Binnenland j "Schoonhoven" Telegrammen Plaateeïljknieuws] Sportnieuws F Buitenland -~j Binnenland j Gemengd nieuws PFEUILLETON? Aist zal zijn, waarin de voornaamste ge beurtenissen zijn de Italiaansch-Duitsche besprekingen, zooais die te Salzbur", doch dat juist deze besprekingen de beslissing rullen brengen over de houding van de as-mogendheden in een crisis. In het bijzonder gelooft men, dat te Salzburg be sloten zal worden of Italië z.ch geheel i achter Duitschland stelt inzake Danzig, of voort zal\aan Duitschland te „rem men". Koffer met \verminkt lijk gevonden. AFSCHUWELIJKE ONTDEK KING IN HET\STRLTKGEW'AS Bramenzoekers hebben Donderdag om 12 uur op de berm van de groote ver keersweg Amersfoort—Apeldoorn, nabij Terschuur een afschuwelijke vondst ge. daan. Zij stuitten op hun speurtocht door de struiken op een koffer en toen zij de- se openden vonden zij het deerlijk ver minkte lichaam van een vrouw, waaraan hoofd en ledematen ontbraken. Het lijk was in verregaande staat van ontbinding. De doodelijk ontstelde bra menzoekers kooplui, die op weg wa ren naar de markt te Barneveld en hun dorst met de bramen langs den weg wil den lesschen waarschuwden den bur gemeester van Barneveld. den heer J. Westrik, die Zich, Vergezeld van den ge meente-veldwachter en Van een majoor der rijksveldwacht, naaf de opgegeven plaats begaf om het eerste onderzont te leiden. Ook het parket te Utrecht werd van de Vondst in kennis gesteld. De subst. offi cier, jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford, heeft zich 's middags naar Bar neveld begeven. De koffer met inhoud is naar Utrecht .opgezonden. Bij het onderzoek is gebruik gemaakt van een politiehond, aangezien het ver moeden bestond, dat in den omtrek het hoofd en de ledematen begraven zouden liggen. Er werd evenwel niets gevonden. Men acht de mogelijkheid niet uitge sloten, dat de koffer met het stoffelijk overschot van de vrouw reeds eenigen tijd in het struikgewas heeft gelegen. In de nabijheid van de plaats, waarde koffer gevonden is, bevindt z'ch de wo ning van een spoorwegarbeider. Deze omstandigheid doet vermoeden, dat het lijk er in den nacht gedeponeerd moet zijn. Dit weggedeelte is zeer eenzaam, daar er slechts een paar woningen aan gelegen zijn. De daders, want het is uit gemaakt. dat meer personen hierbij bee trokken zijn, moeten voldoende op de hoogte geweest zijn van de situatie ter plaatse. RIOLEERINGSPLAX GOEDGE- KEURD. Een groot en nattig werk. Hedenmorgen is de goedkeuring van het Rijksinstituut voor Werkverruiming ontvangen op het rioleeringsplan. Zooals men weet, omvat dit plan het aanleggen van ettelijke kilometers rioleering. het verbeteren van de bestrating, het dem pen en rioleeren van de Havensloot. Binnenkort zal de aanbesteding plaats vinden, zoodat verwacht mag worden, dat spoedig met de uitvoering van het werk begonnen wordt. Wij zullen in een volgend nummer uitvoeriger hierop te rugkomen. WRIOLEY'S P.K. «telt U In staat Uw krachtsinspanning te verdubbe len, het verhoogt Uw uithoudings vermogen en houdt U triseh. Kauw de verkwikkender.K. na elkea maal tijd, het Merkt t'w zenuwen en bevordert de spijsvertering. Bmendien helpt PK. t w tanden schoon, gaaf en sterk te houden. Doktoren en tandartsen bevelen het san. Koopt vandaag neg enkele pakjea en houdt •r steeds een paar bU da hand. NIEUWE KAMERLEDEN. In de Tweede Kamer zal jhr. de Geer Als lid worden opgevolgd door oud-mi nister prof. dr. J. R. Slotemaker de Brüïne (of, als deze bedankt, door den heer W. J. A. C. Bins) en de heeren Al- barda en Van den Tempel door de hee ren J. Bommer (of J. Tuin) en B. C. Franke. ORANJE TENTOONSTELLING. Een interessante verzameling. Wie iets gevoelt voor de geschiedenis tan zijn land en voor het Huis van Oranje, kan nu zijn kennis verrijken door een bezoek aan het lokaal boven de Veer- podrt. waar de archivaris, de heer G. Lugard, een zeer overzichtelijke collectie platen heeft geëxposeerd. Het is de ver zameling Geelhoed, welke de erven Fijn van Draat aan de gemeente hebben ge schonken en zij gaat van Willem van Oranje tot prinses Beatrix. Verklaring is er niet bij noodig; direct links naast de ingang aanvangende, ziet men er portretten vftn den Zwijger, Mau- rits, Frederik-Hendrik, Willem II, III, IV en V met hun gemalinnen, daarna de koningen en koninginnen en aan het einde rechts van de ingang prinses Bea trix. Verder vindt men er platte gronden van Schoonhoven uit vroegere eeuwen, stamboomen en andere afbeeldingen. Gemeentewerken heeft alle medewer king verleend om het lokaal een aardig aanzien te geven en heeft in het niidden een fleurig bloemenbouwsel opgericht. HAVENVERBETERING. De havenmonding bij de Voorhaven, welke reeds veel moeilijkheden opleverde voor de schippers, die daar binnen wil den varen, zal verbreed worden. De kademuur, die in zeer vervallen toe stand verkeerd, zal ongeveer drie meter achteruit gezet worden, waardoor dus de stortplaats van Gemeentewerken aan merkelijk kleiner wordt. De nieuwe ka demuur, waarvoor het graafwerk reeds begonnen is, zal een borstwering ter hoogte van ruim een meter krijgen, waar