tien >z. Nederland mobiliseert leger en vloot 1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT i I DE DURE MACHINE. van Nederland mobiliseert Distributie ingevoerd. Langer uitstel niet verantwoord geacht streken iéen 11 IVEN TRECHT kschool Luistert Londen antwoordt heden op een boodschap van den Führer - Afwijzend bescheid Hitler op Fransch vredesvoorstel - De voorbereidingen tot de oorlog worden voltooid Drie dagen respijt. 20 00^^“*' 600 overlijden. 300 van' hand of voet. 200 van een oog. 100 van een duim. 60 een anderen vinger. bezit zijn van een ^xjlis^ ACHT BLADZIJDEN. N*. «1«B. MAANDAG AUGUSTUS 1W 71e JAARGANG. UGUSTU8 1»3R bezitten i ind, schot en edieten. door IN CRITTEK m van IELEN, IPEM) iet weer uur derf euze Havin 11, ibonnees leerlingen r beginnen. .UFORT. YTER. minister van bulten de vin Italië, Japan, Enge- jericht, dat sir Nevile van Hitler naar de gegaan, aangezien Indien Duitschland begonnen teruggave te vragen van het- Fransch worden zou j, dat Ik om een oorlog te be lles zou doen wat mënschellj- logelljk gedaan kan worden. Ik It •ersluis. rdam. i. Duurstede :e Belastingen, inzenden aan t Accountants- Gulden bij verlies van een oog. be- i en stand eertijd l’/j J««r genheid gesteld voor anderen te irs samengesteld ind, zoo ja, laat ige leeraressen. I NIMMERl ït N.I.v.B. Celef. 2978 tipte geheim en. leertijd 1 jaap ■ik 1 ken inbegrepen. is, doch tegelijkertijd blijft aan de verplichtingen, die openlijk in verdragen met andere mo gendheden op zich genomen heeft. Da- ladier wees er voorts op, dat geen enke le Franschman zich meer moeite gege ven heeft dan hij, om tusschen het Duit- sche en Fransche volk hartelijke trekkingen in het leven te roepen een oprechte samenwerking tot I te brengen voor de handhaving van de vrede In Europa. Daladier stelde zich be reidwilligheid ten aanzien van het denk- □de-VakMjholen te helpen, maar met het doel de slacht offers van de waanzinspolitiek van Ver sailles, van hun eenige hoop, de hulp van het Duitsche rijk, te berooven met zal vende woorden. In een in den binnenlandschen politie leen strijd belangrijk uur in Augustus 1932 hebben de nationaal-soclalisten hun Führer, toen het er om ging voor de na- tionaal-socialistische beweging het recht der leiding in den staat te verwerven, de historisch geworden wqorden toegeroe pen: Führer hard blijven. Ook/ heden brandt in het hart van het Duitsche volk deze zelfde wensch. Toentertijd ging het om het recht tot leiding van de partij, thans gaat het om het levensrecht van het Duitsche volk. Wie het verdedigt, strijdt voor den vrede, wie het verloo chent, predikt den oorlog. tertijd zouden de vredesoproepen, de vredestelegrammen, de vredesredevoerin- gen op hun plaats geweest zijn. Wie toentertijd niet gesproken heeft, moest liever ook vandaag zwijgen. Deze naar de mededeelingen en nieuwsberichten met radio van Jan Brouwer Haven 63, Telefoon 113, Schoonhoven Erkende Philips Service. Reparatie binnen 24 uur. Radio-Centrale 50 cent, Philips Radio 1940 f 1.00 per week. Nieuwste Philips 480 A f 92.50. NIEUWSBLAD VDOR ZUID HOLLANO EN UTRECHT F Verschijnt Maandag, Woensdag 1 Vrijdag. Prijs bij voorultbeta- Üne: voor Schoonhoven per 3 per post 1.50. 