WANDEL tocte f Rechtszaken De gemaskerde ruiter. Plaatselijk nieuws SCHOONHOVENSCHE COURANT Zaterdag 9 September, 2.30 uur n.m. Inschrijfbiljet— Vrije spreekplaats 4 VRIJDAG 11 AUGTT8TU8 193» vochtigheid van de rails is de trein door. gegleden. Met een vaart van nog 25 KM. botste de 38 ton zware wagen aan het einde van het kofxspoor tegen het stoot- btok. Materieel waren de gevolgen van heel weinig beteekenis. De buffers van den trein werden verbogen en het stootblok voor een klein gedeelte versplinterd. De wagen bleef in de rails en er brak zelfs geen ruit. Dat niettemin de botsing er toe leidde dat van de veertien passagiers er acht werden gewond, vindt zijn verklaring in het feit, dat alle passagiers stonden. De trein stond immers op het pun£ te stop pen en daarom waren de reizigers reeds opgestaan en stonden gereed om uit te stappen. Het gevolg van de botsing was, dat alle personen omver werden geworpen en tegen den grond of tegen het houtwerk van den trein sloegen. De schok was groot genoeg om de meesten letsel te be zorgen. Vijf reizigers bleven ongedeerd, negen, vier dames, vier heeren en een Jongen, kregen blessures. De gewonden zijn: de heer J. P. van Steijn, 45 Jaar, Waddinxveen, hersen schudding; de heer J. Tijsterman, 28 jaar, Boskoop, gekneusde rib; mej. J. van Asperen, 18 jaar, Schoonhoven, kneuzing linkerschouder; mevr. B. Rolffs of Roe. lofsVermij, 59 jaar, zware hoofdwonde; mevr. M. van Asde Haan, 62 Jaar, Wad. dinxveen, kneuzing linkerknie; J. A. Ma- rijt, Jongen van 14 Jaar, Lelden, hoofd, wonde; mevr. C. Slingerlandde Pater, 40 Jaar, Waddinxveen, hoofdwonde en kniewond; de heer J. F. J. Paschier, 26 jaar, Amsterdam, onbeteekenende hoofd wonde; de heer H. A. Boekraad te Bos koop, 53 jaar, lichte kneuzingen aan drie vingers rechterhand en linkerschouder en linkervoet niet ernstig geblesseerd. Alle gewonden werden naar het sta tionsbureau gebracht en daar werd me dische hulp ingeroepen. De meesten kwamen spoedig op verhaal en na een uur konden er vijf naar huis terugkeeren." Voor drie der betrokkenen, mevr.. RoIIfs of Roelofs, mevr. Slinger landde Pater en den heer Van Steijn was opname in het ziekenhuis noodzake. lijk. ZIJ zijn naar het Van Iterson zie kenhuis vervoerd. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. De wagenvoerder heeft geen letsel ge kregen. De treinenloop ondervond geen stagnatie. De politie heeft de motorwa gen in beslag genomen. ONTSPORING BIJ STOLWIJK. Drie uur stagnatie. Het verkeer op de tramlijn Gouda— Schoonhoven is Woensdag eenige uren gestremd geweest door een ontsporing even voor het station Stolwijk. Omstreeks half elf is van een van Gouda naar Schoonhoven op weg zijnde goederen trein bij het rangeeren een wagon met de vooras gederailleerd. De wagon kwam met beide voorwielen naast de rails te staan. Daar de lijn Gouda—Schoonhoven enkel spoor heeft, kon er geen trein pas. seeren. De trein van 11 uur uit Stolwijk kon niet verder rijden. De Spoorwegen hebben te Gouda een autobus gehuurd en daarmede de pas- sagiersdienst tusschen Gouda en Schoon, hoven onderhouden. De treinen, die ge durende die tijd moesten rijden, zijn op geheven. Spoorwegpersoneel heeft de ontspoor de wagon opgevijzeld. Noch het voertuig, noch het spoor was beschadigd. Te 1.15 uur was de baan weer vrij. Schrijnend vlnchtelingenleed. JOODSCHE VLUCHTELINGEN OVERBOORD GEZET. Gieterochtend heeft de seepolitie te Haifa 297 Joodsche vluchtelingen opge pikt, die met reddingsgordels om in vijf reddingsbooten op zee ronddobberden en to deerniswekkende toestand verkeerden. De vluchtelingen waren klaarblijkelijk voor het aanbreken van de dag door een onbekend schip in volle zee in de red dingsbooten gezet. VERKEERSBOTSINGEN. ZES OP EEN DAG. Een man reed met een auto op den weg Delft—Rotterdam. Bij Overschie kreeg de wagen een lekken band. Hij zet te den wagen op de parkeerbaan en poog de door met zijn zakdoek te zwaaien de aandacht van een voorbijkomenden au tomobilist te trekken, teneinde hulp te verkrijgen. Hierop stopte de bestuurder J. P. M. van der K., uit Rotterdam. Na den toestand te hebben bekeken, stapte hij in zijn auto om deze voor den defec ten wagen op de parkeerbaan te zetten. Blijkbaar heeft de motorrijder J. R. P„ die, met zijn echtgenoote op de duo uit de richting Delft kwam, de stilstaande auto niet gezien, zoodat hij tegen de achterzijde van de auto van Van der K. botste. De bestuurder en zijn echtgenoo te werden over den weg geslingerd. Beiden hadden een gecompliceerde rechterbeenbreuk, terwijl de motorrijder bovendien een hoofdwonde en een her senschudding had bekomen. Omstreeks