; 3e pr. W. v. Vugt; 4e pr. A. Vermeer; 5e pr. M de Boom. Uitslag autoband zwemmx: le pr. Nic. Verbaan; 2e pr. Arie Blanken; 3e pr. Fr. Dogterom. Uitslag gecostumeerd zwemmen (per soonlijk): le pr. J. Hekking met spook; 2e pr. J. Klip met bedtijd; 3e pr. Jo da Jager met clown. Groepen: 4 Jaargetijden: le pr. W. Helleman. Winter; Fr. Dog terom, Lente; A. de Jong, Zomer; M. v. Gemeren. Herfst; 2e pr. Jan Klaossen, Anna Ligthart en Catrijn, Ans Boon; 3e pr. Volëndammers, Nel v. Trigt, St. Vos. Uitslag gekleed kulpvaren: le pr. P. Groen; 2e pr. W. Visser; 3e pr. J. v. d. Schans. j^andbouw^eti Ve e t eelt DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging voor de week van 27 Juli—3 Aug. vastgesteld op 1 0 55 pel K G. (vorige week f 0.50). TOESLAG OP KAAS. De toeslag op volvette boerenkaas be draagt voor deze week van 27 Juli3 Aug. 11.3 cent per KG. DE BOTERNOTEERING. De commissie-noteering voor Neder iandsche boter ls Donderdag vastgesteld op 73 cent per K G. (vorige weaek 75 c.> ei. to „En een man, die zoo flfud is als En gel er tracht uit te zien. zil wel niet ac tief deelnemen aan deze misdaden, nij denkt meer aan zijn gemak en veilig heid." .Tonto. de eenige manier om te weten te komen wat er aan de hand is, is men- schen uit te vragen en tegelijkertijd het huis van Engel te bewaken." „Tonto goede bewaker." zei de Roodhuid. vVoor dat doel denk ik. dat het beter is. dat we k®rte tijd uit elkaar gaan." vervolgde de Gemaskerde„Je brengt je paard naar öA dichte bosch van katoenboomen, dat ijefihier vandaan juist kunt zien en be plakt zoowel dit pad als de hut, dag en yacht, tot ik terug kom.' „Ik ga voor enkele dagen weg." „Rij* den u naar Seven-Up?" „In Seven-Up kan men niets meer te weten komen .Ik ga één of twee ranches bezoeken, die twintig of dertig mijl van de stad verwijderd liggen en hoop daar iemand te vinden, die niet bang is om zijn mond open te doen. Daar was Jeffer son hij was heelemaal niet bang. en misschien zijn er nog andere mannen met genoeg moed om de waarheid t4 vertellen of wat ze er van weten." Even later sprong de Gemaskerde het z&del. 7 VIERDE BLAD. ■NIEUWSBLAD VOUB ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. SchoonKevensche Courant YRI.TDAG 28 JULI 1939. DE TYPHUS AAN DE BELGISCHE GRENS. Nieuwe gevallen. De typhusgevallen te Baarle.Nassau zijn thans weer met twee vermeerdend. Maandagmiddag zijn de 20-jarige Corne lia Herreijgers en de 27-jarige Cornelus Herreijgers per Roode Kruis-auto naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda ver voerd. Cornelia is er vrij ernstig aan toe. Bo vendien is de zoon. die in militaire dienst was en thuis moest blijven, diezelfde middag naar het St. Ignatiusziekenhuis vervoerd en daar ter observatie opgeno men. Hij is nog niet door de ziekte aan getast, maar men vermoedt, dat hij ba cillendrager is. In het St. Rochuspaviljoen van het St. Ignatiusziekenhuis bevinden zich thans vier leden van het gezin Herreijgers, van wie twee er ernstig aan toe zijn. Boven, dien li#en in Hoogstraten, in België, twee leden van het gezin ernstig ziek, namelijk de vader en een zoon. zoodat in totaal thans vijf leden van het gezin door typhus zijn aangetast en een lid ln observatie is genomen. Thuis zijn thans nog slechts de moeder en een 17-jarige INBREKERSPECH. Ongeluk bij zyn „werk". Woensdagnacht 3 u. meldde zich aan de Centrale £ost van de Ge. neesk. Dienst te 's-Gravenhage een man met een bloedende arm. Het bleek dat de slagader was doorgesneden. Hij werd naar het ziekenhuis Zuidwal overge bracht en daar gaf de man op te zijn K. L. van de Vaiilantlaan. HU was op bezoek geweest op de Apeldoornschelaan en had daar zijn pols geblesseerd. Daar dit verhaal nogal onwaarschijnlijk klonk