Een Duitsch - Italiaansch vredesvoorstel. Conferentie inzake Danzig. Binnenland Philips Electrische Scheerapparaten uit voorraad leverbaar bij «I. K. Snoei 4 Rationalisatie en" middenstand. „Insulinde” Net lijk in de koffer. De nieuwste Philips radio contantven gemakk. betaling, f 1.- per week zonder vooruitbetaling. Reparaties aan ieder merk binnen 2 x 24 uur. Jan Brouwer w. het dat herinneren als zij naar Daar de mailbooten zijn voorzien de athletiek- 1 en Frank- t Het vreeselijk ongeluk bij Houten. DE DOOP VAN PRINSES IRENE. i aan ge- voor gun- o. voor Schoonhoven maanden 1.25; Met verzekering ■UMlhalMtr. 7-», Lapikeratr. e Den Haag t Schouwen *en medaille inla voor het Rusland buiten de conferentie te houden, waarmede Engeland moeilijk accoord kan gaan. Verder is het woord „eindvoorstellen” natuurlijk niet in goe de aarde gevallen, aangezien dat de be dreiging insluit, dat bij niet-aanvaardlng Berlijn on Rome zullen weten, wat hen te doen staat. Veel zal zeker afhangen van de hou ding die Polen tegenover de voorstellen aanneemt. volgende maand zullen de Koningin en het Prinselijk Gezin een bezoek aan de hoofdstad bren gen. De datum daarvan staat nog niet vast. Het schijnt nu in de be doeling te liggen, dat de doop plechtigheid tijdens dat bezoek zal plaats hebben. De Prinselijke Familie breekt hier met de oude gewoonte, vol gens welke vrijwel alle leden van het vorstenhuis het doopsel in de residentie ontvangen. Prins Bemhard beschouwt met ernstig gelaat zijn jongste dochter, voor wie ook Prinses Beatrix groote aandacht toont. valt, wor- want Londen en Parijs ontvangen de voorstellen van de as-lan- den verre van geestdriftig; zelfs zwegen de Britsche en de Fransche pers ze gis teren nog dood. Voor een groot deel zal dat wel hierin zijn oorzaak vinden, Duitschland en Italië van plan zijn, Advertentie, elke regel i plaatsing hi tentlën plaatst De propaganda voor de verbruikscoöpe ratie neemt toe; degenen, die zwoegen om met mindere inkomsten rond te ko men, zullen zwichten voor de voordeelige aanbiedingen, welke worden gedaan. Hoe moet de middenstand zich hier tegen verweren? De concurrentie moet worden bestre den. Niemand zal betwisten, dat concur rentie bestaan moet teneinde verstarring tegen te houden, doch ongezonde concur rentie moet worden gebannen. De overbelaste middenstandsbonden kunnen te dezen opzichte slechts theore tisch denken; zij staan, het klinke wel licht vreemd, nog te veel buiten het wer kelijke middenstandsleven. Men kan slechts resultaten verwachten, wanneer men zich plaatselijk beter organiseert. Niet door het oprichten van een vereeni- ging, dikwijls zonder kracht, maar door het medeleven van alle leden met de vraagstukken, die hen benauwen. Door contact van een flinke midden- standsvereeniging met het gemeentebe stuur kan op het gebied van vestiglngs- eischen naar behoefte heel wat ten goe de worden gedaan. Het behoefte-element lijkt ons geen aangelegenheid van het centrale gezag; dat kan alleen plaatselijk worden geregeld. De stoot daartoe moet komen uit den klaring van het algemeen nut der groep der middenstanders. Zoolang deze niet inzien, welke gevaren him bedrei gen, zal ook de overheid niet ingrijpen', tenzij in het gemeentebestuur voortva rende middenstanders zitten, die het pro bleem in alle geledingen kennen. Rook- en Pruimtabakken vanaf 5 cant par half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij w. rijneveld, Haven 66 - Tol. 91 - Schoonhoven „EINDVOORSTELLEN” AAN DE DEMOCRATISCHE MO GENDHEDEN voorleggen le. Een bestand van dertig dagen, ge durende welke tijd beide partijen geen enkele actie zullen ondernemen, teneinde de organisatie van een conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken van Trankrijk, Engeland, Duitschland en Italië mogelijk te maken. 2e. Daar Polen, volgens de Britsche ga rantie, zelf moet beoordeelen, of de daar In vervatte bepaling omtrent oorlogs- noodzaak bij een bedreiging van zijn on afhankelijkheid in werking zal treden, zal Groot-Brittannié de door de vier mi nisters overeengekomen oplossing van de Danziger kwestie aan Polen moeten voor leggen, met het verzoek te willen mede- deelen of Warschau door die oplossing Zijn onafhankelijkheid bedreigd acht. Een antwoord, volgens hetwelk Polen rijn onafhankelijkheid niet bedreigd zou achten, zou het aanvaarden door Polen van de betrokken oplossing beteekenen. 