kwart over acht is op den straatweg tusschen Beekbergen en Kla- renbeek een personenauto uit Arnhem, waarin drie personen, afkomstig uit Am- hem, Doesburg en Nijmegen waren geze ten, door onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De chauffeur liep zeer ernstige verwondingen op en werd met den Nijmegenaar, die eveneens gewond werd, per ziekenauto uit Apeldoorn naar een ziekenhuis aldaar overgebracht. De Doesburger kon, na te zijn verbonden, per auto naar huis terugkeeren. Even na middernacht is op de Stad houderskade te Amsterdam bij de bocht een auto tegen een paal van het electri- sche licht gereden. In het voertuig zaten twee dames en twee heeren. Een der hee ren vloog door de voorruit; hij liep bloe dende wonden aan gelaat en handen op; de beide dames waren licht gekwetst. De auto is aan de voorzijde geheel inge drukt. De bestuurder had een zware won de aan de knie; een der inzittende da mes bloedde hevig uit haar mond. Om zeven uur is onder Zuidlaren een militaire vrachtauto van het garnizoen aldaar geslipt en tegen een boom ge botst. Op de auto bevonden zich 14 mili tairen. van wie de gehuwde sergeant J. Steen ernstig werd gewond. Hij liep een ernstige kneuzing aan de ruggegraat op Een soldaat brak o m. het neusbeen. De overige twaalf militairen kwamen met den schrik vrij. De auto is zwaar bescha digd. In de nacht, ongeveer 3 uur zijn in het dorp Zevenbergen twee militaire motor rijders uit den Bosch, op de markt in vol le vaart tegen een boom gereden. Belden werden var hun motor geslingerd. Zij bleven zwaar gewond liggen. Een van hen, Segers uit Vaals, werd ln het gast huis te Zevenbergen opgenomen; de an dere, Arts uit den Bosch, werd naar het ziekenhuis te Breda vervoerd, daar on middellijk operatief ingrijpen noodzake lijk was. De toestand van beiden is zeer ernstig. Omstreeks 10 uur fietsten twee wacht meesters der artillerie op het fietspad van den Bennekomschen weg in de rich ting Ede. Op dat moment kwamen van de tegenovergestelde richting een jongen en een meisje, eveneens on de fiet«. Bij het passeeren reed de wachtmeester vsn den Brink te Ede. tegen den jongen op. De wachtmeester sloeg achterover van zijn flets en kwam met het hoofd on den harden grond terecht. In bewustelozen toestand werd het slachtpffer naar Ede vervoerd, waar hij aan de gevolgen ls overleden. In verband met dit ongeluk zijn de feesten, welke vanmorgen door de artillerie te Ede gehouden zouden worden afgelast. KIND DRONK BENZINE. Spoedig overleden. Het anderhalfjarig dochtertie van den heer Van Iersel te Waalwijk nam in een onbewaakt oogenblik een fleschje ben zine en dronk daaruit een vrij groote hoeveelheid. De vader bemerkte het eerst het ongeluk en waarschuwde direct een dokter, wiens hulp echter niet meer mocht baten. De kleine is overleden. VADER RIJDT ZIJN KIND DOOD. Het ongeveer driejarig dochtertje van den molenaar B. J. Olde Hampsslnk te Tubbergen, dat spelende achter de vrachtauto van haar vader liep. ls daar onder gekomen. Het kind was op slag dood. O. treft geen schuld. Hij reed met zijn vrachtauto achteruit. Vermoedelijk heeft het kind geprobeerd er achterop te klimmen en ls het in de goot geval len en onder een der wielen gekomen. DE HEER OUD OF DE HERAUT? Een vermakelijk voorval deed zich voor bij de plechtigheden ter gelegenheid van de geboorte van prinses Irene in Rot terdam. Een bejaard mannetje stond in een dichte haag van Rotterdammers Het mannetje stond stokstijf en staarde in de verte. Daar naderde, gezeten op een paard, een ridder, met een wapperenden veerenbos, zware laarzen en een zwieri- gen mantel. Het mannetje raaxte in ver legenheid. Dit was, meende hij, niet een bereden politie-agent. Het mannetje waagde een vraag aan een buurman. „Weet uwes soms wat dat mot?", zei hij opgewekt. „DAt," zei hij, „dat is de he raut". De heraut ontrolde een stuk per kament en toen klonk zijn zware stem over de hoofden der samengestroomden „Het is mij een groote vreugde u mede te deelen dat ten Paleize Soestdljk een Prinses is geboren." Het mannetje deed een schuchtere schrede voorwaarts, kuchte zenuwachtig en zei: „Ia u de heer Oud?" De ridder glimlachte welwillend en niet zonder trots. Licht boog hij zich naar het mannetje toe en zei vriendelijk: „Ja zeker, ik ben de heraut." Toen nam het mannetje zijn hoed diep af en zei luidop: „Dag burgemeester!" SCHRIJNEND VLDCHTELINGENLEED. Allee ontbreekt. Met het stoomschip )rParita", dat de Panameesdhe vlag voert, zijn in Smyrna 500 Joodsche vluchtelingen aangekomen, die van honger en dorst en als gevolg van de doorgestane vermoeienis volko men uitgeput waren. Deze