IES •AG I I MJ!! GELD BESCHIKBAAR. r gen •i. 1 ir;> ji I Onbewaakte overwegen make^ zes slachtoffers. Vrachtauto uit IJsselstein versplinterd. zes IKJES I* .treken FRECHT I Win uw - i*' TGrUSTUB 193* DE NIEUWE GEBOORT Deze drie foto’s zijn genomen door Prins Bemhard. Ij» 1 K alle I NCHEM het si her tfoor de zuster van dieten. Het jonge prinsesje in rustige slaap. dit ■I zijn een onderzoekingtocht Prinses Beatrix op ■I >00( CESWlffl aankoop en half waliteit! De arrestatie, zooveel aanwijzingen rsluis. lam. Duurstede Haven 11, JFORT. 'TER. 1 roepen, president ge- ge- een tavia zou Het man dienst ƒ1 te zoo worden Twee grootmoeders en een zusje bij de wieg van de jonggeboren prinses. Ko ningin Wilhelmina en prinses Armgard met prinses Beatrix bij prinses Irene. DE BRANDSTICHTING IN HEI- EN BOEICOP. Verdachte in vrijheid gesteld. Hei. en Boeicop. De van brandstich ting verdachte en gearresteerde D. de J. alhier, die aanvankelijk naar Utrecht was overgebracht, is wegens gebrek aan bewijs Vrijdagavond op last van den of ficier van justitie in vrijheid gesteld. niet binnen een maand te verwachten, daar hij er anders reeds thans toe zou zijn overgegaan het congres tegen half September bijeen te roepen. Roosevelt ging zelfs nog verder, door te zeggen dat hij. zooals de situatie zich thans liet aanzien, niet verwachtte tot een dergelijke stap te moeten overgaan. Dat beteekent dus dat Roosevelt in het geheel geen crisis of nabije oorlogsdrei ging verwacht. - uit één gezin. waarin drie menschen gezeten waren, zitten praten en geen aandacht geschon ken aan de gevaren van den weg, die al len bekend waren, omdat ze daar vaak passeerden.. Het is ook niet uitgesloten dat door de hevige regen het zicht op het oogenblik van de botsing was verstoord. De moge lijkheid bestaat, dat Leendert Boer, die aan het stuur zat, op het laatste oogen- blik de trein nog bemerkt heeft, en toen nog vol gas heeft gegeven om de trein te ontwijken, doch dat toen de motor ia afgeslagen, waardoor de auto op de over weg bleef stilstaan. (Vervolg op pagina 2). regels 1.30, 0.20; derde J. Adver- gratis ge- lorcumer”. No. MSI.ACHT BLADZIJDEN. MAANDAG 14 AUGUSTUS 193»71e JAARGANG. NIEUWSBLAD VOORTUI HOLLAND EN UTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT I Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L iBONNE’S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van z» z» Gulden bij levenslange Z A A Gulden bij Q a n Gul(ien biJ verlies 0 fï Gu^en blJ verlies 1 Gulden bij verlies z n Gulden bij verlies van De verzekerde moet in het 2 v v U ongeschiktheid. O v U overlijden. J V V van hand of voet. 4 V U van een oog. 1 V V van een duim. O V een anderen vinger. bezit zijn van een polis. Advertentiën: 16 i elke regel meer plaatsing halve prijs, ten tien worden plaatst in „De G( IDS 1760 ROOSEVELT VERWACHT GEEN OORLOG. HET PARLEMENT BLIJFT OP RECES. De president der Vereenigde Staten, Franklin Roosevelt, heeft, zooals men zich zal herinneren, eenige tijd geleden, toen het Congres de neutraliteitswet niet voor Januari a.s. in behandeling wilde nemen, verklaard, dat als het in de Oude wéreld tot een crisis zou komen, hij het parlement in een speciale spoedeischende vergadering bijeen zou roepen. Nu de tijd nadert, waarin een eventueele crisis zich zou voordoen, heeft Roosevelt gezegd dat hij het Congres niet voor een na jaarsvergadering bijeen zal roepen. Hieruit volgt dus, dat de Amerikaan- sche president de mogelijkheid dreigende oorlog voorloopig acht. Roosevelt herhaalde zijn hierboven «enige tijd geleden afgelegde verklaring, dat hij het