3e. Indien deze kwestie zal zijn gere geld, zal het bestand kunnen worden ver lengd, teneinde de vier ministers in staat te stellen de andere kwesties te behan delen in volgorde, waartoe in gemeen schappelijk overleg zal worden besloten. Verder verluidt, dat de spilmogendhe- den uitdrukking geven aan de hoop, dat het aanvaarden van haar voorstel zal lel den tot een ontspanning in de interna tionale betrekkingen en tenslotte zouden Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 - per post 1.50. 15 cents meer. No. «166. TIEN BLADZIJDEN. WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 Tie JAARGANG NIEUWSBLAD VOOR ZUIDflOLLAND EN UTRECHT 1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT I J Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN Z5. Postrekening 13763. I Politie zoekt vergeefs. Intusschen zoekt hier te lande de po litie nog steeds naar de ontbrekende li- chaamsdeelen van het slachtoffer. Ze heeft Maandag geruime tijd gedregd in het Merwedekanaal onder Weesper- karspel, omdat iemand zich herinnerde, dat op 24 Juni, ’s avonds tusschen half- tien en tien uur, een zwaar voorwerp van de hooge brug in het Kanaal was gestort Het voorwerp leek op een koffer. De po litie heeft echter niets gevonden. VERDACHTE BLIJFT ONTKENNEN De hofmeester K., die verdacht wordt van de afgrijselijke moord op zijn vrouw, wier lijk in een koffer bij Barneveld in een sloot werd gevonden, blijft volharden bij zijn ontkenning. Toen K. te Semarang werd gearresteerd is hij ongetwijfeld reeds op de hoogte ge weest van de lugubere vondst in het moe derland. De Johan de Witt lag op dat moment te Batavia en daar zal hij zeker uit de plaatselijke couranten kennis heb ben genomen van de ontdekking. Ook de berichten omtrent het onderzoek en wat er gaande was, moet hij gekend hebben. van moderne radio-ontvang-stations en vol doende marconisten-personeel, kan men steeds de nieuwscommuniqué's per korte golf opvangen. Thans wordt K. ech r streng geïso leerd gehouden, teneinde hem verder on kundig te laten van alles wat reeds be kend is. De verhooren van den verdachte worden deze week gedurende enkele uren per dag voortgezet. Hij blijft thans op de meeste vragen het antwoord schuldig. Vermoedelijk zal K. eerst de volgende week op transport naar Nederland wor den gesteld. Het geleide zal zeer vermoe delijk bestaan uit twee Europeesche noof dagen ten. DE ZENDERBOUW TE LOPIK. ONTEIGENING VAN GRONDEN. Ingediend is een wetsontwerp tot ver- -o —-o- ont eigening van perceelen, erfd enslbaarhe- den en andere zakeiijke rechten, nood.g voor en ten behoeve van de bouw van een nieuwe omroep-zender door de N V. Ne- deriandsche Omroep Zender Maatschap pij (Nozema). In de Memorie van Toelichting lezen wij: De N V. Nederlandscbe Omroep Zender Maatschappij .(Nozema), aan welke bij de wet van 22 Juli 1935 de aanleg en de exploitatie van aan de eischen des tijds voldoende zendinrichtlngea is opgedra gen, heeft met het oog op de noodzake lijke verbetering van de kwaliteit der radiouitzendingen besloten, over te gaan tot de bouw van een nieuwe zender. Üitgebreide proefnemingen hebben getoond, dat een gebied onder de meente Lopik, prpvipci,|, Utrecht, de bouw van een zender het meest stig gelegen is. Door aankoop heeft de Nozema grootste gedeelte van het benoodigde ter rein in eigendom verworven. Slechts over zes perceelen kon niet langs minnelijke weg de beschikking worden verkregen, in verband met de onaanvaardbare fi nancieels eischen, door den tegenwoordi- gen eigenaar dier perceelen gesteld. Aangezien de bedoelde perceelen voor de bouw van de nieuwe zender noodjg zijn, heeft de N V. Nozema toepassing der onteigeningswet verzocht. De gevraagde onte gening kan geacht worden te a*ge- meene nutte te strekken. Ter voldoening van artikel 7 der Ont eigeningswet zijn de noodige Siukken ter gemeentesecretarie van Lopik ter visie gelegd. Tegen de voorgenomen onteige ning zijn geen bezwaren ingebracht. Het ligt in het voornemen van Prinses JulianM en Prins Bemhard de doopplechtigheid van Prinses Irene zoo mogelijk in de Nieuwe Kerk te Amsterdam te doen hou den. De roering