De gemaskerde ruiter. derteekend heeft en waarbij de Vrije Btad geplaatst werd onder de bescher ming van de Volkenbond. De Britsche regeering, aldus Halifax, erkent derhalve noch de geldigheid van de redenen op grond waarvan de actie der autoriteiten van Danzie gebaseerd was, noch de geldigheid van deze actie zelf, noch de uitwerking, welke de Duit- ache regeering daaraan gegeven heeft. Oppositie dringt op spoed aan. Een zelfde verklaring legde minister president Chamberlain in het Lagerhuis af. Ze ontlokte scherpe woorden van de oppositie-leiders, van wie Greenwood zei- de: „Ik ben ernstig verontrust" Achten dertig uur geleden vond een daad van agressie plaats. Op dat oogenblik trad een der belangrijkste verdragen der moderne tijden in werking. Er mogen redenen zijn waarom met onmiddellijk werd opgetre den. Ik heb gepoogd een eerlijk spel te spelen (toejuichingen). Ik ben niet be reid te zeggen, wat ik zou gedaan heb ben. Ik vraag mij af. hoe lang wij nog zul len aarzelen, nu Groot-Brittannië en al les, wat Groot Brittannië in de wereld beteekent en de menschelijke beschaving in gevaar verkeeren. Wij moeten mar- cheeren met de Franschen. Eike minuut uitstel beteekent thans verlies aan men- schenlevens en in gevaar brengen van onze nationale belangen en van de grondvesten van onze nationale eer. Eer lijk gfzegd, acht ik het niet mogelijk, dat Hitler een overeenkomst sluit die hij niet bereid zou zijn te verraden (zeer luide algemeene toejuichingen). Ik geloof zoo besloot Greenwood dat de teerling geworpen is. Wij willen weten waar wij aan toe zijn. Na Greenwood nam Sinclair het woord die zelde: „Het Britsche parlement zal geen uitstel dulden in de vervulling van onze eervolle verplichtingen Jegens Polen. De overweging van het voorstel een con ference te beleggen, heeft geen uitstel gebracht in de opmarsch van het Duit sche legpr. Het parlement gevoelt dat 'n antwoord gcëischt moet worden, tenzij de opmarsch van die legers dadelijk gestaakt De laatste poging. Als antwodrd op deze redevoeringen zei Chamberlain o.m.: „Ik deel het wantrouwen, dat door de vermajlüe manoeuvres wordt uitgelokt. Ik zou overtuigd moeten zijn van de goede trouw van de andere partij, alvorens ik het onderhavige voorstel eenige redelijke kans op succes zou kunnen toekennen. Ik verwacht dat er slechts een antwoord Is, hetwelk ik h%t Huis morgen zal moe ten geven. Ik hoop, dat de beslissing zoo spoedig mogelijk zal vallen, opdat wij al len zuilen wejen, waar wij aan toe zijn. Ik ben de laatste man om eenlgerlei mogelijkheid te verwaarloozen en nietfel- ke ernstige kans ln overweging te nemen om zelfs op het laatste oogenblik de groo- te ramp van een oorlog te voorkomen." OOK FRANKRIJK VASTBERADEN. De Fransche Kamer kwam Zaterdag middag bijeen. Herriot, de voorzitter, be tuigde den Polen, die, naar hij zeide, op het oogenblik de slagen ondergaan van een wetenschappelijk barbarendom, Frankrijk's solidariteit. Minister-president Daladier verklaarde vervolgens, dat Polen op 31 Augustus in beginsel directe onderhandelingen aan vaardde, doch von Ribbentrop weigerde met den Poolschen ambassadeur te Ber lijn te spreken. „Dit onder voorwendsel, dat de ambassadeur niet gevolmachtigd was eh dat Polen de Duitsche voorwaar den had verworpen. Dat is een leugen, aangezien Polen deze voorwaarden zelfs niet kende." f Daladier, die hulde bracht aarr Roose velt en aan de Italiaansche regeering, verklaarde, dat Frankrijk bij de vernie ling van een bevriend volk niet kan toe zien. „Er is hier geen sprake van 'n con flict tusschen Duitschland en Frankrijk, er is sprake van een nieuwe stap van Hitferiaansche dictatuur naar de over- heersching van Europa en de wereld. Frankrijk en Engeland zijn geen lan den, die hun handteekening ongedaan maken. Indien de Duitsche regeering niet de verzekering geeft, dat zij haar strijdkrachten zal terugtrekken, dan zul len Frankrijk en Engeland hun verplich tingen jegens Polen nakomen. Wat, zoo vroeg Daladier, zou een garantie voor on ze Elzas en ons Lotharingen beteekenen, Indien de huidige aanval geduld zou wor den? Frankrijk is bereid het hoogste of fer te brengen, overtuigd te strijden voor zijn leven en voor zijn onafhankelijkheid. EEN UUR BEDENKTIJD. Om 11.15 (Britsche zomertijd) richtte de eerste minister, Chamberlain, zich gistermorgen tot de Engelsche natie over alle Engelsche zenders, voor het uitspre ken van de volgende toespraak: Hedenmorgen heeft de Biitsche ambas sadeur in Berlijn de Duitsche regeering een laatste nota overhandigd, verklaren de dat, tenzij wij van haar vóór elf uut vernamen, dat zij bereid is haar troepen Uit Polen terug te trekken, de staat van oorlog tusschen ons zal bestaan. Ik moet u thans mededeelen, dat geen belofte van dien aard is ontvangen en dat bij gevolg dit land in oorlog is met Duitsch- Gtj kunt u voorstellen, welke een bit tere slag het voor mij is, dat heel mijn lange worsteling om den vrede te redden gefaald heeft. Toch kan ik niet gelooven dat er iets meer of Iets anders bestaat, wat ik zou hebben kunnen doen en dat meer succes zou hebben gehad. „Hitier wilde niet." Tot op het allerlaatste oogenblik zou het volstrekt mogelijk geweest zijn, een vreedzame regel.ng met eere tot