f Telegrammen Schoonhoven Plaatselijk nieuws {Marktberichten Plaatselijk nieuws Wat geeft de radio1 WiddlnxvMn. 4 WOENSDAG 38 AUGUSTUS 1938 HET AANBOD VAN DE KONINGIN EN KONING LEOPOLD. Goed ontvangen. BERLIJN, 30 Aug. Van semi-officleele Zijde wordt gemeld dat het aanbod van goede diensten, gedaan door den koning van België en de koningin van Nederland, hier over het algemeen goede indruk heeft gemaakt. Het ia in Duitsche poli tieke kringen zeer sympathiek ontvan gen. Men merkt op, dat pogingen van de- - zelfde strekking ook reeds van Duitsche zll<Je zün gedaan bij de gedachtenwisse- ling met Engeland. Uit de wederzijdsche gedachtenwlsseling is gebleken, dat deze pogingen in dezelfde richting gaan als de hierboven bedoelde. Op dit van Duit sche zijde genomen initiatief wordt thans de beslissing van Londen afgewacht. HITLER'S ANTWOORD AAN LONDEN. In studie. LONDEN, 30 Aug. In White Hall wordt vernomen, dat het antwoord van Hitier gisteravond laat op het ministerie van buitenlandsche zaken is ontvangen, en thans door Chamberlain en Hallfax wordt bestudeerd. Het kabinet zou vanmorgen bijeenko men ter bespreking van deze nota. GOED BEGRIP TUSSCHEN ENGELAND EN DUITSC11LAND. PLOTSELINGE WENDING DER DUITSCHE PERS. BERLIJN, 30 Aug. De mogelijkheid van een wederzijdsch begrip op breede basis tusschen Engeland en Duitschland wordt hier plotseling naar voren gebracht en algemeen in de bladen besproken. De „Deutsche Allgemeine Zeltung" b.v. simrijft, dat het Hitlers doel is een grond slag te scheppen voor een oprecht en blij vend begrip tusschen Duitschland en Engeland. OVEREENSTEMMING IN HET WESTEN BETEEKENT GEEN OFFER IN HET OOSTEN. BERLIJN, 30 Aug. De Duitsche och tendbladen wijden hoofdartikelen aan de Dpitsch-Britsche gedachtenwissellng. De Völkischer Beabachter schrijft: „Overeenstemming met Frankrijk en Engeland kan niet beteekenen, dat het rijk ook bereid zou zijn zijn vitale belan gen en lijf en leven van zijn broeders in het Oosten te offeren. Voor de verwezen lijking van deze Oost-Duitsche uiting heeft de Fiihrer thans de eenige moge- '".KTi Plaatat dit art!- kei onder het opschrift: „Londen repe teert". POLEN ANTWOORDT DE KONINGIN. BRUSSEL, 30 Aug. Behalve de regeerin gen van Frankrijk en Engeland, heeft ook die van Polen reeds geantwoord op het aanbod van Koningin Wilhelmina en Ko ning Leopold van goede diensten ten be hoeve van het behoud der vrede. De Poolsche regeering aanvaardt dit aanbod gaarne en refereert in haar antwoord aan dat, hetwelk zij heeft gegeven op de op roep van president Roosevelt. Echter merkt de regeering van Polen op, dat zij niet in bijzonderheden kan af dalen, omdat de reeds van andere zijden gedane vredespogingen in Duitschland geen weerklank hebben gevonden. SPOORWEGVERBINDING VERBROKEN. Tusschen Hongarije en Duitsch land. BOEDAPEST, 30 Augustus. De spoor wegverbindingen tusscnen Hongarije, Slo wakije en Duitschland zijn onderbroken met het oog op de beperkingen van het vervoer in Duitsfihland en Slowakije, De directie der Hongaarsche spooi wegen deelt mede, dat het hier twee lijneu be treft. GEEN DUITSCH PROTEST. Tegen het vertragen van de „Bremen". WASHINGTON, 30 Aug. Gisteravond laat heeft men op het departement van buitenlandsche zaken verklaard, geen en kel protest ontvangen te hebben van Duitsche zijde over het vasthouden van de „Bremen" in de haven vna New York. DE ONTPLOFFING IN POLEN. Doodental stijgt. WARSCHAU, 30 Aug. Bij de bomaan slag op het station te Tarnos, zijn 17 menschen om het leven gekomen. Men vreest, dat het doodencijfer nog zal stij gen. (SCHOONHOVEN IN DE MOBILISATIE. Een veranderde stad. We hebben van de regeering de stren ge order gekregen geen melding te ma ken van troepenverplaatsingen en na tuurlijk zullen we ons daaraan stipt houden. We meiden dus niet of hier ai dan niet troepen zijn aangekomen of we meer paarden zien dan gewoonlijk en of er óp pleinen en grasvelden soms ook voertuigen en krijgsgoederen staan op gesteld, maar niet verboden is iets te zeggen over het aspect van de stad. Dat is totaal gewijzigd. De rustige, stil le stad van voorheen, is onherkenbaar. Schoonhoven heeft de allures aangeno men van een groote stad, waar men links en rechts moet uitkijken, alvorens een straat over te steken. Auto's van ont stellende afmetingen daveren door de straten, snelle automobielen met militai ren jagen om de hoeken, motorfietsen knallen over de wegen, men ziet meer militairen dan burgers, vrachtauto's met min of mee herkenbare atikelen zoeken bergruimte, die steeds moeilijker te vin den is. De leegstaande hu.zen, die er de vorige week nogal eenige waren,* zijn alle bewoond of als pakhuis ingericht. Panden, die nog nooit een paard binnen, hun muren zagen, zijn veranderd in stallen, waar een aantal van deze rij dieren staan opgesteld. Op elk uur van de dag trekken groepen soldaten door de stad en hier en daar staan schildwachten met stormhelm op en het geweer in de hand. Voor de jeugd ls het geen angst'ge, maar een blijde tijd. In de eerste plaats: voorloopig geen school, een verlengde vacantie, dan aantrekkelijke t&fereelen van nooit gezien schouwspelen, soldaten, officieren, paarden, onbekende voertui gen, wapens, drukte, opwinding, aflos sen van posten, koken in de openlucht en een stoet van paarden. Voor de ouderen is het ook niet alles zorg wat de mobilisatie brengt. Het is zegt een Engelsch spreekwoord, een slechte wind, die voor niemand wet goeds aanvoert. De mobilisatie brengt voor velen wat goeds, voor de hotels, de restaurants, de cafe's, de winkels en ook voor ambachtslieden. Maar