der aanwezigen, psalm 89 19. Hierna las ds. Hooykaas van Dussen, die in het sterfhuis van J. Boer de lei ding van de dienst had, Jesaja 40 voor, waarna hij in dankgebed voorging. Tenslotte dankte de hegr Benschop, neef van den overledene, namens de fa milie, voor de hulp en belangstelling be toond gedurende de moeilijke uren en dagen, door de fam. Boer meegemgakt en liet op verzoek nog zingen fsalm 103 8, waarna allen merkbaar ontroerd den doodenakker verlieten. Een krans van de N.V. Ned. Veiling te Amsterdam dekte de baar van wtflen J. Boer- Op de algemeene begraafplaats te IJssclstein werden ter ruste gelegd de heeren T. Boer en W. Boer. Eerstgenoemde laat een weduwe met elf kinderen achter, laatst genoemde een weduwe met zes kinderen. Bij de begrafenis van W. Boer werd zeer groote belangstelling betoond van de zijde der fruitkoopers en directies der plaatselijke industrieën. De klokken van den ouden toren hebben twee uur geluld. Aan de groeve heeft alleen ds. O. J. Root- selaar, Ned. Herv. predikant, gesproken. De S.D.A.P. in onze regeering. Beide ministers aan het woord. Het feit, dat de S.D.A.P. voor het eerst deel uitmaakt van de regeering, is voor de federatie Amsterdam van deze partij aanleiding geweest tot het beleggen van een paar vergaderingen, waarin, na den partij-voorzitter, den heer K. Vorrink, de sociaal-democratische ministers, d. Tempel en ir. J. W. Albarda, Ook overige vraagstukken aan de orde. zij haar vertrouwen uitspreken, dat het Vatikhan zijn moreele steun zal verlee- nen,“Opdat deze „concrete bijdrage tot de vrede” door ieder zal worden gehoord. Voor de volledige juistheid van het bo venstaande bericht kan nog niet worden ingestaan, daar het slechts uit geruch ten is samengesteld, maar als hoofdzaak staat nu toch wel vast, dat de bespre kingen in Salzburg hebben geleld tot een Duitsct^Italiaansch vredesvoorstel. LONDEN EN PARIJS GE RESERVEERD. Of daarvan veel te verwachten moet’ op het oogenblik echter nog den betwijfeld, beide dr. J. als sprekers optraden. Dr. v .d. Tempel, de nieuwe minister van sociale zaken, zette in het kort de motieven der somaal-dgmocraten tot het aanvaarden van de minister-zetels uiteen HIJ betoogde, dat in een brandend Euro pa, met het fascisme voor de poort, de 8-d a.p. het dragen van regeeringsverant- woordelljkheid niet mocht afwijzen. On der de druk van de tijd staan wij voor ontzettende problemen, aldus spr. De po sitie van Nederland en zijn overzeesch gebied is daarbij in het geding. Als voor trekkers naar een betere toekomst konden de soclaal-democraten niet terzijde blij ven. Minister Albarda (waterstaat) bracht onder applaus hulde aan de breede op- DICHTOFFERS TEN GRAVE GEDRAGEN. Benschop. De slachtoffers van het vreeselijk ongeluk op de onbewaakte overweg bij Schalkwijk, die in deze ge meente woonden, J. Boer en diens zoon L. Boer, zijn gisteren onder groote be langstelling op de Ned. Herv. begraaf plaats ter ruste gelegd. Reeds meer dan een uur voor de be grafenisstoet in het dorp kwam. Begon nen z.ch op het Dorpsple.n groepjes nien- schen te vormen, die met ernstige gezich ten het gebeurde nog eens bespraken. Het was du delijk te z.en, dat vrijwel het geheele dorp diep onder de indruk was. De meesten hadden het werk neer gelegd en zich met een schoone jas naar het dorp begeven. De kinderen werden verboden op straat te spelen, omdat het medebrengt. In ons vorig nummer hebben wij reeds melding gemaakt van geruchten over een initiatief, dat Mussolini zou willen ne men ter bijeenroeping van een vijf mo gendheden-conferentie, om de kwestie- panzlg tot oplossing te brengen. Thans verluidt, dat op het Vatikaan twee nota’s zouden zijn ontvangen en wel één van de Duitsche en één van de Itallaansche ambassade. In deze nota’s zouden voorloopige denkbeelden worden geuit voor een vreedzame regeling van de kwesties, waardoor Europa op ’t oogen blik wordt verdeeld. De Duitsche en de Itallaansche regee ring verklaren, dat zij gereed blijven, zich onmiddellijk te verdedigen tegen alle po gingen om hen met geweld aanmatigen de beslissingen op te leggen, doch dat zij niettemin de volgende Er bestaat in de wereld een zucht naar rationalisatie, d.w.z., om door de techniek met besparing van arbeid den kostprijs te verlagen