stand te brengen tusschen Duitschland en Po len, maar Hitier wilde zulks niet. Klaar blijkelijk had hij besloten, Polen aan te vallen, wat er ook gebeurde, en hij zegt thans wel, dat hij redelijke voorstellen naar voren heeft gebracht, welke door de Polen werden verworpen, maar dat is geen waarachtige verklaring. De voorstel len werden nooit getoond aan de Polen, noch aan ons en ofschoon zij in de Duit sche radio-uitzending van Donderdag avond uitgezonden werden, wachtte Hit- Ier niet op het vernemen van commen taar op deze voorstellen, doch gaf hij zijn troepen bevel, den volgenden morgen de Poolsche grens over te trekken. Zijn optreden toont overtuigend, dat er geen kans bestaat om te verwachten.dat deze man ooit zijn praktijken zal opgeven om geweld toe 'te passen, ten einde zijn wil door te zetten. Hij kan alleen gestuit worden door geweld en wij en Frankrijk gaan vandaag ter nakoming vai^ onze verplichtingen hulp verleenen aan Polen dat zoo dapper weerstand biedt aan de zen gemeenen en niet uitgelokten aan val op zijn volk. Wij hebben een zuiver geweten. Wij hebben alls gedaan wat een land kon doen om den vrede te vestigen. Wij be vinden ons echter in een toestand, waar in men geen vertrouwen zou kunnen stel len in eenlg woord, gegeven door den lei der van Duitschland. een toestand waar in geen enkel volk zich in veiligheid aan gevoelen. Ondraaglijke toestand- Deze toestand was ondraaglijk gewor den en nu wij besloten hebben er een einde aan te maken, weet ik, dat gij al len uw rol daarin ëult spelen met kalm te en dapperheid. WIJ zullen strfjden tegen het brutale geweld, tegen kwade trouw, tegen on rechtvaardigheid en tegen vervolging. Ik ben er zeker van. dat het goede recht m den strijd tegen deze dingen de over hand zal beheuden. God zegene ons al len." COULONDRE CONTRA VON RIB BENTROP. Om half één heeft de Fransche ambas sadeur Coulondre een bezoek aan von Ribbentrop gebracht. Hij vroeg hem. of hy, in staat was een bevredigend ant woord te geven op de mededeeiing van 1 September. Von Ribbentrop heeft daarop eveneens ontkennend geantwoord. Na daarop een laatste maal gewezen te hebben op de zware verantwoordelijkheid die het Rijk op zich genomen heeft door zonder oorlogsverklaring vijandelijkheden tegen Poleh te beginnen, en door niet in te gaan op de voorstellen der Fransche en Britsche regeer.ngen, heeft Coulondre aan von Ribbentrop medegedeeld, dat de Fransche regeering zich van af Zondag 3 September om vijf uur des middag3 voor de noodzaak gesteld ziet haar Je gens Polen aangegane, en aan de Duit sche regeering bekende, verplichtingen na te komen. Ingevolge het Duitsche antwoord heb ben beide ambassadeurs door de secreta rissen der ambassades in de Wilhelm- strasse hun paspoorten laten aanvragen. Daarop hebben de Duitsche diplomatieke vertegenwoordigers «te Londen en Parijs eveneens hun paspoorten aangevraagd. Britsche lezing ovér. de handelingen. onder- Duitschland en Polen. In Londen wordt het Duitsche verslag van de loop der onderhandelingen vol komen misleidend genoemd. Op 29 Aug. heeft Hitier den Brltschen ambassadeur in Berlijn meegedeeld, dat hij den vol genden dag een Poolsche gevolmachtigde in Berlijn verwachtte met volledige be voegdheid om over een regeling te on derhandelen. Hij voegde hieraan toe, dat hij Inmiddels hoopte voorstellen uit te werken. Met andere woorden, men ver wachtte, dat de Poolsche regeering zich zou onderwerpen aan een procedure, zoo als die was opgelegd aan den president van Tsjecho-Slowakije, en een afgezant naar Berlijn zou zenden, die de voor waarden zou moeten aanvaarden, wel ker karakter aan de Poolsche regeering volkomen onbekend waren. De Poolsche regeering was, naar de meening der Britsche regeering, volko men gerechtigd de behandeling van de hand te wijzen, welke de Duitsche re geering haar trachtte op te leggen. Wat de thans gepubliceerde voorwaarden be treft, welke tot dusver nooit aan de Poolsche regeering zijn overgebracht, kan de Britsche regeering slechts zeg gen, dat deze voorwaarden hadden die nen te worden voorgelegd aan de Pool sche regeering. met voldoende gelegen heid om te overwegen of zij al dan niet de vitale belangen van Polen raakten. NOORSCHE STATEN STRIKT NEUTRAAL. De ministers van Buitenlandsche Za ken van Denemarken, Finland, Noorwe gen en Zweden zijn te O$lo bijeen ge weekt. Daarna is een officieel commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de Europeeache toestand bespro ken ls. De ministers wisselden van ge dachten over het handhaven van de strikte neutraliteit van de Noorsche landen en hun economische samenwer king in tijd van oorlog. De ministers vertrouwen, dat de neu traliteit van de Scandinavische landen zal worden geëerbiedigd. Men zal pogen de activiteit van den Volkenbond te handhaven. NEUTRALE LANDEN. De regeeringen van verschillende Euro peesche landen hebben een verklaring afgelegd, dat zij hun neutraliteit zullën handhaven. Het zijn: Nederland, België, Luxemburg, Zwitserland, Denemarken, Noorwegen. Zweden. Finland, de Balti- sche en de Balkanlanden, Turkije, Por tugal, Spanje, Hongarije. Ook Italië en Rusland zijn nog neutraal. De Valera heeft in de Iersche Kamer verklaard, dat Eire zal pogen zoo lang