de zorg voor eer. komende oorlog heeft der huismoeders har', bezwaard en haar tot üe overweging geleid of het niet wenscheiljk zou zijn tijdig levensmidde len ln te slaan. In de kruidenierswinkels waren sommige artikelen al gauw uit verkocht en kon men geen suiker meer krijgen of alleen in kleine hoeveelheid. Rijst en vet waren eveneens uitgeput en er zijn maatregelen ophanden om het hamsteren te voorkomen. Men beseffe toch dat dit volstrekt niet noodig is, zelfs al mocht het tot oorlog komen. De regeering heeft voor voldoen de voorraden gezorgd en ook voor tijdige aanvulling. De tijd van voorbereiding ls nu ook heel wat langer geweest dan 25 jaar geleden. Naast het stadhuis is een distributiebureau ingericht, waar de Kaarten en andere bescheiden uitgereikt zullen worden en dat bureau heeft door doorbraak van een muur rechtstreeks verbinding met de secretarie. Misschien is dat alles niet noodig. De moge'ljkheid bestaat nog, dat ear. oorlog voorkomen wordt en dat alle geschillen aan de groene tafel worden beslecht, ln plaats van op het bloedige veld. De militairen zullen dan naar hunne haardsteden terugkeeren, de bureaux zullen worden gesloten en alleen blijft de rekening. Die zal zeer hoog zijn. De kosten van mobilisatie en al dat andere zijn niet gering, maar zij vallen in het niet bij de kosten en het leed dat een oorlog met zich zou brengen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Ten stadhuize heeft hedenmorgen de plechtige uitreiking plaats gehad van de zilveren eere-meclallle der Oranje-Nas- sau Orde aan mej. C. Gaillard. De toekenning dezer koninklijke on derscheiding vindt men bij de andere, ook* elders in dit nummer vermeld. De burgemeester, de heer A. M. Nieu- wenhuisen heeft mej. Gaillard met een korte, hartelijke toespraak het eeretee- ken aangeboden. GEEN ORANJE-VIERING. De Oranjevereeniging Oranje Boven heeft in verband met de Internationale toestand en naar aanleiding van het be sluit van den minister besloten het Oranjefeest hier ter stede voorloopig uit te stellen. De buurtvereenlging Lange Weistraat, die de versiering van 5 Augustus nog had laten staan, heeft die thans ook afge broken. GEEN SCHRIJFMACHINES VOOR DE CHR. U.L.O. SCHOOL. Zooals bekend had het bestuur der Chr. U.L.O.-school bU Ged. Staten beroep aangeteekend tegen het raadsbesluit, waarbij zijn verzoek om gelden voor de aanschaffing van schrijfmachines ten be hoeve van het onderwijs was afgewezen. Oed. staten hebben indertijd dat beroep ongegrond verklaard en daarop heeft het schoolbestuur zich tot de Kroon ge wend. Thans vernemen wij, dat ook in hoogste instantie^het verzoek is afgewe zen. De Kroon grondt dit besluit op net feit, dat het aantal leerlingen van de school, dat bestemd ls voor plafttsihg op een handelskantoor, te gering is. KONINGINNE VERJAARDAG. Hoewel dit jaar geen feestelijke viering gehouden zal worden van de verjaardag van de koningin, zal dien dag toch wel een wijdingssamenkomst worden gehou den in de Gereformeerde Kerk, waar de burgemeester en Ds. Hoekstra zullen spre ken. Een koor of een dubbel kwartet zui len muzikale medewerking verleenen. Aanvang half acht. HERVORMD MILITAIR TEHUIS. Het kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk heeft het voormalig Heeren Logement, ook bekend als het vroegere ontspan ningslokaal voor werkloozen, gehuurd voor militair tehuis. Het lokaal moet nog ingericht worden en het besluit is eerst hedenmorgen gevallen, zoodat het tehuis morgenavond geopend wordt. Het zal be halve de gebruikelijke meubelen, als lees tafel, schrijftafel enz. ook een buffet be vatten. Ook militairen van andere ge zindten dan Ned. Hervormden zullen er welkom zijn. DE POST ONTREDDERD. In Duitschland is de post voor 10 da gen geheel ter beschikking van het leger gesteld en men kan daar niets verzen den. Hier ls het niet zoo erg, maar wel is de post ontredderd. Eenige zekerheid om trent het verzenden en aankomen van poststukken kan men thans niet verlan gen. De post werkt onder hooge druk en tracht zooveel als mogelijk is, ook de be langen der particulieren te behartigen, maar de overbelasting is zoo zwaar, dat de afzenders er rekening mee moeten houden, dat hun poststukken eerst met veel vertraging bezorgd worden. De oorzaak is voornamelijk dat er geen treinen meer ter beschikking van de post zijn. Men zal trachten met autobussen aan het tekort tegemoet te komen. ZWEM NIET IN DE LEK! Het droevig ongeval bij Valburg, waar, zooals we in ons vorig nummer hebben vermeld, twee kinderen in de Waal zijn verdronken, vestigt de aandacht op het gevaar, dat doorgaans aan het zwem men in een rivier verbonden is. Evenals de Waal heeft ook de Lek tal van verra derlijke diepten en maalstroomen en zelfs menig geoefend zwemmer is daar van reeds het slachtoffer geworden. Daarom zij den militairen, die van el ders komen en met die gevaren niet be kend zijn, op het hart gedrukt: zwem niet ln de rivier. Zij krijgen gelegenheid tot zwemmen in het bad en behoeven dus niet een zoo groot risico te MARKT IN DE SPOORSTRAAT. De ongewone drukte in de stad, ver oorzaakt door militaire troepen, paarden en voertuigen, heeft het gemeentebestuur genoopt, de markt tijdelijk van de Ha ven naar de Spoorstraat te verplaatsen. Daar stonden vanmorgen slechts acht kramen, doch naar verhouding was de belangstelling van het publiek nog ge ringer. BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter markt werd besteed voor Goêboter f 0.70, voor Weiboter f 0.65, beide per half K.G. EIEREN VEILIN G. Lopikerstraat. Prijzen: Kippeneieren f 3.55—f 3.35, eendeleren f 2.90—f 3.30, heneieren f 2.30—f 2.40, alles per 100 stuks; boter f 0.590.61 per half K.G. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van de verjaardag der Koningin zijn de volgende onderschei dingen toegekend aan m deze streek wo nende personen: den heer O. Slob, burgemeester van Meerkerk, Leerbroek en N.euwland, rid der in de orde van Oranje Nassau; den heer J. T. Visser, directeur der N.V. Aannemings Mij. Visser en Smit te Papendrecht, ridder in de orde van Oran je Nassau; den heer H. van den Berg, kantoorhou der bij de posterijen, telegrafie en tele fonie te Haastrecht, de eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau in zilver; den heer Q. van Lun, besteller bij de post, telegraaf en telefonie, de eere-me daille van de orde van Oranje-Nassau in brons; den heer W. A. Stavast, besteller bij de post, telegraaf en telefonie te Neder- Hardlnxveld. de eere-medaille van de Or de van Oranje-Nassau ln brons; den heer J. C. van Aken, reiziger bij de N.V. Sigarenfabriek C. Smits Adzn. en Co. te Gorcum, de eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau in zilver; den heer A. J. de Wit, secretaris van de Coöperatieve Vereeniging „De vier ge meenten" te Montfoort, de eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau ln zil ver; den heer A. van Anrooy, pakhuismees ter bij de firma R. J. Kroes te Oorcum, de eere-medaille van Oranje-Nassau, Jn zil ver. mejuffrouw C. Gaillard, voorheen huis houdster bij de familie Schoon Thim te Schoonhoven, de eere-medaille van de or de van Oranje-Nassau in zilver; den heer A .van 't Hof, te Nieuw-Lek- kerland, scheepsbouwersbaas bij de fir ma L. 8mlt en Zoon's acheeps- en werk tuigbouw te Kinderdijk, de eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau ln zil ver; den heer D. van Vliet ,in dienst bij de firma A. Vuyk &i Zonen te Capelle a.d. IJssel, de eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau in zilver;. mejuffrouw O. de Graas, dienstbode bij de familie Van Kats te Willige-Langerak, de eere-medaille van de orde van Oran je Nassau in brons; den heer T. Krijgsman, ponsmeester bij de firma A. Vuyk en Zonen, te Capelle a.d. IJssel, de eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau in brons; den heer P. Advokaat, te Nieuw-Lek kerland, metaaldraaier bij de N.V. L. Smit en Zoon 'a Scheeps- en Werktuigbouw te Kinderdijk, de eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau in brons; den heer A. de Jong, te Nieuw-Lekker- land, ijzerwerker bij de N.V. L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuigbouw te Kinderdijk, de eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau in brons; den heer W van Zollngen, te Nieuw- Lekkerland, ijzerwerker bij de N.V. L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuig bouw te Kinderdijk, de eere-medaille van de Orde van Oranje-Nassau ln brons; den heer A. de Jong te Nieuw-Lekker- land, scheepmaker bij de N.V. L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuigbouw te Kin derdijk, de eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau in brons; den heer C. van der Perk te Nleuw-Lek- kerland, ijzerwerker bij de N.V. L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuigbouw te Kin derdijk, de eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau in brons. Beritenwoude. Bij den landbouwer J. H. van Erk ls een big geboren, die 8 poo- ten, 4 ooren en 2 staarten had. Hoornaar. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school hebben B. en W. benoemd mej. G. Sagasser te Gorinchem Aan den heer W. van Westrenen te Ar kel is als tijdelijk onderwijzer op zijn verzoek eervol ontslag verleend. De heer A. Blokland is tot hoofd van de plaatselijke luchtbeschermings dienst benoemd en heeft die benoeming aanvaard. Krimpen a.d. Lek. De postduivenvere niging „De Reisduif" hield een wedvlucht uit Arlon, afstand 265 K.M. Los om 9 uur. Aankomst eerste duif 12.8.42 .laatste duif 12.24.51. De uitslag was: 1, 9 en 16 M. Westbroek; 2 A. van Meieren; 3 en 19 J. H. Roelofs. 4 H. Ponsen; 5, 18, 27 en 28 C. Rodenburg; 6 C. van der Linden; 8 en 29 J. Mos; 9 en 15 D. Nobel; 10, 11 en 26 K. K oo ij man; 12 M. de Hon; 13, 14, 21 en 25 W. Graafland; 17 D. Visser; 20 L. Sleeuwenhoek; 22 J. Romljn; 23 A. Vogelenzang v. d. Weiden; 24 G. Stout. In de zwem- en badinrichting wer den Zondag zwemwedstrijden gehouden, uitgeschreven door de zwemvereniging „De Kil". De uitslag was: Dames: Vrije slag: 1 mej. T. de Jager; 2 mej. W. Hoo- genboezem; 3 mej. M. van Namen. Schoolsdag 50 M.: lmej. T. de Jager; 2 mej. T. van Twist; 3 mej. A. Slooff. Rugslag 50 M. lmej. T.van Twigt; 2 mej. T. de Jager; 3 mej. A. Slooff. Kampioene op de drie banen: Mej. T. de Jager. Meisjes 50 M.: 1 mej. J. de Jong; 2 T. Dogterom; 3 W. van Vugt. Heeren 50 M.: 1 G. de Gruiter; 2 J. Dogterom; 3 D. van Namen. Schoolslag 50 M.: 1 M. J. Dogterom; 2 G. Bouter; 3 J .M. Hekking. Jongens 50 M.: 1 A .Blanken; 2 G. de Grulter; 3 J. M. Hekking. In verband met de gespannen toe stand zijn de feestelijkheden, welke ge houden zouden worden ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin, voorloopig afgelast. Nieuw-Lekkerland. Aangezien de heer C. Teeuw, onderwijzer aan de openbare school, zijn militieplichten moet vervul len, is tot tijdelijk onderwijzeres aange steld mej. G. Stek te Kinderdijk. Ottoland. In verband met de tijdsom standigheden, heeft, zooals ook in andere gemeenten, het bestuur van de Oranje vereniging „Beatrix" besloten, het te houden Oranjefeest op 7 September voor loopig uit te stellen. Drie vingers afgekneld. Reeuw ijk. Het Sbhtjarlg zoontje