vluchtelingen, meerendeels Tsjechen, verkeeren in kri tieke positie, daar zij geen '.evensmidde len, geen water en geen geld hebben Het schip heeft geen brandstof meer en de machines zijn, naar men verklaart, de fect De Turksche autoriteiten houdt de vluchtelingen in quarantaine er. geven hun geen toestemming aan land te gaan Het schip kan niet naar Constanza, waar de vluchtelingen zich hebben ingescheept, terugkeeren, alvorens geld ontvangen ls voor de noodige reparaties, aankoop van brandstof en andere behoeften. VLUCHTELINGENSTROOM UIT DUITSCHLAND BLIJFT AANHOUDEN. Naast de contingenten Joodsche kin. deren uit Duitschland en Tsjecho-Slo. wakije, die op geregelde tijden de grens passeeren, verlaten ook tientallen oudere vluchtelingen het Duitsche rijk. Mot de D-trein passeeren dagelijks tusschen de veertig en vijftig, doch ook wel eens meer dan tachtig emigranten, zoowel Joden als anderen, de Nederlandsche grens. De meesten van hen schepen zich te Hoek van Holland in om over te steken naar Engeland, doch er zijn ook vluchtelingen voor Noord, en Zuid-Amerika bij. DERTIG TSJECHEN ONTSNAPPEN UIT DEN TREIN. Dertig Tsjechische onderdanen van het protectoraat van Bohemen en Morav.ë. die per trein door den Corridor naar Oost-Pruisen werden vervoerd, zijn uit hun trein ontsnapt en hebben de Pool- sche autoriteiten om bescherming ge vraagd. Zij verklaarden, dat zij naar Oost-Pruisen werden overgebracht om daar gedwongen arbeid te verrichten. De Poolsche autoriteiten hebben hen in ver zekerde bewaring gesteld. SMOKKELEN PER DIPLOMATIEK VALIES. Procureur Cahill heeft Coidell Huil den Amerikaansch enm.nister van bui- tenlandsche zaken, doen weten, dat het Fransche departement van buitenland- sche zaken er in zou hebban toegestemd, dat voor het smokkelen van bedrijfsfilms werd gebruik gemaakt van diplomatieke valiezen. Cahill heeft zijn beschuldigingen ken baar gemaakt op verzoek van de federa le groote jury, welke ook beweerde, dat het verkeersbureau der Fransche regee ring, het Fransche consulaat te New York, een Fransche scheepvaartlijn en verscheiden particulieren ernaar streven de douanerechten der Vereen;gde Staten te ontduiken. 140.000 VLUCHTELINGEN. In een rapport aan de Volkenbonds vergadering verklaart de Hooge Commis saris voor de vluchtelingen, dat het juis te aantal vluchtelingen niet bekend is, doch het zou niet lager zijn dan 120.000 en zelfs 140 000 bedragen. AJJeen in Eu ropa zijn 60 000 vluchtelingen geheel af hankelijk van particuliere personen of organisaties. De Vereenigde Staten, Palestina en de Zuid-Amerikaansche Staten zijn de voor naamste landen, die vluchtelingen opne men. Men bestudeert thans de mogelijkhe den van emigratie, o.a. naar Britsch- Guvana, San Domingo. Noord-Rhodesia en de Êhilippijnen. De commissaris voegt hier nog aan toe, dat de meeste vluchtelingen in de kam pen ln Engeland, België en Nederland vlijtig en vol vertrouwen zijn, bereid zich aan hun nieuwe levensvoorwaarden aan te passen CONCENTRATIEKAMP VOOR VROUWEN. In Duitschland bestaan een aantal zeer gevreesde een beruchte concentratiekam pen voor mannen. Nu is er ook een voor vrouwen opgericht te Ravensbrück to Mecklenburg. In dit kamp worden alleen vrouwelijke „vijanden van den staat" op genomen, voor het meerendeel beschul digd van politieke misdragingen. De vrouwen, die een uniform dragen, mogen geen bezoek ontvangen, maar haar is toegestaan eens in de maand naar huls te schrijven. Het kamp is omgeven door een onder stroom staande draadversperring en er is voortdurend een detachement van de sa ter bewaking aanwezig. AANSLAGEN IN PALESTINA. Verscheidene slachtoffers. Een patrouille-auto is nabij Rehoboth op een in den weg ingegraven landmijn gereden en uit eikaar geslagen. Drie Joodsche hulp-poliUe-agenten werden gedood en twee gewond. In een nieuwe patrouillebarkas der En - gelsche marine ls een tijdbom ontploft, tengevolge waarvan het vaartuig is ge zonken. Een Britse he potttte-eergeant werd gedood en twee Britse he agenten werden gewond. De overige leden der be manning kwamen er ongedeerd af. TWEE WEKEN IN DE LUCHT. De gebroeders Moody, ait Springfield (Amerika), die het duur-record vliegen voor lichte toestellen (218 uur) hebben verbeten!, bevinden zich nog steeds ip,de lucht. Gisteravond te 21 uur Greem UicL hftririan jü precies hnee weken uur) gevlogen. In hun laatste bericht deelden zij mede, in de lucht te zullen blijven zoolang hun motor het vol zal houden. EEN PAARDENKWESTIE IN LOPIK. De koopman Van den B. te Lopik had een paard gekocht van den landbouwer Blommesteyn. Daar hy vond. dat het paard niet voldoende