Congres bijeen» zal zoodra een oorlog dreigt. De p schijnt echter die crisis niet, of althans Men ziet dit opschrift wel eens boven advertenties en men doet verstandig daaraan geen aandacht te geven. Maar nu is ér geld beschikbaar, waarbij men geen wantrouwen behoeft te hebben, het" wordt namelijk verstrekt door de staat en het is beschikbaar voor ambachts lieden en kleine nijveren, als zij geld noodig hebben om nieuwe machines of werktuigen aan te schaffen of verbete ring van hun installatie en bedrijf be- oogen. Kortgeleden is de commissie ingesteld die zal te beoordeelen hebben of de aan vragen voor hét Werktuigencrediet al of niet ingewilligd moeten worden en die daarbij ook zal oordeelen over hun vak bekwaamheid, hun credietwaardigheid, hun persoonlijke eigenschappen en of het niet mogelijk is, dat zij op andere wijze zich het benoodigde geld verschaf fen of met andere middelen in aanschaf fing en verbetering voorzien. Voor het crediet komen in aanmerking „ambachtslieden en kleine nijveren". Niet iedere middenstander, uit welk be drijf ook, kan er dus van profiteeren, maar alleen zij die vallen onder de om schrijving „ambachtslieden en kleine nij veren’’. Indien het geld verstrekt wordt, mag daarmee alleen gekocht worden werktuigen, machines, installaties en dergelijke, of wel moet het gebezigd wor den om verbetering te brengen in bedrijf in het algemeen. Wie behoefte heeft aan zoo’n geldlee- ning van de staat en meent er voor in aanmerking te komen, kan zich daartoe wenden tot een kantoor van de Neder- landsche Mlddenstandsbank of bij een der bij deze Instelling aangesloten M.d- denstands. en Boaz-banken. Voor credietverleening komen niet in aanmerking bedrijven, welke economisch geen bestaansrecht hebben, die ook met Vier slachtoffers (Van onzen specialen verslaggever). De Zuidwesthoek van Utrecht is opge schrikt door de schrikkelijke tijding van het ontzettende ongeluk, dat plaats vond op de onbewaakte overweg bij den Poel dijk te Houten. Drie broers en een zoon van een hunner werden tegelijkertijd door de dood weggerukt en twee andere broers werden gewond. J. Boer te Benschop, Wijnand Boer te IJsselstein, Teunis Boer te IJsselstein, C. P. Roodenburg en A. Roodenburg te Ben schop en Leendert Boer te Benschop wa ren met een auto uit Werkhoven, waar ze een fruitverkooping hadden bijge woond, op weg naar Schalkwijk, waar ze wederom bij een fruitverkooping wilden tegenwoordig zijn. Op de tijdelijke onbewaakte overweg in de Poeldijk te Houten aangekomen, werden ze even voor halfvier Vrijdag middag verrast door de electrische trein uit Utrecht op weg naar Den Bosch. De vrachtauto werd door de trein gegrepen en totaal versplinterd. Van de auto was niets meer over dan de wielen en wat versplinterd hout. Ooggetuige-verklaring. Van een ooggetuige vernamen wij, dat de botsing een ontzettende klap had ver oorzaakt, welke menschen, die aan het werk waren bij den aanleg van de rond weg qm Utrecht deden toelooppn en voor bijgangers die kort tevoren waren gepas seerd, naar de plaats des onheils deden terugsnellen. Overal in de omgeving ston den menschen op hun erf te kijken om het ongeluk te bespreken. Toen we op de .plaats van de ramp aankwamen, was het ongeluk pas geschied. Het opruimings- werk was nog in volle gang en burge meester V. R. Los, van Houten, was aan wezig om het te leiden. Onze zegsman, deelde mede, dat de auto bestuurd werd door Leendert Boer. De vrachtauto behoorde toe aan de ge broeders Roodenburg. In de cabine wa ren drie mannen gezeten, terwijl ach terop de auto, op de laadbak eveneens drie mannen