HET NIEUWE KABINET. De Poolsch-Duitsche wrijving. jebruik E. (vrijz.. CH. FÖRSTER. Door Besprekingen? grensbewaking gevorderd En Zal Van gesproken te hebben over de Toestand van Prinses Juliana en Prinses Irene zeer gunstig. kte Dins* geboorte sen auto* l«i$ Soest- paleistuin de over- de de Iets dieper in de reeds doen te sterke alleen dient om een aanval af te weren. Het is echter vrij zeker, ook al blijkens de verklaringen van den Poolschen am- i fakkels i ander I de Mortel F. O- Sasse lid van de ar- van na- Aan het afnemen, zeldzame liefde en vereering van Hitler door de Danzigers, zeide Förster tenslot te, dat de bevolking van Danz^g op het oogenblik niets beters te doen staat, dan elkander trouw te zweren om iedere aan val af te weren en te wachten op het be vel van Hitler, waarop de Vrije Stad zich bij het moederland zal aanslu.ten. Vredelievend. Zooals men z’et is deze rede, die met veel vertoon was aangekond.gd, tenslot te niet meer dan de v.er punten en de slotzinnen. De beide eerste punten geven alleen de kalmte van de bevolking weer. Punt drie doelt op de mllita re voorbe. re.dmg, d.e echter, zooals Förster zegt HAVBANK te Schiedam, var. De verzekerde moet in het bezit zijn van een polis. Stuivertje wisselen. Reeds sinds eenige dagen komen geen bijzonder verontrustende berichten b.n. nen uit Danzig. De enkele kleine inci dentjes zijn nauwelijks het vermelden waard. Men moet het niet licht opnemen ,dat de rust schijnt weeigekeerd. Want het is, nu we de tweede helft van Augustus naderen, een belangrijk vredesteeken als de onruststokers het schelden en uitlok ken van ruz.e's wederzijds moe worden en daartegenover elkander rustiger gaan stemmen. Verschijnt Maandag, Woensdag en vrijdag. Prijs bij vooruitbeta- Uag: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. Met verzekering 15 cents meer. zwoeght en zweet, het landt een [lastigh ampt bekleet, waent de menschen aen.zijn [vroomheit te verbinden, zich te jammerlyck in ’t endt [bedroghen vinden, i 1 wispelturlgh volck. dat [veel te los van hooft Genooten dienst vergeet en ’t erghste [liefst «relooft. K Ook Italië rustig. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat ook in Rome de toestand zeer rustig on der het oog wordt gezien en dr.t de ItalL anen Duitschland voortdurend remmen inzake Danzig. Van hooggeplaatste diplomatieke zijde wordt namelijk vernomen, dat Augustus een maand van betrekkelijke politiek» Men verzoekt ons mede te dee- len, dat de berichten omtrent de gezondheidstoestand van Prinses Juliana en Prinses Irene zeer gun stig blijven luiden. Zooals men weet, is de Koningin Woensdagmiddag naar Den Haag vertrokken, om de afhandeling der kabinets-formatie, doch de beëedi- ging der ministers vond ten pa- leize Soestdijk plaats, waarheen H.M. teruggekeerd was. N». SIS». TWAALF BLADZ1JDEX VRIJDAG 11 AUGUSTUS IMS He JAARGANG. 1HBLAD VOORZUID HOLLAND EN UTRECHT I SCH00NH0VEN5CHE COURANT J Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. 8. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 35. Postrekening 13763. I ^BONNE’S, die zich aan a n A Gulden bij levenslange 2 v v V ongeschiktheid. mer als opvolger van mr P J. Troelstra. De heer BOLKESTEIN is in 1871 te Amsterdam geboren. Na zijn opleiding aan de Kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen, werd hij in 1890 onderwij zer te Nijmegen. In snel tempo heeft hij daarna een groot aantal acten behaald, later ook de acte m.o. Nederlandsch en den gra’ad van candidaat in de Neder, landsche letteren. Achtereenvolgens is hij eerst onderwijzer geweest te Nijmegen efi hoofd van een m.u.l.o.