werd de man, na verbonden te zijn, over gebracht naar het hoofdbureau van po litie. Daar was gemeld, dat was inge broken in de winkel van de firma Roup. pe van der Voort. Een inbreker was via het dak van een aan de Voorthuizer- atraat gelegen bergruimte gekomen op een plaatsje achter het winkelpand en had daar een ruit met gele zeep inge smeerd en daarna ingedrukt. Toen hij zijn hand door het ontstane gat stak. om het raa» te openen, had hij het ongeluk de slagader van zijn rechterpols door te snijden. Daarmede waren meteen al zijn snoode plannen onmogelijk geworden. De inbre ker heeft een taxi genomen en zich naar de Centrale Post laten brengen om zich te laten verbinden. HAARD VAN DE COLORADOKEVER. Honderdtal larven gevonden. Te Beek (in Limburg) is Woehsdag in een aardappelland een haard van den coloradokever ontdekt. Een vrij groot aantal bijna volwassen larven en kevers werd er aangetroffen. Men vond op het aardapelland van den heer K. M. een nest van 85 larven en op het' perceel van de familie T. 13 larven, terwijl bij het ontwortelen van enkele aardappelstruiken een aantal vol wassen kevers in de grond verdween. Een ongelooflijke hoeveelheid aardappelloof heeft deze Colorado-famllle binnen korte tijd verorberd. Terstond is begonnen met de gebruike lijke bestrijdingsmaatregelen, namelijk het afmaaien en verbranden van het aardappelloof, ontgraven en afzeven van de grond om poppen, larven en kevers te vinden en ontsmetten van de grond met benzine en petroleum. Deze perceelen zullen de eerste zes ja. ren niet meer mogen worden bebouwd. MIJNONGELUK IN BELGIE. Verzakking eischt twee slacht offers. In de provincie Luik is in de steenko lenmijn Charbonnages du Hasard, te Micheroux, op 600 M. diepte, een zware grondverzakking ontstaan. Vier arbeiders werden onder een massa steenen. kolen en aarde bedolven. Twee der slachtoffers, een Pool en een Belg. werden, na ver scheidene uren werken, bevrijd en ble ken slechts betrekkelijk lichte verwon dingen te hebben opgeloopen. De andere twee ongelukkigen konden echter eerst enkele uren later worden bereikt. Zij waren door verstikking omgekomen. LANDMETER IN RAVIJN GESTORT. Bij opmetingen in het Asahansche. Nadat de heer K. J. Osten. landmeter, die in dienst van de Billiton mij. bij de Wilhelmina-watervallen in het Asahan sche opmetingen verrichtte, sedert een ge dagen werd vermist, heeft Woensdag een aantal zoekende Bataks in een ravijn bij de Asahanrivler zijn stoffelijk overschot gevonden. De heer Oosten, die 33 jaar is geworden, was gehuwd en laat 1 kind achter. Blijkbaar is hij tijdens zijn werk zaamheden verdwaald, gestru kéld en in het ravijn gestort. Hij moet onmiddellijk zijn gedood. DE ONTVOERING VAN GENERAAL MILLER. Vonnis tegen Skoblin. Het gerechtshof te Parijs heeft in een korte zitting, zonder aanwezigheid der jury. de bekende zaax v&n de ontvoe ring van generaal Miller, leider der Wit. Russen, behandeld. De verdachte, gene raal Skoblin, die gevlucht is. werd bij verstek veroordeeld tot levenslange dwangarbeid. Zijn echtgenoote „la Ple- witskaja" was voor hetzelfde feit op 14 December tot 20 jaar dwangarbeid ver oordeeld. GROOTE VERDUISTERING OP JAVA. Verduistering van 10.000. De politie te Telokbetong (Java) heeft een Chineeschen beambte van een Chi- neesche firma gearresteerd, die verdacht wordt van verduistering van ruim f 10 000. Verdachte had de wijk genomen naar Telokbetong. waar hij zich ln een kampong verborgen hield. Hij is thans op transport gesteld naar Bandoeng. Alblasserdam. De postduivenvereeniging ..De Postduif" hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde (afstand 102 K.M.i. De uitslag was: Gebr. Stout 1, 29. 