VQÓc 10 uwt. if [Burgë^ Schoonhoven1 zuursel van Lekkerkerker - Lopik Plaatselijk nieuws] Brood en Vet, in- en uitvoer. [^GcmengTrhëirw^ De Internationale toestand Het Portret yitijpAG a augustus 11» DE STORING IN HET ELECTRISCHE NET. Technische toelichting. Van burgemeester en wethouders ont- Tlngen wij onderstaande brief d d. 22 Augustus „De Secretaris van de Kamer van koophandel en Fabrieken voor Gouda e.o. vestigde op 1 Augustus J.l. onze aan dacht op een bericht in Uw blad van Maandag 31 Juli 1939. betreffende een storing in de electriciteitsvoorziening der gemeente Schoonhoven op 31'Juli 1939. In verband met dat bericht, hebben Wij de eer U hiernevens een afschrift toe te zenden van het omtrent die storing door de Directie der Gemeente-lichtfa brieken aan ons uitgebracht rapport, waaruit U moge blijken, welke moeilijk heden het opsporen en wegnemen van dergelijke storingen met zich brengen en met welke voortvarendheid in zulke gevallen door het stroomleverende bedrijf wordt getracht de nprmale stroomvoor ziening te herstellën." Hierbij was gevoegd het volgende rap port d.d. 14 Aug Naar aanleiding van de ons om ad vies gezonden Schoonhovensche Courant van 31 Juli 1930. kunnen wij U het vol gende berichten. Op Maandagmorgen 31 Juli 1939 4 20 uur werd in de Centrale een belasting- stoot waargenomen. Na onderzoek van den machinist* bleek deze stoot uit de richting Schoonhoven gekomen te zijn. Direct heeft de machinist den hoofd opzichter J. Neeter telefonisch met het bovenstaande in kennis gesteld. De heer Neeter is direct naar de Centrale geko men en is met de auto de richting Schoonhoven gaan onderzoeken. Het bleek hem. dat de kabel tusschen Stolwijk en Bergambacht gestoord was. zoodat de stroomlevering vla Bergam bacht naar Schoonhoven niet kon plaats Daar echter Schoonhoven in een ring kabel is opgenomen, zou nu de stroom levering aan Schoonhoven plaats vinden over den kabel via Haastrecht en Vllst, terwijl ook verder Bergambacht over deze kabel moest worden voorzien. De Hoofdopzichter kwam echter in Bergambacht tot de conclusie, dat ook de kabel via Haastrecht, Vlist, Schoon hoven en Bergambacht spanningsloos was. zoodat in de route via Haastrecht en Vlist een schakelaar door de groote stroomstoot uitgevallen moest zijn. Na onderzoek bleek dit de schakelaar in ae Vlist te zijn. Toen deze schakelaar ingezet was. had Schoonhoven weer stroom en was de storing geheel gelocallseerd tot het stuk kabel tusschen Stolwijk en Bergambacht Wanneer een storing in den nacht optreedt en het desbetreffende perso- leel eerst gewaarschuwd moet worden, ;n stroomonderbreking uiter aard langer duren dan wanneer er over dag een storing plaats heeft. Daar men van te voren niet weet waar de storing zit. is men genoodzaakt de kabels tusschen de verschillende hoog- gpanningsstations stuk voor stuk in te schakelen en het wil wel eens gr Kuren wat bij deze storing ook het geval was dat een schakelaar op d» route die reeds weer ingeschakeld ls, bij het schakelen op het storingsstuk weer uit valt. Men is dan genoodzaakt weer terug te rijden om deze schakelaar weer in te zetten. Door een en ander was de per auto afgelegde afstand voor opheffing van deze stroomonderbreking ca. 80 KM Bij controle is ons gebleken, dat Schoonho ven omstreeks 7 uur weer spanning had De meeste verbruikers op deze route hebben van de kabelstoring niets be speurd. daar vóór de fabrieken en be drijven beginnen de geheele route weer onder spanning stond. Een uitzondering hierop maakte het bedrijf van de Schoon hovensche Courant. Kabelstoringen zijn nooit geheel te ver mijden en in geval van storing wordt er steeds alles ln het werk gesteld om de onderbreking in de stroomlevering tot een minimum te beperken. Hoogachtend. GEMEENTE LICHTFABRIEKEN De Directie, A. KUIPERS, adj. dir. FEESTPROGRAMMA VOOR 31 AUGUSTUS De vereeniging „Oranje Boven" heeft Voor de viering van den verjaardag van de Koningin op Donderdag 31 Augustus het volgende programma vastgesteld: 7.30 uur: RevaiUe-g/9ar de Oranje Gar de. 8.45 uur: Opstelling der kinderen van de Lagere Scholen op het Doelenplein. Optocht naar de Steenenbrug met Tam boers der Oranje Garde. 9 'uur: Ovatie der kinderen voor het Stadhuis. Zingen Wilhelmus met melo diebegeleiding door eenige leden van TXVJUTJU. Optocht naar het Voetbal- terrein» 10 uur: Kinderspelen op het Voetbal- terrein om prijzen. Toegang vrij. 2 uur: Optocht der Oranje Garde naar het Voetbalterrein. 2.30 uur: Vermakelijke volksspelen, om prijzen. 1. Snêlheidsrace met speciae fietsen. 2. Gecostumeerd hardloopen voor dames. 3. Russische heikoppen-wedstrijd. 4. Kussengevecht. 5. Snelheidsrace met excentrieke fietsen. 6. Potslaan. Extra attractie. Gedurende de wedstrijden wordt afgestoken: wonderlijk dag-vuurwerk. Entree 10 cent. Leden en huisgenooten vrije toegang. 6 45 uur: Prijsuitreiking in de muziek tent. 7 uufRondgang der Oranje-Garde. 