van den heer De Vries, aah de Oudeweg, was bij het spelen aan een lier gaan draaien, welke daar staat voor het optrekken van kipkarren met grond uit de polder Vet- tenbroek. Het ventje geraakte hierbij met zijn handje bekneld tusschen het rader werk van de lier, waardoor drie zijner vingers werden afgekneld. Het ventje is overgebracht naar het ziekenhuis te Gouda. Jaarvergadering St. Catharina. Reeuwijk. Vrijdagavond hleid de Coop. Landbouwvereeniglng St. Catharina haar Jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer L. W. v. Leeuwen Aanwe zig waren 28 leden. De voorzitter heette in zijn openingswoord de leden van harte welkom, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen; deze werden goedgekeurd en vastgesteld. De secretaris-boekhouder, de heer A. Heems kerk. bracht hierna het jaarverslag uit, WEERBERICHT. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwakke Noord-Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind; helder tot gedeeltelijk bewolkt, droog weer, behoudens in het Noorden eenige kans op onweer; in het Zuiden toenemende kans op onweer; 's ochtends plaatselijk nevel of mist;, weinig verandering in temperatuur. Waterstand; Schoonhoven hg. water 7.— uur, 1.22 M. Keulen stand 2.29 M., was 0.15 M. Maastricht, 29 Aug., stand 40.6314, Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 73 graden Fahrenheit. Woensdag 30 Augustus: Op 19.45, onder 6.51. Woensdag 6 September: Laatst# Kwartier. Op: 23.14. Wielrijders, licht op! 30 Augustus 20.27 uur. Hieruit bleek, dat de omzet in het afge- loopen jaar was toegenomen met 280 834 KG., wat 5516 K.G. per weex ls. H.er- van werd door de leden afgenomen 54,37 aan nieUleden werd omgezet 46 63 Uit Jiet financieel verslag bleek, dat in het afgeloopen Jaar een winst gemaakt was van f 4569,66. De winst is na afschrij- ving van de eigendommen bijgestort bij üe reserve, waardoor deze s'ceg tot f 11.799,66. Met algemeene stemmen werd aan den boekhouder décharge verleend. Als bestuurslid werd de heer L. Vergeer met algemeene stemmen herkozen. Als commissaris was aftredend de heer K. v. Zcest. Ook deze werd met ai gemeen# stemmen herkozen Bliksem treft de visschen. Streefkerk. Tijdens het onweder van Maandagmiddag sloeg de bliksem in de rivier de Lek. Na enkele oogenblikkt-n kwam een groot aantal doode visschei* en palingen boven drijven. Auto van de dijk. Streefkerk. In de nacht van Maandag- op Dinsdag moest de heer Van der Hek plotseling remmen en uitwijken voor een fietsrijder, met het gevolg, dat hij met zijn auto bij bakker Vlot van de Lekdijk reed. Toen hij geen kans zag, zeif zijn wagen weer op de begane grond te bren gen, riep hij de hulp in van HUgeman om de auto met een vrachtauto tegen da helling op te trekken. Het touw waar mede dit zou geschieden, was blijkbaar niet van een beste kwaliteit, want toen de auto aanzette, brak het. zoodac de auto van Van der Hek verder de helling afschoot en tegen een huis reed. Met toegeschoten hulp werd de wagen op de* stoep gebracht, waarna hij od eigen i kracht tegen den dijk kon oprijden enl zijn weg vervolgen. In verband met de huidige tijdsom standigheden heeft de oranjevereeniging „Trouw aan Oranje" besloten, het Ko- ninginnefeest uit te stellen. Zevenhuizen. Bij varkens van den landbouwer M. C. v. d. Spek aan ae Breedeweg, ls pest geconstateerd. Mobilisatie-huwelijken. Zevenhuizen. In verband met de af gekondigde mobilisatie zijn Maandag avond in de loop van de avond en den nacht in deze gemeente twee huwelijken voltrokken. 's Avonds 8 uur had de eerste huwe lijksvoltrekking plaats tusschen H. Vroon en H. Eindhoven, waarvoor door den Officier van Justitie dispensatie van den voorgeschreven wachttijd werd verleend. Een ongekende belangstelling van de zijde van het publiek viel het bruidspaar ten deel. Des nachts om half een meldde zich het tweede bruidspaar, n.i. M. Knop en C. Bakker, voor wie de wachttijd om i twaalf uur verstreken was. Voor hen vormde het talrijke aan wezige publiek een haag, waardoor de bruidsstoet naar het gemeentehuis liep. Ruim half een verlieten allen weer het gemeentehuis. WOERDEN, 30 Aug. Kaas. Aanvoer 108 partijen. Prijzen met rijksmerk le kw. f 23 —24.50, idem 2e kwal. f 20.50—22, zwar# tot l 26. Handel xnatla. 5 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 Voorloopig geen Oranjefeest. Alblasserdam. Zaterdagavond kwam het bestuur der Oranjevereeniging „Wil helmina" ln haar bestuursvergadering bijeen in verband met te houden feeste lijkheden op 30 en 31 Augustus. Na een uitvoerige bespreking werd besloten, ge zien de internationale toestand, het Oranjefeest uit te stellen tot een nader te bepalen datum. De fabrieksarbeiders A. S. en 8. v. M. zijn op de scheepswerf te Alblasser dam van een steiger gevallen. Hun toe stand was zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. A. S. had twee ribben gebroken en bekwam een hoofdwond, terwijl S. v. M. zijn rug en beenen bezeerde. Jubileum. Bergambacht. Dezer dagen was het 25 Jaar geleden, dat de heer F. Aalhuisen als smid-monteur in dienst trad bij den heer T. van Zoest. Geheel in den geest van den jubilaris is dit feit in alle stilte voorbijgegaan. Fietsendief. Bergambacht. Donderdagmiddag werd de veldwachter telefonisch gewaar schuwd dat te Lekkerkerk een fiets was ontvreemd door iemand met een schip perspet op, die zich op het ontvreemde karretje in de richting Bergambacht uit de voeten had gemaakt. De burgemees ter en de veldwachters begaven zich per auto naar de Lekdijk, waar iemand van het opgegeven signalement werd aange houden. De door hem