30 en 32; J. van Steenis 2, 14 .19 en 23; W de Ruiter 3 en 22; Gebr. Den Boef 4 en 24; C. v. d. Rhee 5. 17. 27 en 39; A. H. Recourt 6. 21, 26 en 33; Chr. Streefkerk 7 en 8; A. Veen, 9. 10, 11 en 16; Gebr. Dijk 12. 13 en 18; Goudrl- aan—Gaal 15. 20. 25 en 38; W. v. d. Rhee 28 en 36: W Ponsen 31 en 35; en P. de Jong 24 en 37. Bleskensgraaf. Uitslag schietwedstrijd van de burgerwacht. Maximum aantal punten 100. afstand 12 meter. Klasse A: D. de Vries 100 p.; H. Mout- haan 98 p.; W. J. Ringersma 97 p C. de Vries 96 p.; J .C .de Haan 96 p.; A. Brou wer 95 p.; B Boon 93 jP. Korevaar 90 p. Klasse B: Joh. Jongeneel 96 punten; W. Terlouw 94 p Jan Jongeneel 93 p.; A. Korevaar 93 p.; H. Brouwer 91 p.; g. Maasland 90 p. Klasse C: Aart Wemmers 97 p.; A. M. Mouthaan 95 p.; G. Wemmers 93 p.; Arte Wemmers 91 p.; G. Baan 90 p.; A. Verhoef 90 p.; J. Stoel 89 p.; L. de Haan 88 p.; C. Muilwijk 74 p. De prijzen bestonden uit luxe voorwer pen. Giessendam. Het resultaat van het huisbezoek in deze gemeente door enkele personen om lid te worden van de plaat selijke afdeeling der Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming, is. dat het le dental tot ruim 400 is gestegen. Giessendam. De postduivenvereeniging ..Stormvogels" hield een wedvlucht van uit Vilvoorden (België over een afstand van 105 K.M. In concours stonden 131 duiven, die des namiddags om 12.45 uur met Zuid-Westenwind werden losgela ten en als volgt aankwamen: T. Roza 1. 3. 15 en 18; Comegé en Klop 2; A. Ver donk 4 en 10; D. R. van Rtjsbergen 5 en 17; J van Mill 6. 11, 19. 23 en 24; P. de Jong 7 en 8; De RooljHoef laak 9. 25 en 32; J. Potters 12. 13. 14. 26. 27. 30 en 31; D. Vogel 18. 20 en 22; C Boxman 21: G. Boonstoppel 28 en 29: A. de Koning 33. Aankomst eerste duif 1 uur 57 min, 30 sec.; laatste duif 2 uur 19 min. 08 sec. Giessen-Nieuwkerk. Binnen enkele da gen zal voor de tweede maal de weg ge asfalteerd worden. Giessen-Oudekerk. Het bestuur van de Oranjevereenlging heeft besloten ook dit jaar op een Woensdag na de geboorte van een prins of prinsesje een Oranje feest te organiseeren. Met de harmonie- vereeniging „Crescendo" van Slledrecht is overeengekomen, het Mest öp te luis teren. Hardinxveld. Deze week werd bouwver gunning verleend aan C. van Dijk tot het bouwen van twee dubbele woningen aan de Parallelweg. De door het Burgerlijk Armbestuur aan de raad aangeboden rekening over 1938 sluit in ontvang en uitgaaf met f 35.848.41. De gemeentelijke subsidie be droeg f 34 691.43. Aan ondersteuning in geld werd in totaal uitgekeerd f 28 088; de kosten van ziekteverpleging beliepen f 3960.32. IN DE AFGELOOPEN WEEK Eüftland en Frankrijk zien zich op het oofenblik voor eenige eigen aardige moeilijkheden gesteld. Wil hnn stelsel van verzet tegen Dultsch- land en Italië ten volle doel treffen, dan moeten zij kannen rekenen op 4e medewerking van Rusland en wapenleveranties van Amerika. De hooding van den Amerik&anschen Senaat, die ondanks allen aandrang van Rooeevelt ten slotte toch nog weigerde, de herziening der neutrali- teitswetgeving te beha adelen, heeft Londen en Parijs dan ook diep te leurgesteld. En dat de onderhande lingen met Moskon nog steeds niet tot een resultaat hebben geleld, maakt wellicht een nog dieperen Indruk. Nu is de behandeling van de herziening der Amerikaansche neutraliteitswetgeving weliswaar niet geheel van de baan gescho ven en slechts uitgesteld tot de volgende zittingsperiode van het Congres, d.w.z. tot het begin van 1940, maar de Engelschen en Franschen meenen, dat de maanden Augustus en September waarschijnlijk zeer moeilijk voor Europa zullen zijn. En inder daad zijn er bepaalde symptomen aan te wijzen, die voor de juistheid van deze meening schijnen te pleiten. Zoo heeft genetaal Yon BraucWtsch, de opperbevel hebber