9 uur: Groot vuurwerk, bestaande uit twaalf groote stukken, waaronder van 20 meter breedte, benevens een groot aantal kleinere stukken, op het terrein van den heer De Bruin, Spoorsingel. Entree 10 cent. Kinderen onder gele.de 5 cent. Le den en huisgenooten vrije toegang. OUDJES OP REIS. De ouden van dagen, thuisbehoorend in het Oude Liedenhuis in de Koestraat, hebben Donderdag een prettig uitstapje gehad. Met drie auto's en een fraaie bus, wel willend beschikbaar gesteld, zijn tegen negen uur 21 verpleegden, met als re genten Ds. Van de Graaf en ouderling Gaillard. en voorts in gezelscnap van den vader en de moeder, de beide zusters, en zuster Brandsteder, vertrokken. Via Haas trecht en Oudewater ging de reis naar Utrecht en De Bilt. waar koffie werd ge dronken. Vandaar ging men over Amers foort en Hoevelaken naar Apeldoorn. Daar is in een der hotels het middag maal gebruikt. Vervolgens ging de reis naar Vaassen. waar thee werd gedronken op Kasteel Cannenburg, dat met groote belangstel ling werd bezichtigd. Verder reed men langs het Uddelermeer en over Garderen, Voorthuizen, Amersfoort en Soesterberg. Hier werd weer een boterham gegeten en toen werd over Utrecht en De Meern de terugreis naar Schoonhoven aanvaard, dat om half tien het geheele gezelschap in de beste welstand en zeer voldaan over de mooie dag zag terugkeeren. SCHAAK- EN DAMCLUB „DENK EN ZET". men 77 p.; 5 P. Hilligen 76 p.; 6 K. A. den Breejen 71 p.; 7 W. Overduin 71 p.; 8 E. Muis 70 p.: 6 G. C. Weppelman 65 p.; 10 D. Muilwuik 62 p.; 11 A. Slotboom 61 p.; 12 T. Dukel Sr. 60 p.; 13 A. v. d. Dool 58 p.; 14 J. Baardman 55 p. Vrije baan (maximum 60 punten)1ste prijs A. van Bennekum; 2 T. Dubel Tzn.; 3 A. L. Muis; 4 P. Hillegen. lederen roept: Kr 1% niets beter voor losse kaas dan Woensdagavond is te StolwijkerslulS de eerste ronde gespeeld voor de damwed- strijd ln vierkampen, welke wordt geor ganiseerd door de vereeniging „Damlust" aldaar. Aan deze wedstrijden nemen ook vijf leden van onze vereeniging deel. n.l. In de eerste klasse M Droog en N. Veer: Ln de tweede klasse J. den Hartog en J. J. van der Horst; en in de derde klasse P. den Boer. De eerste ronde verliep niet slecht voor onze stadgenooten. want laatstgenoemde vier spelen wonnen allien; Droog verloor. De tweede ronde wordt Woensdag a.s. gespeeld. Ameide. Het knechtje van den land bouwer G. H. Spek. ging Woensdagmor gen als gewoonlijk met de hondenkar melken. Hij had Aeze keer het ongeluk, dat hond en kaj^n*de sloot terecht kwam. Andere mellutfC die het zagen gebeuren, hielpen eprrhandje, zoodat dit ongeval zoo in de morgen, nog best afliep. Giessendam. De postduivenvereniging ..Stormvogels" hield een wedvlucht uit Noyon (Fr.), afstand 283 KM. In con cours ston<^n 77 duiven, die om 9 30 uur met Z.-O. wind werden losgelaten. De uitslag was: T. Roza 1 en 9; J. v. Mill. 2. 3, 8. 11. 16. 17 en 18; D. Vogel 4. 5 en 19: D. A. van Rijsbergen 6, 7 en 15; De Rooij ^Hoeflaak 10; A de Koning 12; D. van Garderen 13; J. Potters 14. Aankomst eerste duif 5.13.51 uur. laatste 8 04.49 uur. Tevens hield Stormvogels een wed vlucht uit Vlissingen. afstand 98 KM. In concours 43 duiven, die om 1.30 uur met Z O. wind werden losgelaten en als volgt aankwamen: A. Verdonk 1, 2 en 3; D. A. van Rijsbergen 4: J. Potters 5, 6 en 7; C. Boxman 8 en 10: D van Garderen 9 en 11. Aankomst eerste duif 3.42.57 uur; laatste duif 4.24.39 uur. VoetbaL Giessendam. De competitie-indeeling voor 1939—1940 is voor af deeling 1 van de Dordrechtsche voetbalbond als volgt vastgesteld: UNO. I alhier, Alblasser- dam 1, Dubbeldam L A.^.W. I. DMC. I Merwesteijn li O.T.O. I; Merwede II; E. B.O.H. II, allen te Dordrecht en Unitas III van Gorinchem. Giessendam. De korfbalclub „Vrien denschaar" speelt Zaterdagavond om 6 uur een wedstrijd op haar terrein tegen „Snel" van Dordrecht. Woensdagavond hield de „schietver* eeniging „Prins Hendrik" een schietwed strijd. De uitslag van de korpsbaan (ma ximum 100 punten), is als volgt: 1ste pr. A. van Bennekum 86 p.; 2 A. L. Muis 84 Xf.; 3 T. Dukel Tzn- 84 p.; 4 K. van Kam- KONINGINNEDAG. Het programma voor de op tocht. Gouda. Gouda heeft grootsche plannen voor de viering van Koninginnedag op 31 Augustus. Er wordt een fraai program voorbereid, waarvan de groote optocht het hoogtepunt zal worden. Deze optocht, d.e des middags zal wor den gehouden, zal als de commissie voor Oranje- en andere openbare fees ten, geheel in haar plannen kan slagen bestaan uit een historische afdeel.ng, een sprookjesafdeeling. een folklore-af- deeling. een bloemencorso en een recla- me-afdeehng. De historische afdeeling wordt gevormd door een groep, welke zal uitbeelden de Intocht van Maria. Koningin van Enge land en den Prins van Oranje, den late- ren stadhouder Prins Willem II, te Gou da op 1 Juli 1642. Het betreft hier een belangrijk feit uit Gouda's geschiedenis, dat stellig een zorgvuldige uitbeeld.ng verdient. Daartoe zullen 146 personen medewerking ver- leenen, een stoet van vorsten en edel lieden met de Goudsche magistraten uit die tijd. in