en om door verlaging van de verdere kosten ook de prijzen in den kleinhandel belangrijk te verminderen. Dat heeft een dubbele werking. De ra tionalisatie maakt het aantal arbeiders, dat voor de productie benoodigd is, klei ner en het duurt een tijd, alvorens deze geheel of gedeeltelijk weer zijn ingescha keld. Deze werkloosheid doet de koop kracht verminderen, waarvan weer het gevolg is vermindering van de omzetten van den middenstand. Bovendien een toeloop van werkkrachten naar dien mid denstand en dus, fellere concurrentie. Zoolang de regeering voortgaat met haar versoberingspolitiek, zal het proces van rationalisatie doorgaan, zal de onaf hankelijke middenstand kwetsbaarder worden, terwijl slechts de sterken onder hen het bestaan zullen kunnen blijven verdienen. Wanneer de groothandelsprijzen flink zouden stijgen en dus ook de detailprijzen op een winstgevende basis zouden wor den gebracht, kan aan dit proces een ein de komen. Het is een feit, dat stijgende prijzen welvaart brengen en dat hier door de detailverkoop toeneemt. Dan zal de concurrentie, al blijft deze bestaan, minder ongunstigen invloed hebben. Men mag echter niet rekenen op een spoedigen draai van de economische re- geeringspolltiek. Men moet dus blijven staan op het denkbeeld, dat de prijzen nog verder zullen dalen en dat de strijd om het bestaan voor den onafhankelijken middenstand scherper zal worden. IBONNE’S, die «eb aan onze administratie opgeven voor da verzekering, zijn volgens de vaatgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, O n n n Gulden?liJe,7nSlanBe 6 fl 0 GU“!S bU 3 0 0 Guldnn h.11 terUe’ 9 0 0 Oulden b*L’erUM A A OulHen bij ’erUes z Gulden bU verlies van De verzekerde moet In het i V V V ongeschiktheid. O U U overlijden. J U U van hand of voet. Z V V van een oog. 1 U V van een duim. O U een anderen vinger. bezit zijn van een polls. Hoornaarsch fokvee Indlt. Ruim 30 stieren en beeren. De gepensionneerde gouvernementsvee- arts, dr. ’t Hoen, die reeds enkele jaren in het moederland woont, doch voor een familiebezoek naar Indië is gereisd, heeft daar een opdracht gekregen voor de aankoop van eenige fokstieren, ten be hoeve van het gouvernement, teneinde de Indische veestapel te verbeteren. De heer ’t Hoen heeft al eens uit het Hoornaar- sche fokdistrict stieren naar Indië ver kocht en ook nu heeft hij zich voor de aankoop gewend tot de fokvereenlging „Verbetering zij ons Doel”. Het resultaat is, dat op 28 Augustus 28 stuks IJJ-jarige zwartbonte stieren naar Indië iullen scheep gaan, evenals vier beeren van het Groot-Yorkshlre ras. Ook deze zijn te Hoornaar aangekocht Erkende Philips Service Haven 63-Telef. 113 - Schoonhoven Radio gramofoon - stofzuigers - electrische waschmachines - gloeilampen enz. ‘rtentiën: 1—6 regels 1.30, meer f 0.20; derde lalve prijs. Ad’ worden gratis in „De Gorcumer”. spel altijd luidruchtighe.d De auto’s gaven zoo weinig mogelijk s.g- nalen, zoodat over het geheele dorp rust lag. De oudsten uit het dorp zich niet, dat voor een begrafenis zooveel belangstelling bestond, evenmin zich herinneren, dat vader en zoon tege lijkertijd in een graf begraven werden. Bij de lange stoet sloten zich, behalve genoodigden, ook de kinderen van de bijzondere school aan. daar de heer J. Boer bestuurslid van deze school was. Behalve deze velf genoodigden, die de begraafplaats voor een groot deel vulden, stonden de belangstellenden op het kerk hof dicht opeengepakt. In tegenstelling metde dag van het ongeluk scheen de zon, doch ditmaal bracht hij geen vroo- lijkheid. De plechtigheid zelve was kort, doch aangrijpend. Behalve de beide predikan ten was er slechts één spreker. De consulent, ds. De Leeuw van Pols broek, die ten sterfhuize van L. Boer de dienst had geleid, sprak woorden van ernst en troost, van de vrijmacht, maar ook van de almacht Gods. De heer Vermaat sprak namens het bestuur der schoolvereeniging „Eb-n- Haëzer”, waarvan wijlen J Boer deel uit maakte. Spr. schetste den overledene, die ongeveer 20 jaar bestuurslid is geweest, als een eenvoudige, doch getrouwe man, die nooit op den voorgrond drong. De schoolkinderen zongen onder leiding van tact onderwijzend personeel, zeer tot ont- r s* «S.3

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1