door de gestorte hoeveelheden zand enz. meer steun vinden. Fe»/ genot voor weinig geld: 5 rent. COLLECTE UITZENDING KINDEREN. De collecte ten bate van het fonds voor u'tzending van zwakke kinderen naar Gezondheids- en Vacantiekolonies heeft opgebracht f 102.50. Door dit bedrag, met de vaste bijdrage der contribuanten, is het mogelijk 5 kinderen voor 34 dagen uit te zenden. WERK GEGUND. Na de aanbesteding voor het verbouwen van de school voor Chr. Volksonderwijs aan de Oude Haven, waarvan wij de uit slag hebb;n gemeld, is thans de gunning gevolgd. Deze Is als volgt: Metselwerk: P. Bouter. Timmerwerk en electrlsche voor zieningen: G. Plomp. Schilderwerk: A. Vermeij. Smidswerk: H. van Doom. AUTOMATISCH BUFFET. Zooals een advertentie in dit nummer aangeeft zal vanavond het nieuwe auto matisch buffet van den heer Voorsluys in het Nutsgebouw geopend worden. In deze automatiek, die zoowel een warm als een koud buffet bevat, kan men voor een luttel bedrag allerhande lekker nijen verkrijgen. ARBEIDSBEMIDDELING. Op 4 Augustus stonden ingeschreven: 2 bakkers. 1 chauffeur, 2 dekknechts, 2 dienstboden. 1 etaleur, 17 fabrieksarbei ders, 2 goudsmeden, 8 grondwerkers, 1 heier. 1 houtbewerker, 1 klinker, 1 ko perslager. 1 leerlooier, 1 loodgieter, 11 losse werklieden, 2 metaalbewerkers. 7 metselaars. 2 meubelmakers, 2 molenaars, 9 opperlieden, 3 pakhuisknechts, 1 reizi ger, 4 schippers. 1 sigarensorteerder. 12 sigarenmakers. 1 smid. 1 stoffeerder. 1 timmerman. 1 touwslager. 1 transportar beider. 1 tuinman. 1 winkelbediende, 12 zilversmeden. Totaal 114. GEVONDEN VOORWERPEN. Een rozenkrans. Inl. bij de Politie. te Amsterdam heeft vandaag bij de rechtbank aldaar surséance van betaling aangevraagd. DE LUGUBERE VONDST IN EEN KOFFER. Oproep. UTRECHT, 11 Aug. Bij het lijk dat gis teren in een koffer bij Terschuur in ge vonden. heeft men ondergoed aange troffen waarin met Oost-Indische inkt het nummer 273 was gemerkt. De offi cier van justitie te Utrecht verzoekt alle waschlnrichtingen dringend hdüi de na men van klanten met het waschnummer 273 mede te deelen. POOLSCH—DUITSCH GRENS. INCIDENT. Een DuiUcher gedood. WARSCHAU, 11 Aug. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat zich g.steravond aan de Poolsch—Duitsche grens een incident heeft voorgedaan, waarbij een Duitscher werd gedood. Vol gens de Poolsche lezing zijn drie gewa. pende Duitschers de grens overgestoken. De Poolsche grenswacht heeft hen aan. gevallen, waarbij een schermutseling ont. stond en een der Duitschers werd ge dood. Toen de Poolsche grenswacht ver. sterking kreeg, vluchtten de beide ande ren. Na het gevecht werden ter plaatse 12 revolvers en 1000 patronen gevonden. BESLAGNEMING. PROTEST EN AF WIJZING. SJANGHAI. 11 Augustus. De Britsche consulaire autoriteiten hebben krachtig geprotesteerd tegen de Inbeslagneming van het huis van een Engelschman te Ts.|af8e door het onder Japansche con, trole staande gemeentebestuur. De Japan ners zullen het huis voor militaire berg plaats gebruiken. TIENTSIN. 11 Augustus. Het Japansche consulaat-generaal te Tientsin heeft den Britschen consul-generaal een formeel schriftelijk antwoord' gezonden, waarin 't Britsche protest wordt afgewezen. NOG EEN PROTEST. TOKIO, 11 Augustus. De Fransche am bassadeur heeft geprotesteerd tegen de beschad ging van het Fransche consulaat bij de jongst* Japansche luchtaanvallen. AMERIKAANSCHE MEENING. Over Förater's rede. WASHINGTON, 11 Augustus. In poll, tieke kringen is men van meening, dat de rede van Forster niets nieuws heeft ge bracht. Het ffctt, dat Forster geen datum van annexatie heeft genoemd, wordt niet als een directe wijziging beschouwd, dat Hitier de weg van onderhandelingen zal inslaan. VKIJPAO II AUGUSTUS 1931 Het beleid van het nieuwe Kabinet. Verklaring van jhr. De Geer. DEN HAAG, 11 Aug. Het A.N.P. seint ons: Op onze vraag aan den formateur van het nieuwe kabinet of er partij instanties aan de vorming hebben deel genomen, heeft deze geantwoord: Ik heb mij tot enkele partijinstanties gewend, maar hen op wier medewerking ik prijs stelde, heb ik persoonlijk aange zocht. Werd mij gevraagd of het geoor loofd was of zekere partijinstanties voor behoud maakten, dan was mijn ant woord: Zeker heeren. u kunt aanwijzen wie u wilt. maar ik sta daar buiten. Ik heb dan ook allerminst aangedrongen bij een der nieuwe ministers om zich voor af van de goedkeuring van zijn partij te verzekeren. Het is mij immers meerma len gebleken, dat een persoonlijk oordeel juister was dan het oordeel van iemand, die bevooroordeeld ls door een partij- instantie. Ik wil het niet zoeken in de vooraf toegezegde medewerking van Ka merfracties maar in de goed" argumen ten. waarin het te voeren beleid voor de Kamer aannemelijk zal worden gemaakt. GROOTE BANK VRAAGT UITSTEL, AMSTERDAM, 11 Aug. De groote ban kierszaak van de fa. Mendelssohn St Co. TRUCK OP DE STRAATWEG IN BRAND AUteL Toen Donderdagmorgen de chauffeur van een 15-tons truck na het laden van betonpalen op de Arkel beton, fabriek aan de rijksstraatweg zijn wagen wilde aanzetten, vloog de motor in brand In een oogwenk stond de geheele cabine in lichte laaie. Pog ngen om met zand en zakken de brand te blusschen misluk ten. door de geweld.ge hitte en rookont wikkeling. De fabrieksbrandweer van de Betonfabriek was spoedig ter plaatse, maar kon niet verhinderen, dat de truck en het voorste gedeelte van de aanhang wagen geheel uitbrandde. Het verkeer langs de straatweg ondervond een ge tijd stagnatie, maar werd later door de poli tie geregeld. 