weggenomen fiets, had hij uit vrees voor ontdekking, on derweg weggeworpen. Het rijwiel was door den eigenaar terug gevonden. Het jongmensch ls daarop overgebracht naar Lekkerkerk en ter beschikking gesteld van den burgemeester aldaar. Gevonden voorwerpen: Een olie- zeiltje bij P. Bezemer, Hoofdstraat; paar beenpijpen bij A. Vermeulen, Lekdijk B 99; glassnijder bij A. Boom, Beneden- Derg. De wethouderszetels. Gouderak. Nu de eerste Dinsdag in September nadert, en de verkiezing van twee wethouders spoedig een feit zal zijn, beginnen de partijen in wat meer onderling contact te komen. Zoo heeft een bespreking plaats gehad tusschen de fracties der SD.AP. en die van de Lib Staatspartij. Bij deze onderhandeling ls duidelijk tot uiting gekomen welke koers Ingeslagen zal worden. De liberale fractie staat, in tegenstelling met 4 jaar gele den, toen de zetels onderling verdeeld werden, thans op het standpunt, dat aan de S.D.A.P. geen steun meer moet wor den verleend. Ze is voornemens haar steun te geven aan een rechtsch college van B. en W. Dat door dit besluit de verhoudingen in deze gemeente ingrij pend zullen veranderen, behoeft geen betoog. De S.D.A.P. heeft dan ook reeds aangekondigd, te zijner tijd een verkla ring in de raad te zullen afleggen, waar in zij een sterke oppositie zal aankondi gen. Haastrecht. In verband met de aanleg van de provinciale weg door de kom van het dorp, ls na de Liezeweg en het ver lengde van de Kleine Haven ook de Groote Haven voor alle rijverkeer afge sloten. Een autobestuurder, de heer S., uit Oudewater, werd hier Zondagmiddag door de rijkspolitie aangehouden in een toestand, die in strijd was met de eischen voor veilig verkeer, daar hij onder de in vloed van sterke drank verkeerde. Hoornaar. Zaterdag is een buiten dienst staande molen van de polder Het Land der Zes Molens, voor de sloop ver kocht aan gebrs. Mudde te Moordrecht. Vrijdagavond had een aanrijding plaats tusschen de wielrijders A. Zwak hals uit Arkel en C. van den Dool uit Hoornaar. Laatstgenoemde liep een hoofdwonde op en zijn flets werd bescha digd. Geen Oranjefeest. Hoornaar. In verband met de Interna tionale verwikkelingen is het Oranje feest, dat op 30 dezer zou plaats heb ben, uitgesteld tot nader order. Krimpen a.d. IJssel. De postduivenver- eeniging „De 8nelpost" hiêld een wed vlucht met oude en Jonge duiven vanaf Zevenbergen. De afstand bedroeg 34 K.M. Prijzen: 1, 11 en 18 J. v. d. Ham; 2, 3, 4, 0 en 14 L. van der Linden; 5 en 7 K. Jansen, 8, 10, 15 en 19 J. Mourlk; 12 en 13 H. van Housselt; 16 en 22 M. van der Blom. Aankomst 1ste duif 1.25.49 uur; laatste prijswinnende duif 1.31.35. Vellingbericht: Aangevoerd werden 2200 eieren. Prijzen: Kippeneieren f 2 35 tot f 3 65 per 100 stuki. Henneneleren f 2.35 per 100 stuks. Voor boter bestond geen aanvoer. Te sterke hoolbroel. Langeruigewelde. Nadat het hooi van den veehouder H. was gepeild, bleek de temperatuur zoodanig, dat men besloot, de hooiberg te ontruimen. De noodlge voorzorgsmaatregelen ter voorkoming van brand zijn genomen. Luchtbescherming. Langeruigeweide. Het hoofd van de luchtbeschermingsdienst heeft thbns de beschikking gekregen over een sirene, welke reeds ls geplaatst. Bij mogelijk dreigend gevaar uit de lucht zal dus de auto waarop een sirene was bevestigd, niet meer door de gemeente rijden. Lekkerkerk. De heer P. de Jong L.Mz. heeft bedankt als secretaris der afdee- llng Lekkerkerk van de Jongerengroep van dé Bond van Kaasproducenten. Even eens heeft hij bedankt als plaatsvervan gend hoofdbestuurslid. Lexmond. Tot tijdelijk onderwijzer aan de BIJz. School, in de plaats van den heer M. van Bekkum, die ln militaire dienst ls, is benoemd de heer A. Bikker, kweekeling met akte aan deze school en in diens plaats de heer P. Chaigneau. Uitgestelde feesten. Nieuw-Lekkerland. Het bestuur van de Oranjevereen. „Wilhelmina" heeft ln verband met den internationale toestand besloten, üe feestelijkheden, welke op 31 Aug. zouden plaats hebben, tot een na der te bepalen datum uit te stellen. Ook het bestuur van de vereeniging „Trouw aan Oranje" te Kinderdijk be sloot om het feest, dat op 2 Sept. gege ven zou worden, voorloopig uit te stel len. Nieuw-Lekkerland. Vrijdagavond heb ben de beide ploegen van de vrijwillige brandweer een demonstratie gegeven met de motorbrandspuit no. 1-. Belde proeven slaagden volkomen. Het bluschmateriaal was ln goede conditie. Niauw-Lekkerland. In de Ned. Herv. Kerk te Kinderdijk is Zondag een extra gift van f 10 gecollecteerd, bestemd voor de diaconie. Gered. Nieuw-Lekkerland. Een 12-jarig meisje van J. Kr. te Kinderdijk, dat Vrijdag avond in de Lek aan het zwemmen was, geraakte plotseling in een zinkende toe stand. De moeder, die het gevaar zag, waarin haar kind verkeerde, oegaf z.ch te water en trachtte het te redden, wat haar echter niet gelukte. Daarop sprong J. de Or. ln de rivier en wist na veel in spanning eerst het meisje te redden, waarna hij met behulp van een kano ook de moeder behouden aan wal bracht. Ottoland. Bij de döor het bestuur van de Oranjevereeniging „Beatrix" gehouden aanbesteding van het aanbrengen van een houten verhooging op het feestter rein, lang 21 breed 14 M. en hoog 75 c.M., waren 3 biljetten Ingekomen. Laag ste inschrijver was A. de Kreij Jr. voor f 157,50, aan wlen het werk is opgedra gen. Tot voorzitter van de Chr. Oranje vereeniging „Wilhelmina" is in ds plaats van den heer J. Snijders gekozen de heer K. Eikelenboom. Bij de door het bestuur van de Oranjevereeniging „Beatrix" gehouden verpachting voor het op 7 Septemoer te houden Oranjefeest van