-school te Rhe- nen. In 1901 keerde hij naar Nijmegen te. rug als leeraar in de Nederlandsche taal en de geschiedenis, als hoedanig hij aan eenige hoogere burgerscholen aldaar werkzaam geweest is. In 1907 werd hij als leeraar in dezelfde vakken verbonden aan de 3e H.B.S. met 5-jarigen cursus te Amsterdam. In 1912 is zijn benoeming tot directeur der eerste driejarige HBS. aldaar ge volgd en in 1916 benoemd tot inspecteur van hetmiddelbaar onderwijs in Noord- Holland en Utrecht, welke functie hij in 1937 heeft neergelegd. De heer A. Q. H. D IJ XHOORN werd In 1889 geboren en trad na de Kon. mil. academie te hebben doorloopen op 29 Juli 1911 als tweede luitenant in dienst van het Nederlandsche leger. Hij werd in 1915 bevorderd tot eerste luitenant, in 1927 tot kapitein en in November 1936 tot majoor. Twee jaren later werd de heer Dijxhoorn, die inmiddels was toe gevoegd aan den chef van den genera. len staf, tot den rang van luitenant-ko- lonel bevorderd en belast met de leiding van het bureau generale staf aan het departement van defensie. De heer P. S. GERBRANDY werd 13 April 1885 te Goengamieden geboren. Hij doorliep de christelijke normaal school te Sneek en het gereformeerde gymnasium tc Zetten, waarna hij zich in 1904 als student aan de vrije universi. telt liet inschrijven. In 1911 promoveerde hij in de rechtswetenschappen. Van 1911 tot 1914 was hij gevestigd als advocaat en procureur te Leiden, van 1914 tot 1930 te Sneek. In dat jaar werd hij benoemd tot hoogleeraar in de rechtswetenschap pen aan de vrije universiteit. Van 1920 tot 1930 maakte hij deel uit van de Ge deputeerde Staten van Friesland. De heer VAN KLEFFENS werd 17 November 1894 te Heerenveen geboren. Hij bezocht de gymnasia te Groningen en 'S-Gravenhage en studeerde rechten aan de universiteit te Leiden, promoveerde hij. Van 1919 tot 1920 was hij verbonden aan het Volkenbondssecretariaat, van 1921—1922 bij het secretariaat van de directie van de Koninklijke Shell groep te Londen. In het laatste jaar werd hij werkzaam gesteld op het departement van buitenlandsche zaken, waar hij ad ministratief chef van deze kfdeeling was. Dr. J. VAN DEN TEMPEL, gebo ren 1 Augustus 1877 te Willemstad (N.- Br.), ving zijn loopbaan aan als schil dersgezel te Amsterdam. In 1906 werd hij secretaris van het Nederlandsch ver. bond van vakvereen: gingen, welke func tie hij tot 1918 bleef vervullen. Inmid dels behaalde hij in 1911 de akte m. o. staathuishoudkunde en statistiek en in 1913 de akte m. o. staatsinrichting. Sinds November 1915 maakt hij deel uit van de Tweede Kamer voor de S.D A.P. In 1921 ging de heer Van den Tempel de colleges aan de Nederlandsche Han. delshoogeschool t<? Rotterdam, volgen, waaraan hij in 1927 cum laude promo veerde tot doctor in de handelsweten- schap, op proefschrift: Macht en econo mische wet. Dr. van den Tempel was van 1910T9 en van 1927'32 lid van den Amster. damschen gemeenteraad en had tevens een aantal jaren zitting in de provincia le staten van Noord-Holland. Voorts is hij lid van den hoogen raad van arbeid. Behalve de genoemde dissertatie ver schenen van zijn hand de volgende pu blicaties: De Nederlandsche vakbeweging en haar toekomst (1919), Kapitaal en volksinkomen (1920), Problemen der so cialisatie (1925), een roman Jacqueline Vrijlieff (1931) en De Wereld in storm tij, onderzoek naar oorzaken, zin en ver loop van de economische en maatschap pelijke spanningen (1939). Advertenttën: 16 regels 1.30. elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst In „De Gorcumer”. te duchten is. Punt vier tenslotte spreekt voor zich zelf en is waarschijnlijk een van de re sultaten van Försters bezoek aan Hitler op Berchtesgaden j.l. Woensdag. Dit geldt vermoedelijk ook voor het „wachten op het bevel van Hitler”. Het is tenslotte een gunstig teeken, dat volgens de nationaaLsocialistische leiders den Danzigers niets beter te doen staat, dan elkander trouw te zweren. De rede voeringen van Henlein, die hij een jaar geleden hield over de aansluiting van Bohemen