mogelijk neutraal te blijven. De regeering van Eire heeft gelast dat het leger onmiddellijk zal worden gemo biliseerd. De totale sterkte bedraagt on geveer 25.000 man. Buiten Europa hebben eveneens ver schillende landen besloten, neutraal t« blijven. Daaronder is ook Japan. HITLER'S REDE VAN EEN JAAR GELEDEN. Radio-Straatsburg heeft Vrijdagavond tijdens de nieuws-uitzending in de Duit sche taal wasplaten afgedraaid uit de redevoering van Hitjer. een jaar geleden bij de Tsjècho Slow-aaksche crisis gehou den. in het bijzonder die gedeelten waar in Hitier sprak van zijn laatste territo riale eisch in Europa. De omroeper be sloot met het volgende commentaar: U hebt zoo juist gehoord het verpletteren de getuigenis van trouweloosheid en meineedigheid dat de z.g. leider van het Duitsche volk met eigen stem tegen zich zelf heeft afgelegd. LAAT ANTWOORD VAN HITLER. ibitler antwoordt op Roosevelt's vredesoproep. Vrijdag heeft Hitier tenslotte geant woord op de vredesoproep van president Roosevelt. De ambassadeur van Duitsch land heeft dit antwoord overhandigd op het m.mster.e van buitenlandsche zaken. Staatósecre&ns HuU%ieeft in een pers conferentie verklaard, dat het Duitsche antwoord werd vertaald. Het zou later worden gepubliceerd. Er heerscht in Amerika groote ontstem ming over het feit, dat Duitschland Roo sevelt's nota eerst beantwoordde, toen de vijandelijkheden reeds waren begonnen. BUITENLANDSCHE ZENDERS ZIJN VERBODEN WAAR. In Duitschland heeft de ministerraad voor de rijksverdediging een verordening uitgevaardigd, waarin het volgende be paald wordt: Het luisteren naar buitenlandsche zen ders is verboden. Overtredingen worden met tuchthuis gestraft. In lichtere geval len kan de uitspraak gevangenisstraf luiden. De gebruikte radiotoestellen wor den ingetrokken. Wie berichten van buitenlandsche zen ders verspreidt, wordt met tuchthuis ge straft en ln bijzonder ernstige gevallen met den dood. De bijzondere gerechts hoven zijn bevoegd overtredingen tegen deze verordening te behandelen. Dadelijk nadat de Zender Keulen bo venstaande strafbepalingen had voorge lezen, kondigde het station Hamburg aan: „Her Rijkszender Hamburg opgolf lengte 31 M. Uitzending van nieuwsbe richten in de Engelsche taal". De uitzen ding bestond bijna uitsluitend uit het weergeven van verhalen over Poolsche wandaden. ENGELSCHE DEFENSIE VRAAGT 500 MILLIOÉN POND. Het Engelsche Lagerhuis heeft met algemeene stemmen goedkeuring ge hecht aan een crediet ten bedrage van 500 millioen pond sterling voor „de ver dediging van het koninkrijk, de hand having van de openbare orde en het doeltreffend voeren van iedere oorlog". Op de vraag van een afgevaardigde of hij een nieuwe begrooting zou gaan in dienen, antwoordde Sir John Simon ver volgens bevestigend. Hij kon echter daar voor nog geen datum vaststellen. DEFENSIE-CREDIET IN FRANKRIJK. In Frankrijk hebben Kamer en Senaat eén crediet van 69 milliard francs goed gekeurd. Het i« als volgt verdeeld: voor de nationale defensie 24 milliard, voorde gewone begrooting 1939 17,5 milliard, voor de kapitaalrekening der drie defensie departementen 87Vi milliard. RUSSISCHE MILITAIRE DELEGATIE TE BERLIJN. Zaterdagmiddag is de Russische mili- taire missie per vliegtuig via Zweden in Op verschillende plaatsen in Amsterdam is men bezig met den bouw van bovenr de Duitsche hoofdstad aangekomen. Pd grQndfiche schuilplaatsen. missie beptaat uit vijf Sovjet Russische officieren, den commandant van het le gercorps Purkajef, brigadecommandant Belakof, kolonel Skomiakof, majoor Ba- Janof en kapitein Sedich De nieuwe Sov jet-ambassadeur, Alexander Skwartzef en de éerste secretaris van de Sovjet-legatie Paflof, hadden de reis met hetzelfde vliegtuig gemaakt. Bij aankomst op het vliegveld Tempel hof was de Duitsche onderstaatssecreta ris van Buitenlandsche Zaken. Woft- mann. ter begroeting aanwezig. In vijf auto's, met de Sovjet-vlag voorop, werd naar de kanselarij gereden, waar de wacht stram ln de houding stond opge steld. Een groote menigte wachtte voor het gebouw en verwelkomde de Sovjet- Russische gasten met de Hitler-groet. EEN SLOWAAKSCH PROTEST. De Slowaaksche gezant te Warschau. Szathmary, heeft den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, kolonel Beek, het volgende schrijven gezonden: „In naam van het Slowaaksche Ychk en zijn vertegenwoordigers, die onder de pressie van het derde Duitsche rijk tot stilzwijgen gedoemd zijn en misbruikt worden voor intriges, uitsluitend ten be hoeve van Duitschland. protesteer ik als vertegenwoordiger van den Slowaakschen staat in Polen tegen de brutale ontwape ning van het 81owaaksche leger, tegen de willekeurige bezetting van Slowakije door de troepen van het derde rijk en tegen de uitbuiting van Slowakije als basis voor een oorlog, welke tegen het Poolsche broedervolk is gericht." De gezant roept ten slotte de steun ln van Polen voor de bevrijding van het Slowaaksche volk. 8MIGLY-RIDZ OPPERBEVELHEBBER. De president der republiek heeft den inspecteur-generaal der Poolsche weer macht, maarschalk Smigly-Rydz. tot op perbevelhebber der Poolsche troepen. De president heeft voorts ingevolge een der artikelen van de grondwet maar schalk Smlgly-Rydz aangewezen als op volger van