mak was, wilde hij het weer kwijt, en hy vroeg aan Blom mesteyn om het weer terug te nemen. Deze wilde daarvan niet weten, maar toen hy na van huis te zyn geweest, weer in zyn welland kwam, merkte hij, dat zyn vroegere paard weer in de wel liep. Drie dagen had het dier in de weide gelogeerd en omdat het geen gewoonte is om andermans paarden in den kost te hebben, ging Blommensteyn naar den veld wachter die proces.verbaal opmaakte De koopman Van den B moest terecht staan voor den Utrechtschen Kantonrechter. Hy was niet verschenen. De landbouwer Blommesteyn vertelde de toedracht van de zaak en antwoordde op de vraag van den Kantonrechter, waarom Van den B het paard niet meer wilde hebben, dat deze vond. dat het dier niet mak in het tuig was „Ik heb t beest telf een Jaar gehad," aldus getu ge. „en ik heb er nooit last mee gehad. Ik heb aan Van den B. gezegd, dat hy zachtzinnig met het dier moest omgaan, maar toen hy het had gekocht en het intuigde, toen sloeg hy er al op los. dat het een aard had." Getuige vroeg f 7 50 schadevergoeding voor het feit, dat het paard drie dagen ln zyn wei geloopen had. „Is dat niet wat veel?" vroeg de Kan tonrechter. „Nee, het is heel schappelUk," zelde de getuige „Want het paard had de koeien aan het schrikken gemaakt, die aan het draven waren gegaan, waardoor er gaten in het welland waren geslagen." „Nu. dan ïykt het paard toch niet erg mak, als het in de wei, waar het toch ge wend was. zoo te keer ging, dat het daar de koelen opjoeg," vond de Kantonrech ter. „Maar het beest kwam pas van stal en was dus uitgelaten." De ambtenaar vroeg f 8 boete subs, vier dagen hechtenis. Conform den eisch werd Van den B. veroordeeld, wagrbij bovendien Blommesteyn de civiele vorde ring van f 7.50 nog kreeg toegewezen. Overtreding Leerplichtwet te Benschop. Mej. T. te Benschop moest terecht staan voor den Kantonrechter te Utrecht omdat ze twee van haar kinderen van school had thuisgehouden zonder dat ze daartoe toestemming had. Ze zeide, dat het meisje ziek geweest was. Het had oorontsteking gehad. Den jongen had ze thuisgehouden om teen te schillen. „Met een groot gezin moet ik dat wel doen om er te kunnen komen," zoo zeide ze. De Kantonrechter praatte eens ge moedelijk met haar. „Kyk eens," zoo zeide hy, „u wilt toch graag dat uw kinderen vooruit komen, niet waar En als u ze wat laat verdie nen, dan is dat ook voor uw kinderen, dat u goed kunt rondkomen en het ze beter kan geven. Welnu, de Leerplicht wet is ook in het belang van de kinde ren en als de kinderen leeren, dan heb ben ze daar meer aan voor hun latere leven." „Maar die Jongen kan zoo best leeren „Nu, dat is een reden temeer, dat u hem niet van school moet houden. Zorgt u er nu voor, dat het niet meer gebeurt, want wy moeten hier de wet toepassen, om u te leeren, wat het beste ls voor uw kinderen." „Als u met den onderwijzer en den in specteur er over spreekt, dan kan er ook altijd nog speciaal verlof worden gege ven, oogstverlof," meende de ambtenaar. Nee. dat kan niet voor kinderen van arbeiders, voor het teenschillen," zeide de moeder. De ambtenaar vroeg daarna voor elke overtreding f 3 boete subs, twee dagen hechtenis en die straf werd door deo Kantonrechter ook opgelegd. Overtreding Vuurwapenwet te Lopik. „Ik ben twee zesjefe", zeide de 66-Jarige Jacob V., arbeider te Lopik, die voor den Utrechtschen kantonrechter zich moest verantwoorden wegens overtreding van de Vuurwapenwet. In zyn woning waren 32 patronen gevonden, toen er een huls- zoeking werd gedaan. De man zeide nu, dat hy er absoluut niet van op de hoogt* was, dat die patronen in huis waren. „Ik wist niet eens, waarvoor ze waren, toen ze gevonden waren, of ze voor een pistool of een revolver of een geweer wa ren," 200 zeide hy. Ik gebruik die dingen nooit. Ik heb er nog nooit een verbaal voor gehad, dat kan Je vernemen var den burgemeester. Ik wist niet eens. dat ze in huis waren, eeriyk niet. Ik kom hier niet om te liegen heeren „Nu, dan zullen we maar gauw ophou. den voor Je er mee begint," zeide de Kan tonrechter. De Ambtenaar van het OM. vroeg f boete subs, drie dagen hechtenis en over. eenkomstig den eisch werd straf opg®' legd. GIFTIGE BONBONS. Onderwijzeres - giftmengster. De rechtbank te Groningen behandelde gisteren met gesloten deuren de zaak te gen de 29-jarige onderwyzeres H. B. uit Dalen, wegens poging tot moord. Omstreeks half Mei heeft zy aan mej. F. Kooistra—Dinkela te Groningen een postpakketje gezonden, Inhoudend" met loodacetaat bestrooide bonbons, er was een briefje by het geschenk, waarin de verzekering werd gegeven, dat mejuffr. K., wanneer zy deze chocolade had ge proefd, nooit meer andere zou wenschen. Zoowel mej. K. als haar echtgenoot heb ben de bonbons geproefd. Omdat er een bittere smaak aan zat, spuwden zij de bonbons weer uit. Verdachte is indertijd te wyhe, toen zij daar onderwijzeres was by de familie K. ln de kost geweest. Na een ruzie, welke een proces-verbaal te gen haar wegens mishandeling en huis vredebreuk tengevolge had, ls zy daar weggegaan, maar ook nadat de familie K. naar Groningen was verhuisd. heeft zy het echtpaar nog herhaaldelijk lastig gevallen. De eisch luidde vier maanden gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en terbeschikkingstelling va* de regeering. 