staatsiekarossen en te paard, zal ln de kleurrijke monteering van die dagen een rijk schouwspel bieden. De sprookjesafdeeling vormt een groep die „De Gelaarsde Kat" voorstelt. De fi guren, die daarin uitkomen, zullen de herinnering wakker roepen aan de Jeugd jaren, den tijd van kinderlijke fantasie en droomen. Er nemen 36 personen, ka rossen en paarden aan deze afdeeling deel. Voor de folklore-afdeeling. een bloe mencorso en tenslotte de reclame-afdee- ling, roept de commissie nog de mede werking van het publiek in. Voor elk dezer afdeehngen kunnen ver- eenlgingen, clubjes of zaken fraaie groe pen bedenken. TOT KAPEfcAAN BENOEMD. Gouda. De neomist P. Riep alhier is door Bisschop van Haarlem benoemd tot ka pelaan aan de parochiekerk van Den Goeden Herder te Wassenaar. DE FLUWEELEN SINGEL VERBREED. Gouda. De bestrating van het 2e gedeel te van den Fluweelensingel, van de Doe- lebrug tot de Goejanverwelledijk is nu voltooid. Er ls nu een fraaie breede weg gekomen en ook de oprit naar de Goe janverwelledijk is aanzienlijk verbreed. De Fluweelensingel is hiermede geheel gereed en het geheel vormt een zeer groote verbetering, die de entree van de stand aan deze zijde heel wat aangena mer maakt. Met de best a ing van de Bleekerssingel ls Maandag begonnen. Dit werk zal een maand duren en al die tijd zal het verkeer de Boelekade moeten volgen. Als ook dit werk klaar Is. zal het ge heele Singelplan voltooid zijn en Gou da zal zich over het resultaat niet be klagen. AFSCHEID DS. L. NUGTEREN. Giessen-Nieuwkerk. Met Ingang van 1 September heeft het Provincial Kerk bestuur van Zuid-Holland eervol emeri taat verleend aan ds. L. Nugteren. Ned. Herv. predikant, vanwege gezondheids redenen. Op Zondag 27 dezer hoopt ds. Nugteren voor de laatste maal op te tre den, om zich daarna te gaan vestigen in zijn geboorteplaats, oud-Alblas. Ds. Nugteren was ongeveer 18 jaar pre dikant ln deze gemeente en voordien ruim 6 jaar te Blelswljk. Heet vet over het lichaam. Haastrecht. Een scharenslijper met woonwagentje was ln het woonwagen kamp met zijn rug naar zijn vehikel gaan zitten en las zijn courant. Door het bre ken van een poot van zijn wagen, viel het karretje op hem. met het gevolg, dat de heele inhoud van een vetpan over zijn rug liep. Met angst en pijn en met ge heel ontbloot bovenlijf, vluchtte de man naar den geneesheer een kwartier gaans. De dokter verzorgde de ongelukkige, die daarna terugkeerde naar zijn verblijf in het kamp. Kort Raadsverslag. Krimpen a.d. Lek. Donderdagmiddag kwam de gemeenteraad in een openbare zitting bijeen, waarbij de heeren P. Lie- dorp, A. Koen, C. Roest en A. Dogterom afwezig waren. Na opening volgden de notulen, die onveranderd we**ian vastge steld. Eenige Ingekomen stukken van on dergeschikt belang werden voor kennis geving aangenomen. Hierna volgden voorloopige vaststelling der uitgaven voor hetopenbaar onderwijs; wijziging van de verordening, regelende de elschen van benoembaarheid en bezoldiging van de gemeente-veldwachters; ontheffingen hondenbelasting en voorloopige vaststel ling der gemeenterekening 1938. Al deze punten gingen snel onder de hamer door en daar niemand van de rondvraag ge bruik wenschte te maken, was de verga dering na een kwartier geëindigd. Hier na ging men over in een besloten zitting teneinede met den heer v d KlootMei burg een bespreking te houden over het vaststellen van de bebouwde kom der ge meente. Lexmond. Bij den veehouder A. T. Vink is onder het melkvee mond- en klauwzeer uitgebroken. Aan den vooravond van het op 31 Aug. te houden Oranjefeest zal de mu ziekvereniging „Excelsior" met mede werking van de chr. zangvereen. „Ho sanna" een concert geven. Op de feestdag zullen diverse volks spelen worden gehouden en het groot nationaal concert zal worden gegeven door de muziekvereen „Crescendo" te Ameide en wel des avonds van 811 uur Oranjefeest gaat niet door. Molenaarsgraaf. Het Oranjefeest van Molenaarsgraaf en Brandwijk, zal wegens de gespannen Internationale toestand, niet doorgaan. Lekkerkerk. Op verschillende plaatsen in de gemeente is men druk aan het werk om de jaardag van de Koningin op luis terrijke wijze te kunnen vieren. In Opper- duit vooral is men druk aan het bouwen van een paar eerepoorten. Natuurlijk blij ven de buurtvereenigingen in de kom der gemeente niet jphterwege. In de plaats van den heer J. van Limborg. die bedankt heeft als voorzitter van de Luchtbeschermingsdienst, ls be noemd de heer G. v. d. Voet, gemeente architect. Met dc fiets te water. Meerkerk. Het 7-jarig zoontje van den heer J. v d. Z. deed per rijwiel kopje on der in de vrij diepe sloot langs het Ker- kelaantje. waaruit hij zich zelf niet red den kon. Nadat het jongetje door toege schoten hulp op het droge was gebracht werd ook het rijwiel met een hark op de wal getrokken. Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin, zoo mede van de ge boorte van Prinses Irene, heeft de Wil- helmlna Vereeniging besloten, op 31 Augustus een feest te organiseeren met het volgende programma: Te 9 uur trac- tatio der schoolkinderen; 10.30 kinder spelen; 1.30 ringsteken met tweewielige rijtuigen; 3 uur paren kruien; 4 uur sprletloopen door dames en heeren. ring steken op versierde rijwielen; 6.30 stoelen dans; en 8 uur optocht met lampions. Moercapelle, Eierveillng Donderdag 24 Augustus. Aanvoer 6703 stuks; prijzen: kippeneieren f 3 80—4 40. heneieren f 2.50 —2.85, eervdeieren f 2.903, kalkoeneieren f 4.70—4.85 Nieuw-Lekkerland. Het bestuur van de Oranjevereniging „Wilhelmina" heeft voor de feestviering op 31 Augs. het vol gende programma opgemaakt: opening met saluutschoten en rondgang door de gemeente met muziek, voormiddag natio nale ringrijderij voor paren met paarden en tweewielige rijtuigen om prijzen van f 45, f 25, f 15, f 10 en f 5, namiddag kinder- en volksspelen, 's avonds drie- beenloopen en stoelendans voor paren en tot slot groot vuurwerk. Het geheel wordt opgeluisterd door Molenaarsgraafs fan fare-corps. De actie van het damescomité voor de verstrekking van hulpmiddelen voor de luiermanden van de in Augustus ln deze gemeente geborenen, en de verkoop van Oranje-muisjes op 5 Augs. j.l„ ter Advertenties, welke né 10 u. v.m. op de verschijn dagen van ons blad worden bezorgd, zullen als regel dienzelfden dag niet meer opgenomen kunnen worden Dringend verzoeken wij, de copie vóór genoemd uur te doen bezorgen. gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene, heeft een batig saldo opgeleverd van f 95.54. Dit bedrag komt ten goede aan de plaatselijke Groene Kruisa/dee- ling alhier. De werkman J p. de J kreeg Woens dagmiddag een ernstige bloedvergiftiging in den linkerarm. Door Dr A. v. Waas. bergen ls geneeskundige hulp verleend. Nieuw-Lekkerland. Voetbalprogramma. Zaterdagmiddag speelt Excelsior II op eigen terrein tegen Zwerver II van Kin derdijk. Gevonden voorwerpen. Sliedrecht. Te bevragen bij: J. 1 Jong, A 875, een snelbinder; C. Boer, Haven straat 33, een medaille; C. Versluis, Rijs- houtstraat 27. een zadeldekje; M. Visser B 706. een mandje; c. Klomp, a 336. een zeil; Groep militairen, wijk D. een hon denhalsband met penning; W. Hokken, D 76. een kindermuts; G Kraal. Papen- drecht. Vlsschersbuurt 15. een rijwielbe- lastingmerk ln étui; J. de Kluiver, van Lennepstraat 8, een bruine schoen; J. v d. Wel, B 88. een zwartharige hond; C. Hulzer, Havenstraat 51. een broche: E van Heukelum. A 751. een portmonnait met inhoud; T Bot, Industrieweg 5. een broche met steentjes; C Boelen. Oranje straat 18. een rijwielbelastingmerk ia étui; T. van der Vlies. Adm. de Rutyerstr 32. een anker. C. B. van der Lnde, Oraiy jestraat 21. een sigarenaansteker. Voetbal. Sliedrecht. In de ledenvergadering det voetbal vereeniging „Sliedrecht" ia bij stemming in de plaats van den heer B v. d. Zwaan, die aftredend was, gekozen de oud-voorzitter, de heer j. van der Vlies. De verkiezing bracht verder seta wijzigingen. Hoe kan het publiek Uw kennen indien ge deze niet bekend maakt Diefstallen. Sliedrecht. G. deed aangifte van dief stal van visch voor een waarde van f 5 uit een aalkaar liggende in het M.ddel- diep. B. deed aangifte van diefstal van veldvruchten van zijn tuinland. G. meld de de die/stal van zijn portemonnaie in houdende eenig geld een een kostelooi rijw. bel. merk. Duizend varkens voor de centrale. Stolwijk. Deze week zijn aan het sta tion voor de Nederlandsche Varkens centrale geleverd 1040 vette varkens, bo ven een gewicht van 200 K.G. Naar wij vernemen, zal de volgende week weer een groote hoeveelheid geleverd worden. Streefkerk. Bij de Donderdagmorgen gehouden controle op de rijwielbelasting- merken werden twee personen bekeurd, die niet ln het bezit waren van een gel dig belastingmerk. Woensdag maakte de Jongedoch tersvereen. „Tabitha" een reisje naai Rockanje. Zevenhuizen. Een zoontje van den heer A. H. zag kans in een onbewaakt oogen- bltk uit een fleschje vlekkenwater te drinken. Onmiddellijk werd doktershulp ingeroepen en de vervanger van Dr. Ver- duyn den boer voorkwam eventueele na- aeelige gevolgen. De in dienstetelling van de automa. tische telefoontoestellen in deze gemeen te is voorioopig opgeschort. Zevenhuizen. Velling op 23 Aug. 1939. Aangevoerd werden 20903 kippeneieren, prijs per 100 f 44.40; kleme hennen- eieren f 2.80—3; kalkoeneieren f 5. een deneieren I 2.753.50. Jonge hanen f 0 400 55; oude kippen f 0.500.75; ka nijnen f 0.25—0.65—0.85 ALBLASfiERDAM. Augustus. Geboren: Janny, d. van S. Stalenburg ep W Roodhorst Flora, d. van F vau den Burger en A. Edel. Jan Adriaan z. van A. A. Tamerus en M. Tamerus. Ondertrouwd: A. IJsaelstein. 33 eh L. D inkwaard,. 34 j. L,. de Waard. 31 j„ en G. Stout. 28 j. Getrouwd: J. C. Tromp. 