van het Duitsche leger berg, eep redevoering gehouden, die diepen indruk heeft gemaakt door den diep-ern- stigen en somberen ondertoon van zijn woorden. In deze rede identificeerde Von Brauchitsch oud-Pruisisch land met oud- Duitsch land, hetwelk aan Duitschlano was ontroofd. Daarbij moet men bedenken.dat de aanspraken op dit Duitsche land, op de streken dus, welke volgens Duitsche opvatting in 1919 ontstolen, zelfs niet door de republiek van Weimar zijn prijsgegeven. Stresemann verklaarde b.v. eens, dat Duitschland zich alleen onder protest bij den bestaanden toestand moest neerleggen. In vele internationale militaire en poli tieke kringen neemt men nu aan. dat de rede van Von Brauchitsch als het Duitsche parool voor de komende weken moet wor den beschouwd. Wel is waar heeft ook Von Brauchitsch met nadruk den wensch geuit, dat het mogelijk zal blijken otn den vrede te bewaren, maar de hoop op de verwezen lijking van dezen wensch werd overscha duwd door de somberheid van de vooruit zichten, welke de redevoering opende. Toenadering tot het Russische standpunt 7 Is het wonder, dat Londen en Parijs onder deze omstandigheden zoo snel moge lijk het bijstandspact met de Russen wen- schen te sluiten. Maar de Sovjets maken het hun daarbij niet gemakkelijk en blijven staan op hun standpunt, dat de Sovjet- Unie zal moeten worden gewaarborgd tegen wat men in Moskou indirecte agres sie noemt, d.w.z. binnenlandsche gebeurte nissen in Letland, Estland en Finland, welke naar het oordeel van de Sovjet- O Duitschland in die staten een overwegenden invloed zou geven. Nog kort geleden waren Londen en Parijs met genegen om dezen eisch, die volkomen in strijd is met het beginsel van de non interventie in de binnenlandsche zaken ven onafhankelijke staten, te aanvaarden. Onder den druk der omstandigheden zou den echter de Franschen hun verzet mtus- schen hebben opgegeven. De Britten daar entegen schijnen zich nog niet tot het nieuwe Fransche standpunt bekeerd te hebben. En aldus onderhandelt men maar weer verder, zonder veei kans op succes evenwel, want de Russen weten, dat zij in een sterke positie verkeeren en derhalve aan hun standpunt kunnen blijven vast houden. In ieder geval schijnt Moskou te meenen, dat de Britten ten slotte toch toe zullen moeten geven. D» onderhandelingen te Tokio. Dit hebben de Britten op een ander dl- plomatiek slagveld eveneens moeten doen, h.L te Tokio, waar de Bntsche ambassa deur Craigie met den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken Arita onderhan delde over de onderwerpen, die als grond slag moeten dienen voor de Bntsch-Japan- sche conferentie over de kwestie Tientsin. Overeenstemming is bereikt over de alge meene vraagstukken met name die, welke betrekking hebben op de Bntsche erken ning van alle maatregelen, die het Japan- sche leger moet nemen ter verzekering von zijn veiligheid en tot .het handhaven van vrede en orde", zoowel als het zich ont houden door de Britten van stappen v kunnen strekken tot voordeel van J» vijanden. Het moeilijkste stadium van de onder handelingen over het incident te Tientsin is daarmede wel overwonnen en tot eern definitieve regeling zal thans onge twijfeld komen. De vraag blijft eohter, wat het volgende incident zal worden en wat voor eischen Japan dan weer zal stellen. Want de Japansche diplomatie heeft in de kwestie Tientsin ongetwijfeld een over winning op de Engelsche behaald en de Japanners zijn er de menschen met naar om van dit strategisch belangrijke voordeel niet verder gebruik te maken ooróem «Mi '•'rwr-'. Mfltfeiitk #t Hel- en Boeicop. De Jaarlijksche gei tenkeuring zal in deze gemeente gehouden worden op Zaterdag 19 Augsutus a.s., des nam 8 uur. Hoornaar. De gemeenterekening 