'Dat liep goed af. Haastrecht. Woensdagavond ls een paal van de bovengrondsche lichtleid.ng vooraan ln Beneden-Haastrecht omge vallen. De draden kwamen daardoor op de provinciale weg te liggen, waarmede een motor en een wielrijder in aanraking kwamen. Ongelukken deden z ch n'et voor. hoewel de vlammen bij de aanra king uit de draad sloegen. Het euvel is weldra hersteld. Op de Hoogstraat kwam Woensdag een auto in aanrijding met een motorrij der. Op de duo zat een dame. die haar been beknelde en bij den heer L. C. Stra- ver werd binnengedragen, alwaar dr. Hakkenberg haar verbond. Na van de schrik bekomen te zijn kon de reis naar Rotterdam worden voortgezet. Krimpen a.d. IJssel. Veilingbericht: Aangevoerd werden 2300 eieren. Prijzen: Kippeneieren f 3 153.75. Voor boter werd f 0.850 66 per pond besteed, ter wijl voor kaas geen aanvoer bestond. De P.V. „De Vriendschap" hield een wedvlucht uit Valkenswaard. afst. 89 KM Los 10 uur. Uitslag: 1 A. J de Boer: 2. 29 en 75 G. de Bruin; 3. 45. 82 en 94 A. Snoek; 4, 9. 10. 35 en 50 H. Braanker 5; J. Joling 6. 22 40. 66 80 en 81; A. Visser Gzn. 7 en 68: E. Twigt 8, 67 en 74; A. Huisman 11, 72. 60 en 86 A. Hulsman 16. 58. 71 en 99; P. Koolmees 17. 54. 62 en 65; Joh. Brussee 18. 30 en 32: D Ritskes 19 en 102; J. Visser Dzn 20 en 84, Aankomst 1ste duif 11.38.02; laatste- 12.13.08 uur. Eveneens werd een wedvlucht gehou den uit Liborne (Fr.), afstand 864 KM. De dag van lossing kwamen slechts 2 vogels aan. terwijl de dag daarop meer vogels arriveerden. Op deze wedvlucht zijn nogal eenige duiven gesneuveld. De prijzen werden als volgt toegekend: 1 J. Veer; 2 en 9 B. de Groot; 3. 7. 10 en 18 C. Heuvelman; 4 P. van Buuren; 5 A. Hulsman; 6, 8 en 21 J de Mik; 11 T. Baas; 12 K. Visser; 13 A. Visser; 14 en 16 G. Schouten; 15 D. Ritskes; 17 en 20 J. Nobel; 19 A. J. den Boer. Aankomst 1ste duif dag van lossing 202903 uur; aan komst laatste duif 2de dag 19 19.12 uur. Gevonden: een kinderportemonnaie, inl. bij de politie; een postduif door J. Brussee. Oosterstraat 11 en een paar beenpijpen door de politie. Lckkerkerk. De pluimveevereeniging „Lekkerkerk en Omstreken" hield een le denvergadering in cafe Veerhuis. Doordat de functie van voorzitter onbezet is. open de de 2e voorzitter, de heer. M. van der Graaf Dz. de vergadering. Daar de eerste en tweede secretaris bedankt hadden, las de 2e voorzitter de notulen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Besloten werd dit Jaar geen contributie te heffen. Bij de bestuursverkiezing werd besloten het aantal bestuursleden van zeven op vijf te brengen, zoodat inplaate van drie slechts een bestuursl'd gekozen moest worden Bij acclamatie werd de heer C. Man in 't Veld gekozen Besloten werd binnen enkele weken een excursie te houden naar een vossenfarm, hoender park en eendenhouderij. De Valkenleggere. Lexmond, Als verdacht van het neer leggen van de balk over de straatweg werd doo de politie aangehouden de 191 jarige jongelieden B. en v. D. alhier. Bij een hun door de burgemeester afglnomen verhoor hebben zij bekend het obstakel op de weg gelegd te hebben Zij zijn thans weer op vrije voeten gesteld. Moordrecht. De postduivenvereen. ..De Gevleugelde Vrienden" hield een wed vlucht uit Vilvoorde, afstand 123.8 KM. Los te 7.30 uur. Aankomst eerste duif 8 49 14 en laatste 9.9.8 uur. De uitslag was: W de Wit 1. 8 en 20; J. Vermeer 2. 8. 9 10. 12. 13 en 15; Joh Multum 3; J. Palsgraat 4 en 7. P. den Barber 5. A. v. Adrichem 11; N van der Zyden 14; E. Kruif 16, 17 en 19; J. Verburg 18. Het Oranjefeest in deze gemeente zal gehouden worden op 31 Augustus. Als iets bijzonders heeft het bestuur be sloten o m. een winkelraadwedstrijd te houden. WEERBERICHT. Nieuw-Lekkerland. In verband met de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin zal door de luiermanden-commissie aan zes gezinnen, waarin in Augustus ook een baby wordt verwacht, een volledige uitrusting worden geschonken. Streefkerk. Woensdag maakten de le den van de jeugdclub „Jong Leven", on der gelelde van ds. van Barneveld en den heer Westerweel, met hun echtgenooten een fietstochtje naar de Reeuwijksche plassen. De tocht, welke te ongeveer 10 uur aanving is schitterend verloopen. Na een bezoek aan de Kleine Betuwe te Haastrecht, ging men naar Gouda, waar de Goudsche glazen werden bezichtigd, om vervolgens te gaan naar het doel van de reis: Reeuwijk. Hier werd volop ge noten van de plassen Voldaan keerde 't gezelschap in de beste stemming huis waarts. Waddinxveen. De echtgenoot* van den landarbeider A viel op een perceel aard- appelenland aan de Onderweg met haar rechterarm in een riek. Een kleine ver wonding ontstond. Na verloop van enke le oogenblikken