21 J., en B. Wijnhoff, 19 j. P. H. van Oriel, 28 j.. en K. Seton, 26 J. A. van Stek, 27 j„ en H. Kraal, 23 J Stek, 27 7 VIERDE BLAD. NIET WSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND FN l'TRECHT SchoonhoTeMCh, Coorant VRIJDAG 25 AUGUSTUS 19» Het nieuwe ministerie is opgetreden to een tijd, dat de politieke spanning in Europa tot het ondraaglijke is opge voerd. De menschheid wacht in angst en beven de plannen af van de macht hebbers. die over oorlog of vrede hebben te beslissen. Het „wonder" van gespaard te wor den voor het oorlogsgeweld zal zich ver moedelijk niet herhalen. De hoop blijft echter levendig, dat een Europeesche oorlog, waarvan de herinnering nog zoo versch in ons geheugen ligt. zal worden vermeden. In het andere geval zal Ne derland weer door het handhaven van een volkomen neutraliteit moeten trach ten buiten het conflict te blijven. De er varing heeft geleerd, dat zulks te beter zal gelukken, naarmate onze voedselvoor ziening beter is gewaarborgd. Nog goed ia bekend, hoe moeilijk de levensmidde lenvoorziening van ons land was gedu rende het laatste Jaar van den oorlog 1914—'18. Het tekort aan broodgraan dwong tot het toevoegen van allerlei an dere producten, waaronder de kwali teit van het brood zeer leed; zelfs boo- nenmeel werd toen ln het brood gebak ken. Het sluiten van den wapenstilstand voorkwam, dat Nederland door gebrek aan voedsel daartoe gedwongen partij moest kiezen. Gelukkig zijn wij. thans veel beter in staat voor ons zelf te zor gen dani n 1914. De regeering is in dit opzicht paraat geweest. Zij heeft tijdig proeven laten nemen met het «gn. oor logsbrood, geheel uit Inlandsche grond stoffen samengesteld (60 pet. tarwe. 30 pet. rogge en 10 pet aardapoelmeel». De ne proeven met witbrood zijn goed uit gevallen. zoodat de broodvoorziening be ter is verzekerd. Thans zullen proeven met bruinbrood worden genomen. Gecompliceerder dan de broodvoorzie ning is het vraagstuk van de vetvoor- ziening. Dit vraagstuk, dat zeer ingewik keld is. zal aan de orde kompn op het dtt jaar te Apeldoorn te houden Ned Landhuishoudkundig Congres. Naar het zieh laat aanzien, zullen wij* noch ten aanzien van de broodvoorziening, noch wat de vetvoorziening betreft, van het buitenland onafhankelijk kunnen wor den. De buitengewone omstandigheden met het oog op het oorlogsgevaar kun- nen ons noodzaken ons streven op een zoo groot mogelijke zelfvoorziening te richten. Toch zal men den toestand, waarbij ons land zooveel mogelijk voor zijn eigen behoeften voortbrengt. niet als ideaal moeten beschouwen, aangezien er dan van onzen noodzakelijken en be langrijken landbouw-export waarschijn lijk weinig zal overblijven. En hoe onze landbouw ooit weer tot een draaglijken toestand zal kunnen komen zonder dien export, kunnen wij ons bezwaarlijk voor stellen. Tegen een blijvende invoer van landbouw-grondstoffen behoeft geen be zwaar te worden gemaakt als slechts wordt voorkomen, dat de binnenland- sche producent van dezen invoer de du pe wordt. Het moet hiet mogelijk zijn. dat de -landbouw tegen de/elfde ruïneu ze prijzen moet verkoopen. waartegen de buitenlandsehe producten worden inge voerd. In Duitschland heeft men een ..marktordening" om zulks te verhinde ren en ook ons land kan een dergelijke ordening nie* ontberen Zoo kan worden bereikt, dat de producenten van land bouw grondstoffen hier een loonenden prijs verkrijgen en ook zij. d'e deze grondstoffen verwerken. Daarbij dient vooral ook meer aan dacht te worden gegeven aan het in stand houden van den landbouw-uitvoer toekomst van het landbouw-bedrijf. Het geldt hier een levensbelang, ja zelfs dp toekomst van het landbouw-bedrijf. Het 1» dan ook te hopen, dat een betere ver deeling der clearing-gelden t.a.v. Duitsch- alnd spoedig tot stand komt. Het is. hopen we. toch wel doorgedrongen, dat de basis van de clearingregeling voor onzen land- en tuinbouw onjuist is. Dr. H. MOLHUYSEN. KASSIERSTER VERDUISTERT 18.000. Slechts 3400 terecht. Een kassierster, in dienst bij een han delsonderneming te Amsterdam, heeft in de loop van de afgeloopen dne jaar kans gezien de zaak voor niet minder dan f 18 000 te benadeelen. Zij had trouwplannen. Het meisje had een behoorlijk gesalarieerde betrekking, waarvan zij alleen goed kon rondkomen, maar de man was zonder werk en zoo beschikte men niet over de noodige contanten om een leven voor twee te bekostigen. De jonge vrouw nam toen haar toevlucht tot een kleine geheime leening uit de haar toevertrouwde kas. in het vaste voornemen het bedrag spoe dig weer aan te zuiveren. Dit gebeurde de eerste mgal met een bedrag, dat zij voor de zaak ontving en van d.e tijd af werd het eene gat met het andere ge stopt. Tot dezer dagen de verduistering werd ontdekt. Woensdag hebben beiden zich ter beschikking van de politie ge steld en tevens f 1200, welk bedrag zij bij zich hadden, overhandigd. Na langdurig verhoor door inspecteur Ponne heeft de vrouw bekend nog een bedrag aan geld thuis te hebben verstopt, gewikkeld in een kluwen wol. Bij huis zoeking heeft <ïe ipolitie inderdaad ten huize van het echtpaar in Zuid op de zolder een kluwen gevonden, waaruit nog f 2200 te voorschijn kwam. Beiden zullen voor den officier van Justitie worden geleid. OVERVAL OP