1938 heeft een batig slot van f 922.87. Op de dienst 1937 was een batig slot van f 1390.56. Deze week zullen de zandgraverijen op de Donk worden beëindigd. De zand- treinen en locomotieven zullen naar Am sterdam worden gebracht, terwijl de wa terpompen eveneens van 't terrein zullen verdwijnen. Het werk heeft 10 maanden aan verscheidene arbeiders en schippers werk bezorgd. Woensdag 2 Augustus te 10.30 uur. komt de gemeenteraad in openbare zit ting bijeen. De rekening 1938 van het burgerlijk armbestuur heeft een batig slot van f 930. Openluchtspel. Krimpen ad. IJssel. De oranjevereenl ging „Trouw aan Oranje" is reeds be gonnen met de voorbereidingen voor de feestelijkheden, welke plaats zullen heb ben op de nationale feestdag en Konin ginnedag. Oa. worden voorbereidingen getroffen voor het opvoeren van de in neming van Den Brie! en reeds hebben zich velen bereid verklaard, hun mede werking te verleenen. Daar echter hier voor een zeer groot aantal medewerkers noodig is. dienen nog eenige mannelijke ingezetenen zich hiervoor op te geven. De deelnemers kunnen naar eigen goed dunken voor de te huren costuums bij dragen. Langerak. B en W. hebben aan het be stuur van de polder Langerak vergun ning verleend tot het oprichten van een motorgemaal. Meerkerk. De Zaterdag door de afdee ling Meerkerk van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstelling en Vacan- tickolonies gehouden speldjesdag. heeft ruim f 26 opgebracht Meerkerk. De leerlingen der hoogste klassen van de openbare school maakten Vrijdag onder geleide van het personeel hun jaarlijksch schoolreisje. Reeds 's morgens te half zeven vertrok het ge zelschap met een paar autobussen in de richting 's-Hertogenbosch. Hier werd een bezoek gebracht aan de St. Jan. Vandaar ging de reis naar Nijmegen en naar Berg en Dal. Vervolgens brachten de bussen het gezelschap naar Arnhem, waar een bezoek werd gebracht aan Sonsbeek en een boottochtje werd ge maakt. Vooral in Burgers dierenpark en in een speeltuin hebben de kinderen veel genoten. Langs de mooie Veluwe- zoom ging men over Wageningen gy Rhenen naar de Pyramide van Auster- litz en over Zeist en Utrecht huiswaarts. Die zelfde dag maakten de leerlingen der bijz. school een reisje naar 't Gooi. Een bezoek werd gebracht aan het vlieg kamp. Soestdijk. Muiderslot en Oud- Valkeveen. Vandaar werd de reis voort gezet óver Amersfoort naar de Veluwe tot Nunspeet. Ook die leerlingen hebben, volop genoten en keerden hoogst vol daan huiswaarts. De IJsselwerken. Nieuwerkerk a-d. IJssel. De Spreeuwen- hoek wordt IJssel. de IJssel Spreeuwen- hoek. Dit is vrijwel de conclusie, die men maken kan bij bezichtiging van het groo te werk. dat in uitvoering is tusschen Nieuwerkerk en Ouderkerk ad. IJssel. Een groote baggermachine is aangevan gen om het uitgegraven gedeelte van de voorm. Spreeuwenhoek op diepte te bag geren. Hier komt dan het toekomstige rivierbed. Waar thans de IJssel nog stroomt, zal een groote verandering tot stand worden gebracht, zoodra de IJssel zijn nieuwe loop heeft, moet n.l. een ge deelte van de kromming verdwijnen en gereed worden gemaakt voor industrie terrein. Hierop wordt dan gevestigd de Drijfsteenindustrie van de firma Mijn- lief, welke thans nog werkt onder Oudér- a.d. IJssel. tusschen de Oude en Nieuwe rivierbedding in. Deze steenplaats welke tot nu toe op Ouderkerksch grondgebied lag, komt dan op Nieuwerkerksch gebied. De burgemeesterswoning van Ouderkerk komt dan eveneens te staan op Nieuwer kerksch gebied. Uitgaande van de Evangelisatie- commissie, zal Zaterdagavond een open luchtbijeenkomst worden gehouden aan Kortenoord. Medewerking verleent het Evangelisatiekoor en als spreker zal op treden ds. G. Toornvliet. Jubilee rend