zwol de arm zoodanig op dat Inroeping van doktershulp noodzake lijk was. Het bleek dat zij bloedvergifti ging had bekomen. Zevenhuizen. De postduivenvereeniging „De Stormvllegers" hield een wedvlucht uit L'borne, afstand 870 K M Los 6 35 uur. De prijzen werden behaald als volgt: 1 N. Koppenaal: 2 en 3 A .Vente Kzn.; 4 en 5 S. Bontenbal; 6 M. Kooien. Aan komst le duif Zondag 7.12.19 uur, laat ste duif 21.27.29 uur. De heer K. Vent^ is door tusschen. komst van de Rhode» Island Red-club door het rijk uitgenodigd 2 Rhode.lv land-Redklppen en een haan naar de wereldtentoonstelling te Cleveland (Ohio) te zenden. Begrijpelijkerwijze ls dit een zeer eervolle onderscheiding. De heer Vente, die zich speciaal heeft toegelegd op het fokken van Rhode Is land Red kippep hèèft in het buiten land reeds vele prijzen weggehaald. Velling op 9 Aug. 1939. Aangevoerd werden 24491 kippenleren f 3 754.40; eendeneieren f 3.25; kalkoeneieren f 5 85 alles per 100 stuks. Kippen f 0 50. konij nen f 0 40—0.85, hanen f 0 40—0.75 p. st. IJsselstein. Gevonden; Eenige sleutels, regenjas, rijwiel, armband, snelbinder. Inl. bij de politie. Dinsdag hebben de ouden van da gen een uitstapje gemaakt naar Schip hol. Omstreeks 1 uur vertrokken 's mid dags niet minder dan 17 luxe auto's en 2 autobussen. Om 8 uur kwamen zij op- Verwachting tot Zaterdagavond" Regenbuien, gedeeltelijk bewolkt weinig verandering in temperatuur; zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Westelijke- wind. Waterstand: Schoonhoven hg. water 1.30 uur. 121M Keulen stand 3 37 M was 0.15 M. Maastricht 10 Aug 40 70 M. was-val nlhiL Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 62 graden Fahrenheit. Vrijdag 11 Augustus; Op 1 17, onder 17 25 Dinsdag 15 Augustus: Nieuwe Maan. Wielrijders, licht op! 11 Augustus 2106 uur. geru/md binnen, terwijl de muziekver- eenig.ng „Amlcitia" de oudjes opwacht, te aan de Utrechtscheweg en vervolgen» een rondgang maakte door de gemeente. VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. „Sportclub I" naar Oudewater. Schoonhoven. Nu het voetbalseizoen zoo langzamerhand begint te naderen, wordt het ook tijd, dat de spelers hun beenea wat lostrappen. en zoo zal het eerste elf tal van „Sportclub" Zondag in Oudewa*. ter gaan spelen. Deze wedstrijd geldt als een eere-wed- atrljd. georganiseerd door de vereeniging ..Oudewater", ter gelegenheid van haar 7-jarig bestaan. Voor beide ploegen zal het Jntusschen een goede oefenpartij worden, en desondanks, dat het „Sport- elub"-elftal nog wel niet geheel volledig in het veld zal komen, geven wij haar toch de beste kans deze wedstrijd te win nen. Om half drie vangt deze kamp GOUDSCHE VOETBAL BOND. Junioren -competitie. Programma voor Zaterdag l£ Augustus. Afdeeling a. Öroep 1: Gouda a—Bode» graven a: O.N.A. aOudewater a. Groep 2; Zwervers a—O N A. b; Moor-* drecht a—Lekkerkerk a; Gouda b—- G.8.V. a. Afdeeling B Groep 1: G.S.V. b—Goud» c; Woerden b—Gouda d; Bosk. Boys b— Bodegraven b. Groep 2: Nieuwerkerk a—O.N.A. c. Afdeeling C. Groep 1: G.S.V. cO N A. HZ. L PC. DAMES KAMPIOEN. Donderdagavond is te Heemstede de be* slissingswedstrijd HZ. 8i P C— A.DZ om het kampioenschap van Nederland ge speeld. De Haagsche dames versloegen de kam, pioenen van het vorige jaar met 40. H Z. <fc P C. is h erdoor kampioen van Nederland geworden. Capelle ad. IJssel. Zaterdag as. 's ar. 7 uur speelt het Jeugdelftal van C.K.C. op het terrein in de uitbreiding tegea „Zwervers". Giessendam. Zaterdagavond om 6 30 uur zal de korfbalclub ..Vriendenschaar" een wedstrijd spelen tegen GJC.V., van Gorinchem. Groot-Ammen. Gr.-Ammers 1 en 2 zul len Zondag een voetbalwedstrijd spelen te Rotterdam tegen R.M.K.B. 1 en 2. Krimpen a.d. Lek. Het eerste elftal vanr „Dilettant" is voor de komende compe titie ingedeeld bij de 4e klasse H van de K.N.V.B. en zal tegen de volgende ver- eenlgingen: Bolnes; C.K C Dlndua; D. R.L.; Lekkerkerk: N.H.8.; Stéèds Hooger V.ND en Zwervers. Lekkerkerx. Zaterdagavond 5 uur wordo vfor de junioren-competitie gespeeld Moordrecht—L.F.C. Op 22 Juli wist LFC. op eigen terein een 20 ovewmnmg t® behalen. M. zal nu wel traenten revan* che te nemen. Voor Zondag zijn nog geen wedstrijden vastgesteld. Het eerste elftal van L.FC. is Inge* dteld in de 4e klasse H van de K.N.V.B, met de vereeniglngen; Dilettant, Krlm^ pen ad. Lek; Bolnes te Bolnes: Zwerveis, Capelle a.d. IJssel; C.K.C., Kralingscha veer; Steeds Hooger. Dlndua. D.R1, VIL D. en N.H.8., allen te Rotterdam. Nieuw-Lekkerland. Excelsior I gaat op bezoek bij Hercules I te Ridderkerk en, Excelsior II bil Hercules I 2 TWEEDE BLAD- NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANDENUTRECHT Schoonhovensche Courant C ,ii Mussolini vrij ernstig ziek. Hartaanval en maagzweer. In de internationale pers heeft het ge rucht gecirculeerd, dat Mussolini lijden de zou zijn aan de gevolgen van 'n hart aanval Het bericht spreekt van een com plicatie, welke zich zou hebDen voorge daan. tengevolge van een maagzweer. In dit verband werd er op gewezen, dat Mussolini, tegen zijn gewoonte in, de mi litaire manoeuvres niet heeft