481e STAATSLOTERIJ. mm* KT.A AM MMH IIIIT Trekking ven t Angnskw firn No. nees IN Na 9752, m» PRIJZEN TAN fU. 1304 4.103 7630 9901 12700 16347 19990 1448 4.129 7781 9994 12753 16620 20024 1470 4437 7811 10038 13057 17015 20369 I860 4992 7926 10188 13186 1714.1 20695 1888 5242 8001 10304 13895 17393 30699 3797 5490 MOO 10643 14283 17454 20851 3134 5026 8826 10621 14570 17898 21032 3334 5721 8974 10823 14779 18038 19198 21201 3023 5820 9055 10094 15103 11316 19 29 5974 9128 10825 15251 19810 21052 4134 6487 9240 11120 15712 19577 21746 4148 6941 9344 11379 15819 19715 21812 4194 7340 9382 13094 15932 19871 2UM 4210 7582 9537 12536 18181 10909 De cowboy had hu zijn zadel neerge gooid en rende naar beneden Terwyi hy voortstoof, haalde hy zUn zware revol ver te voorachyn, die uit zyn revolver- taach stak. De Gemaskerde riep luid en kort: „Sta niet stil om te schieten! De heele kundde rent achter u aan! Grijp myn arm als ik u passeer en spring op het paard!" 74. Nauwelijks enkele meters scheidden den ruiter en den voetganger van elkaar, maar een nog kleinere afstand was er tusschen de wild geworden stier en zyn tweebeenig slachtoffer. Het was duidelijk, dat hy den cowboy het eerst zou berei ken, als hy niet werd tegengehouden, Opeens draalde Zilver zich om op de welbekende aanraking van zUn meester en rende, niet weg van, maar recht ojj de hollende kudde runderen in. DERDE BLAD NIEUWSBLAD TOOK ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoophovensche Conrani VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1934 /UIuh 1'Mt UMUWCH. MODERNE DESSOUS 2984. Prijs f 0.35. BUgaand garnituur, dat van kunstzijde gedacht is, bestaat uit pantalon, hemd- broek, bustehouder en onderrok met zy- onder d« afbeelding en de verlangde maat. Bestellingen van knippatronen, welk# Donderdag niet ln ons bezit zyn, kun nen eerst ln de volgende week ln be handeling komen. De prijs van de patronen staat by de afbeeldingen aangegeven. Men kan het bedrag overmaken per postwissel, ln postzegels of gireeren op postrekening 13763 aan S. Sc W. N. van Nooten, Schoon hoven. Toezending geschiedt alleen na ont vangst van bovengenoemd bedrag. CITROEN-RIJST. 200 gram ryst; 8 dL. water; zout: 250 gram suiker (basterd); sap van 3 citroe nen; en de zéér dun gesneden schil van «uiting. Afgewerkt met smalle kant. Hooge rug aan hemd-broek, die voor ge- sleede japonnen naar de taille toe in puntvorm uitgeknipt wordt. Patronen in de maten 38, 40 en 42. VOOR NAZOMERSCHE DAGEN. Model 3170. Prijs f 0.35. Men kan aan deze japon rok en bolero van dezelfde stof maken en de mouw- tooze blouse, die afgewerkt is met hoog kraagje, iets overbloust en een ruime ceintuur heeft, van fluweel maken. Voor minder gekleede gelegenheden zal men de blouse ook van een ruit kunnen kie zen, terwyi de jurk als geheel van één kleur en de bolero van fluweel of afste kend materiaal kan zyn. Men ziet, vele mogeiykheden zyn er, die een vlot en aardig geheel kunnen vormen. Ben. stof 2Vs meter van 1.30 M. en 1 M. voor blouse. Patronen 16—18 en 18—20 jaar. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. By het bestellen van patronen steeds opgeven het nummer dat gedrukt staat We wasschen de ryst, totdat ze volko men helder is en zetten ze daarna op met de 8 dL. of 8 kleine kopjes water, zouten de citroenschil en laten ze langzaam gaar koken, liefst op een asbestplaatje en niet te groote gaspit. Is de ryst gaar, dan roe ren we er het gezeefde citroensap en de lichte basterdsuiker door, en doen de toespijs in een glazen schotel. De rUst is niet zoo droog als gewooniyk, doch dit is by citroen ryst véél smakeiyker. GEVULDE TOMATEN. 