15 cent» meer. De Regeeringsperadient t meldt: b-GRAVENHAGE, 28 Aug. Om in alle opzichten zoo goed mo gelijk voorbereid te zijn voor het geval, dat de internationale toestand tot een gewapend con flict zal leiden, heeft de regee- ring gemeend, niet langer te mogen wachten met de afkon diging der mobilisatie van leger en vloot De regeering heeft zich reken schap gegeven van de groote moeilijkheden, die aan deze voorzorgsmaatres il verbonden zijn. Zij doet echter een beroep op de medewerking van alle landgenooten, om die moeilijk heden zooveel mogelijk te be perken. De datum van ingang is gesteld op 29 Augustus; op dezelfde datum gaat ook de distributie van levensmiddelen in. reeds een kwestie geworden van de vrijheid en het leven van Polen, dat wil zeggen van het leven en de vrijheid van 33 millioenmen- schelijke wezens. Daarmede is het lot der andere volkeren van Europa zelf op het sallies heeft weten door te zetten. Toen- spel gezet. zouden de vredesoproepen, de Er is niemand onder u, die niet be grijpt dat wanneer door een gebrek aan helder -inzicht of door lafheid wij het een na het ander al deze volkeren zou den laten omkomen, dat dan na ons -ip.t Am fifiji ^/an.hrDige woord. hebben zerlpp'hmd .o»* Ade- het conflict mag in elk geval oj weer eenige hoop heeft gegeven op mogelijkheid tot overleg. Daarmede alleen is reeds veel gewon nen en deze wendïng veroorzaakte te Berlijn dan ook reeds Vrijdagavond een groote opluchting. Men begreep daar, dat voorloopig tot Maandag het behoud van de vrede verzekerd kon worden ge acht. te willen overhandigen. Daarin gaf Hit ler te kennen, dat hij een situa.ie, zoo- als die thans in Polen bestaat, niet lan- w___ ger kon dulden en dat hij het zou be- looze menschelijke levens kunnen treuren, indien Duitsch en - bloed vergoten zouden kunnen ingevolge de maatregelen, die hij moeten nemen om de situatie te regelen. Dadelijk heeft Daladier als antwoord aan Hitler een boodschap laten over- dit afwijzend antwoord bevestigd door een schriftelijke boodschap, die de Duit sche zaakgelastigde te Parijs, Brauer, aan Daladier overhandigd heeft. GEHEIME RIJKSDAGZITTING. De voor de tijd van 2 tot 11 Septem ber van dit jaar vastgestelde Rijkspar- tijdag zal niet doorgaan. Of het congres later zal kunnen wor den gehouden, zal afhangen van de tijds omstandigheden. Intusschen hebben de Duitsche poli tieke leiders en de leiders van de partij Zaterdagmiddag in het gebouw van de Kroll-opera, waar de Rijksdag gewoon lijk bijeenkomt, een conference gehou den. Alle rljksstadhouders, de rijksgouw- leiders en de rijksafgevaardigden bevin den zich te Berlijn en stonden ter be schikking van de regeering, terwijl in de Kroll-opera alle maatregelen waren genomen, nood'g voor een eventueele zitting van de rijksdag. Gisteren is dan ook een zetting gehouden, waarin de Führer heeft gesproken en na afloop luide werd toegejuicht. Deze zitting is echter geheim en van niet-formeele aard Na afloop zijn de afgevaard gden naar hun woonplaatsen vertrokken. Nieuwe boodschap van Roose velt. „DE WERELD BIDT, DAT OOK DUITSCHLAND AANVAARDT”. Hitler wijst Fransch voorstel af. Hitler heeft zich, naar intusschen is gebleken, behalve tot Londen, ook tot de Fransche regeering gewend. De Fran sche ambassadeur te Berlijn, Coulondre, heeft Vrijdag op een van Hitler ont vangen uitnoodiging. een bezoek aan den Führer gebracht. Hitler verzocht Coulondre een verklaring aan Dalad er mlJn boodschappen, door rechtstreeksche u j. rv onderhandelingen of door een verzoe- ningsprocedure het geschil tusschen Po len en het Duitsche Éijk te regelen. Tal- nog gered worden en men kan de hoop nog weer doen opleven, dat de naties der moderne wereld den grondslag kunnen leggen voor vreedzame en gelukkiger be- trekk.ngen. wanneer gij en de Duitsche regeering zoudt toestemmen in de vreed- handigen, waarin hij er aan herinnerde, zame regeling, welke aanvaard is dat Frankrijk ten zeerste aan de vrede de Poolsche regeering.” gehecht is, doch tegelijkertijd trouw AFWIJZENDE het DUITSCHLAND. De Deutsche Dienst schrijft: Terwijl Danzig door Poolsche troepen wordt bedreigd, terwijl