bijgewoond. Specialist naar Rome vertrokken. Van de zijde van hooggeplaatste En- gelsche diplomatieke kringen die zeer goede betrekkingen onderhouden met Italië, wordt het bericht omtrent Musso lini's ziekte bevestigd. Een specialist uit Zurich voor inwendige ziekten is naar Rome vertrokken. Het terugkeeren van de maagaandoening van den Duce is te wij ten aan het feit, dat hij zich niet qapl het voorgeschreven dieet heeft gehouden. In officieele kringen te Rome verklaart toen, dat „Mussolini het uitstekend maakt" en dat de berichten over een ziekte „belachelijk zijn". ITALIAANSCHE TROEPENSAMEN TREKKING. Bij Albanië en Slowakije. De aandacht is gevestigd op Itahaan- «che troepen concentraties, welke ln Al banië zouden hebben plaats gevonden en Duitsche troepenconcentraties aan de Slowaaksche grens. Politieke ^n militai re kringen te Belgrado vreezen, dat de „as-mogendheden binnenkort krachti- gen druk op Zuid-Slavië zullen uitoefe nen om zich te verzekeren van de neu traliteit van dit land in geval van oorlog en wellicht zelfs het recht van door tocht zullen verlangen voor de troepen, welke een plotselingen aanval op Roe menie zouden doen. FRANCO WORDT DICTATOR. Niet te vervangen. De politiéke reorganisatie van Spanje heeft te Burgos de indruk gewekt, dat Franco alleenheerscher van Spanje wordt en dat niemand hem zal kunnen vervan gen, aangezien het kabinet een soort raadgevend lichaam wordt en alleen Franco de wetten opstelt en uitvaardigt. De vakvereenigingen worden afhanke lijk van de eenheidspartij, waar de in vloed van Franco aanzienlijk ls en welke hij in feite zelf leidt. Het instellen van een verdedigingsraad beantwoordt aan de huidige internatio nale moeilijkheden. In geval van nood kan Franco besluiten nemen, zonder iemand hierin te kennen. CHILI EN SPANJE. Een break dreigt. De Chileensche minister van buiten- fandsche zaken. Ortega, heeft alle direc teuren van de dagbladen en nieuwsbu reau! te Santiago ontvangen om hen mededeeling te doen van alle stukken in het dossier, betrekking hebbende op de onderhandelingen met Spanje over de vluchtelingen in de ambassade te Ma drid. De moeilijkheid, waarin de onder handelingen zich thans bevinden, ver klaarde Ortega, leidt ons langzaam naar een diplomatieke breuk, hoewel wij de zen niet wenschen. Wij vragen thans aan alle regeeringen van Latijnsch Ame- rika de volgende week met Chili een ge- meenschappelijken stap bij de regeering te Burgos te ondernemen. LOOPGRAVEN BIJ GIBRALTAR. Bij de Britsche schildwachten linie. De Spaansche autoriteiten laten thans loopgraven aanleggen op neutraa. ge. bied op een afstand van ongeveer vijf tien tot twintig meter van de Britse sch ld- wachtenlinie bij Gibraltar, .'n Mei van dit jaar werd begonnen met het aanleg gen van loopgraven ten Oosten en ten Westen van het neutrale gebied Ook zijn op de weg van Gibraltar naar La Linea versieringen aangebracht, welke het verkeer dwingen zigzag te rijden. On langs zijn de Spaansche grenswachten versterkt. DUITSCHLANDS' KANSEN STAAN SLECHT. IN EEN NIEUWE OORLOG. „Duitschlands kansen in een oorlog aldus luidt de titel van het onlangs ter stond na de verschijning in Hongarije verboden boek van den Hongaarschen professor Ivan Lajos, en waarvan de Ln. gelsche bladen thans uittreksels publi- ceeren. Volgens den schrijver zou de eenige kans op een Duitsche overwinning be staan in een „bhksemoorlog". doch deze is verme'igd door de geweldige herbe wapening der westelijke mogendheden na Münchert." Ook in 1914. aldus Lajos, spraken de Duitschers van een „bliksemoorlog De generaals hadden beloofd, dat alles ln zes weken zou zijn afgeloopen en Frank rijk werd „gedegenereerd" genoemd. Volgens den schrijver zou Praag het Cuitsche Rijk slechts 700 voor den strijd geschikte vliegtuigen hebben geleverd, waar tegenover staat, dat Rusland jaar lijks ln 74 speciale fabrieken 8000 ooi. icgsvhegtuigen maakt, welke aantallen het zou kunnen verdrievoudigen. Frankrijk kan vijf millioen ir den mo dernen oorlog ge^choo'Je mv schappen in het veld brengen, ttgenover twee mil lioen Dultsche.s die de vereischte be kwaamheid oezitten, waarbij komt, dat Duitschland een tekort heeft aan stal- officieren en chefs. Het heeft voorts ge. brek aan geschoolde arbeiders en onder vindt moeilijkheden bij de voedselvoor ziening, welk probleem nog moeilijker wordt gemaakt door de annexatie van Oostenrijk en Tsjecho-Siowakije. Dt Roemeensche petroleumbronnen zouden eventueel spoedig kunnen worden ver. woest. De door Duitschland aan Turkije geleverde duikbooten waren van slech. te kwaliteit. Tegenover dit alles plaatst Ivan Lajos de gemakkelijke approviandeering van Frankrijk en Engeland en den zekeren steun uit de onuitputtelijke bronnen aan machines, geld en militaire macht van de Vereenigde Staten. JAPAN NIET OORLOGSZUCHTIG. Behalve de legerleiding. De vijf voornaamste ministers van Ja pan hebben een bespreking gehouden.. Chineezen gebukt gaan. Hij beschuldigde den maarschalk in de felste bewoordingen de slaaf te zijn van het communisme en verklaarde, dat de eenige manier om de millioenen Chinee- waarbij ook de pogingen