a. een consump tietent waren hoogste inschrijvers J. de Koek voor f 81,81; h- een koektent mej. A. Dekker voor f 5.76; c. vlschtent A. Huis man voor 3; d. sigaren tent A. de Kreij Jr. voor f 1.60, e. frulttent A. de Kreij Jr. voor f 4.37. Allen gegund. Ottoland. Het bestuur van de Ned. Herv. Jongellngsvereeniglng „Daniël" is thans als volgt samengesteld: le voorzit ter J. Blokland; 2e voorzitter B. van Hof; secretaris Joh. de Ruiter; penningmees ter G. Kreukniet; bibliothecaris J. van Hof, algem. plaatsvervanger D. de Kreij. Varkenspest. Oudewater. In de omliggende gemeen ten doet zich de besmettelijke veeziekte Varkenspest voor. In Hoenkoop reeds 17 gevallen en in Snelrewaard 15 gevallen. Santo*-fonds. Oudewat«r. De bloempjesdag voor het z.g. Santos-fonds van de Hanze heeft f 47 opgebracht. Blijde gebeurtenis. Oudewater. Mej. de wed. Rietveld heeft van het Prinselijk Paar een gift ontvan gen, omdat zij op denzelfden dag als het Prinselijk Paar verblijd werd met de ge boorte van een dochter. P.T.T. dienst op 31 Augustus. Waddinxveen. Op den verjaardag van de Koningin zal het P.T.T.-kantoor voor zooveel de postdienst betreft, slechts tot 10 uur worden opengesteld. Na 10 uur blijft voor busrechthouders de gelegen heid bestaan stukken af te halen. Op die dag zal het kantoor gesloten zijn voorde behandeling van postwissels (met uitzon dering van telegrafische), postbewijzen en kwltantièn en belastingbetalingen. Voor de post-cheque en girodienst zal het op dien dag alleen geopend zijn voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling wordt gevraagd; het uitbetalen van cheques, op welker advie zen ten girokantore spoedbehandeling is toegepast, of waarvoor telegrafische machtiging tot het doen van uitbetaling is verleend. Op dien dag zal in de ochtenduren slechts een brief- en pakketbestelling worden uitgevoerd. De bijbussen zullen ook slechts éénmaal worden gelicht. Waddinxveen. Bij Kon. besluit ls de eeremedallle ln brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan den heer F. Ketting, molenmaker-mon teur bij de fa. J. van den Berg en Zn. De heer J. Molenaar is benoemd tot marechaussefe, met als standplaats Apel doorn. De Oranjebuurtvereenlglng „Dorps straat" organiseert op 31 Aug. feestelijk heden. Des namiddags worden volksspe len gehouden, des avonds ls er een film voorstelling met o.a. „Ons Prinsesje loopt". Dierenmishandeling. Zevenhuizen. De gemeente-veldwachter zal proces-verbaal opmaken tegen den landbouwer A. v. d. 8., wegens dieren mishandeling. Op ergerlijke wijze heeft deze man zijn paarden mishandeld. In deze tyd werkt v. d. S. met een maaimachine, waarvoor drie paarden ge spannen zijn. De paarden, die in de win ter met kaf worden gevoerd, zijn ver zwakt, mede door de voortdurende mis handelingen. Op de machine zet v. d. S. een Jongen, met als eenige taak, de paar den te slaan, zoodat zij wat harder zul len trekken. Gaat dit niet naar zijn zin, dan neemt hij het werk over en slaat nog harder, terwijl hij de dieren onder wijl met de stok in de liezen port. Bo vendien krijgen de paarden met dit war me weer niet voldoende drinken. Veel menschen hebben zich aan dit schande lijk gedoe geërgerd en aangifte bij de politie gedaan. De gemeente-veldwachter heeft een groot aantal getuigen gehoord en aanleiding gevonden, proces-verbaal op te maken. GEMEENTERADEN. Arkel. Onder leiding van burgemees'er Fol- kerts vergaderde Donderdagavond de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving de heer P. A. den Besten. In zijn ope ningswoord deelt de voorzitter mede, dal hij ln naam der regeer.ng zoo ju st de vóor-mobilisatie heeft afgekond gd, zoo dat de raad wel onder zeer spannende omstandigheden bijeen komt. Verder spreekt hij de hoop uit. dat deze maat regel van voorbijgaande aard moge zijn en dat de leiders die oorlog en vrede in handen hebben, op het laatste oogenblik nog zullen mrgen beseffen wat zij be ginnen. als het op oorlog mocht uit draaien. Vervolgens worden de notulen voorge lezen en onveranderd vastgesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat het raadsbesluit van 15 Mei tot wijzig,ng van de gemeente-bcgrooting 1938 door Ged. Staten is goedgekeurd. Van ditzelf de college ls ontvangen een goedkeuring betreffende de wijziging der bouwveror dening, waarbij voortaan, voor zoover de hoofdhuis van het drinkwaterleidingbe- drijf De Alblasserwaard en Vljfhepren- landen op of binnen 100 meter van een perceel ligt, aansluiting bij dit water leidingbedrijf verplichtend wordt gesteld, gelijk aan de bepalingen van het water leidingbedrijf „De Lingemond". Verder deelt de VOORZITTER me de, dat de minister van sociaie zaken heeft besloten, dat bij de centrale werk verschaffing aan dc zuider-Lekdijk on der de gemeente Ameide en Lexmond ten behoeve van het hoogheemraadschap de Vijfheerenlanden voortaan 10 inplaats van 5 werkloozen te werk gesteld kun nen worden. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens komt aan de orde de reke ning van het burgerlijk armbestuur. Deze is door B. en W. onderzocht en ln orde bevonden. Zij geeft in uitgaven en ont vangsten f 2506",84 aan, terwijl nog een bedrag van f 205 geïnd moet worden we gens landpacht. De raad keurt zonder hoofdelijke stemming de rekening goed. Vervolgens bieden B. en W. aan de be grooting 1940 van het burgerlijk armbe stuur, welke begrooting sluit met f 2385. Ook deze zaak hebben B. en W. onder zocht en ln orde bevonden, terwijl de raad er thans ook mede accoord gaat. Op voorstel van B. en W. wordt uit de gemeentekas een bedrag uitgetrokken om den heer Bottenberg bij zijn huwelijk een cadeau aan te bieden. Waar dit te Kedichem ook is geschied, meenden B. en W. dat ook de raad van Arkel hier tegen geen bezwaar zou maken. De bur gemeester en de beide wethouders van belde gemeenten hebben er ook het hun ne bijgedaan, zoodat den heer en mevr. Bottenberg bij hun huwelijk een hu.s- kamerklok is aangeboden. Het volgende punt van de agenda is een bespreking van de uitvoering der vleeschkeurlngswet. Zooals bekend is, wenschen Oedep. Staten voor de uitvoering van de vlee*chkeurtng*wet een combinatie van de gemeenten Gor- kum, Arkel, Hoog-Blokland, Gleasen- Nleuwkerk, Ooudrlaan, Hardlnxveld, Hoornaar, Noordeloos. Peursum, Bchel- lulnen, Vuren en Herwijnen. H.erover zijn nu drie vergaderingen gehouden te Oor- kum met een vertegenwoordiger van Oed. Staten en de inspecteurs van de veteri naire dienst. Op deze vergaderingen bleek steeds op de meest overtuigende wijze dat bijna alle gemeentebesturen betwaren tegen een dergelijke combinatie hadden. Zooals uit de afschriften van de betreffende adressen blijkt, hebben ook Donderdag 31 Augustus. Hilversum I. 1875 M. en 414.4 M. AVRO uitzending. 800 CariJlonconcert; 8.15 Berichten; 8 17 Qramofoon; 10 00 Morgenwijding; 10.15 Qewijde muziek (Qr.pl 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Solistenconcert; 11.20 De clamatie. 1140 Ensemble Jetty Cantor (om 12 15 Berichten); 1.00 Interview; 105 Orgelspel; 1.15 AVRO Amusements Or kest opn.); 2.45 Zang, Accordeonmuzlek en Qramofoon; 4 00 Voor zieken en thuis zittenden; 4.30 AVRO's Meisjeskoor; 5 00 Jeugdhalfuur; 5 30 Omroep Orkest; 6 28 Berichten; 8 30—7.57 Sporthalfuur; 7 00 Cabaretprogramma; 7.40 Reportage; 8 00 Berichten ANP, Radioiouraal en Mede- deellngen; 8 20 Stafmuziek 5e Reg Infan terie; 9.05 Interviews; 9,25 Gramofoon; 9 40 Omroep Orkest en Soliste: 10 30 Uit Milaan: ReDort.aee; 1100 Berichten ANP; hierna tot 12.00 Oramofoon. Hilversum II. 301.5 M. 8.00—9.15 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Qramofoon (om 8.15 Berich ten); 10.00 Oramofoon; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Gramofoon; 11.30 Godsdien stig halfuur; 12.00 Berichten 12.15 Car- rlllonconcert 12.80 KRO Orkest (1.00—1.20 Orgelconcert, opn 2.00 Mannenkoor „Die Haghe Sangers" (opn.); 2.20 Stafmuziek 6e Reg. Infanterie (opn.); 3.00 Zang en Piano; 3.45 Bijbellezing; 4.46 Gramofoon; 5 00 Handenarbeid voor de jeugd; 5*30 Orgelspel (ca. 6.30 Berichten); 6 30 Gra mofoon; 7.00 Berichten; 7 15 Boekbe spreking; 7 457.56 Gramofoon; 8 00 Be richten ANP en Herhaling SOS berich ten; 8.15 Orgelconcert (in de pauze: Cau serie: „Krqcht van Koningen en Prin sen"); 9 15 NCRV Orkest, NCRV Klein- koor; 10 00 Berichten ANP en Actueel haffuur; 10.30 N CR V. Orkest en N.C.R.V. Kleinkoor en Reportage; 1126 Oramofoon; 11.5012.00 Schriftlezing. v« Vrijdag 1 September. Hilversum I. 1878 M. en 414.4 M. 8.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 1200 AVRO; 4 00 VARA; 7.30 VPRO; 9.00 VARA; 10.40 VPRO; 11.00—12.00 VARA. 8 00 Gramofoon (om 8.18 Berichten); 10.00 Morgenwijding; 10.20 Orgelspel; 10.45 Zang en Piano; 11,10 Declamatie; 11.30 Esmeralda; 12.00 AVRO Amuse ments Orkest (opn.); (om 12.15 Berich ten); 12.40 De Romancers en Soliste: 1.20 Het Omroep Orkest; 2.05 Causerie: „Vrou wenarbeid in Nederland"; 2.35 De Ro mancers en Soliste; 2.55 Verkorte Opera „Othello"; 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting; 4305.00 Gramofoon; 5.05 Voor de kinderen; 5 30 Orgelspel, Zang Gramofoon; 6 28 Berichten; 6.30 Cause rie over beeldende kunsten; 6.50 Gramo foon; 7.00 VARA Kalender; 7.05 Causerie: „Zelfopvoeding, zelfbeheersching, zeifop- leiding"; 7 23 Berichten ANP; 730 Be richten en Mededeelingen; 7.35 Causerie: „De kracht van Jezus Christus"; 8.00 Pianovoordracht; 8.30 Causerie: „Het geestelijk leven ln Amerika"; 9.00 Esme ralda en Solist; 9 30 Radlotooneel9.45 VARA Orkest: 10.30 Berichten ANP; 10 40 Avondwijding: 11.00 Oramofoon; 1130 Jazzmuziek Or pi); 11.55—12.00 Gramo foon. Hilversum II. 3015 M. Algemeen Pro gramma verzorgd door de KRO. 8.00—9.15 Oramofoon (om 8.15 Berich ten); 10.00 Oramofoon; 11.30 Bijbelsche causerie; 12 00 Berichten; 12.15 Oramo foon; 12.30 De Continental Six (12.50 1 00 en 1.20—1.30 Or.amofoon); 1.50 Gra mofoon; 2.00 KRO Orkest (2.45—3.00 Gra mofoon); 3 45 Gramofoon; 5.15 De KRO Melodlsten en Solist (8.008.20 Land- en Tulnbouwoauserie; ca. 8 30 Berichten); 7.00 Berichten 7.15 Causerie: „De lucht vaart in Indië"; 7.35 Gramofoon; 8 00 Berichten ANP; 8.15 KRO Orkest; 8 45 Dp KRO Melodlsten en Solist; 9.10 Gra mofoon; 9.30 Declamatie; 9 50 Orgel- en Vioolvoordraeht; 10.30 Berichten ANP; 10 40 lajos Veres en zijn Orkest; 11.00— 12.00 Gramofoon. R.\D!0=CENTRALE. Programma C. Donderdag 31 Augustus. 8.00 Brussel Ned 9.20—11.05 Diversen; 11.05 London Regional; 11.35 National Programme; 12.20 Brussel Ned.; 2.20 London Regional; 3.06 National Pro gramme; 5.20 Brussel Fransch; 5.50 Keu len; 6.20 London Regional; 7.00 Brussel Fransch; 7.20 Brussel Ned.; 7 50 London Regional; 8.20 Brussel Ned.; 9.20 Brussel Ned.; pl.m. 10.10 National Programme. Vrijdag 1 September. 