zaten. Deze laatsten zaten met de rug tegen de achterwand van de cabine geleund. Op den auto waren ook nog twee fietsen geladen. De oorzaak. Het uitzicht is ter plaatse zeer goed. Vermoedeliik heeft men in de cabine. Toen de justitie tegen Pieter L. K. had, werden maatre gelen getroffen om tot arrestatie te kun nen overgaan. Het bleek, dat de als hofmeester derde klasse in was aan boord van de „Johan de Witt". Hiermede was hij op 5 Juli van Amster dam vertrokken en op 4 Augustus te Ba- aangekomen. Op 16 Augustus a.s. hij weer met het schip vertrekken, was dus nu zaak hem in Indië te arresteeren, voor hij er de lucht van zou krijgen, dat de justitie hem van vreeselijk misdrijf zou verdenken. De officier van justitie te Amsterdam seinde naar zijn ambtgenoot te Batavia en vroeg bevel tot in bewaringstelling van K. Nadat ook dit bevel naar Batavia was doorgegeven, wachtte men op de be richten uit Indië. Verdachte n.l. heeft In Indië nog eenige familieleden, zoodat men niet wist waar hij zijn kort verblijf op Java zou doorbrengen. Zaterdagmid dag kwam bij den officier van justitie het bericht binnen, dat verdachte fiemarang is aangehouden. Hij zal spoedig mogelijk op transport gesteld naar Amsterdam. De hofmeester is eenmaal voor Vermogensdelict veroordeeld. Ongeveer vier jaar geleden Is hij ge trouwd. ftet echtpaar had geen kinde ren. DE KOFFER MET HET VROUWENLIJK. De vermoedelijke dader gearresteerd. We hebben in ons vorig nummer meld, dat bij Barneveld een koffer vonden was, waarin de romp van vrouw zat. De zuster van de vermoorde vrouw, die met haar man in de omgeving van de Pieter Aertzstraat woont te Amsterdam, 'had gisteren door de radio een oproep gehoord, waarin melding gemaakt werd, van ’het waschnummer 273, dat gevonden was op .de kleeren welke om het lijk in den koffer waren gevonden. Dit nummer kwam haar bekend voor en toevallig had zij in huis een schort, dat aan haar ver miste zuster had toebehoord. Haar zus ter immers was sedert 24 Juni spoorloos verdwenen. Aan haar zwager, den hof meester, had zij reeds kort na dien da tum gevraagd, waar haar zuster toch was. De man had geantwoord, dat het hem niet meer aanging, omdat zijn vrouw er met een anderen man vandoor was, en dat hij haar met dien man in een auto had zien zitten. De zuster nam dit niet voetsstoots aan en einde Juni ver voegde zij zich op het politiebureau, waar zij de opsporing van haar zuster ver zocht. Dit was echter niet mogelijk zon der haar zwager, den hofmeester hierin te kennen, en deze gaf van het verdwij nen van de vrouw op het politiebureau weer dezelfde verklaring, zoodat geen on derzoek naar de „w’eggeloopen vrouw’’ werd ingcsteld. Toen nu echter de zus ter dit waschnumme" don- de radio hoor - het gevraagde crediet den strijd om het bestaan niet met succes kunnen voort zetten, of die niet op zaakkundige wij ze worden geleid. Verder zijn uitgeslo ten die ondernemers, die zelf of door hun echtgenoot als ambtenaar of uit particuliere betrekking een eenigszins beteekende bron van Inkomsten hebben. De credietaanvrager moet een over, zichtelijke boekhouding hebben, of zich verplichten die te gaan bijhouden. Er worden geen grootere credleten verleend dan van f 5000.De maximum looptijd bedraagt 10 jaar, indien ae om standigheden van het bedrijf of de le vensduur der machines, enz. daartoe aanleiding geven, kan de looptijd korter dan 10 jaar worden gesteld. Zoolang de credietnemer aan zijn verplichtingen voldoet, kan het crediet binnen den overeengekomen looptijd niet opgezegd worden. De credleten moeten, voor zoover mo gelijk, door