den president der republiek, voor het geval dit ambt vacant wordt vóór de vrede is gesloten. GEEN BOMBARDEMENTEN VAN OPEN STEDEN? Reeds de„ vorige week had president Roosevelt aan alle regeeringen, die aan eventueele vijandelijkheden zouden deel nemen, een beroep gericht, openlijk ken nis te geven van haar besluit, dat haar troepen onder geen omstandigheden luchtbombardementen zouden uitvoeren op de-burgerbevolking of op open steden, op voorwaarde, dat dezelfde oorlogsrege- len ook door alle tegenstanders nauwge zet zullen worden nagekomen. Alle be trokken regeeringen hebben daarin toe gestemd Het antwoordt van Hitier luidt: „De opvatting in de boodschap van president Roosevelt verkondigt, dat het een gebod van menschelljkheid is bij mi litaire acties onjier fllle omstandigheden het werpen van bommen op niet-milltai- re objecten na te laten is volkomen in overeenstemming met mijn eigen stand punt, dat ik altijd heb ingenomen. Daar om stem ln onvoorwaardelijk toe in het voorstel, dat de regeeringen, welke bij thans aan den gang zijnde vijandelijk heden zijn betrokken, een overeenkom stige verklar.ng afleggen. De Duitsche luchtstrijdkrachten hebben het bevel ge kregen. zich bij hun optreden tot mili taire doelen te beperken. Een natuurlij ke voorwaarde voor de handhaving van dit bevel is, dat de luchtstrijdkrachten der tegenstanders zich aan denzelfden regel houden." Op aanwijzing van Von Ribbentrop werd aan de Poolsche ambas§ade te Ber lijn een nota overhandigd, waarin den Poolschen ambassadeur van dit Duitsche standpunt kennis werd gegeven. Een ander geluid. Echter meldden Zaterdag berichten uit Polen, dat Duitsche vliegtuigen opnieuw verscheidene Poolsche plaatsen hadden bestookt, o a. Jedlice, Moderowka, Iwo- nlcz, Grodg.gk en Mazowleckl. De Duit- schers zouden ook gebruik maken van MAANDAG 4 SEPTEMBER 198? brand*- en gasbommen Boven het beken-* de kuuroord te Iwonicz werden 12 bomV men uitgeworpen. Bij een luchtaanval op Plock werd eea huls volkomen verwoest, waarbij 4 men-J schen de dood vonden en zes gewond, de) beide anderen zijn in hechtenis geno-j men. Beuthen door de Pole^ onder vuur genomen. Anderzijds schreef het Duitsche nieuws, bureau dat Vrijdag het station van Beu-| then door de Poolsche artillerie was be schoten. Zes granaten van 7.5 c.m. alo«-i gen in de spoordijk zonder schade aan t* richten. Het Duitsche nieuwsbureau meldde ver-* der; dat een Poolsch vliegtuig een zestal! bommen had geworpen op een aai\tali volkswoningen te Preiskretscham. Hier) werd geringe materieèle schade aange-J richt. Menschen werden niet getroffen. De „Bremen" door de Engelschenj aangehouden Een onbevestigd "bericht. Eën New Yorksche radiozender be weert gisteravond een radiober.cht te hebben onderschept uitgezonden door den Franschen zender Paris Radio Mon- d.ale, waarin dit station mededeelde, dat het Duitsche passagiersschip de „Bre men", van den Norddeutscher Lloyd door een Engelsch oorlogsschip is buit gemaakt. Zooals bekend, was de „Bremen" enke le dagen ln de New Yorksche haven op gehouden. Het schip was Woensdagavond door een boot van de kustwacht en een politieboot uitgeleide gedaan om te voor komen. dat passagiers clandestien het land zouden verlaten. Het schip is dus ongeveer vier etmalen onderweg en kan z'ch bij de aanhouding niet ver van En geland bevonden hebben Naar alle waarschijnlijkheid is het schip bij zijn vertrek uit de Vereen.gdei 8 aten door een Brltschen kru ser ge-| schaduwd, die na radiografisch in kennis te zijn gesteld van het Intreden J van de oorlogstoestand handelend is| opgetreden. De „Bremen" is de glorie der Duitsche koopvaardij. Met haar zusterschip de „Europa" moet zij de eer der Duitsche scheepvrtfl op den Atlantische Oceaan verded'gen tegen reuzen als de „Nor- mandië" en de „Queen Mary". De „Bremen" behoort tot de grootste passagiersschepen, die de wereld kent. Ze meet 51.731 bruto reg. ton. DUITSCHLAND VOERT „RENTEN- MARK" IN. Bankbiljettencirculatle stijgt. Ten einde tegemoet te komen aan de behoefte aan circulatiemiddelen, is, Duitschland begonnen met het Invoeren van 5 Mark-biljetten, welke blijkbaar in de plaats komen van de muntstukken terzelfder waar,de. Gisteren zijn deze biljetten in groote hoeveelheid in Berlijn in omloop ge bracht. Dit nieuwe bankpapier is uitgegeven als „Rentenmark" en niet als „Rljks- markHet verschil hier tusschen is, dat formeel de rentenmarkt gedekt is door hypotheek op onroerend goed. De bankbiljettencirculatle ln Duitsch land is. naar officieel wordt gemeld, ln. de afgeloopen week met een kwart geste gen en wel met Mk. 2.198.000.000 tot Mk. 10.906 000.000. BRITSCH OORLOGSKABINET. In Engeland ls een oorlogskabinet ge vormd. Het is als volgt samengesteld: Premier Chamberlain; Buitenlandsche Zaken Lord Halifax; Financiën Sir John Simon; Coördinatie Lord Cha'f.eld; Ma rine Winston Churchill; Oorlog Hore Bel'sha; Luchtmacht Sir Kingsley Wood; M.gister zonder portefeuille Lord Sankey; Lord privy-seal Sir Samuel Hoare. Dit oorlogskabinet heeft reeds een eerste z.tting gehouden. Ook Anthony Eden ia in de regeering opgenomen. (Zie verder Buitenlandsch Nieuws en Telegrammen op pagina 4.) MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939 