rijksveldwachter. Nieuw-Lekkerland. Maandag 31 Juli zal de heer C. Kunst, rijksveldwachter. zijn 25-jarig ambtsjubileum herdenken. Hij was eerst 5 jaar als zoodanig werk zaam te IJsselmonde en sinds 1919 te de- VAN DE WEEK WOHLTAT. Wel niemand heeft de laatste dagen zoo in het middelpunt der be langstelling gestaan als de heer Wohltat, die als Duitsch afgevaar digde heeft deelgenomen aan de onderhandelingen over de walvisch- vaart te Londen. In de Engelsche Hoofdstad nu heeft hij een particu lier onderhoud gehad met den Brit- schen minister van Handel, Hudson en over dit gesprek hebben de meest sensationeele geruchten de ronde ge daan. Men kon vernemen, dat Enge land aan Duitschland een groote leening in het vooruitzicht zou heb ben gesteld, indien bet Derde Rijk zyn bewapening zou willen beper- Ken. Achteraf is echter gebleken.dat er van concrete voorstellen geen sprake is geweest. Wel heeft Hudson «eheel theoretisch gesproken over de vraag of het niet mogelijk zou zijn door middel van een commerdeele ontspanning bij te dragen tot de voor bereiding van een politieke ontspan ning. Veel beteekenis kan aan dit gesprek dan ook niet gehecht wor- 1en. want Berlijn heeft onmiddellijk laarop te kennen gegeven, dat het ?een leeningen, maar levensruimte in an buiten Europa wenscht. Daarmede vervalt de waarde van de sensatio- ^neele berichten, die aan Wohltat'» activiteit in Londen zijn vastge knoopt. Ziekenverpleging. Nieuwpport. Dinsdagavond vergaderde het bestuur van de „Vereeniging voor Ziekenhulsverpleging Groot-Ammera, Nieuwpoort, Langerak". De voorzitter deelde mede, dat het aantal verzekerden per 30 Juni in totaal 1404 bedroeg. Ontvangen was over het le halfjaar 1939 van Langerak f 582,49, van Groot. Ammers f 460,91 en van Nieuwpoort f 372,66. Totaal f 1416,06. De reserve be. draagt f 1020,73. Belegd is een bedrag van f 2453.22. Over het le halfjaar is betaald voor 6 verpleegden uit Nieuwpoort f 242,75; 5 verpleegden uit Langerak f 171,85 en 4 verpleegden uit Groot-Ammers f 146. To. taal f 559.60. Nog ge. Peursum. De heer H. K. te Gieesen- Oudekerk heeft aan den heer Tukker te Beekbergen, ongeveer i H A. land vêr. kocht voor den prijs van f 10.000. Nieuwpoort. De opbrengst van de col lecte, ten behoeve van de Stichting ter bevordering van de belangen van T3 C.- patiënten in Nederland, bedroeg f 15 38. De collecte, gehouden ten bate van de gymnaetiekvereemging „Sparla" te - AM* 44* ADMbracfafc. Peursum. Onder de varkens van dep landbouwer Y M. is pest uitgebroken. Peursum. Woensdagavond had in deze gemeente een autobotsing plaats, welke zich echter uitsluitend tot materieele schade beperkte. Twee personenwrgens, bestuurd dooi den heer Van L. en de knecht van bakker M. te Giessen-Nieuw kerk, bemerkten elkander te laat, op de hoek bij den heer G. S. Het gevolg was, dat laatstgenoemde, om alle verdere on heilen te voorkomen, dwars door de heg van S. reed, zoodoende werden de auto'a niet gehavend. De schade werd na onder ling overleg geregeld. Rondgang en concert. Streefkerk. Zaterdagavond zal t fan farecorps O.K.K. gezamenlijk met de harmonievereeniging „Juliana" te Lek kerkerk. onder leiding van den directeur der beide vereenigingen, den heer A. de Vries, een concert geven. Het ligt in de bedoeling, dat beide vereenigingen eer*t een marsch door het dorp maken, waar na in de muziektent zal worden gecon» certeerd. De geitenfokvereeniging „Verbete ring zij ons doel" zal Zaterdag een gei tenkeuring organiseeren. Ze zal aanvan gen te 9 30 uur op het terrein bij het ca fé „De Vriendschap". Als keurmeesters zullen optreden de heeren Roest, te Den Briel en De Jong te 's-Graveüliage. Gevonden voorwerpen: een

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 4