persoonlijke of zakelijke ze kerheid worden gedekt. De credietne mer zal zelf een deel van de koopsom moeten kunnen betalen en zal dit be drag tevoren bij de bank moeten stor ten. Indien de aanvrage beoogt een aan schaffing of verbetering op technisch gebied, dan wordt ook advies gevraagd bij den rijksntfverheidsconsulent. Dit is In het kort, ontdaan van ambtelijke taal of offlcleele termen, de opzet en de bedoeling van het Werktui gencrediet, dat ‘Velen ten zegen kan zijn en voor menigeen zelfs redding uit bit tere nood kan beteekenen. Op deze wijze toch kan een werkzaam en eerlijk wil lend middenstander een crediet ver krijgen, dat voor hem anders veelal op geen andere wijze te bekomen zou zijn. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. Met verzekering 15 cents meer. de omroepen, stelde zij zich met de po litie In verbinding. Het bleek, dat de woning, die tot 24 Juni door het echtpaar K. was bewoond geweest, leeg stond. Een buurman, die wel met de familie bekend was, kon in lichtingen geven. De hofmeester had ook aan hem verteld, dat zijn vrouw hem verlaten had en daarom wilde hij zelf de woning zoo spoedig mogelijk ontrui men. Hij had een opkooper ontboden en zijn inboedel van de hand gedaan. Buurman hielp de koffer inladen. Op den avond van den 24en Juni had K. aan zijn buurman gevraagd, om hem te willen helpen met het naar beneden brengen van een zwaren koffer, die naar zijn zeggen zijn kleeren en particuliere bezittingen bevatte. De koffer, die op de tweede verdieping van het huis stond, bleek heel zwaar te zijn. Toch gelukte het hem met behulp van den hofmeester het zware voorwerp naar beneden te krijgen, en te laden in een huurauto, die voor de deur stond. De hofmeester had hem gezegd, dat hij naar Deventer ging en dat hij een auto zonder chauffeur had gehuurd. De buurman verklaarde tegenover de justitie, dat de koffer, waarin het stof felijk overschot van een vrouw is gevon den, precies zoo’n koffer was als hij naar beneden had helpen dragen. Bij deze verklaring komt nog. dat de. plaats, waar de koffer gevonden is, n.l. bij Terschuur onder Barneveld, door den gearresteer den hofmeester kan zijn gevolgd op zijn weg naar Deventer. Onderzoek in de woning. Het pariet, de commissaris van poli tie, eenige rechercheurs en de politie deskundige dr. van Ledden Hulsebosch, stelden in de woning, welke nog niet we der verhuurd was, een onderzoek in. De duisternis was reeds gevallen en electri sche looplampen moesten worden aange bracht, om met resuR'MCJ t werk te kunnen verrichten. Bij de gootsteen vond men op den grond bloedsporen, welke niet bijzonder duidelijk waren. Duidelijker waren de sporen in een zijkamer, waar, toen de fa milie er nog woonde, een divan stond. In die kamer heeft dr. van Ledden Hulse bosch met zekerheid bloedsporen kend. Het huis bleek overal goed te zijn schoongemaakt. De vloeren waren danig met bleekpoeder bewerkt en blijkbaar was alles in het werk gesteld om geen enkel spdor achter te laten. Nog meer aanwijzingen. Er zijn nog andere aanwijzingen, waar uit de justitie mag concludeeren, dat het lijk, dat in den koffer is gevonden, het stoffelijk overschot is van de vrouw van hofmeester K. De lichaamsbeschrijv.ng, welke men van familieleden heeft ge kregen, past op het gevonden gedeelte van het lijk. Bovendien had men in den koffer behalve kleeren en lappen, een paar kousen gevonden, welke gestopt wa ren op de wijze, zooals de vermoorde vrouw dit pleegde te doen. Deze verkla ring werd afgelegd de vermoorde. van een nog verre 11

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1