van het leger zen uit de hel te bevrijden is een vredes- om het „conflict in China" uit te breidgj^ overeenkomst met Japa/i te sluiten, vol- tot Europa en dus een wereldoorlog tekens de richtlijnen van vriendschappe- ontketenen, ter sprake zouden zijn geko- Hjke buurbetrekkingen. een gemeenschap- men. pelijk anti-communisme en industrieele Men neemt echter algemeen aan. dat samenwerking deze pogingen geenszins de instemming der andere ministers hadden. In verband hiermede zou Itagaki, de minister van oorlog, van plan zijn ont slag te vragen. Doch vermoedelijk zal de keizer dit ontslag niet aanvaarden Wang zeide, dat „indien de autoritei ten der plaatselijke regeeringen en de leiders der troepen er in toestemmen zijn vredesvoorstellen te aanvaarden, hij Wang. belooft een plaatselijk bestand te zullen tot stand brengen. Indien dez? het oog op de moeilijke toestand van het middelen ook elders zouden worden aan vaard, zou China vanzelf den vrede deel achtig worden. Wang leidt sinds het einde van de vo rige maand onderhandelingen met de leiders van verschillende kringen in Zuid- China over maatregelen, die er op bere kend moeten zijn het hoofd te bied°n aan den huldigen toestand Ook heeft Wang eenige besprekingen gevoerd met luitenant-generaal Ando, den opperbe velhebber van het Japansche exped tie- leger in Zuid-China. CHINEEZEN WORDEN UITGELE VERD. Engeland heeft zich vergist. De moeilijkheden tusschen Japanners en Engelschen te Tientsin zijn, zooals men weet, ontstaan, doordat Engeland weigerde vier Chineezen uit te leveren, die Japan beschuldigde van mooid. Nu is dat veranderd. De Br.tsche re geering is tot het besiUit gekomen, dat oe vier Chineezen te Tientsm inderdaad voor de rechtbank van de Chineesche re geering, die onder Japansche controle staat, gebracht moeten worden. Als re- Daruigvraagstuk worden besproken, den wordt opgegeven, dat de nieuwe ten land. ABETZ BIJ HITLER. Otto Abetz. een vertrouwensman van von R.bben rop in Frankrijk, heeft te Eerchtesgaden een onderhoud gehad met Hitier. Toen hij Woensdag probeerde bij Bazel Frankrijk binnen te gaan kreeg hij te hooren. dat zijn visum voor Frank rijk op het paspoort als vervallen werd beschouwd. Hij kon daarom niet worden toegelaten, tenzij hem een nieuw visum mocht worden verstrekt. Abetz vertrok toen uit Bazel, ditmaal naarA Berlijn. Dit is het verhaal van iemand die te Bazel was toen Abetz daar werd tegen gehouden. BESPREKINGEN TE SALZBURG. Clano-Von Ribbentrop. De ministers van buitenlandsche za ken van Duitschland en Italië, von Rib bentrop en graaf Ciano, zullen te Salz burg de vraagstukken der gemeenschap pelijke politiek der beide verbonden lan den onderzoeken. In de eerste plaats zou het De besprekingen hebben plaats in kas teel Fuschl. Sinds gisteravond bevindt ook Hftler zich in Salzburg, waar hij de „Festspiele" heeft bijgewoond EEN GUNSTIGE TIJDING. De Duitsche ambassadeur te Londen, von Dirksen, zal op 14 Augustus a.s. de Britsche hoofdstad verlaten en zijnjaar- lijksch verlof nemen. Naar de diploma tieke redacteur van Reuter verneemt, zal hij verscheiden weken wegblijven. Het bezoek, dat hij gisteren aan den Brit schen minister van Buitenlandsche Za ken, lord Halifax, bracht, had tot doel, vóór zijn vertrek van den minister af scheid te nemen. Men mag aannemen, dat als Hitier ernstige of boosaardige plannen had, hij zijn gezant in Londen zeker niet zoo n langdurig verlof zou verleenen. POGING TOT TWEEDRACHT. ACTIE TEGEN TSJIANG KA1-SJEK. Wang weer aan 't werk. Wang Tsjing Wei, de Chinees, die door Tsjiang Kai Sjek wegens heulen met de Japanners is afgezet als vice-president van de Kwo Mm Tong, heeft een radio rede gehouden om den opperbevelhebber te belasteren. Hij stelde Tsjiang Kai-sjek verantwoordelijk voor de verschrikkingen van den oorlog, waaronder millioenen VRIJDAG 11 AUGUSTUS 19» De portefeuilles zijn in de loop ran da namiddag overgedragen. De scheidende ministers hebben af scheid genomen van hun departementen- Het ligt in de bedoeling, dat het Mi nisterie van Algemeene Zaken zal t opgeheven. De opheffing van het 1 tement moet geschieden bij Kon. Maar het Ministerie zal eerst in moeten treden, voordat dit K. B. kan worden uitgelokt. Daarom beheert gedn- rende korte tijd jhr. mr. de Geer dit dé partement ad interim. PROF. GER)BRANDY HANDELDE ZELFSTANDIG. De „Standaard" schrijft: „Naar wij met zekerheid weten, heeft prof. Gerbrandy. alvorens zijn besluit te nemen, geen contact gezocht met een van de daarvoor in aanmerking komende mannen uit onze partij. Hij heeft zich dus. zonder met een van hen verbinding te zoeken of overleg te plegen, beschik baar gesteld voor de portefeuille van Justitie. Van de motieven, welke hem daartoe hebben bewogerj. en waardoor hij mede de verantwoordelijkheid draagt voor een experiment, dat vele risico's met zich brengt, is orfs tot heden niets be kend geworden". DR. COLIJN GAAT OP REIS. Voor ruim een jaar. Naar wij vernemen, Ugt het in 't voor nemen van dr. Coiijn. wederom ambte loos burger, om tegen het eind vari Sep tember een reis te ondernemen naar de Vereenigde Staten, Japan, China en Ned.