Alblasserdam. De duivenvereen. „De Snelpost" hield een wedvlucht vanaf Eindhoven, afstand 82 KM. De uitslag was: A. Keesmaat 1, 2, 3 en 6; A. v. d. Rhee 4; K. Groenendijk 5, 7 en 8. Gevonden: een pak inhoudende handschoenen, portemonnaie met inh.: kinderport. met inh.; clacé handschoen tn haaEstrik met speldje. Ametde. Voor de vergadering van de gemeenteraad op Dinsdag 5 Sept. nam. 3 uur luidt de agenda: 1. Mededeeiing Ingekomen stukken; 2. Installatie leden van den raad; 3. Benoeming twee wet houders; 4. Van den heer C. van Gent is een verzoek ingekomen tot het aan wijzen va nwerkloozen voor de manden- Industrie. De heer van Gent kan laten verdienen 8Vt cent per mand. Giessendam. De postduivenvereni ging „Stormvogels" hield een wedvlucht ait Eindhoven. In concours stonden 121 duiven, die om 1 uur met Westen wind werden losgelaten. De uitslag was: C. Boxman 1 en 28; D. A. van Rüsbergen 2 6, 8. 9 en 10; N. Aanen 3, 14, 17 en 26; j'. van Mill 4. 16, 18, 19 en 22; T. de Jong 5, 11 en 12; T. den Breejen 7, 13 en 21; A. de Koning 15; T. Roza 20. 24 en 29; D van Garderen 23 en 25; J. Potters 27; De RooijHoeflaak 30. Aankomst eerste duif 1.58.30 uur; laatste duif 2.15.08. EERSTE STEENLEGGING RAADHUIS. Benschop. De datum 31 Augustus is se dert lang voor ons land een datum van beteekenis. Op dien datum toch verjaart H M. de Koningin. Wat het Huis van Oranje is voor ons land en volk is in zekere zin een ge meentehuis voor de gemeente. Daar toch zetelt het gemeentelijk bestuur. Daarom had de plaatsing van de gedenksteen juist plaats op 31 Augustus. De ingezete nen van Benschop gevoelen zich één met het gemeentebestuur. Deze steenlegging vond plaats ln een tijdstip van geweldige spanning. Ware dat niet het geval geweest, dan was aan deze plechtigheid meer luister bijgezet. Nu geschiedde het in alle eenvoud. Bovenstaande rede werd door burge meester Schreuders in tegenwoordigheid van alle raadsleden uitgesproken bij het leggen van een gedenksteen in 't nieuwe gemeentehuis. Overigens was aan deze gebeurtenis, in verband met de ernstige tijdsomstandigheden, geen enkel feest- vertoon gegeven. Ziekenhaisverpleging. Capeüe a-d. IJsseL In de bovenzaal van het café De Bruijn, tegenover het raadhuis, is een vergadering gehouden van de vereeniging voor ziekenhuisver- pleging. Uit de bespreking, die geleid werd door den heer K. H. C. Ouwehand, bleek, dat 2207 inschrijvingen reeds waren inge komen, zoodat het bestaan der vereeni ging ruimschoots verzekerd is, en tot de finitieve oprichting besloten werd. Het voorloopig comité bestaande uit 7 per sonen, dat de oprichting heeft voorbe reid, werd thans in het bestuur gekozen. De burgemeester werd tot eere-voorztt- ter gekozen. Tot boden werden benoemd 8e heeren K. C. Broer en L. de Wit. Geen Crabeth-herdenking. Gouda. In verband met de toestand ls de herdenking van het feit, dat Wouter Crabeth 350 Jaar geleden overleden is, uitgesteld voor onbepaalde tijd. Ook de verlichting der vier glazen van dezen kunstenaar gaat derhalve niet door. Gouderak. Onder deze gemeente ismen begonnen de IJsseldijk van een nieuwe teerlaag te voorzien. Hoewel dit voor het verkeer in de aanvang onaangenaamhe den teweeg brengt, zal het wegdek, dat op sommige plaatsen stuk ging en scheu ringen vertoonde, weer een belangrijke (rerbetering ondergaan. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer P. Mudde, dat onderhands uitbesteed werd, is aan de laagste inschrijvers gegund, t w. gebrs. Kasbergen, metselwerk; J. W Baas, tim merwerk en G. C. Mourik, electriciteits- pn loodgieterswerk. Luchtalarm. Groot Ammers. Zondagavond omstreeks 8 uur werd de gemeente opgeschrikt, doordat plotseling de sirene begon te loeien, welke op de toren is geplaatst voor de luchtbescherming. De menschen vlogen in plaats van ln, uit de hulzen naar den toren om te zien of te hooren wat er gaande was. Ook in de kerk wist men niet wat er gebeurde en stonden velen gereed het kerkgebouw te verla ten, doch ds. Barendrecht maande al len te blijven zitten. De oorzaak van dit alles schijnt te zijn een verzuim. De si rene, welke electrisch wordt aangedre ven, was eertijds gemaakt met de af sluiter in het gemeentegebouw aan de kerk. Doordat dit in verband met de res tauratie van deze toren is afgebroken, werd ook de leiding der sirene verbro ken en niet herstelld. In de afgeloopen week werd een oefening gehouden, doch toen werd een hulpstekker in één der Jampen in de kerk. Toen nu deze lamp werd aangedraaid^ bqgna /«UPkttttlg. de sirene te loeien. D electricein N de Jong die wist wat gebeurde, kwam de kerk in, trok de stekker uit de lamp en het gevaar was geweken. Gemeenteraad. Haastrecht. De agenda van de Dins dagavond om 8 uur te houden vergade ring van de gemeenteraad luidt: 1. Beëe- diging nieuwtoegelaten leden. 2. Benoe ming wethouders. 3. Benoeming van le den van de commissie voor de bedrij ven. 4. Voorstel tot voorloopige vaststel ling der uitgaven voor het O. L. onder wijs over 1938 5. Voorstel tot inwilliging van het verzoek ex-artikel 72 der L. O - Wet 1920 van het Bestuur der Vereeni ging voor L.O. op Gereformeerden grond slag om beschikbaarstelling van gelden voor verandering van inrichting der school: a. privaten; b. van bergruimte voor leermiddelen; d. van ingang tot de school (deuren); c. van schoolmeubelen. 