en Moravië, waren heel ^wat krijgszuchtiger. Daar wist de bevolking, behalve elkander trouw zweren, wel ge wapende benden te vormen, die klaar stonden om het tegen de toenmalige re. geering op te nemen 1 De opperbevelhebber aan het woord. Ook de opperbevelhebber van het Duit, sche leger, generaal Von Brauchitsch, heeft een toespraak gehouden, zij het al leen voor de arbeiders in wapenfabrieken. Ook deze leider was niet oorlogszuchtig, al wees hij natuurlijk bedreigingen van de hand. Hij zeide o.m.: Wij kunnen met het volste vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Wij behoeven niet bij andere volken te gaan leuren met hulpdiensten, om ze voor onze belangen in iiet vuur te jagen. Duitschland behoeft ook niet de wereld met dreigementen te intimideeren, zeker niet door krankzin nige dreigementen van bepaalde bulten, landpche generaals, de reeds den zegevie. renden slag voor Berlijn en een nieuwe» vrede van Versailles aankondigen." De generaal vervolgde: „Een heilige verzekering ka* ik als een der nauwe me dewerkers van onzen Führer geven: Nooit zal de Führer het leven van den Duitschen mensch lichtvaardig op het spel zetten. Wanneer echter de Führer eens de uiterste en hoogste opoffering van ons verlangt, dan kunnen wij er zeker van zijn, dat er geen andere uitweg is, doch dat dit voor de instandhouding van een volk een onveranderlijke noodzaak is." Voor de eerste maal in de parlemen taire geschiedenis van ons land treden de sociaal-democraten als mimster op. Bij de langdurige kabinetscrisis van 1913 is mr. Troelstra wel op Het Loo geweest om met de koningin te spreken over de mogelijkheid van sociaal-democratlsche ministers, maar de party heeft het toen niet gewild. Het verschil tusschen den eersten sociaal-democraat in de Kamer en de eerste ministers is wel groot. De eerste sociaal-democraat was Domela Nieuwen huis, die door de andere leden volkomen geïsoleerd werd gehouden, tot wien nie mand sprak en met wien niemand om ging. Nu zijn twee ministers, Ir. Albarda en dr. Van den Tempel, mannen van aan zien en gezag in de Kamer. Een beetje zonderling doet het aan, dat het kabinet is samengesteld niet door iemand, die had medegewerkt aan de val van het vorige, maar in tegendeel door iemand, die het wegstemmen „een ernstige misgreep’’ heeft genoemd. Een beginsel kabinet kan men dit ministerie zeker niet noemen, eerdej cên van over eenkomst. We zien naast de twee katho lieke ministers uit het voor-vorige kabi net. twee vooraanstaande sociaal-demo- craterv een anti-reyolutionair, die in politiek opzicht geen belangrijk figuur is, twee Christ, historischen, die beiden als ministers reeds bekend zijn, en dan nog drie ministers van wie men op poli tiek terrein nooit heeft gehoord. deze samenstelling kan het kabinet ech ter wel zeker zijn van een sterke meer derheid in de Kamer, namelijk 31 stem men van de katholieken, 23 van de S D. A.P., 17 van de anti-rev.. 8 van de christ. hist., 6 van de vrijz. dem. en vermoede lijk nog 4 van de liberalen, dat zijn 89 In 1918 stemmen, waartegenover staan 4 N.S.B., 3 comm., 2 staatk. geref. en 2 christ. dem. De meerderheid kan dus nog heel wat stemmen verliezen voor het kabinet in gevaar komt. We zullen nu moeten afwachten, welke plannen het kabinet heeft. De formateur heeft reeds gezegd, dat hij geen regee- ringsverklaring in de Kamer zal afleggen en we zullen dus tot de derde Dinrdag in September, tot de Troonrede, geduld moeten hebben voor over die voornemens, echter wel op moeten Troonrede. we iets vernemen Men zal zich er i voorbereiden, dat dit ministerie een dure regeering zal zijn. Van minister Van den Tempel zullen de sociaal democraten nieuwe sociale maat regelen verwachten en nieuwe regelingen ten behoeve van de werkloozen. van de ministers van koloniën en defensie re kent men op