500 gram middelmatig groote tomaten; 1 eetlepel peterselie; 150 gram koud kalfs- en varkensvleesch of ham; peper; zout; 1 kleine ui; paneermeel; boter, kerry of paprika; 1 ei. De tomaten worden met een vochtigen doek schoongemaakt, het kopje wordt afgesneden en de tomaat voorzichtig met een theelepeltje uitgehold. De buitenkant mag niet breken. Het vleesch wordt fyn- gehakt of gemalen en vermengd met de tornatenpurée, de peterselie; fyn gesnip perd uitje; peper, zout, en kerry of pa prika, daarna wordt «alty ongeveer vyf minuten in een steelpannetje verwarmd en het geklopte ei er over gegoten, nog even roerende verwarmen, totdat dit ge- stoiten is en de tomaten met het meng sel zullen, het kapje er op leggen en met een stukje boter, nadat het met paneer meel bestrooid is, ongeveer 15 a 20 mi nuten in een vuurvasten schotel in een warmen oven plaatsen. APPEL CHUTNEY. 1 kg. gesnipperde appelen; 450 gram bruine suiker; 375 gram sultana rozy- nen; 15 gram zout; 15 gram mosterd zaad; 15 gram knoflook pitjes (fUnge- hakt); 5 gram cayenne peper; L goe de azyn. AzUn, appels en suiker koken, totdat een dikke moes verkregen wordt, daarna voegt men er roerende alle overige ingre- diënteh by en giet na eenige minuten al les over in een terrine, die geheel afge dekt kan worden. Gedurende een week laat men de chutney hierin staan en vergeet niet, om meerdere malen per dag de massa om en om te roeren. Overbren gen in goed gereinigde flesschen, die met uitgekookte kurken gesloten en in lak of parafine worden gedompeld. Koel bewa ren. CONSERVEEREN VAN SOEPGROEN TEN. Het is thans nog tijd om allerlei soep groenten te conserveeren, waardoor men veel billijker uit is, dan in de weken, dat zy veel schaarscher zyn. SelderU, groen en knol, peterselie, wor telen. prei, schorseneeren en wat men nog meer Wenscht te gebruiken, wordt schoongemaakt, gewasschen en aan klei ne stukjes of reepjes verdeeld, daarna vermengd men het met zout, waarover men op 500 gram soepgroenten en 125 gram zout rekent. Glazen worden met kokend sodawater' schoongemaakt, nagespoeld en gevuld met de gezouten groenten, daarna afgesloten met cellophaan. Bij het gebruiken van de groenten moet men rekening houden met de hoe veelheid zout, die reeds in de groente aanwezjg ls en wascht ze voor zekerheid voor het gebruik nog eenige malen in koud water. Op deze wijze kan men ook dil, bles- look, boonenkruid enz. conserveeren. DIPHTHERITIS IN VLUCHTELINGEN KAMP. Gouda. Er hebben zich eenige gevallen van de besmettelijke ziekte diphtheritus voor gedaan in het kamp van de hier onder gebrachte Duitsche Joodsche vluchtelin gen, die in het Weeshuis zyn gehuisvest. Een week geleden is het eerste geval geconstateerd en sindsdien zyn ln totaal twaalf kinderen in da barakken in het Van Iterson ziekenhuis opgenomen. Het zyn tien jongens en twee meisjes, allen in een leeftyd van 10 tot 15 Jaar. Van ongeveer de helft is vastgesteld, dat zij aan de ziekte hjdende zyn, de andere kinderen zyn uit voorzorg in observatie opgenomen. De toestand van de patiën ten is gunstig, de gevallen zyn alle van lichten aard. Het vluchtelingenkamp, waarin nog honderd kinderen verbiyven, is geïso leerd. niemand mag het Weeshuis uit of ln. De kinderen en de leiders zyn inge ënt. De elf weezen, die in het Weeshuis ver bleven, hebben dadelijk de inrichting verlaten en zUn by familie en kennissen ondergebracht. Deze maatregel zal zoo lang als het noodig is gehandhaafd blij ven. REÜNIE BIOSCOOP. Gouda, 't Goudsche publiek kan deze en 'de volgende week in Reunie-bioscoop gaan genieten van een avonturen film (in twee deelen) van het gehalte zooals er zelden op het witte doek worden ge bracht. De twee-weken film, waarvan echter elk deel als een geheel beschouwd kan worden, is getiteld „De Geest van den Zwarten Piraat". Deze titel alleen klinkt reeds aanlokkeiyk doch de letter, ïyke vertaling van de Engelsche titel maakt de film nog aantrekkelijker. Deze luidt nameiyk „Het Geheim van het Eiland der Schatten". De hoofdrollen worden vervuld door Don Terry en Grant/ Withers. Alsof het nog niet genoeg is brengt de Reünie-directie bovendien nog een Tarzan-film met de beroemde cow boy Ken Maynard. Zondagochtend wordt de documental, re film „De Witte Engel van het Roode Kruis" met in de titelrol Kay Francis vertoond. Woensdag is er matinee voor iedere leeftyd. Men zie voorts de advertentie. Lange Ruige Weide. Veilingvereeniglng Driebrugge en omstreken. Aanvoer 6913 kipeieren. Prijs kipeieren f 3.50—f 3 95. Kippen 55 cent, hanen 90 cent per stuk. Suikerperen 40 cent en Oomskinderen 45 cent per mand. Nieuwerkerk a.d. IJssel. pe Harmonie- vereeniging „Door Kunst Verkregen", di recteur de heer C. van Gent, zal Zater dagavond een concert geven op een ter rein achter het huis van den heer Hon- koop aan de 's-Gravenweg. De gemengde zangvereeniging Per severance", directeur de heer K. J. de Beun. organiseert volgende week Zater dag 