WETHOUDER. Wraakneming te Heesch. Te Heesch is vier maanden geleden de burgemeester in zijn woning aangeval len. Een ander lid van het dagelijksch bestuur dezer gemeente is Woensdag hei slachtoffer geworden vah een moordaan slag. Sedert eenige dagen wordt te Heesch kerm.s gevierd. Dinsdagavond had wet houder v. d. Heyden het kerm.sterrein bezocht. Omstreeks middernacht wan delde hij naar huis over de rijksstraat weg. die op dit late uur zeer rustig was. Toen hij kilometerpaal 17 gepasseerd was. snelden twee jongelieden achter een boom vandaan en vielen den niets ver moedende wethouder in de rug aan. Zij brachten den heer v. d. Heyden een ge diepe steken in de rug toe. waarna het slachtofer hevig bloedend ineenzakte. Vervolgens gingen de aanranders aan den haal. De verslagene wist door hulpgeroep de aandacht te trekken van eenige voorbij - gingers, die hem binnendroegen in het café van den heerVan Rooyen. Burgemeester Otfermans en de rijks- en gemeentepolitie, benevens de konink lijke marechaussee uit Geffen waren spoedig aanwezig. Dokter Stolz uit Oss verleende geneeskundige hulp en liet het slachtoffer naar het St. Ludovi- cusgesticht overbrengen, waar het ter verpleging is opgenomen. In het ziekenhuis was de heer v. d. Heyden in staat eenige aanwijzingen te geven. Een arrestatie. Het politie-onderzoek had tot resul taat, dat een der daders dezelfde nacht van zijn bed werd gelicht. Het is de 26- jarige P. v. Z tewerkgesteld bij de werk verschaffing te Heesch. De man werd naar de maréchaussee-kazerne te Geffen overgebracht, waar hij werd opgesloten Nadat hij danig aan den tand was ge voeld. legde hy een bekentenis at. Het onderzoek naar den tweeden dader wordt voortgezet; Van Z. weigerde hieromtrent iets mede te deelen Hoogstwaarschyniyk heeft men hier met een wraakneming te doen. De gear resteerde was geen speciale vijand van v. d Heyden. doch deze laatste had in zijn functie van wethouder van Soc'ale Zaken nogal, eens contact met werkloo- zen. die over het een of ander ontevre den waren. TREIN GRIJPT VRACHTAUTO. Botsing bij Nootdorp. Woensdagmorgen vroeg kwam op de onbewaakie overweg bij de voormalige halte Nootdorp aan de lijn Den Haag— Gouda een trein uit Den Haag in bot- s ng met een vrachtauto. Deze laatste werd zwaar beschadigd en ook de tre a liep eenige beschad g.ng op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De trein had 10 minuten vertraging WOLKBREUK IN BELGIE. Overstrooming belemmert het treinverkeer. Tengevolge van een hevig en lang- dur.g onweer, dat gepaard ging met slagregens, hebben z.ch in de nacht van Woensdag op Donderdag en die ochtend overstroom.ngen voorgedaan te Haeren (ten Noorden van Brussel). Het water overstroomde de spoorweg, zoodat tus schen zeven en tien uur het verkeer met stoomtre.nen op de lijnen BrusselLeuven en BrusselMechelen was geslaakt. Later reden de treinen weer. Te Brussel zyn tal van kelders onder- geloopen. De brandweer verleent assis tentie. Tot nu toe wordt nog geen mel ding gemaakt van ernstige schade, ter wijl persoonlijke ongelukken evemnin voorkwamen. DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND. Ingrijpen der regeering ver wacht. Het locomotiefpersoneel van de Engel- sche spoorwegen heeft dezer da gen besloten tot een staking. Woensdag heeft het personeel hetverzoek van den Engelschen minister van arbeid, Brown, om de staking, welke Zaterdag ofti 12 uur 's nachts moet beginnen, uit te stellen tot het najaar, afgewezen. Men gelooft echter dat de regeering methetoog op de internationale toestand in geen geval een stalling zal toestaan. Het is mogeiyk. dat een verbod tot sta king zal worden opgenomen in de bU- zondere volmachten, die de regeering van het parlement zal vragen. Flesschen met inmaak of vruchtensap moet men afsluiten met nieuwe, uitge kookte, afgedroogde en in spiritus ge dompelde kurken. Daarna doopt men het bovenste deel van de flesch in aange maakte gips. Volkomen Duitsch van opzet en uitvoering was de groote N.S.D.A.P.-demonstratie, weke Zondagmiddag te Danzig werd gehouden en waar gouwleider Forster (op den ^SJSJPSSB fe «9 verklaarde, dxt do terugkeer van Danzig toé het nal*i i$- IN DE AFGELOOPEN WEEK een donderstar bU helderen het bericht gekomen, agressiepact gesloten hebben. In vele hoofdsteden heeft deze mededee ontsteltenis en verwarring gewekt en geen wonder ook, want aan zorgvul dig voorbereide diplomatieke pro jecten werd met een slag den bodem ingeslagen. Een niet-aanvalsverdrag tusschen Dnitschland en Rusland toch is naar den geest onvereenig- baar met de doeleinden, welke Enge land en Frankrijk nastreefden. Want wel beweren de Russen, dat het niat- aanvaisverdrag een militair bondge nootschap tusschen Rusland. Enge land en Frankrijk niet uUslutt. maar hoe kan men een belofte om Enge land en Frankrijk te helpen paren aan een verdrag tot non-agressie tegenover dengene. tegen wien die hulp gericht moest zijn Hot is niet noodig nader op den inhoud van het pact, dat