uitbreiding van de weer macht, vooral ten behoeve van Oost- Indië en de katholieken zullen met hun eischen komen voor steun aan groote ge zinnen. terwijl voorloopig de f 100 dag voor de j,... blijven. We zullen dus nog zak moeten tasten dan we En Colljn? Gaat hit heen als de moor, die zi n werk heeft gedaan en nu kan vertrek ken? Zullen op hem de woorden van Vondel van toepassing zijn: Die zorght en waeckt en slaeft en [ploegt en Ten oirbaer van Veroordeelden in vrijheid, j Zoo is de Poolsche douane-inspecteur i Lipinski, die Maandag wetens beieediging van Hitler en Gobbcis tot 18 maanden veroordeeld was, in vrijheid gesteld. Als tegenprestatie hebben de Poolsche autoriteiten gelast, dat Müller, een bur ger van Danzig, die tot acht maanden was veroordeeld wegens beieediging van het Poolsche volk, op vrije voeten gesteld moet worden. Dit geeft een veel vriend.-jchappelijker houding weer, dan een.ge tijd geleden bestond, toen Polen en Duitschers om beurten uit rijdende treinen werden ge worpen. De Poolsche ambassadeur in Washing ton z.et de toestand ook minder somber in, dan tot voor. kort. Hij heeft een reis gemaakt naar Idolen en naar aanleiding daarvan verklaard, dat alleen een gewa penderhand aanvallen van Polen een conflict zou veroorzaken. Polen is geduldig. Volgens den ambassadeur is het Du.tschiands bedoeling dit aanvallen van Polen uit te lokken. „Doch Polen is ge duldig en zal dat blijven,” zeide hij. Daaruit vloeit dus voort, dat een ge-’ wapend conflict niet zal ontbranden, on#* bassadeur, dat een aanval van Polen niel dat, ais de eerste slag van Duitsche zyde moet komen, Du.tschland de verantwóór delijkheid daarvoor met van de hand kan wijzen, hetgeen wel het geval zou zijn als Polen aanviel. De gouwie.der van Danzig, Förster, houdt nog steeds redevoeringen, waarbij men telkens de indruk van grootspraak krijgt. Nu heeft hij willen aamoonen, dat Danzig's eischen rechtvaardig zijn en dat aansluitmg bij Duitschland zeer spoed.g een feit zal worden. onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE z n n Gulden by Q ft ft Gulden bij verlies O Ik A Gulden b(j verUes Gulden by verlies z n Gulden bij verlies van U v v overlijden. 3 V V van hand of voet. w V U van een oog. I U V van een duim. O v een anderen vinger. Het lijstje van ministers, dat we in ons Vorig nummer gaven, behoeft slechts één wijziging. Niet mr. H. Albarda is minis ter van financiën, doch de formateur, nir. De Geer, zelf. Het nieuwe kabinet ziet er dus als volgt uit: Buitenlandsche zaken: E. N. VAN KLEFFENS. chef der afdeeling diplo matieke zaken van, het departement 'van buitenlandsche zaken (vrijz.); Justitie: dr. P. S. GERBRANDY, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam (anti-rev.); Binnenlandsche zaken: H. VAN BOEIJEiN, minister van binnenland. sche zaken (chr. hlst.); Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen: G. BOLKESTEIN, oud-insp. van het middelbaar onderwijs dem.) Financiën en algemeene zaken ad in terim: jhr. mr. D. J. DE GEER, lid van de Tweede KAMER (chr. hlst.); Defensie: lultenant-kolonel van den generalen staf A. Q H. DIJXHOORN (kleurloos) Waterstaat: Ir. J. W. ALBARDA, lid van de Tweede Kamer (S.D.A.P.); Economische zaken: mr. M. P. L. BTEENBERGHE, oud-minlster van Economische Zaken (kath.) Sociale Zaken: dr. J. VAN DEN TEMPEL, lid van de Tweede Kamer (S.D.A.P.); Koloniën: CH. J. I. M. WELTER, ©ud-mlntster van koloniën (kath.). De ministers Van Boeyen, Steenberghe en Welter zijn bekepd. Van de overigen laten we een korte levensschets volgen. Minister van Staat, jhr. mr. D. J. D E GEER, is een van de meest vooraan staande politici in ons land. Driemaal was hij minister en is thans nog lid van de Tweede Kamer, in welk college zijn '<voord groot gezag heeft. Hij is 14 December 1870 te Groningen geboren. Na gymnasiaal