-Ind.ë. Mevrouw Coiijn zal haar echtgenoot op deze reis vergezellen. Tijdig voor den aanvang der verkie zingscampagne voor 1941 hoopt dr. Coiijn weer in Nederland terug te zijn. lastelegging. welke de Japanners bij dc Engelschen hebben ingediend, overtui gend aantoont, dat er inderdaad vol doende bewijs is voor vermoeden van schuld der Chineezen, zoodat de Engel schen geen recht hebben hun uitlevering te weigeren. BEëEDIGING NIEUWE MINISTERS. PORTEFEUILLES OVERGEDRAGEN.. Opheffing Algemeene Zaken? De beeediging van de nieuwe ministers heeft Donderdagmorgen te elf uur op het paleis Soestdijk plaats gehad. Tc ongeveer half elf kwamen te Soest dijk als eersten aan de heeren P. S. Ger brandy en H. van Boeyen, vervolgens de kabinetsformateur, jhr. mr. D. J. de Geer en de overige leden van het kabinet. De audiëntie duurde ongeveer 3 kwar tier. waarna de ministers wederom per auto vertrokken. De heeren ministers waren allen in ci viel gekleed, met hoogen hoed, met uit zondering van minister Dijxhoom (De fensie), die in groot uniform van luite nant-kolonel was. Het Koninklijk Besluit met hun benoeming is in de Staatscou rant verschenen. TREINONGELUK OP HEr STATION GOUDA. NEGEN GEWONDEN, TAN WW DRIE ERNSTIG. Oorzaak: vochtige rails. In een gedeelte van onze vorige op. laag hebben wij over dit ongeluk reeds een kort bericht geplaatst. De tijding be reikte ons te laaf pm in de geheele op laag afgedrukt te worden. Wij laten hieronder het volledige bericht nogmaals volgen. Op het station te Gouda i» Woensdagmorgen een binnenkomende motortrein van het baanvak Gouda-L*i- den doorgegleden en tegen een stootblok gebotst. Het ongeluk gebeurde met den uit Lei den komenden motortrein die om 10.32 arriveert. De treinen uit Leiden steken bij het binnenrijden van het station Gouda enkele sporen over en komen dan op een middenspoor, dat in het perron eindigt. Met de voorgeschreven snelheid va» 45 K M. kruiste de trein de sporen, waar na de wagenvoerder als gebruikelijk op het kopspoor de snelheid verder afremde om de wagen tot stilstand te brengen. De remmen functionneerden, maar door de TWEE GESTOLEN AFGODS BEELDJES door FRANCK L. PACKARD Twee reusachtige, behaarde knuisten kwamen met *n flinken slag neer op Bob Khigsley s schouders. „Jongen, Jongen, wat ben ik blij je te «en!" grinnikte kapitein de Schram. ,.Hoe lang acht of tien jaar is het na geleden, dat ik Je gezien heb? Toen was je nog maar een kleintje, maar nu ben je even groot als ik, of misschien wel grooter. Zeg? Hé? En hoe stent de «we het? Hoe maakt Robert het? Ik heb gehoord, dat hij het niet ai te best «telt." „Dat doet hij ook niet," zet Bob Kings- ley, terwijl zijn gezicht plotseling ernstig werd. „Ik zal n vertellen over hem en nog over een massa andere dingen. Maar wacht u even, tot ik Nanu een stoel laat bovenbrengen. Het is te warm in de bat „Laat dien stoel maar," zei kapitein de Schram, terwijl hij ging zitten op den rand van het bovenlicht van de hut; „dit «t goed. Ik geloof dat we alletri heel wat te zeggen hebben. Dat was leelijk in Kalawa, jongen! Wie zal er het eerst Vertellen?" Bob Kingsley ging naast hem zitten. „Misschien is het het beste, dat ik het doeantwoordde hij, „want ik heb er den laatsten tijd aardig tussehen gezeten en er is veel gebeurd, wat ik graag zou tobben dat vóst," Kapitein de Schram haalde zijn pijp te voorschijn en begon ze te stoppen. „Goed." knikte hij, ..Begin mijn zoon!" „Het is nogal een lange geschiedeftis, maar ik zal probeeren ze zoo kort moge lijk te maken!" zei Bob Kingsley en beginnende met den nacht, toen de Mo. notah in Patua had aangelegd, gaf hij de gebeurtenissen weer van de dagen, die volgden, hij sprak over Chen.su en de vier Chineezen, den moord op kolonel- Lyle, waar Verna hem van beschuldigd had, de schipbreuk van de Monotah, hij vertelde, hoe hij haar „geschaakt" had. de ontsnapping uit Aoru, over zijn be zoek aan het hol van Java Dick met het valsche geheimschrift, het verraad van Mindar Singh en den diefstal van de twee ivoren beeldjes. „Zoo," besloot hij, „zijn we dan gekomen aan het hui dige oogenblik en ben ik, zooals u ziet, nog een beetje slapjes van de chloroform, waarmee de schurk me bewerkt heeft." De tanden van kapitein De Schram za ten als geschroefd om het mondstuk van zijn pijp. De pijp was uitgegaan. Eii nu 't verhaal uit was. gloeiden zijn wangen, daardoor de witheid verhoogend van de schram, die van mond tot oog als een halve cirkel over zijn wang liep; zijn handen, die hij plotseling van zijn knieën ophief, waren gebald, zoodat ze leken op knoestige stukken mahonie. „Vijf en dertig jaar!" schreeuwde hij heesch. „Ik, Tom en je oude vader! Ik kan me dien nacht op de jonk van Hsi Yan nog voorstellen of het gisteren ge beurde. Daar heb ik die opgeloopen!" hij raakte met zijn xnokkels de schram aan „maar je zei. dat je vader het Je verteld heeft?" „Ja, hij vertelde het me!" Er was een onprettige klank in Bob Kingsley's stem. „Vijf en dertig jaar!" herhaalde kapi tein de Schram op denzeifden heecchen toon. „En Tom heeft hij ten laatste ge had. Hsi Yan was een