19 Augustus een groot zangconcert in deze gemeente, waaraan medewerking verleenen gemengde koren en kinderko ren uit: Bodegraven, Lekkerkerk, Stolwijk en Scheveningen. Motorrijder geslipt. Ouderkerk a.d. IJssel. Dinsdagnacht omstreeks 12 uur kwam een motorrijder in de Dorpsstraat met zijn motorrywiel te slippen, waardoor hij tegen de straat smakte, hetgeen zoodanige gevolgen had dat hy naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. Later bleek het een baas van de in de buurtschap „De Zijde" lig gende zandzuiger te zijn. Zijn toestand is thans naar we vernemen redelijk. Onze plaatsgenoot de heer M. de Jong Mzn. slaagde te Rotterdam voor het examen hoofdakte. Oranjefeest. Oudewater. Het bestuur der Koningin Wilhelmina Vereeniging zal binnenkort een uitvoerig programma vopr de feesten van 29, 30 en 31 Augustus publiceeren. Vermeld zij voorloopig. dat bijzondere aandacht aan de kinderen is besteed. Behalve enkele tractatie's op de scholen, zullen ook alle deelnemende kinderen aan het bloemencorso op oliebollen worden onthaald, terwijl hier tevens fraaie prij zen voor beschikbaar zijn. Een massale zanghulde door alle kinderen onder lei ding van den heer S. T. Verdonk is mede ln voorbereiding. Ook een bijzondere kin dervoorstelling zal worden georganiseerd met de bekende Henri Nolles. Gasprijs verlaagd. Reeuwijk. De gasprijs in deze gemeen te is in alle tarieven met 1 cent per M3. verlaagd. Deze prijsverlaging geldt zoo wel voor gewoon- als voor muntgas. In de zaal van den heer Verhoef hield de Oranjevereniging „Tempel" Dinsdagavond een ledenvergadering. BU- na alle leden waren aanwezig. Na eenige bespreking werd besloten om ook dit jaar in de buurtschap „De Tempel" fees- teiykheden te organiseeren. Het feest werd bepaald op 6 September. Des voor middags zullen kinderspelen en in den namiddag volksspelen worden gehouden. Des avonds zal een openlucht-filmvoor stelling worden gegeven. Voor de verkiezing van een bestuurs lid was door de Boerenleenbank op het dorp een buitengewone ledenvergadering belegd Daar nog niet de helft van de le den aanwezig was, mocht ingevolge de statuten geen bestuursverkiezing plaats hebben en werd de vergadering derhal ve uitgesteld. Gevonden: een sleutel, te bevr. ge meente-secretarie; een ceintuur, te bevr. by S Koster '*-Gr&v«abr weg E 143. Oe Schoonhovensche Courant schrijft een Nationale Wandeltocht uit, te houden op welke georganiseerd wordt door de Schoonhoven sche wandelvereeniging „De Globe Trotter". Alg. Secr.: Bram Kars, Lopikerstr. 43, Schoonhoven Inleggeld Hoofdmorsch 25 K.Mff 0.40 Jeugdmorsch 20 K.M. ff 0.30 Overmaken of storten op giro 13763 Schoonh. Courant of afdragen aan een der agenten v. d. Schoonh. Crt. leder die de marsch volbrengt, ontvangt een herinneringsmedaille. Voor groepen extra prijzen. Woonplaat» Het Inleggeld zend Ik hierbij per Inschrijvingen zonder dat galljktljdlg het inleggeld wordt overgemaakt of betaald worden terzijde gelegd Inschrijvingen na 2 September f 010 hooger. Dit blf|et In te zenden aanAlg Secretariaat, Bram Kare, Lopikerstr. 43, Schoonhoven I Alle lewrt twn du blo* kunnen ko*te- loot m date rubnek tchnj ven. A aam modi et 1 n oeten worden opgegeven, doch kunnen onder hu artikei worden mg gelaten.) ORANJEVREUGDE TE GROOT-AMMERS Vele lezers en lezeressen zullen zich ongetwijfeld het pittig stukje n'og herin neren, wat Jan Kijkuit Vrijdag in uw veel gelezen blad onder onze aandacht bracht. Groot-Ammers staat wel in het^ middelpunt van de belangstelling. Gaar ne zou ik op dit praatje van Jan Kykult even doorgaan. De kwestie, die u hebt aangesneden, is het wel waard, om even onder de aandacht van het Groot-Am- mersche publiek gebracht te worden. Zoo als bekend: Groot-Ammers gaat feest vieren. Een programma, waarvan niets gezegd kan worden (maar dan ook door niemand, hoe klein zyn geweten ook is) dat dit bezwaren van principieelen aard meebrengt, om daaraan zUn medewer king te verleenen, op welke wijze ook. Er zyn op Groot-Ammers echter menschen, die biykbaar een andere gedachte zyn toegedaan. De scheidingsmuur, die te Groot-Ammers is opgetrokken tusschen de openbare en de christelijke school, schynt nog niet hoog genoeg te zyn. Men legt er nog een steentje op. Op een be leefd verzoek van het bestuur der Oran- jevereeniging, om de kinderen van de chr. school op 31 Aug. vrijaf te geven, om aan de tractatie en de kinderspelen, wel ke zullen worden georganiseerd, deel te nemen, is ronduit geweigerd, om princi- pieele bezwaren. Van deze plaats hulde aan de 2 leden van het schoolbestuur, die een ruimer kijk op deze zaak hebben. Is dit echter