onderwijs te Rotterdam en te Arnhem, werd hij in 1889 als juridisch student aan de Utrecht, sche universiteit ingeschreven en promo veerde in 1895. In 1901 werd hij lid van den Rotter- damschen gemeenteraad. Al spoedig deed hij zijn Intrede in de Prov. Staten van Zuid.Holland, waarvan hij Gedeputeerde werd. In 1907 werd de heer De Geer tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Hij bleef Kamerlid tot 1921, toen hij de portefeuil le van financiën in het kabinet-Ruys de Beerenbrouck kreeg. Tevoren was hij korten tijd burgemeester van Arnhem geweest. Na zijn ministerschap trad hij Jn 1925 weer in de Kamer, om spoedig daarop minister van binnenlandsche za ken en landbouw in het kabinet-Colijn te worden. In Maart 1926 droeg de Koningin den heer De Geer de formatie van een extra parlementair kabinet op. De heer De Geer slaagde en werd minister-president en voor de tweede maal minister van financiën. In 1929 trad het kablnet-de Geer af en werd vervangen door het derde kabinet- Ruys de Beerenbrouck, waarin jhr. Geer als minister van financiën ging. Toen dit kabinet in 1933 aftrad, werd hij tot minister van Staat be noemd. Voor de derde maal werd de heer De Geer lid van de Tweede Kamer. Sinds 1933 is hij voorzitter van Chr. Historische Unie en leider van fractie dier partij in de Kamer. De heer ALBARDA werd 5 Juni 1877 te Leeuwarden geboren. Hij bezocht de polytechnische school te Delft, welke hij in 1903 als werktuigkundig ingenieur verliet. In 1911 werd ir. Albarda benoemd tot directeur van de gemeentelijke beidsbeurs te Amsterdam, nadat hij 1903 tot 1905 leeraar in de wis. en tuurkunde was geweest aan de H.B S. te Almelo en van 1905 tot 1911 leeraar in de wis, en werktuigkunde te 's-Graven- hage. In 1913 werd hij voor de SD.A.P. ge kozen tot lid van de Tweede Kamer. Voor dezelfde partij had hij van 1915 tot 1927 zitting in de Haagsche gemeente raad, van 1917 tot 1923 was hij wethou der van onderwijs van die gemeente. Bovendien was hij lid van de Prov. sta ten van Zuid.Holland van 191$ tot 1919. Sinds 1925 is de heer Albarda voorzitter van de soc.-dem. fractie der Tweede Ka- De gemoederen zijn daardoor echter niet opnieuw in opschudding gebracht en het is zelfs zoo, dat men in offic.eele Britsche kringen goede gronden meent te hebben, om te vermoeden, dat nog deze week vertegenwoordigers van Polen en Danzig zich broederlijk aan een tafel zullen zetten om de douane.kwest.e met elkander te bespreken, inpiaats van daar over verder bedre.g ngen uit te roepen en om beurten represailles te nemen. DE REDE VAN FÖRSTER. Zooals we al zeiden heeft Förster’s rede op de groote protestbijeenkomst geen n.euwe sensatie gewekt. Integen deel, ook de gouwleider legde sterk de nadruk op het behoud van de vrede. Hij zeide o.m., dat de bevolking van Danzig In deze ernstige tijden vastbesloten pro testeert tegen een oorlog met Polen. Zij had liever niet geprotesteerd, maar het is noodig omdat Polen niet ophoudt de Vrije Stad te bedreigen. De protestbij- eenkomst was dan ook niet om vanuit Polen nieuwe sensatie de wereld in zenden, maar uitsluitend om de wil van Danzig, om geen gewapend con flict te veroorzaken, tot uiting te bren gen. Tenslotte kwam Förster, resumeerend tot de volgende vier punten: le. Bedreigingen van Polen met oor log, hoe uitdagend d e ook mogen zijn, schrikken ons niet af. 2e. De nationaal-socialisten hebben er. voor gezorgd, dat de Danzigers het be heer over hun zenuwen niet verliezen. 3e. wij hebben de laatste weken alles gedaan om elke aanval af te kunnen we ren of deze met gelijke munt betalen. 4e. Polen moet niet denken, dat Dan zig alleen op de wereld is, maar dat het groote Duitsche moederland met den Führer Hitler klaar staat om Danzig te helpen. Na nog ges_l_ i,

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1