6. Voorstel tot het verleenen van op dracht aan het instituut Stad en Land schap van Zuid-Holland, tot uitvoering van een herziening van het uitbreidings plan en hiervoor een crediet beschikbaar te stellen van f 350. Hoog - Blokland. Donderdagmorgen om 10 uur komt de gemeenteraad bijeen. Be halve de installatie van de raad en de wethoudersverkiezing bevat de agenda nog eenige zakelijke punten. Hoog-Blokland. Dinsdag komt de ge meenteraad om 11.30 uur bijeen. Krimpen a.d. Lek. De bankwerker W. van Dam kwam met zijn hand tusschen machinedeelen bekneld, waardoor 2 vin gers deerlijk werden gekneusd. Na ^door een lid der E.H.B.O. op de fabriek te zijn verbonden, moest hij zich onder dokter s behandeling stellen. Lekkerkerk. Veilingvereen. „Lekker- kerk en Omstreken". Aanvoer 6790 eie ren. Kipeieren f 3.504.15; boter f 0-57 —57V* P«r pond; kroten f 0500.60; kropsla f 2.20—2.25; roode kool f 2.10— 2.35; selderie f 0.50—0.55; gele savoye kool f 3—3.05; groene savoye f 2.90—2.95 waschpeen f 23; peen f 3.603.65; ra barber f 1.501 55; Uien f 2.852.90; tomaten A f 2.05—2.50; idem B f 2—2.05; id. C f 2—2.05; snijboonen f 9—10; pronk boonen f 3—4; stamprincesseboonen f 11—11.75; rentegevers f 134513.90; spekboonen f 6—6 15; komkommers A f 2.45—2.50; id. B f 2.40—2.45; spits kool f 2.10—2.15; breekpeen f 1.50—155; handperen f 5.80—5.85; Williams f 6 30 —8.35; blanke buré f 8.70—6.75; moesap pelen f 660—6.65; schijvers f 390—395; lemoenappels f 45; keswick f 6.556.60 meloen annanas f 6.306.40; adamsap pelen f 4.86—4.90; trosjes f 3 60—f 3.65; frahkethalers druiven f 11-5012; claps favorite f 3.20—f 3.25; diamand peren f 7.15—7.70. Ongeval. Krimpen i*. Lek. Van een echtpaar, dat hier met negotie ventte, werd de vrouw in een invalide-wegentje ver voerd. Toen zij van de Breekade-stoep wilden rijden, kon de man het wagen tje niet meer houden, zoodat een botsing volgde. De vrouw werd ernstig gewond naar dr. von Llndem vervoerd. Na voor loopig te zijn verbonden is zij naar een ziekenhuis te Dordrecht gebracht. In verband met de oorlog is een aantal schepen, die een passagiers- en goederendienst op Duitschland onder houden, ln de Bakkers-Kil opgelegd. De-' ze schepen behooren aan de Nederland- ache Stoombootreederij te Rotterdam. De scheepsmaker P. Breedveld had, doordat zijn beitel uitschoot, het onge luk een gedeelte van zijn middenvinger te steken. Na voorloopig op de werf te zijn verbonden, moest hij z.ch onder doktersbehandeling stellen. Lekkerkerk. De burgemeester heeft de raad bijeengeroepen in openbare verga dering op Dinsdag 5 September, 2 uur. De agenda luidt; 1. Beëedlging raadsle den; 2. Benoeming wethouders. Gevonden: een huissleutel. Te be vragen op het gemeentehuls, en een be lastingplaatje te bevragen bij den ge- De petroleumventer C. Leuvelink be- meente-politie A. Stam. Julianstraat 46. diende Zaterdag zijn klanten aan de Tiendweg. Terwijl hij daarmede bezig was, ging de jongste zoon van W. de Jong een ritje maken op de bakfiets met bus jes olie, maar reed al spoedig in het wa ter. Zelf wist hij op het droge te blijven. Ongeveer 50 liter olie ging verloren. De schade werd onderling geregeld. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Donderdag morgen werden de kinderen van alle scholen onthaald op een portie ijs. Het Oranjeoomité. dat genoodzaakt was de feestelijkheden uit te stellen, meende de kinderen deze tractatie als schadeloos stelling te moeten aanbieden. Na het zingen van verschillende Vaderlandsche liederen kregen de kinderen vrij. Als waarnemend president-kerk voogd der Ned Herv. Gemeente, wegens het overlijden van wijlen W. van Waas- bergen, treedt op de heer A. Markus. Aanbesteding. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Vrijdagmorgen heeft in het café van den heer Boerop de bouwkundige P. Valkenburg de open- kaxa aanbesteding gehouden- vaa te bouwen burgewoonhuis met garage en bijkomende werken aan de Parallelweg, voor rekening van den heer H. Sterken- burg. Ingeschrven werd in massa: J. Kasbergen te Moordrecht f 7100, perceel 1 en 2 (metsel- en timmerwerk) L. Ver meer te Moordrecht f 7090; J. Joode te Moordrecht f 6932; A. A. van Weelden f 6787 perceel 1 (metselwerk) J. Slin gerland te Zevenhupizen f 3885; H. Koo- ren te Zevenhuizen f 3580; J. C. de Wit f 3508; J. Bontebal te Zevenhuizen f 3497; H. P. 'de Wit f 3470; perceel 2 (timmer werk) W. van Vianen f 3550; A. J. Vente te Zevenhuizen f 3542; F. J. H. van Vüet f 3510; J. Fijan f 3506; L. Schotte te Berg- schenhoek f 3495; F. W. Schotte te Ze venhuizen f 3475; P. C .VoordÜk f 3380; Schilerwerk: Gebr. Visser f 385; P. van Reeuwijk f 444: H Boele f 478; Gebr. Van Erkel f 597; M. Kersbergen f 600. Smids- werk: Th. Berndse f 423. Lood- en zink werk: O. van Wijngaarden f 295. Waar geen plaatsnaam is aangegeven, zijn de inschrijvers te Nieuwerkerk a.d. IJssel woonachtig. Mond- en Klauwzeer. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Verschillende veestapels in deze gemeefnte zijn aan getast door mond- en klauwzeer. De noo- dige maatregelen ter »oorkoming van verbreiding der ziekte mn genomen Tweede kade dooVgebaggerd. Ouderkerk a.d. IJssel. Donderdag is ter hoogte van de „Spreeuwenhoekdie vanwege de normalisatie van den Holl. Ussel verdwijnen moet, de laatste kade weggebaggerdi Het gedeelte dat nu Nieu werkerk a.d. IJssel worden zal. is thans een eilandje midden ln de IJssel. Ook de woning van den burgemeester mr. F. J. van Beeck Calkoen, is geïso leerd. Ze ligt thans geheel op een eiland en telkens, wanneer de burgemeester daar af wil, ziet men hem door veerman de Bruijn met zijn veerboot overhalen. Zoo gaat het ook, wanneer de burge meester wetr naar huis moet. Du verbinding met de steenfabriek ls hiermee eveneens verbroken; ze kan al leen bereikt worden over water. Ook de arbeider Noorlander, die op dit eiland woonachtig is, is niet anders te bereiken dan met de veerboot. Vrijdagmiddag is ter hoogte van de „Spreeuwenhoek" een zuiger van de fa. Prins aangekomen. Hij zal moeten die nen om het rivier-gedeelte, dat achter de steenfabriek heenloopt, dicht te spulten. Overiedér Ouderkerk a-d. IJsael. Omtrent het auto-ongeluk van Woensdagavond, ver nemen we nog het volgende: Het omstreeks vijfjarig zoontje van den heer Demper, liep op de dijk. bij de scheepswerf van C. van Duyvendijk, achter een stilstaande auto. Op een ge geven oogenblik liep het knaapje achter die auto vandaan, toen Juist een perso nen-auto, bestuurd door een knecht van G. van Duyvendijk, naderde. Het knaap je liep zoodanig tegen dit voertuig op, dat hij een schedelfractuur opliep, waar door overbrenging naar het ziekenhuis te Gouda noodzakelijk werd geacht. Kort na aankomst is het knaapje reeds aan de gevolgen overleden. Luchtbescherming. Oudewater. In de plaats van den 1-eer ff van Maanen, die wegens lidmaatschap* der Gemeenteraad als zoodanig heeft be dankt, ls tot hoofd der luchtbescher mingsdienst aangesteld den hee"r Gud- dee. Gras-gew >s. Oudewater. De tweede snede grasge was verpaeht door het bestuur van de polder Groot-Hekendorp heeft f 430.— opgebracht, tegen f 295.- het vorige jaar Raadsvergadering. Oudewater. De gemeenteraad is tegen Dinsdagavond half acht in openbare ver gadering bijeen geroepen. Oudewater. Gevonden een nijotang en een kinderbril. inlichtingen bij de poli.ie Polsbroek. De vergadering van de ge- meentteraad op Dinsdag 5 September., is belgd tegen des voormiddags 1130 uur. De agenda luidt: Notulen: Beeedtging raadsleden; verkiezing van twee wethou ders. Gediplomeerde melkers. Reeuwijk. De afd. Reeuwijk van de L.T. (Jonge Boeren) heeft voor haar leden een melkcursus georganiseerd bij den veehouder W. L. van Leeuwen aan den Zwarteweg. Cursusleider was de heer Tn. J. van Niekerk uit Alphen a.d. Rijn. ter wijl de heer C. J. van Dieren uit Gouda het examen afnam. Voor het diploma slaagden de heeren C. -f. de Vos, P. H. Vergeer. C. G. H. van Ri)n, P. W. Roeling en A. de Vos. Een leuke wedstrijd. Reeuwijk. Ter gelegenheid van de ge boorte van prinses Beatrix werden op 2 Februari 1938 aan de openbare lagfre school A op Reeuwijk-Dorp cahiers uitM gegeven aan de leerlingen bestemd vocirj, het verzamelen van foto's van pr.nse^ Beatrix. Deze cahiers moesten later weer worden ingezonden en er was hieraan een wedstrijd verbonden voor de kinde-* ren De uitslag van de keuring was als yolgt; Mb I .Ueeftüd inzenrters boven 10 Jaar): le prijs Dieneke Hack, 2e pr.Leen Dekker; 3e pr. Piet van der Smit en 4e pr. Job. Konijn Lzn. Afd. II (leeftijd inzenden 810 Jaar): le prijs Nico Bontenbal; 2e prijs Beb van Zijl; 3e pr. Jaantje Hoogerbrugge; 4e pr. Jan Groenendijk; 5e pr. Kees Oosterwijk: 0e pr. Mientje de Jong. De overige inzen ders ontvingen alle een troostprijs. De nieuwe raad. IJsseLstein. De openbare raadsvergade ring op Dinsdag 5 September begint des namiddags te 7 uur. Woensdagavond had in den Ach- tersloot een aanrijding plaats tusschen een auto van M. uit Willige-Langerak en een zoontje van T. van hier. Het ongeval deed zich voor, doordat het ventje on verwachts van het erf bij zijn ouderlijke woning kwam en tegen de auto aanliep, die op dat moment juist passeerde. Het ventje werd opgenomen met een gebro ken beentje en werd ter verdere behan deling overgebracht naar het ziekenhuis alhier. Volgens het ingestelde onderzoek treft de bestuurder van de auto geen schuld. De wethoudenrrerldezinff. Reeuwijk. De raadsfracties van de A R. partij, de R.K. Staatspartij en de S.D.A.P. hebben een vergadering gehouden inzake de a s. verkiezing van dfe wethouders. Wij vernemen dat in deze vergadering over eenstemming is bereikt en dat de S.D.A. P. weer medewerking zal verleenen voor de verkiezing van een A.R. en een RJC. wethouder. De tegenwoordige wethouders, de heeren J. C. Hagen en Th. van Leeu wen, zullen dus weer herkozen worden en zal de samenstelling van het college van B. en W. geen verandering onder gaan. Nachtelijke huwelijksvoltrekking. Reeuwijk. In deze gemeente waren twee paar jongelui in ondertrouw, die deze week in het huwelijk zouden treden. De beide bruidegoips waren dienstplichtigen bij de afkondiging van de mobilisatie moesten dus ook zij Dinsdagmorgen di rect in militaire dienst. De Jongelui ga ven de wensch te kennen, voordien in 't huwelijk te treden. Ingevolge de desbe treffende wettelijke bepalingen mocht 't huwelijk op zijn vroegst Dinsdag voltrok