van Duitsche zijde door Von Ribbentrop te Moskou onderteekend is, in te gaan. Ongetwijfeld biedt het aan beide landen de mogelijkheid, zich van hun verplichtingen te bevrijden, wanneer zij daartoe de tijd gekomen achten, iets wat overigens met alle pacten, naar de ont wikkeling van de laatste jaren aangetoond beeft, het geval is. Maar te dien aanzien zal men zich toch in Londen en Parijs voorioopig wel geen illusies kunnen maken. Want duidelijk is, dat Berlijn zich zeer goed heeft overtuigd van de Russische be doelingen vodr de naaste toekomst. Het er wel zeker van zijn, dat Rusland •atieën voor den rug heeft toegedraaid. Rusland voelt kennlijk'geen lust de voor naamste strijdende partij te zijn in eer oorlog, die zich hoofdzakelijk in het oos telijk deel van Europa zou afspelen, wel licht wijl het meent, dat het in andere deelen van de wereld eigen belangen, die voor het land belangrijker zijn, te verdedi gen heeft, of wellicht ook. wijl het gelooft, dat een eventueele. tusschen de totalitaire en de democratische staten gevoerde oor log. waar Rusland buiten blijft, het eigen land op den duur wel in een zeer sterke positie moet plaatsen. Moskou is er van overtüigd, dat Engeland en Frankrijk on middellijk na Munchen hebben gespeeld met de gedachte. Duitschers en Russen tegen elkaar in het veld te kunnen sturen (Oekrainsche kwestie) en dan zelf als lachende derde het resultaat van dezen strijd af te wachten. Behoort het tot de onmogelijkheden, dat Rusland thans eens de rollen heeft willen omkeeren Een ant- ■ord op deze vraag is moeilijk te geven, nt de Russen zijn nog steeds meesters in de kunst van hun gedachten geheim te houden. VerbUstering in Londen en Parijs. Groot is de verwarring in de Westersche hoofdsteden. De regeeringen van Engeland en Frankrijk beseffen, dat Hitier thans bin- korten tijd zijn beslissenden stap zal nemen. En onder de huidige omstandig heden kan er welhaast geen twijfel meer bestaan, wat er dan gebeuren zal. Want degenen, die hadden verwacht, dat Enge land, hetwelk zijn berekening heeft zien falen, uit dit feit de conclusie zou trekken, dat men in het diplomatieke spel reeds verslagen is en derhalve ook Polen moet den opgeofferd om de nieuw opge bouwde militaire kracht voor een gunstiger gelegenheid te bewaren, zijn bedrogen uit gekomen. De Londensche regeering heeft laten weten, dat het Duitsch-Russische non-agressiepact in geen enkel opzicht de verpichtingen van Engeland tegenover Polen beïnvloedt. En om te laten zien, dat het haar ernst is, heeft zij van het parle ment volmachten voor Engelands defensie gevraagd en gekregen, zoodat zij, indien de toestand dat noodzakelijk maakt, on verwijld alle vereischte maatregelen kan nemen. In Frankrijk, dat zich geheel door Engeland op sleeptouw laat nemen, treft men dergelijke militaire maatregelen reeds met grooten spoed, nadat Daladier zoo juist een zeer langdurig onderhoud met opper bevelhebber Gamelin heeft gehad. Houdt men voor oogen, dat eenerzijds Hitier dezer dagen de Duitsch-Poolsche ittvestie op een voor hem bevredigende wijze zal trachten op te lossen, dat Polen nog steeds met nadruk verzekert, dat het zich daartegen zal verzetten en dat, Enge land en Frankrijk nogmaals hebben ver zekerd. dat zij Polen daarbij zullen steunen, da VAN DE WEEK anaschijnt ®en nieuwe Europeesche oorlog ofglslechts door een wonder te vermijden te zijn. En aldus blijft ons nog slechts de hoop. dat het menschelijk verstand op de allerlaatste minuut alsnog zal De conferentie der Oslo-stalen Dat Inderdaad menschelijk verstand in deze wereld nog niet zoo'n heel groote zeldzaamheid is, moge blijken uit het ini tiatief der Oslostaten. die te Brussel in con ferentie bijeen gekomen zijn. Deze landen, waartoe ook Nederland behoort, hebben het wel is waar niet in hun macht iets aan het beloop der internationale gebeurtenis sen te wijzigen, zooals deze door de twee groote blokken van mogendheden beïn vloed worden. Maar naar de bedachtzame hunner vertegenwoordigers luisteren velen toch gaarne. Nog eens hebben zij een beroep op het wereldgeweten gedaan en tevens hebben zivjteten weten, dat zij een politiek van denprede, onafhankelijk van de groepen der groote mogendheden, hen te voeren. Daarnaast heeft men zich. gezien den uiterst gevaarlijken toe stand in Europa, ook bezig gehouden met de vraagstuken van meer practischen aard. ls over de bevoorrading in tijd van oorlog, het vliegen van vreemde lucht vloten over neutraal gebied, enz. Men kan van deze conferentie ln ieder geval zeggen, dat zy een edele poging ie om Europa alsnog Jot rede^te brengem aangelegenheden voor de bij de Oslo- conventie aangesloten staten ongetwijfeld haar nut heeft gehad. DE BLOKKADE TJUT HOffGCOifG. Door de Japanedw bezetting van alle belangrijke Zuid-Ctaneesche havens is Hongkong thans geheel van bet kustver- keer met China afgesloten. Tot de kroon kolonie Hongkong behoort ook op het vasteland de huxttong Koetong, waarvan de grenzen met China