tienduizenden Duitachers in den Corridor en in Oost Opper-Silezië vervolgd, gemarteld en vermoord worden, terwijl het waanzins- dictaat van Versailles geleid heeft tot den van oudsher door alle politici verwach ten spanningstoestand, ontwaken weer eens die merkwaardige apostelen, die van zichzelf beweren, dat zij het patent van den vrede bezitten en verplicht zijn het te behoeden. dérgelijke stemmen, vooral op het Ameri- kaansche vasteland, te vernemen, maar Advertentiën: 1—4 regels 1.30, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentien worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. Hoe groot de spanning in Furopa bij de verschijning van ons vorig nummer reeds was, en hoe stellig iedereen meen de, de ontknooping elk oogenblik te kun nen verwachten, toch heeft sindsdien de toestand geen wijziging van beteekenis ondergaan. Een zoolang uitstel van de beslissing scheen aan het einde der vo rige week nog vrijwel onmogelijk, maar nog Vrijdagavond, toen de crisis onge veer haar hoogtepunt moest hebben be reikt, is een pauze Ingetreden, dit tot op het oogenblik, dat wij dit schrijven, nog voortduurt. De oorzaak, waaraan deze rustpoos is \e danken, vormt de belangrijkste ge beurtenis der laatste dageneen con tact tusschen Berlijn en Londen vla den Britschen ambassadeur in de Duitsche boofdstad, Henderson. Hitler heeft V ijdagmlddag in aan we ligheid. van dei landsche zaken i i de rljkskanselarij ambassadeurs land en Frankrijl ontvangen. Van Engel- sche <zijde werd Henderson op verzoek rljkskanselarij /was Londen hem geen nieuwe instructies ge zonden had. Nog die avond werd bekend, dat Henderson Zaterdagochtend per vliegtuig naar Londen zou vertrekken, om verslag aan lord Halifax uit te brengen. Te Berlijn liepen geruchten, dat Duitschland tot een soort conferentie zou willen komen, om het lot van Polen in de iin der Duitsche eischen te regelen. OOK EEN BEROEP VAN EEN CANADA'S PREMIER. Op Mussolini, Moscicki en Hitler. Ook de Canadeesche minister-presi dent Mackenzie King he<t een bood schap gezonden aan Hitler, Mussolini en Moscicki, waarm hij er bij hen op aan dringt hun invloed aan te wenden om een oorlog af te wenden. Deze boodschap is door tusschenkomst van de consuls van Italië, Duitschland en Polen overgebracht. In zijn boodschap tot Mussolini zegt Mackenzie King nog. dat hij op dit kri tieke oogenblik in de geschiedenis van de wereld namens het volk van Canada Ztch wenscht aan te sluiten bij de be roepen die op Mussolini zijn gedaan om de groote macht en invloed waarover deze beschikt, aan te wenden ter verze kering van een vreedzame oplossing der geschillen, welke den vrede en de menschheid bedreigen. RADIO-REDE VAN DALADIER. Vrijdag heeft de Fransche minister-- president, Daladier, een radiorede uitge sproken, waarin hij o.m. het volgende zei: „Ik heb mij hedenavond eenige oogen- blikken tot u willen richten, omdat het in de moeilijke uren die wij beleven noodi-g is, dat het hoofd van de regee ring der Republiek in voortdurend con tact blijft met het Fransche volk. Gij volgt, het is mij bekend, met gespannen aandacht ons optreden voor het heil van de vrede des vaderlands. Ik wil geen en kel oogenblik in deze lange dagen de ge voelens vergetefi die ons allen bezielen: liefde voor deh vrede, respect voor de eer, algeheele toewijding aan het vader land. Gij weet zweren a kerwljze if zal niet ophouder^ een beroep te doenop de rede van alle volkeren en ik geloof, wanneer ieder verantwoordelijk staats man oprecht den vrede wil, alle proble- men geregeld kunnen worden door vrije Wij zijn er aan gewend en loyale onderhandelingen. Maar de kwestie Danzig is opgediend