geboren du.vel! Jongen, ik zal je iets vertellen. Een keer kreeg ik kans met hem af te rekenen, toen hij dacht, dat ik minstens duizend mijl van hem vandaan was. Ik wou, dat ik het gedaan had! Ik heb nu net het k gevoel, of mij schuld treft. Begrijp je? Dan zou Tom nog leven. Maar ik dacht. a dat Hsi Yan het vergeten was. Dat dach- t ten we allemaal. En ik vertelde den twee anderen er nooit iets over." Bob Kingsley knikte maar zei niets. Kapitein de Schram stond op van het bovenlicht, wandelde naar de verschan sing en stond daar langen tijd zwijgend met den rug naar Bob Kigsley toe; toen draaide hij zich plotseling om en ging recht vóór hem staan. Ofschoon zijn grij ze obgen nog hard en koud leken, was zijn stem nu rustig en beheerscht. „Wel, jongen," zei hij. „Hsi Yan is dood en Tom ook, daar ls niets aan te veran deren. Wat moeten we nu doen?" „Den bende, die Hsi Yan achterliet, is er nog Chen-su en de overigen, d|e de echte moordenaars waren." antwoordde Bob Kingsley grimmig. „Zij en de schat, die Hsi Yan gevonden heeft. Die behoort namelijk werkelijk aan u en mijn vader, dat was als het ware Hsi Yan's duivelsch legaat aan a drieen, ofschoon hij niet dacht, dat één van a drieën bm zon krijgen." „We zullen hem eerst moeten vinden en dan kunnen we over de® eigenaar pra ten," zei kapitein de Schram grimmig „Hoe weet je na. dat het nie* allemaal bedrog is, het geheimschrift ook, alteen maar om die moorddadige duivels van hem aan te zetten tot hun smerig werk?" .Weten doe ik het natuurlijk niet," antwoordde Bob Kingsley nuchter, „maar m mijn hart ben ik er beei zeker van. dai^ achat B» M» tot verhaal van Mindar Singh was gelogen, daar ls geen twijfel aan, maar een groot gedeelte er van was daarentegen zeker waar. Hij was werkelijk in het huis in Kalawa dien nacht, hij wist merkelijk iets van den gehe.men gang en hij hoorde werkelijk Hsi Yan den sleutel tot het ge heimschrift verklaren. En daar hij niet wist van wat er vijf en dertig jaren ge leden gebeurde, kon hij vooral niet ver zonnen hebben, wat er op het laatst ge beurde, toen Hsi Yan Tom uitlachte, met hem spotte en glunderde over zijn wraak neming. Ik heb u zoo goed als ik kon, de woorden van Hsi Yan verteld, zoo als Mindar Singh ze herhaalde en ik zeg nogmaals, dat Mindar Singh ze niet verzonnen kan hebben. Herinnert u zich dat Mindar Singh vertelde, hoe Hsi Yan zei, dat de schat zijn wraak verzoette? „De schat is er werkelijk en zelfs grooter. dan Ik u verteld heb, kapitein Tom. maar het is er een, dien gij nooit bezitten kan, dan indier ik hem meegebracht had uit zijn schuilplaats." Hij kon alleen als het waar was. iets er aan hebben, dat te zeg gen, want hij verwachtte heelemaal niet. dat oom Ton het huls levend verlaten zou. Die schat is er wel daar zou ik alles om durven verwedden Een oogenblik zweeg kapitein de Schram, toen liet hij hard zijn vuist neer komen op de pahn van zijn andere hand. dan geloof Ik het ook?" riep hij tot. „Dan geloof Ik het ook! We zullen nu direct het anker lichten en dan gaan we er op af. Jtj met de Alita en Ik met de lola." Bob Kingsley schudde het hoofd. „Nee," zei hij rustig. „U wel." „Wat?" vroeg kapitein de Schram. „Wat bedoel je ik wei?" .JUleen dit." zei Bob Kringsley. ..Den heelen dag probeer ik al een besluit te nemen en n komt als een antwoord door den hemel gegeven. Ik wilde him: niet weg. voor ik met Otaen-su de laatste ronde gevochten had. Hij doet niet veel voor Hsi Yan onder in sluwheid en slim heid, en ik onderschat hem niet. Hij en ik weten allebei, dat t het slotgevecht zal zijn, en als het geluk niet met me was, zou het goed zijn. dat vader dien schat veilig in zijn bezit had, omdat hjj er financieel niet erg goed voor staat en ik ben ook bang. dat hij zijn heele leven voortaan zijn rolstoel zal moeten gebrui ken. Daarom was ik eerst van plan, uit te gaan op den schat, om dan terug ta komen en met Chen.su en zijn bende af te rekenen. Maar nu weet ik niet meer hóe de zaken hier staan. Ik weet niet of Mindar Singh bij de bende hoort of ai- leen is. Als Chen-su denkt, dat ik nog één van de beeldjes heb. zou ik hem niet kunnen kwijtraken, zelfs al wilde ik het. Maar als hij daarentegen weet, dat Min dar Singh twee beeldjes heeft en boven dien er niet aan denkt, dat ik het ge heimschrift ontcijferd kan hebben, zal hij als h|j kan verdwijnen. Als ik naai Luaia ging, zou hy des te meer kans heb. ben om dat te doen. en als ik terugkwam, zou ik het wel eens heelemaal niet meer terug kunnen vinden. Begrijpt u?" „Ja, dat begrijp ik!" De stem van ka. pitein de Schram klonk wild en grom mend. „Maar ik begrijp niet. waarom ik niet net zoo goed als jij met hen kan af rekenen. Waren Tom, je vader en ik het niet, die dien nacht op Hsi Yan's sttn. kende jonk waren?" Weer schudde Bob Kingsley het hoofd. „Als het niet op de hoeveelheid aan kwam. zou ik ja zeggen." antwoordde hij. „U en ik kunnen geen oorlogje spelen in de straten en huizen van Singapore. Er waren denkelijk wel vijftien of twintig mannen op die jonk in Kalawa. éMtazdt veruoigd).

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 2