eveneens door de Japanners worden geblokkeerd. Toch is de blokkadecirkel rondom Hongkong nog niet gesloten. Schepen mt Incttê. Australië ot de Phihppijnen kwnpoen het etfemd aandoen, doch de toegangswegen van het Chineasche vasteland af zijn versperd, zoodat van die zijde de aanvoer van Engelsch oorLogs- «iW Wilg HET RUSSISCHE RAADSEL. Duitschland zorgde weder voor een rassing het maakte het bijna ongelooflijke nieuws bekend van het sluiten van zijn niet-aanvalspact met Rusland. De indruk in de geheele wereld was geweldig, zooals te voorzien was in deze dagen van zenuw- sloopendc spanning, waarin men licht ge neigd is, de draagwijdte der gebeurtenissen in een minder juist licht te Intusschen zou men wel helderziende moeten zijn. om op dit oogenblik met eenige zekerheid te kunnen voorspellen welke wending deze nieuwste zet op het politieke schaakbord aan de k< beurtenissen zal vermogen te geven. Wat man echter reeds onmiddellijk kan va.*- stellen is. dat het diplomatieke prestige van Engeland en Frankrijk een geweldigen knauw heeft gekregen voor het oog der gansche wereld. Beide landen hebben on tegenzeggelijk een zeer pijnlijk échec ge leden. De pogingen van beide landen, door Duitschland betiteld als omsingel ings- politiek", door de democratische mogend heden „vorming van een vredesfront" ge noemd, zijn op een hopelooze mislukking uitgeloopen. Verwachtte Rusland te weinig onmiddellijk nut van een samengaan met de Westersche mogendheden, indien de kapitalistische democratieën het op een oorlog met het Derde Rijk heten aan komen Bestond er op het Kremlin nog een stille wrok over het feit, dat men niet gekend was in het accoord van München? Waren er nog andere oorzaken, waarvan de buitenwereld geen flauw denkbeeld heeft. Het is moeilijk te zeggen bij de on doorgrondelijke politiek van de bolsjewis tische bewindhebbers. Zoowel te Londen als te Parijs en Wash ington tracht men het gewicht en de be- teekenis van het nieuwe verdrag te ver kleinen en te verdoezelen. Aan een mili tair samengaan van Rusland en Duitsch land, het spook dat zich op den achter grond vertoont, wil men niet lllooven. •Maar wat kan men al niet verwachten van regeering ais die van de Sowjet-rejyi- blieken, die met de grootste onbeschaamd heid toont, dat zij er niet voor terugdeinst en ook nooit voor terug zal deinzen om van twee wallen te eten Een derge lijke mentaliteit opent den weg voor alle mogelijkheden ook de ongelooflijkste. Intusschen blijft de beangstigende vraag wat nu Mag men aannemen dat, zooals van zekere zijde wordt beweerd, de rem d is weggenomen en Rusland er met zal staan, als Duitsch- gen Polen uit voert en het gevreesde conflict met de tracht te beslissen Bestaan er •ime plannen het Derde Rij Polen voor de zooveelste maal in de ge schieden» „in der minne" te verdeelen Men is te Berlijn in zekere kringen maar al te licht geneigd om te meenendat Polen thans „in de tang" zit, en dus ge makkelijk te kraken zal zijn. Onderschat niet vat al te veel de Engelsche inter ventie, indien het tot dat kraken mocht komen Immers, Engeland heeft nogmaals verzekerd, dat Polen op Engeiand's bij stand kan rekenen, indien het aan een niet uitgelokten aanval bloot staat. Wij herhalen het er zijn op het oogen blik zooveel onberekenbare factoren, die VON RIBBENTROP. De man, die voor de zorgt Is het niet een ironie der gesch dat Von Rfbbentrop, die abentrop, dertijd nog Duitsch ambassadeur in Londen was. de man is, die zoowel zijn handteekening onder het anti- Kominternpact met Japan zette als het non-agressiepact met de Sovjets onderteekende? Inderdaad Is Joachim von Ribbentrop, eigenlijk nog een jonge verschijning in de internatio nale diplomatieke wereld, een man, die steeds voor verrassingen zorgt Was hij het niet, die op 4 Januari 1933 de beroemde samenkomst van Hitler met den toenmaligen rijks kanselier Von Papen te Keulen ar rangeerde En was hij niet de eerste buitenlandsche diplomatieke verte genwoordiger, die brak met de strenge regels van het Hof van St James en by de overhandiging zijner geloofsbrieven aan den Engelschen koning iedereen perplex deed staan door den Duitschen groet te brengen? Ook het Duitsch-Engelsche vlootver- drag. dat indertijd een einde scheen te zullen maken aan de controverses heden, was Von Ribbentrop's werk. Hitier schijnt in Von Ribbentrop's raad zeer veel vertrouwen te hebben, wat ook geen wonder is, want de vroegere wijnkoopman heeft ook na dat hij in de politiek ls gegaan zijn zakelijk inzicht niet verloren en vele zijner plannen met succes kunnen uitvoeren. Het wachten is thans op de volgende „verrassing" van Von Ribbentrop. zijde kunnen doen overhellen, zelfs nog op het laatste oogenblik, dat er geen con clusies te trekken zijn uit DuitschlaneTs nieuwsten diplomatieken triomf. Er is geen opklaring gekomen in den toestand; de wolken aan den pohtieken horizont zijn niet alleen niet weggevaagd, neen, zij heb-

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 4