t onder bedreiging met geweld en wij herinneren ons juist vandaag, dat het begeleid door uitgebreider eischen, °tie Amerikaansche president Wilson was, die de deeling van het Rijk door de Poolsche Corridor tegen den verbitter den tegenstand van den toenmaligen mi nister-president Lloyd George, in Ver- Op het oogenblik, dat we dit schrijven, ♦ergaderen in verschillende landen nog de ministers, voeren staatslieden besprekin gen, overleggen de legeraanvoerders, wor den in Duitschland reeds distributie kaarten uitgedeeld, vertrekken de gezan ten uit de vijandelijke landen en verla ten ook de vreemdelingen de landen, waar zij niet thuis behooren. Hoe zal het zijn als dit blad de lezers óerelkt? We leven nu niet bij de dag, maar bij het uur; elk uur kan de beslis sing komen, ten booze of ten goede. We weten nu wat Duitschland eischt: terug keer van Danzig en de corridor tot Duitschland. „Terugkeermen ziet het, nog altijd kreunt dé wereld onder de gevolgen van het gevaarlijke en dwa ze verdrag van Versailles, dat ook de cor ridor en de Vrije stad Danzig heeft uit gebroed. Misschien dat, als Hitler eerder gekomen w&s met deze eisch, dat hij cor ridor en Danzig tot het rijk had kunnen terugbrengen, maar na hetgeen gebeurd Is, zal men zeker niet zijn eischen op nieuw inwilligen, omdat ieder weet, dat onmiddellijk na het voldoen aan deze eischen een andere zal volgen. Na de in lijving van Oostenrijk volgde de eisch van het Sudeten Duitschland: toen hem dit was gegeven, kwam de inbezitneming van Tsjechië, met o'pofferlng van Tsje- eho Slowakije, daarna werd het Memel- gebied geannexeerd, nu zijn Danzig en corridor aan de beurt. En dan? Poolsch- Bllezië? Hongarije? Zevengebergte? El zas Lotharingen? Oekraïne? Zou het waar zijn dat ook Hitler bezeten is door dezelfde droom, waaraan al meer verove raars te gronde zijn gegaan, namelijk om heerscher te worden over Europa? Alle zijn op wreede wijze wakker ge schud uit die veroveraarsdroom, maar elk dacht dat hij ’t beter zou doen dan zijn voorgangers. Hitler moet echter weten, dat de maatschappelijke verhoudingen nu heel wat anders zijn geworden, dan vroeger met de huurlegers en in de tyd dat de massa geen stem had in haar lot. Wel is dat in Duitschland weer zoo ge worden, maar het is nu gevaarlijk ma teriaal, waarmee deze wereld-veroveraar moet werken, een materiaal waarvan een deel onbetrouwbaar is. De stemming in het Duitsche leger is niet te vergelijken met die van 1914! Wel is dat leger groot en Intusschen had Vrijdag president Roo- seveit wederom een beroep gedaan rijkskanseller Ha tier. Hij verzond dit be roep, zoodra hij van den Poolschen pre sident der republiek, Moscicki, bericht had ontvangen, dat deze zijn uitnoodi ging aanvaardde. Roosevelt vroeg Hitler thans „toe te stemmen in de wijze van vreedzame regeling, welke is aanvaard door de Poolsche regeering". Roosevelt verklaarde: „De geheele we reld bidt, dat ook Duitschland aan vaardt. ,,Gy hebt herhaaldelijk in het open baar vendaard, dat het door het Derde Rijk nagestreefde doel rechtvaardig en redelijk is. In zijn antwoord heeft Mos cicki verklaard, dat ue Poolsche regee ring er mede accoord ging om op de grondslagen, we.ke zijn voorgesteld in nemen tot vrije methoden van verzoe ning. Daladier verklaarde, dat niemand, die een hart heeft, het zou kunnen be grijpen, hoe een oorlog zou kunnen uit breken, zonder dat eenige nieuwe recht- streeksche poging is gedaan om tot een vreedzame oplossing te komen. Hij ver klaarde zich bereid, alle krachten in te spannen, om een dergelijke poging te begunstigen. Zaterdag, tegen de avond, heeft Hit ler Coulondre opnieuw ontvangen en hem verklaard, dat hij de door Daladier geda ne voorstellen niet kon aanvaarden. De volgende dag. dus Zondag, heeft Hitler J Tetet 20. TeL-Adrec Vannooten. B. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN V. Postrekening 13763. l_ iBONNE'S die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van sterk, maar niet alle deelen zullen de druk- en rekproef doorstaan. Duitschland heeft alles geofferd, om dat leger te vormen. In enkele jaren heeft het dat ontzaglijke heir geoefend en bewapend, de geheele natie heeft ja ren van bittere nood en ontzegging moe ten doorstaan, om het leger te doen groeien en volgens Goring was het beter kanonnen te koopen dan boter. Men mag zeggen, dat Duitschland zijn geheele kracht en zijn geheele bezit gestoken heeft in dat leger en nu moet dat ook gaan „produceeren", het moet iets vóórt brengen, want anders zou het een dure machine zijn, die geen baat oplevert. Natuurlijk zou het wenschelijk zijn, dat de machine niet behoefde te werken en dat alles werd geproduceerd, alleen al door de vrees, welke deze geweldige ma- crine inboezemt, maar het ziet er niet naar uit, dat de andere staten nogmaals zullen toegeven. Te minder, omdat zij weten, dat alle beloften door Duitsch land afgelegd, en alle verdragen door dat land onderteekend, geen waarde hebben. Als het tot oorlog komt, zal het eerste door Duitschland worden gelost. Dat is onvermijdelijk. Duitschland ver langt iets, wat andere bezitten, die an deren verlangen niets, maar willen be houden wat zij hebben en zij zullen zich dus alleen verweren tegen een aanval. De vrede van Versailles nam van Duitsch land en gaf het aan anderen, die ande ren weigeren terug te geven, wat zij kre gen, en zeker niet, nu Duitschland be gonnen is meer te nemen, dan het was ontnomen. De toestand zou gemakkelij ker zijn, was met geen ‘het in 1919 is ontnomen, maar in tegendeel was zijn eerste daad inbezit neming van landen, die niet bij Duitsch land behoorden. Nu holt dit land door op zijn gevaarlijke, hellende weg. Het is, zoo- als de Duitsche dichter Schiller zegt: de vloek van de slechte daad, dat zij voort durend nieuwe slechte daden voortbrengt. Nog is het eerste schot niet gevallen en dus is er nog hoop, dat Duitschland nog tot inkeer komt en de strijd op leven en dood niet gaat beginnen, welke in het gunstigste geval dat land niet anders kan brengen dan een nameloos leed en onberekenbaar verlies en eenige uitbrei ding van grondgebied. K. Andere veronderstellingen kwamen hierop heer, dat Hitter tegenover Hen derson zijn minimum eischen zou heb ben geformuleerd, die zouden bestaan in de afstand van Danzig aan het Duitsche Rijk, wijziging van de Duitsch-poolsche grens en vorming van een doorgang ten behoeve van Duitschland door de Pool sche corridor. Met de meeste nadruk is van officieele zijde te Londen verklaard, dat al deze geruchten omtrent de inhoud van de boodschap, die Henderson uit Berlijn heeft medegebracht, elke grond missen en volkomen onjuist zijn. Waarop Hit ler’s mededeeling dan wel neerkomt, werd tot nu toe niet medegedeeld. Het meest waarschijnlijk lijkt nog wel de meening, die later in doorgaans goed in gelichte kringen te Berlijn overheerscht, namelijk, dat Hitler geen concrete voor stellen heeft gedaan, doch alleen een na- vrede in Europa. Daladier stelde dere verklaring van Duitschland’s stand- borg voor de door Polen betoonde punt heeft gegeien, een verklaring, die dan niettemin van het allergrootste be- beeld, dat beide partijen haar toevlucht lang voor de verdere Tontwikkeling worden geacht en die het critiekste moment een en maanden 1.25; Met verzekering

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1