ken worden. Op hun desbetreffende ver zoek verklaarde men zich op het gemeen tehuis bereid, om in de nacht van Maan dag op Dinsdag dirpet na 12 uur de hu welijken te voltrekken. En zoo gebeurde het dat middernacht twee bruidsparen voor het gemeentehuls verschenen en even over twaalf de beide huwelijken werden voltrokken. Dat men niet in die stemming was, die er bij een trouwpartij gewoonlijk pleegt té zijn, laat zich ge makkelijk begrijpen. Zoowel voqt, de bruidsparen met hun familie als voor de belangstellenden waren het eerder ont- roef^wn^e dan blijde oogenblikken. (l 'f 9°°r etn stier a*n*eTal,en' /wpoXijk. Een der gebroeders Moons, vWjp^raers aan de Achterwillens, werd bi^iïet vervoeren van een stier naar het abhtoir door het dier op de horens geno men en in de lucht geslingerd. Gelukkig kwam de veehouder ln het water terecht, want de woedende stier stond klaar om 'hem weer aan te vallen. Zijn broer zag het ongeval gebeuren en wist het dier te grijpen en in bedwang te houden. Met vereende krachten kon men toen het dier naar het abatoir brengen. RaadsYergadering. Reeuwijk. De gemeenteraad vergadert Dinsdagavond half acht De agenda luidt: 1. Opening, notulen en mededeelingen; 2. Beeediglng raadsleden; 3. Benoemen wet houders; 4. Benoemen leden commlssiën; 5. Reclames' belastingen; 6. Wijziging be grooting 1939; 7. Voorkomende zaken, rondvraag en sluiting. Tienhoven. De agenda van den ge meenteraadsvergadering op Dinsdag 5 September voorm. half elf luidt: 1. Me dedeeiing ingekomen stukken; 2. Instal latie leden van den raad; 3. Benoeming twee wethouders. Babyspuit. Waddinxveen. De Vereeniging voor Luchtbescherming heeft in een daartoe gehouden vergadering een bedrag bijeen gebracht van f 1047 voor het aankoopen van een baby magirius brandspuit. De ze spuit, die reeds is besteld, zal aan de gemeente worden aangeboden. seerde. Het -m-WLa-Ai. een gebro- bpOrtnlCUWS ere behan- vl«lranhiill GOUDSCHE VOETBALBOND. Uitslagen junioren-competitie Zaterdag 2 September. Afdeeflng A. Groep I: Olympia A—Bodegraven A S0 Groep II: Lekkerkerk AGouda B 010 Zwervers A—Bosk. Boys A uitgest Afdeeling B. Groep I: Gouda CWoerden B 136 Bodegraven B—Bosk. Boys B 6—0 Waddinxveen AGB.V. B 41 Gouda D—Gouda C (30 Aug.> 19 Afdeeling C. Groep I: Gouda EOlympia B 11—# COMPETITIE -indeeling g.yjr, 1939—1940. In de op 29 Augustus JJ. gehouden bestuursvergadering heeft de competi* tie-indeeling als volgt plaats gehad: le klasse: Gouda 4, Moercapelle 1, Nieuwerkerk 1, G.S.V. 3, Stolwijk 1, Berg ambacht 1, Nieuwveen 1, Groeneweg 1, O .NA. 4, Gouderak 2. Overgangsklasse: Groot-Ammers 1, Olympia 3, Lekkerkerk 2, Moordrecht 2* Dilettant 2, Zwervers 2, Nieuwkoop 1, Haastrecht 2, Ouderkerk 1. 2e klasse A: O.N.A. 5, Gouda 5, Wad dinxveen 2, Olympia 4, Woerden 2, Bos- koopsche Boys 2, Nieuwveen 2, Overschot je 1, G.S.V. 4. 2e klasse B: Nieuwerkerk 2, Gouderak 3. Lekkerkerk 3, Ammerst. S.V. 2, Olym pia 5, Dilettant 3, Gouda 6, Stolwijk 2, Woerden 3, O.N.A. 6. 3e klasse A: Moercapelle 2, Groene weg 2, Moordrecht 3, Zwervers 3, Boak Boys 3, Gouda 7. 3e klasse B: Bergambacht"*, Groot- Ammers 2, Ammerstol 3, Schoonhoven Ouderkerk 2, Oudewater 2. Se klasse C: Haastrecht 8, G.S.V. 5, O.N.A. 7, Bodegraven 3, Bosk. Boys i, Oudewater 3. Ten opzichte van de promotie- en de gradatie werd besloten indien in ver band met de buitengewone militaire maatregelen de K.N.V.B. besluit een z.g. -noodcompetitie te organiseeren, zon der promotie of degradatie, eveneen/ zoodanig te handelen. De 3e klasse is in 3 afdeelingen ge handhaafd, teneinde de gelegenheid ta openen, dat niet geregeld alle elftallen behoeven te spelen, waardoor de ver- eenigingen ln de 3e klase niet steeds be hoeven uit te komen. Mocht de toestand spoedig normaal worden, dan zal op een of andere wijze het spelen van meerdere wedstrijden voor die 3e klassers worde» bevorderd. „Dat ls de ware geest. Barclay!" zei hij. Ik zal maar al te blij zijn. om u naar de plek te brengen, waar we Jefferson ach terlieten. Ik moet echter één voorwaarde stellen dat we op den terugweg mijn Indiaanschen vriend opzoeken, en zien of hij eenige inlichtingen heeft. Ik liet hem vanmorgen achter om een huls te bewa ken. met ver van Seven-Up. waar waar schijnlijk enkele werkzaamheden van de fflfende plaats vinden. Als we hierdoor de j-Bende op het spoor kunnen komen, dan 'zullen uw jongens wel wat te doen krij gen. 94. Tot aan de tanden gewapend en geze ten od de snelste paarden, die de ranch bezat, reed de F. B. stoet de geheele nacht door. zoodat het juist begon te da gen, toen drie en twintig grimmige man nen onverwachts opdoken in de berg kloof en het pad volgden, waar de Ge maskerde en Tonto Hicam Jefferson had den gered voor de moordende kogels. Hier maande de Gemaskerde tot de grootste voorzichtigheid aan. „Ik hoef u niet te zeggen." legde hij uit, „dat het mogelijk is, dat er een andere bende moorde naars hier in de omtrek verscholen ligt, die door den Cherubijn uitgezonden is. Daarom is het beter, dat ik vooraan ga, terwijl de rest mij op een afstand van een tweehonderd meter volgt. Als ik tusschen een troep moordenaars terecht kom, zal ik mijn kansen waarnemen/

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 2