ook de meening van alle ouders der aldaar schoolgaande leerlin gen? Zoo niet, dan wek ik al deze ouders op, als het tijdstip is aangebroken, dat gepaste uiting zal worden gegeven aan onze Oranjevreugde, u niet te laten lei den door enkele drijvers, die trachten een wanordeiyke toestand te scheppen op Groot-Ammers, maar als één man uw kinderen thuis te houden, en ze, als goe de Oranjeklanten aan de spelen laten deelnemen. Principieele bezwaren acht ik hoog. maar men moet eerlijk biyven. Zeg anders liever ronduit: Wij willen twee dracht zaaien. Ons Oranjehuis heeft altyd gestreden voor gewetensvrijheid, maar niet voor gewetensdwang. Nogmaals een beroep op alle ouders, wier leus nog altyd ls: „God, Nederland en Oranje", en waar dus Oranje nog geen contrabande ls, stelt uw kinderen in de gelegenheid, dit feest op gepaste wijze mee te vieren. Laat ons tenminste op hoogtijdagen als deze de leuze van ons hooge Landsvrouwe „Na tionale en geestelijke herbewapening" eens even in onze herinnering terugroe pen. Laat ons trachten, niet alleen als natie, maar ook als gemeente, achter onze Landsvrouwe te staan, en mede te werken, ook hierdoor, aan de opbouw van het vaderland. Dus ouders. de daad is aan u. Ik hoop hierdoor slechts dit te bereiken, als wy 31 Augustus feest vieren, dit te doen met de geheele gemeente. Hoog het Oranje huls. Oranje boven. EEN ONBEVOOROORDEELD OPMERKER. DE NATIONALE FEESTDAG EN 31 AUG. Blijkens de verslagen in dit blad is de viering van de Nat. Feestdag simpel ver- loopen met muziek en rondgang, niet al leen ln Schoonhoven, maar in vele plaat sen. M.l. heeft dit als oorzaak dat de Nationale Feestdag te vlug volgt op de geboortedag. Stelde men deze op circa 7 a 10 dagen na den geboortedag, dan was er tyd van voorbereiding ook voor de buurtvereen: gingen om versiering aan te brengen. De buurtvereen. verkeeren niet in het gunstige geval als de gemeente Schoon hoven, die op Zaterdagmiddag nog een aantal werklieden een lichtzuil kan laten plaatsen. Werklieden ln het particulier bedrijf zouden dit wellicht niet eens mo gen doen. De buurtvereen. zyn meest op eigen krachten aangewezen behalve de Haven. Dat de ringrijderlj-wedstryden det Oranje Vereen, op Zaterdag werden ge plaatst had zyn oorzaak, dat het dag. bestuur een grootere deelname verwacht te op Zaterdag dan op Maandag, omrede cp Za'erdagmiddag leder vrU Is, wat van de Nat. Feestdag niet verwacht kon wor» den. De Oranje-Vereen, moest bovendien zuinig zyn met de financiën om de vie ring van 31 Augustus niet in het gedrang te laten komen. Het niet luiden van de groote klok en het niet afkondigen van de geboorte van Prinses Irene, zooals dat ln vele andere plaatsen wel is geschied, kan men de Vereen. Oranje Boven met euvel duiden, omdat dit dingen zyn die op het terrein van het gemeentebestuur liggen. De regel is dat de feestdag van 31 Aug. uit de gewone middelen wordt bestreden, terwijl extra-feesten door extra-inkomsten moeten worden gedekt, vandaar de in Juni gehouden, helaas niet gelukte bazar. Voor de viering van 31 Aug. is dus een bepaald bedrag gereserveerd. Dit bedrag is echter weer niet groot genoeg om iedereen vrij entree te geven. Alleen de leden zullen vrij toegang hebben tot de feesteiykheden en tot het vuurwerk. Juist het organiseeren van de bazar is er op gericht geweest om iedereen vrij te kunnen laten genieten van de feestvie ring. Dat kan nu niet. Er moet evenwicht komen in de financiën. Biykens de ver slagen over de feestviering van 1938 was in de kas der Ver. Oranje Boven een te kort van ongeveer f 200, omdat toen kostbare optochten, zwemdemonstraties enz. vrU te zien waren en de reclame groot was opgevat, met als resultaat, dat zelfs de verkoop van de programma's ver» re beneden de verwachting bleef. Naar ik vernam zullen verschillende buurtvereenigingen reeds op Maandag 28 Aug. beginnen de straten te versieren en deze de geheele week intact laten, moge lijk ook wel de daaraanvolgende week, omdat op Zaterdag 9 Sept. een WandeL wedstrijd wordt georganiseerd door den uitgever van dit blad. Aangezien dit echter voorbij ls. richt men zich op de viering van 31 Aug. en als men dan tydig versiert en op 9 Sept. de wandeltocht goed slaagt, dan kan er mogeiyk niet alleen van een feestdag, maar zelfs van feestweken gesproken worden. Mogelijk zyn er ook andere or ganisaties, zooals Middenstandsvereenl- gingen en V.V.V., die op deze gelegenheid iets extra kunnen doen om ook het be zoek aan Schoonhoven van bewoners de» omgeving aantrekkeiyk te maken. C. DE GRUIJTER, Secretaris Oranje Boven.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 3