800 Brussel Ned.; 0.20—11.05 Diversen; 11.05 London Regional; 12.35 Brussel Ned.; pl.m. 2.05 London Regional; 4.05 National Programme; 6.20 London Regio nal; 7.05 Brussel Fransch; 7.20 Brussel Ned.; 7.35 Keulen; 8.20 National Program me; 9.20 Straatsburg of Diversen; 9.50 Brussel Ned.; 11.00 National Programme. alle gemeentebesturen met uitzondering van Oorkum en Herwijnen aan Oed. Sta ten verzocht, niet tot een dergelijke com binatie te beslu ten. Ook de slagers pat roonsvereen gingen hebben adressen tot Oed. Staten gericht met hetzelfde verzoek. Nu vragen echter Ged. Staten aan de gemeenteraad of deze het met het afwijzend s andpunt van B. en W. eens is. B. en W. kunnen deze houding van Ged. Staten niet goed begrijpen, daar, wat zij op de gehouden vergade ringen in het midden hebben gebracht, steeds da gene was, wat ook de raad voorslaat. Op grond van een en ander stellen zij de raad voor, aan Ged. Staten te vragen de raad eens mede te deelen, weike leilelijke waarde zij toekennen aan de vergaderingen en de daarbij duidedjk gebleken wenschen van de overgroolc meerderhe.d der betrokken gemeente besturen. Waar de geheele raad z ch met deze zienswijze van B. en W. kan vereenigen, wordt alzoo besloten. De rondvraag levert niets op. Dan richt tot slot de VOORZIT TER zich tot de scheidende raadsleden, de heeren De Jong en Den Besten, die hij bedankt voor da'gene wat zij ln het belang der gemeente gedaan hebben en hadden w.llen doen. De heer DE JONG dankt den voor zitter voor deze woorden. Hierna sluiting. De gemeenteraad kwam Vrijcagavond in spocdelschende vergadering bijeen onder voorzit, ertchap van den burge meester, den heer P. A. Troont. Het verslag van de vergader ng van 8 Augustus 1939 wordt vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van Ged. 8.aten, aat zij hebben verdaagd de be- shss.ng op het raadsbesluit van 8 Mei tot het in gebruik geven van 2 lokalen aan de openbare lagere school aan de Brug. Hec bestuur van de Ned. Herv. School- vereen g ng schrijft, dat het geen genoe gen neemt met het raadsbe. lult van 8 dezer tot bijbouw van 2 lokalen aan de school aan de Onderweg en dat het zal trachten dit besluit ongedaan te maken. De VOORZITTER deelt mede. dat in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer \ten den Berg tot lid van de raad is benoemd \erklaard de heer J. A. Modderkolk, die deze be noeming niet heeft aangenomen, ln ver band waarmede heden is benoemd ver klaard de heer J. Mulder. Het gemeentebestuur heeft vegens be- ëind.ging van de huurtljd het con'raot met den heer A. Oudijk opgezegd. Voor stellen voor een nieuwe verhur.ng zullen t.z.t. worden gedaan. Aan de orde is dan het voorstel van B, en W.. om een credüt beschikbaar te stellen van f 4000 voor de luchtbescher mingsdienst. B. en W. wenschen vcor dit bedrag te koopen gasmaskers, be schermende kleed.ng. handschoenen, re actiemiddelen, zuurstofapparaten, ont smettingsmiddelen en een baby-motor spuit. üe VOORZITTER zegt, dat een leder begrijpt, waarom juist thans dit voorstel wordt gedaan. De toestand ln de wereld u verre van rooskleurig. Ooir de aanrchaffing van een spuitje ls geen overbodige luxe. Maar wanneer op meer dere plaatsen brand zou ontstaan, is één spuit zeker onvoldoende. Indien de toe stand opklaart, zal men kunnen zeggen, dat het geld nutteloos is uitgegeven, maar voor het oogenblik willen B. en W. niet de verantwoording dragen van niets te doen. De levering van gasmaskers zal niet zoo vlot gaan, omdat de fabrieken overvol met orders zitten. Een levertijd van een week zal wel worden bedongen. De heer VAN DER HEE vraagt of het niet mogelijk is, een contract af te sluiten, opdat in tijd van nood een .leder van een gasmasker kan worden voor zien. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet mogelijk is om de eenvoudige reden, dat ze er niet zijn. In de eerste plaats moeten gasmaskers hebben het personeel van de luchtbeschermingsdienst en het secre ariepersoneel. De heer VIS vraagt of het niet beter is een brandspuit op wielen te koopen. De Voorzitter antwoordt, dat voor een paar honderd gulden een onder stel ls te verkrijgen. B. en W. doen, zoo als gebruikelijk, een zuinige aanvrage. Het is wel voldoende als de spuit op een vrachtauto vervoerd kan worden. De heer BONEFAAS waagt of het geen aanbeveling verdient, om b.v. schuilloopgraven of kelders te maken bij de scholen. In geval van nood kunnen de kinderen vluchten. De VOORZITTER antwoordt, dat het maken van schuilkelders, blijkens mededeeling van een deskundige, vrij wel onmogelijk, zoo niet geheel onmoge lijk is door de slechte bodemtoestand. Een eerste eisch ls, dat het personeel een goede uitrusting heeft, want een gas- verkennër zonder gasmasker is gelijk aan een soldaat zonder geweer. De heer VIS vindt goed dat B. en W. zuinig zijn, doch zou in di tgeval het ge vraagde crediet willen verhoogen met f 500, opdat B. en W. kunnen handeien naar omstandigheden en niet terwlile van een paar gulden een betere koop zouden moeten laten passeeren De heer UITBEIJERSE vraagt ,ot het gebruik van brandbluschmiddeien niet voldoende is, waarop de VOOR ZITTER beslist ontkennend ant woordt. Na enkele opmerkingen wordt het voorstel van den heer Vis ln stemming gebracht en aangenomen met 10 tegen 1 stem. Tegen wethouder Van Tol. Het voorstel van en W. wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen, voor wat betreft de aanschaffing van dft in het voorstel genoemde materialen. Achtereenvolgens worden zonder dis cussie of hoofdelijke stemming aangeno men de voorsteilen tot aanschaffing van 12 gasmaskers voor de bedrijven, tot vaststeljlng van kohieren van retributies voor buitengewoon lager onderwijs en tot. wijz.glng van de begrooting voor 1939. Tenslotte dankt de VOORZITTER de niet terugkeerende leden, de heeren Oudijk en Moons voor de prettige samen werking gedurende hun raadslidma#tr schap Hij besluit met de woorden „vaar wel en tot weerziens". Hierna wordt de vergadering gesloten.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 4